Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  39
  Postime
  11,956

  ka i ndan dhe ka i bashkon shqiptart?

  Shkruan: Shefki OLLOMANI - MALM 2002

  HYRJE

  Shqiptart, si cdo popull tjetr i bots, i kan t mirat dhe t kqiat e tyre. Ata posedojn vese pozitive dhe negative. Kan baticat dhe zbaticat e tyre historike dhe t prditshme. Kan plot vyrtyte njerzore dhe prplot t meta e veprime cnjerzore.

  Shqiptart jan edhe n unitet edhe n luft me njri-tjetrin. Ata jan edhe t ndar edhe t bashkuar. Edhe te shqiptart e mbi ta vepron pandrprerje ligji dialektik natyror me emrin - ligji i lufts dhe i unitetit t t kundrtave. Ky ligj nnkupton se shqiptart, si komb, nuk jan vetm t ndar, t prcar dhe t armiqsuar mesveti, por ata, n t njjtn koh, jan edhe t bashkuar, t miqsuar e t solidarizuar mesveti. Kjo do t thot se nuk ka ndarje absolute, por as bashkim absolut.

  Fenomenet dhe marrdhniet ndrnjerzore e ndrshqiptare nuk zhvillohen n rrafshin dyngjyrsh: bardh e zi, por ato zhvillohen n nj rrafsh kolorit shumngjyrsh dhe shumdimensional. Ngjarjet dhe veprimet nuk zhvillohen n hava, por n koh dhe hapsir t caktuar e konkrete. Kjo do t thot se cka sht sot e bardh, nesr bhet e zez; cka sht sot e drejt, nesr shndrrohet n t padrejt; nse para 20 apo 30 vitesh nj veprim ka qen i arsyeshm, sot del se ai veprim ka qen i gabueshm, ose anasjelltas: qndrimi dhe vendimi q sht vlersuar gabim para disa vitesh apo dekadash, sot koha dhe rrokullisja e ngjarjeve tregojn se ai qndrim apo vendim ( qoft individual apo kolektiv) ka qen i drejt. Kjo do t thot se gjithcka sht relative. E drejta dhe e padrejta, e mira dhe e keqja, e vrteta dhe gnjeshtra,, ecin paralel, jan t pandashme dhe bashkudhtare t prjetshme - por gjithmon n koh dhe hapsir t caktuar, konkrete dhe objektive.

  Nga ligji natyror dhe shoqror i lufts dhe i unitetit t t kundrtave, ne shum leht dhe qart mund t nxjerrim prfundimin se: kombi shqiptar nuk sht dhe aq i ndar e i prcar mesveti, sa q duket apo shkruhet disa her (prjashtuar ktu ndarjen e tij me kufinj). Dhe n t njjtn koh ai nuk sht dhe aq i bashkuar, sic mund t flitet e t shkruhet disa her.
  Shqiptart nuk bjn pjes n asnjrin ekstremitet. Ata qndrojn diku n mes t t dy ekstremiteteve. Shqiptart jan t ndar, por n t njjtn koh ata jan edhe t bashkuar. Shqiptart jan popull dhe njerz, si t gjith popujt e tjer t bots, ata nuk bjn prjashtim e dallim nga asgj q sht natyrore, normale dhe njerzore.

  I - CKA I NDAN SHQIPTART?

  1 - Ideologjit - N cdo popull ekzistojn dhe veprojn ideologjit. Ktu nuk bn prjashtim as populli yn. Njeriu, si qenie inteligjente: me logjik, vetdije dhe ndrgjegje, gjat gjith historis s tij t lasht, ka krijuar dhe zhvilluar lloj-lloj ideologjish. Prandaj, nuk ka individ pa ideologji. Nga gjith krijesat e gjalla t ksaj planete, vetm njerzit posedojn ideologji.
  Ideologjit jan t shumllojshme. Meqense njerzit nuk jan identik, por cdo individ sht qenie unike, ather kuptohet q t gjith njerzit nuk mund t ken nj ideologji. As edhe nj popull nuk mund t ket vetm nj ideologji. Ekziston pluralizmi i ideve, i mendimeve, i pikpamjeve, i qndrimeve dhe pluralizmi i ideologjive.

  Shqiptart nuk munden dhe nuk bjn prjashtim nga ekzistimi i pluralizmit t ideve dhe ideologjive. Rreshtimi i shqiptarve n disa ideologji nuk sht tragjedi, por nj fenomen i natyrshm, nga i cili nuk mund t shmanget. Pretendimi dhe tendenca pr dominim vetm t nj ideologjie mbi t tjerat do t na conte n nj luft civile, n vllavrasje dhe n diktatur.

  "Dmet" q shkaktojn ideologjit (por jo vetm ato) jan: frkimet politike, polemikat e ashpra, ofendimet reciproke, gara e egr pr pushtet, lufta klasore (t pasur-t varfr),etj., por kto veprime brenda shoqris shqiptare duhet t zhvillohen n koh paqeje, n nj shtet t bashkuar shqiptar, ku dominon ligji dhe ku sht vendosur sistemi i pluralizmit politik dhe demokracia e vrtet. Lufta ideologjike ndrmjet shqiptarve (individi me individ, grupi me grup apo partia me parti) n koh lufte e pushtimi, n koh kolonizimi e coptimi t trojeve t tyre etnike - sht nj tragjedi, nj katastrof dhe nj vetvrasje kombtare!

  Shqiptarve t Shqipris Etnike, aktualisht, nuk u duhen ideologjit politike. E vetmja ideologji e tyre sht dhe duhet t jet ideologjia kombtare e clirimit dhe e ribashkimit t Shqipris Etnike. Ideologjia mbi ideologjit, q sot duhet t dominoj e t rrnjoset thell n mendjet dhe n zemrat e shqiptarve sht: Nj komb - Nj shtet = Shqipria e Ribashkuar Etnike.

  Vetm pas ribashkimit kombtar dhe ndrtimit t Shqipris Etnike, shqiptart do t ken t drejt t thirren n ideologji individuale, grupore apo partiake, duke rrespektuar rregullat e lojs politike, t konkurencs s lir dhe ligjet demokratike n fuqi.

  2 - Karrierizmi - Shqiptart i ndan edhe karrierizmi. Persona e politikan t caktuar jan aq egoist e t pangopur me pushtet, sa q ata jan n gjendje q ta dmtojn shoqrin dhe cshtjen kombtare shqiptare, pr hir t ruajtjes s privilegjeve t tyre dhe pozits politike apo shtetrore.

  Karrierizmi dhe egoizmi i tepruar con shpesh n kriminalitet, korrupsion dhe tradhti ndaj interesave t prgjithshme shoqrore dhe kombtare. Prandaj, karrierizmi dhe karrieristt egoist duhet t largohen sa m shpesh dhe sa m shpejt nga pozitat e tyre udhheqse, para se ata t shkaktojn dme t pariparueshme pr shoqrin dhe cshtjen ton kombtare.

  3 - Mostoleranca, inati, urrejtja,Ne, shqiptarve, na ndan edhe mostoleranca, inati, kokfortsia, sedra e smur, urrejtja ndaj njri-tjetrit, etj. Ne, nga natyra, jemi pak si shum temperament dhe nervoz. Nxehemi e hidhrohemi shpejt, por ftohemi dhe pajtohemi shum ngadal. Jemi inatcor t mdhenj. Sjemi tolerant ndaj njri-tjetrit dhe ngulim kmb si mushk xinxare edhe ather kur nuk e kemi drejt, edhe ather kur argumentet dhe faktet e gjalla jo vetm q flasin, por edhe cirren e brtasin. Por, si inatcor q jemi, as shohim dhe as dgjojm!

  Sjemi sa duhet zemrgjer q t falim gabimet e t tjerve. Edhe faljen disa her e bjm t prkohshme, t pjesshme dhe me gjysmzemre. Duam t ecim prpara me botn e civilizuar perndimore, por kokn gjithmon e kthejm prapa, duke u marr me t kaluarn, qofshin ato edhe gjra t tejkaluara e t vdekura. Nuk jemi t sinqert me njri-tjetrin dhe nuk msojm sa duhet nga gabimet tona.

  Mbi t gjitha jemi naiv e mendjeleht, sa q pr gjra shum t vogla jemi n gjendje q ta luftojm me trbim dhe me nj urrejtje organike njri-tjetrin, apo partia-partin! Urrejtja organike politike dhe personale sht sot nj realitet i hidhur dhe i prekshm q dominon skenn politike mbi dhjetvjecare n Shqipri, Kosov dhe Ilirid. Lufta dhe urrejtja organike midis partive politike dhe liderve partiak shqiptar, jan shkaku kryesor pse sot shqiptart si komb jan aq t prcar, aq t varfr dhe aq t ndar! Deviza: Opozitar, por vllezr!, duhet t jet e shenjt pr cdo politikan shqiptar.

  4 - Lokalizmi dhe krahinarizmi -Kjo sht plaga m e madhe, m e prgjakur dhe m vdekjeprurse e kombit shqiptar! Pra, ndarja lokaliste, bajraktariste, fisnore, klanore dhe krahinore e shqiptarve ndr shekuj dhe mijvjecar. Kt plag e kemi trashgim (mjerisht) q nga paraardhsit tan antik pellazgo-ilirt.

  Kjo ndarje dhe prcarje, kjo plag mijravjercare, ende kullon gjak, ende ssht mbyllur, ende ssht shruar! Fatkeqsisht, prkundrazi, ende po gangrenoset edhe n fillim t shekullit t ri t mileniumit t tret t ers son! Dhe nga kush se? Nga vet shqiptart lokalist, karrierist, bajraktar e fisnor! Nga ata q vetes i thon lider, kryetar partish dhe kryetar shtetesh t pashpallura e t leckosura! Dhe kjo ndodh gjithmon nn slloganin: "M mir i pari n fshat, se i dyti apo i treti n qytet"!

  Lokalizmi krahinor dhe bajraktarizmi fisnor kan br q t parcializohet cshtja kombtare shqiptare. Kan br q ajo, nga nj cshtje kardinale e jetsore e shtruar pr zgjidhje para kombit ton dhe faktorve relevant ndrkombtar, t shndrrohet n nj cshtje autonomiste dhe e t drejtave t njeriut. Lokalizmi krahinor dhe bajraktarizmi fisnor i liderve shqiptar dhe partive t tyre politike, e kan transformuar cshtjen kombtare shqiptare - Shqiprin Etnike, nga nj cshtje madhore pr dekolonizim, clirim dhe ribashkim kombtar, n nj neokolonizim dhe ricoptim t Shqipris Etnike!

  Po t pranojm, kushtimisht (qoft edhe pr nj moment), se ja: u krijua shteti i pavarur i Kosovs, u krijua edhe shteti i Ilirids, u krijua dhe shteti i Camris, bile u krijua edhe shteti i Malsis s Madhe. Cdo t ndodh ather? Me siguri do t ndodh ajo q ka ndodhur dhe ndodh me shtetet sllave, t cilat jan n luft dhe armiqsi t prhershme me njri-tjetrin.

  Shembll i freskt sht lufta e fundit serbo-kroate, kroato-boshnjake dhe serbo-boshnjake. T gjith kto popuj e shtete jan me etnogjenez t prbashkt sllave, me gjak e gjuh t prbashkt, por me religjione, me emra dhe me flamuj t ndryshm dhe t ndar nga kufinj shtetror. Edhe shqiptart jan me tre religjione dhe po tu ndryshohet flamuri dhe emri kombtar, dhe po t ndahen n shtete me kufinj ndrshqiptar, ather e prbashkt do tu mbetet vetm gjuha, por edhe ajo do t largohet dita-dits n disa dialekte zyrtare. Kshtu, nga 7 milion shqiptart do t formoheshin kombe dhe shtete t reja, t cilat prvec gjuhs, t prbashkt do t kishin edhe grindjet e vazhdueshme ndrshtetrore dhe prpjekjet reciproke pr dominim. Ne nuk jemi komb i madh si sllavt apo arabt, q t ndahemi e t krijojm disa shtete "shqiptare".

  Cfar shanse pr bashkim do t kishin shtetet dhe popujt q veten nuk do ta quanin m Shqipri dhe shqiptar, por do ta quanin Kosov e kosovar (vec kan filluar me t madhe lidert e disa partive politike t Kosovs q veten dhe popullin ta quajn jo shqiptar, por kosovar!), Ilirid e iliridas, Camri e cam, Malsi e Madhe e malsor? Dhe, pastaj, do t kishin flamujt e ndryshm shtetror nga njri-tjetri (LDK-ja vec e ka qepur flamurin e shtetit t ardhshm t Kosovs, i cili dallon nga Flamuri Kombtar Shqiptar!), do t kishin religjione t ndryshme zyrtare, nivele t ndryshme t zhvillimit demokratik dhe ekonomik, kulturor dhe arsimor!

  Nj bashkim shtetesh shqiptare do t ishte i pamundur. Ndryshe sht kur t ndajn me dhun t huajt dhe ndryshe sht kur ndahesh vet vullnetarisht. Prandaj, shqiptart duhet ta luftojn lokalizmin krahinor dhe bajraktarizmin fisnor. Duhet ta kundrshtojn politikn parcialiste q zhvillojn disa parti n Shqipri, n Kosov, n Ilirid dhe n Malsin e Madhe. Sepse politika parcialiste sht politik ndarse, prcarse dhe thellsisht antikombtare e antishqiptare.

  Shqiptart duhet t bashkohen dhe t luftojn pr clirimin dhe ribashkimin e Shqipris Etnike. T gjitha politikat dhe teorit tjera cojn n ripushtim, rikolonizim, ricoptim dhe rindarje t trojeve etnike shqiptare.

  II - CKA I BASHKON SHQIPTART?

  1 - Gjaku dhe gjuha - Shqiptart i ndajn shum gjra, por mbi t gjitha ata i bashkon gjaku dhe gjuha e tyre. I bashkon etnogjeneza e tyre e prbashkt. I bashkon trungu i fort antik pellazgo-ilir. I bashkojn gjenet e njjta dhe formimi i tyre psiqik e shpirtror, q e ka burimin nga parahistoria njerzore. I bashkon arti dhe kultura e njjt. I bashkon gjuha e unifikuar letrare dhe alfabeti i prbashkt latin. I bashkon emri Shqipri dhe shqiptar. I bashkon kombi shqiptar.

  2 - Besa dhe burrria - Shqiptart, prvec tjerash, i bashkon edhe Besa dhe Burrria e tyre e fort, unike dhe legjendare. Besa dhe burrria e shquajn kombin ton nga kombet tjera. Ato jan karakteristikat dalluese t karakterit t shqiptarit, nga t cilat ndr shekuj e mijvjecar ka rrezatuar vetm besnikri, ciltrsi, ardhedashuri, qndres dhe liri. Besa dhe burrria shqiptare ende jetojn n zemrat dhe n shpirtin e shqiptarve, duke i fisnikruar dhe bashkuar ata vazhdimisht, prball cdo armiku e furtune.

  3 - Arti dhe kultura - Shqiptart i bashkon edhe arti e kultura e tyre e lasht dhe e re. Arti dhe kultura e tyre e zhvilluar, autentike dhe origjinale. Nj art dhe kultur e pastr, e qytetruar e humaniste. E zhveshur nga cdo nacionalizm, shovenizm dhe racizm. Nj art dhe kultur e fort q cau mes pr mes mijvjecarve t pushtimeve t huaja dhe errsirs dekadente t mesjets. Nj art dhe kultur q synon ardhmrin m humane e paqsore t njerzimit.

  4 - Atdheu - Shqipria Etnike - Prvec gjakut e gjuhs, bess e burrris, artit e kulturs,, shqiptart mbi t gjitha i bashkon atdheu i tyre i shenjt - Shqipria Etnike. Shqiptari, q kur smbahet mend, ka pasur nj nderim dhe dashuri hyjnore pr tokn e tij, pr atdheun e tij: Ilirin - Arbrin - Shqiprin.

  Iliro-shqiptari e ka dashur dhe e don perndin, jetn, kombin, lirin, familjen, popujt tjer, mirqenien, gjuhn, artin, kulturn, arsimin,, por, mbi t gjitha ai e ka dashur dhe e don tokn e tij - Atdheun, sepse pa tok e atdhe, nuk ka as jet, as komb, as liri,

  Kur ka qen n rrezik jeta e Atdheut, iliro-shqiptari kurr nuk e ka kursyer jetn e tij, e ka dhn at n altarin e liris - n fushbetej, me kng n goj e arm n dor, q t jetoj Atdheu. Deviza e tij luftarake dhe jetsore qe dhe mbeti: Atdheu mbi t gjitha!

  Prandaj, edhe dje, edhe sot, edhe nesr, brohoritja e shqiptarit ishte, sht dhe do t jet: Shqipria Etnike mbi t gjitha
  My silence doesn't mean I am gone!

 2. #2
  Shqiptart i bashkon gjaku, gjuha , historia , kultura etj.

  Shqiptart i ndan egoizmi i madh q kan.

Tema t Ngjashme

 1. Identiteti evropian i shqiptarve
  Nga Iliriani n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 572
  Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
 2. Video e ushtarve grek n Internet indinjon shqiptart
  Nga Ingenuous n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 207
  Postimi i Fundit: 22-09-2011, 14:58
 3. Si lindi harmonia fetare n Shqipri?
  Nga Albo n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 127
  Postimi i Fundit: 27-10-2010, 08:41
 4. Knga e Gjergj Elez Alis
  Nga Ullmar Qvick n forumin Folklori shqiptar
  Prgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 07-09-2006, 05:29
 5. Shqiptart Popull Solidar
  Nga [A-SHKODRANI] n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 29-01-2006, 20:16

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •