Ndrmjet kardinajve t rinj sht edhe jezuiti francez At Albert Vanhoi, ish-rektor i Institutit Papnor Biblik dhe ish-sekretar i Komisionit Papnor Biblik - nnvizon ’do t thot t bhesh kardinal


Radio Vatikani n gjuhn shqipeMe kt Koncistor, numri i kardinajve arrin n 193, nga t cilt 120 me t drejt zgjedhore: prej tyre, 100 kardinaj jan evropian, 32 latinoamerikan, 20 veriamerikan, 20 aziatik, 17 afrikan e 4 nga Oqeania. Ndrmjet tyre edhe jezuiti francez At Albert Vanhoi, 82 vje, ish-rektor i Institutit Papnor Biblik dhe ish-sekretar i Komisionit Biblik.


E pyetm ’do t thot t bhesh kardinal?
Pr mua, t bhesh kardinal do t thot mbi t gjitha t jesh i lidhur me Atin e Shenjt n nj mnyr t veant. Kjo sht dika shum impenjative, sepse duhet t mbart, me Atin e Shenjt, shqetsimet e perspektivat e jets s Kishs.

Ngjyra e veshjeve kardinalore sht e kuqja...
E kuqja sht ngjyra e dashuris, e zjarrit, sht dhe ngjyra e Mundimeve t Krishtit. Thuhet se kardinajt duhet t jen gati edhe pr t derdhur gjakun e tyre – e e kuqja sht pikrisht ngjyra e gjakut. E kjo do t thot t’i kushtohen plotsisht Mbretris s Krishtit.


Kaloi gati nj vit nga zgjedhja e Benediktit XVI. ’po i sjell Kishs Papa i ri?
Ati i Shenjt e filloi ministerin e tij me nj impenjim shum t thell e, me Enciklikn e tij t par, tregoi orientimin e tij kryesor, dmth t pohoj se Zoti sht dashuri jo vetm me ndjenja, por edhe me vepra konkrete q i prgjigjen nevojave t bots. Kjo Enciklik m sht dukur shum domethnse, ashtu si m sht dukur se prkon m s miri me karakterin e Paps, i cili ka nj temperament shum t przemrt, plot ndjeshmri, delikates e fisnikri. Prandaj nuk m uditi zgjedhja e tems s Encikliks s par q, nga ana tjetr, v me t vrtet gishtin mbi gjn m themelore t gjith fes son: ‘Zoti sht dashuri’.


Ju jeni biblist me fam ndrkombtare. Benedikti XVI i ka ftuar disa her besimtart pr Lectio divina....
- Lectio divina sht nj form vrtet e frytshme e meditimit dhe e lutjes. Nganjher lutja e krishter rrezikon t jet tepr larg Fjals s Zotit. Ndrsa mund t themi se kur njeriu dshiron t lutet, gjja e par q duhet t bj sht t dgjoj Fjaln e Zotit, sepse lutja mbi t gjitha sht dialog me Zotin. Prandaj Lectio divina krkon n radh t par t ndiqet me vmendje t plot teksti i Shkrimit Shenjt, q sht Fjala e Zotit, pastaj t meditohet pr t arritur n bashkim t thell me Zotin n dritn e dashuris s tij.


Si mund ta dgjojm sot Fjaln e Zotit mes zhurmave shurdhuese t jets s prditshme?
sht e qart se duhet nj prpjekje pr t’u prqendruar n lutje. Njeriu nuk mund t rritet normalisht, n se nuk i l vetes sadopak koh pr t menduar, pr t reflektuar, pr t medituar, prndryshe e merr me vete potera e prditshme q e bn njeriun t humbas jetn shpirtrore, dmth i krijon zbrazsi, ia tjetrson natyrn e tij njerzore, duke e kthyer n nj send q shkon nga t fryj era. Prandaj pr jetn shpirtrore sht absolutisht e nevojshme t distancohesh, jo pr t’u shkputur nga bota, por pr t pasur nj lidhje edhe m t fuqishme me botn.