Mjegullnaja q ka mbuluar futbollin


Ahmet Shqarri

Ngjarjet e ditve t fundit e kan dendsuar edhe m shum mjegullnajn q prej kohsh ka mbuluar futbollin ton. Realiteti q disa po prpiqen ta quajn me t vrtet kshtu, sht i rnd dhe aspak inkurajues. Ka akuza t tilla q t bjn ta kapsh kokn me duar, ndrkoh q kto akuza nuk i adresohen askujt, por jan vetm fjal n er! sht pikrisht kjo atmosfer, virtualisht e rnduar, ndrkoh q n vend t sqarimit t situatave, mjegullnaja vjen e bhet edhe m e dendur, duke mos dhn asnj shpres pr tu kthjelluar n t ardhmen.
Tifozt jan tifoz dhe ata duan ta shohin realitetin n sy, pra n fushn e lojs. Shitet apo blihet ndeshja, ata duan ta din kt nprmjet fakteve dhe jo nprmjet shashkave tymuese q hedh njri apo tjetri npr faqet e gazetave. Nse para fillimit t ndeshjes thuhet se skuadra udhtuese ka krkuar t blej fitoren, nprmjet pazarllqeve t pista dhe pr kt ka fakte q do t bhen t ditura, sipas tyre, n kohn dhe vendin e duhur ather, far presin kta njerz, prse nuk e hapin gojn dhe t denoncojn kt korrupsion q qeveria aktuale po bn mos pr ta rrnjosur? Sepse tifozt duan fakte dhe jo spekulime q ojn deri n ndrprerjen e ndeshjes, rreth 20 minuta para prfundimit t kohs s rregullt, ka pr botn e kulturuar evropiane prbn precedentin m t rnd, pr t mos thn se tani, n koht moderne, sht nj rast pr librin Gines.
Prse disa drejtues ekipesh krkojn vazhdimisht ta gjejn t keqen te t tjert dhe jo te vetja? Dhe sht nj gjendje e till e mjegulluar q duket se u intereson t jet e till pikrisht atyre, se ndryshe, prej kaq e kaq vjetsh ata do ta kishin kuptuar se far e pengon punn n ekipet q ata kan marr prsipr t drejtojn. Argumentet q ata parashtrojn pr publikun jan t shumta dhe shpesh tingllojn bindse, duke nnvizuar m shum faktin se duan t ndihmojn futbollin; se kan pasion pr t pasuruar traditn e klubit q drejtojn; se me investimet e tyre t shumta krkojn t rikthejn spektatorin npr stadiume, e t tjera e t tjera. Por kjo dashuri e tyre, n koh kolere, sikur po vazhdon shum, duke i uditur t gjith me altruizmin q ata po tregojn, ndaj ksaj fushe t minuar, si paraqitet n shum raste ky futbolli yn! Ata, sikundr thon, po derdhin miliona, ndrkoh, trofet q klubi i tyre dikur i fitonte, thuajse pr do vit, tani, n epokn e tyre, po shihen me dylbi!? Para, madje me miliarda, harxhoi edhe presidenti i Real Madridit, Florentino Perez, duke bler ajkn e futbollit n t gjith globin dhe pr ti rikthyer trofet e munguar prej kohsh ekipit t tij bleu dhe ndrroi disa trajner, midis tyre edhe kampion bote; ndrtoi stafe me specialist nga m t mirt, e megjithat, kur e pa q fitoret nuk po vinin q nuk po vinin, dha dorheqjen, duke thn se, ndoshta t tjert mund t arrinin at q ai nuk mundi ta bj! Ai nuk e krkoi t keqen as nga arbitrt vends, as te t huajt; ai nuk u ankua se Realin e tij t madh e mundn disa her, gjat ktij kampionati edhe ekipet e fundit n tabel; ai nuk tha asnjher se lojtart e tij shitn ndeshjet; presidenti i Realit, pr t gjitha ato probleme q kishte skuadra, i mori vet prgjegjsit, duke dhn dorheqjen, edhe pse harxhoi vrtet shuma marramendse.
Krahasimi duket i largt, por kur ne pretendojm q ti kalojm atyre npr aktivitete evropiane apo dhe m tej, pr t marr pjes edhe npr finale botrore, ather, kto krahasime duhet t na vlejn, se ndryshe, do t vazhdojm t shohim ndrra n hava!
Ajo q shpesh dgjohet t thuhet se jan presidentt e klubeve t futbollit ata q po e mbajn gjall kt sport, pr disa drejtues duket se sht mjaft e vrtet, por ata t cilt po sfiliten dhe nuk po nxjerrin gj n drit, prse vazhdojn ti prkushtohen
kaq shum ekipeve, q, sipas tyre, ve vuajtje po ju sjellin? Dikush mund t thot, se n gjith kt histori, presidentt kan edhe interesat e tyre. Dhe kjo duhet t jet e vrtet, jo vetm te ne, por edhe npr bot. Se, nuk besohet q Abramovii thjesht pr hobi apo pr t nxjerr nga kriza dhe mjerimi futbollin anglez, sht duke derdhur miliona e miliona t panumrt atje! Po kshtu edhe FIAT-i, q, thuajse prej nj shekulli financon dhe i jep shpirt Juventusit, pr t mos numruar shembuj t tjer t ksaj natyre, q kan treguar qart se jan interesat e mdha ekonomike, pse jo fitimet e mdha q kta sponsor, president, quajeni si t doni, nxjerrin nprmjet investimeve t shumta q ata bjn npr klubet e tyre prkatse. Ndryshe, po t mos ishin kto interesa, ather askush nuk do t merrte prsipr rreziqe t tilla, si po mundohen t na evidentojn, sidomos koht e fundit, disa prej atyre q kan marr prsipr t ndihmojn futbollin ton. Po t ishte se ndihma q ata japin pr futbollin bhet pa asnj lloj interesi, ather, shum thjesht do tu bja nj pyetje: prse, ju bamirs t shquar, nuk merrni mundimin pr t shkuar nj dit deri n at fshat t largt t Mirdits dhe ta shptoni nga vdekja at fmij q dergjet atje, n luft pr jetn, vetm e vetm se familjes s tij i duhet nj shum t hollash pr spitalin jasht shtetit, shum q asnj nuk po ia jep!?
Kshtu, nuk sht thjesht shtje dashamirsie, tifozllku dhe simpatie e gjith kjo q serviret nga disa drejtues spekulativ, q me kt rast luajn me ndjenjat e tifozeris s pafajshme. Njerzit e thjesht, edhe pse nuk merren me kalkulime apo me kt lloj filozofie t ksaj marke drejtuesish, megjithat nuk kan se si t mos uditen kur shohin q ekipet e tyre nuk kan m identitet, prkundrazi mbushen do dit e m shum me futbollist surogato, q vijn nga burime krejt t panjohura, pr t mos thn se merren fare lir, pr nj cop buk, nga kazant e plehrave npr bot, duke ia hequr kshtu mundsin e aktivizimit talenteve t shumta q ka, n fakt, futbolli shqiptar. Politika e drejtimit t ksaj marke presidentsh n futbollin ton duket se sht jasht do marrdhnieje me shtetin dhe ligjet e tij. Vet mosmarrveshjet e FSHF-s me Ministrin prkatse, q duket se do t zgjidhen n kalendat greke, flasin m s miri edhe pr nivelin e papajtueshmris s punve ndrmjet klubeve dhe federats.
Dhe, pr t mos e mjegulluar edhe m shum se kaq gjendjen e vrtet t futbollit ton, ata president dhe drejtues klubesh q pretendojn se arbitrt blihen dhe ndeshjet shiten, (le t prgatisin sa m shpejt argumentet dhe faktet q kan, pr tua prplasur n surrat atyre q ata mendojn se e kan kryer veprimin. Kshtu bn bota kur ka probleme t ktij lloji, si ka ndodhur n Franc, kur Bernart Tapie, n at koh president i Olimpik t Marsejs dhe ministr, prfundoi n burg vetm se u provua q kishte bler ndeshje, ndrkoh q po pr kt problem Peruxhia, ashtu si Marseja, ra nga seria A n disa kategori m posht dhe presidenti i saj, i krkuar pr n bankn e t akuzuarve, sht zhdukur pa ln gjurm. Mjaft m me thashetheme dhe spekulime ndaj tifozeris s pafajshme, por ashtu si n Gjermani, ku jan vn n bankn e t akuzuarve arbitra t korruptuar dhe n Belgjik ata q kan trukuar rezultate ndeshjesh, edhe ne, m n fund, ta shohim t vrtetn n sy dhe t mos ia shtojm edhe m shum mjegullnajn futbollit ton...
29/03/2006
shekulli