Close
Faqja 1 prej 12 12311 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 233
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,126
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Banda e Durrsit: Vendimi i gjyqit, burg pr jet pr 4 antar

  Ministria e Brendshme njofton arrestimin e 6 pjesetareve te "organizates kriminale te drejtuar nga Lulzim Berisha". Ne kerkim, Lulzim Berisha dhe bashkepunetoret e tij te ngushte. Hetimet qe filluan pas zgjedhjeve te 3 korrikut dhe ekzekutimet e kryera nga banda ne Tirane e Durres permes rekrutimit te vrasesve me pagese

  Sokol COBO

  Shpartallohet banda e Lul Berishes ne Durres. Ndersa biznesmeni i njohur eshte shpallur ne kerkim, bashke me dy nga bashkepunetoret e tij me te ngushte, policia ka vene ne pranga 6 persona te tjere, qe sipas saj, jane anetare te organizates kriminale te drejtuar nga Berisha. Te konsideruar si "sundimtare" prej 10 vitesh te qytetit te Durresit, ata jane vene nen hetim menjehere pas zgjedhjeve te 3 korrikut 2005. Hetimet jane finalizuar dje me goditjen e kesaj organizate, te perbere nga dy krahe kundershtare; njeri i drejtuar nga biznesmeni Berisha dhe tjetri nga Indrit Dokle, nipi i is-zevendeskryeministrit socialist Namik Dokle.

  Pas nje hetimi disamujor, Policia e Shtetit, ne bashkepunim me Prokurorine e Krimeve te Renda, bene te mundur shkaterrimin e nje organizate kriminale prej 21 personash, te kryesuar nga biznesmeni Lulezim Berisha (ne gjendje te lire), Klodian Saliu (i vrare) dhe Indrit Dokle (i arrestuar). Altin Ndroqi, zedhenes i Ministrise se Brendshme beri publik detaje te operacionit "top secret". Berisha, Saliu dhe Dokle akuzohen per "krijim, organizim dhe drejtim te grupit te strukturuar kriminal, per vrasje, trafik nderkombetar droge, armesh dhe prostitucion".

  Hetimet per kete bande kriminale kane filluar pas zgjedhjeve politike te 3 korrikut te vitit te kaluar dhe, sipas Ndroqit, ekzistojne prova se, fillimisht banda drejtohej nga Lulezim Berisha dhe Klodian Saliu. Nga nje mosmarreveshje banda u nda. Klodian Saliu u vra ne vitin 2005, pas nje prite ne autostraden Tirane-Durres. Ekzekutoret e tij ende nuk jane identifikuar, por hetuesit hedhin dyshime mbi Berishen, i cili u ka shpetuar prangave te policise dhe mendohet se fshihet jashte shtetit. Sipas policise dhe prokurorise, "sundimtaret" e Durresit bashkepunonin mes tyre ne arste te caktuara, pavaresisht kontradiktave qe kishin.

  Vrasjet ne Tirane dhe Durres

  Banda kriminale, me drejtues te perbashket Lulezim Berisha dhe Klodian Saliun funksiononte prej vitit 1994 ne qytetin bregdetar. Sipas Ministrise se Brendshme, "ajo eshte autore e nje sere vrasjeve te ndodhura ne Durres e Tirane, nga viti 1998 e ne vazhdim, si vrasja e Dritan Sallakut, me 17 tetor 1998, ne qytetin e Durresit, e shtetasve Viron Curri e Arjan Paja dhe plagosjen e shtetasit Marsel Sotiri, me 29 tetor 1998 ne fshatin Rrashbull te Durresit. Ndersa ne vitin 1999, pasi kishin deshtuar nje vit me pare per vrasjen e Sotirit, i cili ishte plagosur, organizata ndermori nje aksion dhe e ekzekutoi ate me 22 gusht, ne zonen e Plazhit. Ne vitin 2000, banda akuzohet per vrasjen e Dritan Dishes, me 9 qershor, ne fshatin Shenavlash te Durresit. Nder vrasje te tjera, zedhensi Ndroqi permendi edhe ate te Ervin Lames, me 14 janar 2002, ne lagjen nr. 3 te qytetit te Durresit. Pas vrasjes se Saliut, organizata qe u vendos nen drejtimin e Dokles, akuzohet per vrasjen e Avni Gashi, me 13 tetor 2005, ne Tirane. Kufoma e Gashit u hodh ne fshatin Romanat te Durresit. Ndersa me 30 tetor 2005, organizata e Indrit Dokles ekzekutoi ne Tirane, prane stadiumit 'Qemal Stafa', shtetasin Ilir Koldashi. "Per qellimet e tyre, drejtuesit e organizates edhe vrases me pagese, si shtetasit Elvin Hoxhosmani, Selman Heti, Spartak Kalthi dhe Alban Neli", shtuan burimet zyrtare te Ministrise se Brendshme.

  PJESETARET E ORGANIZATES

  Te arrestuar me pare

  Indrit Dokle

  Kujtim Buna

  Serdian Sulejmani

  Te arrestuar dje

  Dritan (Adriatik) Coli

  Elvin Hoxhosmani

  Alban Neli

  Spartak Kalthi

  Selman Heti

  Altin Olloni

  Te arrestuar ne Itali

  Altin Nikolla

  Julian Mece

  Jurid Xhunga

  Ende te pa-arrestuar

  Lulzim Berisha

  Plaurent Dervishaj

  Indrit Taullaj

  I vrare

  Klodian Saliu


  Korrieri

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,126
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime
  Indrit Dokle, biznesmen karburantesh

  Pas goditjes se grupeve kriminale te Durresit, hetuesit filluar verifikimin e pasurive te tyre. Nga te dhenat e para eshte konkluduar se Indrit Dokle eshte aksioner ne depozitat e karburanteve, me filial ne Durres. Sipas burimeve te Ministrise se Brendshme, kjo eshte depozita me e madhe ne Shqiperi e karburanteve, ku shkarkohen thuajse te gjitha importet e ardhura nga jashte. Policia e Tiranes e ka vene ne pranga Doklen, me 31 tetor te vitit te kaluar, si nje nga nga autoret e dyshuar per vrasjen e Ilir Koldashit, ngjarje e ndodhur ne oborrin e bar-klub "Fashion". 23-vjecari Dokle, nipi i deputetit te Partise Socialiste, Namik Dokle, nga Durresi, arriti te largohej ne momentin e vrasjes se Koldashir e plagosjes se Kujtim Bunes, ndersa Sarian Sulemani u vu ne pranga qe ne ate moment. Ai u ka shpetuar bresherive te plumbave ne oborrin e barit dhe mundi te largohej me vrap, ne momentin kur policia ishte duke mberritur. Pas vrasjes, policia tha se shkaku i ekzekutimi jane pazaret pambyllura te droges e trafiqeve te tjera. S.C.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,715
  Faleminderit
  41
  96 falenderime n 84 postime
  shume mire sali berisha hallall ja bofshte zoti

  sa me shpejt te vendoset rendi ne shqiperi aq me mire do jete per shqiperine dhe shqiptaret kudo qe te jene brenda dhe jashte

  ka ik koha e te forteve ,shqiperia nuk ka per tu bere kurre si napoli

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-08-2002
  Vendndodhja
  N.Y.
  Mosha
  48
  Postime
  660
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Urime e suksese te metejshme per policine shqipetare. Dhe ti o njeri i mire ( Te shkon me teper njeri i keq ) shko beji tjeterkund ato shkrimet e tua te helmeta. Shqiperia nuk do te ndahet kurre ne veriore dhe jugore. Te gjithe jemi shqipetare.

 5. #5
  Perjashtuar Maska e romeoOOO
  Antarsuar
  27-08-2005
  Postime
  1,543
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Albo
  Indrit Dokle, biznesmen karburantesh

  Pas goditjes se grupeve kriminale te Durresit, hetuesit filluar verifikimin e pasurive te tyre. Nga te dhenat e para eshte konkluduar se Indrit Dokle eshte aksioner ne depozitat e karburanteve, me filial ne Durres. Sipas burimeve te Ministrise se Brendshme, kjo eshte depozita me e madhe ne Shqiperi e karburanteve, ku shkarkohen thuajse te gjitha importet e ardhura nga jashte. Policia e Tiranes e ka vene ne pranga Doklen, me 31 tetor te vitit te kaluar, si nje nga nga autoret e dyshuar per vrasjen e Ilir Koldashit, ngjarje e ndodhur ne oborrin e bar-klub "Fashion". 23-vjecari Dokle, nipi i deputetit te Partise Socialiste, Namik Dokle, nga Durresi, arriti te largohej ne momentin e vrasjes se Koldashir e plagosjes se Kujtim Bunes, ndersa Sarian Sulemani u vu ne pranga qe ne ate moment. Ai u ka shpetuar bresherive te plumbave ne oborrin e barit dhe mundi te largohej me vrap, ne momentin kur policia ishte duke mberritur. Pas vrasjes, policia tha se shkaku i ekzekutimi jane pazaret pambyllura te droges e trafiqeve te tjera. S.C.  eheheheheehh Indritin e kam pas shok...ska qene cun i keq po kohet e fundit mora vesh se i kishte hy keq xhiros!

  Nga ajo lista njof disa nga ato cunat...gjynof se shpesh te bo halli ne Shqiperi me u mar me kto gjona, nga pamundesia per te punuar i hyjn atyre rrugeve!

 6. #6
  Bogdan Chmielnicki Maska e antares
  Antarsuar
  19-08-2004
  Vendndodhja
  Ukraine
  Postime
  880
  Faleminderit
  0
  23 falenderime n 23 postime
  Deri tani eshte bere vetem gjysma e punes. Ceshtja eshte qe te marrin denimin e merituar (fatkeqesisht Europa na pengon t'u japim 5-lekshin pas qafe)!
  Komente te tipit jug-veri jane sa naive aq dhe dashakeqese, Zani e te tjere mesa di une nuk i shin nga Tropoja apo Kuksi!
  Krimi nuk ka parti apo gjeografi!
  Nuk pajtohem me apologjine e tipit "Ishin cuna te mire po skamja i beri te....." Ne Shqiperine Kapitaliste te Ekonomise se Tregut 40% e popullsise tashme shijon frytet e kapitalizmit nen nivelin e varferise absolute, 30 e popullsise ha buke me lista.......
  Jo cdo i varfer shkon drejt rruges se krimit!
  "The United States appear to be destined by Providence to plague America with misery in the name of liberty"
  -Simn Bolvar

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,126
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime
  Kreu n arrati i organizats ishte shpallur n krkim nga interpoli gjerman dhe turk. Verifikohen pasurit e tij

  Lul Berisha, i krkuar pr trafik droge nga Turqia e Gjermania

  Dashamir Biaku

  TIRANE- Organizata e drejtuar nga Lul Berisha hetohet pr trafik narkotiksh n drejtim t Gjermanis. I arratisuri gjat operacionit t fundit t policis, Lulzim Berisha, sht shpallur n krkim ndrkombtar nga autoritetet gjermane t drejtsis, pasi akuzohet pr trafikim lndsh narkotike n drejtim t ktij vendi. Ky sht fakti m i ri, i cili bhet i ditur pr “Shekullin” nga burime t Ministris s Brendshme, t cilt pohojn se Berisha ka qen i shpallur n krkim nga autoritetet gjermane pr trafikim droge. Madje, n baz t ktij urdhr-arresti, Berisha sht arrestuar n vitin 1997 n Durrs, por nuk ka qndruar vese disa dit n qeli. N t njjtn koh q krkohej nga policia gjermane, Lul Berisha gjykohej n munges edhe n nj proces n Turqi. Sipas burimeve t Ministris s Brendshme, Lulzim Berisha tashm sht i krkuar edhe nga policia turke, pr akuzn e organizimit t trafikut t lndve narkotike. N vitin 2000, sipas burimeve t policis, Berisha sht prfshir n nj organizat t fuqishme t trafikut t drogs, q niste nga Turqia dhe m pas kalonte n Bullgari, Maqedoni, Shqipri, Itali dhe n vende t tjera perndimore. E fundit n list, prsa i prket shpalljes n krkim t Lul Berishs duket se sht policia shqiptare, e cila e akuzon at pr nj seri eliminimesh n Durrs dhe Tiran.
  Pasurit
  Ministria e Brendshme dhe Prokuroria e Krimeve t Rnda, menjher pas shkatrrimit t antarve t bands s Lulzim Berishs dhe asaj rivale, t kryesuar pas vrasjes s Klodian Saliut nga Indrit Dokle, ka nisur verifikimin e pasurive t tyre. Fakti i msiprm pohohet nga burime t Ministris s Brendshme, t cilt shtojn se grupe t posame q merren me hetimin e veprimtaris kriminale t grupeve t msiprme dhe antarve t tyre, kan nisur verifikimin e pasurive q ata disponojn. Burime t policis pohojn se do t verifikohen n mnyr paralele pasurit e t gjith personave t arrestuar prej tyre, apo pr t cilt ekzistojn urdhr-arreste dhe q rezultojn t jen lidhur me kto dy organizata kriminale. Sipas burimeve t policis, Berisha sht pronar i ish- piks s fermentimit n qytetin e Durrsit, i nj vile luksoze dhe i nj lokali t till n qytetin bregdetar. Ndrkaq, rivali i tij, Indrit Dokle, i akuzuar edhe si organizator i disa atentateve ndaj Berishs msohet t jet pronar i disa karburanteve n Durrs. Ndaj ktyre pronave t evidentuara tashm nga prokurort e shtjes, ende nuk sht marr ndonj mas sekuestrimi.
  Organizata
  Javn e kaluar, policia e Durrsit n nj operacion t organizuar n shkall t gjer mundi t vinte n pranga disa nga pjestart e bands s Berishs dhe rivalit t tij, Indrit Dokle, duke shkatrruar n kt mnyr dy bandat, rivaliteti i t cilave kishte shkaktuar shum viktima. N prangat e policis prfunduan s paku 7 persona t prfshir n veprimtarin kriminale t bandave t msiprme. Po sipas njoftimit zyrtar t dhn nga policia t dieln, 4 nga personat e arrestuar ishin rekrutuar si vrass me pages nga Indrit Dokle me qllim eliminimin e Lul Berishs. Ky i fundit akuzohet se ka vrar n plazhin e Durrsit Klodian Saliun, banda e t cilit drejtohej s fundmi nga Indrit Dokle. Policia e Shtetit i akuzon antart e dy bandave rivale pr vrasjen e 8 personave, ndrkoh q po heton edhe pr zbardhjen e vrasjeve t vjetra, t cilat dyshohet se mbajn vuln e Lul Berishs. Ky i fundit i shptoi operacionit t policis s Durrsit, ndrkoh q destinacioni i tij mbetet ende i paqart pr policin.

  2003
  N vitin 2003, si pasoj e kontradiktave t brendshme, organizata sht ndar n dy organizata t tjera, t kryesuara respektivisht nga Lulzim Berisha dhe Klodian Saliu. T dyja kto organizata tashm jan br rivale t njra- tjetrs duke filluar nj luft ndrmjet tyre

  26 shkurt 2005
  Pas ksaj ndarjeje, organizata e kryesuar nga Lulzim Berisha ka marr hak ndaj rivales s saj duke organizuar atentatin pr vrasjen e Klodian Saliut. Kjo vrasje sht kryer n autostrad m dat 26 shkurt t vitit 2005, pran fshatit Maminas t rrethit t Durrsit

  13 tetor 2005
  Vetm 9 muaj ka vonuar kundrprgjigjja e ish- organizats s Klodian Saliut. Tashm ajo drejtohet nga Indrit Dokle dhe akuzohet se ka kryer vrasjen e Avni Gashit, m 13 tetor 2005 n Tiran. Pas vrasjes trupi i Gashit sht hedhur n fshatin Romanat t Durrsit

  30 tetor 2005
  Hakmarrja e grupit t kryesuar tashm nga Indrit Dokle nuk sht ndalur me kaq por 27 dit m von ai ka organizuar vrasjen e shtetasit Ilir Kolgjini, i njohur si mik i Lul Berishs. Kjo vrasje ka ndodhur m 30 tetor t vitit 2005 pran stadiumin ndrkombtar “Qemal Stafa”

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  lul berisha
  seanca

  Rrfehet Selman Heta, gjykata burgos gjasht antart e bands, njri vetm 17 vje


  Lul Berishen tentova ta vras pr 150 mij euro
  Keti Banushi (panorama)

  Pr t vrar Lulzim Berishn m kan ofruar nj shum 100 deri n 150 mij euro, por mu bllokua pistoleta dhe munda vetm ta plagos at dhe dy personat q po e shoqronin. Pr kt mora vetm 25 mij euro. Kjo ishte deklarata e pazakont q bri dje n Gjykatn e Krimeve t Rnda 20-vjeari Selman Heta, i arrestuar javn e kaluar n qytetin e Durrsit, pasi dyshohet si autor i atentatit t Lulzim Berishs m 5 maj t vitit 2005.

  Ai u arrestua s bashku me t pandehurit Alban Neli, Altin Nikolla, Elvin Hoxhosmani, Altin Ollani dhe Spartak Kalthi, pr t cilt dje Gjykata e Krimeve t Rnda vendosi masn e siguris arrest me burg, deri n prfundim t gjykimit. Por, ndrsa ka pranuar autorsin e plagosjes s Lul Berishs, Heta ka pohuar se nuk ka pasur njohje me asnj nga t pandehurit e tjer, prve nj djali me emrin Tiku, cili i kishte dhn shumn e 25 mij eurove, duke e rekrutuar n kt mnyr pr vrasjen e personit q ishte vn n shnjestr. Pyetjes s kryetarit t seancs se cila ishte arsyeja pr t ciln i akuzuari donte t vriste Lul Berishn, 20-vjeari i sht prgjigjur se kt e ka br vetm pr para, pr asnj arsye tjetr. Pavarsisht dshmis s Selman Hets, deklarimet e t akuzuarve t tjer kan qen t ndryshme. Ata kan mohuar akuzat q u jan br nga Prokuroria dhe kan thn se nuk kishin njohje me njri-tjetrin prve ndonj prshndetjeje t zakonshme.

  Seanca n gjykat
  Kryetari i Gjykats s Krimeve t Rnda, Sandr Simoni, bri vlersimin e mass s siguris pr gjasht t pandehurit. Akuza prfaqsohej nga dy prokurort e shtjes, Anton Martini dhe Sokol Malaj. N mbrojtje t t pandehurve ishin avokatt Vjollca Pustina, Qazim Gjoni dhe Ilir Murati. Fillimisht seanca ka filluar me t pandehurin Selman Heta, i cili pranoi autorsin e plagosjes s Lul Berishs nj vit m par. Heta tha se pr kt ngjarje kishte marr 25 mij euro si shprblim pr atentatin. I pandehuri tjetr, Altin Nikolla ka pohuar se, ditn e atentatit ka pasur detyrn e shoferit, por ka mohuar t kishte dijeni mbi ngjarjen. Ndrkoh, i akuzuari tjetr Altin Ollani, i cili sipas Prokuroris ka qen personi q rekrutonte vrassit me pages, gjat deklarats s tij kundrshtoi plotsisht akuzn, duke u shprehur se nuk kishte lidhje shoqrore me asnj nga t pandehurit. Sipas tij, ata kishin vetm prshndetje t thjeshta. Antari tjetr i organizats, Elvin Hoxhosmani nuk i ka pranuar akuzat e ngritura ndaj tij, t cilat u komunikuan nga prokurort e Krimeve t Rnda. Vetm i pandehuri tjetr, 17-vjeari Spartak Kalthi nuk ka pranuar t flas gjat seancs gjyqsore, duke ia ln fjaln avokatit t tij, Qazim Gjonit. Ky i fundit tha se klienti i tij sht i pafajshm dhe nuk ka asnj lidhje me t pandehurit e tjer. Sipas avokatit, gjykata duhet t marr parasysh dhe faktin se Kalthi sht minoren. Kryetari i seancs vendosi edhe pr 17-vjearin masn e siguris arrest me burg, por ndryshe nga t pandehurit tjer, ai nuk do t qndroj n t njjtin paraburgim me ta.

  Akuzat e Prokuroris
  Prokuroria e Krimeve t Rnda i akuzon gjasht t pandehurit Alban Neli, Altin Nikolla, Elvin Hoxhosmani, Altin Ollani, Selman Heta dhe Spartak Kalthi pr veprat penale t pjesmarrjes n organizat kriminale t armatosur, veprime n organizat kriminale, vrasje me dashje, tentativ vrasje me dashje, mbajtje pa leje t armve dhe municioneve luftarake. Gjithashtu, t pandehurit Alban Neli, Selman Heta, Spartak Kalthi dhe Elvin Hoxhosmani akuzohen si vrass me pages. Sipas burimeve zyrtare, ndaj t pandehurve pritet t ngrihet dhe akuza e trafikut t lndve narkotike. Prokuroria tha se, personi q rekrutonte vrassit me pages ka qen Altin Olloni, i cili akuzohet si nj nga bashkpuntort m t ngusht t Indrit Dokles, nga i cili kryesohej organizata. Sipas burimeve, Olloni duke shfrytzuar njohjet e tij n qytetin e Burrelit, siguronte personat, t cilt paguheshin me 100-150 mij euro pr vrasjet q kryenin. Burimet shtuan se, nse vrasja nuk arrihej t realizohej, por objektivi vetm plagosej, ather pagesa ishte m e vogl. Sipas akuzs, banda e kryesuar nga Indrit Dokle akuzohet se ka kryer atentatin ndaj Lul Berishs, ngjarje e ndodhur n dat 5 maj t vitit t kaluar.  Si i qlloi papritur autori 20-vjear
  Atentati i 5 majit q plagosi Lulzim Berishn

  DURRES Disa vjet pas kthimit nga Italia dhe lvizjeve me makina t blinduara dhe nj grupi t madh shoqruesish, m 5 maj 2005, Lulzim Berishs i kryhet nj atentat para lokalit t familjes s tij. Si pasoj e disa plumbave pistolete, t cilat u qlluan nga nj i ri q nuk t linte hije dyshimi pr at q do t bnte, Berisha, bashk me dy miq t tij mbetn t plagosur, ndonse pa rrezik pr jetn. Ngjarja ndodhi rreth 10:00, para piceris Cera una volta, pran ish-fermentimit n Durrs. Megjithse n at koh kishte nj numr t madh kalimtarsh, autori sht afruar qetsisht dhe pasi ka nxjerr armn e zjarrit nga posht xhakets ka qlluar 8 her drejt nj tavoline t vendosur n ambientet e jashtme. Lulzim Berisha, 34 vje, ishte n prani t kushririt t tij, Isuf Morina, si dhe t nj shoku, Kujtim Haxhiajt. T tre kan psuar plag n pjesn e kmbve, por pas shtrimit n spital ata kan marr mjekimin e nevojshm, pa probleme pr jetn. Dshmitart dhe vet 3 t dmtuarit kan pohuar pas ngjarjes se nuk e kishin vn re personin q po u afrohej. Bhej fjal pr nj djal t ri, rreth 20-22 vje, me flok t zeza, t prera shkurt me nj model t kohve t fundit. Ai nuk e kishte t maskuar fytyrn, kshtu q me lehtsi ka mundur t deprtoj mes njerzve dhe ti afrohet tavolins-shnjestr. M tej, sipas dshmitarve, po me qetsi autori sht larguar pas pallateve, ku mund ta ket pritur ndonj makin, me t ciln sht arratisur nga vendi i krimit. T dmtuarit e atentatit prjashtuan n dshmit e tyre t ken pasur ndonj lidhje me ndonj konflikt q t ket shtyr dik t marr hak duke qlluar mbi ta. Madje, vet Berisha e prjashtoi mundsin q t ket qen ai shnjestra e krimit, duke ia kaluar dyshimet dy personave t tjer. Autori i plagosjes nuk u kap dot n at periudh, ndonse forca t shumta policie mbrritn n vendngjarje me shpejtsi, pasi patrullonin jo shum larg zons ku ndodhi tentativa e vrasjes. Sipas ekspertve t policis, personi q qlloi me arm mund t ishte ngarkuar pr ta kryer kt vepr, pasi dhe t plagosurit nuk e klasifikuan n listn e personave q njihnin.  I akuzuari Altin Ollani, i cili sipas Prokuroris ka qen personi q rekrutonte vrassit me pages, gjat deklarats s tij kundrshtoi plotsisht akuzn, duke u shprehur se nuk kishte lidhje shoqrore me asnj nga t pandehurit. Sipas tij, ata kishin vetm prshndetje t thjeshta. Antari tjetr i organizats, Elvin Hoxhosmani nuk i ka pranuar akuzat e ngritura ndaj tij, t cilat u komunikuan nga prokurort e Krimeve t Rnda

  Mbrojtja: Klientt tan nuk njohin njri-tjetrin, kshtu funksiononte grupi. Fshihet dshmitari

  Akuza: Organizata prahet n qeli
  Prokuroria: T arrestuarit treguan krimet e njri-tjetrit

  Nse t arrestuarit e akuzuar si antar t organizats s Lulzim Berishs e Klodian Saliut nuk do t kishin folur pasi kan prfunduar n qeli, ather ata nuk do t mbanin mbi supe malin e akuzave t publikuara nga Ministria e Brendshme.

  Pas vendimit t Gjykats s Krimeve t Rnda, e cila la n burg gjasht personat e arrestuar pes dit m par, Prokuroria tha zyrtarisht se t dyshuarit kan zbuluar njri-tjetrin. Ata kan folur pr veprimet e njri-tjetrit, pr aktivitetin dhe lidhjet e tyre me personat q qndronin n krye t grupeve, than burimet zyrtare nga organi i akuzs. Institucioni hetimor pretendoi se, pas arrestimit t gjasht personave q bnin pjes n organizat, ata kan psuar nj prarje gjat qndrimit n qeli. Pasi ishin ndaluar, katr nga gjasht t arrestuarit kan zbuluar krimet e njri-tjetrit gjat dshmive q kan dhn para grupit hetimor t shtjes. Dy prej personave t tjer nuk kan treguar pr krimet e antarve t organizats q sht drejtuar nga Klodian Saliu. Selman Heti, i akuzuar si vrass me pages, ka folur vetm pr bmat e tij, duke thn se nuk i njihte antart tjer t grupit.

  Prarja
  Pikrisht ai konfiktualitet i krijuar mes katr personave t arrestuar, pretendohet prej Prokuroris si nj sukses i saj q ka uar n zbardhjen e krimeve enigm. Katr nga gjasht t arrestuarit kan treguar pr njri-tjetrin veprimet q kishin kryer, duke denoncuar n kt mnyr antart e grupit ku bnin pjes. Pavarsisht se Prokuroria pretendoi n prarjen mes katr t arrestuarve, nj gj e till nuk sht konfirmuar dje n gjykat. Gjasht t arrestuarit kan dal para togave t zeza dhe vetm Selman Heti ka pranuar se ishte rekrutuar pr t vrar Lul Berishn. Pes t arrestuarit tjer jo vetm q nuk kan folur pr krimet e njri-tjetrit, si pretendon akuza, por nuk kan pranuar akuzat e ngritura ndaj secilit prej tyre. Gjithsesi, prarja, t paktn si pretendon Prokuroria, ka ndodhur n birucat e policis dhe ende mund t cilsohet e mbuluar me mister. Dshmit e t akuzuarve jan marr atje ku menjher pas arrestimeve t javs s kaluar, prokurort kan shkuar me vrap pr t marr deklarimet e atyre q u cilsuan si antar t grupit q ishte udhhequr nga Klodian Saliu dhe pas vrasjes s tij, nga shtetasi Indrit Dokle.

  Organizata
  Nj fakt q bie ndesh me pretendimin e Prokuroris pr prarjen e grupit sht dhn dje nga avokatt e t akuzuarve. Ata than se klientt e tyre nuk e njihnin njri-tjetrin e si rrjedhim, nuk kishin mundsi t tregonin pr krimet q kishin kryer. Nga ana e Prokuroris sht pretenduar se nj prej t pandehurve kishte treguar gjat dshmive n dhomat e izolimit se vrassit paguheshin 100 mij euro pr do ekzekutim. Madje, kto deklarime shkuan deri aty sa u deklarua se pr nj plagosje pagesa ishte m e ult, 25 mij euro. Deklarata t tilla nuk u konfirmuan dje nga i arrestuari Selman Heti. Ai pohoi para gjykats se pagesa pr vrasjen e Lulzim Berishs ka qen 150 mij euro dhe jo 100 mij euro. Burimet nuk kan konfirmuar nse deklarata pr prarjen mes t arrestuarve sht nj tentativ pr t realizuar qllimin e hetuesve, apo nj prpjekje pr t fshehur faktin se nj antar i organizats ka treguar gjithka. Nj fakt i till u konfirmua dje nga burimet e shtjes, t cilt than se i penduari q nuk e ka fituar statusin ende sht arrestuar muaj m par, para prangosjes s gjasht personave javn e kaluar.  T pandehurit

  1-Alban Neli
  2-Altin Nikolla
  3-Elvin Hoxhosmani
  4-Altin Ollani
  5-Selman Heta
  6-Spartak Kalthi

  akuzat

  Pjesmarrje n organizat kriminale t armatosur
  Veprime n organizat kriminale
  Vrasje me dashje
  Tentativ vrasje me dashje
  Mbajtje pa leje t armve dhe municioneve luftarake


  Hetimi i pasurive
  Tashm Prokuroria ndodhet n fazn e hetimit t pasurive q zotrojn t gjith personat e akuzuar si antar t organizats s Lul Berishs e Klodian Saliut. N rrug zyrtare sht msuar se n Prokurori hetohet nj dosje pr privatizimin e ish-fabriks s fermentimit t duhan-cigares n Durrs. Burimi i financimit n kt rast, sipas hetimeve t Prokuroris, sht bashkpunimi mes disa biznesmenve nga Durrsi, t cilt nuk kan probleme n aktivitetin e tyre. Kjo dosje pritet t ndshkoj punonjs shtetror q kan lejuar shitjen nn kosto t objektit.

  Rivaliteti i grupeve
  Shkaqet e vrasjes s Klodian Saliut nuk jan deklaruar ende nga policia dhe Prokuroria. Bosi i disa bizneseve n Durrs u ekzekutua m 26 shkurt 2005, dy vite pasi, sipas Ministris s Brendshme, Klodian Saliu kishte marr drejtimin e nj grupi t shkputur nga organizata q kryesohej prej Lulzim Berishs. Sipas Ministris s Brendshme, organizata sht ndar n vitin 2003 dhe pas ktij zhvillimi, grupi i drejtuar nga Klodian Saliu e m pas nga Indrit Dokle ka tentuar vazhdimisht vrasjen e Lulzim Berishs.

  Zbulimi i krimeve
  Prokuroria e Durrsit ka deklaruar se, lidhja me njra-tjetrn e krimeve q jan kryer prej grupeve t Lul Berishs e Klodian Saliut u zbulua pas nj rishqyrtimi t vrasjeve q kan ndodhur vitet e fundit n Tiran e Durrs. Tre muaj m par kemi nisur n Prokurorin e Prgjithshme dhe te Krimet e Rnda disa dosje atentatesh q ndodhura n Tiran e Durrs. Nga hetimet pr kto ngjarje u msua se ato kishin pr autor njerz q ishin antar t grupit, ose persona q ishin prdorur prej tyre, kan pohuar zyrtart e organit t hetimeve.

  Ministria e Brendshme dhe Prokuroria e Krimeve t Rnda kan konfirmuar se po bashkpunojn me Interpolin dhe me organet e drejtsis italiane pr hetimin e veprimtaris s dy antarve t organizats kriminale, t cilt jan arrestuar n Itali. Sipas burimeve zyrtare, me policin italiane hetuesit po bashkpunojn edhe pr identifikimin e vendndodhjes s Lulzim Berishs, i shpallur zyrtarisht n krkim gjasht dit m par nga Prokuroria e Krimeve t Rnda n Tiran, e cila po heton dosjen.
  panorama

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,126
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime
  I arrestuari nga Mati, Selman Heti, rrfen para gjykats bashkpuntort e tij n atentatin kundr Lul Berishs

  Lul Berisha, miliona n emr t motrs

  Prokuroria: Banda rivale jepte 150 mij euro pr vrasjen e Berishs. Katr akuza t arrestuarve

  Flamur Vezaj

  TIRAN- “Un kam tentuar t vras Lulzim Berishn m 5 maj t vitit t kaluar, por m’u bllokua pistoleta. Vetm sa munda ta plagosja dhe pr kt gj, Adriatik Coli m ka dhn 25 mij euro”. Kshtu u shpreh mngjesin e djeshm 23-vjeari nga fshati Koms i qytetit t Burrelit, Selman Heti, para gjytarit t Krimeve t Rnda, Sandr Simoni. N prani t avokates s caktuar kryesisht nga gjykata, Vjollca Pustina, dhe dy prokurorve t shtjes, 23-vjeari nga Burreli pranoi se ka tentuar t vras Lulzim Berishn dhe dy shoqruesit e tij, Isuf Morina dhe Kujtim Haxhiaj, ku gjat ktij atentati mbetn t plagosur, ngjarje kjo e ndodhur mngjesin e 5 majit t vitit t kaluar para piceri “C’era una volta” n Durrs. N kt mnyr, 23-vjeari nga Burreli pranoi se ishte paguar pr t eleminuar Lul Berishn, ndrkoh q kishte mundur t fitonte vetm 25 mij euro, pas dshtimit t atentatit.
  Dshmia
  “Un nuk njoh asnjrin nga kta q prmend prokuroria, prve Adriatik Colit. Kt e njoh se kam biseduar me t pr vrasjen e Lul Berishs, ku mbeti i plagosur. Kt e kam pranuar dhe e pranoj se e kam br”,- tha 23-vjeari i zverdhur n fytyr. Sipas prokurorve t shtjes, Sokol Malaj dhe Anton Martini, gjasht t arrestuarit: Edvin Hoxhosmani, Alban Neli, Altin Nikolla, Altin Olloni, Selman Heti dhe Spartak Kalthi dyshohen se kan kryer veprat penale t “pjesmarrjes n organizat kriminale”, “kryerjen e veprave penale si organizat kriminale” dhe “vrasje me paramendim, t mbetur n tentativ” dhe “mbajtje pa leje t armve luftarake” n bashkpunim. Sipas neneve t parashikuara n Kodin Penal, t dyshuarit nse shpallen fajtor pr kto vepra kriminale rrezikojn t dnohen nga 15-vjet burg deri me burgim t prjetshm. Mngjesin e djeshm, prve t dyshuarit Selman Heti, i cili pranoi akuzat, para togave t zeza, doln edhe 5 shokt e tij, t arrestuar fundjavn e kaluar. Pes t dyshuarit, para kryegjyqtarit Sandr Simoni nuk pranuan akuzat, duke pretenduar se: “nuk kemi t bjn me kto akuza t organizats kriminale, si e quan prokuroria”.
  Akuza
  Kuksiani Altin Olloni, i cili dyshohet se sht kreu nr. 2 i organizats kriminale t udhhequr nga Indrit Dokle, sipas organit t akuzs, sht personi, i cili gjente dhe rekrutonte “vrassit” me pages. “Kuksiani me banim n kryeqytet, n lagjen “Komuna e Parisit”, pas vrasjes s Klodian Saliut nga djemt e ish-shokut t tij, Lulzim Berisha, ka gjetur dhe rekrutuar vrassit me pages, Edvin Hoxhosmani, Alban Neli, Altin Nikolla dhe Spartak Hersi, t gjith nga qyteti i Burrelit”-pohuan prokurort. Sipas akuzs, vrassve u sht premtuar se kush vret Lulzim Berishn ka nj shprblim prej 100 deri 150 mij euro. Katr matjant, gjat nj periudhe t gjat koh kan prcjell dhe vzhguar t gjitha lvizjet e Lulzim Berishs dhe kan dshtuar n katr atentate t tyre, pasi ky i fundit lvizte me makina t blinduara. Nga ana e tyre, t akuzuarit si vrass me pages nuk i kan pranuar akuzat e ngritura nga Prokuroria e Krimeve t Rnda, edhe pse nuk kan preferuar t japin shum shpjegime lidhur me mospranimin e akuzave, duke i ln fjaln avokatve t tyre mbrojts, Qazim Gjoni dhe Ilir Murati. Sipas prokurorve t shtjes, e gjith historia e vrasjesve mes ish-shokve Lulzim Berisha dhe Klodian Saliu filloi n vitin 2002, menjher pas ndarjes s tyre n dy grupe. Bashkpuntor q prej vitit 1994, ata u ndan n dy grupe , njri i udhhequr nga Lulzim Berisha dhe grupi tjetr criminal, i udhhequr nga Klodian Saliu, tashm i vrar gjat nj atentati t kryer m 26 shkurt t vitit 2005, nga djemt e ish-shokut t tij, Lulzim Berisha. Nga viti 1994 e deri n vitin 2002, Berisha dhe Saliu punonin s bashku duke kontrolluar trafikun e lndve narkotike dhe vrasjet me pages n qytetin e Durrsit. Pas ndarjes s tyre n vitin 2002, mes tyre filloi konflikti pr influencn e kontrollit t trafikut n qytetin bregdetar. Sipas prokuroris, pas nj debati mes ish-dy shokve, Lul Berisha urdhron djemt e grupit t tij q t vrasin Klodian Saliun.

  RIVALITETI

  Atentatet e dshtuara ndaj Lul Berishs

  TIRAN- Pas atentatit q i kushtoi jetn Saliut, udhheqjen e grupit e merr Indrit Dokle, Adriatik Coli dhe Altin Olloni. Pr vrasjen e kundrshtarit t tyre, Lulzim Berisha, ata rekrutojn “vrass” me pages. Kshtu, Altin Olloni dhe Adriatik Coli rekrutuan katr djem nga Mati, Edvin Hoxhosmani, Alban Neli, Altin Nikolli dhe Spartak Kalthi, t cilt vzhgonin t gjitha lvizjet e Lulzim Berishs pr t gjetur rastin q ta ekzekutonin. Pas katr atentateve t dshtuara me antitank, m 5 maj t vitit t kaluar, Selman Heti gjendet prball Lulzim Berishs dhe qllon n drejtim t tij me pistolet. Pas disa gjuajtjeve, pistoleta e “vrassit” bllokohet dhe Heti largohet me vrap, duke ln mbrapa Lulzim Berishn t plagosur. Atentatet nuk kan t mbaruar dhe m 30 tetor, Sardjen Sulejmani vret Ilir Koldashin afr stadiumit “Qemal Stafa”, ku i pranishm n kt vrasje ishte edhe Indrit Dokle, i dyshuar si kreu i ksaj organizate pas vrasjes s Klodian Saliut.

  DSHMIA

  Heti: Si u planifikua vrasja e Berishs

  Gjyqtari: Nga jeni dhe kur keni lindur?
  Kam lindur n fshatin Koms t rrethit t Burrelit n vitin 1993. Jam beqar dhe vetm me tet klas shkoll.
  Gjyqtari: Si jeni njohur me t arrestuarit tjer?
  Un njoh vetm Adriatik Colin, me t kam biseduar pr vrasjen.
  Gjyqtari: Pr ciln vrasje keni biseduar?
  At t ciln e kam br, plagosjen e Lul Berishs dhe dy t tjerve, pasi m’u bllokua pistoleta.
  Gjyqtari: N far rrethanash sht br vrasja?
  M 5 maj, pasi e kan vzhguar t tjert, isha i informuar se n 9:00 t mngjesit del nga lokali dhe kam qlluar n drejtimin e tyre. Por m’u bllokua pistoleta dhe u largova me vrap.
  Gjyqtari: Me k keni biseduar pr ta vrar Lul Berishn dhe me k veprove?
  Un kam biseduar vetm me Colin (Adriatik Colin), t tjetr nuk i njoh dhe nuk e di kush ka qen tjetr organizator i ksaj.
  Gjyqtari: Po ju pr ’far e bt kt tentim vrasje?
  Pas ksaj plagosje, Adriatik Coli m pagoi 25 mij euro.
  Gjyqtari: Po tjetr kush ka qen n dijeni pr kt?
  Asnj tjetr nuk e dinte

  Provat shkresore

  Procesverbali i kqyrjes s vendit t ngjarjes ku mbetn t plagosur Lulzim Berisha, Ram Haxhiaj dhe Isuf Morina t dats 5.5.2005 n Durrs
  Procesverbali i marrjes s provave n vendin e ngjarjes s plagosjes s tre shtetasve t dats 5.5.2005
  Akt-ekspertimi i provave t gjetura n vendin e ngjarjes
  Procesverbali i deklarimit t shtetasit Adriatik Coli i pyetur si person nn hetim t dats 18.3.2006
  Procesverbali i deklarimit t shtetasit Edvin Hoxhosmani i pyetur si person nn hetim t dats 18.3.2006
  Procesverbali i deklarimit t shtetasit Alban Neli i pyetur si person nn hetim t dats 18.3.2006
  Procesverbali i deklarimit t shtetasit Altin Nikolla i pyetur si person nn hetim t dats 18.3.2006
  Procesverbali i deklarimit t shtetasit Altin Olloni i pyetur si person nn hetim t dats 18.3.2006
  Procesverbali i deklarimit t shtetasit Selman Heti i pyetur si person nn hetim t dats 18.3.2006
  Procesverbali i deklarimit t shtetasit Spartak Kalthi i pyetur si person nn hetim t dats 18.3.2006
  Procesverbali i deklarimit t shtetasit Endrit Dokle i pyetur si person nn hetim t dats 1.11.2005
  Procesverbali i deklarimit t shtetasit Kujtim Buns i pyetur si person nn hetim t dats 1.11.2005
  Procesverbali i deklarimit t shtetasit Sardjen Sulejmani i pyetur si person nn hetim t dats 1.11.2005

  STATUSI

  Sulejmani, i penduari i organizats

  TIRAN- Prokuroria e Krimeve t Rnda, n shkatrrimin e ksaj organizate q funksiononte q nga viti 1994 ka siguruar nj t penduar t drejtsis. Sipas burimeve pran Prokuroris s Prgjithshme, bhet e ditur se i akuzuari pr vrasjen e Ilir Koldashit, t ndodhur m 30 tetor t vitit t kaluar, Sardjan Sulejmani, sht personi q ka treguar t gjitha vrasjet e bra nga grupi i tij, i udhhequr fillimisht nga Lulzim Berisha dhe pastaj nga Klodian Saliu e Indrit Dokle. Po kto burime shtojn se organi i akuzs sht duke prgatitur dokumentet q i penduari i ksaj organizate t merret n mbrojtje nga Drejtoria e Mbrojtjes s Dshmitarve, pran Ministris s Brendshme. Javn e kaluar, policia e Durrsit n nj operacion t organizuar n shkall t gjer prangosi disa nga pjestart e bands s Berishs dhe rivalit t tij, Indrit Dokle, duke shkatrruar n kt mnyr dy bandat, rivaliteti i t cilave kishte shkaktuar shum viktima n kryeqytet dhe n qytetin bregdetar t Durrsit. Policia e Shtetit i akuzon antart e dy bandave rivale pr vrasjen e 8 personave, ndrkoh q po heton edhe pr zbardhjen e vrasjeve t vjetra, t cilat dyshohet se mbajn vuln e Lul Berishs dhe Klodian Saliut apo Indrit Dokles.

 10. #10
  Perjashtuar Maska e MICHI
  Antarsuar
  14-09-2004
  Mosha
  37
  Postime
  1,537
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Bo bo ca paskan qen kta mer jahu.

 11. #11
  Bordi Drejtues Maska e Ingenuous
  Antarsuar
  13-05-2002
  Vendndodhja
  Shqipri
  Mosha
  39
  Postime
  918
  Faleminderit
  6
  37 falenderime n 24 postime
  Me te vertete eshte kapur banda?
  Mos besoni aq shume.
  "Askush nuk eshte perfekt, une jam askushi"

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime n 22 postime
  Ne nje shkrim timin ne temen se si linden bandat kriminale ne shqiperi kam patur parysysh pikerisht keta autore pasi e kane filluar aktivitetin e tyre jo larg nga ku ndodhem une aktualisht dhe gjithshka kam shkruar eshte pjese e atij grupi i cili ne fillim ishte nje, por me vone sic dihet ne keto lloj punesh hyn sherri dhe vetem plumbi i rregullon hesapet prandaj dhe banda u nda ne dy pjese kjo edhe per arsye politike pasi banda e Klodian Saliut ishte mbeshtetse e PS-se ndersa ajo e Lul berishes me PD-ne.
  Kete e verteton edhe fakti qe varrimin e Klodit thuhet qe morri pjese edhe Namik Dokle.
  Kete e verteton edhe fakti qe Klodi u denua me burg te perjetshem por pas nje muaji u lirua mbas nje pagese te majmshme diku ne sferat e larta te politikes Shqiptare.

  Krimet e tyre jane te panumurta dhe shum te pa zbuluara si brenda dhe jasht vendit.


  Klodi para se ta vrisnin i ishte mbushur mendja se me para mund te behej edhe deputet.

  Vrasjet , mashtrimet ,korruptimet e tyre i dinte gjith durresi sidomos lagja e tyre SPITALLE i dinte mire NARD KOKA ,TER KOKA edhe Sokol Olldashi pasi dikur kane qene shoke klase me disa prej tyre , por mungonte vetem vullneti i mir dhe forca e ligjit per ti kapur gje qe po zbatohet keto dite.

  Keta njerez kishin nderlidhsit e tyre me politiken prandaj ishin edhe te pa prekshem prej ligjit.

  Kjo bande eshte si oktapodi ka shume kebe neper bote qe punojne per ta si per drogen ashtu edhe per prostitucionin mund t'ju duket qesherake por edhe sot pas vdekjes Klodi vazhdon te marre te ardhura nga keto trafiqe, dhe njesoj si oktapodi aty ku ngelet nje pjese e kembes se tyre ato riperterien dhe krijojne nje trup tjeter keshtu qe loja vazhdon edhe me pas.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
  Antarsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  Larg vendlindjes i pa shpi..
  Postime
  4,277
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Po sikur te ishin vetem dy..!

  Duhet te kapen te gjitha , kryesore jan ato bandat te mdha qe bejn kesi gjona sikur keta dyja qe qenkan.! njeashtu ti shikojn edhe disa Banda neper Kufi qe po jan dhe pi malltretojn njerzit ne sy te Policis... sikur qe i ka ndodh familjes time n'vitin 2001/2002..
  Nejse ne at koh ka qen tjeter ligj ku krimi ka qen n'vend te pare po tani kemi tjeter politik dhe ndoshta jan ndalu pak.!

  Gjith te mirat
  M gnjeu pasuria, jeta vrap m iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka n dhe t huaj do t vdes..

 14. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,126
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime
  Arrestohet ne Maqedoni i shumekerkuari Lulzim Berisha. Biznesmeni, kreu i nje organizate kriminale

  Nga Elona Mamushi

  TETOVE/TIRANE (6 Prill)-Eshte arrestuar ne Maqedoni i shumekerkuari i drejtesise shqiptare Lulzim Berisha. Arrestimi i Lul Berishes, per te cilin ekzistonte nje mandat arresti nderkombetar, eshte bere mesditen e sotme ne Tetove fale nje bashkepunimi mes policise maqedonase dhe asaj shqiptare. Arrestimi i tij eshte konfirmuar edhe nga policia shqiptare, ndersa behet e ditur se policia maqedone e mbante ate nen mbikqyrje prej disa ditesh dhe ne pranga kane rene edhe disa persona qe e shoqeronin ate.

  Biznesmeni Lul Berisha eshte kreu i nje organizate kriminale, 6 pjestare te se ciles u arrestuan muajin e kaluar, ndersa vete biznesmeni Berisha se bashku me 2 bashkepunetoret e tij me te ngushte u shpall ne kerkim.

  Te konsideruar si “sundimtare” prej 10 vitesh te qytetit te Durresit, ata ishin vene prej kohesh nen hetime te cilat u finalizuan ne 19 mars me goditjen e kesaj organizate, te perbere nga dy krahe kundershtare; njeri i drejtuar nga biznesmeni Berisha dhe tjetri nga Indrit Dokle.

  Berisha, Dokle dhe Klodian Saliu (I vrare) akuzohen per “krijim, organizim dhe drejtim te grupit te strukturuar kriminal, per vrasje, trafik nderkombetar droge, armesh dhe prostitucion".

  Banda fillimisht drejtohej nga Lulezim Berisha dhe Klodian Saliu. Nga nje mosmarreveshje banda u nda. Klodian Saliu u vra ne vitin 2005, pas nje prite ne autostraden Tirane-Durres. Ekzekutoret e tij ende nuk jane identifikuar, por hetuesit hedhin dyshime mbi Berishen, i cili u ka shpetuar prangave te policise dhe mendohet se fshihet jashte shtetit. Sipas policise dhe prokurorise, “sundimtaret” e Durresit bashkepunonin mes tyre ne arste te caktuara, pavaresisht kontradiktave qe kishin.

  (/BalkanWeb)

 15. #15
  Perjashtuar Maska e MICHI
  Antarsuar
  14-09-2004
  Mosha
  37
  Postime
  1,537
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  SHum mire po bjen miti e krimit me ritem shum te larte. Po ju a ulin hunden gjithe atyre qe ju kishte beri deti kos edhe benin ca te donin. Se per 8 vjet e ps luzezuan ato se ose punonin per to ose i blenin me lek individed e korruptuar.

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Iliriani
  Antarsuar
  24-03-2004
  Postime
  986
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Kjo qe ky i kerkuar i shpetoi ne shqiperi po e ndoqe kudo ku vajti, dhe e kapen eshte nje sinjal per gjithe ata te botes se krimit, se shteti te kap kudo, e demotivim per ta.

  E uroj Ministri Sokol Olldashi qe me sa shikoj deri tani eshte ministri me i mire i qeverise.
  O malet' e Shqipris, q mbani kryet prpjet,
  Tmerr e frik prhapni, prpini qiejt e ret!

 17. #17
  Football Factory Maska e Moltisanti
  Antarsuar
  22-11-2002
  Postime
  1,437
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga arturo
  shume mire sali berisha hallall ja bofshte zoti

  sa me shpejt te vendoset rendi ne shqiperi aq me mire do jete per shqiperine dhe shqiptaret kudo qe te jene brenda dhe jashte

  ka ik koha e te forteve ,shqiperia nuk ka per tu bere kurre si napoli
  Para se te thuash rrofte Nastradini per kapjen e milingonave te tipit Lulzim Berisha ? Hajde i ik shoku shife kush e kontrroll qendren me te madhe te prosituconit dhe droges (Soho square )? Ish bodigardet dhe bashk-fshataret e tij nga tropoja qe Berisha i njeh shume shume mire .
  Ke 600 vajza shqiptare qe konsiderohen te humbura dhe shfrytezohen nga pimpat e Sales . Kshu qe mos u mundo ta kthesh Djallin - ne engjull se te gjithe e dim se kush eshte .
  Ndryshuar pr her t fundit nga Moltisanti : 06-04-2006 m 16:15

 18. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-03-2005
  Postime
  928
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga Titi
  Para se te thuash rrofte Nastradini per kapjen e milingonave te tipit Lulzim Berisha ?

  Mire e ka Tyta.

  Lulzim Berisha megjithese ka qene kryetar i nje bande me 15 vrasje eshte nje milingone perpara Gramoz Rucit, Edvin Rames, Anastas Angjelit, Agron Dukes.
  Gaz Demi administratori i ciftit Nano ne Sarande, e shiti dje per llogari te Nanove 12 milion dollare Hotel "Butrintin" e blere vetem me 800 000$ para 7 vjetesh.

  Dhe megjithate

  Olldashi meriton nje duartrokitje te fuqishme, pasi po nxjerr maksimumin nga ato cfar i lejojne kopetencat, gjykatat dhe prokuroria e mafies se kuqe.

 19. #19
  Football Factory Maska e Moltisanti
  Antarsuar
  22-11-2002
  Postime
  1,437
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga Antimafia
  Mire e ka Tyta.

  Lulzim Berisha megjithese ka qene kryetar i nje bande me 15 vrasje eshte nje milingone perpara Gramoz Rucit, Edvin Rames, Anastas Angjelit, Agron Dukes.
  Gaz Demi administratori i ciftit Nano ne Sarande, e shiti dje per llogari te Nanove 12 milion dollare Hotel "Butrintin" e blere vetem me 800 000$ para 7 vjetesh.

  Dhe megjithate

  Olldashi meriton nje duartrokitje te fuqishme, pasi po nxjerr maksimumin nga ato cfar i lejojne kopetencat, gjykatat dhe prokuroria e mafies se kuqe.
  I nderuar karafil
  Mos zgjatem me shume
  Ke zotin Basha qe ua kalon gjithe atyre qe permende me siper .

  Qe politikanet vjedhin ate e di dhe nje budalla , kshu qe mos mu kap me lista te kota si ato kalamojt e erdheve ,Demokratet thyejne rrekord. Gjitha fondet qe i dha evropa ne permisimin e ekonomise shqiptare 91-97 i mori Nastradini me shoke !!

  Shife i cik mbesen e Nastradinit qe eshte akoma ne universitet dhe po depoziton mbi 100 milion euro ne bankat e zvicres , kshu kshu ti zoti tullum , sdo as laps as kalem qe ta kuptosh

  hajt shnet
  Ndryshuar pr her t fundit nga Moltisanti : 06-04-2006 m 17:59

 20. #20
  shtriga Maska e shtrigaa
  Antarsuar
  09-11-2004
  Vendndodhja
  kudo midis jush
  Postime
  290
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Fiorentina Kotorri ka kaluar kufirin tri dit pas Berishs. Targa e makins s studentes nga Gramshi ndihmoi arrestimin

  E dashura tradhtoi Lul Berishn


  Ened Janina

  TIRAN- Lulzim Berisha, i akuzuar si ideatori i nj organizate kriminale, i arrestuar paraditen e djeshme n Maqedoni sht “tradhtuar” nga nj femr, me t ciln ai kishte lidhje t ngusht. Pas operacionit t dshtuar t disa javve m par pr arrestimin e Berishs, policia dhe prokuroria kan hetuar lidhjet dhe personat e tij m t afrt. Pikrisht duke monitoruar kto lidhje, ka dal n sken Fiorentina Kotorri, nj vajz e re nga Gramshi. Informacionet e marra, t siguruara n rrug operative nga policia dhe prokuroria tregonin se Lul Berisha kishte lidhje shum t ngusht me kt femr. Tre dit pas “arratisjes” s Berishs, vajza ka dal nga Shqipria dhe nprmjet Qaf-Thans ka shkuar n Maqedoni. Ndrkoh, burimet operative t policis dhe prokuroris tregonin se Lul Berisha kishte shkuar n Kosov. N kt moment ka filluar edhe “gjuetia” e t fortit t Durrsit n Kosov dhe Maqedoni. Lajmi sht pohuar dje nga burime t Prokuroris pr Krimet e Rnda dhe Ministris s Brendshme.
  Krkimi
  Si disa “t fort” t tjer, edhe Lulzim Berisha ka rn n grackn e policis pr shkak t nj femre. Pasi i shptoi operacionit pr kapjen e tij nj muaj m par, i forti i Durrsit sht gjetur nga uniformat blu n saj t nj vajze, me t ciln kishte lidhje. Vetm nj muaj m par, policia realizoi nj operacion, gjat t cilit u prangosn pjesa m e madhe e antarve t bands s Berishs, por vet kreu i saj shptoi. N rrug operative policia dhe prokuroria filluan hetimet pr vendndodhjen e mundshme t Berishs dhe brenda pak ditve siguruan nj informacion se ai ishte larguar pr n Kosov. Ndrkoh, hetimet e tjera nuk tregonin se ai ndodhej ende n Kosov. Rreth dy jav m par, prokurort filluan nj verifikim t hollsishm t t gjith personave q kishin lidhje t ngushta me Lulzim Berishn. Hetuesit mundn q t zbulonin se nj vajz e re nga Gramshi, studente pr Gjeologji-Miniera n Tiran me t ciln Berisha kishte miqsi kishte ln Shqiprin. Vetm tre dit pas “arratisjes” s Lul Berishs, Fiorentina Kotorri kishte shkuar n Maqedoni, nprmjet piks kufitare t Qaf- Thans. T dhnat pr kalimin e saj n Maqedoni ishin regjistruar nga sistemi TIMS i policis shqiptare. Kaq i ka mjaftuar prokurorve pr t nisur krkimin e ksaj vajze. Hapi i par i hetimit ka qen marrja e kasets filmike t kamerave t piks kufitare t Qaf- Thans, t cilat kishin regjistruar do lvizje t ndodhur n datn q ishte larguar Kotorri. N kt kaset dukej shum qart se Fiorentina Kotorri kishte shkuar n Maqedoni me nj makin, targa e s cils sht shnuar nga ana e hetuesve t prokuroris.
  Gjetja
  Targa sht zbuluar rreth dy jav m par dhe menjher i sht prcjell policis shqiptare, e cila ia ka dhn homologve maqedonas pr t kryer verifikimet e rastit. Brenda pak ditve, policia maqedonase ka zbuluar se kjo makin ishte par t lvizte shum shpesh n qytetin e Shkupit. N kt moment, policis shqiptare i jan prcjell t dhnat se vajza me t ciln kishte lidhje i forti i Durrsit, Lul Berisha, mund t ishte n qytetin e Strugs. Prve fotografis dhe targs s makins s Kotorrit, policis maqedonase i jan dhn edhe detaje t hollsishme: nj fotografi e Lulzim Berishs si dhe vendimi i arrestit, i firmosur nga Gjykata pr Krimet e Rnda. Me an t ktyre t dhnave dhe fotografis, policia maqedonase ka mundur q t lokalizoj vendndodhjen e Berishs. Paraditen e djeshme polict kan gjetur nj moment t mir, kur Lulzim Berisha dhe Fiorentina Kotorri nuk e kishin mendjen dhe ka kryer arrestimin n qytetin e Tetovs, pa i ln koh t fortit t Durrsit q t reagonte. Menjher pas ksaj, Prokuroria pr Krimet e Rnda ka filluar procedurat dhe prpilimin e dosjes q do t shrbej pr ekstradimin e tij nga Maqedonia n Shqipri.

  Altin Arapi

  Altin Arapi, i dnuari me burgim t prjetshm pr vrasjen e shoferit t kryeprokurorit Sollaku, Genci Sina, sht “tradhtuar” nga e fejuara e tij, Imelda Tasho. Policia kishte zbuluar se vajza e re, e cila punonte n Ministrin e Jashtme, mbante lidhje t vazhdueshme me t fejuarin e saj. Nga prgjimi i telefonit t saj sht br i mundur gjetja e numrit t telefonit t Arapit. Pasi gjetjes s numrit t telefonit sht zbuluar se ai fshihej n Belgjik. Srish nprmjet telefonit, policia belge ka kryer arrestimin e tij

  Aldo Bare

  Kreu i bands s Lushnjes, Alfred Shkurti (Aldo Bare) sht gjetur nga Interpoli n saj t t dashurs s tij. N dhjetor t vitit t kaluar, nj pjes e pronave t tij kaluan n emr t nj vajz t re q studionte n Rumani. Menjher jan filluar verifikimet n lidhje me vajzn nga Shijaku, Denada Kodra, dhe policia arriti q t zbulonte se Aldo Bare takohej shpesh me t. N gjurmt e t dashurs, policia ka arrestuar Baren n Ankara t Turqis, ku kishte gjetur strehim prej rreth pes vjetsh.

  Emiliano Shullazi

  Emiliona Shullazi, i njohur ndryshe edhe si “Mili i Parkut” sht arrestuar nga policia e kryeqytetit pasi sht ndjekur pr shum koh e dashura e tij. N rrug operative, policia kishte msuar se i krkuari ndodhej gjithmon nn shoqrin e t dashurs s tij, Elona Fuga. Fillimisht uniformat blu kan gjetur numrin e telefonit q prdorte vajza dhe e kan vn nn prgjim. Pak or m pas, policia ka mundur q t gjej shtpin se ku strehohej i krkuari Shullazi. N saj t ktij informacioni, policia ka kryer arrestimin e Shullazit dhe dy personave t tjer q ndodheshin me t
  07/04/2006
  shekulli
  Kur linda qava dhe te tjeret qeshen......
  Kur te vdes tjeret do te qajn dhe une do qesh
  Jam_Ajo

Faqja 1 prej 12 12311 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Esse dhe artikuj të muslimanëve
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 09-12-2010, 08:31
 2. Misioni Amerikan N Shqipri (1946)
  Nga DriniM n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 30-07-2010, 21:39
 3. Dosja antishqiptare e Greqis, 1912-2007
  Nga BARAT n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 645
  Postimi i Fundit: 15-10-2007, 19:27
 4. Kryengritja Popullore Shqiptare E 1912 1915
  Nga ORIONI n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-07-2005, 14:44
 5. Debat mes anti liberalve dhe liberalve
  Nga liridashes n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-03-2005, 18:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •