Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8
 1. #1
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  37
  Postime
  11,960

  Sa i mpreht sht 'largimi i trurit'?

  N Londr u zhvillua nj konferenc ndrkombtare ku u diskutua fenomeni i largimit t trurit nga vendet m pak t zhvilluara.

  Mijra akademik dhe eskpert largohen nga vendet e tyre do vit n krkim t nj jete m t mir n Evropn Perndimore apo Amerikn e Veriut.

  M i mpreht ky problem sht n Afrik, ku vlersohet se 30% e t gjith t diplomuarve largohen nga ky kontinent.

  Shkollimi i nj individi deri n prfundim t universitetit i kushton shum nj shoqrie. Prandaj pjes e debatit sht edhe shtja nse kto vende duhen kompensuar.

  Prfaqsues t Sindikats s Lektorve Britanik q organizuan konferencn n Londr, thon se sht e rndsishme q kta ekspert t kthehen n vendet e tyre pasi t jen kualifikuar m shum n Britani apo vende t tjera.

  Mendimi juaj

  Po ju far mendoni pr fenomenin e largimit t trurit?

  A jeni vet personalisht i prekur nga kjo dukuri:

  Si mendoni se mund t frenohet largimi i inxhinierve, profesorve apo mjekve nga vendi juaj?


  BBC
  My silence doesn't mean I am gone!

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  02-10-2005
  Postime
  35
  o eshte shqiperia e afektuar (nuk e di fjalen tamam ne shqip per momentin ) nga mergimi i Trurit o s'eshte popull tjeter , problemi ehste tek shteti qe nuk u krijon kushte pune dhe rroga te kenaqshme dhe adekuate per nej shkencetar presor inxhinier etc etc

 3. #3
  Perjashtuar Maska e diikush
  Antarsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  konaku i ri
  Postime
  2,071
  Citim Postuar m par nga Davius
  ...Shkollimi i nj individi deri n prfundim t universitetit i kushton shum nj shoqrie. Prandaj pjes e debatit sht edhe shtja nse kto vende duhen kompensuar...
  Eshte fatkeqsi per ato vende qe u largohet 'truri' ne emigrim, po nga ana tjeter kjo nuk eshte aspak e pazakonte, pasi njerzit jane individe se pari, pastaj nenshtetas, dhe normal do kerkojne nje jete me te mire diku tjeter kur vendi i tyre nuk i permbush nevojat apo kerkesat e tyre.

  Pra ata ikin me deshiren e tyre per te mirat e tyre pesonale, keshtu qe mendoj se nuk e ka fajin vendi i zhvilluar qe te kompensoje vendet e pazhvilluara per kete gje, pasi nuk i mori keta njerez skllever apo me force


  Citim Postuar m par nga elis d
  o eshte shqiperia e afektuar (nuk e di fjalen tamam ne shqip per momentin ) ...
  ndikuar eshte ajo fjala o 'tru i emigruar'
  Ndryshuar pr her t fundit nga diikush : 01-04-2006 m 22:16

 4. #4
  MULTUM IN PARVO Maska e Antipatrea
  Antarsuar
  29-01-2006
  Vendndodhja
  Gjithandej, por ne te njejten kohe, asgjekundi !
  Postime
  605
  Klasa intelektuale e larguar eshte e veshtire te zevendesohet......megjithese ana e mire medaljes eshte se intelektualet atje ku shkojne gjejne kushte me te pershtatshme per te punuar dhe krijuar, keshtuqe mund te lindin gjera qe sdo te ishte e mundur te lindnin me kushtet qe jane ne Shqiperi.....

 5. #5
  Perjashtuar
  Antarsuar
  01-12-2005
  Postime
  459
  davius, ke gjetur teme vertet te mire, sepse largimi i trurit po e rendon shume Shqiperine. Ke doktore e profesore qe bejne pune te rendomta jashte Shqiperise, deri sa vazhdojne shkollen nga e para andej, qe te vazhdojne profesionin e tyre, sepse diplomat tona s'i njeh njeri.
  Me ato pune krahu jetojne shume me mire se ketu, me pune te mira.
  Shpresojme qe Shqiperia te zhvillohet dhe te mos kete nevoje per gjera te tilla, sepse ata qe kane ikur s'besoj te kthehen me.

 6. #6
  ThjeShtENjeMysAfiR Maska e fatijonuk
  Antarsuar
  16-03-2006
  Vendndodhja
  In the land of the unkown man
  Mosha
  40
  Postime
  137
  Citim Postuar m par nga Antipatrea
  Klasa intelektuale e larguar eshte e veshtire te zevendesohet......megjithese ana e mire medaljes eshte se intelektualet atje ku shkojne gjejne kushte me te pershtatshme per te punuar dhe krijuar, keshtuqe mund te lindin gjera qe sdo te ishte e mundur te lindnin me kushtet qe jane ne Shqiperi.....
  Eshte e vertete cdo gje qe po thua por ama si i behet qe gjithe ajo njohuri mund te perdoresh ne Shqiperi per Shqipetaret ne vend qe te perdoret jashte ne bote.

  E keqja ne Shqiperi eshte se ne akoma po dalim jashte levoshges se Komunizmit dhe nuk po ju japim mundesine "trurit" qe te zhvillohet. Pagesa dhe niveli i jetes ka te bej shume neqoftese do qe "truri" i Shqiperise te punoje dhe zhvilloj Shqiperine, po ashtu dhe pak vullnet shpirteror

 7. #7
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  37
  Postime
  11,960
  "Ikja e trurit", brenga e Evropes Juglindore

  Parashikimet per ndryshimin e kesaj tendence brenda nje kohe te shkurter jane shume pesimiste

  N mnyr t rregullt e t vazhdueshme, popullsia m aktive e m e aft n vendet ku sht zhvilluar testimi si: Shqipria, Bullgaria, Maqedonia, Bosnj-Hercegovina, Kroacia, Rumania e krkon fatin e saj jasht vendit, thot Marijana Grandits, q punon pr Paktin e Stabilitetit pr Evropn Juglindore. Pr vendet e Evrops Juglindore ajo e cilson t ashtuquajturn tashm si simptoma e "Brain Drain", (rrjedhja e trurit) me pasoja t rnda: "Te kta njerz sht investuar pr nj koh t gjat. Ata jan shkolluar e trajnuar, por m pas shohim se ata largohen. Shpesh bhet fjal pr kontingjente t rinjsh, t pasionuar e t ndershm, q jan t vlefshm n do koh e pr do shoqri, pasi ata krkohen si forca m e kualifikuar pr ndrtimin e strukturave t reja, pr t cilat ata, ndrkoh, edhe kan kontribuar, e mund t kontribuonin sigurisht edhe m shum".

  T ardhura m t larta dhe m shum mundsi

  Arsyet pr t ln vendin jan t shumta. Nga njra an, ata joshen prej t ardhurave m t mdha n vendet e vjetra antare t BE-s. Tej ksaj, shkenctar shum t zot n vendet e tyre respektive, nuk kan kurrfar shansesh praktikisht pr t br karrier. Bullgaria, pr shembull, ka vn n dispozicion si buxhet pr krkimin shkencor, vetm 0,5 pr qind t GDP-s s saj, thot Nikolina Sretenova, specialiste n Akademin Bullgare t Shkencave: "Un nuk dua t bj fare krahasim me vendet e vjetra antare t BE-s, apo me SHBA-n, por t krahasohemi me vendet ish-komuniste, antare t reja t Bashkimit Evropian. Ndr ta, e para renditet Sllovenia, e ndjekur nga ekia e Hungaria pr investimet n kt sektor. N krahasim me Bullgarin, ajo shpenzon dhjetfish m shum, kurse ekia gjasht e Hungaria pes. Pr t mos folur pastaj pr rrogat".

  Prse t rikthehen?

  Pa mjetet e duhura financiare dhe investimet n shkenc e lmin e krkimit shkencor, shkenctart e rinj n vendet tyre nuk mund t konkurrojn dot n mnyr t barabart me kolegt e tyre n vendet e tjera t Evrops e bots. E kjo do t thot se ata paraplqejn m mir t shkojn e t jetojn e punojn atje ku gjenden dhe kushtet optimale pr ta. "Nj aspekt tjetr sht edhe se qndrimi n vendlindje pr ta nuk duket fare atraktiv, duke pasur ktu parasysh jo vetm kushtet e puns e rrogat, por edhe kushtet e jets n trsi", thot Gejsi Plaku, bashkthemeluese e rrjetit t studentve shqiptar jasht vendit. Kundr ides s rikthimit flet shumka: "Gjendja sociale e ajo politike flasin kundr nj rikthimi t mundshm, pasi akoma nuk sht ashtu si ne do ta kishim dashur t ishte. Rroga mesatare n Shqipri shkon te 200 euro, e nj profesor universiteti fiton 400 euro, far flet qartazi se ajo sht shum m e vogl se n Evropn Perndimore".

  Perspektivat n vendet e tyre

  Mobiliteti i studentve dhe shkenctarve t rinj nuk mund t interpretohet vetm n aspektin e saj negativ, mendon Marijana Grandits e Paktit t Stabilitetit pr Evropn Juglindore. Nse fenomeni "Brain Drain" do t shndrrohej n "Circulation of Brains" (qarkullim i trurit), ather t rinjt do ti investonin eksperiencat e tyre n atdhe. E pr kt, s pari ata duhet t shohin nj terren ku i ofrohet perspektiva e qart. "far kuptohet nn termin perspektiva? Nga njra an ajo politike dhe, nga ana tjetr, ajo ekonomike e sociale. Ktu duhen prpjekje t mdha nga ana e qeverive prkatse dhe e Komisionit Evropian, t shteteve fqinje, t Paktit t Stabilitetit pr Evropn Juglindore, pr t arritur n krijimin e strukturave prkatse. Me kto hapa duhej t fillohej qysh m par, pasi ne t gjith e dim se minimumi do na duhen t paktn dhjet vjet pr t par rezultatet e puns son".

  Diitura: Ku t shkosh pasi ke mbaruar me rezultate t shklqyera studimet?

  Rikthimi: Rasti i Shqipris
  Pengojn rrogat e ulta dhe politika


  "Qndrimi n vendlindje pr ta nuk duket fare atraktiv, duke pasur ktu parasysh jo vetm kushtet e puns e rrogat, por edhe kushtet e jets n trsi", thot Gejsi Plaku, bashkthemeluese e rrjetit t studentve shqiptar jasht vendit. Kundr ides s rikthimit flet shumka: "Gjendja sociale e ajo politike flasin kundr nj rikthimi t mundshm, pasi akoma nuk sht ashtu si ne do ta kishim dashur t ishte. Rroga mesatare n Shqipri shkon tek 200 euro, e nj profesor universiteti fiton 400 euro, far flet qartazi se ajo sht shum m e vogl se n Evropn Perndimore"

  Arsyet: Rasti i Bullgaris

  Joshja dhe buxheti i ult pr shkencn


  Arsyet pr t ln vendin jan t shumta. Nga njra an, ata joshen prej t ardhurave m t mdha n vendet e vjetra antare t BE-s. Tej ksaj, shkenctar shum t zot n vendet e tyre nuk kan kurrfar shansesh pr t br karrier. Bullgaria ka vn n dispozicion si buxhet pr krkimin shkencor, vetm 0,5% t GDP-s s saj, thot Nikolina Sretenova, specialiste n Akademin Bullgare t Shkencave: "Un nuk dua t bj fare krahasim me vendet e vjetra antare t BE-s, apo me SHBA-n, por t krahasohemi me vendet ish-komuniste. Ndr ta, e para renditet Sllovenia

  Jo vetm negativitet

  Mobiliteti i studentve dhe shkenctarve t rinj nuk mund t interpretohet vetm n aspektin e saj negativ, mendon Marijana Grandits e Paktit t Stabilitetit pr Evropn Juglindore. Nse fenomeni "Brain Drain" do t shndrrohej n "Circulation of Brains" (qarkullim i trurit), ather t rinjt do ti investonin eksperiencat e tyre n atdhe

  Rezultatet: Minimumi 10 vjet

  Duhen prpjekje t mdha nga ana e qeverive prkatse dhe e Komisionit Evropian, t shteteve fqinje, t Paktit t Stabilitetit pr t arritur n krijimin e strukturave prkatse. Me kto hapa duhej t fillohej qysh m par, pasi t gjith e dim se minimumi do na duhen t paktn 10 vjet pr t par rezultatet e puns son.

  Gazeta SHQIP
  My silence doesn't mean I am gone!

 8. #8
  Ji vetvetja! Maska e *Raina*
  Antarsuar
  15-01-2007
  Vendndodhja
  po te kerkosh, gjen!
  Postime
  23
  Kanadaja eshte pare si problem qe terheq "trurin", jo vetem te Shqiperise por edhe nga vendet e Europes.
  Jane probleme zinxhir qe ndjekin njera-tjetren dhe qe i bejne te largohen, por kryesisht kjo lidhet me mundesite qe ia ofron nje vend tjeter dhe vendi jone nuk mund t'ia ofroje.
  Por kjo sjell pasoja shume te renda per ne, per vete faktin qe nuk kemi ate pjese te kualifikuar nga te cilet mund te marrin te tjeret.
  Meriton me shume dhe kenaqu me aq!...

Tema t Ngjashme

 1. Ikja e trurit--vetem 5% e te diplomuarve jashte ndodhet ne vend
  Nga s0ni n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 129
  Postimi i Fundit: 15-01-2012, 14:46
 2. far mendoni: a ekziston jeta pas vdekjes?
  Nga YaSmiN n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 265
  Postimi i Fundit: 18-10-2011, 07:11
 3. Zona e trurit ku lind besimi tek Zoti
  Nga toni007 n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-04-2009, 09:05
 4. Zona e trurit qe kontrollon levizjet
  Nga optimus.prime n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-01-2009, 13:34
 5. Perberja e trurit te njeriut.
  Nga White_Angel n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 16-09-2004, 17:08

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •