Close
Faqja 0 prej 15 FillimFillim 1210 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 297
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e baby dream
    Anëtarësuar
    04-02-2006
    Vendndodhja
    Tirane,Albania
    Postime
    126

    Question Do të ktheheshit përfundimisht në Shqipëri?

    kjo eshte per pyetje per te gjithe ata studente shqipetare qe jetojne dhe studiojne jashte kufijve te Shqiperise.ndoshta edhe per ata emigrante qe punojne jashte.
    a e ndieni mungesen e atdheut ,nostalgjine per vendin ku keni lindur dhe jeni rritur ? ku keni filluar te flisni shqip ku bete vetem klasen e pare ndoshta?
    Ju mungon shume ajo ndjenja e qetesise qe keni patur? kur nuk ke frike se mund te diskriminohesh sapo te hapesh gojen? .E di,Shqiperia ka shume mangesi akoma,dhe nga ana materiale nuk mund tju ofroje ate qe keni atje he per he.Ju si mendoni?Nuk flas vetem per studentet por per te gjithe emidrantet.A do ktheheni nje dite ne Shqiperi?
    ESHTE E PAMUNDUR TE LEPISH BERRYLIN

  2. #2
    Hi from sweety words. Maska e Gocaaaaaa_uk
    Anëtarësuar
    04-08-2004
    Vendndodhja
    london
    Postime
    11
    ke thene nje shprehje qe nuk mund te diskriminohesh pa hapur gojen. Per mua kjo gje ekziston ne Shqiperi dhe jo ketej ku jemi ne. E ndjej veten shume free dhe mendoj se mund te them cdo gje pa u diskriminuar nga askush.
    Per sa i perket ne lidhje me temen mendoj se do kthehesha vetem per pushime dhe jo per te jetuar atje.

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    03-02-2005
    Postime
    8
    Patjeter qe do kthehesha!

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e rudi c33
    Anëtarësuar
    02-11-2003
    Vendndodhja
    albania
    Postime
    280
    mendoj se do te jete shum e shpejte per mua
    skyline

  5. #5
    MULTUM IN PARVO Maska e Antipatrea
    Anëtarësuar
    29-01-2006
    Vendndodhja
    Gjithandej, por ne te njejten kohe, asgjekundi !
    Postime
    605
    Mungesen e Shqiperise e ndiej se atje u rrita dhe kam shume kujtime, por sbesoj te kthehem me pergjithmone. E provova ne fakt, jetova nja 2 vjet ne tirane, pasi mbarova shkollen. Kisha punen e mire, gjithe shoqerine time, etj, por sa kalon njefare kohe behet shume monotone, nuk shtyhet me.....pastaj me gjithe ato paradokset e jetes ne Shqiperi.....aha.....nejse, me dhimbje por cti besh.....

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e Marinela_Greqi
    Anëtarësuar
    09-03-2006
    Postime
    230
    Ma Merr Mendja Se Po ,nqs Do Behen Ndryshime Te Medha.

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e marcus1
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    2,574
    Unë do kthehem kur të dal në pension, që të kaloj vitet e fundit të jetës sime dhe të vdes atje. Më herët nuk ma merr mëndja se do kthehem, sepse mendoj të ardhmen e fëmijëve të mi.
    The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

  8. #8
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anëtarësuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    Kushdo qe e trajton nacionalitetin e tyre si nje gje e hidhur, ose ia thone emrin Shqiperise me frike per paragjykimet, sigurisht qe ndjen me shume diskriminim. Kurse ata qe jane te zotet dhe e quajne nacionalitetin e tyre si fakt ekzotik, e vecante, e bukur, medeomos do u terheqi vemendjen te huajve qe te interesohen dhe ata per Shqiperine. Kush ka arritur qellimet e veta ne jete dhe si rezultat eshte i lumtur me jeten qe ben, si edhe sherben si shembull per t'u patur zili nga te huajit, ata thyejne stereotipat, dhe i bejne te mendojne qe Shqiperia ka dicka te vecante si popull, dmth nuk duhet diskredituar se eshte i padegjuar, apo i vogel, apo gji lufte & krimesh sipas medies apo propagandes. Nuk thone me te huajte me mendjemadhesi, "He me he, se eshte nga... " wherever. Pikerisht keta persona ngjallin interes dhe kersheri per Shqiperine. Kurse ata qe rrijne si guake, s'bejne gje me jeten, rrijne te mbyllur, s'provojne gje te re, s'dijne gje, sherrosen per patriotizem, kriminela, tipat monotone... ata po, e kuptoj qe e ndjejne diskriminimin sepse po ushqejne stereotipat. Shembull -- tjetri eshte i talentuar, ka Ph.D., ka pune qe i pelqen, tip i qeshur, i shoqerueshem, i gjindshem, i qete, ne rregull me familjen & shoqerine, s'merret me budallalleqe... kujt i bie nder mend te filloje te diskriminoje per vendlindjen e tij? Askujt.

    Lumturine, paqen, qejfin, miqesine e vertete mund ta gjeni kudo... po te jeni te zotet.
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  9. #9
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar më parë nga rudi c33
    mendoj se do te jete shum e shpejte per mua

    Do ta bej zemra valle ta kthesh cunin atje ?

    Nejse secili e di vete , por thjesht isha kurioze kur vjen puna te femijet qe jane lindur dhe rritur jashte ?
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e rudi c33
    Anëtarësuar
    02-11-2003
    Vendndodhja
    albania
    Postime
    280
    Citim Postuar më parë nga PINK
    Do ta bej zemra valle ta kthesh cunin atje ?

    Nejse secili e di vete , por thjesht isha kurioze kur vjen puna te femijet qe jane lindur dhe rritur jashte ?
    ke shum te drejte kur mendon keshtu.
    albioni ashte arsyja qe ndodhen akoma ketu
    problemi eshte se sa me shum te rri me e veshtire do te behet per albin
    ndersa tani eshte me e lehte
    doja te shtoja dhe dicka {vllait i shkoi jeta rrugeve pa na i cop leter}
    me shku e me i pa ato pleq para se te vdesin ene lene ma me nejt e me i gezuar ata qe na ban koken
    por se kemi ne fajin jooo e kan ato .............qe na bejm te ndjehemi keq te themi se nga jemi
    pershendetje PINK nga rudi
    skyline

  11. #11
    Gone Maska e MiLaNiStE
    Anëtarësuar
    19-05-2003
    Vendndodhja
    dónde ustedes no me puede ver
    Postime
    1,770
    te kisha shkrujt dje do thoja JO
    por sot po them PO me plot goj

  12. #12
    Perjashtuar Maska e romeoOOO
    Anëtarësuar
    27-08-2005
    Postime
    1,542
    Ene un deri dje do thoja jo, po sot po!

  13. #13
    ** ParT oF mY LiFe ** Maska e LoveLyBruneTT
    Anëtarësuar
    23-05-2002
    Vendndodhja
    *** Same plaCe I was Last niGht ***
    Postime
    805
    Gjithmone vetem nese behen ndryshime te pakten ato me elementaret qe per shqiperine mund te jene gjera shume shume kryevepra ndoshta..........lol
    Ne te kunder ( qaje shqiperine).....
    ****************************************

  14. #14
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    04-04-2006
    Vendndodhja
    Tirone
    Postime
    8,398
    [QUOTEpor se kemi ne fajin jooo e kan ato .............qe na bejm te ndjehemi keq te themi se nga jemi
    pershendetje PINK nga rudi
    ][/QUOTE]

    Me vjen keq qe arita te lexoj dicka te tille. Mua do me vinte turp jo vetem te shkruaja kete fraze , por edhe ta mendoja.

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e rudi c33
    Anëtarësuar
    02-11-2003
    Vendndodhja
    albania
    Postime
    280
    Citim Postuar më parë nga 2043
    Me vjen keq qe arita te lexoj dicka te tille. Mua do me vinte turp jo vetem te shkruaja kete fraze , por edhe ta mendoja.
    2043 ndoshta nuk po kuptohesh me mua?
    duhet te jesh me afer me kurbetin ta kuptosh

    dhe per sa me perket mua personalisht nuk kapasur,ka,dhe dote kete shanc
    ta mohoj se nga jam dhe te jem sa do pak krenar duke u muduar te tregoj sa do pak te mirat qe kemi si komb te gjith te huajve qe me rethojne.
    kupton
    skyline

  16. #16
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    04-04-2006
    Vendndodhja
    Tirone
    Postime
    8,398
    2043 ndoshta nuk po kuptohesh me mua?
    duhet te jesh me afer me kurbetin ta kuptosh
    .
    .
    .i/e dashur rudi ! Nuk e di sa vjet ke ne "kurbet" , por besoj se kam kaluar ne " kurbet" me shume vite se ti.... Kurre , Kurre, s`me erdhi turp per origjinen time . Ethem pa modesti se ne nje rast kur padroni guxoi te me shaje Shqiperine, i theva turinjte me grushte, sa qe edhe ai u cudit. dhe te jesh i sigurte qe pas asaj ngjarje te gjithe , duke perfshire edhe vete padronin, me respektonin edhe me shume.
    Unë jam njeri i thjeshtë.
    Kënaqem me pak.
    Më mjafton më e mira.

  17. #17
    Perjashtuar Maska e romeoOOO
    Anëtarësuar
    27-08-2005
    Postime
    1,542
    Po ne qe jemi ne shqipni ca duhet me thene?

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e rudi c33
    Anëtarësuar
    02-11-2003
    Vendndodhja
    albania
    Postime
    280
    Citim Postuar më parë nga 2043
    .
    .
    .i/e dashur rudi ! Nuk e di sa vjet ke ne "kurbet" , por besoj se kam kaluar ne " kurbet" me shume vite se ti.... Kurre , Kurre, s`me erdhi turp per origjinen time . Ethem pa modesti se ne nje rast kur padroni guxoi te me shaje Shqiperine, i theva turinjte me grushte, sa qe edhe ai u cudit. dhe te jesh i sigurte qe pas asaj ngjarje te gjithe , duke perfshire edhe vete padronin, me respektonin edhe me shume.
    qe ta mbyll kete diskutim me ju
    nuk e di se si te shpjegohem ty,si mbas teje paske me shum se mua ne kurbet,dicka qe nuk me gezon qe bashke atdhetaret e ni kalojne nje kohe te gjat ne kurbet.vllai i beri 12vjet ne kurbet nga 16vjet te mundeshme qe kemi me shqiptaret
    nga pervoja qe kam ne greqi shqipot nderruan emerat dhe fene.
    ne itali perfat te mir a te keq nuk kam pasur kontakt me pronar apo italian megjithese kalova gati nje vit e gjysem nga jeta ime

    ndersa ketu ju afrova 8tes dhe kam konktakt shum te gjere nga te dyja palet

    nje pjes e mir e cunave na u kthyen ne italjan e grek deri sa dhe italjaneve nuk po i besoshin me anglezet se ishin italjan apo jo.
    aty ku punuj kam kontakt direkt me kliente te njejte,me kan arrdhur shqipot dhe nuk flasin shqip dhe njekohesisht kam cuna qe nuk duan me dit fare se kush i rrethon
    megjithate ne te dy jemi te njejte por spo merremi vesh.
    edhe dicka personale kam nje telefon XDA me card 1GB memori dhe imagjinoje se sa fotografi mban aty dhe fotot jan me te medhaja se nje paqet cigareje dhe 80% e tyre jan nga shqiperia.
    dhe qe nuk ka te huaj qe njoh mos ja kem treguar

    me respekt RUDI
    Ndryshuar për herë të fundit nga rudi c33 : 20-04-2006 më 19:48
    skyline

  19. #19
    i/e larguar Maska e Homza
    Anëtarësuar
    24-02-2006
    Vendndodhja
    Ne kat te siperm!
    Postime
    3,092
    Citim Postuar më parë nga rudi c33
    2043 ndoshta nuk po kuptohesh me mua?
    duhet te jesh me afer me kurbetin ta kuptosh

    dhe per sa me perket mua personalisht nuk kapasur,ka,dhe dote kete shanc
    ta mohoj se nga jam dhe te jem sa do pak krenar duke u muduar te tregoj sa do pak te mirat qe kemi si komb te gjith te huajve qe me rethojne.
    kupton
    Rudi dukesh djal i mir edhe cunin tat ta rrit Zoti plako.....po ktu ne Angli jetoj edhe un, po hyne ti tju tregosh ktyne Anglezeve anen e mire te Shqiptareve, dmth histroikun, besen, nderin-----ktq vetem do kishin qesh me ty, se jan gjona qe nk i din kuptimin, jan gjera paradox per ta....edhe une kam nje shoqeri shum te gjere, bojme krahasime shtetesh per Zotin e nxjerr Shqiperine mo mire se Amerika lal.....dmth kur te flasish per Shqiperine mos fol muhabet dritash e uji se e dhin punen, por fol per pastertine, pejsazhet e bukura, birren e lire, luften e 2t botrore qe shprtallum Gjermanine, fol per femrat Bullgare qe vijne vetem te bojne plazhe ne Shqiperi.....permend kto kur te jesh me ndonje Anglez.....dhe ata do ken konsideraten me te larte per ty dhe per vendin ton.....hajde metsh me shendet.

  20. #20
    i/e larguar Maska e Homza
    Anëtarësuar
    24-02-2006
    Vendndodhja
    Ne kat te siperm!
    Postime
    3,092
    Ne Shqiperi do kthehem shpejt, ma merr mendja qe do i fus nje biznes atje shum shpejt.

    Po pate nje biznes pa shum djerse e lodhje dhe po pate njerezit tuaj rreth e rrotull eshte fantazi..............edhe ju tjeret me vjen shum keq per ju qe folni per Shqiperine sikur mos te kishit qene kurre atje.....kemi pas ca probleme, kemi kalu tranzicionin, tash do kemi vetem te mira.....mulne vrap gjith ne Shqiperi!!!

Faqja 0 prej 15 FillimFillim 1210 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Esse dhe artikuj të muslimanëve
    Nga ORIONI në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 35
    Postimi i Fundit: 09-12-2010, 09:31
  2. Misioni Amerikan Në Shqipëri (1946)
    Nga DriniM në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 30-07-2010, 21:39
  3. Guerilasit e LANC
    Nga Tannhauser në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 28
    Postimi i Fundit: 21-04-2007, 14:12
  4. Kryengritja Popullore Shqiptare E 1912 – 1915
    Nga ORIONI në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 12-07-2005, 14:44
  5. Debat mes anti liberalëve dhe liberalëve
    Nga liridashes në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 22-03-2005, 19:26

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •