Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 6 prej 6
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Labeati
  Antarsuar
  01-08-2003
  Vendndodhja
  North America
  Postime
  1,233
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 18 postime

  6 Prill 1911 ngritja e flamurit kombtar n kalan e Deiit

  6 Prill 1911

  Klajd Kapinova

  Flamuri i Gjergj Kastriotit n Bratile t Deiqit m 6 Prill 1911 ishte nj shkndij pararendse e Shpalljes s Pavarsis m 28 nntorit 1912

  Emri: flamuri.gif

Shikime: 7166

Madhsia: 30.8 KB

  Shqipria ka qen historikisht prher zemra e patriotve t vrtet t djelmis s Malsis s Madhe, trev e cila shpesh her sht prmendur se ka xjerr burra kuvendi e pushke; duke i falur Atdheut e maleve kreshnike Ded Gjo Lulin (1840-1915), i njohur pr burrri, urti e autoritet.

  Me kto cilsi, Deda prballoi me arm n dor ushtrit pushtuese turke e sulmet malazeze, duke ruajtur me vendosmri trojet e t parve tan. Kryengritja e fillimit t dekads s dyt t shek. XX, i tregoi Evrops se kishte ardhur koha t shkundej nga soditja indiferente q i bnte vshtrimit t ngjarjeve n trungun e vjetr t Evrops Juglindore, n trajtimin e shtjeve shqiptare, paralajmroi fuqit e ndryshme ballkanike q ndrronin nj coptim midis tyre t Turqis evropiane, se trojet shqiptare nuk do t ishin nj kafshat e leht pr tu glltitur nga orekset e pangopshme. Ajo i dha nj msim t mir pushtuesit turk tue provue n gjuhn e plumbave se kishte perendue tashma koha e ekspeditave ndrshkimore dhe e raplezarjeve, t udhhequna nga gjeneral shum t zot dhe t sprovuem n mizori, si Shefqet Turgut Pasha me shok (Tef Krroqi, Hylli i Drits, vj.XXII, fq.11).

  Kombet, q n shekuj kishin vuajtur n robrin turke, u gzuan e nisn t gjallrohen, duke menduar se po fillonte nj shpres e re. Jasht ndikimit jetdhns nuk mbeti as Shqipria, e cila mbi kurrizin e saj kaloi keqtrajtime me plag t thella.

  Mirpo, nuk vonoi shum se xhonturqit, rinj porsa erdhn n pushtet nisn metodn e krbait dhe t mosprishjs s qetsis, duke vijuar t merrnin npr kmb kombet q ende jetonin brenda pushtuesve osman.

  Historiani at Marin Sirdani (1885-1962), duke vlersuar kontributin e elementit katolik shqiptar n drejtim t atdhedashuris, mbi lvizjet shtypse t xhonturqve t rinj kundr kombeve q krkonin liri, cek ngjarjen e rndsishme t historis m 6 prill 1911, kur shkruan: Barbarit, mandej t kryesum prej Xhavit Pashs e Shefqet Turgut Pashs pr tshtyp shqyptart uen pesh zemnat e shumkuj, e Leket e Malcis qi nuk ishin ken msue me u ba raj e askuj, tue provue se vetem arma muejte me u sigurue gjan, mallin, nderen e tdrejtat qi kishin pas gzue per qindra vjet edhe nen Turki nisen me lvis.

  Qysh nprendveren e vjetit 1910 shifen faqe sheje paknaqsije: tarratisunt shtohen e nkrye t etave kryengritse asht Kreshniku i Malcis Ded Gjo Luli. Ky e Kol Toma, Bajraktari i Veles, ishij t vetmit n krahinen e Shkoders qi tuj mos zan bes njaj permirsimi me djelm tvet e kushrit nuk kishin dorzue armt e ishin arratis. Kaloi gjith ajo vjet pa ndonji ngjarje me randsi, por me 24 marc 1911 zuni fill nji luft e vertet kundra Turkis.

  Populli mbar i Malcis i lidhun me kryengrits, me pushk e pa pushk msyni njiherit tgjitha postat qi gjindeshin brenda kufinit tMalcis e me at yrysh ne e nesre, pushtuen Tuzin, e ashtu tforcuem me arm e me municion u drejtuen kah Shkodra e qendruen nKoplik. Mali i Zi, i cilli mezi qi pritte me pa shtjellime n Turki, tuj e pa se malcort ia kishin nis punes pernjimend, u vu me i mprojt e e bane kufinin e liri me hi e me dal.

  Lajmi se Malcia ishte ue pesh e dojte me msye Shkodren e qiti ne mendim Bedri Pashen, valin e atij qyteti, e me shkak se ishte Dini ne rrezik rrejti muhamedanet e vendit, e kush kje i zoti i armve u bashkuen me asqer e duel ne luft kundra malcosve. Kta per me i diftue Fuqive tEuropes e shqyptarve qellimin e kryengritjes ban me 30 marc nji mbledhje n'Cetin e i un nji memorandum Fuqive tMdha e Malit tZi. Ne ket tubim pos kremve tMalcis muren pjes e u lidhen me ta edhe disa kren me randsi tvendeve tjera, tkrishtene e muhamedan. (dorshkrim).

  Vijon

  marre nga:
  http://www.albanovaonline.com/modules/news/

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Labeati
  Antarsuar
  01-08-2003
  Vendndodhja
  North America
  Postime
  1,233
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 18 postime
  vijim:

  Kush ishte Ded Gjo Luli?

  Emri: dede_gjo_luli.gif

Shikime: 3044

Madhsia: 22.3 KB

  Pash, o Pash, t rrnoft bajraku,
  Ndigjo Deden asht kah flet:
  Pr pa rrjedh der nsylah gjaku,
  Knjazi vendin tem se shklet!

  Ah! Qe prep don tna dajn copa!
  Prep mendimi i par asht ngjall!
  Por ta marr vesht tan Europa:
  Ded GjoLuli prap asht gjall!


  Ai kishte lindur e rritur n bjeshkt e larta t maleve tona, ku gurgullon uji i kristalt nga bora e shkrir, pyjeve, ku kumbueshm dgjohet zri n kor i zogjve, njerzve q si lisa t gjat hijeshojn, me shtpit e mbushura plot me zrin gazmor t fmijve, q harlisn lirshm tek shtisin mbi ato shkrepa t larta e t larta me gjak e lot trimash, ku Atdheu e feja e t parve ilir u ruajtn m shum se n asnj vend tjetr t Shqipris.

  Ishte i pari midis t parve, i barabart mes t barabartve. U dallua pr aftsi drejtuese, si nj ushtarak n zemr t Alpeve.
  Ende jetojn n zemrat e kujtesn e malsorve vlersimet nga bashkkohsit pr Dedn, ku midis t cilve demokrati Avni Rustemi e quajti burr i pafrik e i panjoll i maleve tona. Ai ishte jo m shum se 38 vje si shoqrues besnik i un Muls n Lidhjen e Prizrenit 1878.

  Deda ishte e mbeti shpirti dhe zemra e kryengritsve, q me respekt e ndoqn pas, pr mbrojtjen e trojeve t vendlindjes, duke luftuar ball pr ball bishn osmane. N betejn e hatashme u vran trimrisht kelmendas, hotjan, shkrelas, koplikas, kastratas e shkodran, t cilt qen t ndihmuar shpirtrisht nga klerikt katolik

  Pikrisht, pr hir t s vrtets s dokumentuar n shtypin e kohs, pr llogari t ekspeditave famkeqe ndshkimore t Turgut Pashs e Ports s Lart, brnda ushtris pushtuese ishin t veshur me rroba e pagueshin rregullisht (mercenar) disa trathtar shkodran, t cilt shrbenin me besnikri, duke iu kundrvn me arm n dor fatosave t liris, t cilt pa iu trembur syri mbanin me vendosmri njeri pas tjetrit n maj t Deiqit Flamurin Kombtar t Gjergj Kastriotit.

  Tashm dihet fundi i turpshm i tyre, t cilt trimat e Deds nuk i vran, por i lan t lir t ktheheshin (n kmish e brekushe) n vendlindjen q e kishin trathtuar.

  Publicisti Risto Siliqi n librin e par: Pasqyra e ditve tpergjakshme n tpestin shekull Shqypnis s robnueme, Trieste, korrik 1912, shkruan: Me 26 tmarsit, bashkue ushtart e Hotit, t Kelmendit, t Gruds, t Kastratit, t Shkrelit e t Shals, e tsokoluem me fitime tprditshme, i ran me nji rreptsi ushtris tprzieme me shkodran, sa mbas guximit e fatosash trrall tktyre ushtarve shqyptar, kta halldupa e pan se tgjith po jesin me krye e ran gjall ndor. Nder ta rob u xu dhe Abas Bekteshi, njaj trathtar qi n koh taksionit reformator ju pat kundershtue si shqyptar Shefqet Turgut Pashs, dhe pasi e patn burgosun e dy hersh, n tpam tgjith popullit tShkodres, e patne shtrue ndajak, e ky i poshtri u ue me i ndihmue anmikut t vet e me e vra me vllazn Pr pos tij u xun rob dhe tjer, t cilve mbasi armt e fishekt ia moren, i lshuen lir, tcilet ikn me marr kah Podgorica, prej ktej me avullore prmbi liqe e shkuene nShkoder, ku ndoshta nana e grat e tyne do ti ken pritun t padituna ti ngjeshin furkat.

  Kt dit dhe prej Jusuf Gjokajve t frugsuem prej plumbave t shqyptarve ikn n Podgoric 70 vet t turkut. Ne nesre si plasi drita, fatosat ton psyne prsri si luana dhe xune rob edhe 90 vet t tjer, i armatosen e i nisen kah Podgorica.

  Siliqi, si gjith rilindasit e tjer t pens e pushks, e njihte mir fytyrn e trathtis. Me gjuhn e fakteve historike dhe si dshmitar, ai fshikulloi pamshir t gjith trathtart e kombit, q iu kundrvuan me arm n dor flamurit kuq e zi t fatosa t liris.

  Studiuesi at Sirdani, mbasi prshkruan pikt kryesore t Memorandumit, nnvizon frymn e bashkpunimin e ngusht q ekziston midis malsorve pa dallim feje. E rndsishme ishte lufta e vendosur kundr pushtuesit t prbashkt q kishte shkelur trojet tona. N shnimet historike lexojm: Ky Memorandum kje i nenshkruem pos dy kryetarve t kryengritsve, Ded GjoLulit e Sokol Bacit, edhe prej Muharrem Beg Bushatit (nemen tShkodres), Isa Beg Boletinit e Abdullah Ags (nemen t Kosovs), Kapidan Preng Marka Kokes (nemen tMirdites) e Mehmet Shpendit (nemen tDukagjinit). Nji lidhje e atill dy elementash dukej ne par se do t prodhojn nji dobi t perbashkt, por muhamedant e Shkodres vijuen me u mbajt me qeveri turke, e kta me asqer e nalen sulmin malsorvet derisa u erdh n ndihm Shefqet Turgut Pasha me shtatdhet bataljona (dorshkrim).

  E, natyrshm, askush m mir se gjaku i derdhun nuk mund t flas pr atdhetarizmin e besimtarve: N Deiq e Kaanik, trimat e Kosovs luftuan pr Shqiprin dhe besuan Perndin. Ded Gjo Luli e Isa Boletini, Themistokli Germenji e Shtjefn Gjeovi qen besimtar; Thimi Mitko e Papa Kristo Negovani, Sali Butka nuk qen ateist e megjithat luftuan dhe dhan aq shum pr atdheun. Jo besimi, por prkundrazi materializmi e dobson dhe ligshton njeriun.
  Mbi kryengritjen e Ded Gjo Lulit n Malsi, q u ngrit menjher n kmb, duke rrokur armt pr liri.

  Prof. Abaz Ermenji (1910-2003) n veprn e vet historike: Albania-Vendi q z Skenderbeu n historin e Shqipris (Shqypnia e Lir, Paris, 1968, fq.279), nnvizon: Valiu i Shkodrs Bedri Pasha, u gjet ngusht se skishte forca t mjaftueshme pr tiu br ball kryengritsve. Prandaj u vu t shfrytzonte fanatizmin fetar t myslimanve duke iu thn se Dini ishte n rrezik dhe duke i gnjyer se gjoja t krishtert donin t sillnin n Shkodr Malin e Zi. Me kto intriga mujti t mblidhte nj turm shqiptarsh mysliman prej Shkodre dhe ti dergonte pr t luftuar kundr vllezrve t tyre katolik. Por kta mbrojts t Dinit u shpartalluan shpejt; disa u bashkuan me kryengritsit. Pr fat t mir, ky dram i shemtuar vllavrasjeje nuk u prsrit m n Shqiprin e Veriut.

  (vijon)

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Labeati
  Antarsuar
  01-08-2003
  Vendndodhja
  North America
  Postime
  1,233
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 18 postime
  vijim

  Eshtrat e at Gjergj Fishts, Ded GjoLulit etj., hidhn n lumin Drin

  Figura e Ded Gjo Lulit sht ln n hije nga historiagrafia moniste, t cilin u mundua ta bnte ateist e antiklerik, kur dihet se ai ka qen nj mik e bashkpuntor me franeskant e shquar t vendit.

  A nuk sht nj domethnie e madhe dhe fakt kuptimplot, pohimi ipeshkvit imzot Zef Simonit (ish-Sekretar i Arqipeshkvis s Shkodrs n kohn kataklizmave antifetare prej komunistve. Ai m von arrestohet dhe bri 12 vjet burg n Spa, Burrel, Sarand, etj., shnimi im K.K.), n ligjeratn e tij n Kuvendin Ndrkombtar Krishtrimi ndr shqiptar, pohon: sbashku me eshtnat e klerikve shkodran, nxjerr nga diktatura, ishin edhe eshtnat e Ded Gjo LulitDom Mark Gjanit, tue e torturue, i krkuene t mohonte Krishtin. Prkundrazi Dom Marku tha fjalt e fundit mes dhimbave Rrnoft Krishti Mbret!. Vdiq i varun nder shpatulla, tuj ia hjedh trupin qejve e mbeturinat e tij i lshuen n prrue.

  Bash njiashtu si vepruen turqit me eshtnat e Gjergj Kastriotit e me prelatin e lavdishm Imzot Pjeter Bogdanin, apo si vepruen ma von komunistat, tuej nxjerr prej vorrit eshtnat e Mons. Jak Serreqit, Mons. Lazr Mjedjes, Mons. Gasper Thait, Mons. Ernest Cocit, Mons. Bernardin Shllakut e At Gjergj Fishts e s bashku me at, pa dijt gja, t Ded Gjo Lulit, eshtnat e t cilit franeskant i kishin ruejt n vorret e tyne pr ti ba nji monument. (Persekutimi i Kishs Katolike n Shqipni 1944-1990, Shkodr, 1999, fq.10).

  Ky mik apo i ktyre njerzve t fes? Si po e quajm tashm Dedn?

  Nga historiografia q lam pas, Deda u pa gjithnj i shkputur nga bashklufttart e tij, t afrm apo t largt, bile edhe nga pasardhsit e Ders s tij t prmendur, ku, kta t fundit u ndoqn e prsekutuan n Shkodr. Studiuesi i ndjer prof.dr. Simon Pepa shkruan: Dhe sht pr t ardhur keq se kjo luft, kta heronj dhe vet kryetrimi Ded GjLuli pr vjet e vjet u lan n harres. Lufta dhe ngritja e Flamurit n Deiq, prmendej sa me than, emri i heroi vetm sa citohejDhe ajo q sht rrnqethse sht fakti se mjaft nga nipat e strnipat e Ded GjLulit, si dhe mjaft klerik q morn pjes me mendje e pen n prpjekje pr lirim u masakruan n mnyr t tmerrshme. Ata hyn n rrugn e mundimeve tamam si n ferrin e Dantes. (Gjurmime kulturore, Shkodr 2000, fq.224)

  Ai sistem mos vlersues veprash e vlerash, e la Ded Gjo Lulin vetm me urdhrin Pr veprimtari patriotike t Klasit I-r dhe vetm n vitin 1962. Vetm me kaq dhe asgj m tepr, kur mjaft figura t tjera, natyrisht, secila me vlern e tyre, u pasuan me urdhra, medalje e tituj t shumt. Asnj prmendore (t madhe apo t vogl), asnj rrug a rrugic (ve Tirans), asnj emrtim tjetr me emrin e Deds, kur mjaft burra t tjer t historis son i kan kto pengje nderimi. Pikrisht, m 1962, shkodrani prof.dr. Jup Kastrati, boton librin: Figura t ndritura t Rilindjes Kombtare, ku Dedn e l n vend t fundit (ndr 6 figura), pas Isuf Tabakut, Daut Boriit, Hodo Sokolit etj.

  At Gjergj Fishta e Ded GjoLuli

  Asokohe Poeti Kombtar at Gjergj Fishta (1870-1940) prmes poezis epike, n veanti rroku figurat e ndritura, nj prej t cilve sht Ded GjoLuli. N ato hapsira poetike, Homeri shqiptar i kushton Fatosit t liris, si peng nderimi kngn prej 800 vargjesh, si rrall ndonj heroi tjetr. Pasi e lexon me endje kupton dukshm melodin poetike epike t Fishts, shpalosur me talentin e ngjyrave t ndezura q ruhet n portretin e madh atdhetar, tek kryevepra e njohur Lahuta e Malcis. Ai me pathos pasqyron ngjarjet e mdha t stuhishme n faqet e poems. Ato, gjithsesi, jan t prcaktuara mir historikisht, duke ruajtur raporte t drejta t ngjarjeve me figurat historike, mbasi ai njihte shum mir historin dhe vendin e heronjve t kombit. N hapsirn e atdhetarizmit t ndjeshm shquhen Ded Gjo Luli, Oso Kuka, si dhe t tjer malsor trima, si: Marash Uci, Tringa, un Mula etj. Denjsisht Fishta paraqet atdhetarin n mnyr figurative:

  Nat Malsi, nat Rapsh tHotit
  Ded GjoLuli, burr si motit,
  ma i qet Lek, bisha shkorretit,
  ka nis pushkn masqer tMbretit!

  Poeti, mbasi e quan trimin e Traboinit Ded GjoLulin si shpat e gjall, i v atij n goj at ligjeratn e gjall e aq kuptimplote, drejtuar Sulltanit prmes Bedri Pashs, duke e paralejmruar se nuk do ti shrbenin m shqiptart:

  Se me sotjet, emni i Zotit!
  Sa jem nipash tGjergj Kastriotit
  e Shqyptar qi thon vendit
  ma duva nuk i bajm Mbretit


  Fishta si poet e Deda si luftar, e kan shum t kjart se si kishte jetuar populli n thundrn e hekurt turke, duke i sjell atij aq e aq telashe e rreziqe t panumrta, t cilat vrehen kur autori flet shum prmes pends s poetit:

  Na shkoi moti si ama zi
  ngran e pangran, e kryet n gershan
  bje prej sherrit ntaksirat

  ose vargzimet e mposhtme t mbushura me folje vepruese:

  Se ai spo kish tjeter zanat,
  ve pre e rep e digj e piq,
  rrxo, rreno e vendin flliq.

  Kishte ardhur fundit. Vargonjt e gjat shtrngues t zgjedhs s huaj gjysmmijvjeari duheshin kputur sikurse ngjau, sepse Atdheu kishte thirrur fatosat e vet t liris q ta mbronin deri n flijim.
  Epilogu i lufts me fitore, dihet. Ngrihet Flamuri kuq e zi i Shqipris, simbol i fitores mbuluar me lumenj t shumt gjaku, me thirrjen: Rrnoft Shqypnia.

  Emri: kreretehotit.gif

Shikime: 3765

Madhsia: 30.4 KB

  vijon

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Labeati
  Antarsuar
  01-08-2003
  Vendndodhja
  North America
  Postime
  1,233
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 18 postime
  vijim:
  Historia me fakte historike

  Historia sht msuese e madhe, njerzit jan nxns t kqinj
  Bismark

  Preokupimi me historin sht i veant. Ajo prjetohet e jetohet si kujtes, por edhe si ekzistenc-realitet. Historia n Shqipri sht kontrolluar e fshehur vijueshmrisht. N fushatn e fshehjes dhe falcifikimit sistematikisht e ka psuar pjesa m e mir e saj, ngjarje e situat, individ e procese, t cilat shqiptart tash duan ti zbulojn e prjetojn intensivisht.

  Diktatura e proletariatit, lufta ruso-kineze e klasave dhe koncepti i prolekulturs ishin instrumente e mbules e mjaftueshme q atje t bhen krime ndaj njerzve dhe t asgjsohen dokumente, t falcifikohen epoka e ngjarje t historis, t likuidohen prsonalitete e momente t kulturs. Ksisoj atdhetarizmi ishte shndrruar n fraza e etik q nuk thoshte asgj. Me kt metod stoliseshin ngjarje e situata, procese e prsonalitete, t cilat sot historia po i harron shpejt ose mallkon rnd. Rizbardhja e ngjarjeve e individve sht nj pun e gjat dhe e vshtir. Ai duhet t kuptohet jo si gjest a prcaktim patriotik, jo si zhurm a retorik stilistikore, por si pun e moral shkencor. Historia e historiani vetm duke qen t sakt e kritik, krijojn dhe rrisin vetdijn kombtare e historike.

  * * *

  Shpesh autort q kan shkruar pr ngjarjen dhe figurn e Deds nuk jan cekur n studimet e librat me tituj historik. Kshtu mund t prmendim anglezen e njohur Miss. Edith Durham, Kamilio Libardi, major V. Lepeti, atesheu ushtarak bullgar n Cetin, etj., pr t ardhur tek shkrimet e nshkruar nga prof. Kol Martinaj sekretar i Komitetit Shqiptar t Podgorics, Risto Siliqi antar, Nikoll Ivanaj etj.

  N librin e historis hartuar pr nxnsit e shkollave t mesme harta historike e ngjarjeve t kohs, e hedhur pr tu njohur nga brezat e sotm, prsri ka shum pasaktsira, ka t krijon prshtypjen se kemi t bjm me nj kryengrije spontane. Historiant (para e pas vitit 1990), kan rn tek idet dhe synimet e hartura (n hart) nga turqit pushtues asokohe, mbasi e kan ngushtuar ose qethur rrethin e zgjerimit t kryengrijes. Dhe kto pr opinionin tim, pr dy arsye: s pari, sipas marrveshjes s prfunduar me kreshnikt malsor, Qeveria turke ishte zotuar t paguante dmet e shkaktuara nga lufta dhe n kt rast ajo krkonte ta hapte qesen e dmshprblimit sa m pak t jet e mundur dhe se harta e paraqitur pr dmet e shkaktuara sht disa her m e vogl, formul kjo e njohur n shtetet e tjera ku turqit kishin psuar disfat.

  Ja q historiant tan e kan harruar kt argument q burimet arkivore historike e njohin shum mir. S dyti, opinioni evropian dhe botror ishte i shqetsuar pr dhunn q prdorte pa kursim Turqia kudo q nuk donte t tregonte tjetrsimin q po psonte Perandoria e pathyeshme. Kt synim, ajo krkonte ta tregonte duke i rrfyer bots, se nuk ishte kryengritje e zemrimit popullor, por ishin disa rebel joshqiptar malsor afr kufirit me Malin e Zi.

  Pr fat t mir jehona e ngjarjes shqiptare gjeti pasqyrim n shtypin e athershm shqiptar dhe t huaj. (Shih koleksionet: Hylli i drits Leka (Shkoder), Corriere dItalia (Itali), Liri e Shqypnis (Sofje), The Times (London), Ora e Maleve, Cirka, Shqypnia e re, Ora e Shqypnis, fletoret e qytetit t Shkodres, dorshkrimet (e pabotuara t klerikve katolik, t cilat sot kan mundur t mbijetojn, AQSH, fondi 270, Gjush Shedija Historija e Shkodres (dorshkrim i vitit 1945 etj).

  Kushdo e di se Papa Leoni XIII m 1880 vendosi t hap dokumentet e Arkivit Sekret t Vatikanit pr t gjith studiues q vinin nga e gjith bota, pa shikuar se cils besim a komb i prkasin.

  Ktu ekziston nj dokumentacion shum i pasur q prmban informata jo vetm t karakterit kishtar e fetar, kultur t popujve, gjendjes s tyre shoqrore, ekonomike, historis, gjuhs etj. Kt veprim me kurajo t madhe, q Kisha i jepte shkencs e kulturs botrore, studiuesit shqiptar duhet ta kishin shfrytzuar para se t shfrynin dufin dhe t ulin seriozitetin e shkenctarit.

  Mbi luftimet e ashpra midis malsorve trima dhe taborreve t armatosura deri n dhmb e t strvitur pr barbarizma antishqiptare, studiuesi at Marin Sirdani, thot: Fletoret europiane tasaj kohe i pershkruejn trimnit e tyne porsi ata therojve legjendar t kohve t hershme.
  Pas shprndarjes me forcn e armve t Lidhjes Shqiptare t Prizrenit dhe gjunjzimit t Turqis prpara presioneve t Fuqive t Mdha q oi m pas n coptimin e trojeve shqiptare, rrethet patriotike n vend nuk ishin t bindur, se Turqia po merrte rrukollisjen dhe se nn strehn e saj rrezikohej seriozisht ekzistenca e trojeve shqiptare. Por kishte nga ata q kishin vizione t kthjellta iluministe, t cilt u shquan pr veprimtari t dendur atdhetare. N procesin historik kontributi i prelatve shqiptar ishte i dors s par n veprimtari praktike t planit t brndshm, pr njsimin e plot t faktorit shqiptar. Ndrsa veprimtaria e jashtme n planin politiko-diplomatik, qndronte n mbshtetjen e kualifikuar t shtjes s pavarsis s plot t trojeve etnike.

  Duke e analizuar gjendjen e prgjithshme n Shqipri, politikant evropian paralejmrojn nj shprthim trazirash n pranvern e vitit 1911. Urretja q kishin malsort kundr regjimit xhonturk bri q revolta t filloj ashtu si e kishin menduar krert patriot malsor.

  N Muzeun e Kuvendit Franeskan n Shkodr, klerikt me dashuri prindrore ruajtn pr shum vite n gji simbolin e liris shqiptare. Pr kt dshmojn etrit franeskan at Leon Kabashi, at Viktor Volaj, at Daniel Gjeaj dhe at Zef Pllumi, t cilt pr nj koh jan marr me mbarshtrimin e institucionit. Sikur t mos ishte ngrit Flamuri dhe sikur t mos kishte ekzistue ai Flamur, do t kishin pas guxim etnit franeskan me saju nj gjarje t till?

  Patriotizmi dhe ndrshmria n pasqyrimin e ngjarjeve kombtare, kan qen ndr shenjat dalluese t franeskanve shqiptar, prandaj edhe nuk mund t vihet n dyshim vrtetsia e ngjarjes. Vrtet u ngrit Flamuri n Vlor m 28 nntor 1912 n Ditn e Pavarsis, por edhe m prpara valviti n ajrin e pastr t maleve veriore shqiptare. I qendisur prej duarve t vajzave shqiptare, flamuri u mbajt lart prej duarve t ashpra t burrave kreshnik malsor. Dhe kishte prsri disa q, n urretjen e tyre latente t paprmbajtur, deshn t mohojn ngjarjen paraprirse t ngjarjeve t mdha t Vlors patriotike.

  Pr t par se sa reaksionar e antikombtar ka qen kleri po japim nj episod pr fatet e historis s kombit ton.

  Ishte dhjetori i vitit 1919, kur shqiptart msonin pr marrveshjen Titani-Venezellos, sipas s cils dy pjes shqiptare Kora e Gjirokastra i ishin dhn Greqis. M 12 dhjetor 1919 imzot Luigj Bumi do t nisej pr n Rom dhe n pritjen q i bn Papa Benedikti XV (1914-1920), Ai i bn t ditur rrezikun duke u zhvilluar ky dialog:

  Papa: -Po ka t bj pr Ju? Me Itali, skam far t bj se e di gjith bota si jemi. Me Franc marrdhniet jan kputur. far t bj?

  Imz.Bumci: -Un kisha pr t thn Shenjtni, se bota ska vetm Itali e Franc. Ka n bot Angli dhe Shtetet e Bashkuara t Ameriks.

  -Ke t drejt. E pra qysh nesr do t piqem me Ambasadorin e Anglis e e pasnesre me at t SHBA-s. (Hylli i Drits, 1937, fq.219).

  Qndrimi i klerit ndaj kryengritjes s Malsis ka qen dashamirs e mbshtets pa rezerva pr trimat dhe prijsin e dashur Ded Gjo Luli.

  Klerikt e Malsis, duke theksuar nevojn q t rezistonin me bashkkombasit e vet t arratisur dhe popullsis s dbuar, u larguan sbashku me ta dhe qndruan n Mal t Zi. Midis tyre ishte famullitari i Kastratit at Mati Prenushi. Pas disa viteve, n kohn kur atij i bhej gjyqi komunist, i pyetur nga hetuesia q zhvilloi gjyqin, pikrisht aty ku kishte qen redaksia e revists Hylli i Drits, tha: Prve muziks me sakrifica t mdha kam prshkruar nga antikuari i biblioteks edhe t gjitha veprat q flitshin pr Gjergj Kastriotin nga populli shqiptar. T gjith kto vepra jan ktu edhe sot n bibliotekn franeskane. Kur u ktheva n Shqipni kam shkue famullitar nepr male. Kam marr pjes aktive n kryengritje bashk me malsort e prim prej Ded Gjo Lulit n vitin 1911 dhe kam ndej disa koh me popullin i strehum n Mal t Zi (Zef Pllumi libri me kujtime Rrno pr me tregue, vll.II 1944-1951).

  Diplomacia e holl e gjuhs fine t moderacionit ka qen nj tipar karakteristik dhe mbizotrues n prsonalitetin publik t arqipeshkvit t Shkodrs imzot Jak Serreqit. Misioni i tij, duhet t pozicionohet kjart n kontekstin e astit kohor t zhvillimit t kryengritjes.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e King_Gentius
  Antarsuar
  24-11-2004
  Vendndodhja
  Boston
  Postime
  485
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  732
  Faleminderit
  1
  53 falenderime n 39 postime

  Pr: 6 Prill 1911 ngritja e flamurit kombtar n kalan e Deiit

  Shkrimi im per Ded Gjo Lulin nuk i dha pergjigje tre pyetjeve:
  1. Perse nga vilajeti i Shkodres shkoi vrtem 1 person Luigj Gurakuqi ne ngritjen e flamurit ne Vlore me 28 nentor?
  2. Perse nuk ka te dhena per Ded Gjo Lulin, qe prej gushtit 1912 ku r u vra djali i Ded Gjo Lulit-Gjergji e deri me 1915 kur u vra me 24 shtator 1915?
  3. Perse shkoi Ismail Qemali si perfaqesuesi Sulltan Muratit 5 ne Gerce per te nene shkruar Memorandumin qe i jepte Shqiperise autonomi dhe te formohej 1 vilajet, dhe me vone Ismail Qemali vjen ne Vlore e ngre po
  ate Flamur te Ded gjo Lulit (njerin nga 3 flamuret qe solli Pal Traboini)?
  4. Perse nuk u bashkuan perfaqesite ahqiptare te vilajetit te Shkodres me ato te Kosoves por u takuan vec e vec me Sulltan Muratin e 5 me 15 qershor diten perkujtimore te 1389?

Tema t Ngjashme

 1. Origjina e Himnit te Flamurit
  Nga Albo n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 38
  Postimi i Fundit: 06-12-2013, 21:51
 2. KF Elbasani, "TIGRAT VERDH E BLU"
  Nga ClaY_MorE n forumin Futbolli shqiptar
  Prgjigje: 479
  Postimi i Fundit: 04-10-2008, 01:26
 3. Hymni kombtar dhe ngritja e flamurit, do mngjes n shkolla.
  Nga Davius n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 30
  Postimi i Fundit: 11-11-2005, 18:15
 4. Historia ndryshe
  Nga karaburuni n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 43
  Postimi i Fundit: 01-07-2005, 10:53
 5. Abaz Ermenji
  Nga Eni n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 12-03-2003, 14:11

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •