Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 14 prej 14
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Shn Patriku, Ndriuesi i Irlands - 17 mars

  Shn Patriku, Ndriuesi i Irlands ka lindur rreth vitit 385, i biri i Kalpurnit, nj taksambledhs romak. Ai jetoi n fshatin Bannavem Taberniae q mund t jet vendodhur n buz t lumit Server n Uells. Ky fshat u sulmua nga piratet dhe Patriku ishte njri prej atyre q u morn peng, ishte vetm 16 vje. E uan n Irland dhe e shitn si skllav, i duhej t punonte si bari i nj tufe derrash n malin Slemish n Co. Antrim. Gjat ksaj kohe t skllavris, Patriku msoi shum mir gjuhn irlandeze q i erdhi shum n ndihm m von n misionin e tij.

  Ai lutej kur ishte vetm n mal dhe jetoi n kt mnyr pr 6 vjet. Pati dy vegime. Vegimi i par i tha q do t kthehej n shtpi. Vegimi i dyt i tha q anijen e kish gati. Duke u nisur m kmb, Patriku eci pr 200 milje deri n bregun e detit. Atje ia doli q t hipte n nj anije dhe u kthye tek prindrit e tij n Britani.

  Pak koh m von, ai shkoi n Gali dhe studioi pr prift tek Oksiri dhe Shn Gjermani (31 korrik). Me kalimin e kohs u hirotoni si peshkop, dhe iu besua nj mision n Irland, si pasues i Shn Palladiusit (7 korrik). Shn Palladiusi nuk pati shum sukses n Irland. Pas nj viti ai shkoi n Skoci, prej edhe ku vdiq n vitin 432.

  Patriku pa nj ndrr n t ciln nj ngjll i erdhi dhe i solli shum letra. Pasi zgjodhi nj prej ktyre letrave me titull "Zri i Irlandezve", Patriku dgjoi nga engjlli se si irlandezt i prgjroheshin q t kthehj tek ta.

  Edhe pse Shn Patriku arriti nj rezultat t shklqyer n prhapjen e Ungjillit, ai nuk ishte as i pari dhe as i vetmi misionar n Irland. Ai arriti n Irland rreth vitit 432 (edhe pse kjo dat sht e diskutueshme), rreth nj viti pasi Shn Palladiusi filloi misionin e tij n Irland. Kish edhe misionar t tjer q ishin aktiv n bregun juglindor, por ishte Shn Patriku ai q pati influencn m t madhe n predikimin e Ungjillit t Krishtit. Prandaj ai njihet si "Ndriuesi i Irlands".

  Rrfimi i tij autobiografik na tregon pr shum mundime dhe zhgnjime q duhet t duronte. Patriku i rrfeu njher nj miku se ai sulmohej nga nj mkat q kish br para se t mbushte moshn 15 vje. Miku e siguroi pr mshirn e Perndis, bile mbshteti dhe emrimin e Patrikut si peshkop. M von, u kthye kundr Patrikut dhe nxorri n shesh at q Patriku i kish rrfyer n nj prpjekje pr t parandaluar hirotonisjen e tij. Shum vite m von, Patriku ende vajtonte pr mikun e tij t dashur q e kishte br me turp n publik. Przamorja (Lorica)

  Shn Patriku ngriti shum kisha dhe manastire n gjith Irlandn por konvertimi i popullit irlandez nuk ishte nj detyr e thjesht. Kishte shum armiqsira, dhe vet ai ishte sulmuar disa her. Ai prballej me rrezik, fyerje, dhe e qortonin se ishte i huaj dhe ish-skllav. Kishte shum mundsi gjithashtu q pagant t mundoheshin ta vrisnin at. Pavarsisht nga gjith pengesat, ai i qndroi besnik thirrjes s tij, dhe pagzoi shum njerz n Krisht. Przamorja (Lorica) i atribuohet gjithashtu Shn Patrikut. N shkrimet e tij, ne mund t dallojm vetdijen e Shn Patrikut se ishte i thirrur nga Perndia, si dallojm edhe vendosmrin dhe modestin e tij n ndrmarrjen e puns s tij misionare. Ai i referohet vetes si "nj mkatar", "m injoranti dhe m i pavleri" dhe si njeri q "e prmojn shum njerz". Ai ia dedikon suksesin Perndis dhe jo talenteve t tija: "I jam borxhlli hirit t Perndis q nprmjet meje kaq shum njerz rilindn prsri n T."

  Kur arriti t ngrej Selin episkopale n Armag n 444, Shn Patriku kishte peshkop t tjer q e ndihmonin, shum priftrinj dhe dhiak vendas, dhe ai i inkurajonte n rritjen e monasticizmit.

  Shn Patriku shpesh prshkruhet npr ikona duke mbajtur nj shemrok (lule karakteristike irlandeze, ngjan me trfilin), ose me gjarprinj q largohen nga frika prej tij. Ai prdori lulen e shemrokut q t ilustronte doktrinn e Trinis s Shenjt. Tre gjethe q dalin nga nj krcell i vetm, e ndihmoi at pr tu shpjeguar konceptin e Perndis n tre Persona njerzve. Shum njerz sot e shohin historin e Shn Patrikut q i przuri t gjith gjarprinjt nga Irlanda si nj histori pa asnje baz historike.

  Shn Patriku vdiq m 17 Mars, 461 (disa thon 492). Ka rrfime t ndryshme mbi ditt e fundit t jets s tij, por shumica prej ktyre rrfimeve jan legjendare. Muirku na tregon se asnj nuk e di vendin ku sht varrosur Shn Patriku. Shn Kolumba e Ions (9 qershor) thot se Shpirti i Shenjt ia tregoi se Shn Patriku sht varrosur n Saul, vendi i kishs s tij t par. Nj shkemb graniti u vendos n varrin e tij tradicional n Downpatrick n vitin 1899.


  Prktheu: Ilirjan Papa
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 17-03-2006 m 14:19

 2. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  Sorkadhe_Kelcyre (17-03-2014)

 3. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime
  17 Marsi, Dita e Shen Patrikut te Irlandes.

  Albo

 4. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime
  17 Marsi, Dita e Shen Patrikut te Irlandes.

 5. #4
  Proud 2 b Albanian Maska e Linda-uk
  Antarsuar
  10-08-2009
  Vendndodhja
  Angli
  Postime
  298
  Faleminderit
  4
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  tape behen sonte te gjithe Irlandezet, nje menyre te festuari te cuditshme kane sonte
  U cant judge a book by its cover but you can tell its price

 6. #5
  krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
  Antarsuar
  21-07-2005
  Vendndodhja
  diku neper bote
  Postime
  2,683
  Faleminderit
  12
  69 falenderime n 55 postime

  a eshte e vertete...

  thone se ne angli nuk ka gjarperinj...thone gjithashtu se kjo gje i dedikohet ketij shenjti...sa eshte e vertete....

 7. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime
  Sot Kisha kujton jeten dhe vepren e Shen Patrikut te Irlandes.

 8. #7
  i/e regjistruar Maska e xhori
  Antarsuar
  25-12-2006
  Vendndodhja
  MARCHE
  Postime
  1,528
  Faleminderit
  6
  35 falenderime n 28 postime
  Citim Postuar m par nga Linda-uk Lexo Postimin
  tape behen sonte te gjithe Irlandezet, nje menyre te festuari te cuditshme kane sonte
  jo vetem ne irlande, dy lokale ketu ku jam un sonte bejne tip feste per shen patrikun
  jesht prm ne aliarm
  jeshm more jeshm
  po drita skeshm

 9. #8
  i/e regjistruar Maska e Sofi _
  Antarsuar
  09-04-2011
  Postime
  503
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga _MALSORI_ Lexo Postimin
  thone se ne angli nuk ka gjarperinj...thone gjithashtu se kjo gje i dedikohet ketij shenjti...sa eshte e vertete....
  Per Irlanden flitet kjo, jo per Angline. Sipas 'National Geographic" s'ka te beje me Shen Patrikun, por me periudhen e akullit. Mendohet se s'ka pat gjarperinj as me pare (dmth. para Shen Patrik), dmth s'kish ca te zbonte Shenjti. Duket se i esht mvesh si tip legjende, por shkenca s'e mbeshtet.

  Te tjera vende pa gjerperinj: Zeland e Re, Antarktik, Islande, Groenlande.

 10. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Shn Patriku, Ndriuesi i Irlands - 17 mars

  17 mars - Kisha feston kujtimin e Shen Patrikut.

 11. #10
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Antarsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  103 falenderime n 94 postime

  Pr: Shn Patriku, Ndriuesi i Irlands - 17 mars

  Happy St. Patrick's Day!
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 12. Anetart m posht kan falenderuar MI CORAZON pr postimin:

  Sorkadhe_Kelcyre (17-03-2014)

 13. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Shn Patriku, Ndriuesi i Irlands - 17 mars

  Gezuar Diten e Shen Patrikut te gjitheve atyre qe mbajne emrin e shenjtorit dhe qe e festojne.

 14. 2 antart m posht falenderuan Albo pr mendimin e shprehur n kt postim:

  Irenna (04-04-2014),Sorkadhe_Kelcyre (17-03-2014)

 15. #12
  i/e regjistruar Maska e Urimy-meraga
  Antarsuar
  23-04-2011
  Vendndodhja
  Hijen e drites
  Mosha
  25
  Postime
  223
  Faleminderit
  7
  2 falenderime n 2 postime

  Pr: Shn Patriku, Ndriuesi i Irlands - 17 mars

  Paska bere nje pune te shkelqyer duke i konvertuar irlandezet ne monoteizem ,mirepo ka donje te dhene se pas vdekjes Shen Patrikut irlandezet paten nje zhvillim te hovshem .

 16. #13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Shn Patriku, Ndriuesi i Irlands - 17 mars

  Ndricoje o Shen Patrik edhe popullin tim shqiptar ashtu sic ndricove popullin irlandez, me lutjet e tua drejtuar Zotit tone Krisht e Nenes Shen Mari!

  Albo
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 17. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Shn Patriku, Ndriuesi i Irlands - 17 mars

  Mbrona o Shen Patrik me lutjet e tua te gjithe ne mekataret.

Tema t Ngjashme

 1. Patriku (shqiptar) Athinagoras - Profeti i Dashuris
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 26-04-2013, 09:40
 2. Libra te lexuar me nje fryme...
  Nga M_u_Z_a n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 21-02-2009, 22:58
 3. Zgjidhet Patriku i ri ne Moske.
  Nga arbereshi_niko n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 03-02-2009, 05:08
 4. IN MEMORIAM: Patriku Atenagora
  Nga NoName n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-07-2006, 17:01
 5. Turqi: Nen hetim patriku armen Karekini II
  Nga NoName n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 02-07-2006, 08:59

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •