Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1

  'eshte Sistemi Operativ, Hardveri, Softveri?

  Pershendetje te nderar Staff dhe anetar te forumit kisha nje pytje te thjesht per ju pasi une nuk jame ne dijeni me keto gjera kisha disa pytje shum te thjeshta?

  'eshte Sistemi Operativ ?
  'eshte Hardveri ?
  'eshte Softveri ?

  Mundesisht tme pergjigjeni ne menyr sa me te thjesht.

  ju pershendes te gjitheve

 2. #2
  [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
  Antarsuar
  28-01-2003
  Vendndodhja
  New York City Haven on Earth
  Mosha
  41
  Postime
  2,679
  Po e fillojme nga nje pyetje qe duhet te kishe bere t eparen fare!

  Kompjuterat perbehen nga dy pjese kryesore!

  Hardware edhe Software!

  Hardware nga vete fjala jane ato pjese mekanike edhe elektronike qe ti i shef qe perbejne kompjuterin dhe ato pjese qe ti nuk i shef si fushat magnetike fushat elektrike!

  Software Jane code, instruksjone, regulla, (programe) qe kontrollojne edhe instruktojne paisjet hardware, edhe kompjuterin per ti treguar se cfare duhet te bejne edhe per ta vene kompjuterin ne perdorimin per gjerat qe ti deshiron te besh.

  Sistemi i operimit (OS) : eshte nje software qe kontrollon edhe manaxhon programet e tjera eshte programi i pare qe ngarkohet ne kompjuter. keto programet e tjera quhen aplikacione. Aplikacionet duan sistemin e operimit per ti kerkuar funksjone edhe procedura.

  Shembuj:
  Hardware: Printer, Miu, RAM, Tastjera, CPU, Monitori...etj
  Software: Microsoft word, Alfa kontrabilitet, open office, GIMP, PhotoShop..etj
  Sisteme Operimi: OS2, MS DOS, MS Windows, UNIX, LINUX, SOLARIS, Makintosh, etj


  Ardi
  Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
  N. H. Schwarzkopf

 3. #3
  Citim Postuar m par nga Ardi_Pg_ID
  Po e fillojme nga nje pyetje qe duhet te kishe bere t eparen fare!

  Kompjuterat perbehen nga dy pjese kryesore!

  Hardware edhe Software!

  Hardware nga vete fjala jane ato pjese mekanike edhe elektronike qe ti i shef qe perbejne kompjuterin dhe ato pjese qe ti nuk i shef si fushat magnetike fushat elektrike!

  Software Jane code, instruksjone, regulla, (programe) qe kontrollojne edhe instruktojne paisjet hardware, edhe kompjuterin per ti treguar se cfare duhet te bejne edhe per ta vene kompjuterin ne perdorimin per gjerat qe ti deshiron te besh.

  Sistemi i operimit (OS) : eshte nje software qe kontrollon edhe manaxhon programet e tjera eshte programi i pare qe ngarkohet ne kompjuter. keto programet e tjera quhen aplikacione. Aplikacionet duan sistemin e operimit per ti kerkuar funksjone edhe procedura.

  Shembuj:
  Hardware: Printer, Miu, RAM, Tastjera, CPU, Monitori...etj
  Software: Microsoft word, Alfa kontrabilitet, open office, GIMP, PhotoShop..etj
  Sisteme Operimi: OS2, MS DOS, MS Windows, UNIX, LINUX, SOLARIS, Makintosh, etj


  Ardi

  flm shum Ardi per pergjigje te pershendes shum megjithese e thjesht por kur se din te duket e komplikuar

  edhe nje her te Falemniderit shum Ardi

Tema t Ngjashme

 1. Sistemi politik i Shqiperise dhe sistemi politik i Kosoves
  Nga Ibrahimfeimi n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 25-11-2008, 15:13
 2. far ofron sistemi operativ linux?
  Nga kumbulla n forumin Prdoruesit e Unix
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 27-10-2004, 23:00

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •