Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 17
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Tom_Sojeri
    Anėtarėsuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    andej kendej Gjithandej
    Postime
    78

    Domain Naim Server ne linux apo windows?

    Pershendetje te gjitheve.
    Me duhet te config dy servera edhe ti kaloj si domain name server per nje ISP.
    Njeri do jet primar qe do te kete parametra tipik server dhe tjetri do jet sekondar si tip backup.
    Tani nuk jam i sigurte ca te perdor unix apo windows.Me sa kam kerkuar Debian duket si me i rekomanduari.
    Nqs me jepni ndonje ide se cfare OS te perdor edhe kush nga linux mund te jete me i mire.

    Me respkete,
    Luisi

  2. #2
    Citim Postuar mė parė nga Tom_Sojeri
    Pershendetje te gjitheve.
    Me duhet te config dy servera edhe ti kaloj si domain name server per nje ISP.
    Njeri do jet primar qe do te kete parametra tipik server dhe tjetri do jet sekondar si tip backup.
    Tani nuk jam i sigurte ca te perdor unix apo windows.Me sa kam kerkuar Debian duket si me i rekomanduari.
    Nqs me jepni ndonje ide se cfare OS te perdor edhe kush nga linux mund te jete me i mire.

    Me respkete,
    Luisi
    Hehe...kam frikė qė do pėrfundojė nė temėn e rradhės Windows VS *nix kjo "dilemė"
    Ka shumė tė dhėna statistikore nė rrjet qė venė sistemet operative *nix nė vend tė parė sa i pėrket sigurisė, qėndrueshmėrisė dhe jetėgjatėsisė (si rrjedhim i dy tė parave), plus shumė e shumė vecori tė tjera.

    Dikush tjetėr kėtu mund tė tė kėshillojė njė Windows meqė duket qė je mė praktik nė tė. Personalisht kam pėrdorur Debian kohė mė parė dhe mund tė tė them qė ėshtė vėrtet S.O-ja mė sugjeruar nga ata qė vėrtet e njohin mirė dhe e kanė provuar cdo tė thotė tė kesh njė server nė njė ambjent tė tillė pune.

    Njė tjetėr me siguri do tė kėshillojė FreeBSD (apo e kam gabim? :P)
    Mgjth, BIND ėshtė software qė tė duhet (mund ta gjesh edhe nė binary win32).

    Nėse kėrkon t'i futesh praktikės nė Linux tė kėshilloj njė derivat tė Debian-it, Ubuntu, disi mė miqėsor le tė themi.

    Suksese dhe na thuaj zgjedhjen tėnde
    U let him hold a gun 2 ur head during sex?I thought u were a feminist
    Usually he takes the clip out

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Tom_Sojeri
    Anėtarėsuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    andej kendej Gjithandej
    Postime
    78

    flm

    Une thjesht kerkoj ca mendine nga njerez qe e njofin dhe e kan perdorur.
    Shkurt muhabeti cili ja vlen ta perdoresh qe te konfigurohet nje here te hidhet ne nje cep edhe kaq.

    gjithsesi flm per syjgerimin.

  4. #4
    Ah, nuk qenka ISP-ja jote, bjeri shkurt, zgjidh Windows
    U let him hold a gun 2 ur head during sex?I thought u were a feminist
    Usually he takes the clip out

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Tom_Sojeri
    Anėtarėsuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    andej kendej Gjithandej
    Postime
    78

    Hahaha

    hahahahha po nuk eshte puna qe sma ndien.
    Them qe nuk do shume mirembajtje.


    Po system requirements ca duhet te jen me optimalet?

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e biondi_izmir
    Anėtarėsuar
    27-04-2002
    Vendndodhja
    jasht atdheut
    Postime
    7
    bjerini shkurt thot personi ))

  7. #7
    mos e luaj; I DEBUAR! Maska e qoska
    Anėtarėsuar
    17-05-2004
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    837
    DNS njehere konfigurohet dhe nuk ka nevoje per mirembajtje te mevonshme dhe po te doje me nderfaqe si Webmin BIND kontrollohet kollaj fare ne distance dhe nga persona jo ekspert ne lidhje me OS. Sigurisht qe duhet te jete *NIX arsyet kerkoi gjetke se fillon sherri pastaj :P.

    Gjithsesi Debian-Linux-Stable eshte me i rekomanduari nder distro te bazuara ne linux. BIND ekzekutohet aty ne nje ambient "chroot-ed" ose dhe ndonje "virtual machine".

    Une sic eshte thene me siper keshilloj FreeBSD. Lind pyetja cfare ofron me shume se Debian, e thjeshte nje mundesi qe quhet JAIL dhe qe ofron me shume mundesi se nje "chroot". Shpejtesi me te madhe pasi ka patur nje projekt specifik per te shpejtuar BIND ne FreeBSD i cili ka dale me sukses.

    Stabiliteti i garantuar ne te dy platformat nga statistikat ne internet.

    Do me shume se kaq shko ne Solaris ky eshte sistemi qe perdoret ne "root servers" te DNS ka nje koncept akoma me te avancuar se JAIL te FreeBSD qe jane containers, ku mund te ekzekutosh nje OS me vete , si dhe nje nga sistemet UNIX me te mire te momentit, duke i bashkuar dhe ZFS nuk ke cdo me teper.

    Windows heh nuk te jep ate fleksibilitet te cka thashe me siper. Konfigurimi eshte me GUI per me teper te duhet te caktivizosh shume sherbime qe kjo makine te quhet thjesht nje sherbyes DNS.

    Instalimi ne *nix do te ishte nje "setup" i thjeshte. aktivizimi i BIND, konfigurimi i tij sipas deshires, dhe nje konfigurim firewall qe lejon vetem porten e DNS dhe SSH per administrim, ruajtja e konfigurimeve ose nje "dump" i komplet sistemit qe te jep mundeisne e rekuperimit te tij ne cdo rast brenda gjysem ore dhe mund te shkosh te marresh cekun e pageses tek financa. Oh se harrova dhe te jesh i sigurte qe nuk do te kete probleme te shpejta.

    Zgjidh e merr vete!

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e Tom_Sojeri
    Anėtarėsuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    andej kendej Gjithandej
    Postime
    78
    Flm cunat
    Deri tani them te provoj i her debianin.
    Gjithesesi Thnx

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-09-2004
    Postime
    10

    Instalimi DNS server

    pershendetje,

    ku mund te gjej tutoriale se si te krijoj dhe konfiguroj nje Domain Name server ne windows server 2003 !!!

    flm

  10. #10
    Moderator Maska e benseven11
    Anėtarėsuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    Ky eshte libri qe te duhet: DNS on Windows server 2003.
    http://rapidshare.de/files/15227901/...eilly.rar.html Nqs skedari rar te kerkon password futi duke shtypur ne tastjere www.AvaxHome.ru
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e Lorencone
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    E di vete ti ska nevoje ta them une :)
    Postime
    183
    Password eshte gabim
    password i sakte www.ebooksportal.org
    I dorezuar me ne fund

  12. #12
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-09-2004
    Postime
    10
    flm shume per pergjigje,
    kam edhe nje pyetje. Kam lexuar ne nje liber se DNS ne windows server 2003 nuk mund te konfigurlohet lokal !!! A ka provuar ndonjeri prej jush ?

  13. #13
    mos e luaj; I DEBUAR! Maska e qoska
    Anėtarėsuar
    17-05-2004
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    837
    Cfare do te thuash me kete se se kuptoj termin "lokal" ne kete kontekst.
    Mund ta sqarosh me shume kerkesen tende?!

  14. #14
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-09-2004
    Postime
    10
    Po mendoj per LAN!

  15. #15
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    23-08-2010
    Postime
    30
    Citim Postuar mė parė nga nesti86 Lexo Postimin
    flm shume per pergjigje,
    kam edhe nje pyetje. Kam lexuar ne nje liber se DNS ne windows server 2003 nuk mund te konfigurlohet lokal !!! A ka provuar ndonjeri prej jush ?
    Mund te konfigurohet , megjithese personalisht kam preferuar me shume ti configuroj si '' server. emri rrjetit.lan '' .

    Per kete kam perdorur familjen 192.9.200.x te adresave IP.
    Ka punuar dhe punon ne menyre brilante . Ketu i referohem serverave qe nuk jane fikur kurre 24 ore ne dite .
    Mund te eksperiminetoni dhe me .local , por personalisht preferoj me shume .lan
    prsh .

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e nince_tutes
    Anėtarėsuar
    17-12-2007
    Postime
    217
    s'ka fare ndryshim midil .lan apo .local apo .cfareTeDojeQejfi.

    Ideja e ketyre prapashtesave eshte q brenda LAN-it s'ka rendesi fare prapashtesa, pasi hostet brenda lan-it gjenden shpejt. per kerkesa jashte lan-it tend, (psh internet), DNS serveri ka root-hints e vet, dhe fillon dhe ben query deri sa t kthen IP perkatese t rekordit q kerkove.
    Problemi eshte se si do kapen resourcet brenda lanit tend nga jashte, nga interneti. Zakonisht perdoren 2 dns, nje per LAN-in dhe tjetra per public

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    23-08-2010
    Postime
    30
    Citim Postuar mė parė nga nince_tutes Lexo Postimin
    s'ka fare ndryshim midil .lan apo .local apo .cfareTeDojeQejfi.

    Ideja e ketyre prapashtesave eshte q brenda LAN-it s'ka rendesi fare prapashtesa, pasi hostet brenda lan-it gjenden shpejt. per kerkesa jashte lan-it tend, (psh internet), DNS serveri ka root-hints e vet, dhe fillon dhe ben query deri sa t kthen IP perkatese t rekordit q kerkove.
    Problemi eshte se si do kapen resourcet brenda lanit tend nga jashte, nga interneti. Zakonisht perdoren 2 dns, nje per LAN-in dhe tjetra per public
    Personi qe kerkoi nje mendim ne lidhje me ndertimin e nje DNS SERVER nuk ishte shume specifik se per cfare arsyeje i nevojitej nje konfiguracion i tille .
    Ndoshta kishte ndermend vetem ndertimin e nje AD (ACTIVE DIRECTORY ).
    Ja pse nuk u ndala shume ne detaje .
    prsh

Tema tė Ngjashme

  1. Vetoja e Rusisė – lėvizje shumė e rrezikshme, thotė Server
    Nga no name nė forumin Problemet ndėrkombėtare
    Pėrgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 22-04-2007, 14:04
  2. Serverėt e Counter Strike, pėr tė lozur online.
    Nga Davius nė forumin Lojra nė kompjuter
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 04-05-2005, 12:59
  3. Loja me letra Xing ne Java, server ne C
    Nga lampkin nė forumin Arti i programimit
    Pėrgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 14-04-2005, 21:25

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •