Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
  1. #1
    I sinqertė me tė gjithė. Maska e Dr. Leone
    Anėtarėsuar
    30-03-2006
    Vendndodhja
    Nėn hije tė njė peme.
    Postime
    8

    Mendime Tė Trazuara

    MENDIME TĖ TRAZUARA

    Emigrimi i netėve pafund, net e ashtuquajturat tė mia ėndėrrime. Ecejake dhe rropatje pa asnjė dyshim nė meditimet mė tė errėta qė mund tė bėhen. Pėrsėri errėsira shfaqet nėn kėmbėt e mia. Kėrkoj tė gjej dritėn, por fundi tunelit akoma s’i ka ardhur. Shumė e gjatė kjo rruge, thua s’do tė pėrfundojė kurrė. Mendime tė trazuara sa herė qė njeriu mundohet tė kuptojė veten me gjuhėn e tė tjerėve. Ajo ēka realiteti na pėrplas nė fytyrė janė brejtjet e njėpasnjėshme tė ndėrgjegjes pėr atė ēka ka kaluar. Kurrė nuk arrijmė dot tė gjejmė vetveten, edhe pse mundėsitė qė na ofrohen janė aq tė shumta, por jemi ne ata tė verbėtit tė cilėt nuk shohin, e si rrjedhojė nuk dimė t’i shfrytėzojmė ashtu siē duhet. Ēdokush mundohet tė dėgjojė zėrin e sė vėrtetės. Ajo ėshtė aty, qėndron si njė shtatore e humbur nė ndėrgjegjen e gjithkujt, por aq edhe e gjallė e veshur me fytyrėn e realitetit. Askush s’mund ta mohoje ekzistencėn e saj, pavarėsisht se sjelljet tona janė ato tė njė fėmije kapricoz qė tenton tė marrė gjithēka pa respektuar caqet e tė tjerėve. Lėvizja e gjėrave rreth nesh mbetet nė mendjen tonė si njė perfeksion i paarritshėm. Vallė, a ėshtė ky perfeksion qėllimi ynė bazė? Kėtė askush s’mund ta pohojė, pėr arsye se rrethi i kujtesės, i ngritur mbi shtyllat e ekzistencės, konsiderohet si njė ēark qė hera-herės, pėr t’mos thėnė gjithmonė, mundohet tė “lokalizojė” apo tė “kurth” brenda vetes tėrė qenien tonė: sa tė hutuar nga zhurma monotone e ditėve qė duken sikur s’kanė tė sosur, aq edhe tė mbėshtjellė nga mburoja e “paqes” apo “amnezisė” ekzistenciale. Kur arrin njeriu ta humbasė ndėrgjegjen e tij? Atėherė kur ai fillon tė harrojė? Apo kur nuk e vret mė mendjen pėr atė ēka mund t’u ndodhė tė tjerėve, qoftė edhe pėr faj tė tij? A mundet vallė qė vijimėsia e gjerave tė pėrditshme tė ndikojė mbi atė ēka quhet fati ynė, sikurse shumė e mendojnė? A mjaftojnė kaq pak gjėra, sado tė vogla qofshin, pėr tė arritur tė shkundet njė qenie kaq “madhėshtore” apo e “brishtė” me emrin Njeri? Pėr sa kohė ekzistenca do t’i nėnshtrohet fatit apo ėshtė thjesht njė loje tė zakonshme fjalėsh, tė cilat shėrbejnė si benzen pėr elokuencėn apo si guace boshe pėr shpirtin? Pėr sa kohė?
    A mundet vallė tė matet ajo, apo ēka i pėrket ekzistencės nuk arrihet dot tė matet? Po edhe sikur tė bėheshin matje, nuk do tė mund tė shpreheshin nė njėsi, pasi sado ekzakte tė jenė, nuk do tė arrinin dot tė shprehnin saktė, pa deviacione, sasinė e kohės ekzistenciale. Rropatemi ecejakeve, fjalėve… ah kėto tė shkreta, buka jonė e pėrditshme. Aq tė shumta dhe tė domosdoshme janė, saqė po tė matnim apo tė kishim njė peshore pėr tė matur veprat dhe fjalėt tona, duke i vendosur njėrėn nė njėrėn anė tė peshores dhe tjetrėn nė anėn tjetėr tė saj, menjėherė kahu i saj do anonte kah fjalėt tona, tė cilat, tė shprehura nė njėsi, nuk do arrinim dot ta bėnim, pasi nuk do tė kishim gurė peshe tė mjaftueshėm. Sa e ēuditshme kjo ēėshtja e njeriut. Gjithmonė nė kėrkim tė diēkaje tė cilėn brendėsia e shpirtit e kėrkon me aq shumė kėmbėngulje, e cila hera-herės i pėrngjasin mallit. Ē’tė jetė vallė? Pjesė e qenies sė tij apo diēka pėrtej saj, por pėr tė cilėn haste njė fili e paparė. Cila mund tė jetė mbretėria e zemrave? Ajo depo gjaku qė pompohet pa reshtur apo ajo ndėrthurje e jashtėzakonshme ndėrmjet asaj ēka shihet dhe asaj ēka mbetet nė fshehtėsi, por qė zbulohet apo ndihet e zbuluar pėrballė dimensionit tė tretė tė njeriut?!
    Lojėra fjalėsh, tė cilat fare thjesht mund tė paraqiten me njė prezantim mė tė kuptueshėm dhe mė tė arritshėm. Por natyra njerėzore qenka e atillė veē pėr t’u futur nė telashe, madje fusin dhe tė tjerėt, me njė fjalė: ngatėrron gjithė dynjanė me komplekset e veta, prej tė cilave nuk mund tė heqė dot dorė. Duam tė jetojmė me ēdo kusht, prandaj nuk mund tė ngarkohemi me barrėn e ndjenjave, tė cilat nė kohė paqeje mund tė jenė ndoshta dekorative, por qė kėtu s’e kanė fare vendin. Kjo frazė mbetet pėr kohėrat e luftės. Ēudi! Ne veē luftė po shohim. Ku mund tė jetė fshehur paqja? A mund tė ma tregoni? A mund tė keni aq mirėsi, sa tė mė tregoni vendndodhjen e paqes, apo tė paktėn rrugėn pėr tek ajo? Jeta ime mė dha njė tjetėr shuplakė Toka seē u nxi, qielli u pėrflak Eh, se ē’hiqka i ziu njeri Veē pėr tė gjetur pak dashuri e qetėsi…

    Dr. Leone

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Anisela
    Anėtarėsuar
    20-01-2004
    Postime
    764
    Ti paqen e ke arritur...Menyra se si ju analizoni ndjenjat dhe vete ciltersia
    me te cilen i pershkruani ato jane vete paqja qe ju keni me veteveten...
    Ju jeni i kompletuar..Ky eshte mendimi im..Me respekt Anisela
    Dhe keshtu ne rruge te madhe eshitme zemren tone, njerzve qe vetem nje te perqeshun dhane per te e shkuen te kenaqun e tu u gezue- pse pane mfshetsinat intime te kesaj jetes tone.

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e hajla
    Anėtarėsuar
    08-06-2003
    Postime
    1,553
    Pershendetje Dr.Leone!

    Mir se erdhet,ne sheje respekti per ju. I nderuar si duket rasti i par i juaj qe shkruani ne kete forum me Temen e meditimeve...kjo eshte si arsyje e nje udhe qe kemi hapur para vetes,e qdo individi...mendoj qe ndjenja eshte ajo qe ka nxen vendin e par ne qenien njerzore, e cila ti hap te tilla ide karakteristike...gjithsesi uroi qe do kaloni mir ne mesin e kesaj antaresie,ku i kemi bere (syt gozhd) para ketij interneti qe na ka bashkuar nga gjitha en e kend, botes Shqiptare...Natyrisht se kush per t'hedhur fjalen meditim,e cila ka hapur rrenje,ne thellesin e zemres ne qdo poezi te qdo poeti... realitet,ku perpiqemi te gjenim prehje para vetes,per mos t'mbetur si gusat ne mjegull,dhe kjo eshte qe diqka na shtyn!
    si konkret eshte kjo, endrra jon shekullore... qe nuk ju gjet fundi kurr!!!
    ...me te vertet eshte, qe na vret ndjenjen shpirterore "Atedheu" Pikerisht kjo, me vret ndjenjen me se shumti,nder te tjera...flm,

    hajla,Rugov.
    Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e hajla
    Anėtarėsuar
    08-06-2003
    Postime
    1,553
    ..Sot vete 1 prilli me genjeu, sa i pandehur?! me tha eja, se kam ardhur per te marrur, wou sa u gezovaku do me qoni e pyeta? eja ,eja mos pyet? i thash prit sa ta veshi pallton,meniher dola ashtu vesha pallton ja matha teposht shkallve, ejjj me thot, kthehu mathi kepucat,kepucat?! po de,doje pa kepuca,haha ok,me prit qetu te lutem me-nihere vij, ngaha aq shpejt sa kur arrijta aty te vendi, nuk ishte 1 prilli fillova ta thirri me tere zerin Oooo 1 Priiiiiiiiiiiiiiiill ! kaq ishte me genjeu vete 1 prilli,ncuq nuk funksionoi...lol

    Ps.pase mua me ngeci kjo e 1 prillit...lol, ju te dashur forumist ju uroi 1 prillin qe mos tu genjej,hahahaha gezuar per te gjith Muajin Prill.Dhe gjitha ditet pranverore... Fat dhe lumturiii per te gjithe...jo me zhgenjime si kjo e 1 prillit...lol,flm

    hajla,
    Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

  5. #5
    I sinqertė me tė gjithė. Maska e Dr. Leone
    Anėtarėsuar
    30-03-2006
    Vendndodhja
    Nėn hije tė njė peme.
    Postime
    8
    Ju falenderoj per komentet ANISELA dhe HAJLA besoj se sdo jet ky shkrimi i fundit ke meditimet duke u munduar qe tju sjlel edhe ndonje krijim tjeter.

    Me respekt per ju
    Dr. Leone

  6. #6
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    07-10-2007
    Vendndodhja
    ne syte e tu qe adhurojne syte e mi.ne buzet e tua,qe puthin te miat cdo cast.ne frymen tende,se eshte dhe imja.ne gjakun tend,qe vlon per mua.zemra ime,Land.
    Postime
    783
    Sonte grisa veten time.E bera cope,duke menduar ty.U talla me pare me te.E shkela me kembe,e perbuza.Pastaj e grisa.Mendimet jane te renuar,si muret e nje shtepie te vjeter,pabanuar kohe nga njeri.Mendimet jane te trazuar,si qielli qe diell ka kohe pa pare.Sonte hapa syte para nje pasqyre te mjegullt.I pashe dhe humba aty.Sy te brishte,pa shprese.Sy bosh.Sy te qullur.Te egersuar jo.....
    Sy pa logjike.Sy qe ngjajne me nje dhome te braktisur,ku ti le ato qe nuk deshiroje te merrje me vete.
    Sonte grisa veten time.Me mire ta perqafoja,t'i fshija syte,por une keshtu jam.Nuk egersohem me idhullin ne pasqyre.Nuk e braktis,e gris.......

  7. #7
    of diamonds... Maska e dust
    Anėtarėsuar
    13-10-2008
    Vendndodhja
    Athens
    Postime
    67
    Mendimet e trazuara,jane si trenat qe kane bere shume udhetime.Vjen casti,qe duhet te ndalojne.Jane si dritat qe ndricojne vazhdimisht nje rruge.Shuhen dhe vjen casti qe duhet te nderrohen.
    Me pushtuan kaq here,keto mendime.Koken ma mbushen me furtune dhe une ndihesha si e dehur,ne mes te nje oqeani plot dallge.

    Mendimet e trazuara,qendrojne atje ku endrrat thurren me realitetin dhe realitet pa endrra nuk ka.As endrra pa realitet.Logjike e shthurrur,jane mendimet e trazuara!Zemer qe do te njohe dhimbjen me te thelle,sepse ka frike mos ngelet pa ndjenje.

    Nje fryme ere kerkuan mendimet e mia,qe te trazuara te mos jene.
    A ia vlen valle ne kete bote,te jesh gjithmone me nje mendje esell?
    Dhe pyetja verdalle sillet ne koke dhe mendimet,qartesine pane me frike dhe pergjigje nuk moren.

    Mendimet e trazuara,pushtuan trurin tim dhe une shkruaj per te fundit here.Dora dridhet.Syte erresohen.Truri mjegullohet,por mendimet e trazuara,fillojne te qartesohen.....
    Jeto cdo minute,si te jete e fundit.

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e darla1
    Anėtarėsuar
    03-12-2008
    Vendndodhja
    Athens, Greece
    Postime
    57
    dr.leone..urimet e mija..ti shprehe nje pjese te trazires se mendimeve meditimeve...shume bukure nepermjete filozofise dhe reacionalitetit..gjithashtu..mendoije se mendimet e trazuara vete i mbladhime si pa kuptuare..nga dicka e vogel qe pastaije rritet...rritet...vjen dhe nje mendime tjeter i qete i embel po qe ai i trazuari gjithmone dominon fuqine per ta egersuare...se thjeshte eshte i trazuare vete dhe trazone dhe te qetin..ndoshta pa dashte ..ndoshta me dashje...ate shpeshe nuk e dime..dhe nuk e kerkoijme..se..trazimet ne mendime jane..si nje stuhi shiut...qe fryne me nje ciklone te papare...dhe nje shi..qe avashe avashe shpeshe here...bjen ne forme breshri ne shpirtat tane..dhe i lendone thelle..rrahjet..e zemres sone..po ajo prape..e lodhure nga stuhija..mbledhe veten..pret dijellin..dhe nen ngrohtesine e tije..fillone e rrehe qete..bukure embel..dhe ajo eshte pacja e mendimit dhe e trupit...per sa kohe te jete djelli..i ngrohte dhe nuk lene kohen te vrejtet..dhe te sjelli stuhi te tjera....aty rrime qete..mendoijme shfletoijme veten..para mendjes sone si nje liber..qe nga pluhri i kohese....nuk e lexoijme dote mire..por mundohemi dhe ajo ka rendesi.....trazira..dhe paqja jane....binjake qe...urrehen me njeri tjetrin..pore gjithmone prape jane bashke...paralel...si dy drejteza te pafundme....qe nuk nderpriten askunde....dhe ne thjeshte...jemi..segmenti i tyre....qe..na perdorin..per te llogariture llogarite e tyre...respekte.dr.leone....

  9. #9
    of diamonds... Maska e dust
    Anėtarėsuar
    13-10-2008
    Vendndodhja
    Athens
    Postime
    67
    JO!Une nuk do mbaroj sot!Une ndihem me e forte se kurre.Une DI te mbijetoj!Une shoh rrugen time drejt.Une perdite ushqej egon time dhe e rris me shume mundim.

    JO!Egoja ime nuk do shembet sot!Une jam ketu dhe ketu do qendroj!
    Ne ecim perpara,por hijet tona mbeten pas.Na ndjekin.Hijet tona shkelen,nga ata qe vijne pas.Nuk dua te jem nje hije.Kurre ajo hije e shkelur.

    JO!Une nuk do zhdukem sot!Une jam si ajo bima qe mbeshtillet rreth pemes dhe ushqehet nga ajo.Pema nje dite do te vdese,por bima jo.Une do vdes nje plake e rudhur,e kerrusur.Por e mjere jo!

    JO!Nuk ka vdekje sot!
    Jeto cdo minute,si te jete e fundit.

Tema tė Ngjashme

  1. Mendime mbi Kreshmet
    Nga NoName nė forumin Komuniteti katolik
    Pėrgjigje: 13
    Postimi i Fundit: 02-03-2021, 07:42
  2. Mendime rrethrrotulluese nga Tos Lubonja
    Nga Brari nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 25-12-2005, 06:47
  3. Kam rene ne mendime...
    Nga Shpirta nė forumin Ditari i meditimeve
    Pėrgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 23-07-2005, 15:52
  4. Mendime rreth zgjidhjes se ceshtjes afatgjate te liderave shqiptare!
    Nga saimiri-uk nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 15-11-2004, 04:23

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •