Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 48
  1. #1
    Gate 7 Maska e Noerti
    Anëtarësuar
    28-04-2002
    Vendndodhja
    Athine
    Postime
    213

    Skuadrat shqiptare në Evropë, endërr apo realitet?

    Deri ku ka shkuar sporti Shqiptar. Kur do vije dita qe te dalin skuadrat Shqiptare ne Champions Linge Apo ne ate te Uefes.
    C'far duhet te behet, qe te ralizohet kjo ender e shume tifozave qe rijne ne Shqiperi?
    Si dhe kur do vije dita qe Skuadrat te kene nje stadium si gjith Europa.
    Per mua qe te behet kjo gje do kalojne shume vite.
    Ende nuk kemi nje stabilitet ne duhur. Si dhe skuadrat te kene fitoret per te nxjere lojtare te rinj. E para dhe me e rendesishmja eshte se nuk ka lek per keto gjera.

    Jepni mendimet tuaja!
    Ku është besa aty është dhe shpresa.

  2. #2
    ...
    Anëtarësuar
    26-11-2003
    Vendndodhja
    PARIS me Xhej-n jo Lopezin jo :P o mo e mir se Lopezi
    Postime
    1,428
    Niveli sportiv i nje shteti, varet ne menyre direkte nga niveli ekonomik. Sidomos ne Shqiperi, ku talentet nuk mungojn, por mungon profesionalizmi edhe parja.

    Kur te bohemi shtet i pasur, do cajm edhe ne fushat e blerta.

    Me cin do dalesh ne Kupat Europiane?

    Me Lushnjen? Apo me Teuten e Durrsit qe ma ka ate stadiumin Niko Dovana si stalla derrave, vec balt. Apo me Labinotin?

    Nje Tiron qe eshte pak kompetitive edhe asaj i dridhen leqet kur del neper kupa, deri ke roundi 2 e hic me tutje. Jemi shume dobet ne arenen nderkombetare edhe endra eshte shume e larget per te bere dicka aty.

    Shiko kombetaren. berrrnutt

    Kemi nje nga ekipet me te dobet ne bote. Kemi 20 vjet perpelitemi jo Tare jo Bogdani. Lojtare raketika. Mysybet muhabeti byrazer. Pse? Se nuk ke nje lig te mire ne vend. Shume amatoreske. S'ka pare pra, s'ka kushte sportive.
    HOLLAND...

  3. #3
    i regjistruar gabimisht Maska e FЯODO
    Anëtarësuar
    27-03-2005
    Postime
    652
    Realitet

















    ne vitin 2505
    Creative artwork requires creative thinking from a creative mind

  4. #4
    Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
    Anëtarësuar
    07-11-2002
    Postime
    3,393
    Niveli ekonomik eshte nje nga faktoret por jo i vetmi faktor. Niveli ekonomik ne Brazil e Argjentine eshte shume i ulet por gjithmone futbolli i tyre ka qene ne majat e futbollit boteror. Poashtu, edhe Kroacia qe eshte vetem disa qindra kilometra prej nesh, ku niveli ekonomik eshte perafersisht njesoj por futbolli i tyre po ka goxha rezultate. Para disa muajsh, te rinjte e Prishtines ne nje turne futbolli ne Zvicer, rrahen te rinjte e disa skuadrave me te mira ne bote, dhe niveli ekonomik ne Kosove eshte pakashume i njejte me ate ne Shqiperi. Problemi kryesor i skuadrave shqiptare eshte mentaliteti, nuk kane mentalitet fituesi, luajne vetem sa per te bere loje e jo per te fituar. Skuadrat e Kosoves, do kene me shume sukses ne kompeticionet europiane, mendoj une, sepse nuk e kane kete problem.
    Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

    Rrofte Shqiperia Etnike

  5. #5
    Perjashtuar Maska e romeoOOO
    Anëtarësuar
    27-08-2005
    Postime
    1,542
    NUk eshte pune niveli ekonomik por edhe popullsia. Ne jemi i vogel si popull kshu qe edhe nr i futbollistave qe dalin nga shkollat eshte i vogel.

    Po te shikosh, (perjashto ketu Kinen ), Argjentina dhe Brazili jane shtete me nje popullsi shume te madhe dhe normale qe ka me shume mundesi qe ne shume veta te dalin kampione.


    Citim Postuar më parë nga Del Monako
    Apo me Teuten e Durrsit qe ma ka ate stadiumin Niko Dovana si stalla derrave, vec balt.

    Heheheheheheh kishe nai gjo me Durresin e me Teuten ti?

  6. #6
    ...
    Anëtarësuar
    26-11-2003
    Vendndodhja
    PARIS me Xhej-n jo Lopezin jo :P o mo e mir se Lopezi
    Postime
    1,428
    Citim Postuar më parë nga romeoOOO
    NUk eshte pune niveli ekonomik por edhe popullsia. Ne jemi i vogel si popull kshu qe edhe nr i futbollistave qe dalin nga shkollat eshte i vogel.

    Po te shikosh, (perjashto ketu Kinen ), Argjentina dhe Brazili jane shtete me nje popullsi shume te madhe dhe normale qe ka me shume mundesi qe ne shume veta te dalin kampione.





    Heheheheheheh kishe nai gjo me Durresin e me Teuten ti?
    Kur them Teuta e kom me te gjitha mer mos ma merr per keq. Te gjitha ekipet ne arenen nderkombetare jane si pacavurre.
    HOLLAND...

  7. #7
    i/e larguar Maska e Homza
    Anëtarësuar
    24-02-2006
    Vendndodhja
    Ne kat te siperm!
    Postime
    3,092
    Ku dim na Shqiptaret me lujt futboll pash zotin,,,,,neve edhe duke lujt domina na zinet fryma lene mo me hec vrap posht e nalt fushes per 90 minuta, bohet Shqiptari si me i pas kop noj granat ne dor.......Ekonomia nuk osht ajo cka neve na pengon, po te ishte ashtu Brazilianet nuk do ju binte mend me lujt top kurren e kurres.........Ne Shqiptaret na pengon numri i vogel i popullates,,,,ku munden te bojne Shqiptaret skuader me 11 veta, po te ishte me 4 ose 5 disi me ndryshe!!!!Ama Futbollin na e kena mire shum!!!!

  8. #8
    ...
    Anëtarësuar
    26-11-2003
    Vendndodhja
    PARIS me Xhej-n jo Lopezin jo :P o mo e mir se Lopezi
    Postime
    1,428
    Mos u merni me Brazilin. Brazili bo perjashtim. Edhe kasapet ne Brazil jane talente futbolli.
    HOLLAND...

  9. #9
    i/e larguar Maska e Homza
    Anëtarësuar
    24-02-2006
    Vendndodhja
    Ne kat te siperm!
    Postime
    3,092
    Po Argjentina dhe Meksika, jan aq poshte ekonomikisht qe sa her e shofin Salen kta kryeministrat e tyre, dalin binaresh nga gezimi se mos u fal Sala noj stilolaps!!!!Kan popullsi te madhe dhe e kan lujt futbollin qe moti!!!

  10. #10
    Warranted Maska e Qerim
    Anëtarësuar
    06-12-2003
    Vendndodhja
    Home
    Postime
    1,641
    Citim Postuar më parë nga dodoni
    Niveli ekonomik eshte nje nga faktoret por jo i vetmi faktor. Niveli ekonomik ne Brazil e Argjentine eshte shume i ulet por gjithmone futbolli i tyre ka qene ne majat e futbollit boteror. Poashtu, edhe Kroacia qe eshte vetem disa qindra kilometra prej nesh, ku niveli ekonomik eshte perafersisht njesoj por futbolli i tyre po ka goxha rezultate. Para disa muajsh, te rinjte e Prishtines ne nje turne futbolli ne Zvicer, rrahen te rinjte e disa skuadrave me te mira ne bote, dhe niveli ekonomik ne Kosove eshte pakashume i njejte me ate ne Shqiperi. Problemi kryesor i skuadrave shqiptare eshte mentaliteti, nuk kane mentalitet fituesi, luajne vetem sa per te bere loje e jo per te fituar. Skuadrat e Kosoves, do kene me shume sukses ne kompeticionet europiane, mendoj une, sepse nuk e kane kete problem.
    Dodon ja ke fut kot plako !

    Nuk doja te te pergjigjesha ,por thjesht e urrej kete mentalitet.Ti flet si babai im 72 vjec.He mo se ne shqiptaret jemi te zgjuar, une nuk kam merak per ty Me te vertet beson se ekipet e Kosoves do cajne ne Uefa apo Ch.Liege ?

    Mire ta tha njeri me lart se Brazili dhe Argjentina jane vende shume milionesh ku luhet futboll dhe me tradite ne kete fushe.Cfare rezultatesh kane pasur klubet kroate ?Nje nivel nen mezatar.

    Edhe kroatet ashtu si ne vuajne largimin e talenteve per shkaqe financiare.Si mund te kesh mentalitet fituesi ,kur talentet largohen dhe lene ne mjerim ekipin ?

  11. #11
    Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
    Anëtarësuar
    07-11-2002
    Postime
    3,393
    Citim Postuar më parë nga Qerim
    Dodon ja ke fut kot plako !

    Nuk doja te te pergjigjesha ,por thjesht e urrej kete mentalitet.Ti flet si babai im 72 vjec.He mo se ne shqiptaret jemi te zgjuar, une nuk kam merak per ty Me te vertet beson se ekipet e Kosoves do cajne ne Uefa apo Ch.Liege ?

    Mire ta tha njeri me lart se Brazili dhe Argjentina jane vende shume milionesh ku luhet futboll dhe me tradite ne kete fushe.Cfare rezultatesh kane pasur klubet kroate ?Nje nivel nen mezatar.

    Edhe kroatet ashtu si ne vuajne largimin e talenteve per shkaqe financiare.Si mund te kesh mentalitet fituesi ,kur talentet largohen dhe lene ne mjerim ekipin ?
    Shiko ekipet kroate se deri ku arrijne ne kupat europiane. Pastaj, lojtare kroate ke ne shumicen e skuadrave me te mira ne bote. E rrahen Argjentinen ne Buenos Ajres. Kurse per nga numri i popullsise, nuk jane as 5 milione banore. Te arrijme ne keto rezultate te kroateve ne futboll njehere, ne jemi ne kali te bardhe pastaj.

    Mentaliteti i fituesit nuk ka te bej vetem me futbollistet ne fushe por edhe me trajneret, stafin e klubeve, tifozerite etj. Klubet kosovare kane mentalitet fituesi e lene shpirtin ne fushe lojtaret, tifozerite jane te zjarrta dhe plot vetbesim qe i japin lojtareve zemer qe te mundohen me shume te arrijne rezultatet, pra motivojne lojtaret.
    Ndryshuar për herë të fundit nga dodoni : 24-04-2006 më 18:37
    Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

    Rrofte Shqiperia Etnike

  12. #12
    i/e larguar Maska e Homza
    Anëtarësuar
    24-02-2006
    Vendndodhja
    Ne kat te siperm!
    Postime
    3,092
    Citim Postuar më parë nga dodoni
    Shiko ekipet kroate se deri ku arrijne ne kupat europiane. Pastaj, lojtare kroate ke ne shumicen e skuadrave me te mira ne bote. E rrahen Argjentinen ne Buenos Ajres. Kurse per nga numri i popullsise, nuk jane as 5 milione banore. Te arrijme ne keto rezultate te kroateve ne futboll njehere, ne jemi ne kali te bardhe pastaj.
    Kroacia osht me shum se 5 milion banor,,,,kurse shqiptaret 3 e mezi bohen, vetem ne sezjon votimesh ne e kalojme 3.5 milionshin.
    Ku ka shtet ne bot me 3 milion banor qe osht i afte ne ndonje sport?

  13. #13
    Football Factory Maska e Moltisanti
    Anëtarësuar
    22-11-2002
    Postime
    1,437
    Buxheti i klubeve shqiptare eshte cop cop , Nuk dilet ne champions league apo uefa cup me 1.5 milion euro Buxhet qe ka tirona , ata qe thone po ekonomia brazilit ? ekonomia brazilit eshte cop cop per popullsine po jo per ekipet e tyre ,vetem Corinthias bleu ate Tevez mbi 18 milion Euro , gjithashtu ekipet e tjera kane buxhet te kenaqshem , pastaj perfitojne shume nga shitja e lojtarve qe i kane me tonelata, 10-15 cope ne vit çdo klub i shet neper skuadrat europiane , pastaj infrastruktura e futbollit atje eshte me te ik zari .

    Ndersa Ne shqiperi shumica e klubeve skane fusha stervitje , lojtaret kane kontrata si ato letrat me vlere qe i thy kur ti dush , nderrojne ekipe 1 here ne 3 muj etj etj .
    Pastaj me grupmoshat e vogla as qe punohet fare , kur dihet qe aty eshte e ardhmja e futbollit . ça me dikskutu me shume , me mjerim nuk ka per futbollin mafiozo-kulumbian shqiptar .

    hajt shnet

  14. #14
    Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
    Anëtarësuar
    07-11-2002
    Postime
    3,393
    Citim Postuar më parë nga Homza
    Kroacia osht me shum se 5 milion banor,,,,kurse shqiptaret 3 e mezi bohen, vetem ne sezjon votimesh ne e kalojme 3.5 milionshin.
    Ku ka shtet ne bot me 3 milion banor qe osht i afte ne ndonje sport?
    Kroacia eshte 4 milion e 400 mije banore. Shqiperia me Kosoven bashke, jane 5.5-6 milione banore.
    Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

    Rrofte Shqiperia Etnike

  15. #15
    Warranted Maska e Qerim
    Anëtarësuar
    06-12-2003
    Vendndodhja
    Home
    Postime
    1,641
    Citim Postuar më parë nga dodoni
    Shiko ekipet kroate se deri ku arrijne ne kupat europiane. Pastaj, lojtare kroate ke ne shumicen e skuadrave me te mira ne bote. E rrahen Argjentinen ne Buenos Ajres. Kurse per nga numri i popullsise, nuk jane as 5 milione banore. Te arrijme ne keto rezultate te kroateve ne futboll njehere, ne jemi ne kali te bardhe pastaj.

    Mentaliteti i fituesit nuk ka te bej vetem me futbollistet ne fushe por edhe me trajneret, stafin e klubeve, tifozerite etj. Klubet kosovare kane mentalitet fituesi e lene shpirtin ne fushe lojtaret, tifozerite jane te zjarrta dhe plot vetbesim qe i japin lojtareve zemer qe te mundohen me shume te arrijne rezultatet, pra motivojne lojtaret.

    Ekipet kroate me sa di une nuk kane hyre asnjehere ne grupet uefa apo Ch.Liege.

    Elbasani vjet kishte shume mentalitet fituesi dhe as e diskutonin fitoren.Lojtaret e Elbasanit lane shpirtin ne fushe per fitore ndaj Vardarit.Tifozeria elbasanillije eshte me shume se e zjarrte.Por cdo gje kot.Une isha vjet ne Shkup dhe e pashe live ndeshjen.Vardari kishte 2-3 mbrojtes te nje niveli shume te larte, qe cdo ekip evropian mund te kishte probleme me ata.

  16. #16
    i/e larguar Maska e Homza
    Anëtarësuar
    24-02-2006
    Vendndodhja
    Ne kat te siperm!
    Postime
    3,092
    Kroacia----qe permend ti ka vetem 4.4 milion banor, por ama atyre ja u prin per Sport mer daj....Yugosllavia edhe kur ka qene shtet komunist me te ardhura hici ne krahsim me vendet perendimore, ne sport ishte e afte te konkuronte me to.....kan prirje, kan talent.....megjithse ata aritjen me te madhe e kan pas 1/2 finale te 1998,,,,dhe sma merr mendja qe kan per te qene ndonjeher kamjon EU apo Bote....skan njerez!!!!

  17. #17
    Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
    Anëtarësuar
    07-11-2002
    Postime
    3,393
    Citim Postuar më parë nga Qerim
    Ekipet kroate me sa di une nuk kane hyre asnjehere ne grupet uefa apo Ch.Liege.

    Elbasani vjet kishte shume mentalitet fituesi dhe as e diskutonin fitoren.Lojtaret e Elbasanit lane shpirtin ne fushe per fitore ndaj Vardarit.Tifozeria elbasanillije eshte me shume se e zjarrte.Por cdo gje kot.Une isha vjet ne Shkup dhe e pashe live ndeshjen.Vardari kishte 2-3 mbrojtes te nje niveli shume te larte, qe cdo ekip evropian mund te kishte probleme me ata.
    Renova e Tetoves e rrahi Vardarin para jo me shume se nje jave.
    Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

    Rrofte Shqiperia Etnike

  18. #18
    Football Factory Maska e Moltisanti
    Anëtarësuar
    22-11-2002
    Postime
    1,437
    Ca flisni amon , Dinamon e zagrebit me prosineçkin ne krye e ke pas ne grupet e champions leagues para 7-8 vjeteve ne mos gaboj , ke pas gjithashtu hajdukun e splitit ne kupen e uefa etj etj , kshu qe as mos krahasoni futbollin shqiptar me kroatin se eshte turp prej zotit .Ne jena llumi ballkanit se i europes po e po .

    Ps ...ska te boje popullsia fare , eshte me te dhonme ky muhabet , ne tifoza te flakte mund te jemi po haber nga futbolli skemi . fakt

  19. #19
    Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
    Anëtarësuar
    07-11-2002
    Postime
    3,393
    Citim Postuar më parë nga Homza
    Kroacia----qe permend ti ka vetem 4.4 milion banor, por ama atyre ja u prin per Sport mer daj....Yugosllavia edhe kur ka qene shtet komunist me te ardhura hici ne krahsim me vendet perendimore, ne sport ishte e afte te konkuronte me to.....kan prirje, kan talent.....megjithse ata aritjen me te madhe e kan pas 1/2 finale te 1998,,,,dhe sma merr mendja qe kan per te qene ndonjeher kamjon EU apo Bote....skan njerez!!!!
    Nuk eshte prirja e talenti por mentaliteti i fituesit. Ata nuk shikojne te gjejne arsye qe te ndjejne veten e tyre inferiore ndaj tjereve por i shikojne dhe gjejne arsye per ta ndjere veten superior ndaj tjereve, dhe kjo jo rralle ju sjell rezultate.
    Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

    Rrofte Shqiperia Etnike

  20. #20
    Warranted Maska e Qerim
    Anëtarësuar
    06-12-2003
    Vendndodhja
    Home
    Postime
    1,641
    Citim Postuar më parë nga dodoni
    Renova e Tetoves e rrahi Vardarin para jo me shume se nje jave.
    Kjo s`do te thote asgje. Vardari momentalisht eshte ne vend te dyte ne kampionatin Fyrom, kurse Renova nga fundi.Do ta kene nenvlehtesuar ndeshjen ata te vardarit.

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 24-11-2016, 09:56
  2. Letersia Shqiptare
    Nga new-man në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 16-01-2009, 12:28
  3. Plavë e Guci
    Nga Davius në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 05-10-2008, 23:36
  4. Mesjeta e hershme shqiptare
    Nga DYDRINAS në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 15-11-2006, 15:10
  5. Letërsia Shqiptare
    Nga [A-SHKODRANI] në forumin Enciklopedia letrare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 24-10-2005, 14:02

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •