Close
Faqja 2 prej 9 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 161

Tema: Endrrat

  1. #21
    Far away! Maska e Eraaa
    Anėtarėsuar
    02-02-2003
    Postime
    162
    Lol Lars , Me kto te puthurat vetem sharje dhe largime do kesh
    Pash nje ender para 2 ditesh duke bo qef o qef duke shetitur darke me darke me bossin , e dje ma nxiu jeten
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Eraaa : 24-03-2006 mė 12:57
    Live your beliefs and you can turn the world around.

  2. #22
    Perjashtuar Maska e shkodrane82
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    Sunshine State
    Postime
    1,750
    My soul enderr e tille eshte vetem si tip ankthi kur nisesh per udhetim, e sidomos
    per ne Shqiperi. Ose kur ke ndonje plan te shkosh. Une gjithmone shof endrra te tilla...sikur se kap dot avionin etj etj nga frika dhe stresi i dites qe nisesh.
    S'eshte asgje te behesh merak.

    Ndersa ti Lars per puthjet thone qe te dalin ne enderr duke puthe ato njerez
    qe do me shume dhe qe i deshiron ne menyra ehe ehe..

  3. #23
    . Maska e nausika
    Anėtarėsuar
    26-03-2005
    Vendndodhja
    .
    Postime
    774
    Endrat mund te shpjegohen vetem ne krahasim me boten shpirterore & mendore te njeriut dhe pa pasur asnje lidhje me boten e jashtme ose me te ardhmen (tek e fundit hyjne shpjegimet e supersticiozeve).

    Nuk para jam tifoze e shpjegimit te endrave sepse eshte nje nga fushat me subjektive te trajtuara nga psikolanaliza (E Freudit si pionieer).

    Freudi thoshte qe endrat jane manifestimi i deshirave apo qellimeve te pa-materializuara apo te pa-arritura akoma te individit. Keto deshira, te shoqeruara nga emocionet qe cilat nuk jane shpesh here te ditura nga njeriu (jane ne nivelin e subkoshiences), manifestohen ne endra ankthi apo endra te frikshme/te keqija.

    Gjithashtu, Freudi (ngaqe e lidhte cdo gje me agresionin dhe deshirat sexuale), thoshte qe endrat jane permbushje-deshirash te cilat njeriu nuk eshte koshient per to dhe zakonisht represantojne deshira te represuara sexuale. Kur shoqerohen edhe nga ankthi, atere ato kthehen ne "nightmares".

    Per te hedhur pak simbolizem ne kete shpjegim (amator ), avioni ndoshta simbolizon nje qellim qe i ke vene vetes per te aritur (jo posacerisht per te vajtur diku, por thjesht per ta arritur). Vonesa ose mosgjetja e dokumentave mund te simbolizoje pengesa te cilat me dashje apo pa dashje te pengojne per te aritur ate qellim. Nqs. je vetem ne ender, kjo mund te tregoje nje qellim/deshire personale ne te cilin nuk influencojne njerez te tjere; nqs. ka njerez te tjere (te njohur apo te panjohur ne ender) te cilet kontribojne ne humbjen e avionit, kjo ndoshta do te thote qe ti i konsideron keta njerez si pengesa drejt qellimeve te tua. Shpesh here personazhet e endrave nuk kane fytyra por jane thjesht karaktere te cilet jane te njohur por jo te identifikuar...gje qe mund te tregoje konfuzim...

    Megjithate, cdo gje qe super-analizohet humbet njefare vlere subjektiviteti...keshtu meri te gjitha te mesipermet me "nje koker kripe"

    Gjithe te mirat,
    Nausika
    When in Doubt, Act Stupid!

  4. #24
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar mė parė nga My_Soul
    A mund te ma shpjegoni kete lloj endrre, please:

    Shikoj shpesh ne enderr sikur nuk arrij dot ne kohe avionin. Mezi bej gati bagazhin ose nuk gjej passport ose doc tjeter.

    Ne realitet gjithmone jam ne rregull, dy ore para ne airport me te gjitha doc.

    E mi se nuk eshte gje , te njejten gje shikoj dhe une ... psh dua te bej dicka dhe asnjehere nuk arris ta bej .... ti psh e paske me aviona une i kam me gjera te tjera . lol

    Ka te beje dhe stresi i perditshem . Relax Soul , relax ...
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  5. #25
    ** ParT oF mY LiFe ** Maska e LoveLyBruneTT
    Anėtarėsuar
    23-05-2002
    Vendndodhja
    *** Same plaCe I was Last niGht ***
    Postime
    805
    Ju lutem mos e ktheni temen ne chit-chat.

    Nausika
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga nausika : 25-03-2006 mė 17:03
    ****************************************

  6. #26
    kureshtar Maska e chi_mai
    Anėtarėsuar
    27-10-2005
    Vendndodhja
    perkohesisht tirane, vendbanimi alternativ
    Postime
    373
    ore un shof ne ender (1 her ne 6 muaj) sikur bie nga pallati dhe menjehere mbasi bie ngrihem si i trembur nga gjumi
    ca do te thote
    all u need is love

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    Citim Postuar mė parė nga chi_mai
    ore un shof ne ender (1 her ne 6 muaj) sikur bie nga pallati dhe menjehere mbasi bie ngrihem si i trembur nga gjumi
    ca do te thote

    dmth qe do temptosh te vrasesh veten njehere ne keto 6 muaj)

    sdo te thote gje o mavri :-) dhe un i kam, mbase i shikon ngaqe ke frike largesin dhe ke menduar gjate dites dicka qe ka te bej me tu hedhur nga catia apo pallati :P
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  8. #28
    kureshtar Maska e chi_mai
    Anėtarėsuar
    27-10-2005
    Vendndodhja
    perkohesisht tirane, vendbanimi alternativ
    Postime
    373
    po un hipi gjithone ne tarace dhe skam frike lool
    po mund te jete kjo e dyta, qe i mendoj diten
    te gjitha ankthet e dites me reflektohen naten
    all u need is love

  9. #29
    Perjashtuar Maska e diikush
    Anėtarėsuar
    12-07-2003
    Vendndodhja
    konaku i ri
    Postime
    2,069
    Lejla, se e kishe vene ne teme te gabuar enderren, ja ta solla ketu.
    U're wellcome

    Citim Postuar mė parė nga Leila
    ...Une jam traumatizuar vete. Pashe nje enderr as if I had ZERO boobs, none.

    Ca mendoni per kete enderren?

  10. #30
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anėtarėsuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    I know right... po une dua posacerisht mendim nga Nausika. Humdinger te endrra ishte exceptionally hot dhe e trajtonte fatkeqesine time si te ishte... "gjera qe ndodhin." Nuk i beri pershtypje edhe pse i erdhi keq. Ama enderr origjinale, po une kisha humbur toruan dhe i thashe, "Si more nuk qenka gje e madhe?"
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Leila : 27-03-2006 mė 12:29
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  11. #31
    Perjashtuar Maska e diikush
    Anėtarėsuar
    12-07-2003
    Vendndodhja
    konaku i ri
    Postime
    2,069
    Citim Postuar mė parė nga Leila
    I know right... po une dua posacerisht mendim nga Nausika.
    ti po shkoke si cjapi tek kasapi

    se ajo to te te jape shpjegimin psikoanalitik (good job on the first one by the way!) dhe mungesa e boobs-ve patjeter do te te dali deficience ose preokupim ne dicka tjeter kardinale ne jete, ose mund te te dali qe ti ke qene gjithmone obsessed me madhesine e tyre ne jete, dhe per pasoje ky stres/shqetesim i madh i shkaktuar qe atehere akoma edhe tani carries over and spills on your dreams lool

    P.S. Po qe se burrit i pelqejne dhe s'e ka problem ne jete (ashtu sic nuk i beri shume pershtypje ne enderr), flije mendjen dhe s'takoje trurin nga ajo pune, te biesh rehat
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga diikush : 27-03-2006 mė 12:38

  12. #32
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anėtarėsuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    Jo (aman se i bete mit edhe keto te miat), une gjithnje i kam dashur me te vogla! That's probably it. Pastaj atij s'i pelqeu ne enderr, por thjesht tha, "Eh... gjera qe ndodhin. C'ti besh?"

    ... and, well... pjesa tjeter nuk ju hyn ne pune juve
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  13. #33
    . Maska e nausika
    Anėtarėsuar
    26-03-2005
    Vendndodhja
    .
    Postime
    774
    Citim Postuar mė parė nga Leila
    I know right... po une dua posacerisht mendim nga Nausika.
    po me ve te veshtira tani

    well...Nausika thote (duke u influencuar nga Frojdi) qe simbolizmi i "boob-eve" tregon femininitet, dicka te brishte dhe gjithashtu tregues indentiteti femeror. Humbja e tyre mund te fshehe nje ankth te brendshem te humbjes se dickaje (nuk mund te supozoj) qe ka te beje me identitetit tend si femer/vajze/grua. Nqs. je ne ate stad te jetes qe po ri-consideron rolet e tua/indentitetin tend, kjo mund te jete indikator i mendimeve apo i ri-strukturimit te prioriteteve te tua.

    Per humbjen e gjoksit, eshte me te vertete nje ndiesi e tmershme e cdo femre te humbase/apo te enderoje qe po humbet ate simbol (jo vetem nga ana filozofike e te menduarit, por edhe nga deshmite e femrave me kancer te gjirit qe kane bere mastektomi, qe e krahasojne me nje humbje te vetes/identitetit/imazhit femeror)

    Nga ana tjeter, gjoksi simbolizon edhe burimin e jetes (per shkak se femijet kur vijne ne jete ushqehen nga to). Humbja e tyre mund te simbolozoje mendimin e humbjes se posibilitetit te se qenit nene. Kjo mundesi eshte edhe me traumatike sepse njeriu, sidomos femra, eshte gjenetikisht dhe evolucionalisht "wired" per te bere femije, biles instikti i nenes eshte nga me te fortet qe ekziston tek njeriu.

    Mund te kete edhe posibilitet tjerer, por tani po me vete vone per ne shkolle dhe nuk kam kohe per ta shtjelluar me shume.

    Per te mesipermet, copyrightin e ka Freud-i
    When in Doubt, Act Stupid!

  14. #34
    Shamikuqja!!! Maska e BRADYKININ
    Anėtarėsuar
    07-01-2004
    Vendndodhja
    In Constant Motion!
    Postime
    498
    Zakonisht i urrej enderrat por jam cmallur mbreme ne enderr.
    If I Only Could....

  15. #35
    Far away! Maska e Eraaa
    Anėtarėsuar
    02-02-2003
    Postime
    162
    Edhe ti cmallesh me endrat eeeee? Une spara shikoj po ama edhe nese po gjithmone me del e kunderta.Lol
    Live your beliefs and you can turn the world around.

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
    Anėtarėsuar
    19-11-2003
    Vendndodhja
    sopr'un'curva
    Postime
    13,379
    Citim Postuar mė parė nga nausika
    po me ve te veshtira tani


    Per te mesipermet, copyrightin e ka Freud-i
    edhe njehere ka mbetur per shpjegime falas...lol

    Pas te tretit vendos, nr e llogarise, dhe tarifen qe duhet mbushur ...lol
    --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

    ---voudou.. ---

  17. #37
    Shamikuqja!!! Maska e BRADYKININ
    Anėtarėsuar
    07-01-2004
    Vendndodhja
    In Constant Motion!
    Postime
    498
    Citim Postuar mė parė nga Eraaa
    Edhe ti cmallesh me endrat eeeee? Une spara shikoj po ama edhe nese po gjithmone me del e kunderta.Lol
    as vete s'e dija qe mund te cmalleshe ne enderr me njerezit e zemres. te jete kaq vitale nje enderr? dhe me te vertete, do doja mos isha zgjuar kurre.
    If I Only Could....

  18. #38
    Far away! Maska e Eraaa
    Anėtarėsuar
    02-02-2003
    Postime
    162
    Une shikoj endrra te tilla,ndonse cer bej diten me dalin noten, edhe nuk i ndjej kaq thelle. lol Por kam degjuar qe kto cmalljet ne endra jane shume me te bukura. copyright from mjeksia
    Live your beliefs and you can turn the world around.

  19. #39
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    kush mund te me "analizoj" kete enderr

    enderra filloj me mua duke ecur rruges, dhe se di pse po u futa tek shtepia e nje plakes...mbrapa shtepis plaka kishte nje liqen (dukej i gjelbert) anyways, e shikoj qe po shikonte nga derra (qe ishte prej xhami) dhe i afrohem dhe befas shikoj dicka ne liqen ..."fluska ne siperfaqe" dhe e pyes "ske frik se mos ka ndonje aligator (krokodil)?"...befas nje aligator i madh sa liqeni 8 here me i madh se une dhe plaka ngrihet lart dmth ne siperfaqe...pastaj vin burri i plakes dhe djali i saj...dhe kaq mbarroj enderra
    what could this mean, se gjate dites nuk kam menduar per krokodil :/...por nje dite duke ecur kam takur nje plake te vetemuar qe me ftoj ne shpi dhe me tregonte dhomat dhe fotot e familjes, dhe burrit qe i vdiq...mund te simbolizoj krokodili si frik se mos i ndodhet ndonje gje plakes ?
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  20. #40
    Jam Tea :) Maska e My_Soul
    Anėtarėsuar
    07-02-2004
    Vendndodhja
    Diku...
    Postime
    464
    Wow si vajte ti ne shtepine e plakes se panjohur. Po sikur atje te ishte fshehur ndonje xhaje pa dhembe, lol

    Sa per endrrat une e kam tmerr kur shikoj ne enderr sikur ha embelsira sepse e di qe do merzitem.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga My_Soul : 29-03-2006 mė 11:12
    HAKUNA MATATA

Faqja 2 prej 9 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Fatmir Baci
    Nga ~Geri~ nė forumin Shkrimtarė shqiptarė
    Pėrgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 01-09-2011, 04:54
  2. Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 17-02-2009, 05:55
  3. Endrrat....
    Nga Agim Doēi nė forumin Letėrsia shqiptare
    Pėrgjigje: 16
    Postimi i Fundit: 11-05-2006, 07:06
  4. Luca: Mos i shkelni ėndrrat e "Rozafės"
    Nga Brari nė forumin Aktualitete shoqėrore
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 04-09-2005, 18:46
  5. Dhjetė leksione mbi ėndrrat
    Nga Xhuxhumaku nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Pėrgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 03-08-2005, 13:53

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •