Close
Faqja 0 prej 24 FillimFillim 1210 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 461
 1. #1
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  38
  Postime
  11,960

  Dshtimi i gjuhs standarde shqipe te gegt!

  Akademik Qosja, pse nuk e pranoni realitetin pr dshtimin e gjuhs standarde shqipe te gegt ?!


  28 mars 2006 /TN

  Shkruan: Rifat Buzhala, Frankfurt (Gjermani)

  sht br tradit tashm q ata t cilt kan marr pjes n Kongresin e Drejtshkrimit t Gjuhs Shqipe, m 1972, n Tiran, pra tridhjet e katr vite m par, kurr nuk jan n gjendje t lshojn pe nga gabimet q kan br, sepse po u bhet, kshtu kuptohet nga fjalt e tyre, se po u zhbhet historia q gjoja ata kan br kur kan nnshkruar rregullat drejtshkrimore t gjuhs shqipe q, sikundr kan dshmuar disa pjesmarrs dhe jopjesmarrs n Kongres, jan vendosur me diktatin e ideologjis sunduese t kohs dhe pikrisht me dshirn e diktatorit Enver Hoxha.

  Un kam bindjen se po t mos vendosej ashtu si dshironte vet diktatori, njri nga antart e komisionit hartues t atyre rregullave, gjuhtari m i madh shqiptar i t gjitha kohrave deri sot, Eqrem abej, kurr nuk do t kishte vn nnshkrimin e tij n hartimin dhe vnien n jet t atyre rregullave drejtshkrimore q morn rrug q nga 1972 e ktej.

  Mirpo, pa vnien e atij nnshkrimi, Eqrem abej nuk do t mund t punonte m pr gjuhn shqipe dhe t bnte at pun kolosale q e bri, e cila pr t ishte m shum se jeta, m shum se do gj tjetr n jetn e tij, ndrkaq gjuhsis shqiptare me siguri do t'i mungonte fjalori etimologjik q na e la ai,mjerisht i paprfunduar nga vdekja q e mori autorin n kulmin e krijimtaris s tij. Dhe krejt me vend m duket mendimi se ishte abej ai i cili la mendimin, edhe pse n rrethana t vshtira pr kohn, pr "prmirsimet e nevojshme n t ardhmen", kur t krijohen kushtet pr t diskutuar m demokratikisht, t atyre rregullave drejtshkrimore.

  N at Kongres morn pjes edhe disa studiues shqiptar nga Kosova dhe nga trojet e tjera etnike shqiptare, t cilt e nnshkruan vnien n jet t atij drejtshkrimi kryesisht duke u bazuar n parulln ather t kuptueshme dhe t dshirueshme ather e sot politike e kombtare "Nj komb - nj gjuh letrare".

  Pr kohn kur u venndos q shqiptart t ken nj gjuh gjithandej nga flitet shqipja, pra nj gjuh t njsuar, mund t kuptohet disi shkelja q iu b dialektit m t zhvilluar dhe m t pasur t gjuhs shqipe n at koh - gegrishtes, nn emrin e parulls "Nj komb - nj gjuh letrare" nga studiuesit e Kosovs dhe t trojeve t tjera etnike shqiptare, por sot kur kan kaluar m shum se tri dekada dhe vendimi i athershm ka dal i dshtuar me vet faktin se gjuha e njsuar nuk po prvetsohet dot prej shtatdhjet pr qind t popullsis shqiptare, kmbngulja pr t mos ndryshuar gj n drejtshkrimin e gjuhs shqipe, n prmirsimin e atyre rregullave drejtshkrimore sa m shpejt q t jet e mundshme, mund t quhet nj veprim arrogant me t cilin i bhet dm m s shumti vet gjuhs shqipe. Lumi q fryhet, del nga shtrati dhe bn rrmuj, shkakton dme t paparashikueshme. Por puna sht q t mos e lm kt lum ta lshoj shtratin. Kt m s miri mund ta bjn edhe ata q vun nnshkrimin e tyre pr miratimin e atyre rregullave.

  Sa m shum dhe gjat q shprfillen krkesat e arsyeshme t gegve q n gjuhn standarde t ngriten n norm edhe disa nga elementet kryesore t dialektit t tyre, sepse do t ishin n t mir t gegve e t toskve njkohsisht dhe t cilat do t lehtsonin komunikimin mes tyre, aq m shum do t shtohen zrat pr nj gjuh t dyt standarde shqipe me baz kt dialekt. Shenjat jan tashm. Por shtja sht t mos shkohet aq larg, sepse nuk jemi popull q kemi nevoj pr dy gjuh standarde, aq m tepr kur jemi nj popull jo dhe aq i madh dhe jo me ndryshime t mdha dialektore.

  Njrit prej tyre, pra njrit prej atyre q ka marr pjes vullnetshm n at Kongres, Rexhep Qosjes, si njri prej atyre q nuk duan t dgjojn dhe t marrin parasysh dshtimin e synimit t atij Kongresi, sepse ashtu u flet "mendja historike", i nxitur nga artikulli i tij "Identiteti kombtar dhe gjuha standarde", n t cilin shkruan aq autoritetshm, sikur "gjuha letrare, n t vrtet standarde shqipe" t jet prvetsuar nga m shum se nntdhjet pr qind e popullsis shqiptare, pra si pun q nuk duhet diskutuar m pr t, si pun tashm e kryer prgjithmon, duke mos dashur t shoh qllimisht dshtimin (realitetin) e atij Kongresi, do t kisha dshiruar t'i shtroj disa pyetje, aq sa mund t pyetet n kt mnyr, se pse kmbngul kaq shum n t tijn, n nj gj q ka dshtuar, edhe pse ai ndoshta kurr n jetn e tij nuk do t ndryshoj mendje.

  Rexhep Qosja nuk sht gjuhtar, por flet pr gjuhn m shum se gjuhtart, sepse "gjuht standarde nuk jan fryt i prirjeve dhe i puns s gjuhtarve", - thot ai! T vazhdojm, pra, edhe pse q tash e di se ai do t vazhdoj t kmbngul prjetshm n t tijn...

  Shum her ju, i nderuar Rexhep Qosja, keni thn se jeni, natyrisht politikisht, me popullin, por praktikisht ju ka ngjar e kundrta, nuk keni qen me popullin! Edhe n pun gjuhe mendoni se jeni me historin dhe me t ardhmen historike, rrjedhimisht edhe me popullin, dmth. me at q do t'i qndroj historis, por praktikisht historia po dshmon edhe n pun gjuhe kundr mendimeve tuaja, sepse pjess m t madhe t popullsis shqiptare, shtatdhjet pr qind t saj, i sht mohuar t shprehurit me brthamn e dialektit t saj, me shpirtin e saj.

  sht mohuar pa t drejt kategoria foljore e paskajores gege, si forma kryesore gramatikore e prdorur nga gegt. Paskajorja (infinitivi geg), dhe jo vetm ajo, sht m shum se shpirti pr gegn, m shum se brthama pr shprehjen, prandaj pse bheni penges pr integrimin e saj ose pse nuk ndrmerrni dika pr integrimin e saj n gjuhn stndarde, por na flitni vetm pr "thesar leksikor dhe frazeologjik pak a shum t ln pas dore" t trevave veriore n gjuhn shqipe, kur edhe vet e dini se pa t gega nuk di nga t'ia nis dhe si ta mbaroj shprehjen, mendimin, fjalin, ligjraten, shakan etj.

  Rrethanat dhe koha ather kan br q ju t jeni njri nga nnshkruesit n Kongresin e Drejtshkrimit t Gjuhs Shqipe, n cilsin e drejtorit t Institutit Albanologjik t Prishtins, por sot, pas gati tridhjet e katr viteve, t kmbngulni q kjo gjymtyr e gjall gramatikore gege t mos integrohet n gjuhn shqipe, sht vrtet pr t'u habitur. Madje ju e quani integrim kt shtje prderisa nuk e prmendi fare n artikullin tuaj "Identiteti kombtar dhe gjuha standarde", dmth. dika q vjen nga gegt domosdo sipas jush duhet t quhet integrim, kur gegt po duan hi m pak dhe hi m shum sesa edhe ata t integrohen s paku n shtje gjuhe, sepse mjaft jan mohuar n fusha t tjera t rndsishme dhe m pak t rndsishme, n jetn shqiptare.

  Ajo q thuani ju se nse bhet ndryshimi i drejtshkrimit, dalja pra nga toskrishtja, edhe pse hartuesit e atyre rregullave gjithnj jan munduar t thon se gjuha e njsuar prbhet nga elementet gjuhsore gege e toske, pra te mashtrojn opinionin publik se gjoja edhe gegrishtja sht e prfaqsuar me nj prqindje mjaft t madhe ( e kjo n vetvete prmban prgjigjen pr padrejtsin q i sht br gegrishtes, pra donit t na e mbushnit mendjen me prdhun pr nj gj q nuk ishte e sakt, duke na e rritur prfaqsimin e gegrishtes deri n tridhjet pr qind n standard, edhe pse n t vrtet nuk ishte m shum se 5 %), mund t humbas e gjith ajo pasuri letrare q sht shkruar q nga miratimi i rregullave t drejtshkrimit, sht e pakuptueshme si thnie, sidomos nga ju q shum her jeni shquar pr mendime t qndrueshme edhe pr diakronin, edhe pr sinkronin n kulturn shqiptare n prgjithsi.

  Por jo, kur ka qen puna pr shtje politike, atje keni gabuar shum dhe shumher rnd dhe pafalshm, por ajo sht nj tem tjetr pr t ciln do t shkruajn gjeneratat e ardhshme, ata q do t merren me biografin tuaj n prgjithsi dhe at politike n veanti, sepse keni br gjurm n jetn ton edhe politike, edhe kulturore sa pr t shkruar mbi ato q ju i keni thn pr do fush jetsore shqiptare, sado shum mendime e vlersime tuaja do t quhen anakronike, sepse vrtet jan anakronike.

  Them politike, sepse edhe gjuhn doni ta shikoni nga aspektet politike, jo thjesht gjuhsore, bile duke na e przier me atdhetarizm, si shtje kombtare, q, si thuani, do ta ket t ardhmen ashtu si e pati vendosur Kongresi historik, nnshkrues i t cilit jeni edhe ju, prandaj gaboni edhe ksaj radhe! Nuk e mendoni, i nderuar Qosje, se kshtu, si geg q jemi, na keni ln pa goj, pa ditur si t'ia nisim shprehjes, t'ia marrim letrare apo si na ka msuar nna, t'ia marrim toskrisht apo me gjuhn e fmijris son, t mendohemi pr t gjetur shprehjen apo ashtu si na ka msuar jeta t flasim, pra me lehtsin e pasjes s gjuhs n vetvete!

  Edhe n shkoll, i nderuar Qosje, msuesit e mi kan folur gjithnj gegrisht, megjithse Kongresi e kishte br punn e tij, i kishit firmosur ju dhe t tjert ato rregulla q nuk qen kurr pr dhe me popullin, pr shumicn e tij! Madje jo vetm msuesit e lndve t tjera, por, pr habin tuajn dhe tonn, edhe msuesit e gjuhs shqipe nuk dinin t flitnin gjuhn e normuar, gjuhn e njsuar, gjuhn letrare madje, si thuhej dhe thuhet dhe sot, "t sotme shqipe" edhe pse ata mund ta kishin studjuar!

  E pse thuhej "e sotme shqipe" i nderuar Qosje? Pr ta harruar t djeshmen, at gjuh q kishte br historin, at gjuh me t ciln kishte filluar t shkruhej kjo gjuh hyjnore, gjuha shqipe pra, gegrisht, me Buzukun n krye, me Budin n vazhdim, me Bardhin e Bogdanin e shum e shum t tjer, t cilt na ishin dhe jan shkrimtart e par shqiptar, dialektin e t cilve ju, baballart e kombit, doni ta vdisni me nj grumbull rregullash gjuhsore, me dekret komunist (diktatori vshtronte nga nj pozit e mir n sall t Kongresit se mos po i luhej ndonj presje asaj q kishte vendosur ai), t prkrahur fuqishm edhe nga ju vet, i nderuar Qosje.

  Pse, i nderuar, bni kshtu, pse ngulni kmb n nj pun q po dshmon e tashmja kundr dshirs suaj t zjarrt pr ta br zap gjuhn me t ciln na shkruanin shkrimtart m t mir shqiptar? Pse? Pse ia zni frymn Mjedjes, poezia e t cilit na ka mahnitur me thellsin e iltrsin e saj, na mahnit edhe sot ?! Pse i nderuar Qosje, na e ndaloni gjuhn e Fishts, mu t njatij shpirti kombtar t cilin deshi t na e ndaloj raca sllave, t prkrahur shum edhe nga dashamirt e asaj race mbrenda shqiptarve, dashamir i t cilve jeni dhe bhuni edhe ju ! Pse?!

  Pse nuk doni, si njohs i mir i shkrimeve shqipe, ta pranoni se me vnien e nnshkrimit tuaj e keni vdekur penn e shum shkrimtarve, poetve, dramaturgve, satirikve, komediografve etj. t sotm pr s gjalli, t cilt rastsisht i ka falur Zoti geg? Pra e keni vdekur Letrsin e madhe shqipe. Pse?! Pse nuk doni ta pranoni gabimin q keni br ather, q pr kohn mund t arsyetohej disi, dhe t mbroni tani nj pun m me mend, t shptoni gjuhn n t ciln keni shkruar nj jet t tr?

  Them gjuhn, sepse gegrishtja sht vet gjuha shqipe po aq sa edhe toskrishtja, e cila u vu pa kriteret e duhura gjuhsore si gjuh standarde pr shqiptart. Pse?! A keni harruar se veprat tuaja i keni filluar n dialektin kundr t cilit sot jeni me aq kmbngulje dhe madje t cilat lexohen m me qejf nga lexuesit sesa kto t tjerat n gjuhn e normuar, t sotme shqipe, gjuhn letrare, standardin apo gjuhn kombtare, sikundr na e quani ju dhe adhuruesit e tjer t Kongresit t Drejtshkrimit!

  Nj dialekt bhet dhe vendoset si gjuh standarde kur at dialekt apo t folme e prkrah dhe e prqafon shumica e atij populli. Ndrkaq kjo nuk po ngjet te ne shqiptart. Kshtu bhuni edhe pas kaq viteve nj vazhdues i denj i diktatit edhe pas shembjes s komunizmit, vazhdues i dhuns gjuhsore me kt rast edhe pas vdekjes s diktatorit - diktaturs, vazhdues i njmendsis edhe pas shtrirjes s shummendsi n trojet shqiptare. Dhuna nuk vihet n jet vetm me dajak, shumher sht m e keqe kur vihet me laps, sepse mund ta kt jetgjatsin m t madhe, mbetet e shkruar. Dhe ju po vazhdoni ta prforconi vendimin e dhuns ne stilin se ne e kemi vendosur ather, qoft mir apo keq, dhe ashtu duhet t mbetet...

  I nderuari Qosje, nse nuk e keni par deri tash, nuk e shihni sot dhe nuk parashihni hi pr t ardhmen pr gjuhn, pr gjendjen e saj n trojet shqiptare andej nga flitet gegrisht se sa mbrapa ka mbetur gjuha standarde dhe se edhe sa koh nuk do t prqafohet ajo n t ardhmen nga shumica e shqiptarve, q tash m shtohet edhe m dyshimi pr shum vlersime q keni dhn pr t kaluarn historike, pr t tashmen dhe shum m shum pr t nesrmen.

  Ju me siguri mendoni se un dua t shkoj drejt nj identiteti t ri, sepse tash kjo sht n mod pr t'ia mbyllur gojn tjetrit, por un ju them q prpara se nuk keni t drejt. Un po dua t integrohem n Shqipri, n rrnjt e gjuhs shqipe edhe me kto elementet e mia gjuhsore, me brthamn e dialektit tim, me infinitivin e shqipes ( e pse jo edhe me disa elemente t tjera gjuhsore t domosdoshme t dialektit tim), sepse shqipja standarde nuk ka infinitiv, at ia hoqn asaj me diktat, pa kritere gjuhsore, ia hoqn me dhun pa fije dhimbje, sikur t kishte qen i nj gjuhe armike, i nj gjuhe q ka sjell krcnim pr gjuhn shqipe dhe jo i nj dialekti me t cilin ka filluar t shkruhet gjuha shqipe dhe nga i cili vrtet ka dal Letrsia e madhe n gjuhn shqipe!

  Kaq dua un, t shprehem me gjuhn n t ciln u shprehen ata q lan gjurm n gjuhn dhe letrsin shqipe, korifenjt e saj: Kristoforidhi, Mjedja, Fishta, Shiroka, Gurakuqi, Xhuvani, Prenushi, Koliqi, Camaj etj., t cilt doni t'i vdisni me prdhun, sepse doni t'ua ndaloni fmijve shqiptar dialektin me t cilin ata i dhan shqipes m shum se shum shkrimtar t tjer n dialektin ton, t shqipes gjithashtu, po aq t rndsishm e t respektuar - toskrisht. T jeni i bindur, i nderuar Qosje, se un jam pr nj gjuh standarde (letrare) ku do t mund t prfshiheshin t gjitha elementet gjuhsore q e mbajn gjall shqipen jo vetm nga gegrishtja, por dhe nga toskrishtja.

  Gegrishten dhe toskrishten nuk mund t'i ndaj. Dhe as t shkel njrn prej tyre. Pasurin gjuhsore, ngado q t vij ajo, nuk e kemi pr ta hedhur, pr ta nnvlersuar, por pr ta shfrytzuar maksimalisht... E njra ndr to, q sht brthama e saj, sht paskajorja gege, e cila do t'ua mundsonte t gjith shqiptarve t kuptohen shum m leht mes tyre dhe t'i kuptojn me lehtsin m t madhe veprat e letrsis shqipe t shkruara dhe q do t shkruhen. Pastaj vjen thesari dhe frazeologjia gege, q duhen t futen n standard, sepse nuk mund t ket frazeologji gege n standard pa paskajoren gege, e cila ka lidhje t pandashme me t.

  Them t letrsis shqipe, sepse veprat m t mira letrare vrtet jan shkruar n dialektin geg, deshm ne apo nuk deshm ta pranojm. Por dika e till nuk u shkrua q prej Kongresit, prvese me prjashtime t rralla. Martin Camaj dhe ndonj tjetr shkruan, por shkruan n diaspor, atje ku nuk mund t mbrrinte dora e zgjatur e nomenklaturs s kuqe. Ndrkaq, n t gjitha trojet shqiptare kjo gj qe br e pamundshme. Pse nuk ndrmerrni gj pr ta ngritur infinitivin n standard, i nderuar, pse e leni kt pun pr gjeneratat e ardhshme kur ju, q e frenuat, jeni ende gjall, prandaj prmirsojeni kt gabim para se t ikni nga kjo bot.

  Ju jeni shtatdhjet vjear, prandaj, nse ju jep Zoti shndet, e un jua dshiroj kt shum, mund t bni ende dika pr shpirtin e gjuhs shqipe, pa t cilin, pa infinitivin pra, shqipja standarde do t jet e destinuar t thahet, t vyshket, t mos jap mblsin e saj, bukurin e saj, t largohet nga masat e popullit, "t bhet nj gjuh letre, nj gjuh atificiale". Ju jeni njeri i vendosur kur doni t thoni dika, t bni dika, qoft kjo shtje politike, qoft kulturore, prandaj edhe gjuhsore, edhe nse nuk prputhet me t vrtetn, por edhe kur prputhet me t.

  Kujtojeni shkatrrimin e Shqipris q e quajtt "revolucion" m 1997, "revolucion" q ia dha namin e zi ather Shqipris! T prkrahurit nga ju ishin ata q edhe n pun gjuhe frenojn shum, pra prkrahej ajo linj...! Ju dini t jeni i rrept n vlersime, ju dini t'i thuani t bardhs e zez dhe t zezs e bardh, prandaj bjeni ksaj radhe t zezn t bardh, thuajeni se keni gabuar n Kongresin e Drejtshkrimit t Gjuhs Shqipe kur i dhat udh shqipes gjoja letrare, q ishte e destinuar q n fillim t dshtoj.

  Kt e them me dhimbje, jo pse dua t mohoj dika, por se edhe pas gati tridhjet e katr viteve (n nntor t ktij viti bhen 34 vite ) pas Kongresit, q ju e quani me siguri dat historike, sepse vut firmn pr t, ende fmijt shqiptar, pra shtatdhjet pr qind t fmijve shqiptar, nuk mund t thon kur flasin nn, por thon nan. Nn thon vetm kur e lexojn n librat letrar, kur duhet ta shqiptojn me domosdo.

  Dhe sht kshtu, sepse jo vetm ata e kan vshtir t thon nn, por edhe nnat e tyre ende edhe pas gati tridhjet e katr viteve jet t drejtshkrimit t njsuar nuk mund t thon "eja te nna", por thon "eja te nana", nuk din t thon "Djali i nns zgjohu se t ka ardhur koha pr t shkuar / t shkosh n shkoll!", por thon "Djali i nans zgjohu se t ka ardh koha me shkue ne shkoll!".

  Dhe jo vetm nnat, por as msuesit e tyre n shkoll, pas kaq viteve drejtshkrim t njsuar, nuk thon nna, por nana, nuk thon pr t shkuar, pr t ardhur, pr t msuar, pr t punuar etj., por thon me shkue, me ardh, me msue, me punue etj. Zbritni njher te msuesit tan dhe vrtetojeni kt, madje te msuest e gjuhs shqipe, aty afr diku n Prishtin, nse nuk e dini deri tani!

  Thon, sepse kjo, paskajorja e mirfillt shqipe, sht shpirti i gjuhs shqipe, pa t ciln nuk mund t flas nj geg. Destan Bajraktari n nj libr t tij "Fjal t urta dhe thnie popullore shqipe", botuar m 1994 n Prishtin, shnon mbi 800 shembuj me fjal t urta dhe thnie popullore shqipe q nisin me paskajoren gege, pa numruar t tjert n mbrendsin e tyre (shih Paskajorja... e Dr.Nuhi Veselajt).
  Pa t, pra, jan t rrezikuara themelet e saj. Dhe jo vetm nxnsit, prindrit, msuesit, profesort, por edhe akademikt shqiptar n Kosov, madje ata t cilt nj jet t tr merren me gjuhn shqipe, n shtpit e tyre nuk e flasin gjuhn standarde, sepse duan n radh t par t kuptohen m leht nga bashkbiseduesit: nga vllai, nga motra, nga prindrit, nga fqinjt etj.

  A nuk na e tha kt kryeakademiku shqiptar n Kosov se kur flet n shtpi prdor nj gjuh (dialekt) tjetr me fmijt e tij, kur flet me preshevart, flet nndialektin e atjeshm, ndrkaq me kolegt e tij prdor edhe gjuhn standarde! "Un prdor tri variacione n jetn time, - thot ai. - Prdor shqipen standarde, si po bj tash. Prdor nj gegrishte q nuk sht standarde, por q sht e kultivuar.

  Dhe, prdor edhe nj gegrishte dialektore. Me fmijt e mi gegrishten dialektore nuk e prdor, sepse ata nuk e din. Kur flas me t afrmit e mi n Preshev, flas dialektin e Preshevs. Ka dallim midis gegrishtes q flas n shtpi (pra, gegrisht flet kryeakademiku yn n shtpi e kjo tregon se gjuha standarde sht br "nj gjuh letre" !) dhe gegrishtes q flas atje" - fjal t Rexhep Ismajlit, aktualisht kryetar i ASHAK dhe i konsideruar si njri ndr gjuhtart shqiptar m t mir t gjall!

  E kuptoni, i nderuari Qosje, ku sht problemi?! Kjo ndodh te shtatdhjet pr qind e popullsis shqiptare! Ndrkaq ju pritni lumin t fryhet q t marr rrug krye n vete, ta lshoj shtratin dhe ta bj rrmuj gjuhn, kt gjuh sa t bukur aq dhe t pafajshme pr tekat e t tjerve, njri prej t cilve jeni edhe ju. Se nuk ka shkuar puna si duhet n at Kongres, t cilin e mbikqyrte diktatori, natyrisht me ndihmn e gjuhtarve partiak si puna e gjuhtarit kostar Kostallari, mentorit tuaj, por dhe me qndrimin q mbajtn dy korifenjt e gjuhs shqipe ather t gjall Eqrem abej dhe Selman Riza, t cilt ishin profesort tuaj, pr nga dija them, kjo nuk do shum mend...

  As abej nuk ishte aq entuziast pr far vendosej n at Kongres, dhe kjo shihet nga qndrimi q mbajti ndaj drejtshkrimit ather, as Selman Riza, gjuhtari m i shquar pas abejt n historin e gjuhs shqipe... abej nuk i gzohej hi asgjsimit ashtu padrejtsisht t dialektit geg, sepse ishte ai q ia dinte vlern ktij dialekti m mir se dokush tjetr. Ai e kishte studjuar me themel kt dialekt dhe e dinte mir se ashtu, me diktat, nuk mund t'u merrej goja shtatdhjet pr qind t shqiptarve.

  Ndrkaq Selman Riza, i cili i rrekej gjuhs me "kmbngulsi dhe sevda", nuk mund ta merrte fjaln pr t shprehur pikpamjet e tij pr nj shtje ndr m kryesoret q kishte t bnte pr dhe me gjuhn shqipe pr kohn, gjuh t cils ia kushtoi nj jet t tr prej shkenctari kmbnguls q t'ia njoh m t fshehtat e saj. Dhe kjo thot mjaft. Kur ishte puna te nnvlersimi i toskrishtes n nj koh m t hershme, ishte mu ky Selman Riza q ngriti zrin dhe tha se shqiponja jon ka dy krer, prandaj dhe shqipja do t ket dy variante! Ishte puna e mbrojtjes s toskrishtes ather, jo dika tjetr.

  E mu ky Selman Riza nuk mundi ta marr fjaln n Kongresin e Drejtshkrimit t Gjuhs Shqipe n nntorin e 1972-s, por dgjoi sesi t tjert, jokompetentt, me urdhr nga lart, sakatosnin pasurin e gjall t gjuhs shqipe, dialektin geg, krejt padrejtsisht, ndrkaq ju si i ardhur n Kongres nga Kosova, mburreshit me vnien e nnshkrimit tuaj mu pr kt sakatim ! Por edhe njri ndr gramatikologt m t mir t asaj kohe, gramatikologu i gegrishtes, Martin Camaj, nuk mund t merrte pjes n at Kongres prderisa n t merrnin pjes edhe msues fshati!

  Keni dgjuar se Lasgush Poradeci nuk e ka vn nshkrimin pr zhdukjen e gegrishtes n at Kongres edhe pse emri i tij figuronte me numr rendor 54 dhe edhe sot figuron si nnshkrues i atyre vendimeve pr habin e t gjithve n librin "Drejtshkrimi i gjuhs shqipe" (Tiran 1973)?! Dhe nuk e ka vn sepse ai ishte nj shijues i holl i i poezis shqipe q vinte nga gegrishtja dhe sidomos i miqve t tij Fishta, Mjedja etj.

  Pse i nderuar Qosje, dini t na tregoni? Po kur t na tregoni, e un pak besoj se ju do t na tregoni, se jemi t vegjl ne pr t'ju br pyetje t tilla juve, si "baba" i kombit q mendoni dhe dshironi t jeni, lerini pak arsyet jashtgjuhsore anash dhe kredhuni n shkencn gjuhsore m shum, por, amani ju qoft, mos na e przieni prgjigjen me patriotizm, se nuk po shitet m! Vet e keni thn njher e nj koh se ndjenjat patriotike jan te shum kush, prandaj mund t jen t thella e jo t thella, bindse e jo bindse.

  Para gjuhs nuk pranoj t m shitet patriotizm, sepse nuk mund t m jet asgj m e dhimbshme se gjuha q po bdaret, po e humb ndjenjen e po mbetet e that n shprehjen e saj me kto rregulla q ju i keni nnshkruar. Ku jan poezit e mira shqipe q do t duhej t shkruheshin gegrisht q nuk po mund t'i lexojm m, pra t krijuara rishtaz, prve atyre q u shkruan para Kongresit?! A nuk ju thot gj kjo munges letrsie? E ju jeni shkrimtar, kritik dhe sidomos historian i letrsis shqipe dhe duhej ta kuptonit dhe ta ndienit m dhimbshm se dokush tjetr kt plag q u sht shkaktuar shtatdhjet pr qind t shqiptarve.

  Pr fund, dikush q mund ta lexoj kt shkrim timin, do t thot se pse un pikrisht Rexhep Qosjes iu kam drejtuar. Nuk sht vshtir t merret me mend pse. Po pse, a duhej un t'i drejtohesha Isa Bajincs, gjithashtu nnshkrues n Kongres, q rri me kamxhik n dor pr t ruajtur gjuhn e sotme shqipe, pra t sotmen se pr t djeshmen dhe t nesrmen nuk an kokn fare! A mos duhej t'i drejtohesha Shefkije Islamajt, e cila mund t thot se po krkoj t flas me gjuhn time mahallishte, sikundr i tha Migjen Kelmendit n nj shkrim q shkrim i thnin!

  Do t m vinte keq t harxhoja koh e fjal me ta, kur pasurin m t madhe t gjuhs shqipe - gegrishten, si studiues me alamet titujsh pr gjuhn shqipe, e prbuzin dhe e quajn gjuh mahallishte! A mos duhej t'i drejtohesha Idriz Ajetit pr kt shtje n kt mosh t shtyr t tij? Dorn n zemr, mjaft ka punuar ai pr gjuhn shqipe. Me punn e tij pr shqipen e ka radhitur veten te ajka e gjuhtarve shqiptar: abej, Riza, Demiraj etj. Por mjaft ka br edhe pr gjuhn kostallare ai. A mos duhej t'i drejtohesha profesorit tim t nderuar, Rexhep Ismajli, kur dihet se ai nuk ka kaluar nga pozitat q ka pasur qysh n kohn e Kongresit pr drejtshkrimin, por ka mbetur n t njjtat kritika pr t, pa e shtyr shtjen aspak prpara!

  Prandaj, ngritjen e nj Komisioni nga Akademia e Shkencave dhe e Atreve t Kosovs, komision q e quan veten "komosion rishikimi", dhe lshimin pr diskutim t nj dokumenti t quajtur "Orientime" nga kjo Akademi, prderisa antar t atij komisioni jan edhe disa nga mbrojtsit e gjuhs "s sotme" shqipe, do par me skepticizm t madh.

  Tek e fundit asgj deri m sot nga ai Komision, i cili, po t ishte kmbnguls, do t bnte m shum. Ky paralajmrim sht br m dat 22.VI. 2004, por asgj deri m sot. Prandaj jeni ju Rexhep Qosja q pr kt problem, q sht edhe shtje mbrenda gjuhs, mund t bni dika pr t'i dhn udh ksaj pune, pra pr t integruar s paku infinitivin geg n gjuhn standarde shqipe, sidomos kur dihet ndikimi juaj te frenuesit (njri prej t cilve jeni mjerisht edhe ju vet) e integrimeve gjuhsore, prandaj edhe kombtare, n Tiran...

  Ju pra jeni nj frenues dhe prkrahs i madh i linjs n Tiran, e cila sht kundr integrimeve t elementeve gjuhsore nga dilaketi geg n gjuhn standarde shqipe. Por puna sht q ta shihni realitetin me sy, t lshoni pe. Vetm kshtu mund t kemi nj gjuh shqipe, e cila pastaj as duhet t quhet e sotme, as e djeshme, por thjesht gjuha shqipe. Pr ironi t fatit, dy fjalort normativ t gjuhs shqipe, ai i 1980-s dhe ai i 1984 - s, q pretendojn t jen gjithkombtar, quhen fjalor "t sotm" t shqipes. E djeshmja sht harruar qllimisht!

  "Gjermani duhet ta msoj do gjuh, - thot Gtja, shkrimtar i madh gjerman dhe botror, q i huaji n shtpin ton t mos e ndiej veten si i huaj, por si n shtpin e tij", ndrkaq ne shqiptart e Kosovs (gegt n prgjithsi) n Tiran, n mjedisin e gjuhs shqipe, po e ndiejm veten bukur si t huaj, sepse si gegve, si toskve, po sidomos ktyre t fundit, po na mungon paskajorja gege n gjuhn standarde shqipe, gj q do ta bnte m t leht komunikimin mes nesh.

  Kongresi na bri t hauj, jo gjuha shqipe, i nderuari Qosje! Faji sht te ju, jo te gjuha shqipe! Gjuha jon sht shum e pasur dhe e zhvilluar. Pse t kursejm mu ktu, n gjuh? Gjuha na sht dhuruar neve pr t'i shprehur mendimet, ndrkaq ju, nnshkruesit e atyre vendimeve gjuhsore n Kongres, na e vodht gjuhn, gati se na e ndaluat pasurin m t madhe gjuhsore shqipe!

  Prandaj, t mbroni edhe m tej vendimet e Kongresit t nnshkruar edhe nga ju, sht m se anakronike! I mbroni ju apo nuk i mbroni vendimet e Kongresit, procesi do t ec prpara, gegrishtja do t prfaqsohet hert a von me elementet e saj fonetike e sidomos morfologjiko-sintaksore n gjuhn standarde shqipe. Kjo pun do dhe duhet t bhet nga gjuhtart dhe jo nga dikush tjetr.

  Krejt n fund, katr mendime nga personalitete shqiptare, q kan emr secili n fushat e tyre krijuese - t gjuhsis dhe t letrsis, q jan pr t'u pasur parasysh dhe q n nj mnyr a n nj tjetr lidhen me vendimet e Kongresit :
  Eqrem abej: "Gjuha popullore prbn rrnjn q ushqen n mnyr t pareshtur gjuhn e shkrimit. Kur kjo largohet nga ligjrimi popullor, largohet njkohsisht edhe nga masat popullore, dhe rrezikon t bhet nj gjuh letre, nj gjuh artificiale. N qoft se gjuha e shkrimit mbyllet n vetvete dhe largimi i saj nga t folt popullor theksohet edhe m tepr, me koh paraqitet mundsia e nj diglosie, nj dygjuhsie, gj q ka ndodhur n disa gjuh t bots, edhe t Evrops. Pr disa arsye sociolinguistike, t cilat nuk sht vendi t shtjellohen ktu, edhe kalimi nga dialektet territoriale n gjuhn e shkrimit duhet t jet i ngadalshm e i harmonishm. Gjuha e shkrimit nuk duhet t jet dialektofobe... "

  Ismail Kadare: "Gabimet q u bn n Kongres kan qene se nj grup shkenctarsh stalinist, gjuhtar stalinist, pr fat t keq ka pasur t till, u prpoqen aq sa mundnin t ndikonin, n do mnyr, q ta nnvleftsonin fondin, pasurin e fjalorit, t njrit prej dy dialekteve kryesore, at t gegrishtes. N mnyr gati tinzare, duke br sikur harruan, duke br sikur u shptoi, duke br sikur nuk u ra n sy, lan jasht fjalorit, q u hartua fill pas Kongresit t Drejtshkrimit, nj pjes t madhe t pasuris gjuhsore."

  Engjll Sedaj: "shtja sht mjaft e ndrlikuar pikrisht te paskajorja, sepse nuk e prek vetm gjuhn e folur n sistemin e saj morfosintaksor, por edhe elementin m t rndsishm etnosociologjik t popullit shqiptar."

  Fadil Sulejmani: "Pse mos t ngrihet n normn letrare n gjuhn shqipe edhe paskajorja e ish-variantit geg? 't keqe do t'i sillte gjuhs s sotme shqipe letrare edhe prdorimi i paskajores gege me punue? Kurrnj t keqe, vetm mir. 'dm do t psonte gjuha jon letrare, po t miratonte edhe miratimin e paskajores gege me punue. Asnj dm, prvese dobi. Mosprdorimi i paskajores gege me punue n gjuhn e sotme letrare do ta varfronte at, si nga ana gramatikore, ashtu edhe nga ana stilistike. Prkundrazi, prdorimi i ktij tipi t paskajores do ta pasuronte gjuhn e sotme letrare shqipe: strukturn gramtikore dhe mnyrn e shprehjes s saj stilistike e kuptimore... N kt mnyr do t'ua bnim m t leht msimin e gjuhs letrare shqipe, si tanve, ashtu edhe t huajve, pr ta prvetsuar at m leht e m shpejt."

  Shpresoj se nuk do t m quani nj njeri q po krkon nj identitet t ri, nj gjuh t re, nj gjuh standarde t re pr gegt, por nj njeri q dshiron t mbetet n dhe me gjuhn shqipe, n rrnjt...

  Me nderime!
  M 28.3.2006
  My silence doesn't mean I am gone!

 2. #2
  Per fat te keq, shpirti binjak i Shqipes eshte ndare ne mes. Une pres me padurim bashkimin, njejesimin, shkrirjen e gegerishtes me toskerishten.
  Te shptohesh do t thot t transformohesh prej Perendise, t ribhesh ashtu si Ai donte q ne t ishim q nga fillimi!

 3. #3
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  46
  Postime
  3,394
  Para disa kohesh, flitej qe eshte ne krijim e siper nje komision gjuhetaresh nga Akademite e Shkencave te Tiranes dhe Prishtines per me punue ne kete drejtim por si duket ende nuk eshte bere gje. Mendoj qe kjo ceshtje do zgjidhje sa me pare qe eshte e mundur, bile nese eshte e nevojshme, edhe politika duhet te nderhyje, psh. presidentat Moisiu dhe Sejdiu.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 4. #4
  kunder racizmit
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  46
  Postime
  215
  Kemi nje eksperience 30 vjecare te nje gjuhe te njehsuar, qe un do te doja te perkufizohej si shqipja zyrtare dhe jo letrare. Ky model nuk eshte perfekt, ka probleme dhe mendoj qe sistemimi te filloj pikerisht nga ky model. Nuk e shikoj te nevojshme fillimin e gjerave nga e para.

  mendoj gjithashtu qe dialektet duhet te ruhen sepse jane pasuri. ne shkolle duhet te studiohen keto dialekte ne menyre qe nxenesit tone te arrijne te kuptojne Fishten apo autore te tjere qe kane shkruar ne gegerisht.
  Me duket absurde qe studimi i gjuhes shqipe perfundon ne klase te 8 apo 9. Ai duhet te vazhdoje edhe ne shkolle te mesme ku dhe do ishte shume e mire te studjoheshin edhe dialektet. Fundja kemi vetem 2 dialekte dhe sdo ishte kaq shume e veshtire

 5. #5
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Pse paskemi gjuhe zyrtare ne ? Vallaj duke pare krricat qe me dalin ne televizor e me flasin me greqizma,turqizma e sidomos italianizma zorr se besohet kjo historia e gjuhes zyrtare.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 6. #6
  Citim Postuar m par nga Cyclotomic
  Pse paskemi gjuhe zyrtare ne ? Vallaj duke pare krricat qe me dalin ne televizor e me flasin me greqizma,turqizma e sidomos italianizma zorr se besohet kjo historia e gjuhes zyrtare.
  Ndoshta kjo vje nga gjuha e njehsuar e toskeve komuniste!
  sikur t kisha gja ne dor
  e t u bajsha akullor
  buzt e tuja me shiju
  ne gjoks tandin me piku-Orosh

 7. #7
  Warranted Maska e Qerim
  Antarsuar
  06-12-2003
  Vendndodhja
  Home
  Postime
  1,641
  Nuk mendoj se gjuha letrare ka deshtuar tek geget.Ata e kane pervetsuar gjuhen letrare me nje aftesi te jashtezakonshme.Gegerishtja duhet ruajtur pasi eshte trungu kryesor i gjuhes shqipe.Por gjuha letrare ofron me shume zhdervjelltesi dhe mundesi pershtatje me terminologjine nderkombetare.

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-05-2006
  Vendndodhja
  afr kojshis
  Postime
  228

  Gjuha shqipe

  z.DAVIUS, TE LUMTE MENDJA E DORA PER SHKRIMIN QE KENI BERE DHE ARGUMENTET QE KENI SJELLE PER DESHTIMIN E GJUHES SE ASHTUQUAJTUR "STANDARTE".
  PA PASKAJOREN E GEGERISHTES S'KA GJUHE TE "PERBASHKME"...

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,382
  N do shtet, gjuha letrare nuk flitet n t gjitha zonat. Nuk mund t sajosh nj gjuh q t flitet kudo, dhe t gjitha palt t mbeten t knaqura.
  Ndryshimi i gjuhs letrare, nuk do t sillte asnj t mir, por do t na kthente nja 50 vjet prapa.

  Debatet pr ndryshimin e gjuhs, sjellin prarje mes shqiptarve.

 10. #10
  18 scudetti Maska e Gjinokastra
  Antarsuar
  29-08-2009
  Mosha
  33
  Postime
  1,159
  Njerz si shum po talleni me identitetin kombtar !

  Nuk ka asgj si Toskrishtja si "gjuh" standarte !

  1-Toskrishtja sht dialekt !

  2-Shqipja standarte sht shkrirje e Toskrishtes veriore me Gegrishten jugore !

  3-Shqipja standarte sht po aq e ndryshme nga amrishtja , po aq as nga e folura e Kosovs ! Prandaj mos flisni budallallqe !

  Disa shembuj konkret :

  Toskrisht :

  arthur ,

  Gegrisht :

  ardhun ,

  standarte :

  ardhur

  etj.

 11. #11
  Citim Postuar m par nga -BATO- Lexo Postimin
  N do shtet, gjuha letrare nuk flitet n t gjitha zonat. Nuk mund t sajosh nj gjuh q t flitet kudo, dhe t gjitha palt t mbeten t knaqura.
  Ndryshimi i gjuhs letrare, nuk do t sillte asnj t mir, por do t na kthente nja 50 vjet prapa.

  Debatet pr ndryshimin e gjuhs, sjellin prarje mes shqiptarve.
  Ta mbeshtes mendimin
  .................................................. ........................................

 12. #12
  Cdo gjuhe ka dialektet e saj, por edhe standartin e saj

  Anglishtja : English

  1. Welsh English
  2. Scotish English
  3. Manx English
  4. Mid Ulster English
  5. American English etj ,,,

  Gjermanishtja : Hochsprache / Hochdeutsch

  1. Friesisch(Frisian)
  2. Niederdeutsch(Plattdeutsch)
  3. Mitteldeutsch
  4. Bairisch-sterreichisch etj ,,,


  Italishtja :
  Stendarto(Norma )

  1. Toscano
  2. Dialetti Umbri
  3. Sardo
  4. Veneto etj ,,,

  Frengjishtja :
  Francais

  1. Loraine franconian
  2. Newfoundland French
  3. Chiac etj ,,,
  .................................................. ........................................

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e ZANOR
  Antarsuar
  25-09-2002
  Postime
  1,120
  gjuha standarte andarte gjuha e stanit osht gjuha ma e mire

  Nese shqipja ka dy dialekte: gegnishten e tosknishten, atehere ku osht Shqipja, cila osht gjuha shqipe?
  HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

 14. #14
  18 scudetti Maska e Gjinokastra
  Antarsuar
  29-08-2009
  Mosha
  33
  Postime
  1,159
  Citim Postuar m par nga ZANOR Lexo Postimin
  gjuha standarte andarte gjuha e stanit osht gjuha ma e mire

  Nese shqipja ka dy dialekte: gegnishten e tosknishten, atehere ku osht Shqipja, cila osht gjuha shqipe?
  O malo ! Asnj gjuh nuk ka nj standarte 't lindur' ! Por kryesisht zgjidhet nj dialekt pr prfaqsim ! Njerz me 3 vite shkoll , ik pi kafe te blloku tani !

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e ZANOR
  Antarsuar
  25-09-2002
  Postime
  1,120
  po fjala - standart, a osht shqip o malooo, ik e shko ne rrs

  cila osht gjuha shqipe kur dy dialektet e saj jane gegnishtja e tosknishtja? Folni!
  HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e ZANOR
  Antarsuar
  25-09-2002
  Postime
  1,120
  dy dialektet - dy deget, po trungu cili na qenka? Gjegjnu me arsye!
  HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

 17. #17
  Lazaratas Maska e Bel ami
  Antarsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  Lazarat
  Mosha
  43
  Postime
  1,184
  Harta E Gjuhes Shqipe

  Ky eshte vetem nje ilustrim per tju dhene nje ide rreth ndertimit te Gjuhes Shqipe.
  Ketu nuk eshte perfshire Gjuha Letrare,sepse behet shume e ngatruar.Ky ilustrim eshte per ata qe pyesin "Cila eshte gjuha Shqipe"
  Gjuha Shqipe si cdo gjuhe eshte e ndare ne dialekte,nendialekte dhe te folme.Ka dy dialektet qe jane Toskerishtja dhe Gegershtja,ka te folmen kalimtare qe gjendet nete dy brigjet e lumit Shkumbin,ka te folme e vecanta si ajo e Beratit ...
  Ajo qe eshte verejtur me shume prej gjuhetareve eshte se dialektet e Shqipes jane shume te afert me njeri tjetrin.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Bel ami : 20-11-2009 m 19:51
  ... E ku thuhene ne karte
  Fjalet e Gjuhes se Zjarrte!

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e ZANOR
  Antarsuar
  25-09-2002
  Postime
  1,120
  Gjuha shqipe eshte Gegnishtja e tjerat jane dialekte. Pra trungu i shqies Gegnishtja, perfshine 3/4 e kombit, qe eshte illirishtja e re, kjo qe shpreh illirishten e lashte. Po fjala standart, eshte shqipe? hmmm
  HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

 19. #19
  18 scudetti Maska e Gjinokastra
  Antarsuar
  29-08-2009
  Mosha
  33
  Postime
  1,159
  Citim Postuar m par nga ZANOR Lexo Postimin
  Gjuha shqipe eshte Gegnishtja e tjerat jane dialekte. Pra trungu i shqies Gegnishtja, perfshine 3/4 e kombit, qe eshte illirishtja e re, kjo qe shpreh illirishten e lashte. Po fjala standart, eshte shqipe? hmmm
  O Zanor o een !

  O cosa stupida ! O little mud troll !

  Mos m bj t ta oj emrin edhe ty tek admint , se bab Elbasanlliu e ka hngr 2 her(vetm prej meje) ! Mos u grind me gjra pa kuptim !

  do gjuh e bots ka vetm dialekte ! do popull merr nj nga kto dialekte edhe e bn prfaqsues , domethn standart , letrar , zyrtar !

  Anglishtja :

  Britanike(Mbretri e Bashkuar & Irland) ,

  Amerikano Veriore(Kanada & Shtetet e Bashkuara) ,

  Amerikano Qendrore(Bahamas & Xhamaika) ,

  Oqeanike(Australia & Zelanda e Re) etj.

  Italishtja :

  Veriore(Kanton Tiino & Republika e San Marino-s) ,

  Qendrore (Italia Apeninike) ,

  Jugore(Ishujt edhe bregdeti Jonik) etj.

  E kshtu me rradh ! Asnj gjuh nuk ka nj trung , por merret nj dialekt edhe prdoret zyrtarisht ! N MeB prdoret ai Britanik ! N Itali prdoret dialekti q flitet n Italin qendrore , kryesisht i bazuar n Toskan ! Tek ne prdoret nj przierje e barazlarguar nga t dy dialektet !

  75% e kombit jan Tosk , jo Geg ! 1.200.000 jan vetm n Greqi + 600.000 n Itali ! Bji llogaritjet mir !

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e ZANOR
  Antarsuar
  25-09-2002
  Postime
  1,120
  Citim Postuar m par nga Gjinokastra Lexo Postimin
  O Zanor o een !

  O cosa stupida ! O little mud troll !

  Mos m bj t ta oj emrin edhe ty tek admint , se bab Elbasanlliu e ka hngr 2 her(vetm prej meje) ! Mos u grind me gjra pa kuptim !

  do gjuh e bots ka vetm dialekte ! do popull merr nj nga kto dialekte edhe e bn prfaqsues , domethn standart , letrar , zyrtar !

  Anglishtja :

  Britanike(Mbretri e Bashkuar & Irland) ,

  Amerikano Veriore(Kanada & Shtetet e Bashkuara) ,

  Amerikano Qendrore(Bahamas & Xhamaika) ,

  Oqeanike(Australia & Zelanda e Re) etj.

  Italishtja :

  Veriore(Kanton Tiino & Republika e San Marino-s) ,

  Qendrore (Italia Apeninike) ,

  Jugore(Ishujt edhe bregdeti Jonik) etj.

  E kshtu me rradh ! Asnj gjuh nuk ka nj trung , por merret nj dialekt edhe prdoret zyrtarisht ! N MeB prdoret ai Britanik ! N Itali prdoret dialekti q flitet n Italin qendrore , kryesisht i bazuar n Toskan ! Tek ne prdoret nj przierje e barazlarguar nga t dy dialektet !

  75% e kombit jan Tosk , jo Geg ! 1.200.000 jan vetm n Greqi + 600.000 n Itali ! Bji llogaritjet mir !

  o gjinokaaastra ty ceceni ta luejt omen!

  do gjuh ka trungun e vet e deget dialektet, ashtu sikurse do bim ka nji trung e degt e saj, po ti nuk din as sa pula ne tel - sa perqind jan nga Shkumbini e deri n Tivar e Medvegje? do gjuh ka trungun e saj, si gjuh madhore e nji kombit dhe ajo sht Gegnishtja mbi 3/4 e kombit shqiptar dhe tjerat jan dialekte. Sa prqind jan nga lumi Shkumbin e posht? Kaloi koha kur qitn hi syve me standarrrtin e andartin, se gjithsesi mbi 3/4 e kombit shqiptar as e prfill aspak standarrrrtin.... pa na thuaj a sht fjal shqipe fjala standard? Nuk ka gjuh standarde, po ka gjun unike, gjuh e unisuar, e plotsuar me dialektet e saj!

  GEGNISHTJA OSHT SHQIPJA! TRUNGU NI SHQIPES OSHT GEGNISHTJA! Tjerat jan dialekte...

  Mu pr at edhe nuk prfillet standarrti n mbi 80% as edhe ne media !
  HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

Faqja 0 prej 24 FillimFillim 1210 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Gjuha Shqipe - Kisha dhe Kleri Katolik
  Nga toni77_toni n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 02-10-2011, 14:48
 2. A Mund Te Zgjerohet Baza Dialektore E Shqipes Standard?
  Nga [A-SHKODRANI] n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-11-2006, 17:04
 3. A vihet ne diskutim Sovraniteti Kombit?
  Nga Dito n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 06-10-2006, 20:17
 4. Baza dialektore e gjuhs standarde
  Nga Albo n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 31-07-2006, 05:20
 5. Armiqte e Gjuhes Shqipe?
  Nga Tastiera n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-10-2005, 10:57

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •