Diku kam lexuar se filozofi dhe shkrimtari ekzistencialist Jean-Paul Sartre ndrsa shkruante i plqente t mbante prpara n tavolinn e puns, fruta t kalbura. "Aroma" q i sillte kalbzimi i tyre e ngacmonte gjer n frymzim, pr t shkruar. Nuk e di se sa efektive dhe e aplikueshme mundet t jet kjo "mnyr". Por ajo q doja t theksoja sht lidhja e ngusht midis procesit artistik t krijimit me subkoshiencn humane. Meqnse jemi n nj tem "delikate" si shkrimi, q n shqip po t'i hiqet shkronja e par paradoksialisht bhet krimi, un mendoj se ekzistojn miliona mnyra t shkruari n miliona tipa dhe karaktere t ndryshm krijuesish pr ta ekzekutuar fjaln. Por pika e prbashkt qndron tek "provokimi" apo "disiplina e puns", "rutina e krijimit", apo "vesi i t shkruarit", ose "mania e smundjes" s kryerjes s (sh)krimit, e thn kjo me pak thriller-humoristik natyrisht. Njsoj si thnia se "krimineli e ka n gjak krimin" edhe "shkrimtari e ka n gjak shkrimin". T gjitha kto do t prbnin nj karvan pilgrim-pikpyetjesh duke u ngjitur n shpatin e pjerrt t ekzistencs s krijuesit me : Si(?), Ku(?), Qysh(?), Kur(?), shkruajm ?! Madje edhe Prse(?), shkruajm ?! Nga prvoja personale nuk kam mbritur ende tek Prse-ja. Por duke par dhe vrojtuar shpesh veprimet e mia kam kuptuar domethnien e pikpyetjeve t tjera prgjat t prpjets s foljes shkruaj, q n rastin ton figurativ korespondon edhe me nj kacavjerrje imagjinare. Ndrsa rrezet e para t diellit fillojn dhe prekin siprfaqen e "toks s premtuar" s bashku me to fillon edhe mngjesi im atje ku mer zanafilln e vet rrfenja. Me sy t buavitur dhe veprime t ngadalta ndr t parat gjra q krkoj sht kutia e kafes. E ndrsa shplaj n dush "pluhurin" e zbardhur t rrugtimeve ndrore t nj nate t mparshme, ja ku sht gati edhe kafeja t ciln pr t gjitha kto vite e prgatis vet. Aroma e kafes mbshtjell atmosfern e prgatitjes s procesit t krijimit. Sikur dikush tjetr t ma prgatiste kt kafe me m shum ose m pak sheqer, apo m t fort a m t leht n kafein, do t m 'ekujlibronte krejt shijen e gjuhs dhe prej aty n mnyrn m t pashpjegueshme e krejt paranojake drejtpeshimi i mngjesit tim do t ishte i humbur pr m tej. Dhe drejtpeshimi sht i domosdoshm pr t mbritur gjer tek tastjera dhe rihapur memorjen e PC-s. Gjithmon zilja e telefonit, hyrja n internet apo hallakatja npr e-mail m ka dmtuar. Ndaj i vetm, n qetsin e dhoms time, kryesisht mngjeseve, nn aromn dhe shijen e kafes, larg do kontakti dytsor, krijoj. Ndonjher kur mendimi ngec, n ndihm m vjen ndonj cigare q luan rolin zbrthyes alkimik n epruvetn e mendimit, por q shpesh kur puna m ecn sht e pa nevojshme. E gjitha kjo n kohzgjatje pothuajse dy orshe pr pes dit t javs. M tej m duhet t rend prjashta n "xhungln" figurative t "toks s premtuar" pr t siguruar jetesn dhe mbshtetur familjen, me biznese q nuk kan asnj lidhje farefisnore me letrsin. Diku sht thn se "ekziston nj kriz e prbotshme n letrsi". Un kt e kuptoj me faktin se materializmi industrialist dhe globalizmi vazhdon t bhet m i sofistikuar do dit dhe kufizon prher e m tepr kontaktet e shpirtit njerzor me Un-in modern. Si rjedhoj kemi nj kriz t prbotshme jo vetm n arte dhe letrsi por gjithkund. Pr t mbushur ciklin e plot t vetvetes, mbrmja sht ajo q prmbush pjesn tjetr t info-kulturs. Materiale letrare n internet, prkthime, posta elektronike me miq e koleg, ose gjithmon duke lexuar libra i shtrir. Fund-java prkon me prmbyllje dhe redaktime m t zgjatura pa nxitim t asaj q kam filluar t shkruaj gjat ditve t mparshme natyrisht duke mos haruar edhe obligimet familiare dhe shoqrore. M ngjall shum knaqsi rikthimi n materiale t shkruara koh m par.
Nj skulptor dhe ish petagog i arteve t bukura, pijetar i njohur, m pat thn nj her n telefon nga Tirana : "Flurka me drink-un si je n Amerik ? T bn mir pr krijimtari. Mos e lr pas dore" ... Me zor e mbajta t qeshurn .
"Me raste profesor, kur jam n form. Kur kam koh n nett me hn" i thash buzagas duke e gnjyer. Sepse nuk jam pijetar. Pij vese kur jam bosh , nuk shkruaj dhe s'kam asgj pr t thn. Dhe shkruaj e lexoj gjithmon pr t qn n form dhe kam kaq shum gjra pr t kuptuar. Ky fakt dshmon edhe nj her q jemi kta q jemi dhe nuk ndryshojm. Prpjekja pr t dal nga vetja sht totalisht kaotike. Kjo ndoshta sht edhe Prse-ja e faktit Prse(?), shkruajm ?! Sikurse, tek shmbulli i Jean-Paul Sartre, mundet t jet krejt e kundrta.