Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
  1. #1
    Perjashtuar Maska e Sabriu
    Anëtarësuar
    29-12-2005
    Postime
    1,283

    29- nëndori ky simbol i rrejshëm i shqiptarëve

    29- nëndori
    ky simbol i rrejshëm i shqiptarëve


    Debati i ndezur së fundmi në mediat elektronike dhe ato të shkruara të shtetit amë, lidhur me 28 – 29 nëndorin, sigurisht nuk mund të jetë pa vend. Përkundër disa ideve me orgjinë kriptokomuniste se “duheshka festuar të dy datat”debati në thelb, rreket të zbulojë se mitet dhe simbolet e rrejshme të shqiptarëve, tani vlen të shihen realisht, të mos hymnizohen dhe dora- dorës nëse e kërkon koha edhe të na sjellin baltën e kohës,së paku jo neve,të mbetur jashtë kufijve dhe rreth e për rreth shtetit amë. Janë momente të rëndësishme historike kur datat na bashkojnë,por ka edhe asi datash të cilat na hidhërojnë, madje edhe na hedhin në kujtimin e dhimbjeve dhe plagëve të cilat në vazhdimësi kërkojnë sakrifica e shërime,por ja që gjurmët janë,mjerisht të thella,e një date e tillë është edhe ajo e 29 nëndorit.datë e cila ashtë lidhshmëri e pashkëputur me ate të komunistëve gjakpirës jugosllav,dhe vuajtjet gjysëmshekullore nën ate krijesë ma së miri I dime ne shqiptarët jashtë shtetit amë,andaj ky debat domosdoshmërisht ta tërhek edhe neve në mbrendësitë e saja.

    Nostallgjitë e rrejshme

    Për të sqaruar më realisht lexuesin shqiptar, vlen të merret në konsideratë fakti që me ardhjen e demokracisë në shtetin amë ( Shqipërinë politike ), në fillim të viteve 90 të shekullit të kaluar, atributet e shtetit të parë shqiptar iu caktuan me të drejtë qeverisë së Vlorës, nën kryesinë e Ismail Qemalit, madje data 4 dhjetor 1912, dita e parë e punës e kësaj qeverie, ka hyrë në analet e historisë të shqiptarëve si dita e themelimit të shtetit shqiptar. Natyrisht në këtë rishikim të plotë të historisë dhe për më tepër të simboleve të saj, u angazhua jo vetëm qeverisja demokratike e asaj kohe por edhe politilogë, studjues ,historianë, gazetarë, deputetë dhe u paraqitën një varg provash të pakontestueshme lidhur me krijimin dhe funksionimin e shtetit të parë shqiptar. Të vetmit që e kundërshtuan këtë akt, në vitet 1992 – 1993 ishin një tufë pleqsh nostalgjikë të së keqes së kaluar, të cilët sot e kësaj dite, mbajnë nëpër dollapët e shtëpive të tyre, dekoratat apo urdhërat e çlirimit me simbolet drapër e çekan, të huazuara prej Moske e Beogradi.
    Deri këtu gjithçka shkoi mirë por me ardhjen në pushtet të bolshevikëve shqiptarë në vitin 1997, me ndihmën e Beogradit, Athinës dhe grykëve të kallashnikovëve, avangarda e pleqve nostalgjikë sikur u gjallërua. Në vitet që rodhën më pas, institucionet e manipuluar të shtetit amë, nën ndrydhjen dhe shtjellën ideologjike të helmatisur, bënë ç’ishte e mundur që miti i rrejshëm i 29 nëndorit, fitores të komunistëve, “të ringrihej” përmes gjithfarë veprimtarive antishqiptare, duke anashkaluar apo lënë në harresë të plotë jo vetëm ngjarje kulmore të tilla, siç janë ngritja e flamurit në Vlorë, Lidhja Shqiptare e Prizrenit,formimi i shtetit të parë shqiptar, por edhe një varg figurash të shquara që lidhen në mënyrë organike me ngjarjet epokale të kombit tonë. Sa për ngjarje apo data të tjera, të cilat lidhen me shqiptarët etnikë në Mal të Zi, Kosovë, Iliridë apo Çamëri, as që u tha ndonjë fjalë në këta vjet. Mbi këto ngjarje e burra të shquar, të cilët nuk kursyen as jetën për trojet tanë etnikë, qëllimisht, fatalisht dhe institucionalisht është derdhur vetëm vrerë dhe errësirë.
    Ndërkaq fitorja e të djathtëve shqiptarë në zgjedhjet e kësaj vere, dhe në mënyrë të veçantë afrimi i festive të 28 – 29 nëndorit, duket se ringjallëroi shtratin e lumit të debateve allashqiptarçe. Të parët që u hodhën në ofensivë ishin avangarda e bolshevikëve, e cila kërcënoi deri në referendum, nëse 29 nëndori nuk do të ishte festë kombëtare për gjithë shqiptarët. Pas tyre dhe politikanë të cilët ngjiten në shkallët e Kuvendit të Shqipërisë me votat e 70- 80 vjeçarëve të matufosur, po përpiqen të mbajnë në këmbë simbolet gjakatare, vetëm e vetëm për hirë të karriges, pa çarë kokën se çfarë qëndron pas atyre miteve që ideuan dhe mbajtën në këmbë, një prej diktaturave totalitariste më të egra në krejt Evropën Lindore. Çështë më e keqja, televizione që në Tiranë kanë marrë liçensa si televizione publikë kombëtare, u bjenë borive të melodive sllave, lidhur me problemin ne fjalë.
    E pra në këto momente e shoh të udhës të sqarojmë disa hamendje e dyshime të cilat, duan apo s’duam ne, lidhen me mite të tilla që për 5 – 6 decenie me radhë, kanë shërbyer jo vetëm si emocion ngazëllyes për shqiptarët, por edhe si pika referimi, prej të cilave kanë marrë udhë dhe janë zhvilluar proçese të shumtë social – politikë edhe etnologjikë. Dihet tani që Lufta e Dytë Botërore i ndau shqiptarët në dy kampe. Kampi i parë, ai nacionalistëve, ishte rryma demokratike dhe nacionaliste, e cila përfshiu ne vehtvete burrat më të shquar të Shqipërisë, brenda dhe jashtë kufijve politikë në prillin e vitit 1939, atëhere kur pushtimi i vendit tonë prej Italisë fashiste u bë fakt i kryer. Vizionet që përfshinë udhëheqjen e këtij kampi ishin padyshim perëndimore, për faktin se këta, jo vetëm kishin të studiuar dhe jetuar në Itali, Austri, Amerikë, Francë, Gjermani, por edhe se bënin pjesën më të pasur të familjeve shqiptare. E thënë ndryshe, këta ishin pinjollë të familjeve të mëdha shqiptare në shekujt 19-20, çka përbënin ashtin e vetedijes sonë kombëtare.
    Ndërsa kampi i shqiptarëve të tjerë ( pa dashur t’i fyej aspak) jo vetëm që nuk bënin pjesën në grupin e familjeve të mëdha, por më e keqja ishte se ishin të ndikuar prej ideologjisë komuniste e importurar prej sllavëve,me prapavija djallëzore të tyre. Them më e keqja sepse, që këta të luftonin kundër okupatorit do të ishte një shëmbull ideal, por që paskëtaj t’u vërsuleshin për t’i shtypur e zhdukur krejt vlerat që mbartin familjet e mëdha, kjo ishte tragjedi. Dhe kjo tragjedi nuk vonoi. Në fundnëndorin e vitit 1944, aradhat partizane e lanë ushtrinë gjermane të largohej e qetë nga Shqipëria, ndërsa nuk vonuan të organizojnë ekspeditat ndëshkimore të tipit bolshevik ndaj ‘borgjezisë”, përndryshe familjeve të mëdha shqiptare,madje edhe ndaj formacioneve ushtarake nacionaliste siç ishin ato të Ballit Kombëtar, Lidhjes së Dytë të Prizrenit më pas të NDSH-së,dhe e tërë kjo bëhej në bashkëpunim të ngushtë me partizanët e çetnikët serbosllav.Dhe si rrjedhjojë e këtyre ndëshkimeve ndaj “reaksionarëve”,ishte aq e përgjakur saqë zgjati deri me nënshtrimin e Kosovës dhe viseve tjera etnike shqiptare nën ishjugosllavinë titiste Kjo bëri që në 50 vitet e diktaturës komuniste, një pjesë e shqiptarëve, ata që cilësoheshin “fitimtarë”, ta shihnin 29 nëndorin si simbolin më të madh kombëtar, ndërsa pjesa tjetër, ajo e dhunuara në burgje dhe kampe të tmerrshëm pune, ta shihte si fatkeqësi, nga cila kërkonte të shpëtonte një orë e më parë. Ky andikap në mardhëniet e shqiptarëve mes veti, jo vetëm që nuk mund të shërbente si si një festë ngazëlluese, por për më tej, gozhdët e këpucëve në parada ushtarake, aplaudimet frenetike në plenumet komuniste, hapnin plagë të reja në ndërgjegjen historike të shqiptarëve.

    Tradhëtia ndaj 28 nëndorit

    Në kushtet e debatit të sotëm, unë do t’u kujtoja lexuesve se vlen të ndalemi në gjëra thelbësore, doktrinore dhe jo në kujtime veteranësh dhe aq më keq dokumente të sajuar për 50 vjet në bodrume arkivash të ideologjizuar. Kështu, është pranuar tanimë prej të gjithëve ne, se udhëheqja komuniste shqiptare u shërbente me servilizmin më të madh politik interesave të Beogradit. Këshilltarët jugosllavë në udhëheqje të komunistëve të Tiranës, vetëm emrin kishin të tillë, pasi të shumtën e kohës dirigjonin të gjtha veprimet, aksionet dhe aq më shumë strategjinë e udhëheqjes. Për të mos u zgjatur me këtë çështje , mjafton të përmend faktin se në arkivat e shtetit shqiptar ndodhen midis të tjerash, fjalët e Sejfulla Malëshovës, udhëheqës i lartë i komunistëve shqiptarë, i cili thekson midis të tjerash se “Miladin Popoviç ka qënë udhëheqës kryesor i Partisë Komuniste Shqiptare. Kongresi i Përmetit si dhe krijimi i Këshillit Antifashist Nacionalçlirimtar ishin kryer prej tij, pasi Partia jonë: as Komiteti Qëndror nuk e kuptonin kongresin”. ( Arkivi Qëndror i shtetit- Tiranë. Fondi AP.)
    Pra jo vetëm krijimi i Shtabit të Përgjithshëm, por edhe mekanizma e ngjarje të tjera të komunistëve shqiptarë, deri tek kongresi i Përmetit, ai që vulosi përfundimisht drejtimin e Shqipërisë në kahje të popujve sllavë, mbajnë vulën sllavo – ortodokse. Pa dashur të hyj në imtësira dhe dokumente të tjerë, mendoj të sjellë në këto radhë një urdhër të E. Hoxhës që mban datën 19 nëndor 1944 dhe që gjendet sot në dosjen e dokumentave të Shtabit të Përgjithshëm. Midis të tjerave këtu thuhet tekstualisht: “Qeveria do të hyjë në Tiranë më 28 nëndor. Duhet të sigurohet qyteti dhe të arrestohen elementët me të vërtetë të dyshimtë. Partia dhe të tjera organizata të mobilizohen për sigurimin e qytetit, vençanërisht rinia. Qyteti të jetë i pastruar nga shenjat e luftës, rrugët të jenë të hapura. Të sigurohen banimet dhe ushqimet për qeverinë, këshillin, shtetin, rininë, gruan dhe të gjithë personelin e tyre, rreth 250 vetë, përveç 300 vetave të batalionit të Shtabit. Të rregullohen zyrat. Për 28 nëntor të thirren delegacione nga 10 – 15 veta nga Durrësi, Kavaja, Shijaku, Elbasani, Peqini, Shkodra, kruja, Peza, krahinat e Peshkopisë dhe e Kukësit. Për jugun lajmërojmë ne. të thërriten delegatë nga fshatrat afër tiranës. Të sigurohet buka përgjithësisht në qytet dhe veçanërisht për 28 nëndorin, që të mos bëhen çrregullime atë ditë. Të organizohet një paradë e madhe për 28 nëndorin me brigadën I, IV, VIII, XV. Nëse ndonjëra prej këtyre ndodhet larg të zëvendësohet. Të organizohen manifestime të mëdha për këtë ditë ku të marrin pjesë në mënyrë të organizuar i gjithë populli. T’u jepen udhëzime organizatave të tjera të Shqipërisë së mesme dhe të veriut për këtë festë. Ardhja e qeverisë të mbahet konspirative. Enver”
    Më 28 nëndor 1944 qeveria komuniste hyri triumfalisht në Tiranë, duke u brohoritur nga fshatarët e shumtë të ardhur prej rrethinave, ashtu sikundër jepte porosi të veçanta komandant Enveri. Në fjalën e tij, midis të tjerave ai e pagëzoi 28 nëndorin si ditë të çlirimit dhe gjithmonë sipas tij, kjo ditë do të kujtohej plot lavdi prej shqiptarëve. Gjithashtu këtë ditë e njoftoi jo vetëm shtypi i tiranës por edhe ai në Shkodër e gjetkë. Në arkivat e Shqipërisë ende ruhet sot zëri i spikerit të Radio-Moskës, i cili uronte 28 nëndorin në emër të gjeneralizmit Stalin, për popullin shqiptar.
    Por përse duhej çuar ora e shqiptarëve 24 orë më para?
    Ndonëse gjermanët ishin larguar nga Shqipëria, ndonëse shqiptarët iu rikthye normalisht jetës, tani Tirana duhet të paguante borxhet e pushtetit tek Beogradi. Ishin me mijra vullnetarët e shtetit amë që dërgoheshin të luftonin kundër gjermanëve, përkrah vëllezërve jugosllavë, kurse vetë “vëllezërit” bënin kërdinë ndaj shqiptarëve të pafajshëm në vise të Kosovës dhe Maqedonisë shqiptare. Udhëheqja e klikës komuniste shqiptare, nëpërmjet emisarëve të Beogradit, po përgatitej të shndrohej në një shtojcë të sllavëve, për të çuar deri në fund, çdo aventurë të tyre ndaj popullit tonë.
    Çdo ditë e më shumë, në Beograd dhe Tiranë, krahas mardhënieve gjithfarësh po strukturohej ideja që edhe shteti amë pra Shqipëria e cunguar mund të ishte Republikë më vehte brenda Republikës Federale Jugosllave. Pikërisht për këtë, duheshin sinkronizuar jo vetëm çështjet institucionale por edhe simbolet apo mitet. Kështu, në 22 majin e vitit 1945, Kryesia e Këshillit Antifashist Nacionalçlirimtar, e vetëshpallur si një presidencë do të merrte vendimin mbi shpalljen e festave të reja të vendit, ku çuditërisht do të hiqej fare data 28 nëndorit 1944. kështu, në Fletoren Zyrtare të datës 16 qershor 1945, midis të tjerave lexojmë:
    Vendim nr. 73
    Mbi shpalljen e festave zyrtare
    Kryesia e Këshillit Antifashistë Nacional Çlirimtar

    Kryesia e Këshillit Antifashist Nacional Çlirimtar në mbledhjen e datës 22 maj 1945 vendosi: Të shpall festa zyrtare:

    1. Dita 16 shtator – përvjetori i Konferencës së Pezës.
    2. Dita 10 korrik – festa e Ushtrisë përvjetori i formimit të shtabit të përgjithshëm të
    Ushtrisë Nacional Çlirimtare.
    3. Dita 24 maj – përvjetori i Kongresit të Përmetit.

    Tiranë, më 22 maj 1945.
    Për Kryesinë e Këshillit Antifashist Nacional Çlirimtar
    Sekretari; Koço Tashko,
    Kryetari Omer Nishani”
    Ndërkaq më 29 nëndor 1943 ishte mbajtur në ish –Jugosllavi mbledhja e dytë e AVNOJ dhe përgatitej që 29 nëndori 1945 të shpallej Republika Federale Popullore Jugosllave nga Ansambleja Popullore e vendit. Prandaj, për t’u sinkronizuar vendimet, udhëheqja e Tiranës nuk pyeti shumë, as për çfarë kishte thënë disa muaj më parë, dhe as për atë se çfarë miqësie po farkëtonte me sllavët, këta armiq shekullorë të viseve arbërorë. Ajo çfarë ndodhi më pas, me buletinët e luftrave, me dokumentet e Partisë Komuniste apo të Shtabit të Përgjithshëm Nacionalçlirimtar të Shqipërisë, ishin vetëm spekulime ideologjikë e perversë.
    Pa hyrë në diskutime e debate pa vlerë, pa u marë me faktin se kur ka ikur ushtari i fundit gjerman nga trojet shqiptare ( sepse duhet vlerësuar më parë çfarë lloj pushtuesi ka qënë ai për kombin tonë) unë e shohë “zjarrin” e ndezur të këtij debate akoma më thellë. Lufta vëllavrasëse e shqiptarëve në vitet e Luftës së Dytë Botërore, kërkon ndriçime më të thella,jashtë inateve dhe fanatizmave ideologjike.Asnjëra palë nuk mund të mbetet peng i palës tjetër,e aq më tepër të kuazihistorianëve shqiptarë të cilët vazhdojnë të dërdëllisin ende sot pa përdorur forcën e faktit. Shoqëria e sotme shqiptare vlen të ndahet saora nga mendësitë komuniste sllave jo thjeshtë për t’u inkuadruar në proçese mbrenda shqiptare për vllezërim e bashkim kombëtar por edhe për të dezinfenktuar njëherë e mire kombin nga ky virus sllav . Veteranët e luftës,partizanët e ndershëm, duhet të distancohen nga 29 nëndori sepse ata nuk i ka lidhur dhe nuk i lidh asgjë me Beogradin, nuk mund të mbajnë përgjegjësi për udhëheqësit e tyre të dikurshëm. Këto mite duhen denocuar dhe gjykuar thellë nga studjues e historian shqiptarë, të cilët ndershmërisht punojnë në të mirën e kombit dhe atdheut shqiptar.Me mijëra janë ende sot ,varet e martirëve të kombit tone,të cilët u flijuan për çlirimin e vendit dhe lirinë e kombit,pikërisht nga tradhëtitë e së kaluarës.Ndaj 29 nëndori mbetet në garbiçen e mbeturinave të së kaluarës.

    E.SH.

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    sabri..

    thuaj burimin e autorin e shkrimit..

  3. #3
    Perjashtuar Maska e Sabriu
    Anëtarësuar
    29-12-2005
    Postime
    1,283
    Eugen Shehu

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    faqe te "Lavdishme" nga historia jone

    gaz. panorama

    intervista

    I pushkatuar në vitin 1968, gjendet në 1994


    Luan Mersini, i dënuari që u balsamos në laborator

    Familjarët: Si e gjetëm pas 30 vjetësh trupin e tij mes kadavrave të spitalit


    Afrim Imaj
    Eshtë tronditëse, por gjithsesi e vërtetë: Një qytetar nga Vlora gjen pas 30 vjetësh trupin e të vëllait me pamjen e ditës kur janë ndarë!

    Ngjarja e rrallë ka për protagonist 70-vjeçarin, Lavdosh Mersini, nga fshati Çeprat i Labërisë, që pas shumë mundimeve në kërkim të eshtrave të të vëllait, pushkatuar nga gjykata komuniste, mundi të gjejë trupin e tij në kabinetin e anatomisë së fakultetit të Mjekësisë. Pikërisht atëherë kur po humbiste shpresat dhe çdo përpjekje i dukej e kotë, rastësia do t’i falte ”privilegjin” e pabesueshëm dhe këmbët do ta çonin aty ku qëndronte trupi i Luanit, madje me pamjen e dikurshme, kur ishte 25 vjeç.
    ”Fillimisht nuk u besova syve. Më dukej ëndërr. Si në ato baladat e lashta. Duhej ta përmbaja veten. Po nuk ishte e lehtë. Zgjata kokën dhe e pashë. Direkt në sy. Ishte ai. Po, po Luani! Sytë e tij sikur deshën të më thoshin diçka. Se vetëm sytë mund të flisnin. Çdo gjë tjetër, nga koka te këmbët, dukej e ngrirë. E akullt. Vetëm vështrimi ofronte jetë, ngrohtësi, kujtesë. Vështrimi i tij mbërthyer tutje, në horizont, dukej i lodhur. Si ato ditë në burg kur pyeste për mëmë Hajrien. Hodha hapat e parë drejt tij. Shkoja drejt vëllait, apo drejt një fantazme?! U zgjata ta përqafoj, ta puth. Si vëllai i përvëluar nga malli për vëllanë. Dukej i ri, fare i ri. Aq sa ç’ishte kur u ndamë para 30 vitesh. Ishte Luani, ashtu siç kishte qenë! Me atë ballë, me ata sy, me ato vetulla të zeza. Me atë trup të bëshëm e të drejtë. Veç flokët i kishte të qethur. Dhe një vrimë plumbi në rrëzë të kreshpës së hundës. Ishte gjurma e fundit e atyre që kishin vendosur për fatin tragjik. Dhe formalinë, shumë formalinë që mbante vigan trupin e tij”.
    Po Lavdosh Mersini duhej të përmbante veten, për t’u ngritur mbi dhimbjen dhe tronditjen e jashtëzakonshme. Duhej të rikthente vëllanë te strehëza e tij, në Çepranin e largët, për ta çmallur me vëllezërit dhe motrat, me nipërit dhe mbesat, me miqtë dhe shokët. Pastaj rrugëtimi, i gjatë, i lodhshëm, ngazëllyes...
    Burbuqja, e motra: Luani si Kostandini u kthye pas
    30 vjetësh
    “E ke dëgjuar atë legjendën ti për Kostandinin?! Padyshim që e ke dëgjuar, si edhe unë. Po nuk ma do mendja që e ke përjetuar. Nuk e di kush tjetër e ka pasur këtë fat. Rikthimi i Luanit pas 30 vjetësh ishte njësoj si i Kostandinit. Po, po! Teksa e puthja ashtu të ftohtë, kujtoja legjendën e qëmotshme. Legjendën e asaj pritjes së gjatë të kalorësit që kapërceu male të tërë për të takuar nënën dhe motrën e vet. Se edhe Luani që pati mort e vdekje, nuk pati varr e tretje. Si Kostandini! Po jo edhe si Kostandini! Se Luani nuk e gjeti nënën dhe nuk e pa si u tret e gjora me dhimbjen për të...”
    Të trondit ky rrëfim i motrës së Luan Mersinit, Burbuqe Haxhiaj, ndërsa ke trokitur në derën e apartamentit të saj, diku në periferi të Durrësit. I duhet forcë të përmbajë ngashërimin dhe lotët që i rrëshqasin në faqe. I shoqi, Enveri, i mësuar tashmë me këtë gjendje të saj duhet ta çojë vet fillin e bisedës më tej, të paktën sa të thyejë çastet e dënesës së Burbuqes...
    “Luanin e arrestuan se nuk pranoi të bashkëpunojë me Sigurimin e Shtetit. Pas kësaj i montuan një akuzë për shpërdorim detyre gjatë ngritjes së objekteve social-kulturore në kooperativë. Dhe u qep një shumë deficiti 50 mijë lekë për ta ekzekutuar natën me plumb”. Kaq thotë Enveri sa për të rifutur të shoqen në bisedë dhe nxjerr një tufë me letra, në të cilat ka mbetur verdikti i gjykatës, zbardhur në kulisat e kohës së zymtë. Pastaj motra e djaloshit të martirizuar barbarisht vazhdon mendueshëm: “E morën papritur. I hodhën prangat në fshat, aty ku punonte dhe e nisën për në qelitë e Vlorës. Rrugës u takua me vëllanë dhe i dha orën e dorës. Sigurisht për ta ruajtur. Më tej do ta takonim vetëm me lejen e hetuesisë. Nuk iu venit kuraja për asnjë çast. Nuk lypi kurrë mëshirë. Vetëm cigare na kërkonte çdo herë, dhe asgjë tjetër. Merak i vetëm i mbeti nënë Hajria. Për të e kishte porosinë e parë dhe të fundit. Kështu deri më 24 tetor 1968....kur e vranë.”
    Vetëm kaq mund të thotë Burbuqja, ndërkohë që është e bindur se më shumë di vëllai i madh, Lavdoshi. Adresa e tij është edhe momenti i ndarjes me këtë nënë zemërlënduar...
    Lavdoshi, njëri nga vëllezërit: Luani kërkoi ta shikonin gjykatësit në sy
    Lavdosh Mersinit, vëllait që e ka gjetur pas 30 vjetësh trupin e Luanit në laboratorin e anatomisë, i ka mbetur në sy qëndrimi përpara trupit gjykues. Sa herë i është dashur të kujtojë imazhin e të vëllait, i është rikthyer atij dueli ku Luani sfidonte pa asnjë drojë akuzat e montuara nga njerëzit e Sigurimit të Shtetit. Eshtë kjo arsyeja që fillin e bisedës e zë pikërisht këtej...
    “Pas hetimeve të mbyllura, e nxorën në gjyq. E akuzuan për shpërdorime në shumën 50 mijë lekë. Ishte rrumbullakosur kjo shifër në zyrat e Sigurimit të Shtetit dhe ligjërohej në sallë nga prokurori Sotir Spiro dhe gjyqtari Irakli Bozgo. Sipas tyre, Luani, gjatë punës për ngritjen e objekteve social-kulturore në kooperativë, kishte krijuar një dëm ekonomik për shtetin që do t’i kushtonte jetën(!). Për momentin askujt nuk i shkoi në mendje se do të arrinte deri në dënimin fatal. Ca më tepër, që edhe dëshmitarët e thirrur në gjyq kundërshtuan prerazi akuzën. I pari e hodhi poshtë dëshmitari kryesor, kryetari i kooperativës së Mavrovës, Telo Danaj. Ai nuk pranoi asnjë nga provat e hetuesisë, madje në gjyq foli pa frikë për figurën e mirë të Luanit. Ky reagim do ta nxehte kreun e trupit gjykues dhe do ta nxirrte jashtë me arrogancë. E njëjta skenë u përsërit edhe me dëshmitarin tjetër, shefin e llogarisë së kooperativës, Maliq Hoxha. E nxorën edhe atë jashtë shpërfillshëm. Në këtë situatë u çua vrullshëm Luani, me vështrim të egërsuar nga podiumi. ”Mos i tundoni njerëzit e nderuar! I bini shkurt asaj që keni menduar! Unë do t’ju qëndroj ballasi deri në fund, provoj burrërisht mashtrimet tuaja. Ju nuk e njihni burrërinë. Prandaj nuk dini të shikoni në sy. Se veproni fshehtaz, në errësirë me të pavërteta dhe akuza bajate!...” Deshi të vazhdonte më tej me këtë reagim Luani i prangosur, po fjalën do t’ia linte në mes zëri i prokurorit: “Do ta paguash me plumb Luan Mersini! Në litar do ta paguash...”
    Vetëm kaq i kujtohet nga ai vegim i largët, por gjithsesi domethënës Lavdosh Mersinit, nga gjyqi i të vëllait në shtëpinë e Pashait, në qendër të Vlorës. Për çka do të rridhte më tej,shton ai, u pa hapur se fati i Luanit ishte paravendosur...
    Bardhyli, vëllai tjetër: I çuam rrobat e dimrit në burg dhe na thanë se e kishin vrarë
    I pari që e ka marrë vesh ekzekutimin e Luanit ka qenë vëllai i madh, Bardhyli. Ka qenë një ditë e ftohtë tetori e vitit 1968, kur u nis me porosinë e nënës për t’i çuar veshjet e dimrit dhe ca ushqime në birucat e policisë së Vlorës. Ndërsa ka trokitur në portën e oficerit të rojës dhe e ka sqaruar për çka është gjendur aty, ka marrë edhe përgjigjen tronditëse. “Akoma nuk e dini ju se Luanin e kanë pushkatuar!” Ka mjaftuar kjo dhe Bardhylit i janë prerë gjunjët. “Rashë në tokë pa ndjenja dhe nuk e di kush më çoi në këmbë, kujton njeriu që është njohur i pari me lajmin e kobshëm për të vëllanë. Mbaj mend si më përmendën duke më hedhur ujë në fytyrë dhe shkelmat e oficerit rojë mbi torbën e rrobave dhe ushqimeve që kishin rënë poshtë sportelit të zyrës së tij. Në çast kujtova mëmë Hajrien. Si mund t’ia thosha asaj. Ashtu, i trullosur, u nisa për në fshat. Nuk duhej të qaja. Këtë më kishte thënë në takimin e fundit Luani, që me sa dukej e kishte parandjerë fatin e keq...”
    Përtej kësaj skene tronditëse, Bardhyl Mersini ka dëshirë të kujtojë ato ngjarje që lidhen me jetën e virtytshme të vëllait të martirizuar barbarisht. Në përfytyrimin e tij ka mbetur Luani çapkën që mbaroi shkëlqyeshëm shkollën e mesme dhe i vunë përpara postbllokun e biografisë së keqe. Kanë mbetur të gjalla mbresat nga bisedat për filmat dhe sportin ku Luani ishte “zembereku” i tyre.
    Ka mbetur meraku i tij për t’u veshur bukur e për t’u krehur “allafrënga”, madje deri te guximi për të vënë kollaren e zgjedhur me shije. “Erdhi nga shkolla dhe iu fut jetës me vrull, tregon Bardhyli. Iu përvesh punës në ndërtim 10 /12 orë në ditë. Duhet të çajmë të parët, na thoshte. Dhe me të ardhurat e fituara na ngriti në këmbë derisa përfunduam tre shtëpi, për të tre vëllezërit. Sa kthehej nga puna, bëhej tjetër njeri. Lahej, vishej dhe shpesh shkonte në Vlorë, sidomos kur kishte ndonjë ndeshje futbolli. Kishte pasion kinemanë. Aktorët më në zë të kohës i njihte të gjithë dhe mundohej të dashuronte me ta të rinjtë e tjerë. Ishte i gjallë e aktiv në shoqëri. Ishte i gjendshëm për çdo hall të atyre që njihte. Për pak vite pas shkollës, filloi të bjerë në sy të të gjithëve. Këtë mesa dukej e kishin vënë re edhe ata të Sigurimit. Deshën të përfitonin nga shkathtësia e tij, por edhe nga ceni politik si djalë kulaku. Prandaj e thirrën për t’i kërkuar bashkëpunim. Për të siguruar informacion për grupet që përgatiteshin atëherë në Vlorë për t’u arratisur. Kundërshtoi prerë. Ndërkaq e kuptoi edhe koston që do t’i paguante kësaj. Na i shprehu edhe neve se nuk do t’ia harronin kollaj. Që këtej nisi drama fatale për të...”
    Enveri, i kunati: E ëma, Hajria nuk pranoi t’u japë policëve kostumin e Luanit
    “Erdhën punonjësit e sigurimit të shoqëruar nga një duzinë policësh dhe kontrolluan në të gjitha skutat e shtëpisë për të marrë çdo gjë të Luanit, libra, blloqe, fletore, rroba, e deri te teshat e fjetjes. Kur zunë me dorë kostumin e ri që atë vit e kishte qepur për ditën e dasmës, turfulloi mbi ta pa marrë parasysh asnjë rrethanë Hajria. Jetën mund të ma merrni, po këtë jo, u tha dhe ua rrëmbeu nga duart. Ndenjën për një çast të hakërryer policët dhe kur u bindën që ajo nuk mund të lëshonte pe më tej, ia lanë. Atë kostum e mbajti te koka deri në ditën që vdiq...”
    Është Enver Haxhiraj, kunati i Luanit që tregon këtë detaj, për të cilin thotë se nuk ka për ta harruar asnjëherë. Gjithsesi, nënë Hajria mundi të jetojë vetëm pak ditë nga gjëma e Luanit dhe vdiq në moshën 55-vjeçare me marazin e madh që nuk mori vesh asnjëherë ku pushonin eshtrat e të birit të martirizuar barbarisht pas gjyqit farsë....
    Një ish-punonjëse e laboratorit: Trupin e djaloshit nga Vlora e balsamosën natën
    Një nga ish-punonjëset e hershme të laboratorit të mjekësisë ligjore që nuk pranon të indetifikohet, ka guxuar qysh atëherë për të çuar lajmin te familja e Luanit. E pohon këtë edhe Lavdoshi, i cili e ka marrë mesazhin nga një i njohuri i saj në Vlorë, ndërkohë që e kërkonte trupin e vëllait sa nga Pylli i Sodës, te Pusi i Mezinit, fidanishtja e ullishteve, plazhi i vjetër etj. Po tregimi i gruas që puna e ka lidhur me laboratorin e kufomave, nuk mbaron këtu. Ka qenë një moment i veçantë që ky rast është ngulitur në kujtesën e saj. Gjithçka ka të bëjë me çastet e mbërritjes aty të trupit pa pajetë të Luanit. “Ishte viti 1968, madje diku nga muajt e fundit të tij. Mbaj mend që në këtë periudhë në fakultet ndjehej krizë për kadavrat. Sipas një urdhri nga lart, u ngrit një grup ekspertësh me tre katër veta mjekë e hetues dhe vizituan disa nga burgjet e vendit. Kryesisht, pre e gjahut të tyre, ishin kontingjentet që ishin ndëshkuar, ose prisnin të ndëshkoheshin me vdekje. Një ditë, herët në mëngjes, kur sa kishte mbërritur ekspedita nga Vlora, dëgjova një nga specialistët që kthehej andej t’i thoshte shefit se në Vlorë kishte konstatuar një ”material” shumë të mirë, të cilin, sipas tij, kishte rënë dakord me sektorin e Ministrisë së Brendshme për ta bërë pjesë të kabinetit. Më tej mora vesh se bëhej fjalë për një djalë 25-vjeçar që ishte dënuar për abuzime ekonomike. Të nesërmen pas kësaj na lajmëruan natën, pasi e kishin sjellë. Pata rastin ta shikoja sa e zbritën nga makina. Ishte një djalë i bukur me një trup të rregullt. Njerëzit që e përpunuan thanë se ishte një nga rastet që do të mbijetonte për shumë kohë në laborator. Dhe, teksa pashë dokumentet që e shoqëronin, gjeta rastin dhe çova në rrugë të tërthortë lajmin te familja e tij...”.



    Një i vdekur mes të gjallëve

    Kështu ka ndodhur me djaloshin 25-vjeçar, Luan Mersini nga Çeprati i Vlorës. Ndërsa është pushkatuar me vendim gjyqi e kanë transportuar po atë natë për në Tiranë. Me orë të tëra dhe në fshehtësi të plotë, mjekët kanë përpunuar trupin e tij dhe pas balsamosjes e kanë vendosur në laboratorin e anatomisë së fakultetit të Mjekësisë, me një matrikull të thjeshtë. Qysh të nesërmen është gjendur në podiumin e kabinetit dhe ka vazhduar të “dialogojë” në heshtje me bluzat e bardha. Breza të tërë mjekësh do të ushtroheshin mbi trupin e tij. Një i vdekur do të bashkëjetonte kësisoj me të gjallët! Dhe jo pak, por 30 vjet me radhë. Derisa një ditë “pedagogu” pa zë do ta braktiste “profesionin” e detyruar, për t’u kthyer në vendlindje. Prapa do të mbetej misteri i zbardhur dhe shumë kujtime të dhimbshme...



    Laboratori
    Nikulçenko, rusi që krijoi laboratorin e Anatomisë

    Doktor Gazmend Velçani, një nga veteranët e kirurgjisë dhe pedagogëve të fakultetit të Mjekësisë, fillesat e institucionit të shkollimit të bluzave të bardha shqiptare i lidh me kontributin e kolegëve sovjetikë gjatë fillimit të viteve pesëdhjetë. “Aty nga viti 1952, kujton ai, në fakultet u krijua kabineti i Anatomisë, i cili bashkë me laboratorin u pajis edhe me muzeun përkatës, ku u vendosën pjesë të trupit të njeriut në mjedise të ruajtura, sipas kërkesave specifike. Gjithçka e realizuar në të ishte fryt i punës krijuese të profesorit sovjetik, Nikulçenko, i cili gjatë asaj periudhe kontribuoi shumë për institucionalizimin e shkollës shqiptare të mjekësisë”. Për herë të parë pra, studentët tanë do të konkretizonin leksionet e anatomisë në laboratorin që mbante për bazë materiale pjesë nga trupi i njeriut. Për mësimdhënësit shqiptarë fillimisht kjo nuk do të ishte e lehtë, po më tej çdo gjë do të kalonte në rutinën e përditshme dhe do të bëhej monotone. Pjesa më e vështirë, rrëfen doktor Velçani, ishte sigurimi i “lëndës së parë”, që mbetej detyrë e dekanatit dhe katedrës së anatomisë. Pikërisht për këtë u vendos një bashkëpunim me Ministrinë e Brendshme dhe me drejtoritë e azileve ku jetonin njerëz pa familje. Në bazë të procedurave ligjore të kohës, ekipi i mjekëve të fakultetit bënte tërheqjen e trupave dhe më vonë bëhej përpunimi i tyre në laborator, për t’u vendosur në muzeun e anatomisë. Për veteranin e kësaj katedre, një mbështetje të madhe ka dhënë në fillesat e kompletimit të këtij kabineti ish-dekani, Mendar Shtylla. Ndërkaq, Velçani nuk harron të kujtojë kontributin e kolegëve të tij, Skënder Dauti e Fiqiri Basha, si dhe punën pasiononte të laborantit, Kol Pepa. Ishin këto çastet e para kur bluzat e bardha do të operonin me trupin e njeriut për ta bërë bazë materiale për kabinetin e fakultetit. Puna për krijimin dhe zgjerimin e tij, siç thonë shumë nga mjekët e tjerë që vazhdojnë të jenë pjesë e këtij dekanati, mbartte një lloj misteri, sidomos gjetja dhe përgatitja e trupave të njerëzve që shtoheshin rishtaz në muzeun e tij. Doktor Velçani përjashton në mënyrë kategorike, për aq sa ai ka qenë pjesë e kësaj katedre, faktin që mjaft nga kufomat vinin nga radhët e të dënuarve politikë. “Me sa di unë, ne mund të kemi tërhequr trupin e ndonjë të dënuari ordiner, të paktën për aq sa na thoshin, pasi për politikanët, balsamosja e tyre, sipas diktaturës, ishte njëlloj si t’i hipje në piedestal. Gjithsesi, tani që çdo gjë është transparente mund të zbardhet çdo lloj misteri që përflitet lart e poshtë”, përmbyll veterani i kirurgjisë shqiptare.



    Familja Mersini dhe drama e kulakëve

    Etiketimi “Kulak” i kushtoi familjes Mersini një dramë të tmerrshme. I pari provoi qelitë e burgjeve komuniste, i ati i Luanit, Tofiku. Pas tij u arrestua, xhaxhai, Bexheti, që i shpëtoi rastësisht pushkatimit. Në vijim u ekzekutua Luani. Ndërkaq, në ferrin e internimeve pa fund përfunduan vëllezërit e tjerë, Bardhyli, Lavdoshi dhe motra Burbuqe. Vetëm pse ishin fëmijët e kulakut dhe njërit prej nacionalistëve me emër në zonë
    Ndryshuar për herë të fundit nga Brari : 24-04-2006 më 16:11

Tema të Ngjashme

  1. Simboli i shqiponjës me dy koka në flamurin tonë kombëtar
    Nga Albo në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 464
    Postimi i Fundit: 17-06-2023, 04:16
  2. Moisiu kreut të ri të OKB: Njihni vullnetin e popullit të Kosovës
    Nga Xhuxh Xhumaku në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 10-03-2007, 11:07
  3. Vazhdojne luftimet ne rripin e Gazes
    Nga StormAngel në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 140
    Postimi i Fundit: 22-04-2006, 08:44
  4. Kryqit te Kuq dhe Henes se Kuqe i shtohet nje simbol i trete.
    Nga zeus në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 10-12-2005, 13:58
  5. Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 15-09-2002, 17:08

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •