Close
Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 130
  1. #1

    Festivali Europian 2006

    Sa shpejt kaloi viti

    Po afrohet perseri koha e festivalit. Ne faqen zyrtare te Eurovision 2006, qe kete vit zhvillohet ne Greqi, mund te shikoni/degjoni videot e kengeve pjesmarese.

    http://www.eurovision.tv/english/participants.htm

    Per te pare videot shkoni tek Multimedia Lounge - Video - ne krah del lista e shteteve pjesmarese.

    Si ju duken kenget pjesmarese kete vit? Si ju duket kenga shqiptare Zjarr e ftohte - Luis Ejlli dhe realizimi i videos ne krahasim me kenget e tjera?

    Zjarr e Ftohtė

    Humbem tė harroj
    Mos m’i rėndo mė ditėt
    Gjithēka ėshtė e kot
    S’e kuptoj.
    Lodhem tė harroj
    Me kohėn vras kujtimet
    Ne nė zjarr jemi te ftohtė
    Duhet te ikėsh, vritem
    Shoh dhe mė verbon
    Jemi nė zjarr e kėrkojmė ftohtė
    E nė rrėmbime jemi
    Veten e frenoj
    I trembem zemrės time qė tė do!

    E ndihem
    Zjarr e ftohtė
    S’mundem dot
    Shpresėn unė te ty e humba
    Zemėro, mė ndihmo
    Tė largohem se tė dua
    Zjarr e ftohtė
    Lodhem kot
    Jam aty nė buzėt e tua
    Tretem aty
    Se ky shpirti im tė ndjen

    Ēdo gjė ėshtė e kot
    Zemra kėrkon tė gjej stacion
    Tek ty ndalon
    Se gjithė mendimet ėndėrrat
    Veē nė ty jetojnė
    Dua tė puth por s’mundem dot
    Pa ty unė jetėn time
    S’mundem ta kuptoj
    I trembem zemrės time qė tė do

    ----

    Fire, but (still) cold

    I try to forget you
    Don’t burden my days
    Everything in vain
    I can’t understand

    Tired of forgetfulness
    Time kills my memories
    Fire but cold
    Emotionally involved
    Emotionally involved
    Trying to restrain
    Afraid of my heart
    Still under pain

    Fire,
    But cold
    It’s impossible
    But I lost hope
    Honey,
    Help my love to leave
    Fire, but cold
    Tiredness can’t hold
    Feeling your lips
    Vanished it seems
    ‘Cause I still love you

    Vain everything
    Looking for a station
    My heart stops at you
    All my thoughts and dreams
    Hope to come true,
    Longed for kisses, but in vain
    Can’t live without you
    Afraid of my heart
    Still beating for you
    Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    11-07-2005
    Postime
    31
    Kenga s'me duket e denje te konkuroje ne nje eveniment kaq te rendesishem . E vetmja gje e bukur eshte feat. Iva V. ne video clip.

  3. #3
    Texas Ranger Maska e Clauss
    Anėtarėsuar
    19-06-2003
    Vendndodhja
    Athens
    Postime
    1,483
    e vetmja gje e rendesishme ne kete eveniment jane shalet e kengetareve. seriozisht
    You were meant for me. Perhaps as a punishment.

  4. #4
    Administratore Maska e Fiori
    Anėtarėsuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,016
    Shqiperia - se pari mendoj se shqiptaret kane shume talent dhe gjithmone me zhgenjejne ne nje fare menyre me keto zgjedhjet qe bejne per te perfaqsuar Shqiperine neper Bote.

    Kenga kish nje fare motivi popullor dhe rrefreni me pelqeu, te mbetej ne mendje dhe mund ta kendoje. Kengetari me ngjason pak me Ardit Gjebrean (tek goja dhe menyra si leviz), mos kane lidhje gjaku te dy?! Gjithashtu, me pelqeu qe ne video kishin perfshire peisazhe nga vendi, edhe pse pak si pa lidhje per motivin e kenges. Por si kenge per ne Eurovision hmm nuk di c'te them, megjithese nuk eshte keq duke patur parasysh kenget qe kam degjuar deri tani.

    Andorra - jo keq, kishte melodi dhe rrefren...

    Armenia - me pelqeu si video por si kenge nuk ishte kushedi edhe pse orkestrimin nuk e kish keq.

    Belarus - hmm kenge qe degjohet ne vere kur je me makine.

    Belgium - pak me e "shtrenjte" se kenga e Belarus po ne nje pellg do i laja.

    Bosnia* - ishte komplekse si video, plus edhe kenga me pelqeu dhe mendoj se do kete shanse ne konkurim, perderisa me pelqeu dhe mua qe nuk kam ndonje opinion te larte per boshnjaket.


    Bulgaria - shume sensuale si video, me pelqeu. Kenga cka, jo keq.

    Croatia - asgje nuk me pelqeu.

    Cypros - me pelqeu kenga, pak i njohur si motiv por gjithsesi. Kengetarja e lezetcme, plus qe kish dy "drita" qe nuk mund te rrije pa i vene re. : )

    Denmark - mu duk tipike "american country", madje nuk eshte cudi nese gjendet ndonje kenge 100% njesoj si kjo e tyrja

    Estonia - ABBA : ) apo jo...

    Finlanda - hmm nuk e di pse mendoj se Eurovizioni duhet te kete nje tipar me shume klasik-popullor se sa pop-rock.

    Franca* - me pelqeu shume. Por ndoshta kjo ka lidhje dhe me faktin se kenget franceze me pelqejne ne pergjithesi, pasi per nje koncert si Euriovision gjithmone kam pritur dicka me shume se normalja dhe nuk e di pse ky tipari i "jashtzakonshem" sikur mungon me kenget qe kam degjuar deri tani...

    Il était temps

    Devenir, comme seule raison de résister
    Tenir, élever le ton pour exister
    Ēa se dit, ēa se chante facilement
    Mais mon refrain aujourd'hui, c'est:

    Il était temps qu'enfin le ciel se rappelle de moi
    Il était temps, enfin une trźve, ma chance ą moi
    Il était temps, il était temps

    Courir aprčs l'idéal, ēa vaut le coup
    Souffrir, ēa fait moins mal quand c'est un rźve au bout
    Ēa se dit, ēa se chante legčrement
    Mais mon refrain aujourd'hui, c'est:

    Il était temps qu'enfin le ciel se rappelle de moi
    Il était temps, enfin une trźve, ma chance ą moi
    Il était temps, il était temps

    J'y croyais plus
    J'y croyais plus, d'ailleurs j'ai du mal ą le croire encore

    Il était temps qu'enfin le ciel se rappelle de moi
    Il était temps, enfin une trźve, ma chance ą moi

    Il était temps, pourvu que ēa reste, et si ēa ne dure pas
    Je serais heureuse de dire aux enfants
    Que j'y ai touché une fois dans mon temps

    Il était temps


    Maqedonia - "I wanna give it to you" huh. Gjithsesi motivi i muzikes me pelqeu, po fjalet dhe videon duhet ti kishin zgjedhur ndryshe. I kthejne gjerat si "veshja e lire" keta te shtepise sone...

    Gjermania - degjohej si kenge, po pse "Dolly Parton" dhe "Texas Lightning" si zgjedhje per te perfaqsuar Gjermanine ?!...

    Greqia - me pelqeu si kenge, nuk e di pse pasi vetem nje refren kish qe e mbante. Ndoshta ajo gota e veres kur ja hodhi tek kemisha e bardhe me inat me ndryshoi mendjen hehe... sa tipike.

    Iceland - "Moulin Rouge" i pa arritur.

    Irlanda - jo keq. Tip Phil Collins tek Lion King : ) Me pelqeu "Every song is a cry for love".

    Israel - "We are the world" ... jam une apo keto kenget te gjitha duken pak si te kopjuara diku. Megjithate me pelqeu mesazhi i kenges dhe kengetari e kendonte bukur.

    Latvia - ishte interesante qe kishin zgjedhur kenge te kenduar acapulko, por ne te njejten kohe nuk kishin zgjedhur ndonje kenge qe te linte pershtypje edhe pse ishte acapulko dhe kishin mundesine te provonin veten.



    Kaq per sot! U merzita duke degjuar kenge te reja...deri heren tjeter duke degjuar kenge ; )


    Pershendetje

  5. #5
    toXic Maska e ridy85
    Anėtarėsuar
    17-10-2005
    Vendndodhja
    ITALY
    Postime
    339
    perveē kenges shqiptare me ra rasti te degjoja kengen e belgjikes. Kate Ryan me kengen "je t'adore"...shum keng e leztshme....ajo ka ber dhe ca keng te tjera te lezetshme....normalisht gjithmon me variantin trance.....sa per kengen shqiptare jam akoma shum ne dyshim....mua kenga me pelqen po nuk jam shum i sigurt se si do ta presi publiku europian. Deri ca koh me par dija qe luizi do ta kendonte kengen ne shqip, biles dhe ne internet ishte ne shqip ne disa site qe kishin te benin per eurovizionin. Te postimi me lart lexova tekstin ne anglisht....mos ka per ta kenduar ne anglisht?
    firm e?????......ahuuuuu pertokam !!!

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-04-2006
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    397
    Mua po me pelqen Holanda,Ukraina dhe maqedonia dihet qe Shqiperia eshte ajo qe dua te fitoj,uh dhe nje kenge eshte disi e mire per veshin kenga e moldavis

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-04-2006
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    397

    eurovision 2006

    Pjesmarresit jane keto shtete:

    Albania
    Andorra
    Armenia
    Belarus
    Belgium
    Bosnia & Herzegovina
    Bulgaria
    Croatia
    Cyprus
    Denmark
    Estonia
    Finland
    France
    F.Y.R. Macedonia
    Germany
    Greece
    Iceland
    Ireland
    Israel
    Latvia
    Lithuania
    Malta
    Moldova
    Monaco
    Netherlands
    Norway
    Poland
    Portugal
    Romania
    Russia
    Slovenia
    Spain
    Sweden
    Switzerland
    Turkey
    Ukraine
    United Kingdom
    Ne se njerezit flasin keq per mua: Ta dinin c'kam thene une per ata: Do te flisnin edhe me keq.---JM

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-04-2006
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    397
    Shqiperia merr pjese per here te trete ne Eurovizion Anjeza Shahini ishte Delegatja e pare e Shqiperis ne festivalin e kenges europiane,Anjeza ishte e shtata me votimin e shteteve por sipas disa statistikave ajo ishte nder tri me te miret me votimet ne internet,Tani heren e trete Shqiperia prap perfaqesohet nga nje etheist dhe si duket eshte suksesi i gjithe stafit qe kan punuar me ethet,Luisi ne edicionin e dyt te etheve mori vendin e pare,shpresojm se dhe eurovizion do na perfaqesoj denjesishte.Ndersa ne Festivalin e TVSH Luisi mori vendin e pare dhe iu dha e drejta te na perfaqesoj neve ne Europ.Ok tani iu kisha lut krejt shqieptareve qe jetoni jashte Shqiperis diku ne Europ te votoni per Luisin.
    Ne se njerezit flasin keq per mua: Ta dinin c'kam thene une per ata: Do te flisnin edhe me keq.---JM

  9. #9
    "WHITE ANGEL" Maska e gabriela_athine
    Anėtarėsuar
    24-03-2006
    Vendndodhja
    athine
    Postime
    185
    luis ejlli do te perfaqesoj shqiprin me nje kenge e cila esht e mir ne krahasim me kenget e tjera.po te kishte kenga nje korografi te bukur dhe duke marr parasysh dhe paraqitjen e kengetarit,shqipria do te marr nje vend te mir ne eurovision.I UROJ SHUM FAT LUIS EJLLIT.

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-04-2006
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    397

    Informata me shume per Luisin

    Luis Ejlli eshte nga Shkodra dhe ka lindur me 12.07.1985, Zhenja zoodiake: Gaforrja,
    Ka mbaruar shkollėn e mesme tė muzikės “Preng Jakova”Hobi: Sporti, kryesisht noti

    Ne nje intervist Lusi ka then:“Nė Eurovizion do paraqitem denjėsisht, 100 herė mė mirė se kėtu”,

    Muzikėne kenges e ka bere Klajd Qafoku dhe tekstin dr. Florit.
    Ne se njerezit flasin keq per mua: Ta dinin c'kam thene une per ata: Do te flisnin edhe me keq.---JM

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-04-2006
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    397
    Foto e Lusit
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    Ne se njerezit flasin keq per mua: Ta dinin c'kam thene une per ata: Do te flisnin edhe me keq.---JM

  12. #12
    i/e larguar Maska e dibrani2006
    Anėtarėsuar
    29-01-2006
    Vendndodhja
    Europe
    Postime
    2,693
    Mua me pelqen edhe kenga e Belgjikes dhe kengetarja ka shume talent.KATE RYAN me kengen JE T' ADORE
    Por besoj qe te arrijme te marim ndonje pik SUKSESkengetarit tone.
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e Tigeri
    Anėtarėsuar
    03-05-2006
    Postime
    12
    Kengen e turqise po nuk me ka pelqyer dhe aq shume megjithse kengetarja eshte goxha e lezetshme

  14. #14
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-04-2006
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    397

    fitueset

    HELENA PAPARIZOU nga Greqia dhe Ruslana nga Ukraina fitueset e dy viteve te fundit ne eurovizion
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    Ne se njerezit flasin keq per mua: Ta dinin c'kam thene une per ata: Do te flisnin edhe me keq.---JM

  15. #15
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    1,599
    Kenga e Greqise qe do marri pjes sivjet nuk me pelqen fare nejse Kengetarja Anna Vissi quhet nje nga kengetaret me te mira te Greqise.Por ne disa emisione per EUROVISION kengen e Shqiperise e shfaqin shume kenge pa kuptim edhe nje kenge(ne menyre te ulet) sidomos Vidio Clipin qe ka bere kenge e Shqiperise shpresoj te kemi nje cmim te mire per Shqiperine.

  16. #16
    i/e larguar Maska e dibrani2006
    Anėtarėsuar
    29-01-2006
    Vendndodhja
    Europe
    Postime
    2,693

    Thumbs up Edhe nje jave po afrohet Eurovizioni 2006

    E hape kete teme se pas nje jave 18-20 maj edhe Shqiperia mer pjese ne Eurovizionin 2006 qe mbahet ne Greqi,me kengetarin Luis Ejlli sukses dhe mire eshte te votojme te gjithe ne emigrantet neper te gjithe shtetet europiane qe jetojme.
    Dhe kengen e kendon ne shqip suksese kengetarit qe i perfaqeson te gjithe Shqipetaret ku do qe jane,VOTONI VOTONI VOTONI

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e DEA27
    Anėtarėsuar
    18-08-2004
    Postime
    511
    suksese sigurisht qe do votojme fjale eshte ajo ???? por aman vetem kuq e zi mos te jene veshur e di qe tregon patriotizem por patriotizmin mund ta tregojne ne kengen dhe menyrenn si e prezantojne dhe jo ne kuq e zi mor se sikur eshte bere pak bajate!!!!!
    failure is not an option!

  18. #18
    Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
    Anėtarėsuar
    07-11-2002
    Postime
    3,393
    I uroj shume sukese megjithese vet nuk jam aq optimist se nuk me ka pelqyer kenga dhe aq. Nuk po me pelqen kjo Gajdja qe po e fusin ne kenget tona duke pretenduar se me gajde kenga tingellon me shqip, por kjo nuk eshte e vertete fare. Gajdja eshte instrument skocez. Te besh kenge me lahute, cifteli, etj. instrumente tona popullore, po kjo eshte kenge popullore, por jo me gajde. Sidoqofte, suksese edhe njehere.
    Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

    Rrofte Shqiperia Etnike

  19. #19
    i/e larguar Maska e dibrani2006
    Anėtarėsuar
    29-01-2006
    Vendndodhja
    Europe
    Postime
    2,693
    Edhe mua nuk me ka pelqejte shume por nuk eshte fai i kengetarit, edhe une jam dakort se qiftelia dhe lahuta i japin me shume tinguj muzikes shqipetare,gabimin e ka shteti shqipetare qe nuk e ka perkrah kengetarin dhe juria qe e votuan ka mbete te ne qe ta perkrahim me nje vote sido qe te jete duhet perkrahur me nje vote. Ne emigrantet kemi bere shume per kombin tone ne kohet e veshtira dhe do te bejme edhe sot ne kohen qe duhet te krenohemi qe na degjon gjith europa dhe bota qe edhe ne dime te kendojme,dhe juria dhe TVSH duhet te shikoj mire kur duhet te dergojne ne eurovizion 2007 kengetarin dhe kengen por une te votoj me gjithe zemer edhe se e kam degjuar kengen dhe nuk eshte aq sa duhet per eurovizion edhe nje here sukses te shikojme si do t'ju tingelloj europianeve kenga shqipetare mos haroni VOTONI keshtu jemi te bashkuar edhe me te forte.

  20. #20
    Ray of light Maska e Parto
    Anėtarėsuar
    25-05-2005
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    15
    Ehhhhh.... a e keni degjuar kengen e Luisit? T eme falin simpatizantet e kesaj kenge por mua me duket shume kot me na pefaqesu ne Eurovizion. Me mire te na perfaqesonte ai qe fitoi Top Festin,... Alban Skenderaj
    Po pse kenga te kendohet ne shqip njehere, eshte festival europian dhe eshte publiku qe voton, nese nuk e kuptojne kengen, dhe muzika nuk i terheq, zor se do votojne. Shpresoj te mos jete keshtu sic them, se vertet do ndihesha shume qe Shqiperia ate merrte shume pike por...... Hajt mo suksese Luisit.
    Love Life, Love People!

Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Festivali Europian 2007
    Nga BvizioN nė forumin Muzika botėrore
    Pėrgjigje: 207
    Postimi i Fundit: 22-05-2007, 10:49
  2. Shqiperia dhe Bashkimi Europian (BE)
    Nga Gerrard nė forumin Ekonomi & biznes
    Pėrgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 09-04-2007, 15:27
  3. Ēėshtja ēame diskutohet pėr herė tė parė nė Parlamentin Evropian
    Nga Iliriani nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 51
    Postimi i Fundit: 29-01-2007, 21:50
  4. Festivali i Kėngės nė RTSH 2005
    Nga Xhuxhumaku nė forumin Muzika shqiptare
    Pėrgjigje: 51
    Postimi i Fundit: 07-01-2006, 18:17
  5. Big Bang-u Europian dhe Shqipėria
    Nga Brari nė forumin Kulturė demokratike
    Pėrgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 04-06-2003, 04:14

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •