Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Vet)Vrasja e kryetarit t Komitetit Ekzekutiv t Tirans

  Familjart: Nduen e vrau Mehmet Shehu e Kadri Hazbiu!

  (Vet)Vrasja e kryetarit t Komitetit Ekzekutiv t Tirans


  Kujtim Borii

  Dossier. Nr. 1
  Ekskluzive/Nj ngjarje e rnd dhe e bujshme ndodhur m 16 dhjetor 1975, ku Ndue Marashi, kryetari i Komitetit Ekzekutiv t Tirans, gjendet i vdekur me nj plumb n ball n banesn e tij, e cilsuar zyrtarisht si vetvrasje, por e kundrshtuar n moment e pr tri dekada nga familjart, t cilt akuzojn se e vrau shteti e krkojn veprimin e drejtsis, sillet pr lexuesin n nj cikl shkrimesh n vazhdim. Nprmjet dokumenteve t kohs, akuzave konkrete t familjarve, thnieve t dshmitarve, synohet t hidhet sadopak drit mbi kt ngjarje.

  16 dhjetor 1975
  Tragjedia e rnd


  Ndue Marashi, 42 vje, kryetar i Komitetit Ekzekutiv t Tirans, n orn 10. 00 t dats 16 dhjetor 1975, pasi ka ln detyrat n zyr, kthehet n shtpi, ku do t nisej rreth mesdits, familjarisht me pushime n Vlor. Shkaku i ikjes me pushime ishte gjendja jo e mir shndetsore e bashkshortes s tij, Franeska Marashi, goditur, me synim vdekjen, nga persona ende t panjohur, katr dit m par, mbrmjen e s premtes, teksa po largohej nga puna. N orn 11.00, si thuhet n procesverbalin e mbajtur at koh nga policia dhe nga denoncimi i fqinjve, n dhomn e tij dgjohet nj krism e vetme arme. Pastruesja e shtpis, ato momente ishte larguar (?!) pr t bler buk, ndrsa fqinjt, pas krisms s vetme t arms (goditje n ball) q ka ln t pa jet Nduen, pohojn se kan par pran ders dy persona q jan larguar menjher me nj motor. Disa dit m par, nga Enver Hoxha, Mehmet Shehu dhe n nj broshur t Komitetit Qendror t Partis, Ndueja akuzohej pr veprimtari armiqsore (ngordhja e 100 lopve n Baldushk t Tirans), si beu i fshatrave t Tirans dhe si feminist. Zyrtarisht u tha se Ndue Marashi ka vrar veten. Por bashkshortja, i vllai dhe dy fmijt q n moment akuzuan se e kan vrar. Prej 30 vjetsh ata krkojn t drejtn, duke akuzuar pr kt vrasje t organizuar Mehmet Shehun e Kadri Hazbiun, por nuk kan marr prgjigje as nga drejtsia dhe as nga shtetart e ksaj periudhe. Ikur familjarisht n Belgjik, me eksodin e ambasadave m 2 korrik 1990, t rikthyer prsri n Shqipri, familjart prsrisin akuzn dhe krkojn zbardhjen e t vrtets.

  Nesr do t lexoni:-Thirrja e Ndues n zyr nga Enver Hoxha, tri dit pas prplasjes me Manush Myftiun.
  -Helmimi i 100 lopve t Baldushkut dhe prgjegjsia q partia krkonte te kryetari i Komitetit Ekzekutiv t Tirans.
  -Buletini pr prdorim t brendshm n parti, ku Ndueja cilsohej qehajai i Tirans, i drekave e darkave eimoral, dokument i cili u punua vetm n nj pjes t partis.


  Ndue Marashi, kryetari i Komitetit Ekzekutiv t Tirans, ndonse nuk i kishte mbushur ende 42 vjett, nj djal energjik, i aft e puntor, q njihej si mik i Beqir Ballukut e drejtuesve t tjer t shtetit t kohs e shihej si njeri me perspektiv n karrier, kishte mundur q t krijonte nj emr t mir te vartsit, bashkpuntort dhe njerzit e thjesht. Por fillimisht nj konflikt i hapur me Manush Myftiun, ku Ndueja kundrshton mashtrimin pr sigurimin buks nga fshatrat e Tirans, m pas helmimi i mbi 100 lopve n ekonomin e Baldushkut n Tiran, nj qarkore pr prdorim t brendshm n parti (q u hoq shpejt nga qarkullimi e nuk u arrit t lexohej n mbar vendin), ku Ndueja cilsohej qehajai i Tirans, i drekave e darkave imoral, ultimatumi i Enver Hoxhs T shikohet puna armiqsore e ktij kryetari!, krcnimi i Mehmet Shehut Kemi pak pun me ty!, goditja banditeske, me qllim asgjsimin fizik t bashkshortes Franeska mbrmjen e 12 dhjetorit 1975, do t prgatisnin eliminimin fizik t tij. E kjo ndodh m 16 dhjetor t ktij viti. Zyrtarisht e n dokumentet e kohs u tha se ishte vetvrasje me nj plumb t vetm n kok. Ndrsa bashkshortja, dy djemt e saj dhe vllai i Ndues, Zef Marashi, akuzuan n ast se kan vrar dhe nuk sht vetvrar. Kt mendim ata nuk e ndryshuan as kur i thirrn disa her rresht n hetuesi me krcnimin Pse thoni se e kan vrar dhe i detyrojn t firmosin nj deklarat t prgatitur ku flitej pr vetvrasje t Kryetarit t Komitetit Ekzekutiv t Tirans. Pas internimit 15-vjear si familje e armikut t partis e popullit, n fillimet e proceseve demokratike, familjart riprsritn akuzn duke krkuar drejtsi, mblodhn dshmi e deklarata nga dshmitar t kohs, takuan liderin e athershm t opozits, Sali Berisha, (ai u tha E morn n qaf Nduen), dhe krkuan drejtsi. Por pr mbi 15 vjet vetm heshtje e plot. Ne jemi t bindur e kemi dyshimet- prova, si at dit dhjetori t 1975-s e sot, jemi t sigurt q baban ton e vran, nuk krkojm hakmarrje, por t zbardhet e vrteta, e eshtrat e babait t prehen t qeta atje ku jan, -kmbngul Xhovalin Marashi, i sapokthyer nga emigrimi 16-vjear n Belgjik. Tashm, me akuzn konkrete, s bashku me xhaxhan Zefin, ai pret q drejtsia t nxjerr t vrtetn n shesh.
  Ndueja, shkodrani i varfr q u b Nr. 1 i Tirans
  Ndueja ishte fare i vogl kur n vitin 1939, n kohn e pushtimit t vendit nga Italia, s bashku me familjen zbret me banim nga periferit e Shkodrs n afrsi t Varreve t Bamit n Tiran. Familjen shkodrane (Babai ishte nga fshati Dushman, ndrsa nna nga Shllaku i Shkodrs), si kujtojn sot fqinjt dhe njerzit q kan pasur t bjn me to gjat dekadave, t gjith e mbajn mend si njerz zemrbardh, puntor, njerz q dinin t bnin vetm mir, q kishin vetm miq e kurr armiq, ndonse rropateshin dit e nat pr t siguruar me tepr vshtirsi bukn e gojs. N kt mjedis, mes vllezrve e motrave t shumta, rritet dhe Ndue Marashi. Ndonse me nj zgjuarsi t lindur, si pohojn shokt e tij, i etur pr arsim e dije, pr shkak t vshtirsi pr mbijetes, Ndueja nuk mundet q t ndjek shkolln rregullisht, por me shkputje. Ndues q ishte m i madhi e duhej tu vinte n ndihm prindrve, iu desh t fillonte shkollat pa u shkputur nga puna, e megjithat ai shklqeu, ishte m i miri dhe me djers i au rrugt jets, -tregon pr gazetn vllai i tij Zef Marashi, q i ka kaluar t 70-at. Duke punuar e shklqyer n pun direkt n prodhim, sipas dokumenteve t kohs, Ndue Marashi mbaron me rezultate t shklqyera degn zooteknik t Institutit t Tirans. Fal ktyre rezultateve, aftsive drejtuese dhe organizuese, me kmbnguljen e titullarit t institucionit, Ndueja emrohet menjher drejtor i Konvikteve t Institutit Bujqsor t Kamzs. Vetm pak muaj rri n kt detyr, duke u emruar m pas si pedagog pran ktij instituti. Nga aty pedagogun e ri e ojn kryetar t kooperativs bujqsore t Kasharit n Tiran. N pak koh q Ndueja qndroi n drejtimin e saj, kjo ekonomi shnon nj rritje t ndjeshme prodhimi e t ardhurave pr dit pune, duke u br nj nga ekonomit m t prparuara n rrethin e Tirans e n shkall vendi. Por krahas prkushtimit n pun, banort e Kasharit e kujtojn edhe sot kryetarin e tyre si nj njeri human, ku fal kmbnguljes s tij, shum familjeve vendse, t cilsuara si kulak, u hiqet kjo njoll e nis trajtimi si pr t gjitha familjet e tjera. Rezultatet e mira n pun e aftsit organizuese e sjellin Nduen n komitetin e Partis t Rajonit Nr. 4 t kryeqytetit, fillimisht si sekretar i dyt, m pas si sekretar i Par i Komitetit t Partis. Shpejt Hysni Kapo e ka vn n shnjestr, dhe Ndue Marashi emrohet kryetar i Komitetit Ekzekutiv t Tirans, duke qen njkohsisht dhe antar i Komitetit Qendror t Partis.
  Prplasja e par me udhheqjen
  Viti 1974, viti q n Shqiprin e shekullit t kaluar mbahet mend si viti i goditjes s puistve n ushtri e sektor t tjer t vendit, do t jet njkohsisht dhe viti i vnies n shnjestr t Ndue Marashit, t cilsuarit ndr kuadrot m t rinj e m t talentuar t partis pr kohn, deri n shpalljen armik dhe zhdukjen fizike. N kto vite t vshtira pr vendin, direktiva e partis dhe shtetit t kohs, si ndr detyrat parsore kishte direktivn e prodhimit t buks n vend. Ndueja, si kryetar i komitetit t Tirans, ishte prgjegjsi kryesor pr sigurimin e buks pr qytetin e fshatrat e kryeqytetit, ndrkoh q Manush Myftiu, si sekretar i Par i Tirans, sipas udhzimeve, ndiqte po nga afr e raportonte shifrat e realizimit t ksaj detyre, duke raportuar deri tek Enver Hoxha. N Plenumin e partis s vitit 1975, pr shkak t treguesve t ndryshm (partia nga njra an dhe pushteti nga ana tjetr), sjell prplasjen e par publike t Ndues me Manush Myftiun, n prezenc dhe t Enver Hoxhs. Raportimi i Manushit n plenum se sht realizuar prodhimi i buks nga vet ekonomit, se n kooperativn e Shngjergjit jan prodhuar mbi 40 kuintal grur pr hektar, jan kundrshtuar prer nga kryetari i Komitetit Ekzekutiv Ndue Marashi. Ai ndrhyn: Nuk jan t sakta kto shifra q sjell Komiteti i Partis. N Shngjergj nuk prodhohet 40 kuintal pr hektar, por as gjysma; mund t jepni fardo shifre, por un nuk mund t gnjej partin dhe shokun Enver!. Ndrhyrjes s Manushit se po t skuqet faqja nga gnjeshtra, Ndueja i prgjigjet: Un jam i ndershm, nuk gnjej!.
  Vetm ndrhyrja e Enver Hoxhs, ka br q situata t zbutet, por vetm prkohsisht. .
  (Vijon )
  30/04/2006
  KATEGORIA: Dossier.Shekulli
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  far i tha Enver Hoxha Marashit pas incidentit me Manush Myftiun!

  far i tha Enver Hoxha Marashit pas incidentit me Manush Myftiun!


  Kujtim Borii

  N kt numr n vazhdim,nprmjet dshmive e dokumenteve t kohs, sillen pr lexuesit prplasjet e Ndue Marashit,ish-kryetarit t Komitetit Ekzekutiv t Tirans me udhheqjen e kohs,thirrja nga Enver Hoxha pas incidentit me Manush Myftiun,rndimi i situats pas helmimitt lopve t Baldushkut(nj akuz e re pr Marashin),si dhe buletini pr prdorim t brendshm,i hequr shpejt nga qarkullimi, me nj mal akuzash pr nr. 1 t kryeqytetit .
  Nesr do t lexoni:- Urdhri i Enver Hoxhs:T shikohet veprimtaria armiqsore e Ndue Marashit!
  - far ndodhi n darkn e pritjes s Sihanukut, krcnimi i Mehmet Shehut pr Ndue Marashin:Kemi pak pun me ty!,mendimi i ktij t fundit pr t vrar Mehmetin dhe shkaku i ndryshimit t ktij mendimi.

  Incidenti me Manush Myftiun

  Konflikti i kryetarit t Komitetit Ekzekutiv t Tiran me Manush Myftiun n plenum rreth shifrave fiktive t sigurimit t buks n vend,at mesviti 1975, shum shpejt do t pasohej me ngjarje e incidente t tjera q do t prgatisnin ngjarjen e rnd t 16 dhjetorit t atij viti.Pikrisht tre dit pas incidentit, tregon pr gazetn Zef Marashi, i vllai,Ndueja, thirret n nj takim urgjent nga Enver Hoxha,q kishte qen vet i pranishm n prplasjen e dy drejtuesve t Tirans n kt plenum.
  Takimi i Ndue Marashit me Enver Hoxhn
  Incidentin n plenum me Manush Myftiun, tregon pr gazetn Zefi, vllai i ish-kryetarit t Komitetit Ekzekutiv t Tirans, solli nj shqetsim jo vetm pr Nduen, por dhe pr ne t tjert, veanrisht baban e moshuar. Bir, ke marr pun t vshtir mbi supe, por ji i ndershm e i drejt, mos ki frik, kurr mos t gnjesh, -tregon m tej Zefi fjalt e t atit.Ishte pasdite, kujton m tej Zefi, kur Nduen e marrin n telefon dhe i thon t bhet gati se e krkon n nj takim Enver Hoxha. Njkohsisht,urdhri ishte q ai (Ndueja) t priste n shtpi se do t vinte ta merrte nj makin e Komitetit Qendror. Kshtu bhet.Rrinim n ankth, nuk dinim se far i kishte thn Enveri vllait, ishte nj periudh e vshtir at koh e do gj mund t ndodhte; por kur erdhi Ndueja, ishte i qeshur, optimist e m i vendosur porsa kishte br, ishte optimist pr t ardhmen,-kujton Zefi. Nj pjese e biseds s Ndues me Enverin, transmetuar n kthim, jo vetm q ruhet me fanatizm nga familjart, bashkshortja e tij, Franeska,djali i madh,Xhovalini,por edhe n ato pak flet ditari q kan mundur ti rezistojn kohs.
  Pas biseds mes tyre, Enveri i ka thn Ndues:Ti, Ndue, vazhdo, se je n rregull, i kemi gjetur njeriun e duhur Tirans,le t ken t tjert xhelozi, vazhdo kshtu punn!
  Sipas Zefit,jo shum von kto thnie Enveri, q e kishte mik t hershm e t bindur Manush Myftiun, kishin misionin e vnies n gjum. Se ditt e javt n vazhdim do t sillnin tragjedin, shpalljen e tij armik dhe internimin e familjes s Ndues.
  Buletini me akuzat e partis pr Marashin
  Partia e kishte vn n shnjestr kryetarin e Komitetit Ekzekutiv t Tirans dhe bombae radhs nuk vonon. Pak jav nuk kishin kaluar ende nga takimi i Ndue Marashit me Enver Hoxhn,kur Komiteti Qendror shprndan nj buletin me sigln Pr prdorim t brendshm n parti,ku ndaj kryetarit t pushtetit n Tiran renditeshin nj mal me akuza. N kt buletin q u punua vetm n nj pjes t organizatave baz t partis, pasi nj urdhr nga lart e trhoqi kt material,Ndue Marashi cilsohej njeri i drekave e darkave,sillet si qehaja i Tirans,sht imoral etj. Tashm, edhe pse nj urdhr misterioz bri grumbullimin e buletinit pa shtitur ende n t gjitha organizatat e partis,gjithka bhej e qart pr fatin e Marashit. Familjart,e rikthyer prkohsisht pas 16 vjetve nga emigrimi n Belgjik, tregojn se n at koh po shiheshin me nj sy ndryshe, njerzit u kthenin rrug, por kishte dhe njerz t mir q u gjendn pran n kt situat t vshtir.Nj ift fqinjsh t dikurshm q kishim kur banonim n Laprak, msues t dy, pa shtpi, i kishin shkuar Ndues ato dit n zyr pr hallin q kishin e ky u kishte thn se u takonte e ishin n radh pr t marr,e se ai nuk po u bnte nder, -tregon Zefi.Por fqinja, nj njeri i mir q ishte dhe e njohur me familjen e Kadri Hazbiut, tregon Zefi,e ndalon nj dit dhe i transmeton fjalt e tij se Ndueja nuk e ka t gjat. Ne u shqetsuam, por Ndueja nuk e dha veten, duke thn se jan fjal rrugsh,-kujton Zefi, i vllai. Po ato dit, nj me mbiemr Dauti, fis i Kadri Hazbiut e oficer drejtues n Ministrin e Brendshme, nprmjet nj telefonate n shtpi, tregon Zefi,teston Nduen.I krkon ti jap zgjerim familjes s tij (kishte dy dhoma e nj kuzhin,donte nj dhom m tepr).Ndueje,po nprmjet telefonit,n prezenc t familjarve i kthen prgjigjen: Pa marr shtpi ata q banojn n katin e par t Shallvareve,as ti e asnj tjetr nuk mund t marr shtpi, se nuk i takon!
  Ngordhja e lopve n Baldushk, tjetr akuz pr Marashin
  Ngjarje e reja at fundviti t 1975-s do t sillnin akuza t tjera e prgjegjsi pr kreun e ekzekutivit t Tirans. N Baldushk ngordhin mbi 100 krer lop, dhe akuza e partis ishte se i kan helmuar armiqt e partis e t popullit. N akuz direkte e n pranga vihen edhe disa njerz t thjesht, ndrsa partia krkon prgjegjsin e kryetarit t Komitetit Ekzekutiv, Ndue Marshi, formulon akuzn tjetr, at t prgjegjsis pr kt pun armiqsore!. Jo vetm un, por shum t tjer, edhe pse kan kaluar mbi 30 vjet, ende nuk e di t vrtetn pr ngordhjen e lopve,pasi specialist thon se dmi u shkaktua nga ngrnia e jonxhs s sprkatur me kimikate e herbicide t kohs,-kujton Zefi.Bile, sipas tij, tashm njerz q u dnuan pr at sabotime pun armiqsore,kan hapur gjyqe, kan fituar pafajsi ose jan n krkim t saj. Por kjo ngjarje e radhs at koh nuk do t ndryshonte gj n fatin e paralajmruar t Ndue Marashit.
  01/05/2006
  KATEGORIA: Dossier
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 3. #3
  kill your idol Maska e Pedro
  Antarsuar
  15-01-2003
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  411
  Ne shtypin shqiptar prej shume vitesh eshte ushqyer nje trend i rrezikshem per shoqerine shqiptare, aspak i ndershem dhe aq me pak fisnik. Behet fjale per rubriken e ashtuquajtur "Dossier". Te gjitha gazetat, me emer apo pa emer, e kane tashme nje rubrike te tille, e cila vazhdon te na hapi barkun, me historite, qe na sjellin, gjoja me motivin per te na "zbardhur" te vertetat. Deri ketu nuk do te kishte ndonje gje te keqe, nqs zbardhja e te vertetave do te ishte qellimi i vertete i kesaj rubrike. Por qellimi i vertete i gazetes dihet qe eshte shitja e gazetes dhe kjo arrihet fare mire kur perzien shume mire enigmen me fantazine dhe nostalgjine e njerezve. Ne te gjitha shkrimet vihet re vend e pavend nje lloj fryme simpatizimi me viktimat dhe "viktimat", aq sa sot nuk po kuptohet me se cilet ishin viktimat dhe cilet ishin "viktimat". Absurditeti arrin deri aty saqe ne disa gazeta edhe Kadri Hazbiu edhe Mehmet Shehu na shfaqen si disa viktima te pafajshme te rregjimit te urryer komunist, duke mos llogaritur qe keta ishin bijte e asaj kucedre, e cila ne fund i hengri, sepse dihet qe kucedra ha edhe bijte e saj. Keshtu qe me duket normale dhe aspak e habitshme bijte e kucedres pasi hodhen sa hodhen te pafajshem ne gojen e saj, ne fund perfunduan vete aty ku e meritonin ata dhe jo te pafajshmit e vertete. Thote populli: kush fle me qen, do te gdhihet me pleshta.
  Pse them ne fillim, qe ky trend eshte i rrezikshem?
  Sepse nepermjet ketij lloj simpatizimi me "viktimat", te imponuar prej shtypit te shkruar ndaj njerezve, zhduket de fakto gardhi, qe ndan viktimat e verteta te xhelateve komuniste nga "viktimat", qe dikur ishin vete xhelate.
  Ndoshta e gjitha perdoret qellimisht, per tu shpelare trurin njerezise dhe per tu imponuar si te vertete thenien e ish sekretarit te Partise dhe so t kryetarin demokrat qe gjoja: "te gjithe jemi bashkevuajtes dhe bashkefajtore".
  Jo, zoterinj! Te gjithe jemi pjeserisht bashkevuajtes, por kurrsesi jemi te gjithe bashkefajtor!
  Lista nr5

  6 kanatjere
  6 mbathje
  6 shami

  prej kohesh ka vene studjuesit ne mendime,per arsye te mungeses totale te corapeve

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380
  Pedro,

  me mire s'mund te thuhet,
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Partia e cilson Ndue Marashin armik

  Enverit:T shikohet veprimtaria armiqsore e Ndue Marashit!

  Partia e cilson Ndue Marashin armik


  Kujtim Borii

  N kt numr, nprmjet dokumenteve t kohs dhe denoncimit t familjarve t Ndue Marashit, ish-kryetarit t Komitetit Ekzekutiv t Tiran n vitet 1972-1975,sillen pr lexuesin dshmi rreth cilsimin e tij armik nga Enver Hoxha,nj incident i rnd e krcnim nga Mehmet Shehu n pritjen e shtruar pr Norodom Sihanukun,atentati ndaj bashkshortes, Franeska 4 dit para se t vetvritej (familjart akuzojn shtetin pr vrasje) n banesn e tij kreu i Ekzekutivit t kryeqytetit shqiptar.

  Nesr do t lexoni:
  - Rrethanat e vrasjes s Ndue Marashit m 16 dhjetor 1975,brenda banes s tij,pak para se t nisej familjarisht pr pushime.
  - Misteri i zhdukjes s dy personave t hipur mbi nj motor dhe denoncimi n ast i familjarve: Nduen e kan vrar!
  - Detyrimi i gruas,fmijve e vllait q t firmosin nj deklarat se Ndueja ka vrar veten!


  Mali me akuza n buletinin pr prdorim t brendshm n parti,ku kryetari i Komitetit Ekzekutiv t kryeqytetit cilsohej qehaja i Tirans e imoral, pasuar me ngjarjen e rnd t ngordhjes s 100 lopve n kooperativn bujqsore t Baldushkut, shnuan shpalljen e nj lufte t hapur t udhheqjes,Enverit,Mehmetit,Kadri Hazbiut e t tjerve ndaj Ndue Marashit. Kjo luft q nis me shpalljen armik t Marashit,shoqrohet n nj afat kohor tepr t shkurtr me nj numr t madh provokimesh e incidentesh. Megjithse babai,pr vet karakterin q kishte nuk e jepte veten,na shprehte bindjen se ai ishte me t drejtn se kjo situat do t kalonte shpejt. Ato dit q uan deri n ndarjen nga jeta t babait,kan qen e mbeten nga m t rndat pr familjen ton,-tregon pr gazetn Xhovalin Marashi,i biri i Ndues, i sapokthyer pas 16 vjetsh nga emigrimi n Belgjik.
  Enveri urdhron verifikimin e veprimtaris armiqsore t Marashit
  Sipas dokumenteve t kohs,menjher pas ngordhjes s lopve n Baldushk, n nj nga ekonomit bujqsore n vartsi t Komitetit Ekzekutiv t Tirans, arrestohen disa persona nn cilsimin sabotator dhe armiq, ku m von tre prej tyre do t merrnin dnimin kapital nga drejtsia e kohs. Ndrkoh, si akuzojn familjart, nomenklatura m e lart shtetrore partiake po prgatiste goditjen prfundimtare ndaj Ndue Marashit.
  Pas disa ditsh Ndueja dhe ne do t msonim se n nj mbledhje q kishin br drejtuesit m t lart t partis,nn drejtimin Enverit, ishte br cilsimi i kryetarit t Tirans armik dhe u dha porosia t verifikohej plotsisht veprimtaria e tij armiqsore e t nxirrej para prgjegjsis. Enveri porositi: T shikohet veprimtaria armiqsore e ktij kryetari!,si dhe atentati pa autor ndaj bashkshortes s tij, Franeska,4 dit para se t vetvritej Marashi, fakt q familjart e denoncuan vrasje t qllimshme nga shteti i kohs.

  Mehmeti krcnon: Kemi pak pun me ty!Ato dit t vshtira, po me bekimin e udhheqjes s lart,ndaj Ndues u iniciua nj luft letrash anonime nga baza,me trillime, akuza pa asnj baz, gj pr t cilat kishte dijeni t plot edhe Manush Myftiu, Kadri Hazbiu, Zef Loka, q i akuzoj ndr pjesmarrsit e vrasjes s burrit tim etj, -pohon n denoncimin e saj Franeska Marashi,bashkshortja e Ndues, gjysm e paralizuar.Nuk vonon nj krcnim e fyerje e rnd e Mehmet Shehut. Kishte ardhur pr vizit n Shqipri Sihanuku, e n darkn e shtruar pr nder t tij,krahas Mehmet Shehut,Kadri Hazbiut e antarve t tjer t Byros Politike, ishte dhe kryetari i Komitetit Ekzekutiv t Tirans,Ndue Marashi. N denoncimin e Franesks,pr kt incident thuhet:Me ardhjen e Sihanukut n Shqipri,n nj pritje koktej me qeveritart e athershm, Mehmet Shehu lvizi duke takuar gotn e pijes me t gjith,e kur erdhi momenti i prballjes s tij me bashkshortin tim, Nduen, ai i drejtohet gjith inat: Kemi pak pun me ty!, e largohet po me at shikim t egr.
  Pak dit m pas, n zbatim t skenarit, Ndueja, sipas dshmive t kohs dhe akuzs s familjarve, vihet prball provokimeve e fyerjeve t rnda t radhs. N nj prej tyre, sipas burimeve t msiprme, sht dhe mbledhja e sekretarve t Komitetit t Partis t Tirans, ku merrte pjes dhe Manush Myftiu, Ruhi Sheqi etj., dit n t ciln Ndueja, pr pak sa nuk sht br autor i nj krimi me disa viktima. Bashkshortja e tij, Franeska, pr kt ngjarje denoncon: Bashkshorti m erdhi at dit n shtpi shum i mrzitur dhe m tha se n nj moment kishte menduar pr mua, pr dy djemt; njrin 15 e tjetrin 17 vje, pr nnn, pr vllan dhe motrn, se un (Ndueja) sot, do ti kisha vrar t katr sekretart e komitetit t Partis!
  Atentati ndaj bashkshortes, paralajmrim pr asgjsimin e Ndues
  Sipas dokumenteve zyrtare t kohs, katr dit para se policia t mbante procesverbalin pr vetvrasjen brenda n banesn e tij t Ndue Marashit, regjistrohet nj atentat i rnd pr kohn ndaj Franesks, bashkshortes s tij, q uditrisht mbeti pa autor (!!). Vetm fati e shptoi kt grua nga vdekja. Pr kt ngjarje Franeska denoncon: Katr dit para vrasjes s tij, pikrisht n datn 12 dhjetor 1975, ditn e premte, duke dal nga erdhja ku punoja, n orn 19.00 t darks, n mnyr t papritur m goditn n kok para godins s magazins s fruta-perimeve, n ish-rrugn Marsel Kashen, dhe un rash n tok pa ndjenja. Nuk mbaj mend se ndodhi pas goditjes, se u prmenda n spital. Vjen m von n shtpi drejtori i Drejtoris s Brendshme n ministri, pr t gjetur personin, por bashkshorti im, Ndue Marashi, q kishte kuptuar gjithka, me gjakftohtsi u thot se nuk sht nevoja. N denoncimin saj, Franeska thot se pas ikjes s drejtorit, Ndueja i sht drejtuar asaj me fjalt: Nuk e kan me ty, ky sht nj paralajmrim pr mua!.  02/05/2006
  KATEGORIA: Dossier
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Krimi i (vet)vrasjes n banesn e Ndue Marashit

  Krimi i (vet)vrasjes n banesn e Ndue Marashit

  Kujtim Borii

  Ekskluzive/N kt numr, nprmjet dokumenteve t kohs dhe dshmive t familjarve t Ndue Marashit, ish-kryetar i Komitetit Ekzekutiv t Tirans, sillen dshmit e krimit makabr, t ndodhur rreth ors 11.00, t dats 16 dhjetor 1975, ku sipas komunikats zyrtare, Ndue Marashi, i saposhpallur armik nga partia, Vetvritet me nj plumb pistolete n kok, ndrsa, sipas familjarve e fqinjve, dyshohet pr nj vrasje t paralajmruar dhe paraprgatitur.
  Dokumenti

  Ndue Marashi vrau veten

  Sipas procesverbalit t mbajtur nga policia dhe ekspertt e hetimit mesditn e 16 dhjetorit 1975, thuhet se Ndue Marashi, n orn 11.00 t asaj dite ka vrar veten me nj plumb t vetm n ball me pistoletn e tij t puns. Kryetari i Komitetit Ekzekutiv t Tirans, n orn 10. 00 t dats 16 dhjetor 1975, pasi ka ln detyrat n zyr, kthehet n shtpi, ku do t nisej rreth mesdits familjarisht me pushime n Vlor. Shkaku i ikjes me pushime ishte gjendja jo e mir shndetsore e bashkshortes s tij, Franeska Marashi, goditur me synim vdekjen, nga persona ende t panjohur, katr dit m par, mbrmjen e s premtes, teksa po largohej nga puna. N orn 11.00, si thuhet n procesverbalin e mbajtur at koh nga policia dhe nga denoncimi i fqinjve, n dhomn e tij dgjohet nj krism e vetme arme. Pastruesja e shtpis, ato momente ishte larguar (?!) pr t bler buk, ndrsa fqinjt, pas krisms s vetme t arms (goditje n ball) q ka ln t pajet Nduen, pohojn se kan par pran ders dy persona q jan larguar menjher me nj motor. Disa dit m par, nga Enver Hoxha, Mehmet Shehu dhe n nj broshur t Komitetit Qendror t Partis, Ndueja akuzohej pr veprimtari armiqsore (ngordhja e 100 lopve n Baldushk t Tirans), si beu i fshatrave t Tirans dhe si feminist. Zyrtarisht u tha se Ndue Marashi ka vrar veten. Por bashkshortja, i vllai dhe dy fmijt, q n moment akuzuan se e kan vrar. Prej 30 vjetsh ata krkojn t drejtn, duke akuzuar pr kt vrasje t organizuar Mehmet Shehun e Kadri Hazbiun, por nuk kan marr prgjigje as nga drejtsia dhe as nga shtetart e ksaj periudhe. Ikur familjarisht n Belgjik, me eksodin e ambasadave m 2 korrik 1990, t rikthyer prsri n Shqipri, familjart prsrisin akuzn dhe krkojn zbardhjen e s vrtets.


  Nesr do t lexoni:
  -Pohimet e fqinjve pr Marashajt dhe dyshimet e tyre pr versionin zyrtar t vetvrasjes s tij.
  - far ka denoncuar pastruesja rreth mngjesit t dits s krimit makabr.
  - Urdhri i udhheqjes pr internimin e familjes s armikut Ndue Marashi.

  (Vijon nga numri i kaluar)


  Kryetari i Komitetit Ekzekutiv t Tirans, Ndue Marashi, sapo ishte kthyer nga puna n shtpi at mngjes dhjetori 1975, pr tu nisur me pushime familjarisht n Vlor, ndrsa bashkshortja kishte dal n treg, ku mes t tjerave do t blinte cigare pr t shoqin pr ditt q do t ishin me pushime. Por nj krism misterioze dhe e vetme, n nj nga dhomat e banes s Marashajve, sjell tragjedin e bujshme. Nuk donin t na linin t futeshim n shtpi pas krimit, por u futm pothuaj me forc, na than se ka vrar veten, por n sy u thash se ma vran Marashin! - denoncon Franeska Marashi, bashkshortja e ish-kryetarit t Komitetit Ekzekutiv t Tirans, tashm prej 16 vjetsh emigrante n Belgjik.
  (Vet)vrasja e Ndue Marashit
  Fqinjt, q kan dgjuar krismn e vetme te shtpia e Marashajve, si dhe familjart q jan afruar pr te banesa pak aste m pas, pohojn se n hyrje kan par dy persona q jan larguar me shpejtsi t hipur mbi nj motor, fakt q e kan prdorur ather dhe m pas n denoncimet e tyre, si nj nga momentet q forcon dyshimin pr nj vrasje t paraprgatitur. Ai moment q pash se ma vran burrin, -pohon pr gazetn Franeska,-ka mbetur i pashlyeshm n kujtesn time, se bashku me fytyrat e q na penguan te dera, thinjet e tyre vrau veten, si dhe krcnimin ndaj meje, kur mes lotve u thash se Ma vrat Marashin! Momentet e ktij krimi makabr jepen n denoncimin bashkshortes Franeska, e cila, nprmjet tyre, nuk ka reshtur prej dekadash pr t msuar t vrtetn. Mes t tjerave, n kt denoncim ajo pohon: M 16 dhjetor 1975, deri n orn 08. 00 t mngjesit isha n shtpi, dhe megjithse isha e smur nga goditjet banditeske q desh m morn jetn katr dit m par, shkova deri n pun t bja inventarizimin e materialeve, si bhej do fund viti. Do ta mbaroja shpejt kt pun, do t kthehesha n shtpi ku m priste Marashi, ku s bashku me fmijt do t shkonim s bashku pr disa dit pushime, pasi fmijt kishin pushimet e shkolls. Kur u nisa, bashkshorti m tha q t kthehesha shpejt, e n kthim t blija nj sasi t konsiderueshme cigaresh, t cilat ai do ti pinte ditt e pushimeve. Ato cigare, at momente kur e pash se ma kishin vrar, ia vura Ndues pran, pastaj ia futa n arkivol. Dyshoj te puntorja se ajo ka dijeni pr kt vrasje t burrit tim, pr faktin se pas largimit tim nga shtpia, kur nna e tij (Ndues) ka ardhur ta takoj para se ne t iknim me pushime, ajo (puntorja) i ka thn se Ndueja po fle dhe se e ka porositur q t mos e zgjojn nga gjumi, e nn, si nn, sht larguar.
  Pas largimit t nns, -vazhdon n denoncimin saj Franeska, -n shtpi ka ardhur edhe motra e Ndues, t cils pastruesja i ka thn t njjtn gj.
  Prballja me Feor Shehun
  Ndr personat e par q e kan pritur me kmbt e para n banes Franeskn, si thot ajo, ka qen Feorr Shehu e Nesret Dauti. Ata i kan komunikuar se Ndueja ka vrar veten!, dhe me pas i kan thn q t qep gojn, t mos prhap fjal t pavrteta, kur ajo ka akuzuar shtetin dhe ish-shokt e tij n udhheqje se i vran burrin. Pr gjithka, q nga akuzat, letrat anonime, provokimet e shumta q nisn pasivisht pas prplasjes s Nduesh me Manush Myftiun, kishte dijeni t plot Kadri Hazbiu, Mehmet Shehu, e t tjer, t cilt prgatitn dhe me t tjer fatin e burrit tim, -denoncon Franeska. M pas shton se q prej 31 vjetsh ka denoncuar e ka shpresuar t gjendet e vrteta, sidomos n kto vite t demokracis, por me gjith prpjekjet, heshtja vazhdon.
  Franeska dhe i biri:Ja pse dyshojm dhe akuzojm!
  Q n momentin kur u futm pothuaj me forc n shtpi, pohojn Franeska dhe i biri i saj, Xhovalini, ather 17-vjear, ne akuzuam pr vrasjen e prgatitur ndaj Ndues, denoncuam edhe n hetuesi, ndonse na ushtruan terror e na krcnuar q t mos prhapnim fjal t pavrteta se Nduen e kan vrar!, e t firmosnim letrat q na afronin t thoshim se Ndueja ka vrar veten.
  Ndr argumentet e tyre, n favor t akuzave se Nduen e kan vrar, familjart kan shtruar ather e tani m me forc disa si; Pse puntorja e shrbimit i ka thn nns e motrs s Ndues q ai nuk donte ta zgjonin nga gjumi, n prag t ikjes dy jav me pushime, gj t ciln ai nuk e kishte br asnjher, kjo vetm pr familjar, por dhe pr shok e miq? Kush ishte ajo grua me pallto t kuqe q djali i vogl e gjeti n banes brenda (i pari q pa Nduen t vrar) dhe m pas iku me vrap nga dera dhe u zhduk? Si u gjend ato momente puntorja e shtpis pr t bler buk, ndrkoh q familjart ishin przn me thnien Ndueja po fle gjum. . , nuk do t takoj njeri? Kush ishin dy personat q jan larguar me shpejtsi mbi nj motor, pak momente t dgjimit t krisms makabr?
  (vijon)


  03/05/2006
  KATEGORIA: Dossier
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Mehmet Shehu urdhron internimin e familjes s armikut Ndue Marashi

  Mehmet Shehu urdhron internimin e familjes s armikut Ndue Marashi


  Kujtim Borii

  N kt numr, nprmjet dokumenteve t kohs, pohimeve t familjarve, deklaratave t pastrueses s shtpis e fqinjve, sillen momentet pas (vet)vrasjes m 16 dhjetor 1975 t Ndue Marashit, ish-kryetar i Komitetit Ekzekutiv t Tirans, ricilsimi armik i klass si dhe urdhri i Mehmet Shehut m 27 dhjetor, pr internimin e familjes s armikut Ndue Marashi.

  Dokumenti
  Sipas dokumenteve t kohs, pas cilsimit t krimit n banesn e Ndue Marshit zyrtarisht si Vetvrasje, nis n organizatat e partis dhe ata t masave sqarimi i veprimtaris armiqsore t ish-kryetarit t Komitetit Ekzekutiv t Tirans dhe lufta q duhej br pr eliminimin e pasojave t ksaj veprimtarie. Flamurin e ktij denoncimi, sipas dokumenteve t kohs, e merr Mehmet Shehu, kryeministri i vendit. Dy dit pas (vet)vrasjes s Marashit, prkatsisht m 18 dhjetor 1975, Mehmet Shehu e cilson armik t klass dhe dnon aktin e Bajraktarit t fshatrave t Tirans. Ndrsa pas analizave t shpejta n parti, n datn 27 dhjetor 1975, tri dit para ndrrimit t viteve, familja e armikut Ndue Marashi, pas urdhrit t ardhur nga Kryeministria, internohet n nj fshat t Tirans.

  Nesr do t lexoni;
  -Nj prplasje tjetr e Marashajve me Manush Myftiun gjat kohs s internimit n Tapiz t Krujs
  - Kalvari i mundimshm n 16 vitet e internimit, si u futn familjarisht n ambasada dhe emigrimi n Belgjik.
  -Takimi me Sali Berishn (kur ishte lider i opozits), biseda me t dhe prpjekjet 15- vjeare pr t zbardhur t vrtetn e vrasjes s Ndue Marashit.


  27 dhjetor 1975

  N momentin q bashkshortja e Ndue Marashit sht futur n shtpi mes rrethit t policve, mesditn e 16 dhjetorit 1975 dhe ka lshuar akuzn Ma vrat burrin!, ndaj saj e familjarve kan nisur krcnimet dhe presionet pr t pranuar vetvrasjen. T part q ndesha n hyrje t baness ishin z. Loka e N. Dauti, t cilt, pasi m than se Ndueja ka vrar veten, m shtuan dhe se ai sht cilsuar armik, -pohon n denoncimin e saj bashkshortja Franeska. Pas dy ditsh, Mehmet Shehu, ish-kryeministr i vendit, shpall zyrtarisht vetvrasjen e Bajraktarit t fshatrave t Tirans, dhe cilsimin armik t klass!. Pas pak ditsh, nj automjet mallrash, merr me urgjenc familjart e armikut Marashi dhe i drgon n internim.
  Pastruesja: Ishte vrasje e dyshimt!
  Nj nga dshmitart e rndsishm q mund t hedh drit mbi t vrtetn e tragjedis s 16 dhjetorit 1975 n shtpin e ish-kryetarit t Komitetit Ekzekutiv t Tirans, pr familjart e viktims ka qen dhe mbetet pastruesja e ngarkuar nga qeveria pr shrbime n shtpin e Marashajve. Kjo pastruese, sipas pohimeve t msiprme, sht i njjti person q ka punuar dhe n shtpit e Beqir Ballukut, Kadri Hazbiut etj. Puntorja e shrbimit duhet t dij shum gjra rreth ksaj ngjarjeje t hidhur, por ka frik ti thot dhe jo se nuk do q t dal e vrteta, -denoncon Franeska Marashi. Pr puntoren e shtpis s Marashajve at koh, sipas deklarats q ajo ka nnshkruar pr kt ngjarje, Kjo mnyr vrasjeje l shum pr t dyshuar!. N deklarimin e H. Lamit, puntores s dikurshme t Marashajve, br m 19.04.1966, pasi evidentohet respekti i madh pr Ndue Marshin e familjen e tij dhe konfirmohet qenia e saj pr t bler buk n momentin e krimit, evidentohen disa momente shqetsimi n kt familje q nga momenti i dhuns ndaj Franesks e deri n astet para vrasjes s Marashit. Vet Ndueja ka qen i qet dhe shum i rregullt n familje, por e shqetsonte shndeti i gruas q ishte goditur me lev n kok nga t panjohur, 4-5 dit para se t ndodhte vrasja. Ishte ky shkaku q at mesdit, familja do t nisej pr pushime, -pohon puntorja e Marashajve.
  Fqinjt:Dyshuam, por kishim frik t flisnim!N prpjekje pr t gjetur t vrtetn pr familjart Marashi q kmbngulin n nj vrasje t paraprgatitur t Ndues dhe jo n versionin zyrtar t kohs, at t vetvrasjes, shpresojn dhe te dshmit e fqinjve t tyre. Nj prej Fqinjve, R. Delvina, sjell n dshmin e tij prezencn e dy personave q u zhduken mbi nj motor pas krisms n shtpin e Marshajve, por dhe porosin e nns s tij pak aste m pas: Bir, rri ti, kam frik t flas se i kam frik se i bjn t keqe familjes son! Pr fqinjin tjetr, M. Manen, q pr regjimin kohs m tepr kishin vler kafsht se njerzit, Nduen, me provokimet, ngordhje e lopve t Baldushkut N mos e vran, e detyruan t vetvritej!. Ndrsa n deklarimet e fqinjit tjetr M. Qefalia, midis t tjerave thuhet: Pr mua, q e njoha Nduen e familjen e tij, pr situatn e atyre ditve dhe atij mngjesi, vrasja ka qen dhe mbetet e dyshimt, ndaj duhet t dal e vrteta.
  Mehmet Shehu urdhron internimin e Marashajve
  Vetm gjat dy ditve t para t vrasjes s Ndue Marshit, bashkshortja e tij, Franeska, vllai Zefi dhe dy djemt e iftit Marashi q kishin kundrshtuar versionin e zyrtarve pr vetvrasje, thirren mbi 4-5 her n hetuesi e polici. Qllimi i ktij presioni e krcnimi, sipas Franesks, ishte q ata (familjart) t mos prhapnin t pavrteta se Nduen e kan vrar, por t kishin bindjen n at q thoshte partia, se ai, si armik, kishte kryer aktin e rnd e t dnueshm, at t vetvrasjes.
  Sipas dokumenteve t kohs, dy dit pas krimit, prkatsisht m 17 dhjetor 1975, ishte Mehmet Shehu, kryeministr i vendit, q pas analizave t shpejta n parti, do t pohonte publikisht se Bajraktari i fshatrave t Tirans, sht vetvrar! dhe se ai sht armik i klass! Ndrsa n prag t ndrrimit t viteve, m 27 dhjetor t po ktij viti, familja e Marashajve internohet n fshatin Tapiz t Krujs, ku qndruan 16 vjet deri n nisje t proceseve demokratike, koh n t ciln morn rrugn e emigrimit n Belgjik.


  04/05/2006
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Sali Berisha:Ndue Marashin e morn n qaf!

  16 vjet internim, 31 vjet vrasje e pazbardhur

  Sali Berisha:Ndue Marashin e morn n qaf!


  Kujtim Borii

  N kt numr t gazets, nprmjet dokumenteve t kohs dhe dshmive t familjarve t Ndue Marashit, shpallur armik pas (vet)vrasjes m 1975-n, sillen momente nga internimi (dbimi) 16-vjear i ksaj familje n Tapiz t Krujs, nj incident me Manush Myftiun, futja m 2 korrik 1990 n ambasada, mrgimi i gjat, takimi me liderin e opozits s athershme, Sali Berisha, pr zbardhjen e s vrtets dhe hapat n proces pr te misteret e krimit t 31 vjetve m par.

  (vijon nga numri i kaluar)
  Pasditja e 27 dhjetorit 1975, pas nj udhtimi n nj kamion mallrash, e gjen familjen Marashi n internim n Tapiz t Krujs. Dua t saktsoj nj gj. Familja jon, ajo e vllait, imja dhe njerzit e afrt, si njerz t trungut t Ndues q u shpall armik, na drguan n Tapiz jo pr internim (se ata q mbushnin 5 vjet e silleshin mir riktheheshin prap), por me mas dbimi, pa t drejtn e rikthimit n shtpit tona n Tiran, -pohon pr gazetn Zef Marashi, vllai i Ndue Marshit. Vetm ardhja e viteve t demokracis q nisi me futjen n ambasadat e huaja, i jep fund ktij kalvari fizik e shpirtror t Marashajve.
  Incidenti me Manush Myftiun
  Si t dbuar q ishim, -kujton mes t tjerave Franeska, bashkshortja e ish-kryetarit t Komitetit Ekzekutiv t Tirans, ato vite n Tapiz kan qen pr ne nj ferr i vrtet, jo vetm fizik, por dhe psikologjik, pasi nuk na afroheshin njerzit, rrinim n mjedise t paprshtatshme, por mbi t gjitha, na vriste vrasja e bashkshortit tim, vrasje pr t ciln ne akuzuam ather dhe sot drejtuesit e shtetit t kohs.
  N nj nga ditt e viteve t gjata t internimit, vjen e prballet me ne n internim Manush Myftiu, ish-miku i ngusht i familjes, m pas nj nga ata q prgatitn eliminimin e burrit tim, Ndues, e n gjendjen q na kishin degdisur, nxjerr mllefe e m fyen publikisht, -shton Franeska.
  Fjalt e tij Aty do t vdessh!, drejtuar Franesks, sipas ksaj t fundit, ishin nj vrasje tjetr pr t e fmijt, ishte nj fyerje q edhe pse sot emigrante n vend t huaj, e rrgjuar nga smundja e rnd e mosha mbi 65 vjee, nuk shlyhet nga udha e viteve. Por n internim, atje n fshatin e largt, familjart e armikut t klass, Ndue Marashi, prball terrorit fizik e psikologjik t shtetit t kohs, nuk mund t harrojn mirnjohjen e respektin njerzve t thjesht.
  2 korriku 1990. Marashajt, t part n ambasada
  Internimi, ose dbimi pa t drejt rikthimi, pr familjen e armikut Ndue Marashi merr fund m 2 korrik 1990, ku mijra t rinj dhe qytetar t vendit, shprthyen dyert e ambasadave t huaja me dshirn e largimit nga vendi. Direkt nga vendi i internimit, nga Tapiza, t gjith familjart Marashi, t rritur e foshnja, u futn n ambasadn italiane. Pr kt moment Franeska Marashi tregon: M 2 korrik 1990, kur u hapn ambasadat e huaja n Tiran, un, Franeska Kol Marashi, s bashku me fmijt e mi, niprit e motrat, gjithsej 18 vet, fill nga internimi, u futm n Ambasadn Italiane, pa ditur fare se cili do t ishte fati yn i mtejshm. Nuk flas pr veten time, pasi q me vrasjen misterioze t bashkshortit tim, Ndues, un e kam konsideruar dhe e konsideroj veten t vdekur, por me trup t gjall mbi tok. Nga vendi fqinj, m pas Marashajt kalojn si emigrant politik n Belgjik, ku prej 16 vjetsh jetojn atje me dokumente t rregullta e qytetar tepr korrekt. Por vrasja misterioze e Ndues, akuzat pa prgjigje pr vite e dekada, ka br q ata t mos gjejn qetsi, por t kmbngulin n t gjitha instancat shqiptare e ato ndrkombtare pr zbardhjen e s vrtets s 16 dhjetorit 1975.
  Berisha:Nduen e morn n qaf!Zefi, vllai i Ndue Marashit, ish-kryetarit t Komitetit Ekzekutiv t Tirans, tregon se afrimi i proceseve demokratike, lvizjet e vitit 1990, pr ta ishte nj ndrr e shumpritur pas nj kaluari t gjat e t strmundimshm fizik e psikologjik.
  Por shpresuam se tashm e vrteta e vrasjes s vllait tim, Zefit, do t msohej, e shpirti i tij t prehej t qet, -tregon ai. Kshtu, nj nga ato dit t tmerrshme kur diktatura prpiqej dhe me prgjakje pr t mos u hapur udh proceseve demokratike, Zefi takon Sali Berishn, nj nga drejtuesit e revoltave kundr regjimit komunist. Berisha ather, shton Zefi, ishte n opozit, Na priti shum mir, msoi pr hallin ton, kishte dgjuar pr Nduen dhe e dinte si rast, duke na premtuar dhe interesim pr zbardhjen e s vrtets, -vazhdon Zef Marashi. Ai kujton se mes t tjerave Berisha u ka thn Zefin e morn n qaf, duke porositur bashkpuntort e tij q n ditt n vazhdim, ktij problemi ti kushtohej nj vmendje e posame.
  Familjart: I kemi falur, por duam t vrtetn!Q nga 1975-a e deri sot, kan kaluar 31 vjet nga ajo ngjarje e rnd. Familjart kan shpresuar se s paku n vitet e demokracis akuza e tyre pr vrasje t prgatitur ndaj Ndues nga shteti i kohs, do t vlersohej n funksion t s vrtets. Kan shpresuar e shpresojn te nj hap i drejtsis, te mundsia e nj interesimi nga qeverit q shkojn e vijn pr t hetuar t vrtetn. Por deri tani, asgj nuk ka ndryshuar. Krimi, i cilsuar vetvrasje nga shteti i kohs, por i kundrshtuar me ngulm nga familjart si vrasje e prgatitur nga regjimi, ende prmban mister. Ne nuk duam kurrsesi hakmarrje, por duam t vrtetn si ka qen, ne falim, por e vrteta nuk duhet t mbahet peng! -pohon Franeska, e cila me dosje denoncimesh, dshmis e fakte t grumbulluara, shpreson edhe tek organizmat e drejtsia ndrkombtare.
  (Fund)

  08/05/2006
  KATEGORIA: Dossier
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

Tema t Ngjashme

 1. Lidhja e dyt e Prizrenit
  Nga shendelli n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 18-12-2011, 11:46
 2. SK Tirana
  Nga Pasiqe n forumin Sporti npr bot
  Prgjigje: 251
  Postimi i Fundit: 22-06-2009, 19:19
 3. Gjilani
  Nga cod3r n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 10-05-2009, 13:18
 4. Tifozt e Super Kampiones Tirana
  Nga BlueBaron n forumin Sporti npr bot
  Prgjigje: 157
  Postimi i Fundit: 26-02-2006, 22:05
 5. Tifozat e Super Kampiones TIRONA <3>
  Nga BlueBaron n forumin Sporti npr bot
  Prgjigje: 274
  Postimi i Fundit: 15-10-2005, 01:39

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •