Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
 1. #1
  I sinqert me t gjith. Maska e Dr. Leone
  Antarsuar
  30-03-2006
  Vendndodhja
  Nn hije t nj peme.
  Mosha
  40
  Postime
  8

  Mendime T Trazuara

  MENDIME T TRAZUARA

  Emigrimi i netve pafund, net e ashtuquajturat t mia ndrrime. Ecejake dhe rropatje pa asnj dyshim n meditimet m t errta q mund t bhen. Prsri errsira shfaqet nn kmbt e mia. Krkoj t gjej dritn, por fundi tunelit akoma si ka ardhur. Shum e gjat kjo rruge, thua sdo t prfundoj kurr. Mendime t trazuara sa her q njeriu mundohet t kuptoj veten me gjuhn e t tjerve. Ajo ka realiteti na prplas n fytyr jan brejtjet e njpasnjshme t ndrgjegjes pr at ka ka kaluar. Kurr nuk arrijm dot t gjejm vetveten, edhe pse mundsit q na ofrohen jan aq t shumta, por jemi ne ata t verbtit t cilt nuk shohin, e si rrjedhoj nuk dim ti shfrytzojm ashtu si duhet. dokush mundohet t dgjoj zrin e s vrtets. Ajo sht aty, qndron si nj shtatore e humbur n ndrgjegjen e gjithkujt, por aq edhe e gjall e veshur me fytyrn e realitetit. Askush smund ta mohoje ekzistencn e saj, pavarsisht se sjelljet tona jan ato t nj fmije kapricoz q tenton t marr gjithka pa respektuar caqet e t tjerve. Lvizja e gjrave rreth nesh mbetet n mendjen ton si nj perfeksion i paarritshm. Vall, a sht ky perfeksion qllimi yn baz? Kt askush smund ta pohoj, pr arsye se rrethi i kujtess, i ngritur mbi shtyllat e ekzistencs, konsiderohet si nj ark q hera-hers, pr tmos thn gjithmon, mundohet t lokalizoj apo t kurth brenda vetes tr qenien ton: sa t hutuar nga zhurma monotone e ditve q duken sikur skan t sosur, aq edhe t mbshtjell nga mburoja e paqes apo amnezis ekzistenciale. Kur arrin njeriu ta humbas ndrgjegjen e tij? Ather kur ai fillon t harroj? Apo kur nuk e vret m mendjen pr at ka mund tu ndodh t tjerve, qoft edhe pr faj t tij? A mundet vall q vijimsia e gjerave t prditshme t ndikoj mbi at ka quhet fati yn, sikurse shum e mendojn? A mjaftojn kaq pak gjra, sado t vogla qofshin, pr t arritur t shkundet nj qenie kaq madhshtore apo e brisht me emrin Njeri? Pr sa koh ekzistenca do ti nnshtrohet fatit apo sht thjesht nj loje t zakonshme fjalsh, t cilat shrbejn si benzen pr elokuencn apo si guace boshe pr shpirtin? Pr sa koh?
  A mundet vall t matet ajo, apo ka i prket ekzistencs nuk arrihet dot t matet? Po edhe sikur t bheshin matje, nuk do t mund t shpreheshin n njsi, pasi sado ekzakte t jen, nuk do t arrinin dot t shprehnin sakt, pa deviacione, sasin e kohs ekzistenciale. Rropatemi ecejakeve, fjalve ah kto t shkreta, buka jon e prditshme. Aq t shumta dhe t domosdoshme jan, saq po t matnim apo t kishim nj peshore pr t matur veprat dhe fjalt tona, duke i vendosur njrn n njrn an t peshores dhe tjetrn n ann tjetr t saj, menjher kahu i saj do anonte kah fjalt tona, t cilat, t shprehura n njsi, nuk do arrinim dot ta bnim, pasi nuk do t kishim gur peshe t mjaftueshm. Sa e uditshme kjo shtja e njeriut. Gjithmon n krkim t dikaje t ciln brendsia e shpirtit e krkon me aq shum kmbngulje, e cila hera-hers i prngjasin mallit. ǒt jet vall? Pjes e qenies s tij apo dika prtej saj, por pr t ciln haste nj fili e papar. Cila mund t jet mbretria e zemrave? Ajo depo gjaku q pompohet pa reshtur apo ajo ndrthurje e jashtzakonshme ndrmjet asaj ka shihet dhe asaj ka mbetet n fshehtsi, por q zbulohet apo ndihet e zbuluar prball dimensionit t tret t njeriut?!
  Lojra fjalsh, t cilat fare thjesht mund t paraqiten me nj prezantim m t kuptueshm dhe m t arritshm. Por natyra njerzore qenka e atill ve pr tu futur n telashe, madje fusin dhe t tjert, me nj fjal: ngatrron gjith dynjan me komplekset e veta, prej t cilave nuk mund t heq dot dor. Duam t jetojm me do kusht, prandaj nuk mund t ngarkohemi me barrn e ndjenjave, t cilat n koh paqeje mund t jen ndoshta dekorative, por q ktu se kan fare vendin. Kjo fraz mbetet pr kohrat e lufts. udi! Ne ve luft po shohim. Ku mund t jet fshehur paqja? A mund t ma tregoni? A mund t keni aq mirsi, sa t m tregoni vendndodhjen e paqes, apo t paktn rrugn pr tek ajo? Jeta ime m dha nj tjetr shuplak Toka se u nxi, qielli u prflak Eh, se hiqka i ziu njeri Ve pr t gjetur pak dashuri e qetsi

  Dr. Leone

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Anisela
  Antarsuar
  20-01-2004
  Postime
  765
  Ti paqen e ke arritur...Menyra se si ju analizoni ndjenjat dhe vete ciltersia
  me te cilen i pershkruani ato jane vete paqja qe ju keni me veteveten...
  Ju jeni i kompletuar..Ky eshte mendimi im..Me respekt Anisela
  Dhe keshtu ne rruge te madhe eshitme zemren tone, njerzve qe vetem nje te perqeshun dhane per te e shkuen te kenaqun e tu u gezue- pse pane mfshetsinat intime te kesaj jetes tone.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e hajla
  Antarsuar
  08-06-2003
  Postime
  1,553
  Pershendetje Dr.Leone!

  Mir se erdhet,ne sheje respekti per ju. I nderuar si duket rasti i par i juaj qe shkruani ne kete forum me Temen e meditimeve...kjo eshte si arsyje e nje udhe qe kemi hapur para vetes,e qdo individi...mendoj qe ndjenja eshte ajo qe ka nxen vendin e par ne qenien njerzore, e cila ti hap te tilla ide karakteristike...gjithsesi uroi qe do kaloni mir ne mesin e kesaj antaresie,ku i kemi bere (syt gozhd) para ketij interneti qe na ka bashkuar nga gjitha en e kend, botes Shqiptare...Natyrisht se kush per t'hedhur fjalen meditim,e cila ka hapur rrenje,ne thellesin e zemres ne qdo poezi te qdo poeti... realitet,ku perpiqemi te gjenim prehje para vetes,per mos t'mbetur si gusat ne mjegull,dhe kjo eshte qe diqka na shtyn!
  si konkret eshte kjo, endrra jon shekullore... qe nuk ju gjet fundi kurr!!!
  ...me te vertet eshte, qe na vret ndjenjen shpirterore "Atedheu" Pikerisht kjo, me vret ndjenjen me se shumti,nder te tjera...flm,

  hajla,Rugov.
  Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e hajla
  Antarsuar
  08-06-2003
  Postime
  1,553
  ..Sot vete 1 prilli me genjeu, sa i pandehur?! me tha eja, se kam ardhur per te marrur, wou sa u gezovaku do me qoni e pyeta? eja ,eja mos pyet? i thash prit sa ta veshi pallton,meniher dola ashtu vesha pallton ja matha teposht shkallve, ejjj me thot, kthehu mathi kepucat,kepucat?! po de,doje pa kepuca,haha ok,me prit qetu te lutem me-nihere vij, ngaha aq shpejt sa kur arrijta aty te vendi, nuk ishte 1 prilli fillova ta thirri me tere zerin Oooo 1 Priiiiiiiiiiiiiiiill ! kaq ishte me genjeu vete 1 prilli,ncuq nuk funksionoi...lol

  Ps.pase mua me ngeci kjo e 1 prillit...lol, ju te dashur forumist ju uroi 1 prillin qe mos tu genjej,hahahaha gezuar per te gjith Muajin Prill.Dhe gjitha ditet pranverore... Fat dhe lumturiii per te gjithe...jo me zhgenjime si kjo e 1 prillit...lol,flm

  hajla,
  Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

 5. #5
  I sinqert me t gjith. Maska e Dr. Leone
  Antarsuar
  30-03-2006
  Vendndodhja
  Nn hije t nj peme.
  Mosha
  40
  Postime
  8
  Ju falenderoj per komentet ANISELA dhe HAJLA besoj se sdo jet ky shkrimi i fundit ke meditimet duke u munduar qe tju sjlel edhe ndonje krijim tjeter.

  Me respekt per ju
  Dr. Leone

 6. #6
  Perjashtuar
  Antarsuar
  07-10-2007
  Vendndodhja
  ne syte e tu qe adhurojne syte e mi.ne buzet e tua,qe puthin te miat cdo cast.ne frymen tende,se eshte dhe imja.ne gjakun tend,qe vlon per mua.zemra ime,Land.
  Postime
  783
  Sonte grisa veten time.E bera cope,duke menduar ty.U talla me pare me te.E shkela me kembe,e perbuza.Pastaj e grisa.Mendimet jane te renuar,si muret e nje shtepie te vjeter,pabanuar kohe nga njeri.Mendimet jane te trazuar,si qielli qe diell ka kohe pa pare.Sonte hapa syte para nje pasqyre te mjegullt.I pashe dhe humba aty.Sy te brishte,pa shprese.Sy bosh.Sy te qullur.Te egersuar jo.....
  Sy pa logjike.Sy qe ngjajne me nje dhome te braktisur,ku ti le ato qe nuk deshiroje te merrje me vete.
  Sonte grisa veten time.Me mire ta perqafoja,t'i fshija syte,por une keshtu jam.Nuk egersohem me idhullin ne pasqyre.Nuk e braktis,e gris.......

 7. #7
  Perjashtuar
  Antarsuar
  13-10-2008
  Vendndodhja
  Athens
  Postime
  67
  Mendimet e trazuara,jane si trenat qe kane bere shume udhetime.Vjen casti,qe duhet te ndalojne.Jane si dritat qe ndricojne vazhdimisht nje rruge.Shuhen dhe vjen casti qe duhet te nderrohen.
  Me pushtuan kaq here,keto mendime.Koken ma mbushen me furtune dhe une ndihesha si e dehur,ne mes te nje oqeani plot dallge.

  Mendimet e trazuara,qendrojne atje ku endrrat thurren me realitetin dhe realitet pa endrra nuk ka.As endrra pa realitet.Logjike e shthurrur,jane mendimet e trazuara!Zemer qe do te njohe dhimbjen me te thelle,sepse ka frike mos ngelet pa ndjenje.

  Nje fryme ere kerkuan mendimet e mia,qe te trazuara te mos jene.
  A ia vlen valle ne kete bote,te jesh gjithmone me nje mendje esell?
  Dhe pyetja verdalle sillet ne koke dhe mendimet,qartesine pane me frike dhe pergjigje nuk moren.

  Mendimet e trazuara,pushtuan trurin tim dhe une shkruaj per te fundit here.Dora dridhet.Syte erresohen.Truri mjegullohet,por mendimet e trazuara,fillojne te qartesohen.....

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e darla1
  Antarsuar
  03-12-2008
  Vendndodhja
  Athens, Greece
  Postime
  57
  dr.leone..urimet e mija..ti shprehe nje pjese te trazires se mendimeve meditimeve...shume bukure nepermjete filozofise dhe reacionalitetit..gjithashtu..mendoije se mendimet e trazuara vete i mbladhime si pa kuptuare..nga dicka e vogel qe pastaije rritet...rritet...vjen dhe nje mendime tjeter i qete i embel po qe ai i trazuari gjithmone dominon fuqine per ta egersuare...se thjeshte eshte i trazuare vete dhe trazone dhe te qetin..ndoshta pa dashte ..ndoshta me dashje...ate shpeshe nuk e dime..dhe nuk e kerkoijme..se..trazimet ne mendime jane..si nje stuhi shiut...qe fryne me nje ciklone te papare...dhe nje shi..qe avashe avashe shpeshe here...bjen ne forme breshri ne shpirtat tane..dhe i lendone thelle..rrahjet..e zemres sone..po ajo prape..e lodhure nga stuhija..mbledhe veten..pret dijellin..dhe nen ngrohtesine e tije..fillone e rrehe qete..bukure embel..dhe ajo eshte pacja e mendimit dhe e trupit...per sa kohe te jete djelli..i ngrohte dhe nuk lene kohen te vrejtet..dhe te sjelli stuhi te tjera....aty rrime qete..mendoijme shfletoijme veten..para mendjes sone si nje liber..qe nga pluhri i kohese....nuk e lexoijme dote mire..por mundohemi dhe ajo ka rendesi.....trazira..dhe paqja jane....binjake qe...urrehen me njeri tjetrin..pore gjithmone prape jane bashke...paralel...si dy drejteza te pafundme....qe nuk nderpriten askunde....dhe ne thjeshte...jemi..segmenti i tyre....qe..na perdorin..per te llogariture llogarite e tyre...respekte.dr.leone....

 9. #9
  Perjashtuar
  Antarsuar
  13-10-2008
  Vendndodhja
  Athens
  Postime
  67
  JO!Une nuk do mbaroj sot!Une ndihem me e forte se kurre.Une DI te mbijetoj!Une shoh rrugen time drejt.Une perdite ushqej egon time dhe e rris me shume mundim.

  JO!Egoja ime nuk do shembet sot!Une jam ketu dhe ketu do qendroj!
  Ne ecim perpara,por hijet tona mbeten pas.Na ndjekin.Hijet tona shkelen,nga ata qe vijne pas.Nuk dua te jem nje hije.Kurre ajo hije e shkelur.

  JO!Une nuk do zhdukem sot!Une jam si ajo bima qe mbeshtillet rreth pemes dhe ushqehet nga ajo.Pema nje dite do te vdese,por bima jo.Une do vdes nje plake e rudhur,e kerrusur.Por e mjere jo!

  JO!Nuk ka vdekje sot!

Tema t Ngjashme

 1. Mendime mbi Kreshmet
  Nga NoName n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 02-03-2021, 07:42
 2. Mendime rrethrrotulluese nga Tos Lubonja
  Nga Brari n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 25-12-2005, 06:47
 3. Kam rene ne mendime...
  Nga Shpirta n forumin Ditari i meditimeve
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 23-07-2005, 15:52
 4. Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 15-11-2004, 04:23

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •