Close
Faqja 0 prej 19 FillimFillim 1210 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 367
 1. #1
  Moderator
  Antarsuar
  24-04-2002
  Postime
  2,009

  Goran Bregovi pr her t par koncert n Tiran

  Pr her t par n nj koncert live n Pallatin e Kongreseve, artisti serbo-kroat Goran Bregovi

  Goran Bregovic, “po” Tirans me gjith kaba

  Pranoi t vij n Shqipri, me t parn. Dhe jo vetm t sjell gjith bandn e tij, por t kndoj edhe folk shqiptar. N 1 dhe 2 prill, n skenn e Pallatit t Kongreseve jep koncert nj nga emrat m t mdhenj t muziks ballkanike, Goran Bregovi (Goran Bregovic). I ftuar nga “Media Art” ai do t sjell n Tiran edhe bandn e tij prej 42 kngtarsh e instrumentistsh. Sipas producentit Arben Tasellari, artisti serbo-kroat do t ekzekutoj live 28 prej krijimeve t tij m t njohura, q nga “In the death car”, “War”, “Hop, hop, hop” e shum t tjera, tashm t njohura edhe pr publikun shqiptar. Por jo vetm kaq. Tasellari bn t ditur se Bregovii u ka krkuar nj CD me kng polifonike shqiptare dhe kaba me klarinet. “Krahas kngve t repertorit t tij, Bregovi do interpretoj n kt koncert edhe disa kng polifonike”.
  Ndrsa koordinatorja mes Beogradit dhe pals shqiptare, Izidina Leka, thot se kontakti i par i Bregoviit me muzikn shqiptare sht nj takim me grupin polifonik t “Janins” dhe se sht shprehur q polifonia shqiptare sht “m e bukura n gjith Ballkanin”. Puna pr realizimin e koncertit t 1 prillit nisi para disa muajsh, qysh n momentin q artisti pranoi ftesn e br nga pala shqiptare. “Takimi ishte trsisht i rastsishm, n Teatrin Kombtar t Beogradit. Ia bm propozimin dhe ai pranoi me shum knaqsi, madje tha q duhet t kishte qen m par n Tiran”, - thot Gzim Agolli, nj tjetr organizator i koncertit, duke shtuar se datat 1 dhe 2 prill ishin t vetmet data t lira n kalendarin e artistit t njohur pr muzikn e tij thuajse n t gjith botn. Pr nj artist t ktyre prmasave, sigurisht q edhe shpenzimet jan t mdha. Megjithat organizatort, edhe pse nuk prmendin shifra, thon me bindje q ai po vjen n Tiran pr nj shum parash 40% m t ult nga ajo q ai merr n vende t tjera. Sepse e ka quajtur kt nj “mim promovues” pr Tirann. “Gjithsesi, t organizosh nj koncert t till kushton. Pr t qen gjithka n rregull, fonia vjen nga Athina. Edhe n Tiran ka fonist t mir, por pajisjet nuk jan trsisht t kompletuara. Duhet pasur parasysh q bhet fjal pr nj band prej m shum se 40 vetash, q interpreton live e q krkon nj numr t madh mikrofonash”, - thot Tasellari, duke shtuar se qllimi i tyre sht t organizojn nj koncert madhshtor dhe t’i ofrojn publikut dika me vler. Sipas tij, edhe m par kan ardhur kngtar e artist, q kan interpretuar 2 apo 3 kng n aktivitete t ndryshme, ndrkoh q ky koncert, i cili zgjat m shum se 2 or sht i pari n llojin e vet.
  Vitin e kaluar Bregovi ka pasur nj tur n vende t ndryshme t Evrops. Ngjalli shum interes n Franc dhe s fundmi, n muajin dhjetor n Itali ku u shfaq me orkestrn e tij mahnitse “Weddings and Funerals Band” (Banda e martesave dhe funeraleve) mes tingujve t “Maki Maki”, “Cocktail Molotov”, “In the Death Car” apo “Kallashnikov”. Goran Bregovi fillimisht ka prekur veshin muzikor t t gjithve me kolona zanore t filmave, t regjisorit boshnjak Emir Kusturica. M pas ka vazhduar me muzik pr teatrot, baletet dhe incizime t tjera. Para ksaj ai ka krkuar lirin n Jugosllavin e marshallit Tito, prmes kitars elektrike dhe grupit rock “White Button”. E m pas stacioni i fundit i tij, ky i sotmi, sht eksperimentimi i asaj q ndonjher ia prkufizojn si “ciganizimi i Ballkanit”, pra mpleksja e kulturave etnike prmes Europs, ku barrierat e dikurshme zvendsoheshin nga ura kulturore. Ky ishte eksperimenti i njeriut shumngjyrsh: serb nga nna, kroat nga i jati, ortodoks, por me bashkshorte myslimane. Dhe rezultati sht nj muzik-ylber q lind n Bosnjn e Bregoviit, por zgjatet n Meksikn e mariave, xhazin e Nju Orleansit, Spanjn e flamenkos, orientalizmat turke. N bandn e Bregoviit nuk sht vetm muzika q t tundon me diversitetin e saj, jan edhe muzikantt, edhe kostumografia. Kshtu, mbetet i pazevendsueshm ndikimi q ka ky 55- vjear sllav kur luan muzikn e tij, me orkestrn e tij e cila ngrthen lumturin dhe dhimbjen, dashurin dhe urrejtjen, lindjen dhe vdekjen.

  Filmi
  Palma e art e Kusturics
  Kur flitet pr Bregoviin, sigurisht q mendja t shkon menjher tek filmat e regjisorit Emir Kusturica, kolonat zanore t t cilve mbajn firmn e tij. Mjafton t prmendim “Koha e ciganve”, “ndrr Arizona”, “Underground”, fitues i “Palms s art” n vitin 1995 n Festivalin e Filmit n Kan. “Ajo ka m plqen tek filmat e Kusturics sht fakti q ai e tregon realitetin ashtu si sht”, - shprehet Bregovi. Krahas Kusturics, ai ka bashkpunuar edhe me regjisor t tjer, si me Patrice Chereau n filmin “Mbretresha Margot”, fitues i “Palms s art”n vitin 1994 po n Kan.

  Koncerti
  Data 1 dhe 2 prill
  Vendi Pallati i Kongreseve
  Biletat 15, 20, 25 mij lek t vjetra
  Vendi i shitjes Pallati i Kongreseve, Teatri Kombtar, Akademia e Arteve
  Kngt “War”, Dreams”, “In the death car”, “Lubenica”, “Lost lamb Scherzzo”, “Se nevo si”, “St. Bartholomy night”, “Santus Deus/ Pater Noster”, “Natura”, “Maki, maki”, “Policia”, “Underground Tango”, “Hop, hop, hop”, etj.
  Surpriza 4-5 kng polifonike shqiptare
  Kohzgjatja mbi 2 or

  Programi

  War
  Dreams
  Lost lamb scherzzo
  So nevo si
  St. Bathplomy Night
  Sanctus Deus/ pater noter
  Aven ivenda
  Natura
  Maki, maki
  Te kuravle
  Sex
  Policia
  Underground tango
  Hop, hop, hop
  Ringe, ringe raja
  Lubenica death
  In the death car
  Ederlezi
  Mjesecina (moonlight)
  Kolo
  Rasle tijve
  Underground cocek
  Bulgaria traditionnal
  Caje sukarije
  Weddings and funerals
  Kalasnikov
  Belly button of the world


  Muzika e Bregovi, ide pr nj film shqiptar

  Ndoshta muzika e tij mund t jet pjes e nj filmi shqiptar. Sigurisht, kjo sht vetm nj ide e mir, megjithat mbetet vetm e till, deri n kto momente. “Aktualisht kam nj projekt t ri pr nj film me Gjergj Xhuvanin dhe kam menduar t’i krkoj pr t realizuar muzikn e ktij projekti, por asnj bised nuk sht br ende”, shprehet kshtu Tasellari. Sipas tij, do t ishte shum mir nse muzika e tij do t ishte pjes e nj filmi artistik shqiptar, t cilin e ndrron kushdo.  Historia e muzikantit serbo-kroat

  Goran Bregovi ka lindur n Sarajev nga nj nn serbe dhe baba kroat. Pas disa vjetsh studime pr violin, Gorani formon grupin e tij t par “The Uhite Button” n moshn 16-vjeare. Kompozitor dhe kitarist pranon dashurin e tij t paprmbajtur pr rock n’roll. Pas 15 vjetsh n kt grup, Gorani u kthye n idhullin e muziks s llojit t tij n vendet e Evrops Lindore. Arti i tij sht shum i njohur jo vetm n Ballkan, por edhe n t gjith Evropn e larg saj. N fund t viteve ’80 Bregovi mori kohn q i duhej pr t kompozuar n nj projekt t rndsishm, filmin e Kusturics “Times of the Gypsies” (Koh cigansh), dhe t prjetonte ndrrn e tij t fmijris: t jetonte n nj shtpi t vogl n breg t Adriatikut. Pas luftrave n Jugosllavi, kjo ndrr u thye dhe ai e realizoi n Paris. Megjithat bashkpunimi i tij trevjear me regjisorin e njohur, boshnjak Ermir Kusturica, kan prjetsuar edhe mjaft filma t tjer si “Underground”, film me t cilin ka fituar “Palmn e Art” n vitin 1995, “Arizona dream” etj. Ndrsa pas tre vjetsh bashkpunim Kosturica gjeti nj tjetr bashkpuntor pr filmin e tij “Macja e bardh, macja e zez”. Koncertet e tij kan qen t shumta, ku shnohen n Rom, n Shn Pjetr, ku sht pritur nga mbi 500 mij vet, m pas n Meksik, Amerik, Kanada dhe gjith Evropn pa fund. Koncerti i tij n Tiran shnon t parin aktivitet live dhe t prmasave t tilla, pavarsisht ardhjes n kryeqytet t kngtarve t njohur Mango, Xukero, Notis Sfakanakis, etj.
  Ndryshuar pr her t fundit nga BOKE : 24-03-2006 m 09:22

 2. #2
  Moderator
  Antarsuar
  24-04-2002
  Postime
  2,009
  Ja edhe nje foto:

  Emri: brega3.3.gif

Shikime: 4779

Madhsia: 47.0 KB

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-03-2005
  Postime
  359
  Arti nuk njeh kufij.

 4. #4

  Cool GORAN BREGOVI n Tirann SHQIPTARE!

  Ish pjestari i grupit muzikor "Bijelo Dugme", Goran Bregovi m 1-2 Prill vjen n Tiran.

  Thuhet se n Shqipri, kjo jav ka qen "java e Srbis" dhe se shum kngtar shqiptar, prfshir ktu edhe publikun (pjesmarrsit) n emisionin "TOP SHOW" t udhhequr nga Alban Dudushi n TV TOP CHANNEL me ndje kan knduar kngt srbe n emisionin!

  Duket se organizimet rreth ktij koncerti jan aq t mdha, sa t len prshtypje se jemi n nj qytet Serb, e jo shqiptar.

  "Nuk do t shkoj n koncert. Dje kam ardhur nga Tirana dhe t them t drejtn jam zhgnjyer.
  Po ta shohsih gjith at organizim aq t madh rreth koncertit, t krijohet prshtypja se n Tiran po vjen U2-ja, e jo Goran Bregovi.
  E di q muzika duhet t ndahet nga politika, por mendoj se sht ende hert pr nj gj t till",
  flet e irrituar Teuta Beselica nga Prishtina (Gazeta FAKTI)


  Mendimet e juaja rreth ktij koncerti ju lutem!

  zEm
  Ndryshuar pr her t fundit nga Zana e malit : 29-03-2006 m 10:02
  T mos ishte feja Islame, populli shqiptar do t ishte shum m tepr n numr, por jo shqiptar-F.Konica

 5. #5
  satyr Maska e Gunnar
  Antarsuar
  23-06-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  490
  po mi po, vecse 25,000 lek bileta motra
  To look life in the face....

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Antarsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,400
  ca eshte 25, 0000? 25 dollare? aman se t'i dergoj une aq. lol.

  une ta kisha dit me perpara do kisha prere kasten bilete 1mije dollare (ny-tirane)e do vija. Xhuxhon nga i krah, Gunnarin nga tjatri e kendonim bashke me Goranin aty ne skene.

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-10-2003
  Vendndodhja
  Big Apple
  Postime
  1,256
  Gorani ka muzike shume te bukur- ja vlen t'i shkosh ne koncert.. eshte i vetmi qe perfaqson muziken ballkanse me nota tradicionale po u degjuar si greqisht arabisht apo ndonje ishte tjeter


  shkoni, e kenaquni..xhuxhi na bej foto
  TBD

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Antarsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,730
  Shkoni e knaquni me kengtare Serb ka shekuj qe na vrasin e na presin e tani dun me na argetu.
  Do zoti i rrezohet autobuzi ne Qafe Mali e thy qafen klyshi i Serbise

 9. #9
  Moderator
  Antarsuar
  24-04-2002
  Postime
  2,009
  Bregovic, babane e ka kroat dhe te jemen serbe.

  Ka qene pjestari kryesor i grupit "Bijelo Dugme" se bashku me Zelko Bebek, ku ka pas bere pjese per ca kohe edhe shqiptari Agron Berisha.
  Ndryshuar pr her t fundit nga BOKE : 29-03-2006 m 11:14

 10. #10
  Citim Postuar m par nga TikTak
  ene kta mo si bojn sikur po knon milloshevici

  ec merr se ju me kong serbe jeni rrit
  Eshte e vertete qe ndihemi te prekur kur adhurohet gjuha serbe apo gjuha me te cilen Milloshe-viqi ka urdheruar te masakrohen femije,te rinje, gra e pleq,apo do te duhet qe te e adhurojme ate gjuhe?? Plaget e shqipareve te Kosoves ende kullojne gjak nga folesit e asaj gjuhe .Me lot ne sy duke pritur djemt qe na vijne me arkivole cdo dite nga tokat serbe te gjetur neper varreza masive ,ku ngasesit e kamioneve deri te zbarkohen arkivolet degjojne ate muzike, tani te paguajm qe te e degjojme edhe ne????Vetem nje me intereson:A thua do te shkonte dikush nga serbet qe te degjonte nje kengetar shqiptar ne Beograd.Kurre nuk do te shkonte.Por me gjithate atyre qe iu pelqen,kalofshin aste te kendeshme ne koncerte te tilla .

 11. #11
  Moderator
  Antarsuar
  24-04-2002
  Postime
  2,009
  Goran Bregovi arom ballkanike n Tiran

  Oliverta Lila


  Folk dhe ritme shqiptare n krijimet e tij muzikore


  I duket e uditshme q do t vij n Tiran. Dhe kt e thot vetm pak dit para se t ngjitet n sknn e Pallatit t Kongreseve. Kngtari i njohur serbo – kroat Goran Bregovi pr her t par do t sjell muzikn e tij pr publikun shqiptar n datat 1 dhe 2 prill . I ftuar nga “Media Art”, pritet q t bj nj performanc t vrtet muzikore n Tiran. Ndonse sht i njohur me muzikn shqiptare, ky do t jet nj hap pr ta sjell muzikn e tij pr publikun shqiptar. Deri tani nuk ka ndodhur. Shkmbimet artistike midis Shqipris dhe Serbis kan qen inekzistente. “Shipria sht nj territor nga i cili un kam rrmbyer shum. sht i vetmi vend ku un “vjedh” muzik dhe nuk sht udi nse do t dgjonit q un t kndoja nj kng tuajn”, shprehet Bregovi n nj intervist para se t mbrrij n vendin ton. Do t kndoj live 28 krijime s bashku me nj formacion t madh muzikor. N nj spektakl q do t zgjas m shum se dy or n Pallatin e Kongreseve. Pas kngve t tij ritmike qndron orkestra “Weddings and Funerals Band” (Banda e martesave dhe funeraleve) me 45 instrumentist dhe kngtar. “Natn e par do t luaj me nj formacion t madh muzikor. Jan rreth 45 vet ku prfshihen kori i meshkujve, tre kngtare femra, nj band frymore etj. Pra nj orkestr sinfonike e prshtatur pr muzikn time. Do t interpretoj edhe disa nga kompozimet e mia pr kineman. N mbrmjen e dyt do t jem vetm me bandn time muzikore dhe do t ket kng t repertorit tim”, shprehet Bregovi.
  Ritmi ballkanik
  Kngt e Goran Bregovi nuk i prkasin vetm vendit t tij. Pr kt edhe ka nj publik t gjer q i plqen dhe blen disqet e tij. Shqiptart i njohin kngt e tij “Maki, maki”, “Policia”, “Underground Tango”, “Hop, hop, hop” etj, edhe pse asnjher ai vet nuk e ka prekur skenn shqiptare. Ka “vjedhur” pak nga t gjitha motivet duke ia nnshtruar kt edhe prpunimit me teknikn moderne. Vet e pohon me t fort se kngt e tij jan frymzime ballkanike. N formuln e muziks s tij przjehen xhazi, ritmet sllave, meksikane, motive turke dhe vokalitet bullgar, sinfoni t shenjta ortodokse dhe tingujt modern t pop-it. Si sht muzika e tij? “Muzika ime? sht nj przierje, lind nga nj baz ballkanike ku kryqzohen tre kultura, ortodokse, katolike dhe myslimane” sht shprehur ai gjat turit t sukseshm q pati n Itali. Nj sukses t madh ka patur edhe n Franc ku disqet e tij jan shitur n 100.000 kopje. Kompozimet e tij, nj miks midis folkut ballkanik dhe prpunimit teknologjik kan pushtuar Europn edhe fal bashkpunimit me regjisorin Emir Kurturica. Kolona zanore e filmave “Il tempo dei gitani” e “Underground”, i cili n vitin 1995 u shpall fitues i “Palms s art” n Festivalin e Filmit n Kan.
  Rruga e nj kngtari
  Sot ai sht i njohur pr ritmet e tij ballkanike, nj przierje motivesh folklorike dhe rymash moderne. Por nuk ka nisur kshtu. I lindur n Sarajev nga nj nn serbe dhe nj baba kroat, Goran Bregovic krijoi grupin e par rrok kur ishte 16 vje. Pr rreth 15 vjet punon me grupin e quajtur “White Button”. Prodhojn 13 albume t shitur n 6 milion kopje. N ato koh rroku kishte nj rol shum t rndsishm n jetn e tyre. Ishte e vetmja mundsi pr t shprehur publikisht paknaqsit pa rrezikuar t prfundoje n burg. Turnet e pafundme do ta kthehenin n at koh Bregovi n idhullin e rinis jugosllave. Pr t plotsuar dshirn e prindrve t tij, Goran ndjek studimet pr filozofi e sociologji. Sot ndoshta do t ishte nj msues n qoft se suksesi i madh i diskut t tij t par nuk do t kishte vendosur ndryshe. Ndrsa sot ka nj band t madhe “eddings and Funerals Band” (Banda e martesave dhe funeraleve) dhe gzon akoma suksesin e muziks s tij.

  "Milosao"

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e amaro
  Antarsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  NenToke
  Mosha
  43
  Postime
  242
  Eshte numri 1 ne ballkan sidomos performancen e skenes e ka shume te modhe, ktu ne Turqi vjen do vit dhe ka sukses shume, muzika qe ben per mendimin tim eshte me shume ballkanike sesa Sllave.
  Nuk besoj qe arrihet askund duke bo propogande kundra ketij artisti kaq te madh ose duke kujtuar tmerret e te shkuares.
  Money Makes Man act Funny

 13. #13
  kureshtar Maska e chi_mai
  Antarsuar
  27-10-2005
  Vendndodhja
  perkohesisht tirane, vendbanimi alternativ
  Mosha
  37
  Postime
  373
  mbase shkoj dhe un, po sisha ne pune
  nuk njof shume kenge te ktij
  ka ate : in the death car
  nuk jam i sigurt , po me duket se e ktij eshte. kjo me pelqen shume si kenge
  do shkoj te marr nje zgjerim kulturor, muzikor
  all u need is love

 14. #14
  . Maska e nausika
  Antarsuar
  26-03-2005
  Vendndodhja
  .
  Postime
  774
  Sigurisht qe cdo manifestim serb (qofte edhe kulturur) do sjelle kontroversi dhe buje ne Shqiperi. Ne rastin konkret, Gorani (me grupin e tij) kane kenduar edhe shqip, biles e kam kengen "Kosovska" ne te cilen flitet per nje vajze te bukur kosovare qe kercen ne nje dasme.

  Sa per lajmin e mesiperm qe kendojne shqiptaret sebisht ne emision televiziv, mu rrotullua stomaku ...
  When in Doubt, Act Stupid!

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,379
  Nje miku im qe ka qene ne Greqi, me tha nje dite ne kafe, se Bregovic, gjate bombardimeve te Natos, ne Kosove, ka dhene nje koncert shume te madh ne Athine a Selanik kunder bombardimeve dhe kunder Natos.

  Kaq nga ana politike e temes.

  Sa per Bjello Dugmet, i kemi degju sa i kemi lujt fene, duke kujtuar qe kane pas edhe kengen "Rroke Mandolinen, Bjeri Ciftelise", po atehere ai qe njihej ishte Zhelko Bebek, qe ngjante si Mick Jagger. Mbaj mend qe vete Radio Prishtina e jepte shume...

  Lidhur me koncertin, mesa di une eshte sponzorizuar nga 2 nga shoqerite me te medha te lojrave te fatit, qe ca thone jane bashkepunim shqiptaro-serb.

  P.s Te ishte per mu, do te doja nje koncert te Rrollingstones...
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Poeti
  Antarsuar
  18-03-2003
  Vendndodhja
  Ferizaj-Kosov
  Postime
  4,216
  Do t doja t dij se si do t vepronit n kt rast, ju q e prkrahni kt koncert dhe q thrritni t jeni pjes e tij, sikur ndonj nga t afrmit tuaj, apo ndonj nga familja juaj e ngusht t kishte qen pre e hordhiv serbe n Kosov, sikur ndonjri nga ju t kishte par se si i nxjerren syt fmiut dhe detyrohet babai q ata sy ti glltis, sikur t kishit par se si dhunohet gruaja apo motra juaj para syve tuaj dhe t t tjerve, sikur t vritej nna, babai apo vllau juaj nga srbt, sikur t ndiqeshit edhe ju duke ln fmijt prapa q ti shkelin autotanket serbe, sikur gjat tr ktyre veprimeve t dgjonit serbet duke knduar (edhe kto kng q do ti dgjoni n koncert) dhe duke u dehur me raki, sikur pas kthimit n shtpi t konstatonit se gjysma e antarve tuaj jan zhdukur (dhe ende nuk u jan kthyer kufomat nga Serbia), sikur t gjenit tr pasurin tuaj t krijuar me vite t djegur e t shkatrruar, sikurka edhe shum t tjera, vall do t shkonit n koncert. Mos m thuani se muzika nuk njeh komb, sepse nuk sht e vrtet, mos m thuani as se kto dallime duhet t tejkalohen, sepse me dhembjen q shqiptart kan (ata q vrtet jan shqiptar) nuk mund ta tejkalojn dhe nuk mund ti harrojn plagt t cilat u jan shkaktuar, nuk mund t pajtohen kurr me at q ju pretendoni t na e servoni me kt rast. Jam i sigurt se sikur para jush t paraqiteshin psh. Etno Engjujt do t kishin m pak vizitor se tani pr kt koncert, apo ka vdekur kombtarizmi n Shqipri, apo ka tretur gjaku i Skenderbeut, apo jan harruar porosit e Naimit dhe t Ismail Qemalit, sht shtyr n nj qoshe porosia e Hasan Prishtins, apo sht harrura kaq shpejt sakrifica e familjes Jashari t Prekazit, apo sht shuajtur kujtimi pr mbi 10.000 t vrar e t masakruar an e knd Kosovs.
  Edhe nj gj do t iu them: Kurr mos mendoni se e keqja mund t harrohet, kurr mos pritni t jeni t prkrahur n demokracin tuaj, kurr mos logaritni n shqiptart nga Kosova q do t jen pjes e lojrave tuaja demokratike sepse ende plagt na kullojn gjak, ende para syve na dalin figurat e fmijve tan t djegur, ende na rrjedhin lott (dhe nuk do t thahen kurr) pr ata q i kemi humbur, ende jetojm n pritje t atyre q nuk jan as si kufoma n mes nesh, ende nnat rrisin jetima q t till shkjau i bri, ende vajzat e mbetura nn kuror presin kthimin e t dashurve t tyre, ende
  Prfundimisht do t dshroja q kurr, ama kurr askush q veten e ndjen shqiptar t mos i prjetoj ato q prjetuam ne, kurr t mos ballafaqohet me krimet q i kemi par ne dhe kurr t mos harroj se far i ka ndodhur vllezrve dhe motrave t tyre n Kosov.
  E ju shkoni n koncert, argtohuni sepse nuk iu dhemb askund, nuk keni asnj plag, dgjoni muzikn serbe, por kujtohuni se n t njejtn gjuh kan knduar serbt q na vrisnin, q na dhunonin, q na masakronin, q na digjnin
  Bashkimi kombtar nuk bhen me ksi lloj ndarjesh, nuk bhet duke e prqeshur dhembjen e vllezrve dhe motrave tuaja.
  MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA, FEJA E SHQIPTARIT SHT SHQIPTARIA

 17. #17
  satyr Maska e Gunnar
  Antarsuar
  23-06-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  490
  bobobo edhe ketu me politike ju. Kur mesova cmimin mu duk shtrenjt per kushtet e Shqiperise pasi mbaj mend se Metallicat kane dhene koncet per 15 $ bileta ne Bullgari para nja 5 vjetesh (prandaj me vinte inat ). Vetem per inat tuj qe e lidhni cdo gje me politiken do shkoj ta shof Goranin. Jo per gje por si artist eshte i madh dhe tipik Ballkanas. Man from Rino, Deathcar; soundtracket edrelezi, tajlanska etj, edhe tango bile Ausencia.

  P.S mbase ndonje prej ketyre qe permenda nuk eshte e Bregovic po shumica po.......
  To look life in the face....

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Poeti
  Antarsuar
  18-03-2003
  Vendndodhja
  Ferizaj-Kosov
  Postime
  4,216
  Citim Postuar m par nga Gunnar
  bobobo edhe ketu me politike ju. Kur mesova cmimin mu duk shtrenjt per kushtet e Shqiperise pasi mbaj mend se Metallicat kane dhene koncet per 15 $ bileta ne Bullgari para nja 5 vjetesh (prandaj me vinte inat ). Vetem per inat tuj qe e lidhni cdo gje me politiken do shkoj ta shof Goranin. Jo per gje por si artist eshte i madh dhe tipik Ballkanas. Man from Rino, Deathcar; soundtracket edrelezi, tajlanska etj, edhe tango bile Ausencia.

  P.S mbase ndonje prej ketyre qe permenda nuk eshte e Bregovic po shumica po.......
  Gunnar,

  Shko, kenaqu, sepse aq din dhe ashtu sa dhe si din vepron. Por mos harro se e keqja vije bumerang...dhe do te te zere diku patjeter.
  Do te ta them ty dhe te tjereve: "Ai qe e harron te kaluaren, nuk ka te ardhme"
  MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA, FEJA E SHQIPTARIT SHT SHQIPTARIA

 19. #19
  C O B sanguin Maska e whisper
  Antarsuar
  14-11-2004
  Vendndodhja
  Toronto ( perkohesisht ne Tirane)
  Postime
  1,028
  Fort te dashur kosovare forumiste, katundare dhe qytetare, mendjeholle dhe mendjetrashe, te shkolluar dhe gjysmake,paqesore dhe luftenxites, tolerante dhe hakmarres !

  Sipas logjikes se atyre qe jane anti-Bregovic (pra anti koncertit te bregovic ne Tirane) duhet qe te mos njohim artin dhe kulturen greke meqenese ishin greket qe cdo nate me qindramijera protestonin kunder Natos dhe pro Serbise gjate bombardimeve te Beogradit, duhet te mos njohim artin dhe kulturen ruse meqenese Rusia ishte mbeshtetsja kryesore e rregjimit te Miloshevicit...
  Sipas kesaj logjike kosovaret qe denojne rregjimin diktatorial komunist te Enver Hoxhes nuk duhet te flasin as gjuhen shqipe, e as te njihen me artin dhe kulturen shqiptare...meqe edhe Enver Hoxha ishte shqiptar...Pra...nje argument teper qesharak dhe absurd i anti-Bregoviceve (pra i atyre qe kundershtojne koncertin e Bregovic ne Tirane )


  Dikush me lart permendi U2....Ceshtje gustosh (edhe mua me pelqen shume U2...) por: Kontributi i Goran Bregovic ne bashkimin e kulturave te shteteve ballkanike, te kombeve dhe minoriteteve ballkanike te cilat vazhdimisht ne shekuj kane qene ne luftra dhe armiqesi me njera tjetren sigurisht qe tejkalon cdo lloj fame apo buje te cdo lloj koncerti bamiresie qe mund te japin here pas here per show edhe grupet muzikore me te mira perendimore...

  Kaq tani se jam i zene...

  Miresevjen ne Tirane Goran Bregovic!
  Ndryshuar pr her t fundit nga whisper : 29-03-2006 m 14:52
  ......dhe Udhe e Qumeshtit ne qiell
  drejt gjinjve te tu me ndjell...

 20. #20
  i/e larguar Maska e GL_Branch
  Antarsuar
  02-11-2003
  Vendndodhja
  Arbany
  Postime
  1,592
  Ok Gorani mire net vjen Tirane ska problem pasi me duket nuk eshte si gjithe serbet nacionalist

  Po cfare kerkojne kenget serbe ne TV Tirana...cdo nate japin kenge serbe...si ka mundesi kjo? asnje fjale serbe nuk e dini?

  Neve Kosove edhe pse 90% shqiptar ata shqipen e kane urrejt shumeee shumeee deri sa qe shkollat sna kane leje me mesu ne shqip, as radio sna kane leju e shume gjera elementare...

  Paramendo ata neve gjithe te keqijat na kane be deri sa shqip ne shkolla sna kane leju me mesu keta midis Tiranes lishojne kenge serbe...ku ne Tirane as 1 serb ska me saktesisht ne Shqipni asnje familje serbe nuk jetojne kurse ne Kosove 90% shqiptar skane leju gjerat me elementare......e mos ti permendi krimet kunder shqiptarve se sna del nata

  Gjithe gjuhet e botes jane mireseardhura kudo ne trojet shqiptare por jo serbe sepse ata neve na urrejn panvarsisht ne shqiptaret jemi demtuar ne cdo aspekte ndaj tyre.....dhe p.sh ku guxon ti sot ne lokal me lishu kenge shqipe ne Beograd...ta prejne koken ne vend sikur ne Kosove qe kane pre.....kurse Shqipni neper TV lishojne......per kenge greke mos te flasim i kane pushtu krejt kanalet televizive...

  ku mbeten ndenjat kombetare ...po ne athine me flamur shqiptare sguxon me dal se te masakrojne e lere te lishojsh kenge shqipe.....pse vlla kenge shqipe nuk ndegjoni? ok angleze kuptohet eshte gjuhe zyrtare e Botes edhe ne Shqipni ma shume kenget angleze ndegjohen 10 here se sa shqipe....po cfare kerkojne serbe dhe greke sidomos serbe....une kete se kuptoj?!
  Ndryshuar pr her t fundit nga GL_Branch : 29-03-2006 m 14:50

Faqja 0 prej 19 FillimFillim 1210 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Polifonia Popullore
  Nga Eni n forumin Folklori shqiptar
  Prgjigje: 27
  Postimi i Fundit: 23-05-2023, 16:43
 2. Lista e 813 personave n krkim nga Interpoli
  Nga Albo n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 54
  Postimi i Fundit: 29-12-2014, 10:16
 3. Libra te rinj
  Nga dodoni n forumin Enciklopedia letrare
  Prgjigje: 89
  Postimi i Fundit: 11-01-2012, 21:14
 4. Kishat dhe Misionet e Veprimit Katolik ne Shqiperi
  Nga NoName n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-04-2006, 16:50
 5. Romani shqiptar numeron 500 tituj ne 130 vjetorin e tij.
  Nga macia_blu n forumin Enciklopedia letrare
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 23-09-2002, 22:14

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •