Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,558

  Libri "Poets of NJ"

  New Jersey "cultural wasteland" -- poetet e perfshire ne liber:
  A. R. Ammons • Kenneth Burke • Stephen Crane • Stephen Dobyns • Stephen Dunn • Philip Freneau • Allen Ginsberg • X. J. Kennedy • Joyce Kilmer • Yusef Komunyakaa • Maxine Kumin • Denise Levertov • Timothy Liu • W. S. Merwin • Marianne Moore • Paul Muldoon • Joyce Carol Oates • Dorothy Parker • Robert Pinsky • David Shapiro • Gerald Stern • Theodore Weiss • Richard Wilbur • Walt Whitman • C. K. Williams • William Carlos Williams • Elinor Wylie

  Me ne fund vajta te nje book signing, mgjs kisha degjuar per kete liber edhe me pare. Njeri nga editoret, Pasquale (gjithashtu poet me disa libra ne brez dhe editor i nje literary journal, Chelsea), e nisi duke lexuar nje poezi nga libri per nje vajze me "loud shirt." Ne salle, te vetmet vajza ishin une dhe nje tjeter... une duke qene ajo me "loud shirt"-in me shkrim (nderkohe qe kur u nisa per te ardhur tek mitingu, motra ime po argumentonte me mua qe te vishja nje bluze te saj qe thoshte "my eyes are up here..." por vendosa te vishja nje tjeter te sajen me mesazh me konservativ). Si tip nuk eshte shume i perqendruar -- gjithnje del jashte teme. Kur e kam takuar prap qe u be debat per Komedine Hyjnore, akoma s'e kam idene se si vajti dhe e coi subjektin tek Iraku.

  Pastaj tjetri poet qe e kam takuar me Humdingerin me pare e nisi leximin e vet duke treguar se si femrat behen me te bukura pas moshes 50... me qe vetem 2 vajza ishin tek te 20-tat aty dhe pjesa tjeter ishin gra qe kishin arritur ate periudhe ne jete ku mund te fillonin te genjenin per moshen... lol. Na hodhi nje shikim ne te dyjave e shtoi duke iu drejtuar meshkujve (sidomos me te riut qe prap ishte me i madh se ne), "Natyrisht, vajzat e reja jane te mira por do e shihni se si behen te bukura pas moshes 50. Me beso, vone e kam kuptuar." Sa iu be qejfi grarise. Ai ishte nja 60+ vjec vete

  Eshte punim vertete dinjitoz, me editore shume interesante. Di qe jane bere debate per disa poete ne liste se disa kane standarte te ndryshme per ti quajtur New Jersey natives. Disa nga poetet ne liber nuk i kisha degjuar me pare. Te tjere akoma ishin njerez qe i njihja por qe nuk e dija qe ishin dhe poete.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Leila : 08-04-2006 mė 00:01
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •