Close
Faqja 10 prej 24 FillimFillim ... 8910111220 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 181 deri 200 prej 461
  1. #181
    Ragnald
    Anëtarësuar
    18-06-2006
    Vendndodhja
    london
    Postime
    4,442
    Citim Postuar më parë nga kapllani Lexo Postimin
    ashtu mundet me folë vetëm njani qi kurr në jetën e vet të gjorë s'e ka shkelë tokën e Kosovës ase atë pjesë të Maqedonisë të banuem me shumicë nga shqiptarë. Dialekti i Kosovës asht aq i pastër sa të gjitha dialektet e Shqipnisë, kanë fjalë turke, sllave, latine a italiane, por mos pretendo-mor jaran- se shqipja e Shqipnisë asht teje tej e dëlirun nga huezimet. N'daç me marrë nji përshtypje të shpejt si flitet shqipja në Kosovë udhëto shpejt në veri të Shqipnisë dhe digjoji njerëzit atyne si të flasin- më duket se ata e kanë dialektin pak a shum të njajt si ne Kosovarët- e tani thuej se edhe ata e flasin vetëm nji çorbë shumgjuhësh!
    o kapllan o kapedan.
    pse kujton ti se skam qene ndonjehere une ne veri te shqipersie apo ne kosove e maqedoni?

    ndryshimi eshte i dukshem , te vjen mire ty a ste vjen.
    bile shqiptaret e maqedonise kane probleme madhore ne diturine e shqipes , e jo me dava ta flasin paster ate.

    edhe shqipja qe flitet perbrenda shqiperise ka huazime , por ndryshimi ndaj nesh edhe shqiptareve te maqedonise dhe kosoves eshte qe , ne huazimet i shtuam vete me deshire ne gjuhe , ndersa ata me dhune .

    ka ndryshim ketu.

  2. #182
    i/e regjistruar Maska e kapllani
    Anëtarësuar
    11-06-2009
    Postime
    190
    Citim Postuar më parë nga Smth_Poetic Lexo Postimin
    o kapllan o kapedan.
    pse kujton ti se skam qene ndonjehere une ne veri te shqipersie apo ne kosove e maqedoni?

    ndryshimi eshte i dukshem , te vjen mire ty a ste vjen.
    bile shqiptaret e maqedonise kane probleme madhore ne diturine e shqipes , e jo me dava ta flasin paster ate.

    edhe shqipja qe flitet perbrenda shqiperise ka huazime , por ndryshimi ndaj nesh edhe shqiptareve te maqedonise dhe kosoves eshte qe , ne huazimet i shtuam vete me deshire ne gjuhe , ndersa ata me dhune .

    ka ndryshim ketu.
    ju i shtuet huezimet me dishirë? Huezime nuk shtohen me dishirë, por përvetsohen nag popullata. Nëse ke fjalën për fjalë internacionale dhe angleze qi po e përmbysin gjuhën tonë, mos mendo se ne nuk i përdorim në të shkruemën- asht njajt si në Shqipni e si në Kosovë e Maqedoni.
    Dhe ne nga Kosova dhe shqiptarët e Maqedonisë e flasin shqipen sipas dialekteve tona shum mirë, parafytyroje, po të kishe jetue ti dikund ku standardi nuk përdoret fare në jetën e përditshme dhe ku digjon vetëm njerëz kah të flasin në të folmen tande tënjohun, më duket se edhe ti kishe me pasë vështirësi me folë standardin, qe e ke mësue rastësisht në shkollë.

  3. #183
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-11-2009
    Postime
    2,382
    Citim Postuar më parë nga ZANOR Lexo Postimin
    Nëse don me folë shqip - fol gegnisht, ma burrnor, ma mashkullor, ma drejtë e ma fuqishëm, se kjo osht guha origjinale vet zoni i zotit, me tokë e diell e honë! Dihet kur folet në dialekte, e dihet kur folë e shkruan shqip! Kët e din secili shqiptar, e din edhe guri e druni, se folë shqip! Guha e zotit nuk humb, sa ka zot e tokë e qiell! Kët shqipe u munduan ta zbehin, ta zhdukin parase me zhdukë shqiptarin edhe sot ka asi karanfilash, që mohojnë kët guhë zoti! Po osht vonë, se shqipja osht gjallë deshten a nuk deshten anmiqtë, se fjaltë tregojnë shqip e fjaltë nuk janë baltë! Osht mirë me shkru e me folë shqip mashkullor! Kjo guhë osht nona e guhëve hindo-europiane! GUHA E ZOTIT - ZONI I ZOTIT!
    Në qoftë se ty gjuha jote hundore huhuhu-hahaha të duket më burrërore, atëherë ky nuk është faji ynë.

    Gjuha pa mbaresa dhe pa shkronjat ë, gj dhe q, është një gjuhë ku të gjitha mbaresat e fjalëve janë u dhe a, domethënë është një gjuhë huhuhu- hahaha.

    Se kush është gjuhë më e vjetër, (që ti e quan gjuhë të zotit), ta them unë. Kur ilirët e jugut (toskët) filluan të shkruanin gjuhën me shkronjat që shkruhet sot greqishtja, ti lëshoje klithma hundore nëpër pyje dhe nuk kishe gjuhë fare.
    Iliria e Jugut, është djepi i qytetërimit evropian.

  4. #184
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-11-2009
    Postime
    2,382
    Citim Postuar më parë nga ZANOR Lexo Postimin
    Nëse don me folë shqip - fol gegnisht, ma burrnor, ma mashkullor, ma drejtë e ma fuqishëm, se kjo osht guha origjinale vet zoni i zotit, me tokë e diell e honë! Dihet kur folet në dialekte, e dihet kur folë e shkruan shqip! Kët e din secili shqiptar, e din edhe guri e druni, se folë shqip! Guha e zotit nuk humb, sa ka zot e tokë e qiell! Kët shqipe u munduan ta zbehin, ta zhdukin parase me zhdukë shqiptarin edhe sot ka asi karanfilash, që mohojnë kët guhë zoti! Po osht vonë, se shqipja osht gjallë deshten a nuk deshten anmiqtë, se fjaltë tregojnë shqip e fjaltë nuk janë baltë! Osht mirë me shkru e me folë shqip mashkullor! Kjo guhë osht nona e guhëve hindo-europiane! GUHA E ZOTIT - ZONI I ZOTIT!
    Në qoftë se ty gjuha jote hundore huhuhu-hahaha të duket më burrërore, atëherë ky nuk është faji ynë.

    Gjuha pa shkronjat ë, gj dhe q, dhe pa mbaresa, është një gjuhë ku shumica e fjalëve mbarojnë me u dhe a, është një gjuhë huhuhu- hahaha.

    Se kush është gjuhë më e vjetër, (që ti e quan gjuhë të zotit), ta them unë. Kur ilirët e jugut (toskët) filluan të shkruanin gjuhën me shkronjat që shkruhet greqishtja sot, ti lëshoje klithma hundore nëpër pyje dhe nuk kishe gjuhë fare.
    Iliria e Jugut, është djepi i qytetërimit evropian.

  5. #185
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-11-2009
    Postime
    2,382
    Citim Postuar më parë nga kapllani Lexo Postimin
    ju i shtuet huezimet me dishirë? Huezime nuk shtohen me dishirë, por përvetsohen nag popullata. Nëse ke fjalën për fjalë internacionale dhe angleze qi po e përmbysin gjuhën tonë, mos mendo se ne nuk i përdorim në të shkruemën- asht njajt si në Shqipni e si në Kosovë e Maqedoni.
    Unë kam folur me shqiptarë nga Kosova dhe Maqedonia. Ju keni më shumë fjalë të huaja se ne.
    Ju përdorni shumë fjalë turqisht, sllavisht, dhe gjermanisht.

  6. #186
    i/e regjistruar Maska e puroshkodran
    Anëtarësuar
    07-02-2008
    Postime
    3,635
    idiotlleqet i poston dy here kompiuteri
    per iliret, mjafton me permende durresin dhe shkodren(kryeqytet).....

  7. #187
    i/e regjistruar Maska e kapllani
    Anëtarësuar
    11-06-2009
    Postime
    190
    Citim Postuar më parë nga -BATO- Lexo Postimin
    Unë kam folur me shqiptarë nga Kosova dhe Maqedonia. Ju keni më shumë fjalë të huaja se ne.
    Ju përdorni shumë fjalë turqisht, sllavisht, dhe gjermanisht.
    hej, hoshxhollden mirë se u pergjigje

    hej bre njeri hiq s'po kom çef m'i bo kto muhabete. ku na kosovartë perdorum fjâlë t'huja? po guha jonë â shum e pâstër,bile mujna m'u konë shum krenar qi e majtmë guhnë tonë tu'u konë rrethekum pej shkive e xhith me presionin asimilus. Na çashtu e kena dialektin si ju, kajherë i perdorum do fjalë t'huja, ama e pranojna ju si do njerz si ti, qi ju vjen marre me thânë serbes se u rritë me dialekt edhe se ngjeh tulifarë fjalë turke, italiane edhe GREKE, qi i pilqejnë edhe qi i perdor ku t' munnet.

    qeh qyr'i herë: na per shemull thojna

    hala per ende

    edhe ju thuni

    akoma (greqisht!!!!)

    na thojna per mjaft

    boll

    edhe ju (pranoe) thuni

    boll(turqisht)

    na per ramazan ninojna ju argjëroni (tingllon diqysh greqisht)

    xhâdës (rrugës) s'mâdhe i thojna autoban (gjermanisht), ju "autostradë (italisht)

    nuk dij pse ja nise me folë keq per kosovarë e ata vllaznitë tânë pej maqedonisë; neve nuk na vjen marre edhe n'telivizon me folë çashtu qysh folum n'shpi edhe perqata nashta doket qi e llomotisum nji "çorbë shum-gjihësh", po nuk â çashtu, na veq p'e rujna dialektin tanë t'mirëfilltë edhe menoj se xhithkush du'et me pâsë n'men se dialekti âsht dishka qi ta kallxon prejârdhjen e perqata du'et m'u rujt e m'u kujdes qi t'trashgohet brez pas brezi a korë pas kore.

  8. #188
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-11-2009
    Postime
    2,382
    O kapllan, për ato fjalë që thua ti, ne kemi fjalë letrare. Ato janë të zëvendësuara, dhe kush do i përdor, kush jo.
    Unë nuk thashë nuk kemi, por ju keni më shumë.

    Duhet të dish edhe një gjë që, shumë fjalë që ty të duken greqisht, grekët i kanë marrë nga ne.

    Në qoftë se do të fillojmë të bëjmë një listë me fjalët tuaja turqisht, sllavisht dhe gjermanisht, do të dalë një listë e gjatë.
    Ndryshuar për herë të fundit nga -BATO- : 05-12-2009 më 20:08

  9. #189
    Ragnald
    Anëtarësuar
    18-06-2006
    Vendndodhja
    london
    Postime
    4,442
    Citim Postuar më parë nga puroshkodran Lexo Postimin
    idiotlleqet i poston dy here kompiuteri
    per iliret, mjafton me permende durresin dhe shkodren(kryeqytet).....
    Kur fillojne debatet gege-toske ketu degjon idiotlliqe edhe nga ana e gegve milanisto :P .

    tani , duke qene asnjanes , sepse as me rref mendja shume per gege e toske , se qe te gjithe i quj kokemushka , le te flasim te drejten.

    te gjithe e pranojme qe kultura greke arriti kulmin nga shekulli i 5 para eres sone , deri ne pushtimin e saj nga roma , por prape ajo dha kontribut ne dinastine e ptolemit ne egjipt gjithashtu edhe ne rome.

    duke qene se iliret e jugut ishin komshinj me kete kulture superiore te asaj kohe , detyrimisht do ishin me te civilizuar se ata te veriut apo jo?

    kjo ka ndodh me cdo komshi qe ka qene ne prag te kulturave gjigande.
    ska sesi geget te ishin me te perparuar kur kishin ne prag te tyre fise barbare endacake, dhe ashtu ishin dhe vete deri ne nje fare kohe.
    edhe kur romaket e pushtuan ilirine , prape qendrat e tyre dhe akademite ne epir egzistonin. kjo tregon qe ajo zone ishte me e perparuar se te tjerat.

    nuk do shume mend per ta kuptuar kete gje.

    tek kjo pike as qe ja vlen te debatosh njehere.

  10. #190
    heretic Crusoe Maska e darwin
    Anëtarësuar
    25-08-2004
    Vendndodhja
    under the microscope
    Postime
    1,918
    Për gjuhën po diskutojnë të tjerët, a do rrotullohet dhe këtu?
    Prektora

  11. #191
    Ragnald
    Anëtarësuar
    18-06-2006
    Vendndodhja
    london
    Postime
    4,442
    me gjuhen le te bejne cte dojne ......sme intereson shume, sepse ajo evulon duan apo sduan disa veta ketu.

  12. #192
    i/e regjistruar Maska e puroshkodran
    Anëtarësuar
    07-02-2008
    Postime
    3,635
    Citim Postuar më parë nga Smth_Poetic Lexo Postimin
    Kur fillojne debatet gege-toske ketu degjon idiotlliqe edhe nga ana e gegve milanisto :P .

    tani , duke qene asnjanes , sepse as me rref mendja shume per gege e toske , se qe te gjithe i quj kokemushka , le te flasim te drejten.

    te gjithe e pranojme qe kultura greke arriti kulmin nga shekulli i 5 para eres sone , deri ne pushtimin e saj nga roma , por prape ajo dha kontribut ne dinastine e ptolemit ne egjipt gjithashtu edhe ne rome.

    duke qene se iliret e jugut ishin komshinj me kete kulture superiore te asaj kohe , detyrimisht do ishin me te civilizuar se ata te veriut apo jo?

    kjo ka ndodh me cdo komshi qe ka qene ne prag te kulturave gjigande.
    ska sesi geget te ishin me te perparuar kur kishin ne prag te tyre fise barbare endacake, dhe ashtu ishin dhe vete deri ne nje fare kohe.
    edhe kur romaket e pushtuan ilirine , prape qendrat e tyre dhe akademite ne epir egzistonin. kjo tregon qe ajo zone ishte me e perparuar se te tjerat.

    nuk do shume mend per ta kuptuar kete gje.

    tek kjo pike as qe ja vlen te debatosh njehere.
    Nuk thashe une qe geget ishin me te civilizuar, se nuk me intereson me i dhane ket drejtim diskutimit. Ketu po flasim per gjuhe, e jo toske kunder gege. Por kur nje qe ka turp me tregu edhe origjinen kur e pyesin, na thote qe ne jetonim neper pyje, me duhet me i'u pergjigje.
    A ka qene Shkodra kryeqyteti i Ilirise nja 2 shekuj para Krishtit apo e di une historine gabim? A jane zbulu monedhat e shekullit te 3-te para eres sone? Pa permend Durresin etj etj

  13. #193
    Ragnald
    Anëtarësuar
    18-06-2006
    Vendndodhja
    london
    Postime
    4,442
    pikerisht tek gjuha u perqendrova dhe une , sepse nqs je i perparuar , do te thote qe gjuha tek ky vend perparon me teper , no?

    shkodra ka qene djepi i kultures jo vetem ilire por edhe asaj shqiptare.
    asnje se mohon dot kete gje .
    por ne pergjithesi perparimi ka qene me shume poshte , tek komshinjte e grekve klasike.

  14. #194
    i/e regjistruar Maska e ZANOR
    Anëtarësuar
    25-09-2002
    Postime
    1,114
    Citim Postuar më parë nga -BATO- Lexo Postimin
    Në qoftë se ty gjuha jote hundore huhuhu-hahaha të duket më burrërore, atëherë ky nuk është faji ynë.

    Gjuha pa shkronjat ë, gj dhe q, dhe pa mbaresa, është një gjuhë ku shumica e fjalëve mbarojnë me u dhe a, është një gjuhë huhuhu- hahaha.

    Se kush është gjuhë më e vjetër, (që ti e quan gjuhë të zotit), ta them unë. Kur ilirët e jugut (toskët) filluan të shkruanin gjuhën me shkronjat që shkruhet greqishtja sot, ti lëshoje klithma hundore nëpër pyje dhe nuk kishe gjuhë fare.
    Iliria e Jugut, është djepi i qytetërimit evropian.

    E nese ty te duket gjuha jote blegrime dhie mëëëë ma burrnore (më burrërore) duke shtrembuar gojen, as ky nuk osht faji ynë.

    Gjuha me shkrolat e teprueme mëëë ëëë, ku shkruhet - plumb, e pëllumb, gzuar, e gëzuar... msue e mësue, që flet populli ma bukur, ma mashkullore, e jo më meshkullore, pa tu shtrëmbue goja tek vesht - osht guha e zotit! Mbase hyne andej...

    Se kush osht guhë ma e vjetër, që unë e thirri - guhë zoti, gjuhë e perëndive - ta thom u (unë me unë) - AJO OSHT ARBANISHTJA E LASHTË, GJUHA ARBANE, SHUMË PARA DIALEKTEVE TË SOTME TOSKE E GEGE, BURIMI I DY DIALEKTEVE TONA DHE VENDI OSHT THIRRË ARBANIA, E NA ARBANAS EDHE SHUMË PARA GREKVE (GREKËRVE TU) DHE NËSE DON FILLET E QYTETNIMIT EUROPIAN, JANË ATO ARBANITE (ARBËRORE) - ATËHERË TI NUK LËSHOJE ZO AS FJALË - aAS KUR BARDHYLLI ISHTE MBRET NË SHEK. E PESTË PARA KRISHTIT - PARA LEKËS SË MADH EDHE PARA ARISTO TELIT.

    ARBANISHTJA E LASHTË OSHT GEGNISHTJA EDHE PARA DARDHANISË TË HILLIONIT EDHE PARA ZOJSIT (2690 - 2615 PK)... sa shumë duhet të msoni ju GJUHËN E PERËNDIVE! KUR ISHIN GEGA GIGA E GOGA gjigantët hahaha
    Ndryshuar për herë të fundit nga ZANOR : 06-12-2009 më 10:12 Arsyeja: teknike
    HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

  15. #195
    i/e regjistruar Maska e ZANOR
    Anëtarësuar
    25-09-2002
    Postime
    1,114
    Citim Postuar më parë nga Smth_Poetic Lexo Postimin
    pikerisht tek gjuha u perqendrova dhe une , sepse nqs je i perparuar , do te thote qe gjuha tek ky vend perparon me teper , no?

    shkodra ka qene djepi i kultures jo vetem ilire por edhe asaj shqiptare.
    asnje se mohon dot kete gje .
    por ne pergjithesi perparimi ka qene me shume poshte , tek komshinjte e grekve klasike.

    Kur ishim Na nuk kishte grek as kojshi grek as emen grek, e ti ishe e je kojshi (komshi yt) i grekve shumë ma vonë - po ata ishim na HILLIRËT ARBANIT, (shikoni mirë e mendoni se nuk thohet shqip - arvanit, arvanitët, se osht greqisht b=v) dhe ARBANIA ishte antika ballkanike! ARBANISHTJA OSHT SHQIPJA! Arbanitët themeluan e ndërtuan vet shtetin grek, e për atë edhe iu dha emën tjetër Albania, që mos të ketë pretendime territoriale, sikurse sot me merin maqedon... ku Makedhonia shtrihet deri tek Athena, Ethana, Athana!

    Përparimi ishte kur ti nuk dije asgjo!
    HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

  16. #196
    i/e regjistruar Maska e martini1984
    Anëtarësuar
    02-04-2009
    Postime
    5,594
    Citim Postuar më parë nga ZANOR Lexo Postimin
    Kur ishim Na nuk kishte grek as kojshi grek as emen grek, e ti ishe e je kojshi (komshi yt) i grekve shumë ma vonë - po ata ishim na HILLIRËT ARBANIT, (shikoni mirë e mendoni se nuk thohet shqip - arvanit, arvanitët, se osht greqisht b=v) dhe ARBANIA ishte antika ballkanike! ARBANISHTJA OSHT SHQIPJA! Arbanitët themeluan e ndërtuan vet shtetin grek, e për atë edhe iu dha emën tjetër Albania, që mos të ketë pretendime territoriale, sikurse sot me merin maqedon... ku Makedhonia shtrihet deri tek Athena, Ethana, Athana!

    Përparimi ishte kur ti nuk dije asgjo!
    Shko meso shqip majmun,se jane si puna e jote qe shqiptaret i vrasin ne gjume.
    Ju ...................pa koment.
    Kush nuk mendon sipas menyres se tij,nuk ka llogjike!

  17. #197
    i/e regjistruar Maska e kapllani
    Anëtarësuar
    11-06-2009
    Postime
    190
    Citim Postuar më parë nga -BATO- Lexo Postimin
    O kapllan, për ato fjalë që thua ti, ne kemi fjalë letrare. Ato janë të zëvendësuara, dhe kush do i përdor, kush jo.
    Unë nuk thashë nuk kemi, por ju keni më shumë.

    Duhet të dish edhe një gjë që, shumë fjalë që ty të duken greqisht, grekët i kanë marrë nga ne.

    Në qoftë se do të fillojmë të bëjmë një listë me fjalët tuaja turqisht, sllavisht dhe gjermanisht, do të dalë një listë e gjatë.
    Ma trego arsyjen pse pikënisht në Kosovë të kenë hy ma shum fjalë të hueja. Gjith Shqipnia, tash po thom Shqipni për të tana trojet shqiptare qi i njohim sonte në Ballkan, kanë qenë nën trysni të madhe asimiluese edhe kështu janë ballafaque gjithë shqiptarët me popuj anmiqësorë dhe âsht bind se ne e kami mbajtë gjuhën e kulturën tonë të gjallë dhe aq të pasun. Kah ana e veriut kemi qenë të rrethuem nga sllavët, kah ana e jugut prej grekëve-logjikisht mundet me u pretendue se ata shqiptarët në mes të të dyjave drejtimeve e flen gjuhën ma të pastër-por as kjo nuk âsht e vërtetë, se, po t'i shqyrtojshim dialektet e mirëfillta të Shqipnisë, siç i kanë folë stërgjyshat tanë, kishe me pâ se edhe ata kanë për dorë shum fjalë të hueja, para qi u fillue procesi i njisimit dhe patrimit i gjuhës sonë.

    E ke të rejtë kur thue se shqiptarët e Shqipnisë njohin sinonime ma të shumta për t'iu shmangë fjalëve të hueja. por mos thuej se gjithmon ajo shqipja e KOsovës dhe e Maqedonisë âsht e rrastueme me huezime!


    Edhe jo të gjitha fjalët qi i përdorim ne janë me burim të huej. por vetëm krahinizma dhe munden me qenë puro-shqiptare!

  18. #198
    i/e regjistruar Maska e ZANOR
    Anëtarësuar
    25-09-2002
    Postime
    1,114
    Citim Postuar më parë nga SystemA Lexo Postimin
    Shko meso shqip majmun,se jane si puna e jote qe shqiptaret i vrasin ne gjume.
    Ju ...................pa koment.


    Shko e ik ti majmuni majm i enverit72 gojshtrember - gojshtrembt e msoje Arbanishten e lashte, se ty me t'gjete n'gjum veq derdhi uje mbi ty. Analizo mire shkrimet e mos te dieg pas! Msoje gjuhen mashkullore! Nuk kemi shteg majmuno ta perkthejme ty Fishten, Mjeden, Migjenin... qe shtiresh se nuk i kupton! Mso te shprehesh shqip!
    HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

  19. #199
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-11-2009
    Postime
    2,382
    Citim Postuar më parë nga ZANOR
    E nese ty te duket gjuha jote blegrime dhie mëëëë ma burrnore (më burrërore) duke shtrembuar gojen, as ky nuk osht faji ynë.
    Ai që shtrembëron gojën je ti, por nuk e kupton. Buzët shtrembërohen kur shqipton zanoret a, o dhe u. Kur shqipton zanoren ë, buzët nuk lëvizin.

    Gjuha hundore huhuhu-hahaha, është gjuhë më pak burrërore në krahasim me gjuhën toske. Ajo tregon jo-qytetërim dhe ka mangësi në të shprehur.


    Citim Postuar më parë nga ZANOR
    Se kush osht guhë ma e vjetër, që unë e thirri - guhë zoti, gjuhë e perëndive - ta thom u (unë me unë) - AJO OSHT ARBANISHTJA E LASHTË, GJUHA ARBANE, SHUMË PARA DIALEKTEVE TË SOTME TOSKE E GEGE, BURIMI I DY DIALEKTEVE TONA DHE VENDI OSHT THIRRË ARBANIA, E NA ARBANAS EDHE SHUMË PARA GREKVE DHE NËSE DON FILLET E QYTETNIMIT EUROPIAN, JANË ATO ARBANITE (ARBËRORE) - ATËHERË TI NUK LËSHOJE ZO AS FJALË - aAS KUR BARDHYLLI ISHTE MBRET NË SHEK. E PESTË PARA KRISHTIT - PARA LEKËS SË MADH EDHE PARA ARISTO TELIT.

    ARBANISHTJA E LASHTË OSHT GEGNISHTJA EDHE PARA DARDHANISË TË HILLIONIT EDHE PARA ZOJSIT (2690 - 2615 PK)... sa shumë duhet të msoni ju GJUHËN E PERËNDIVE! KUR ISHIN GEGA GIGA E GOGA gjigantët hahaha
    Arbanitët ishin dhe janë toskë, jo gegë. Arbanishtja është gjuhë e toskëve, ndërsa grekët janë egjiptianë të ardhur vonë në Ballkan. Shkronjat për të shkruajtur gjuhën e tyre, ata i morën nga arbanët. Ajo që njihet si Greqi e Lashtë, nuk është gjë tjetër por Iliri e Jugut.

    Aty filloi të shkruhej gjuha shqipe për herë të parë, dhe që aty u përhapën shkronjat në të gjitha fiset ilire.

    Ilirët ishin të ndarë në dy grupe të mëdha, jugorë dhe veriorë. Kështu kanë qenë gjithmonë, kështu njihen edhe sot, gegë e toskë.

    Edhe Lufta e Trojës, ishte një luftë mes gegëve dhe toskëve. Gegët rrëmbyen një grua nga një fis tosk, dhe toskët u hakmorën me luftë.

    Ilirët e jugut, kanë qenë gjithmonë më të zhvilluar se veriorët. Iliria e Jugut ishte qëndra e qytetërimit, ndërsa fiset e tjera ilire, në Veri dhe Lindje, ishin të paqytetëruar. Epërsia e qytetërimit tosk ndaj atij geg, është pasqyruar vazhdimisht gjatë shekujve.
    Ndryshuar për herë të fundit nga -BATO- : 06-12-2009 më 13:31

  20. #200
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar më parë nga -BATO- Lexo Postimin
    Ai që shtrembëron gojën je ti, por nuk e kupton. Buzët shtrembërohen kur shqipton zanoret a, o dhe u. Kur shqipton zanoren ë, buzët nuk lëvizin.

    Gjuha hundore huhuhu-hahaha, është gjuhë më pak burrërore në krahasim me gjuhën toske. Ajo tregon jo-qytetërim dhe ka mangësi në të shprehur.




    Arbanitët ishin dhe janë toskë, jo gegë. Arbanishtja është gjuhë e toskëve, ndërsa grekët janë egjiptianë të ardhur vonë në Ballkan. Shkronjat për të shkruajtur gjuhën e tyre, ata i morën nga arbanët. Ajo që njihet si Greqi e Lashtë, nuk është gjë tjetër por Iliri e Jugut.

    Aty filloi të shkruhej gjuha shqipe për herë të parë, dhe që aty u përhapën shkronjat në të gjitha fiset ilire.

    Ilirët ishin të ndarë në dy grupe të mëdha, jugorë dhe veriorë. Kështu kanë qenë gjithmonë, kështu njihen edhe sot, gegë e toskë.

    Edhe Lufta e Trojës, ishte një luftë mes gegëve dhe toskëve. Gegët rrëmbyen një grua nga një fis tosk, dhe toskët u hakmorën me luftë.

    Ilirët e jugut, kanë qenë gjithmonë më të zhvilluar se veriorët. Iliria e Jugut ishte qëndra e qytetërimit, ndërsa fiset e tjera ilire, në Veri dhe Lindje, ishin të paqytetëruar. Epërsia e qytetërimit tosk ndaj atij geg, është pasqyruar vazhdimisht gjatë shekujve.
    A jeni ne vete ore, qe leshoni deklarata te tilla pa pike pergjegjesie? Pse shkruhet dhe sot e kesaj dite per Trojen, se qe e paqyteteruar? Se pjelle e saj jane te tere shoqerite e avancuara qe pas ekzistences se saj e deri me sot?

    PS i ka lene njerezit me cen.
    Ndryshuar për herë të fundit nga javan : 06-12-2009 më 15:28

Faqja 10 prej 24 FillimFillim ... 8910111220 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Gjuha Shqipe - Kisha dhe Kleri Katolik
    Nga toni77_toni në forumin Komuniteti katolik
    Përgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 02-10-2011, 14:48
  2. A Mund Te Zgjerohet Baza Dialektore E Shqipes Standard?
    Nga [A-SHKODRANI] në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 14-11-2006, 17:04
  3. A vihet ne diskutim Sovraniteti Kombit?
    Nga Dito në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 06-10-2006, 20:17
  4. Baza dialektore e gjuhës standarde
    Nga Albo në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 31-07-2006, 05:20
  5. Armiqte e Gjuhes Shqipe?
    Nga Tastiera në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 10-10-2005, 10:57

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •