Incident i rnd n Mitrovic

Plagoset 19-vjeari serb, nisin protestat


MITROVIC

Nj incident i rnd rikthen tensiont n Mitrovic. Nj djalosh serb u plagos dje n urn e qytetit t ndar mes serbve dhe shqiptarve dhe mijra serb u mblodhn n vendngjarje pr t protestuar lidhur me kt ngjarje. Agjencia e lajmeve Reurtes njoftoi se djaloshi ishte sulmuar nga disa persona q vinin nga zona jugore e qytetit, e cila sht e banuar kryesisht nga kosovart. Ndrsa, sipas burimeve t tjera, 19-vjeari serb, Milan Ilini, ishte sulmuar nga tre shqiptar q kishin hyr n zonn veriore. Djali ishte i plagosur rnd pr shkak t goditjes n stomak, tha drejtori i spitalit, Milan Ivanovi. Serbt kan paralajmruar se do t vazhdojn protestat dhe se do t krkojn m shum garanci pr jetn e tyre. Incidenti i fundit duket se do t shkaktoj shum tensione n qytetin e ndar n nj koh shum delikate pr t ardhmen e Kosovs. Incidenti ndodhi n koh kur nj ndr ndrmjetsit pr shtjen e statusit t Kosovs, Albert Rohan, vizitonte Prishtinn. Mitrovica, qytet q ndodhet n zonn veriore t Kosovs, ndahet nga lumi i Ibrit n zonn shqiptar n jug dhe at serbe n veri. Kjo ka qen nj ndr zonat m t nxehta n Kosovn e paslufts. Trazirat e vitit 2004 n kt vend shkaktuan vdekjen e 19 personave dhe shkatrruan nj pjes t madhe t pronave serve. Ushtart e NATO-s dhe policia e UNMIK-t vendosi t lehtsoj disi kontrolet n urn e qytetit vitin e kaluar me shpresn se tensionet nuk do t riktheheshin m n nivele t larta n kt qytet. Por, incidenti i fundit duket se do t ndikoj n negociatatq kan nisur pt statusin e Kosovs. Pakica serbe ka krkuar garanci t mdha pr jetn e tyre n zonat m problematike. Ata kan deklaruar se nuk jan aspak t sigurt pr momentin dhe incidentin i fundit duket se do t luaj n favor t tyre.

Gazeta Shqiptare
29 Mars 2006