Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  A kan autoritet prindrit e sotm?

  Ai ose ajo kan autoritet. Nuk i duhet t brtas ose t inatoset, t mbrthen me shikimin e tij. Nuk mund ti kundrshtosh.
  Kshtu thoshim dikur pr prindrit tan, pr msuesit, pr profesort tan. Por, kt autoritet, a e njeh brezi i sotm, q nga fmijt e kopshtit tek adoleshentt dhe t rinjt? Do t m lejoni q t dyshoj. Vzhgoni nnn e re si i lutet fmijs q t vishet, fmijs s moshs 10-11 vje q t haj dhe adoleshentit q t kthehet n shtpi para mesnats.
  Por far nnkuptojm me fjaln autoritet. Cilat jan karakteristikat kryesore t tij. sht dashuria e edukatorit pr at q do edukoj, por njkohsisht edhe guximi q ti thot t vrtetn. Nj pedagog bashkkohor francez, Janik Bone, shkruan: Autoriteti vendoset me dashuri, por dashuria sht e pandar nga e vrteta. E vrteta pa dashuri sht e ashpr, ashtu si dashuria pa t vrtetn shkatrron. Mos ndoshta paksimi ose mungesa totale e autoritetit n ditt e sotme e ka bazn te ndarja e ktyre dy vlerave? T themi t vrtetn, t vendosim disa dnime, t kmbngulim n ndryshimin e disa programeve, t gjitha kto, sht e natyrshme, mund t krijojn nj paknaqsi ose dhembje te fmija, por dashuria e vrtet sht mbi ndjenjat. Kujdesi sht pr t mirn e fmijs, qoft edhe nse kjo shkakton ndonj mrzitje te fmija dhe prindi duhet t jet indiferent nse fmija, adoleshenti ose i riu reagon me inat, nerva ose var turinjt .
  Por un dua t jem mikesh me fmijn tim, - thot nna dhe shpesh edhe babai. Por prindrit duhet t din se fmija nuk ka nevoj pr miq, miq gjen n ambientet e lojrave t tij.
  Fmija ka nevoj pr prind me dor t fort, q t dij ta drejtoj dhe t ket sigurin se edhe prindrit duan q fmija i tyre t jetoj i gzuar. Por, mbi kt, sht e domosdoshme t vendosen disa kufij, pr t mos u orientuar dhe kjo duhet filluar q n mosh t vogl. Q n mosh t vogl do msoj q t vendos gjrat e tij n vendin e duhur, do msoj t lutet dhe t falnderoj pr fardolloj shrbimi, do msoj t pres, t shrbej, t ndaj, t mbaj premtimin e dhn, t bindet, t krkoj falje...
  Po, por t gjitha kto krkojn koh q t bhen - thot nj nn e zemruar. Por ekziston edhe babai. Nuk krkon askush q kt pesh t madhe ta marr vetm nna. Pr edukimin e fmijs sht i pranishm edhe babai. Pr edukimin e fmijs jan q t dy prgjegjs prpara Perndis dhe shoqris njerzore. Kjo do t thot t ndajn rolet dhe t bien dakord n t njjtn linj. sht e vrtet se marrdhniet midis edukuesit dhe nxnsit nuk mund t jen gjithnj n harmoni.
  Prindrit si edhe msuesit kan nj rol t vshtir dhe pretendues, disa her mbrrijn n ekstreme, por disa her duhet edhe t trhiqen. Krkohet prmbajtje, njohje e metodave edukuese, ndriim nga Perndia.
  Edukuesi (msues apo prind) duhet t besoj n rolin e tij dhe t prpiqet q ta zbatoj, madje t digjet nga flaka e detyrs s tij, flak q do ta bj t rrezatoj, t ngacmoj dhe t mos llogaris mundin dhe kohn. Kt e ndiejn edhe fmijt dhe kjo i ngacmon.
  Fmija i sotm pretendon koh nga koha e prindrve t tij. Roli i edukuesit sht t ndihmoj fmijn dhe adoleshentin t vendos themele t forta q t ndrtoj drejt personalitetin e tij. Kt vepr mund ta ndrtojm duke u thn kshtu:
  - E vetmja gj q dshiroj sht e mira jote, sepse t dua. T respektoj edhe kur ti vet nuk respekton veten tnde.
  - Jam gati t t dgjoj, t bisedoj me ty, por nuk kam ndr mend t t l t shkatrrosh jetn tnde dhe pr kt do t bj sht e mundur t t pengoj.
  - Do t jem pretendues kundrejt teje, sepse jeta nuk sht e leht dhe duhet t prgatitesh.
  Para se ta mbyllim, duhet theksuar dika shum e rndsishme:
  Q edukatori t ket sukses, duhet t prpiqet t prmirsoj veten e tij. Kjo sht m e vshtira, por m e rndsishmja. Q t frymzosh t drejtn, duhet s pari ta prjetosh.
  Q ta bsh fmijn t synoj majat, duhet s pari ti ta kesh shijuar. Nuk mund ti t pish duhan dhe t ndalosh fmijn q t mos e pij, t shohsh vazhdimisht televizor dhe ta ndalosh te fmija yt, nuk mund t qndrosh n mnyr t pahijshme dhe t krkosh nga fmija t qndroj hijshm, ti krkosh t gjitha gati dhe t krkosh bashkpunim, nuk mund t pretendosh dashuri nga fmija kur nuk ua ke dhn me fjal dhe sidomos me shembullin tnd.
  Fmijt tan i frymzojm vetm kur shohin se prpiqemi t kaprcejm voglsit tona. Kshtu: Autoriteti sht rezultati i dashuris, i s vrtets, i besimit n rolin tnd dhe sidomos i prpjekjes personale pr t prjetuar i pari ato q pretendon nga t tjert.


  Nga Vasiliqi Panajotopullu Papavasiliu
  Prktheu Nafsika Melo

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2003
  Postime
  2,808
  Ceshtja nuk eshte qe prindi ta bej femien te ket frike, por te fitoj rrespektin e ti...si behet kjo? kush do te njifet me babain tim le te me dergoj mp (se mos dergoni ne te vertet ju)

  E verteta eshte qe prindrit sot nuk kan shume autoritet tek femiet e tyre sepse si lejon shoqeria e soteshme dhe ambienti ku po ritemi. Prindrit e soteshem jan shume te zene me pune dhe degjoj shpesh here prinder shqiptar qe thon "po deshi le te me degjoj, po sdeshi ja ku e ka deren!" Me pak fjal nuk harxojn shume kohe te edukojne femiet e tyre dhe menjehere sa shikojn nje situat te veshtire qe femia fillon pak te rreshkasi, dorezohen.


  .

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-02-2006
  Postime
  98
  po, Prindet e sotem kan autoritet, edhe me te madhe se kurr me pare?

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e forever
  Antarsuar
  24-05-2002
  Vendndodhja
  new york
  Postime
  396
  autoriteti nuk eshte baraz me dru, dhe dhune..

  sigurisht qe kane, dhe me te mire.. i japin mundesi femijeve te kuptojne me mire dhe te jene te degjueshem e te sjellshem e mos te shnderrohen ne burra/gra nevrike e kokeshkemba
  Liebe! liebe, lass mich los!

 5. #5
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,754
  Mendoj se tek femija po nuk pate autoritet nuk mund ta edukosh sic duhet

  Autoriteti nuk fitohet me dhume as me te shajtme por duke i falur dashuri sa me te madhe femijes..duke i folur..duke e bere te kuptoje gabimet..duke i mesuar se edhe ti nuk fal per gabimet qe ai ben...Nje njeri me shume ofendohet kur nenvleresohet sesa kur shahet dhe rrahet...dhuna nuk sjell gje vecse shkeputjen e femijes nga prindi..vecse krijon nje ure ndarese midis tyre...

  une mendoj qe prinderit duhet te punojne shume me femijet e tyre...vetem nese punojne shume me femijet e tyre atehere do arrijne te kuptojne edhe boten e femijeve ...ate bote qe ata kane kaluar vete me pare...ate bote te cilen ata e enderronin shume te ishin te lire...por edhe liria ka kufi...Prindi duke e dit se ku gabohet perpiqet ta keshilloje femijen se cfare do i ndodhe...Ta beje femijen te llogjikoje jo tia fusi kot me dhune etj...

  Ky eshte mendimi im: Te dy duhet te kene autoritet tek njeri tjetri...edhe femija tek prindi...edhe me teper akoma prindi tek femija

 6. #6
  MULTUM IN PARVO Maska e Antipatrea
  Antarsuar
  29-01-2006
  Vendndodhja
  Gjithandej, por ne te njejten kohe, asgjekundi !
  Postime
  605
  Me kujtohet mbremja e vitit te ri . Agron Llakaj donte te vazhdonte programin po sheshi ishte plot me kalamaj qe loznin duke bere zhurme. Grones shkrete i ra goja duke thene qe prinderit te heqin femijet nga pista , po kush e degjonte te shkretin... Skurt prinderit e sotem ne vend qe ti edukojne femijet, i perkedhelin jashte mase, dhe mendoj se po i marrin me qafe per te ardhmen e tyre.

  Kishte lezet ne kohen tone, mjaftonte te shihte njehere me inat ne sy prindi dhe ishte i qarte mesazhi....

 7. #7
  Vlonjat sa te jete jeta Maska e Igli_Vlonjati
  Antarsuar
  24-03-2006
  Vendndodhja
  Vlore/Tirane
  Mosha
  34
  Postime
  439
  Frenat e jetes sone deri ne nje moshe mjaft te konsiderueshme i kane ne dore vetem ata, te cilet na sollen ne jete,na edukuan dhe ne fund na bene dikushi ne menyre qe te jemi mjaft te afte per jeten ne vazhdim.....Dhe po te mos ishin ata jeta jone do te kishte shkuar dem...shoh mjaft njerez rruges dhe mendoj me vete sa keq,shume keq sepse nuk e kane realizuar sic duhet strategjine e tyre(misionin per jeten)Jeta njehere te vjen.femijeria adoleshenca rinia dhe plakja ne fund.Po nuk realizove misionet e cdo etape je i pavlere... Dhe jane prinderit tane te dashur qe ta ushqjne kete gje...ashtu sic duhet

Tema t Ngjashme

 1. Vetvritet 11-vjearja besimtare
  Nga GiSHteZa n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 64
  Postimi i Fundit: 11-02-2009, 08:46
 2. Prindrit dhe Fmijt
  Nga Gimi3 n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 13-05-2007, 08:50
 3. Disa Kshilla Pr Prindrit
  Nga shefqeti11 n forumin T jesh prind
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 29-03-2007, 17:41
 4. Shkrimtari Dhe Vepra Si Autoritet Publik
  Nga Kosovari_78_Ca n forumin Enciklopedia letrare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 25-01-2005, 17:29
 5. Debaton me prinderit per notat ,dhe veteflijohet 17-vjecarja.
  Nga kolombi n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 22-02-2004, 03:28

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •