Close
Faqja 0 prej 15 FillimFillim 1210 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 297
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e baby dream
  Antarsuar
  04-02-2006
  Vendndodhja
  Tirane,Albania
  Postime
  126

  Question Do t ktheheshit prfundimisht n Shqipri?

  kjo eshte per pyetje per te gjithe ata studente shqipetare qe jetojne dhe studiojne jashte kufijve te Shqiperise.ndoshta edhe per ata emigrante qe punojne jashte.
  a e ndieni mungesen e atdheut ,nostalgjine per vendin ku keni lindur dhe jeni rritur ? ku keni filluar te flisni shqip ku bete vetem klasen e pare ndoshta?
  Ju mungon shume ajo ndjenja e qetesise qe keni patur? kur nuk ke frike se mund te diskriminohesh sapo te hapesh gojen? .E di,Shqiperia ka shume mangesi akoma,dhe nga ana materiale nuk mund tju ofroje ate qe keni atje he per he.Ju si mendoni?Nuk flas vetem per studentet por per te gjithe emidrantet.A do ktheheni nje dite ne Shqiperi?
  ESHTE E PAMUNDUR TE LEPISH BERRYLIN

 2. #2
  Hi from sweety words. Maska e Gocaaaaaa_uk
  Antarsuar
  04-08-2004
  Vendndodhja
  london
  Mosha
  38
  Postime
  11
  ke thene nje shprehje qe nuk mund te diskriminohesh pa hapur gojen. Per mua kjo gje ekziston ne Shqiperi dhe jo ketej ku jemi ne. E ndjej veten shume free dhe mendoj se mund te them cdo gje pa u diskriminuar nga askush.
  Per sa i perket ne lidhje me temen mendoj se do kthehesha vetem per pushime dhe jo per te jetuar atje.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-02-2005
  Postime
  8
  Patjeter qe do kthehesha!

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e rudi c33
  Antarsuar
  02-11-2003
  Vendndodhja
  albania
  Mosha
  49
  Postime
  280
  mendoj se do te jete shum e shpejte per mua
  skyline

 5. #5
  MULTUM IN PARVO Maska e Antipatrea
  Antarsuar
  29-01-2006
  Vendndodhja
  Gjithandej, por ne te njejten kohe, asgjekundi !
  Postime
  605
  Mungesen e Shqiperise e ndiej se atje u rrita dhe kam shume kujtime, por sbesoj te kthehem me pergjithmone. E provova ne fakt, jetova nja 2 vjet ne tirane, pasi mbarova shkollen. Kisha punen e mire, gjithe shoqerine time, etj, por sa kalon njefare kohe behet shume monotone, nuk shtyhet me.....pastaj me gjithe ato paradokset e jetes ne Shqiperi.....aha.....nejse, me dhimbje por cti besh.....

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Marinela_Greqi
  Antarsuar
  09-03-2006
  Mosha
  35
  Postime
  230
  Ma Merr Mendja Se Po ,nqs Do Behen Ndryshime Te Medha.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e marcus1
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Greqi
  Mosha
  49
  Postime
  2,574
  Un do kthehem kur t dal n pension, q t kaloj vitet e fundit t jets sime dhe t vdes atje. M hert nuk ma merr mndja se do kthehem, sepse mendoj t ardhmen e fmijve t mi.
  The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

 8. #8
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Antarsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,558
  Kushdo qe e trajton nacionalitetin e tyre si nje gje e hidhur, ose ia thone emrin Shqiperise me frike per paragjykimet, sigurisht qe ndjen me shume diskriminim. Kurse ata qe jane te zotet dhe e quajne nacionalitetin e tyre si fakt ekzotik, e vecante, e bukur, medeomos do u terheqi vemendjen te huajve qe te interesohen dhe ata per Shqiperine. Kush ka arritur qellimet e veta ne jete dhe si rezultat eshte i lumtur me jeten qe ben, si edhe sherben si shembull per t'u patur zili nga te huajit, ata thyejne stereotipat, dhe i bejne te mendojne qe Shqiperia ka dicka te vecante si popull, dmth nuk duhet diskredituar se eshte i padegjuar, apo i vogel, apo gji lufte & krimesh sipas medies apo propagandes. Nuk thone me te huajte me mendjemadhesi, "He me he, se eshte nga... " wherever. Pikerisht keta persona ngjallin interes dhe kersheri per Shqiperine. Kurse ata qe rrijne si guake, s'bejne gje me jeten, rrijne te mbyllur, s'provojne gje te re, s'dijne gje, sherrosen per patriotizem, kriminela, tipat monotone... ata po, e kuptoj qe e ndjejne diskriminimin sepse po ushqejne stereotipat. Shembull -- tjetri eshte i talentuar, ka Ph.D., ka pune qe i pelqen, tip i qeshur, i shoqerueshem, i gjindshem, i qete, ne rregull me familjen & shoqerine, s'merret me budallalleqe... kujt i bie nder mend te filloje te diskriminoje per vendlindjen e tij? Askujt.

  Lumturine, paqen, qejfin, miqesine e vertete mund ta gjeni kudo... po te jeni te zotet.
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 9. #9
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,662
  Citim Postuar m par nga rudi c33
  mendoj se do te jete shum e shpejte per mua

  Do ta bej zemra valle ta kthesh cunin atje ?

  Nejse secili e di vete , por thjesht isha kurioze kur vjen puna te femijet qe jane lindur dhe rritur jashte ?
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e rudi c33
  Antarsuar
  02-11-2003
  Vendndodhja
  albania
  Mosha
  49
  Postime
  280
  Citim Postuar m par nga PINK
  Do ta bej zemra valle ta kthesh cunin atje ?

  Nejse secili e di vete , por thjesht isha kurioze kur vjen puna te femijet qe jane lindur dhe rritur jashte ?
  ke shum te drejte kur mendon keshtu.
  albioni ashte arsyja qe ndodhen akoma ketu
  problemi eshte se sa me shum te rri me e veshtire do te behet per albin
  ndersa tani eshte me e lehte
  doja te shtoja dhe dicka {vllait i shkoi jeta rrugeve pa na i cop leter}
  me shku e me i pa ato pleq para se te vdesin ene lene ma me nejt e me i gezuar ata qe na ban koken
  por se kemi ne fajin jooo e kan ato .............qe na bejm te ndjehemi keq te themi se nga jemi
  pershendetje PINK nga rudi
  skyline

 11. #11
  Gone Maska e MiLaNiStE
  Antarsuar
  19-05-2003
  Vendndodhja
  dnde ustedes no me puede ver
  Mosha
  31
  Postime
  1,770
  te kisha shkrujt dje do thoja JO
  por sot po them PO me plot goj

 12. #12
  Ene un deri dje do thoja jo, po sot po!

 13. #13
  ** ParT oF mY LiFe ** Maska e LoveLyBruneTT
  Antarsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  *** Same plaCe I was Last niGht ***
  Postime
  805
  Gjithmone vetem nese behen ndryshime te pakten ato me elementaret qe per shqiperine mund te jene gjera shume shume kryevepra ndoshta..........lol
  Ne te kunder ( qaje shqiperine).....
  ****************************************

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,398
  [QUOTEpor se kemi ne fajin jooo e kan ato .............qe na bejm te ndjehemi keq te themi se nga jemi
  pershendetje PINK nga rudi
  ][/QUOTE]

  Me vjen keq qe arita te lexoj dicka te tille. Mua do me vinte turp jo vetem te shkruaja kete fraze , por edhe ta mendoja.

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e rudi c33
  Antarsuar
  02-11-2003
  Vendndodhja
  albania
  Mosha
  49
  Postime
  280
  Citim Postuar m par nga 2043
  Me vjen keq qe arita te lexoj dicka te tille. Mua do me vinte turp jo vetem te shkruaja kete fraze , por edhe ta mendoja.
  2043 ndoshta nuk po kuptohesh me mua?
  duhet te jesh me afer me kurbetin ta kuptosh

  dhe per sa me perket mua personalisht nuk kapasur,ka,dhe dote kete shanc
  ta mohoj se nga jam dhe te jem sa do pak krenar duke u muduar te tregoj sa do pak te mirat qe kemi si komb te gjith te huajve qe me rethojne.
  kupton
  skyline

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,398
  2043 ndoshta nuk po kuptohesh me mua?
  duhet te jesh me afer me kurbetin ta kuptosh
  .
  .
  .i/e dashur rudi ! Nuk e di sa vjet ke ne "kurbet" , por besoj se kam kaluar ne " kurbet" me shume vite se ti.... Kurre , Kurre, s`me erdhi turp per origjinen time . Ethem pa modesti se ne nje rast kur padroni guxoi te me shaje Shqiperine, i theva turinjte me grushte, sa qe edhe ai u cudit. dhe te jesh i sigurte qe pas asaj ngjarje te gjithe , duke perfshire edhe vete padronin, me respektonin edhe me shume.
  Un jam njeri i thjesht.
  Knaqem me pak.
  M mjafton m e mira.

 17. #17
  Po ne qe jemi ne shqipni ca duhet me thene?

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e rudi c33
  Antarsuar
  02-11-2003
  Vendndodhja
  albania
  Mosha
  49
  Postime
  280
  Citim Postuar m par nga 2043
  .
  .
  .i/e dashur rudi ! Nuk e di sa vjet ke ne "kurbet" , por besoj se kam kaluar ne " kurbet" me shume vite se ti.... Kurre , Kurre, s`me erdhi turp per origjinen time . Ethem pa modesti se ne nje rast kur padroni guxoi te me shaje Shqiperine, i theva turinjte me grushte, sa qe edhe ai u cudit. dhe te jesh i sigurte qe pas asaj ngjarje te gjithe , duke perfshire edhe vete padronin, me respektonin edhe me shume.
  qe ta mbyll kete diskutim me ju
  nuk e di se si te shpjegohem ty,si mbas teje paske me shum se mua ne kurbet,dicka qe nuk me gezon qe bashke atdhetaret e ni kalojne nje kohe te gjat ne kurbet.vllai i beri 12vjet ne kurbet nga 16vjet te mundeshme qe kemi me shqiptaret
  nga pervoja qe kam ne greqi shqipot nderruan emerat dhe fene.
  ne itali perfat te mir a te keq nuk kam pasur kontakt me pronar apo italian megjithese kalova gati nje vit e gjysem nga jeta ime

  ndersa ketu ju afrova 8tes dhe kam konktakt shum te gjere nga te dyja palet

  nje pjes e mir e cunave na u kthyen ne italjan e grek deri sa dhe italjaneve nuk po i besoshin me anglezet se ishin italjan apo jo.
  aty ku punuj kam kontakt direkt me kliente te njejte,me kan arrdhur shqipot dhe nuk flasin shqip dhe njekohesisht kam cuna qe nuk duan me dit fare se kush i rrethon
  megjithate ne te dy jemi te njejte por spo merremi vesh.
  edhe dicka personale kam nje telefon XDA me card 1GB memori dhe imagjinoje se sa fotografi mban aty dhe fotot jan me te medhaja se nje paqet cigareje dhe 80% e tyre jan nga shqiperia.
  dhe qe nuk ka te huaj qe njoh mos ja kem treguar

  me respekt RUDI
  Ndryshuar pr her t fundit nga rudi c33 : 20-04-2006 m 19:48
  skyline

 19. #19
  i/e larguar Maska e Homza
  Antarsuar
  24-02-2006
  Vendndodhja
  Ne kat te siperm!
  Postime
  3,092
  Citim Postuar m par nga rudi c33
  2043 ndoshta nuk po kuptohesh me mua?
  duhet te jesh me afer me kurbetin ta kuptosh

  dhe per sa me perket mua personalisht nuk kapasur,ka,dhe dote kete shanc
  ta mohoj se nga jam dhe te jem sa do pak krenar duke u muduar te tregoj sa do pak te mirat qe kemi si komb te gjith te huajve qe me rethojne.
  kupton
  Rudi dukesh djal i mir edhe cunin tat ta rrit Zoti plako.....po ktu ne Angli jetoj edhe un, po hyne ti tju tregosh ktyne Anglezeve anen e mire te Shqiptareve, dmth histroikun, besen, nderin-----ktq vetem do kishin qesh me ty, se jan gjona qe nk i din kuptimin, jan gjera paradox per ta....edhe une kam nje shoqeri shum te gjere, bojme krahasime shtetesh per Zotin e nxjerr Shqiperine mo mire se Amerika lal.....dmth kur te flasish per Shqiperine mos fol muhabet dritash e uji se e dhin punen, por fol per pastertine, pejsazhet e bukura, birren e lire, luften e 2t botrore qe shprtallum Gjermanine, fol per femrat Bullgare qe vijne vetem te bojne plazhe ne Shqiperi.....permend kto kur te jesh me ndonje Anglez.....dhe ata do ken konsideraten me te larte per ty dhe per vendin ton.....hajde metsh me shendet.

 20. #20
  i/e larguar Maska e Homza
  Antarsuar
  24-02-2006
  Vendndodhja
  Ne kat te siperm!
  Postime
  3,092
  Ne Shqiperi do kthehem shpejt, ma merr mendja qe do i fus nje biznes atje shum shpejt.

  Po pate nje biznes pa shum djerse e lodhje dhe po pate njerezit tuaj rreth e rrotull eshte fantazi..............edhe ju tjeret me vjen shum keq per ju qe folni per Shqiperine sikur mos te kishit qene kurre atje.....kemi pas ca probleme, kemi kalu tranzicionin, tash do kemi vetem te mira.....mulne vrap gjith ne Shqiperi!!!

Faqja 0 prej 15 FillimFillim 1210 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Esse dhe artikuj të muslimanëve
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 09-12-2010, 09:31
 2. Misioni Amerikan N Shqipri (1946)
  Nga DriniM n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 30-07-2010, 21:39
 3. Guerilasit e LANC
  Nga Tannhauser n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 21-04-2007, 14:12
 4. Kryengritja Popullore Shqiptare E 1912 1915
  Nga ORIONI n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-07-2005, 14:44
 5. Debat mes anti liberalve dhe liberalve
  Nga liridashes n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-03-2005, 19:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •