Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1

  Moore: Ndarja e Kosovs, recet pr rindezje t konflikteve

  Patrick MOORE, analist i radios Evropa e Lir

  RADIO EVROPA E LIR
  Grupi i Kontaktit disa her ka pohuar se nuk do t ket ndarje t Kosovs. Megjithat, disa analist thon se opsioni i ndarjes duhet t mbetet n tavolin. Nga ana tjetr disa zyrtar kosovar, si sht kryetari i Parlamentit, kan thn se nse kufijt e Kosovs do t preken, kjo do t hap shtjen e kufijve dhe n hapsira t tjera. Si e shihni ju kt shtje?

  PATRICK MOORE
  Nuk di prse dikush q e njeh rajonin mund t bj nj deklarata kaq t paprgjegjshme. Nj nga rrethanat, q do t ishte reet pr ri-nxitje t konfliktit n Kosov, do ishte ndarja. Mendoj q kushdo q di dika pr rajonin duhet ta kuptoj kt. Komuniteti ndrkombtar, n trsi, me siguri e di kt mir dhe sht i ndrgjegjshm q fardo lloj decentralizimi q mund t zbatohet, nuk duhet t krijoj apo formoj ndonj mundsi pr ndarje. Natyrisht nse do t ndodhte ndonj ndarje, edhe pse un nuk shoh rrethana reale q mund t ndodh kjo, ajo do t ri-hapte shtjen e Preshevs dhe sigurisht do dgjoheshin edhe zrat e zotrinjve nga Banja Lluka.

  RADIO EVROPA E LIR
  Nga Brukseli vijn vlersime sipas t cilave serbt e Kosovs, t influencuar nga Beogradi, gjithnj e m shum po largohen nga procesi i bisedimeve dhe se nuk dshirojn t hyjn n institucionet e Kosovs. A sht ky nj sinjalizim se n fakt Beogradi po luan me kartn e coptimit t Kosovs?

  PATRICK MOORE
  Le t kujtojm se zoti Jessen Petersen t henn e kaluar tha se komuniteti ndrkombtar po bn do gj t mundshme q t inkurajoj serbt q t kthehen n shtpit e veta, por autoritetet e Beogradit po u bjn atyre obstruksione. Beogradi po prpiqet t luaj n kartn e Kosovs, sepse ndrkombtart, n nj mnyr jo t menur, e lejuan Beogradin, q t ket nj rol n proces. sht dashur q para disa vitesh ata t'i thonin Beogradit, pasi prfundoi konflikti n vitin 1999, se e keni humbur luftn dhe duhet t prisni edhe humbjen e territoreve dhe pr ju nuk ka vend n tavolin, ndrsa interesat serbe brenda Kosovs do t prfaqsohen nga antart e komunitetit serb t Kosovs dhe jo nga Beogradi. Tash Beogradi po prpiqet q t ket nj rol, por jam i sigurt se ajo q prpiqen t bjn sht manipulimi dhe n fund braktisje e serbve t Kosovs, ashtu si bri Milloshevii me kta njerz dhe ashtu si bri Milloshevii me serbt n Kroaci dhe n Bosnje Hercegovin.

  RADIO EVROPA E LIR
  Si i shihni zhvillimet e mtejme n Kosov? N cilin drejtim do t shkojn ato?

  PATRICK MOORE
  M duhet t kthehem n pyetjen tuaj t par, pra nse ka ndonj bised pr ndarje. Nuk duhet harruar se nse flitet pr ndarjen duhet folur gjithashtu edhe pr shtjen e Preshevs dhe gjithashtu duhet t kihet parasysh se do t kishte nj mundsi reale t nj konflikti t ri nse ndarja do t realizohej. Pika e dyt q dshrioj ta theksoj sht ajo se sht shum e rndsishme q shumica shqiptare e Kosovs t pranoj prgjegjsin e vet prball pakics serbe, pjestart e s cils duan t jetojn n shtpit e tyre dhe n paqe me fqinjt n Kosov. Gjithashtu sht e rndsishme q serbt e Kosovs t pranojn q nuk jan m pjes e Republiks s Serbis, por q jetojn n shtetin e Kosovs n t cilin jan pakic. Dhe nse shteti do t jet i ndrtuar, ashtu si shpresojm dhe presim q t ndodh, n baz t pushtetit t ligjit, pakica serbe do t mund t jetoj e sigurt dhe e knaqur n Kosov ashtu si po msohen t bjn antart e komunitetit serb n Kroaci.

  Intervistoi: Melazim KOCI

 2. #2
  WHYTE:"NDARJA E KOSOVS IDE E KEQE DHE PREEDENT I RREZIKSHM"

  Nicholas WHYTE, drejtor iGNK pr Kosovn

  EVROPA E LIR
  Zoti Whyte, far sht vlersimi juaj pr bisedimet ndrmjet Prishtins dhe Beogradit n Vjen, q kryesisht u prqndruan n decentralizimin?

  NICHOLAS WHYTE
  Mua m duket se ajo q ka dal nga kto bisedime jan propozimet e drejta dhe konkrete mbi decentralizimin. Ne aktualisht shohim se pr her t par njerzit jan t angazhuar pr thelbin e zgjidhjes s mundshme. Kuptohet q ende jan larg nga arritja e nj marrveshjeje, ndaj m duhet t them se bashksia ndrkombtare me gjas do t ndrmarr ndonj mas pr t imponuar nj zgjidhje pr kt shtje, ashtu si edhe pr shtjet tjera. Ky me siguri do t jet model edhe pr rrjedhn e mtejme t bisedimeve mbi shtjet tjera.

  EVROPA E LIR
  Si i shihni qndrimet e Prishtins dhe Beogradit n bisedimet?

  NICHOLAS WHYTE
  sht mjaft e qart se Beogradi dshiron t ket kontroll sa m t madh t mundshm n rast t nj zgjidhjeje pr t ardhmen. Prishtinia ndrkaq e dshiron saktsisht t kundrtn.

  EVROPA E LIR
  Kohve t fundit, disa analist perndimor kan deklaruar se ndarja e Kosovs gjithashtu mund t jet nj nga opcionet. Mendoni se kjo mund t shkaktonte efektin e dominos n rajon?

  NICHOLAS WHYTE
  Po ashtu sht. Mendoj se kjo sht nj ide shum e keqe. sht e qart se ky do t ishte nj precedent i pakndshm edhe pr pjest tjera n bot, e jo vetm pr Kosovn. Un mendoj se duhet t bhet e qart dhe t thuhet se Kosova nuk sht rast i mir pr nj zgjidhje t ktill.

  EVROPA E LIR
  Sekretari i Jashtm Britanik Jack Straw ka thn se pavarsia e Kosovs sht pothuaj e pashmangshme. N ann tjetr, homologu i tij rus Sergei Lavrov thot se sht hert t flitet pr pavarsin. Si i shihni kto zra te antart e Grupit t Kontaktit?

  NICHOLAS WHYTE
  Nuk mendoj se ka ndonj kundrthnie ndrmjet ktyre dy pikpamjeve. sht e qart se pr momentin, jemi ende larg fundit t procesit t statusit prfundimtar. Nga ky kndvshtrim, z. Lavrov ka t drejt, por edhe z. Straw ka t drejt pr at q duket se mund t jet prfundimi m i mundshm.

  Intervistoi: Vullnet POSHKA

 3. #3
  Busek: Ndarja e Kosoves rrezik per Maqedonine dhe per rajonin

  Rreth implikimeve te mundshme negative te stabilitetit dhe sigurise se Maqedonise nga pavaresia eventuale e Kosoves, Busek deklaroi se per Maqedonine ekziston rrezik nese paraqiten ide per ndarjen e Kosoves, pasi nese fillohet me ndarje, atehere mund te paraqiten edhe ide lidhur me ndarjen e vendeve fqinje te Kosoves, jo vetem lidhur me ceshtjen shqiptare, por edhe ne Bosnje, ku situata ende nuk eshte permiresuar teresisht
  .
  Shkup, 19 nentor - Pavaresia e Kosoves eshte proces qe nuk eshte i mundshem pasi ende duhet te punohet ne marreveshjen e relacionit Beograd-Prishtine. Keshtu qe nese nuk ka marreveshje, atehere mund te krijohet nje situate e rrezikshme, pasi te gjitha vendet do te fokusohen ne ceshtjen e bazes kombetare, e jo ne problemet reale te rajonit, thuhet ne intervisten dhene MIA-s koordinatori special i Paktit te stabilitetit te EJL-se, Erhard Busek. Rreth implikimeve te mundshme negative te stabilitetit dhe sigurise se Maqedonise nga pavaresia eventuale e Kosoves, Busek deklaroi se per Maqedonine ekziston rrezik nese paraqiten ide per ndarjen e Kosoves, pasi nese fillohet me ndarje, atehere mund te paraqiten edhe ide lidhur me ndarjen e vendeve fqinje te Kosoves, jo vetem lidhur me ceshtjen shqiptare, por edhe ne Bosnje, ku situata ende nuk eshte permiresuar teresisht. "E gjithe kjo do ta hape Kutine e Pandores me pasoja per tere rajonin", vleresoi Erhard Busek ne intervisten dhene MIA-s, te cilen se shpejti do ta publikojme ne teresi.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e ZANOR
  Antarsuar
  25-09-2002
  Postime
  1,120
  Jeto i lire, ose vdis - thenia e lashte, qe sot iu dedikohet shqiptareve ne Ballkan
  te lidhen ne nje levizje kombetare dhe te iu jipet fund ketyre pordhokologjive analitike, qe te mbajne vjerre me dokrra, nga kolltuqet e tyre te nxehta!

Tema t Ngjashme

 1. Kushtetuta e Republiks s Kosovs
  Nga YlliRiaN n forumin Kultur demokratike
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 01-04-2009, 19:17
 2. Adem Demaci: Eksperimenti politik ndrkombtar me Kosovn
  Nga ARIANI_TB n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-04-2006, 18:39
 3. Kush jane vrasesit?
  Nga Brari n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 10-03-2004, 21:54

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •