Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 18 prej 18
 1. #1
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  36
  Postime
  11,960
  Faleminderit
  1
  22 falenderime n 21 postime

  Arqipeshkvi: Kujdes Botrorin, krkohen 40 000 prostituta!

  Mesafaro i dioqezs Shkodr-Pult, gjat meshs s Pashks: Jan duke u prgatitur qendra t mdha pr prostitucion n Gjermani dhe ka t dhna se krkohen 40.000 vajza, kryesisht nga Evropa Qendrore e Lindore. Vajzat shqiptare mund t jen n rrezik.

  Arqipeshkvi: Kujdes Botrorin, krkohen 40 000 prostituta


  A. D

  Shkodr-Kremtimi i Pashks, fests m t rndsishme t krishtrimit, nuk i ka shrbyer arqipeshkvit t Shkodrs pr t prcjell vetm urimet e zakonshme. I ndjeshm prej kohsh ndaj plags s prostitucionit n Shqipri, gjat fjals s tij n celebrimin e meshs pr festn e Pashks n Shkodr, arqipeshkvi i dioqezs Shkodr- Pult, tha se kampionati botror i futbollit rrezikonte prfshirjen n rrjetin e prostitucionit t shum vajzave shqiptare. Njkohsisht edhe kryetar i konferencs ipeshkvnore t Shqipris, Angjelo Masafra, trhoqi vmendjen gjat meshs duke paralajmruar pr rrezikun e mundshm t prostituimit t shum vajzave gjat periudhs s botrorit t Futbollit.

  Qendra e seksit

  N prag t fillimit t kampionatit botror t futbollit n Gjermani, i cili do t zhvillohet n qershor e n korrik t ktij viti, parashikohet q prve ndjenjave t tifozeris, t funksionoj e t vihet n shrbim t saj edhe dika tjetr, aspak e denj pr qniet njerzore. Jan duke u prgatitur qendra t mdha pr prostitucion n kt vend dhe ka t dhna se krkohen 40.000 vajza, kryesisht nga Evropa Qendrore e Lindore. Vajzat shqiptare mund t jen n rrezik. N kt periudh, parafillimi t ktij evenimenti sportiv, prindrit duhet t bjn kujdes t madh me fejesat , martesat apo ofertat e punsimit t vajzave t tyre jasht Shqipris. Sidomos n Evrop, pasi ekziston mundsia e mashtrimit, q vajzat t prdoren pr qllime prostitucioni,-tha Masafra.

  Gjat meshs dhe predikimit ai ka folur dhe pr probleme t tjera t jets shqiptare, pr varfrin, papunsin, zhvillimin e ngadalt ekonomik, mungesat e energjis elektrike etj.

  Jo vetm Masafra

  Por arqipeshkvi i Shkodrs nuk sht i vetmi q ka ngritur frikn e rritjes s prostituimit t vajzave shqiptare, n prag t Kampionatit Botror t Futbollit. Faktin se n Gjermani po bhen gati qendrat pr t pritur 40 mij prostituta e ka prmendur, para rreth 2 muajsh, edhe famullitari i Zadrims me qendr n Blinisht, Dom Antonio Sharra. Ka qen nj ceremoni pr dekorimin nga presidenti shqiptar Alfred Moisiu pr priftin italian Dom Onore Benzi, I njohur pr kontributin e tij pr strehimin e vajzave shqiptare q arrijn t largohen nga rruga e prostitucionit, vendi kur edhe sht lshuar paralajmrimi. Gjat ksaj ceremonie, Dom Antonio Sharra n Lezh, ka br thirrje q prindrit ti trajtojn me kujdes rastet e fejesave dhe martesave t vajzave t tyre, jasht Shqipris sepse n Gjermani po krkoheshin mijra prostituta pr tifozt q priten t vijn me mijra.

  Nga ana tjetr, arqipeshkvi Masafra edhe n mesha t mparshme u ka br thirrje vajzave shqiptarte q t mos mashtrohen pr tu larguar nga vendi i tyre e pr t rn m pas n thonjt e prostitucionit.

  Shekulli
  My silence doesn't mean I am gone!

 2. #2
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  A po shkojme drejt integrimit Europian a si ? Hajt le te sakrifikohen disa qindra vajza dhe nga repertori jone, e ti bashkohen moldaveve, bullgareve, polakeve, ukrainasve, ruseve, etj etj ne kete "orgji boterore".

  Ata bregovicdashesit ku jane, keta njerezit e emancipuar te shoqerise tone shqiptare qe do na fusin ne vllazerim me te gjithe dhe do na integrojne paqesisht ne europe? Nesje presim se mos jane duke pire kafen e pare, dmth kafen e mengjesit.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 3. #3
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Eh postmoralizmi, me fal postmodernizmi ka pasojat e veta. Njera nga to eshte pranimi i fenomenit te huaj dhe shitjes me kile te mishit te bardh vendas. Te pakten dicka po e eksportojme dhe ne te shkretet. Ekonomia hecen, dhe internacionalistet jane mese te kenaqur me hapat qe shoqeria shqiptare po ben dhe me siguri ne saje te paqes do kemi nje rrajon sa me te qete dhe transparente( pa "erresira") per femijet tane.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Hyllien : 19-04-2006 m 23:38
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 4. #4
  Perjashtuar
  Antarsuar
  01-12-2005
  Postime
  459
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  E keqja e gjithe e kesaj historie eshte se nuk eshte thashethem por e vertete.

  Policia gjermane ka qene ne dijeni per kete Import te ri dhe kane marre masa te ndryshme.

  Megjithate pritet ( nga zyra e shtypit te ministrise se brendshme) qe numri i prostitutave te rritet ndjeshem ne muajt e ardhshem.
  Ne Kies ( hamburg) qendra me e madhe e prostitucionit te lire ne gjermani jane bere kontrolle te shpeshta dhe deri tani policia kishte arriturr te shpetonte 60 vajza Ukrainase nga fati i tyre i zi.

  Shume gje e rende. Shume frike. Turp per shqiptaret qe shesin motrat e tyre neper bote.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e King_Gentius
  Antarsuar
  24-11-2004
  Vendndodhja
  Boston
  Postime
  485
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  U beme gazi botes me keta felliqsira qe shesin vajzat shqiptare lart e posht neper evrope.

 6. #6
  Desert Fox Maska e bayern
  Antarsuar
  12-06-2002
  Postime
  3,029
  Faleminderit
  1
  9 falenderime n 9 postime
  Jane te shqetesuar autoqefalet se ngelin thate gjate boterorit apo si?
  Morali teologjik nuk duhet aspak te arrije deri aty sa te diskutoje gjera te tilla se tregon dobesi. Disa gjera duhet te jene unanime edhe ti predikosh njerezise fobi te tilla do te thote qe te eshte kthyer reputacioni ne loder kalamajsh.
  Ndryshuar pr her t fundit nga bayern : 20-04-2006 m 12:00
  But again, truth be told, if you're looking for the guilty you need only look into a mirror. ...

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-04-2002
  Postime
  887
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga bayern
  Jane te shqetesuar autoqefalet se ngelin thate gjate boterorit apo si?
  Morali teologjik nuk duhet aspak te arrije deri aty sa te diskutoje gjera te tilla se tregon dobesi. Disa gjera duhet te jene unanime edhe ti predikosh njerezise fobi te tilla do te thote qe te eshte kthyer reputacioni ne loder kalamajsh.
  Kete problem e ka ngrite policia gjermane dhe e kane ba publike agjencite botnore. Massafra, tue qene arqipeshkev dhe tue e pase per zemer fatin e shqiptareve e paska ba te ditun nder ato familje shqiptare qe fatkeqsisht jo rradhe kane qene viktimat. Ky informacion hap vec syte e atyne qe prej injorances munden me qene viktima (sic jane mijera shqiptare). Pse u shqetesove ti Bayern? T'u prish pazari?

  Citim Postuar m par nga arrnubi
  Gjynaf arqipeshku .
  Ti thote Papes se ne Gjermani i fituan zgjedhjet demokristianet.Te vendosin ligjin per te ndaluar prostuticionin .Sepse ne fjalimet e tyre vetem prezervativet ndalojne keto.
  Kisha asht e ndame prej shtetit dhe nuk nxjerr ligje. Jo te gjithe kane ngele shekuj prapa!

 8. #8
  Perjashtuar Maska e Lunesta
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Dove la..Vittoria.....
  Postime
  1,660
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Evropa eshte kontinent liberal, ku njeriu ka te drejten e zgjedhjes per sa kohe deshirat e tij nuk bien ndesh me kushtetuten qe eshte ligji themelor i nje shoqerie demokratike. Ne evrope kisha eshte e ndare nga shteti ndaj ne kete rast vrojtimet e arqipeshkvit nuk pine shume uje.

 9. #9
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Atehere mos na bej shume p0rdhe Europa kundra Muslimaneve duke e quajtur gjithe konfliktin si konflikt fetar duke qene se shteti esht i ndare nga feja dhe shoqeria Europiane qenka liberale.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Labeati
  Antarsuar
  01-08-2003
  Vendndodhja
  North America
  Postime
  1,233
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 18 postime
  Citim Postuar m par nga Lunesta
  Evropa eshte kontinent liberal, ku njeriu ka te drejten e zgjedhjes per sa kohe deshirat e tij nuk bien ndesh me kushtetuten qe eshte ligji themelor i nje shoqerie demokratike. Ne evrope kisha eshte e ndare nga shteti ndaj ne kete rast vrojtimet e arqipeshkvit nuk pine shume uje.
  Po por per shoqnine e vorfen e te mbrapambetun shqiptare sidomos ne zonat e thella ku informacioni mungon, Massafra ka shume te drejte bile detyre morale (meqe asht ne sherbim te komunitetit), qe me i paralajmue per rrezikun REAL, te cilin e kane pesue qindra vajza shqiptare nepermjet mashtrimeve.

  Pra kush ka mend e veshet e hapun, interesohet ma shume para se me martue a fejue vajzat simbas zakonit me njerez qe kane shum vjet jasht shtetit apo qe nuk i njofin mire.

 11. #11
  Perjashtuar Maska e Lunesta
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Dove la..Vittoria.....
  Postime
  1,660
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Per apelin ndaj vajzave bie dakord, per sa kohe qe ai apel i behet besimtareve te vet, perndryshe, cdo interference fetare me laicitetin e shtetit nuk eshte e rregullt.

 12. #12
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Per cfare nderhyrje flet(mundohu te flasesh shqip kur mundesh te dhjefsha fjalet qe perdor, meqe e nise me te dhjere punen)? Dmth Papa nuk duhet te nderhyje ne projektligjet per martes homoseksualesh, dhe aq me teper ti duhet te ishe e para te hapje tema kundra nderhyrjes se Patriarkeve Serbe e Greke direkt ne politikat e shtetit.
  Siduket u acarove qe erdhi nga komuniteti katolik lajmi per rrezik nga jashte e jo nga komunitetet e tjera, ie. ai Orthodhoks psh qe e ka mendjen te presi delegacionet greke qe vijne ne shqiperi apo te na sjelle Papajana ne Korce "per ti mesuar femijeve" .... lere se spo e them, apo myftijte e ndryshem qe e kane mendjen tek Israeli dhe lindja e Mesme, a thu ti nuk jetojne ne shqiperi por ne Arabi.

  Hipokrite.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Hyllien : 20-04-2006 m 15:33
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 13. #13
  .... ...
  Antarsuar
  30-01-2005
  Postime
  4,049
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime
  Citim Postuar m par nga shkodra13
  Kisha asht e ndame prej shtetit dhe nuk nxjerr ligje. Jo te gjithe kane ngele shekuj prapa!
  Mesa di une, pervec Frances nuk ka shtet tjeter laik ne Europen Perendimore. Sidomos ne Gjermani nuk ka ndarje te kishes nga shteti, akoma dhe sot dhe kesaj dite nje perqindje e ulet e taksave eshte per arsye "fetare" apo me sakte per mirembajtjen e kishave, monumentave te tjere fetare etj.

 14. #14
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Mesoi pak histori Lunestes se siduket paska mbetur ne klase. As historine propagande nuk eshte ne gjendje te mbllaciti, imagjino te bej kerkime e lidhje vete.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 15. #15
  .... ...
  Antarsuar
  30-01-2005
  Postime
  4,049
  Faleminderit
  0
  9 falenderime n 9 postime
  Cyclo, me ngadale dhe ti, mos e merr me kaq vrull. Sipas kushtetutes Gjermania nuk eshte laike, por nje vend ku prostitucioni eshte legal nuk mund te quhet te pakten nga mesimet teologjike nje vend fetar.
  Sa per legalizimin/ilegalizimin e prostitucionit, eshte ber nje sherr i madh para disa kohesh, dmth ishte nje teme, lol.

  Jam dakort me Labeatin dhe shkodra13, kur thone se ka te drejte arkipeshkopi te paralajmeroj besimtaret, apo dhe jo-besimtaret per kete ceshtje. Ne zonat e thella malore, apo rurale ne pergjithesi ekziston jo vetem mungesa e informacionit, por dhe me kryesisht varferia qe te dyja se bashku krijojne viktima te tilla.

 16. #16
  MULTUM IN PARVO Maska e Antipatrea
  Antarsuar
  29-01-2006
  Vendndodhja
  Gjithandej, por ne te njejten kohe, asgjekundi !
  Postime
  605
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Po ca varferie thoni, e gjithe Shqiperia e varfer eshte, sipas kesaj duhet te dalin te gjitha ne rruge....jo mor vlla jo, i gjithe problemi eshte edukata e dobet e familjes, keshtuqe mos e vrisni mendjen kot se ato qe kan per te ikur do ikin...

 17. #17
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Citim Postuar m par nga Lioness
  Cyclo, me ngadale dhe ti, mos e merr me kaq vrull. Sipas kushtetutes Gjermania nuk eshte laike, por nje vend ku prostitucioni eshte legal nuk mund te quhet te pakten nga mesimet teologjike nje vend fetar.
  Sa per legalizimin/ilegalizimin e prostitucionit, eshte ber nje sherr i madh para disa kohesh, dmth ishte nje teme, lol.
  Mesimet teologjike lerja atyre qe dine ti perdredhin fjalet si te duan, doktorrave me i fjale. Atehere vjen perseri tek ajo qe thashe une siper, qe Europa mos na bej shume p0rdhe kundra muslimaneve duke qene se te gjitha gjerat i ka ne nje menyre "as mish as peshk" dhe e perdredh fjalen si ti teket. Kur i duhet te tregohet e Krishtere tregohet e tille dhe cdo gje paraqitet si konflikt fetar, kur i duhet liberale paraqet anen tjeter te cunguar te faqes dhe del qe eshte e lire. Keto te dyja jane shume kontradiktore, sepse nuk mund te qendrojne njekohesisht ne te njejten kohe pasi kemi Turqine qe ka vite qe kerkon te hyje dhe nuk lejohet. E un nuk shoh aresye ekonomike pasi si fuqi ekonomike Turqia fut ne rrenje kubike Grekun qe esht fut kahmoti, por shof vetem arseye fetare.
  Un e di shume mire se si eshte Gjermania, dhe e di fort mire qe aresyeja e vetme qe Italia nuk eshte bere si Spanja, Anglia me unionet e se fundmi Gjermania me prostitucionin eshte sepse selia e shenjte ndodhet atje dhe ka nje ndikim shume te madh ne politikat e vendit.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 18. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-04-2002
  Postime
  887
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga Lioness
  Mesa di une, pervec Frances nuk ka shtet tjeter laik ne Europen Perendimore. Sidomos ne Gjermani nuk ka ndarje te kishes nga shteti, akoma dhe sot dhe kesaj dite nje perqindje e ulet e taksave eshte per arsye "fetare" apo me sakte per mirembajtjen e kishave, monumentave te tjere fetare etj.
  Lioness,
  nuk e njof legjislacionin gjerman, por nuk ka se si te mos jete kisha e ndame prej shtetit edhe aty. Nji perqindje e taksave shkon per nevojat e komuniteteve edhe ne vendet tjera europiane, por jane taksapaguesit qe e cilesojne destinacionin e kesaj perqindje takse. Kisha katolike asht e ndame me shtetin ne te gjitha vendet.

Tema t Ngjashme

 1. Disa nga Ilacet me te zakonshme dhe efektet e tyre
  Nga Vinjol n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-01-2009, 09:12
 2. Atropina
  Nga Vinjol n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-01-2009, 09:11
 3. Kujdes! Jo per t'u alarmuar, por... ndodh edhe keshtu
  Nga Janka n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 03-07-2006, 08:17
 4. Avioni special sjell 70 prostituta nga Italia
  Nga Beqari002 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 11-02-2003, 19:08

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •