Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 46
 1. #1
  i/e larguar Maska e Gjallica
  Antarsuar
  26-12-2002
  Vendndodhja
  My MinD iS yOuRs...YoUr HeArT iS mInE...!
  Postime
  596

  Sugjerime pr studentt e mjeksis

  Do ju isha shume mirenjohese nese ndonjeri nga ju ( qe punon ne mjekesi ose vazhdoni shkollen per mjekesi ) ne Usa, do kontriboj me informacione rreth degeve qe preferohen me shume.
  Jam ca konfuze ne zgjedhje dhe kto informacione do me duhen qe te sistemoj gjerat ne tru perpara se te vendos

  Ndonje sugjerim , apo keshille ???


  Gjallica!

 2. #2
  Betimi i Hipokratit
  Antarsuar
  05-06-2004
  Mosha
  49
  Postime
  1,081
  surgeon,orthopedist,ob-gyn,radiologist,
  The good you do today;people will often forget tomorrow;do good anyway

 3. #3
  Cdonjeri do te thote degen qe ai preferon!


  Kshu qe me mire nisu nga preferencat e tua dhe bej ndonje kerkim qe ti pershtatet karakteristikave qe ty te duken me te pershatshme!


  Te uroj te gjesh degen tende qe te pershtatet me mire, se kur ben nje dege qe ste pelqen nuk te shtyhet fare shkolla dhe e ben me naze!

 4. #4
  Betimi i Hipokratit
  Antarsuar
  05-06-2004
  Mosha
  49
  Postime
  1,081
  do vlera konkrete.nje kirurg ne nje spital merr rreth 800.000$ ne vit.radiologu rreth 500.000 ndersa nje internist 200.000.e shikon ku eshte diferenca.ti e din se ne usa eshte gjithcka private keshtu qe varet nga kompanite e sigurimeve se cilat egzaminime i paguajn me teper edhe spitali nese merr me teper nga surgeon do ti japi rroge me te larte plus qe kerkesat per keto lloj profesionesh jane shume te medha.
  nje gje tjeter kur kerkon rezidency per te marr surgery te duhet te presesh shume ndersa internal medicine shume pak.suksese anyway.
  The good you do today;people will often forget tomorrow;do good anyway

 5. #5
  Betimi i Hipokratit
  Antarsuar
  05-06-2004
  Mosha
  49
  Postime
  1,081
  vlerat qe ti thash jane ne nje spital normal ne chicago.ne northwestern university jam i sigurt qe vlerat jane me te larta.
  The good you do today;people will often forget tomorrow;do good anyway

 6. #6
  Nje doktorr nuk mund te bazohet nga leket per te bere nje profesion!

 7. #7
  Betimi i Hipokratit
  Antarsuar
  05-06-2004
  Mosha
  49
  Postime
  1,081
  Citim Postuar m par nga romeoOOO
  Nje doktorr nuk mund te bazohet nga leket per te bere nje profesion!
  je i sigurt per kete qe po thua ?
  mbase ne shqiperi bazohet ne gjera tjera por ajo po pyet per ne shba.ketu 90% bazohet tek leket cdo gje.
  une kam nje shok ketu dhe shoku i ti doktor e la profesionin e doktorit qe e kishte bere per rreth 10 vjet dhe qe kishte investuar shume para dhe mund per te hapur nje ferme dhee di pse se aty po bente shume para .si ka mundesi i them une keti mikut tim,po pse thote ky ska asgje te keqe edhe investimin edhe mundin per ato para e beri ai,tani ai miku eshte bere milioner.nesje sa rendesi ka paraja ta dish.
  The good you do today;people will often forget tomorrow;do good anyway

 8. #8
  Citim Postuar m par nga romeoOOO
  Nje doktorr nuk mund te bazohet nga leket per te bere nje profesion!
  Ne cilen bote jeton ti re? Kush eshte ai doktorr qe do e vej ne pune profesionin per ndihma humanitare? lol
  Vetem kur mendon sa paguan per te arritur ate qe do, mendja verdall te vje e ti na theshke qe nuk bazohet ne leka .
  Nga njehere eshte me keq te perfundosh me rezultate te larta, po ti ec pas asaj qe ka pagen me te larte. lol Se e nxoret me bluzke te kuqe familjen ti njera ane dhe ai dentisti i vogel ana tjeter:-D
  Live your beliefs and you can turn the world around.

 9. #9
  use your brain... Maska e MRI
  Antarsuar
  06-03-2006
  Postime
  34
  Per sa i perket specializimit ne US, me kan thene se eshte e veshtir te futesh ne deget qe kane shume money si kirurgjia, vitin qe shkoi nje shoku im kapi 99% ne provimet e hyrjes dhe nuk i doli per kirurgji por internal medicine, nuk i japin kollaj te huajve dege te mira, megjithate provoje njeher......
  Don't worry...be happy

 10. #10
  i/e larguar Maska e GL_Branch
  Antarsuar
  02-11-2003
  Vendndodhja
  Arbany
  Postime
  1,592
  Si te veshtira pak Kardiologji apo EndoKrine kurse pak me te lehte Epidermiologji apo Diabetiologji
  Ndryshuar pr her t fundit nga miki_al2001 : 17-04-2006 m 14:05

 11. #11
  gone Maska e helene
  Antarsuar
  26-02-2003
  Vendndodhja
  shume larg
  Postime
  913
  Ne cilen bote jeton ti re? Kush eshte ai doktorr qe do e vej ne pune profesionin per ndihma humanitare? lol
  Vetem kur mendon sa paguan per te arritur ate qe do, mendja verdall te vje e ti na theshke qe nuk bazohet ne leka .

  http://www.msf.org/ S'besoj qe s'i njeh

  Te uroj te gjesh degen tende qe te pershtatet me mire, se kur ben nje dege qe ste pelqen nuk te shtyhet fare shkolla dhe e ben me naze!
  Patriote jam dakort me romeon, dega qe zgjedh varet nga deshirat qe ke, vertete kirurget marrin me shume, po per te qene kirurge psh e para duhet te sakrifikosh shume nga jeta private( per te qene kirurge e mire) e dyta duhet te kesh dore teper te sakte...ky ishte nje shembull, po do specializim do kishte gjera pro dhe kunder, varet cilat jane prioritetet e tua.Suksese!

 12. #12
  Citim Postuar m par nga helene
  http://www.msf.org/ S'besoj qe s'i njeh
  Helene kur te dal ne pension do kontiboj dhe une do u mesoj se s ite mbledhin numrat:-D, po amo vetem atehere se tani per tani jam bo per kontribut vet.lol

  kirurget marrin me shume, po per te qene kirurge psh e para duhet te sakrifikosh shume nga jeta private( per te qene kirurge e mire) e dyta duhet te kesh dore teper te sakte...
  Lol mire qe ia thua dhe ti ,se mua me doli goja prapa shpine. Hic dore nga kirugjia o goc se do te vej jeta mbi libra. Zgjidh nje dege me te lehte qe te kesh kohe per te gjitha gjerat nga pak:-)
  Do kerkosh te udhetosh me bossin time dhe nga pamundesia te vesh do perplasesh shapkat ne dysheme
  Live your beliefs and you can turn the world around.

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,262
  po audiologist, physician (me pune e paster se sa surgeon, cardiologist etje)
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 14. #14
  use your brain... Maska e MRI
  Antarsuar
  06-03-2006
  Postime
  34
  Citim Postuar m par nga *~Rexhina~*
  po audiologist, physician (me pune e paster se sa surgeon, cardiologist etje)

  Kohet e fundit ka dale ne mode edhe radiologjia,eshte pune e paster dhe ja vlen, ua keshilloj.
  Don't worry...be happy

 15. #15
  i/e larguar Maska e Gjallica
  Antarsuar
  26-12-2002
  Vendndodhja
  My MinD iS yOuRs...YoUr HeArT iS mInE...!
  Postime
  596
  Pershendetje,

  Miku_al2001, romeoOOO, MRI, Gl_Branch, helene, Rexhina dhe Eraaa(qe e mundon dicka tjeter:-D) ju faleminderit shume per sugjerimet..

  Deri tani edhe une qendroj ndermjet Kirugjise 90% , kardiologjise 80%, edhe kte radiologjine 86% qe ma sugjeroi nje mesuese, por nuk po mund ta pres me thike
  Meqe pagesen e kam te premtuar nga te tjeret qe cfardo lloj cmimi qofte, mua me shume me mundon fakti qe mund te perfundoj ne ndonje dege qe me pelqen tani dhe me kalimin e kohes me behet ferr dhe sic tha romeo nuk shtyhet me:-) Sidoqofte kam edhe pak kohe te mendohem deri ne shtator

  Faleminderit!
  Gjallica

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,262
  Citim Postuar m par nga Gjallica
  Pershendetje,

  Miku_al2001, romeoOOO, MRI, Gl_Branch, helene, Rexhina dhe Eraaa(qe e mundon dicka tjeter:-D) ju faleminderit shume per sugjerimet..

  Deri tani edhe une qendroj ndermjet Kirugjise 90% , kardiologjise 80%, edhe kte radiologjine 86% qe ma sugjeroi nje mesuese, por nuk po mund ta pres me thike
  Meqe pagesen e kam te premtuar nga te tjeret qe cfardo lloj cmimi qofte, mua me shume me mundon fakti qe mund te perfundoj ne ndonje dege qe me pelqen tani dhe me kalimin e kohes me behet ferr dhe sic tha romeo nuk shtyhet me:-) Sidoqofte kam edhe pak kohe te mendohem deri ne shtator

  Faleminderit!
  Gjallica
  Ne shtator do shkosh ne Medical school?
  E morre MCAT? nese po, me thuaj si ishte, dhe morre gje klasa se vet po planifikoj vitin tjeter te marr Kaplan MCAT preparation...po ku dihet mund te ket nje program tjeter me te mire
  Te uroj suksese yllo ^_^
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 17. #17
  i/e pa regjistruar Maska e miri
  Antarsuar
  22-04-2002
  Vendndodhja
  My HeArT iS yOuRs...YoUr MinD iS mInE...!
  Postime
  300
  Citim Postuar m par nga Gjallica
  Kirugjise 90% .... Gjallica
  Une nuk studioj mjeksi por me sa di une shkruhet Kirurgji e jo Kirugji....

  Gjithmone kam patur deshire te behem doktorr dhe ate dege do te preferoja jashte mase.... Por duhet te kesh dicka parasysh sepse shkolla e mjeksise ketu ne Amerike i specializon jashte mase doktorret dhe pse zgjedh nje drejtim nuk do te thote qe do te besh operacion gjithe trupin sic behet ne Shqiperi...
  Pra fjalen e kam kujdes se cfare be operacion, nuk po i permend ketu ne forum gjerat qe jane available lol
  Me pak fjale nese do te vazhdoja vete per mjeksi do te behesha Neuro ose Heart Surgeon (Por ke kujdes nese behesh doktorr zemre sepse zemra eshte shume e nderlikuar dhe mund tja thyesh zemren ndonjerit ..). Njerezit qe kane keto pune ne mjeksi vleresohen si rock superstar jo si doktorre...
  Oh dhe dicka tjeter You won't have a social life cause one third of physicians work 60+ hrs/week... por nuk do te thote gje sepse me trupin tend dhe me syte qe ke ti someone can have tons of fun within minutes
  Tani keto jane mendimet e mia ... maybe next time that I will see my doctor I will ask her more questions and update you ....

  Tani qe te shkrova gjithe keto rrjeshta mund te na tregosh ti pak rreth vetes tende, nese je pranuar ne programin e mjeksise dhe ne cilen shkolle ? Apo ku mendon te aplikosh etj etj sepse ne baze te shkolles shume njerez zgjedhin dhe degen ...

  Per pagesen te them te drejten nuk eshte problem, problem eshte qe te pranojne ne programin e mjeksise ne nje shkolle prestigjoze ah per pare ato vijne kollaj...
  Goodbye DEBUG, hello reboot...

 18. #18
  Trazuar nen qiellin blu Maska e Blue_sky
  Antarsuar
  29-05-2004
  Postime
  2,300
  Citim Postuar m par nga *~Rexhina~*
  po audiologist, physician
  Keto kendej nga une jane 3 vjet me duket dhe s'eshte"mjekesi"...keto mund ti besh dhe pa nje profil te rende shkencor ne te mesmen...pra,easy stuff qe s'te siguron stabilitet ekonomik dhe je konstant i varur nga mjeku specialist!Ketu tek une s'jane as dege universitare,jane thjeshte insitut.

  Ne c'pike te trajektit tend je ti Gjallica njehere?Niveli i universitetit si eshte ne proporcion me universitetet e tjera?Si je nga rendimenti mesimor?
  Per mua,nje nga deget e vetme qe ja vlen eshte neurologjia.Por vajze,duhet patur goxha material gri ne koke per ta perfunduar.Se njeriu mund te ja filloje e te ngele ne mes...pa gje!

  Sidoqofte,suksese.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Blue_sky : 20-04-2006 m 07:24
  Kam vetem nje limit: qiellin!

 19. #19
  Trazuar nen qiellin blu Maska e Blue_sky
  Antarsuar
  29-05-2004
  Postime
  2,300
  Oh,me fal...tani e pashe.Si paske perfunduar akoma 5-6 vjetet universitare per mjek familjet qe pastaj te kalosh ne specializim.

  MCAT qenka thjeshte medical college admission test...heem,me cike confused nga keto shkurtimet ne U.S.A.Dmth,atje ku jeni,pa u dipllomuar ne mjekesine e pergjitheshme zgjidhni degen per specializim?
  Ndryshuar pr her t fundit nga Blue_sky : 20-04-2006 m 07:27
  Kam vetem nje limit: qiellin!

 20. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,262
  Citim Postuar m par nga Blue_sky
  Keto kendej nga une jane 3 vjet me duket dhe s'eshte"mjekesi"...keto mund ti besh dhe pa nje profil te rende shkencor ne te mesmen...pra,easy stuff qe s'te siguron stabilitet ekonomik dhe je konstant i varur nga mjeku specialist!Ketu tek une s'jane as dege universitare,jane thjeshte insitut.

  Ne c'pike te trajektit tend je ti Gjallica njehere?Niveli i universitetit si eshte ne proporcion me universitetet e tjera?Si je nga rendimenti mesimor?
  Per mua,nje nga deget e vetme qe ja vlen eshte neurologjia.Por vajze,duhet patur goxha material gri ne koke per ta perfunduar.Se njeriu mund te ja filloje e te ngele ne mes...pa gje!

  Sidoqofte,suksese.
  whoa are you serious woman ketu dhe te behesh farmaciste duhet... me fal per expression "bust your ass"

  ku e ke degjuar ti moj zemer se physician apo audiologist nuk eshte karier mjeksor? Ketu ne Amerik nuk eshte kollaj te kallosh MCAT dhe te shkosh ne shkoll mjeksore, pothuajse nga gjithe 600 student qe jane undergraduate dhe duan te shkon per mjeksi, vec 100 mund te futen...
  audiologist dhe physician ste siguron ekonomi te mire? ehehe...cdo gje qe ka te bej me mjekesi te siguron ekonomi te mire e dashur, (dhe saper te lehte, nese ishte e lehte kush njeri me llogjik nuk do ta bente?) pothuajse physicians dhe surgeons jan me te kerkuarit dhe qe shpenzojn me shume ore ne spital
  Ndryshuar pr her t fundit nga *~Rexhina~* : 20-04-2006 m 12:41
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Greva e urise - 1991 - Shembja e komunizmit
  Nga BlueBaron n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 11-02-2012, 21:10
 2. Shinasi Rama: Ju rrfej kujtimet e mia mbi lvizjen e dhjetorit '90
  Nga Xhuxh Xhumaku n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 36
  Postimi i Fundit: 13-12-2009, 22:54
 3. Prurohet Universiteti Europian i Tirans
  Nga Albo n forumin Mentori akademik
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 06-10-2008, 17:19
 4. Ramiz Alia: Rrfej gabimet e komunizmit
  Nga Brari n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 16-12-2006, 19:33
 5. Kur studentt detyrohen t blejn libra nga profesort e tyre
  Nga StormAngel n forumin Mentori akademik
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 05-10-2004, 09:31

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •