Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,919

  Shqipria po humb betejn ndaj drogs

  Faqja 22 - FORUM
  Prill 15, 2006 Gazeta Shqiptare


  OPINION 1-2-3-4-5-6-7


  Shqipria po humb betejn ndaj drogs
  --------------------------------------------------------------------------------

  OPINION -1
  T rinjt e droguar n Shqipri nuk mund t drejtohen askund pr ndihm. T rinj, shum prej tyre adoleshent, jan viktima t drogs, nj plag t ciln autoritetet e ktushme duket se jan t pafuqishme pr ta luftuar. Problemi m i madh sht se Shqipria nuk ka nj program antidrog. Kur t droguarit i drejtohen nj spitali, ata shkojn kryesisht pr mbidoz. Pas disa ditsh, ata largohen prej andej pa asnj mundsi pr kujdes t mtejshm apo terapi. Sipas mjekve, nj e pesta e prdoruesve q vijn n repartin e toksikologjis n spitalin ushtarak, jan nn moshn 15 vje. Mosha tepr e re e prdoruesve, veanrisht n Tiran, sht nj shqetsim i madh. Vitin e kaluar, rreth 700 t rinj kan krkuar ndihm n spital dhe numri kt vit pritet t shtohet edhe m. Pjesa m e madhe e prdoruesve t drogs jan djem, por edhe vajzat duket se kan filluar t bhen prdoruese. Ndrsa prindrit e t rinjve prdorues i mirpresin kto hapa, ata krkojn q qeveria t bj m tepr pr t’i ndihmuar direkt ata. Disa po humbasin durimin dhe kan filluar t prdorin metoda gjithnj e m t dshpruara, pr t detyruar fmijt e tyre t heqin dor nga droga. Ka mjaft prindr q kan denoncuar fmijt e tyre, duke menduar se sht mnyra e vetme pr t’i detyruar ata t heqin dor, apo dhe nga ata q u kan futur vet fmijve n xhep nj sasi droge.
  Marr nga www.diskutime.com
  Postuar nga “Henri”


  OPINION-2
  E vrteta sht e trishtuar
  Pr fat t keq ekziston nj realitet q sht shum i vshtir ta pranosh. Sot n bot, jan me miliona personat q vdesin nga droga dhe q n t gjith shtetet e fuqishme t bots kan br reklama, arrestime e do gj q t ishte e mundur, por ky fenomen vazhdon t rritet do dit. Tashm njerzit jan kaq t dshpruar me hallet, problemet, katastrofat e jets, q ia japin veten ktij helmi t poshtr. Dhe un q po shkruaj, kam humbur djalin e xhaxhait pr kt pun dhe inati im pr kt helm sht i madh, por realiteti pr fat t keq sht ky dhe e vetmja gj q mund t bhet sipas meje sht se duhet t konsiderohet nj krim m i fort se vrasja dhe ato q e prodhojn dhe shprndajn t dnohen. Edhe pse njoh shok q merren me kt pun, prsri sht dika e papranueshme.
  Marr nga www.tiranalive.com
  Postuar nga “Bledi”


  OPINION-3
  Shkak jan hallet, brenga, pasiguria
  sht fatkeqsi, pr t mos thn menduri, kur njerz n mosh t re bien n kraharorin e vdekjes s bardh. Hallet, brenga, depresioni, pasiguria, i gjith realiteti i hidhur krkojn nj mjekim. Marrzisht, shum prej tyre krkojn t gjejn paqen e shpirtit tek pluhuri i bardh, q t bn t ndihesh tjetr njeri, dshira e trupit t ngrihet mbi arsyen, t bn t jetosh nj ndrr joshse pr pak aste, nj ndrr nga e cila mund t mos zgjohesh kurr. Droga vret shpirtin. Por, akoma m shum kta njerz q ecin me kmbt e tyre drejt vdekjes, i vret paragjykimi i shoqris ku jetojm.
  Marr nga www.forumishqiptar.com
  Postuar nga “Kolombi”  OPINION-4
  Droga sjell vetm vdekje
  Nuk dua t shtyj njeri q t filloj t pij marijuana. sht nj zgjedhje, q secili duhet ta bj i vetdijshm. Teoria thot, se po t fillosh nga drogat e vogla arrin te t mdhat, q shum her t shpien n vdekje. Praktika e Holands thot, q duke lejuar drogat e vogla, prkufizon veprimtarin e grupeve q e shprndajn at dhe kshtu droga jepet n mnyr q ta ul rrezikun e saj pr jetn. Holanda sht shtet rekord pr Evropn, me numrin m t vogl t vdekjeve nga droga.
  Marr nga www.forumihorizont.com
  Postuar nga “Darkmen”


  OPINION-5
  Prse askush nuk bn asgj?
  Un e kam par me syt e mi tmerrin e nj t droguari. Nj i ri 21 vje, me t cilin jemi rritur bashk, nj djal shum i bukur, shum i dashur me t gjith t tjert, dy metra i gjat dhe me nj mirsi n pamjen e tij, i dha fund jets s vet me overdoz. At q m pan syt, kurr mos e pafsha as te armiku m i madh q mund t kem! Prindrit e tij e dinin q djali drogohej, e gjith shoqria e tij e dinte dhe t gjith luftuan shum, shum pr ta ndaluar dhe dukej sikur koht e fundit ai ishte bindur se duhej t hiqte dor dhe ashtu kishte br. E kishte marr veten shum, ishte shndoshur dhe dashuronte nj vajz, me t ciln po prgatitej t fejohej. ’ far ndodhi vall? Kjo sht nj pikpyetje e madhe q do t ndjek pas si hije e makthshme, prindrit dhe t gjith shoqrin e tij. Ai u tundua prsri para saj dhe u drejtua pr n vendin ku furnizohej gjithmon dhe me shpresn, se edhe ksaj here ai do t’ia hidhte, gaboi rnd. Jeta e tij e mishruar n nj trup shum t bukur, por t helmuar nga ai djall i bardh, po prplitej pr betejn e fundit, megjithat nuk ia doli. Ku sht ky shtet, kjo qeveri q i l t qarkullojn kaq hapur shprndarsit e vdekjes, t cilt nuk sht fare e vshtir t’i gjesh? Prse askush nuk bn asgj? Prse vall?
  Marr nga www.forumishqiptar.com
  Postuar nga “Veku”


  OPINION-6
  Kurioziteti t on n mkat
  Ndonjher bie viktim, por ndonjher t shtyn kurioziteti, gjithsesi pasojat jan t rnda. Kanabis Sativa sht nj nga drogat, t cilt mafia shqiptare po i eksporton fuqishm n tregjet e tjera t lindjes dhe t perndimit. Sipas autoriteteve t Njsis Kundr Drogave, n Ministrin e Rendit Publik, kanabis, aktualisht sht droga e vetme q rritet dhe prodhohet n Shqipri dhe shitet kryesisht n Belgjik, Franc, Gjermani, Greqi dhe Itali. Sipas statistikave, n Shqipri ka afro 30,000 prdorues t drogs. Kshtu, Shqipria po prjeton nj rritje n abuzimin me drogat mes shqiptarve t rinj edhe pse drogat e jashtligjshme u prezantuan n vend vetm gjat dhjetvjearit t kaluar. Abuzimi me heroinn dhe marijuann sht rritur, heroina dhe kokaina e thjesht gjithashtu gjenden, por jan t shtrenjta, duke e br prdorimin e ktyre drogave t jet i kufizuar.
  Marr nga www.edsh.org
  Postuar nga “Hoti”


  OPINION-7
  Droga! do dit vdes njerz
  Dit pr dit vdesin t rinj nga kjo gj. S’i kuptoj kta njerz, nga momenti q e din ku do t’i oj droga, pse vazhdojn ta marrin? fardo q t jet arsyeja, q dikush e fillon (ca e fillojn q t duken “cool”, ca pr kuriozitet dhe thon q do provojn vetm nj her, etj.) sht budallallk ta mendosh, po do t vdessh, ik hidhu nga dritarja ose var veten se e njjta gj sht dhe po more drog, posht dheut do t prfundosh. S’di far t them m. M vjen shum keq pr kta t rinj q pasurojn t tjert, duke iu dhn jetn e tyre.
  Marr nga www.zeriyt.net
  Postuar nga Alda
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 2. #2
  Perjashtuar Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,671
  Shume e vertete.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e hope31
  Antarsuar
  23-11-2002
  Vendndodhja
  ketu
  Postime
  1,054
  problemi eshte qe te mos dorezohet para kesaj beteje,
  se si beteje nuk eshte e lehte as ne shkalle nderkombetare,
  Fjalet e pa thena nuk lendojne kurre.
  Don't wait for extraordinary circumstances to do good,try to use ordinary situations
  :^proton

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-10-2004
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,600
  Eshte e vertet por shteti ose spitalet duhet te kene organizata edhe psikollog apostafat per kete gje.Por eshte dicka qe Shqiperia do ta ket pas 50 vjetesh.

Tema t Ngjashme

 1. Lufta ballkanike dhe Shqipria
  Nga Albin n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 15-07-2014, 07:05
 2. Procesi i Pavarsimit t Kosovs
  Nga AsgjSikurDielli n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 167
  Postimi i Fundit: 12-10-2012, 06:23
 3. Njqindvjetori i lindjes s Enver Hoxhs - a dim t shkruajm pa emocione?
  Nga projekti21_dk n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 500
  Postimi i Fundit: 16-10-2009, 14:46
 4. Mocioni, Berisha flet pr gjithka, por jo pr Fazlli
  Nga njemik n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 47
  Postimi i Fundit: 19-12-2008, 10:44
 5. Janullatos: Nuk ka prparim me djegien e kishave dhe xhamive
  Nga Jesushaus n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 157
  Postimi i Fundit: 08-04-2004, 07:40

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •