Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827

  Kompozitori Pjetr Gaci

  Prvjetori i heshtur i Pjetr Gacit


  A. Dushi

  Shkodr- Mbushen sot 75 vjet nga lindja e nj prej kompozitorve m t shquar t muziks shqiptare, Artistit t Popullit Pjetr Gaci. Rastsisht, data e lindjes s tij, 27 marsi prputhet dhe me datn e vdekjes s mjeshtrit t muziks, i cili u nda nga jeta m 27 mars t vitit 1995. Kompozitori i mbi 300 veprave muzikore si kng popullore, muzik e leht dhe pr fmij, vepra sinfonike si kanatata, opera, operetta, tabllo koreografike, romanca, muzik filmash etj. sht ln n harres. Pjetr Gaci sht ndr ato emra me t cilt muzika shqiptare krenohet kudo, dhe harresa e ksaj figure, kontributi i t cilit n muzikn shqiptare sht tepr i madh dhe i pamohueshm, sht e pajustifikueshme. Ashtu si dhe vitin e kaluar n 10 vjetorin e vdekjes s tij, edhe kt vit q prkon me 75- vjetorin e tij t lindjes, asnj aktivitet prkujtimor nuk sht menduar, pr nderimin e ksaj figure q la pas nj pasuri t muar muzikore, me vlera t mdha. Lihet n harres kompozitori dhe njkohsisht poeti i kngs himn Pr ty Atdhe , i operave Toka Jon e Prtej Mjegulls, i kngve Shqiponj e lir, Gryka e Kaanikut, Ky merak, Qytetit tim, Lahutari, etj. Ai sht autori i koncerteve pr violin e orkestr, duke u br kompozitori i par shqiptar n historin e artit muzikor shqiptar q krijoji vepra t tilla, t cilat jan t, prhershme n repertorin e violinistve shqiptar jo vetm n Shqiptri por dhe n bot, i romancave Fushave, Elegji, etj. Pjetr Gaci u diplomua n konservatorin e Mosks pr violin, vegl t ciln e deshi aq shum dhe nuk e lshoi nga dora. E veanta e krijimtaris s Pjetr Gacit sht se ai lvroi me sukses t gjitha zhanret e muziks.
  27/03/2006

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,876

  Pjeter Gaci

  Pjetr Gaci sht kompozitori shkodran, violinisti virtuoz dhe pedagogu i muziks klasike. Ishte pedagog n Liceun Artistik dhe m pas n Institutin e Lart t Arteve. Rrugn e artit e filloi si violinist dhe u b themeluesi i muziks violinistike shqiptare. Arriti maja me kompozimin e kngs, si te “Pr ty atdhe” dhe “Gryka e Kaanikut”.

  Pjetr Gaci u lind n fshatin Shtiraj t rrethit t Shkodrs m 27 mars t vitit 1931. N Shkodr kreu arsimin fillor. Studimet pr violin i nisi n Liceun Artistik "Jordan Misja" n vitet 1948-1952, pr t'i vazhduar n Konservatorin e Mosks “P. I. ajkovski” n t cilin edhe u diplomua n pranver t vitit 1967.

  N vitin 1967, bhet drejtor i cirkut t Tirans, i Estrads dhe i Teatrit t Kukullave t qytetit. N vitin 1970, sht kompozitor n krijimtari t lir dhe pas vitit 1976 vendoset prfundimisht n Shkodr, ku krahas kompozimit u prkujdes edhe pr klasn e violins n shkolln e mesme artistike "Prenk Jakova" t ktij qyteti.

  Ai ka meritn t ket kompozuar t parin koncert pr violin n historin e muziks shqiptar, t parn balad pr violin dhe piano, si dhe t jet antar i Trios s par instrumentale (pran TOB, 1956).

  Prirja kryesore n krijimtarin e tij do t mbetet muzika vokale, n t ciln ka ln shembuj t paharruar veprash q nga knga e deri tek opera, si opera "Toka jon", "Prtej mjegulls", kantata "O moj Shqipni, e mjera Shqipni", "Pr ty Atdhe" . N vitin 1989, Pjetr Gacit iu akordua titulli "Artist i Popullit". Ndahet nga jeta ne 27 mars 1995.

  https://www.teksteshqip.com/pjet-r-gaci/biografia
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 20-09-2017 m 11:26

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,876

  Pr: Pjeter Gaci

  Kompozitori I Hymnit " Per Ty Atdhe "  Perjetesi !
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 20-09-2017 m 10:46

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,876

  Pr: Pjeter Gaci

  Versioni qe s'do rresht kurre se degjuari ! Emocion I papershkrueshem ....... Inva Brilante !  MIRENJOHJE & RESPEKT per Mjeshtrin e Madh PJETER GACI per kete kenge thesar te pamuar qe I dhuroi Kombit !

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,876

  Pr: Pjeter Gaci


 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,876

  Pr: Pjeter Gaci

  “Kt e kam shkrue pr gruen tande”, e vrteta prapa kngs “Ky marak"

  Muza q ka inspiruar nj prej kngve m t bukura t dashuris (“Ky marak” nga Pjetr Gaci), ishte nj prej femrave m t bukura shkodrane, n vitet ’70 t shekullit t kaluar. Por, kjo “dashuri” q ngjan me “Elegjin e Marienbadit” t Gtes – “vler e lart njerzore dhe aspak t prlyer prej banaliteteve t prditshme” – shprfaq kulturn dhe humanizmin shqiptar q po tretet.

  Pjetr Gaci ve e ka par muzn n rrug (“Kur kalon rrugs me naze/ si lule zambak/ ndalu pak e hidhma synin/ se kam zan marak”), ndrsa nuk e ka publikuar kngn pa e marr lejen e burrit t muzs (me t cilin po ashtu nuk ka ndenjur kurr).

  Pr ta kuptuar kt ndjesi dhe historin prapa kngs, lexojeni nj pjes t rrfimit profesorit, dramaturgut dhe shkrimtarit Stefan apaliku, nga vepra “Secili mendet simbas mnyrs s vet”!
  “Nuk e nxirrte q nuk e nxirrte zotni Pjetri kngn n publik, pa ia treguar m s pari t shoqit t asaj zonje e pa marr leje prej tij, edhe pse askund n kng nuk permendej emri i saj.
  – Un jam Pjetr Gaci, – i doli prpara nj mngjes t shoqit t muzs s vet, – dhe un e di se kush jeni.
  – Un, e di se kush jeni ju, – iu prgjigj zotria.
  Ather Pjetri i krkoi vetm pes minuta pr t kthyer s bashku te shtpia e vet. U ul n piano dhe ia kndoi kngn.
  – Ja, kt desha me ta tregue, – i tha, – dhe ti je i pari q e dgjon. Kt kang e kam shkrue pr gruen tande e n qoft se ti thue mos me e nxjerr, un tash e fshij e t krkoj t falun pr guximin.
  Duhet t ket ndej me kryet ul ai far burri. Ndoshta edhe ai tjetri. Por jo.
  Pauza nuk kish zgjat shum.
  -Un po ndjehem i nderuem, mor zotni Pjetr, pr kto fjal e kt muzik t bukur q ia paske kushtue sime shoqe. T falemnders, – i ka zgjat dorn dhe ka dal”! /Telegrafi/
  InspirimiPjetr GaciShkodra

  http://www.kultplus.com/muzika/kete-...nges-ky-marak/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 24-02-2018 m 10:39

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,876

  Pr: Pjeter Gaci

  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 24-02-2018 m 10:44

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Prvjetori i heshtur i Pjetr Gacit

  Pjetr Gaci, artisti i sinqert q shkroi vetm muzik

  ZEF OBA

  27 marsi i vitit 1931 sht data kur Pjetr Gaci hyri n jet dhe me talentin e prkushtimin e tij, i dha kulturs son muzikore njrin prej emrave m t dashur e m t nderuar t artit ton muzikor. Nga fshati Shirq ku lindi, q n mosh t njom kur ishte 3 vje, familja e tij u zhvendos pr t jetuar n Shirok, n nj vend piktoresk e pik turistike shum e frekuentuar, ku shkodrant kan shkuar prher pr t pushuar, pr t’u zbavitur e argtuar.

  I ati, nj rapsod i talentuar, qe i pari, i cili, her me lahut, her me ifteli dhe me zrin e tij, ndikoi n ndjenjat e holla dhe n prirjet muzikore. Pjetri, fmij i vmendshm e me nj talent t rrall, do t shkruante n ndrgjegje e n memorie t parat brendi e prmbajtje t muara e t rndsishme, nga kodi i eposit dhe folklorit ton. N Shirok, n kontakt me grupet shoqrore q shkonin pr t’u argtuar, ka rast t njoh e t marr n dor veglat muzikore si mandolinn, fizarmonikn e violinn.

  Tingujt e mrekullonin. Duart e vogla filluan t’i rrshqisnin n tastier her t njrit e her t tjetrit instrument, duke radhitur tinguj e br melodi. Kshtu trhoqi vmendjen e artistve dhe hyri n shkoll n Shkodr, e prirjet e forta muzikore i hapn rrugn pr n Liceun Artistik t Tirans, ku ndjek me sukses msimet n klasn e violins. Me mbarimin e ksaj shkolle, n t ciln talenti i tij ka spikatur dukshm, n vitin 1952 drgohet n Konservatorin ajkovski n Mosk, pr t vazhduar studimet e larta n specialitetin e violins. Ktu zgjeron n mnyr t ndjeshme dijenit e tija, duke u aftsuar n disiplina t ndryshme t ktij arti.

  Ambienti q e rrethonte dhe jeta artistike tepr e pasur n kt qytet me tradita t mdha n artet e kultivuara, si dhe njohja me shum personalitete artistike t kalibrit botror, do t ken nj ndikim t fuqishm t djaloshit me trup t shkurtr, por me bot t madhe, Pjetr Gaci, tek i cili po kultivohej ndjenja e prgjegjsis dhe e detyrimit artistik.

  Ishte bashkuar n shoqri me esk Zadejn, Rifat Teqen, Avni Muln, Tish Dain, Luk Kaen, Milto Vakon, Mentor Xhemalin e t tjer muzikant t talentuar pr t vazhduar studimet, por ndrkoh zhvillonin edhe aktivitete duke marr pjes me koncerte n jetn artistike. “Pr her t par e pash Pjetrin – shprehet bashkshortja zonja Tamara Gaci n kujtimet e saja – n Salln e Koncerteve t Konservatorit t Mosks. Isha n sall n mes t publikut.

  Pjetri luajti romancn e Rahmaninovit. Kt pjes e kisha dgjuar n mjaft interpretime t ndryshme, por interpretimi i ktij djaloshi shqiptar ishte aq i ngroht, aq i ndjeshm, saq me lojn e tij iu transmetoi dgjuesve at muzik si magji. Kur Pjetri uli violinn, shprthyen duartrokitjet. Nuk i rezistova dshirs t’i shtrngoja dorn dhe ta prgzoj, e ta falnderoj violinistin pr knaqsin e astit magjik q na krijoi me violinn e tij”.

  N vitin 1956 kthehet n atdhe e me plot prkushtim dhe prgjegjsi obligohet pr t prligj dhuntit e tij muzikore me shum pasion e frymzim. Nuk pati interpretim apo pentagram t mbushur me nota nga violinisti dhe kompozitori yn i mirnjohur, q nuk sht prjetuar thell artistikisht. Ndjenja dhe emocioni prshkon dukshm vargun e tingujve t prodhuar nga shpirti dhe mendja e ktij artisti. Aq qart sht prligjur n muzikn e tij ndjenja dhe emocioni, saq asimilimi i situats artistike nga dgjuesit sht plotsisht i mundshm nga t gjith dhe pa koment. Angazhohet mjaft gjer n pun: n sken del e debuton si violinist, n klas bn msime t paharruara nga nxnsit e tij, e ndrkoh mendimi krijues e fantazia i ndizet nga pasione t fuqishme.

  N vitin 1959 i jep muziks shqiptare t parn vepr koncertore instrumentale, “Koncertin pr violin e orkestr”, vepr t ciln n debutimin e par e luajti vet po at vit, me sukses e atmosfer t paharruar pr pjesmarrsit. Pjetr Gaci, me punn e tij krijuese, hyn n jetn artistike t vendit, duke debutuar me sukses t plot n shum gjini t artit muzikor. Merr pjes n Festivalet e Kngs n Radio Televizion, ku sht nderuar me shum mime.

  Spikasin kngt “T lumtur t dua” nderuar me mim t tret n vitin 1964, “Kur bie fyelli, iftelia” me mim t tret n vitin 1966, “Shqiponj e lir” me mim t par n vitin 1966, “Bie bor” n vitin 1968, “Vitet e zjarrta” me mim t dyt n vitin 1969, “Kur vjen pranvera” me mim t par n vitin 1972, “Poeti partizan” me mim t dyt n vitin 1973 etj. T paharruara do t mbeten kngt: “Jeho”, nderuar me mimin e tret n Festivalet e Kngs Popullore; “Pr ty atdhe”, nderuar me mimin e par n konkursin e 20-vjetorit t lirimit, “Lahutari” interpretuar nga Ansambli i Kngve dhe valleve nderuar me mimin e Dekads s Majit n vitin 1973; “Lulkuqja” interpretuar nga Teatri i Opers dhe Baletit edhe kjo nderuar me mimin e Dekads s Majit.

  N vitin 1976 i kushtoi qytetit t tij t dashur, Shkodrs, kngn “Qytetit tim”, e cila u nderua me mim t par n Festivalin e Kngs n Shkodr. Kngt q kompozoi n stil t mirfillt popullor shquhen pr vlera t theksuara origjinale. Mes t tjerave, t tilla jan kngt shum t njohura, “Knga e Kaanikut”, kompozuar n vitin 1980 dhe “Si lule zambak” apo si njihet “Knga e marakut”, kompozuar n vitin 1986.

  N jehonat e kamufluara t bots s tij t pasur n pun krijuese, kultura muzikore shqiptare njohu prtritje dhe rilindje, sepse produkti artistik i krijimtaris s Pjetr Gacit sht i frymzuar nga ndjenjat e njeriut t lindur dhe t ushqyer n kuptimin m t plot t fjals, n patosin legjendar dhe lirikn fisnike t bots shqiptare.

  Kompozoi n kt frym shum miniatura pr violin e pianoforte, nj lnd me shum vlera pr msimin e violins, romanca vokale, Balad pr Violin, Balad pr pianoforte, Perpeto mobile, Vallet simfonike 1, 2, 3. Kompozon muzikn pr opern “Prtej mjegulls”, interpretuar n vitin 1971 nga trupa e Teatrit t Opers dhe Baletit, Koncertino pr violin n vitin 1977 dhe n vitin 1981 Teatri i Opers dhe Baletit vuri n sken opern “Toka jon”, t ciln Pjetr Gaci e kompozoi me libret t Ndrek Lucs.

  Artist t gjinive t tjera t artit i krkojn bashkpunim dhe me frymzim kompozon muzik pr skenn koreografike “Kreshnikt e liris” realizuar nga Ansambli i Kngve dhe Valleve, muzikn pr dramn “Baca i Gjetajve”, realizuar nga trupa e teatrit “Migjeni” Shkodr, muzikn e filmave “Prita” dhe “Lisa n dbor”(n bashkpunim me Zef oba) etj. Bota e fmijve nuk sht e pranishme vetm n repertorin e pasur instrumental, por edhe n kngt her t menduara e me prmbajtje t thell si “Na llogaritni edhe ne”, e her gazmore si “Tik tak ora”.

  Gjat viteve q punoi n kryeqytet, Pjetr Gaci kishte njohje me nj rreth t gjer artistsh q e admironin nga t gjitha gjinit e artit, miq e bashkpuntor, me t cilt jetonte do dit me preokupimet e puns s tij krijuese. Por n vitin 1975 goditet rnd nga institucionet e diktaturs, sepse dbohet nga kryeqyteti. Transferohet fillimisht n Vlor e m pas me krkes t tij n Shkodr, ku fillon pun msues i violins n Shkolln e Mesme t Muziks “Prenk Jakova”.

  N vitin 1976 del n profesion t lir. N Shkodr mirpritet nga artistt muzikant, poet, regjisor, piktor dhe ndjen ngrohtsin dhe dashurin e opinionit publik. T gjith e mojn pr talentin dhe virtytet e tija t larta njerzore si thjeshtsin, zemrgjersin dhe prkushtimin profesional. N vitin 1986 bashkpunon n Shkodr me Zef obn pr “KONCERT ME KENGE TE REJA SHKODRANE”, pr t prmbushur m mir krkesat e publikut. Pjetr Gaci udhhoqi me sukses shum veprimtari t rndsishme artistike e festivale, si dhe ansamble artistike n turne brenda dhe jasht vendit. Pr punn e palodhur ka marr shum vlersime dhe sht nderuar me urdhrin “Naim Frashri” t klasit t par, mimin e Republiks t Shkalls s Par me kngn “Pr ty atdhe” n vitin 1970, sht nderuar me titullin “Artist i merituar” n vitin 1979, dhe n vitin 1989 me titullin “Artist i popullit”.

  Prmes kompozimeve t Pjetr Gacit, muzika jon pati arritje t rndsishme drejt vlerave profesionale e qytetrimit muzikor. N t dallohet identiteti dhe origjinaliteti i muziks son kombtare, frymzimi dhe qartsia e mjeteve artistike t prdorura n funksion dhe unitet t plot me prmbajtjen dhe brendin e secils vepr. Pjetr Gaci n krijimtarin e tij t pasur ka fiksuar momente t sinqerta artistike, rezultat i vlerave t jetuara thellsisht n procesin krijues.

  Muzika e tij t emocionon dhe t jep mesazhe t qarta, sepse sht produkt i realizuar natyrshm i jetuar dhe jo i krkuar. Pjetr Gaci shkroi muzik dhe vetm muzik. Ai sht melodist i kalibrit t veant me origjinalitet t spikatur, melodi t ciln e zhvillon natyrshm pa asnj ndrlikim t teprt. Katalogu i pasur i veprave t tij ka nj amplitud t gjer, duke filluar nga krijimet n stil t mirfillt t kngve popullore qytetare, prov kjo e kaluar me sukses absolut, duke vazhduar me kngt e muziks s leht s cils i fali shum realizime brilante, megjith kohn delikate q kalonte lvrimi i ksaj gjinie n ato vite, pr t vazhduar me repertorin violinistik me shum vler, instrument t cilin e zotronte dhe njihte mir, e deri te vallet simfonike, muzika vokale e operistike.

  Pjetr Gaci deprtoi tek artdashsit dhe admiruesit e artit muzikor sepse me gjenialitetin e tij krijues e intuitn, arriti t komunikoj me mjete t qarta e t thjeshta artistike, pa prdorur situata artificiale. Fal puns s tij, arriti t bhet ndr emrat m t dashur e t njohur, e m me shum popullaritet ndr artistt shqiptar.

  Pa dyshim, ai ishte artisti q n jetn e tij ka prligjur misionin e muzikantit pasionant, n fmijri si nxns i magjepsur nga misteri i tingujve, m pas si violinist, pedagog edukator e kompozitor i shquar. 27 marsi sht data q prcaktoi fillimin dhe prfundimin e nj cikli prej 64 vitesh jet. 27 marsi i vitit 1995 ishte dita e stuhis q na rrmbeu violinistin, pedagogun, kompozitorin dhe mikun ton t paharruar.

  Pa e tepruar humbjen e ndjen t gjith, t gjitha moshat, e n mnyr t veant artistt dhe muzikantt, miqt e tij t shumt q u mblodhn pr t’i dhn lamtumirn n pasdreken e 28 marsit, kur papritur natyra filloi t shprndaj nga lart flokt e bardh e t ftoht t dbors, pr t na kujtuar astin magjepss e t frymzuar me tingujt e bukur t kngs “Bjen bor, bjen bor pa pushim”. Por ksaj here kjo bor po binte pr t mbuluar me bardhsi banesn e fundit t muzikantit ton t paharruar Pjetr Gaci.

  U dhembi shpirti at dit njerzve t prgjegjshm pr artin dhe kulturn ton, e cila kishte dhe ka tepr nevoj pr njerz si ai, n shrbim t identitetit ton kulturor, shkolls son muzikore e dinjitetit ton kombtar. Pikrisht pr kt, ky institucion i rndsishm i kulturs n Shkodr, duke marr emrin “Pjetr Gaci”, dimensionon mir kuptimin e aktivitetit t tij, sepse n tingujt e muziks s Pjetr Gacit ndihet vuajtja dhe qndresa, lirika dhe epika, dhimbja dhe gzimi, kaq t pranishm n jetn shqiptare, kurdoher t shprehura shqip, qart, thjesht dhe me madhshti.

  Panorama

Tema t Ngjashme

 1. Kompozitori Enver Shngjergji
  Nga Albo n forumin Arti shqiptar
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 16-02-2021, 00:25
 2. Kompozitori: Flamur Shehu
  Nga sirena_adria n forumin Muzika shqiptare
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 14-11-2020, 12:27
 3. Pjeter Gaci
  Nga sirena_adria n forumin Muzika shqiptare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 24-02-2018, 10:41
 4. Kompozitori Aleksandr Lalo
  Nga Albo n forumin Muzika shqiptare
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 25-11-2017, 13:08
 5. Emri, qytetaria e vepra e nje kompozitori
  Nga HELEN OF TROY n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 28-02-2010, 13:23

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •