Close
Faqja 11 prej 33 FillimFillim ... 91011121321 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 201 deri 220 prej 650
  1. #201
    Prishtina Maska e bAsKiA
    Anëtarësuar
    17-08-2004
    Vendndodhja
    Chicago
    Postime
    75
    Citim Postuar më parë nga eldonel Lexo Postimin
    A QESHTU THOT KU'RANI A MERRNE LEXONE MORE QA THOT FJALA E ALLAHUT E MOS ME TREGO QA THOJN NJERZIT A E MERRNI PER BAZ FJALEN E ALLAHUT KU'RANIN APO QKA
    Kuranin munesh me e marr ne dy levele... ke ate qka shkruan dhe nje demethanje me te thell... pershembul thejra popullore "po mundohet me gjet kime ne vo"... a mundesh me gjete kime ne vez? jo... po dikush e merr ket Kallyp dhe disa e kuptojn se cka po don me thane.. edhe ajo eshte qe po mundohesh te gjesh dicka keq ne nje send perfek.. kupton?
    kjo eshte diference ne interpretimin e kuranit
    I COME FROM THE BLUE CITY WITH THE LOST RIVER

    PRISHTINA

  2. #202
    Citim Postuar më parë nga bAsKiA Lexo Postimin
    Fakt eshte qe bektashizmi lejon pirjen e alkoholit dhe konsumimin e mishit te derrit...Dryshimet jane tek menyra e besimit. Bektashit nuk jane te obliguar te mbajn ramazan, ose ti falin 5 vaktet.
    A ben i nderuar me argumente me tregu se ku ka thene themeluesi i Bektashizmit Haxhi Bektash Veliu keto c'fare ke shkruar?

    Pershendetje
    Ndryshuar për herë të fundit nga ocean : 30-12-2007 më 19:23
    "Koka duhet përkulur zemrës"

  3. #203
    HUNDLESH Maska e altin55
    Anëtarësuar
    01-02-2003
    Vendndodhja
    Vlore Al
    Postime
    1,324
    Citim Postuar më parë nga ocean Lexo Postimin
    Perderisa nuk sjelle argumente per pyetjen e bere, kjo pyetje eshte e pavlere.
    Me behet qejfi kur nje bektashi kerkon argumente Kuranore per pjyetjen qe i shtrohet
    Urdheroro zoteri

    [Al-Bekare-185]Muaji i Ramadanit që në te (filloi të) shpallet Kur'ani, që është udhërëfyes për njerëz dhe sqaruesi i rrugës së drejtë dhe dallues (i të vërtetës nga gënjeshtra). E kush e përjeton prej jush këtë muaj, le të agjërojë, ndërsa kush është i sëmurë ose në udhëtim, le të agjërojë aqë ditë nga ditët e mëvonshme. All-llahu me këtë dëshiron lehtësim për ju, e nuk dëshiron vështërsim për ju. (të agjëroni ditët e lëshuara më vonë) Që të plotësoni numrin, të madhëroni All-llahun për atë se u udhëzoi dhe që të falenderoni.

    Pergjegjen mund ta gjesh po ti pergjigjesh pyetjes si ne vijim, qe jam i sigurte se e din: "Si e shpjegon ti se Sunit e shkolles Hanifet nuk e agjerojne muajin e Ramazanit kur ky eshte urdher i prer i Allahut te Madheruar?"
    Ketu nuk diskutohet per individ.
    Se mund te kete ndonje hanefi tek tuk qe nuk agjeron, nuk mund te akuzosh gjithe hanefit, hanefit e argjerojne ramazanin
    Kurse me ju eshte ndryshe.
    Nuk gjen bektashi ne rruzullin tokesor qe te agjeroj 1 dite te ramazanit, jo vetem kjo, por ju dhe e mohoni. (qe kjo dmth kufer)
    Kurse nga krahu tjeter agjeroni muajn muharem 10 dite
    Kjo eshte e kunderta e kuranit
    A mund te quheni musliman ju, kur veproni te kunderten e Kuranit?
    SUKSESI ME I MADHE QE NJERIU MUND TE ARIJ NE KETE JETE! ESHTE BINDJA NDAJ ALLAHUT TE MADHERUAR

  4. #204
    Citim Postuar më parë nga khan Lexo Postimin
    Me behet qejfi kur nje bektashi kerkon argumente Kuranore per pjyetjen qe i shtrohet
    Urdheroro zoteri

    [Al-Bekare-185]Muaji i Ramadanit që në te (filloi të) shpallet Kur'ani, që është udhërëfyes për njerëz dhe sqaruesi i rrugës së drejtë dhe dallues (i të vërtetës nga gënjeshtra). E kush e përjeton prej jush këtë muaj, le të agjërojë, ndërsa kush është i sëmurë ose në udhëtim, le të agjërojë aqë ditë nga ditët e mëvonshme. All-llahu me këtë dëshiron lehtësim për ju, e nuk dëshiron vështërsim për ju. (të agjëroni ditët e lëshuara më vonë) Që të plotësoni numrin, të madhëroni All-llahun për atë se u udhëzoi dhe që të falenderoni.
    I nderuari Khan, .

    Nuk te kerkova arguemente Kuranore, se sa per agjerim ne jemi te pajtimit se agjerimi i Ramazanit eshte udhezuar nga Krijuesi.

    A ben i nderuar me argumente me tregu se ku apo kur e ka mohuar agjerimin e Ramazanit themeluesi i Bektashizmit Haxhi Bektash Veliu? Kete pyetje une ta bera me pare,

    Citim Postuar më parë nga Khan
    Ketu nuk diskutohet per individ.
    Se mund te kete ndonje hanefi tek tuk qe nuk agjeron, nuk mund te akuzosh gjithe hanefit, hanefit e argjerojne ramazanin
    Kurse me ju eshte ndryshe.
    Nuk gjen bektashi ne rruzullin tokesor qe te agjeroj 1 dite te ramazanit, jo vetem kjo, por ju dhe e mohoni. (qe kjo dmth kufer)
    ....
    Kjo eshte e kunderta e kuranit
    A mund te quheni musliman ju, kur veproni te kunderten e Kuranit
    Faleminderit per pergjigjen, te thash se ne kete pergjegje do ta gjesh pergjegjen e pyetjes tende drejtuar Bektashive, pra e njejta pergjegje vlen per pyetjen qe ti i bere Bektashive perderisa nuk me sjell argumente qe tregojne te kunderten.

    Pershendetje
    Ndryshuar për herë të fundit nga ocean : 01-01-2008 më 16:42
    "Koka duhet përkulur zemrës"

  5. #205
    HUNDLESH Maska e altin55
    Anëtarësuar
    01-02-2003
    Vendndodhja
    Vlore Al
    Postime
    1,324
    Citim Postuar më parë nga ocean Lexo Postimin
    I nderuari Khan, .

    Nuk te kerkova arguemente Kuranore, se sa per agjerim ne jemi te pajtimit se agjerimi i Ramazanit eshte udhezuar nga Krijuesi.

    A ben i nderuar me argumente me tregu se ku apo kur e ka mohuar agjerimin e Ramazanit themeluesi i Bektashizmit Haxhi Bektash Veliu? Kete pyetje une ta bera me pare,
    Hera e pare qe un po diskutoj me bektashi i kesisoj mendimi
    ocean! un nuk jame bektashi , keshtu qe un nuk e njof Haxhi Bektashin, dhe librat e tij
    Por ajo qe un di te them, eshte se bektashianet nuk e agjerojne kete muaj. Ketu nuk flasim per nje, apo dy, apo nje pjes dermuese te bektashianve, por ketu flasim per te gjthe bektashianet pa perjahtim ,qe nuk e agjerojne ramadanin

    Pra kjo mua me le te kuptoj, se ju nuk e pranoni. Pastaj ju nga krahu tjeter perse nuk sillni shkrime ketu, dhe ti ftosh bektashianet ta agjerojne ramadanin, kur ju e pranoni qe eshte urdher nga krijuesi

    me qe ra fjala, sill argumente ku Haxhi Bektashi e ka agjeruar ramadanin




    Faleminderit per pergjigjen, te thash se ne kete pergjegje do ta gjesh pergjegjen e pyetjes tende drejtuar Bektashive, pra e njejta pergjegje vlen per pyetjen qe ti i bere Bektashive perderisa nuk me sjell argumente qe tregojne te kunderten.
    Pershendetje
    Jo or jo, se nuk eshte njelloj, un te thashe se mund te gjesh hanefi tek tuk mekatar qe nuk agjeron ramadanin, por tek bektashianet eshte e kunderta, se ju nuk e agjeroni 100%, pra dhe nje here po e them
    "qe nuk gjen bektashi ne kete rruzull tokesor qe te agjeroj ramadanin"

    Pershendetje dhe tya
    Ndryshuar për herë të fundit nga altin55 : 01-01-2008 më 18:42
    SUKSESI ME I MADHE QE NJERIU MUND TE ARIJ NE KETE JETE! ESHTE BINDJA NDAJ ALLAHUT TE MADHERUAR

  6. #206
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar më parë nga khan Lexo Postimin

    me qe ra fjala, sill argumente ku Haxhi Bektashi e ka agjeruar ramadanin






    Jo or jo, se nuk eshte njelloj, un te thashe se mund te gjesh hanefi tek tuk mekatar qe nuk agjeron ramadanin, por tek bektashianet eshte e kunderta, se ju nuk e agjeroni 100%, pra dhe nje here po e them
    "qe nuk gjen bektashi ne kete rruzull tokesor qe te agjeroj ramadanin"

    Pershendetje dhe tya
    Hej sillni argumenta per nja 20 000 0000 milione njerez ketu se agjerojn .
    Sillni argumentat se ibni tejmija ka agjeruar
    Sillni argumentat se ti ke agjeruar.

    Bile nuk ka argumenta per disa "dijetar" te juaj as edhe per shahadet e lere me per diçka tjeter

    Haahahahahahahahh

    Sill argument ti qe e paske pare krejt rruzullin tokesor dhe e din se kush po agjeron dhe jo .

    Edhe ma se mbramti kush je ti apo dikush nga ai grupi jot qe po u dashka ti sjellim atij argumente se po agjeroj une apo dikush paska apo nuk paska agjeruar.

    Une nuk e di se a ka qene ndonjehere ne sunnetin (traditat) e Muhamedit a.s me sjell keshtu argumente poshte e perpjet.

    Kuku çka ndodh me ba me i t'hollu gjerat holle e holle e me ba me ja nis me i kerku krejt argumentet qe i don feja islame.

    Une po te besoj se ti agjeron (mu mos me sill argumente),jo disa dite te ramazanit ti me siguri se i agjeron po tjerat gjera qe i kerkon islami si i ke punet se , apo ke agjeruar disa dite dhe je bere aç i madh sa me i kerkuar argumente tjereve

  7. #207
    Citim Postuar më parë nga khan Lexo Postimin
    un nuk jame bektashi , keshtu qe un nuk e njof Haxhi Bektashin, dhe librat e tij
    E si pra mund te akuzosh Bektashinjte me ato qe thua, ne qofte se nuk njeh asgje bile as per themelusin e tarikatit Bektashi?

    Citim Postuar më parë nga khan Lexo Postimin
    Por ajo qe un di te them, eshte se bektashianet nuk e agjerojne kete muaj. Ketu nuk flasim per nje, apo dy, apo nje pjes dermuese te bektashianve, por ketu flasim per te gjthe bektashianet pa perjahtim ,qe nuk e agjerojne ramadanin
    Une nuk e kam veshtire te te besoje per kete qe thua ama te lutem sjell argumente, perndryshe ky eshte vetem mendimi yt dhe une nuk jam aspak i bindur ne ate qe thua.
    ....
    Citim Postuar më parë nga khan Lexo Postimin
    me qe ra fjala, sill argumente ku Haxhi Bektashi e ka agjeruar ramadanin
    ...
    Pershendetje dhe tya
    Meqenese ti je ai qe akuzon Bektashinjte se nuk e agjerojne muajin e Ramazanit, se pari ti mua me sill argumente (argumentin qe te kerkova me pare) qe do mbeshtesin akuzimet e tua, mandej une ty do te sjell argumente ne qofte se argumentet e tua nuk jane bindese.

    Vella i dashur Khan, nga zemra po te flase me sinqeritetin me te madh, te lutem mos akuzo askend pa argumente se eshte gjynah tek Allahu, kete e din cdo kush qe mundohet te behet musliman, dhe ne diten e gjykimit do te japim te gjithe llogari.

    Paqja dhe Meshira e Allahut qofte me ne dhe Ai na udhezofte nga e verteta.

    Te pershendes
    Ndryshuar për herë të fundit nga ocean : 01-01-2008 më 23:43
    "Koka duhet përkulur zemrës"

  8. #208
    HUNDLESH Maska e altin55
    Anëtarësuar
    01-02-2003
    Vendndodhja
    Vlore Al
    Postime
    1,324
    Citim Postuar më parë nga ocean Lexo Postimin
    E si pra mund te akuzosh Bektashinjte me ato qe thua, ne qofte se nuk njeh asgje bile as per themelusin e tarikatit Bektashi?
    Mos ju shemang pjyetjeve

    Ti me thua pse un i akuzoj bektashianet ,dhe un nuk njof themeluesin e tyre Haxhi Bektashin
    Nuk e njof se nuk ka c'me duhet, sepse urdheri i Allahut eshte te pasojme te derguarin e Tij

    4-65. Për Zotin tënd jo, ata nuk janë besimtarë (të asaj që të zbriti ty as të asaj para teje) derisa të mos zgjedhin ty për të gjykuar në atë konflikt mes tyre, e pastaj (pas gjykimit tënd) të mos ndiejnë pakënaqësi nga gjykimi yt dhe (derisa) të mos binden sinqerisht.
    33-36. Kur All-llahu ka vendosur për një çështje, ose i dërguari i Tij, nuk i takon (nuk i lejohet) asnjë besimtari dhe asnjë besimtareje që në atë çështje të tyre personale të bëjnë ndonjë zgjidhje tjetërfare. E kush e kundërshton All-llahun dhe të dërguarin e Tij, ai është larguar shumë larg së vërtetës.
    59-4. Këtë për shkak se e kundërshtuan All-llahun dhe të dërguarin e Tij. Pra, kush e kundërshton All-llahun, s'ka dyshim se All-llahu është ndëshkimfortë.

    ]

    Pra sic e lexon dhe vet Allahu i Madheuar na ka obliguar te pasojme te derguarin e Tij dhe asnje tjeter
    Pra bektashianet un i akuzoj nga faktet e jetes reale te perditshme.
    Pra duke ju njoftur c'far praktikojne bektashianet flas


    Meqenese ti je ai qe akuzon Bektashinjte se nuk e agjerojne muajin e Ramazanit, se pari ti mua me sill argumente (argumentin qe te kerkova me pare) qe do mbeshtesin akuzimet e tua, mandej une ty do te sjell argumente ne qofte se argumentet e tua nuk jane bindese.
    Eshte e treta here qe po ta theme, nuk egziston bektashi ne kete rruzull tokesor, te agjeroj qofte dhe 1 dite te ramadanit, c'far fakti do me shume


    Kurse ti si bektashi qe je duhet te sjellesh argumente ku bektashizmi nuk e mohon agjerimin

    Vella i dashur Khan, nga zemra po te flase me sinqeritetin me te madh, te lutem mos akuzo askend pa argumente se eshte gjynah tek Allahu, kete e din cdo kush qe mundohet te behet musliman, dhe ne diten e gjykimit do te japim te gjithe llogari.
    I nderuar ocean, dhe un sinqerisht nga zemra po te flas, qe je ne rruge shume te gabuar dhe jo te qarte . Un vete origjinen e kame bektashi, por kur pash qe ata urdheronin te kunderten e Kuranit i mohova
    Nuk ka bindje krijeses para krijuesit

    dhe un te pershendes
    Ndryshuar për herë të fundit nga altin55 : 02-01-2008 më 01:28
    SUKSESI ME I MADHE QE NJERIU MUND TE ARIJ NE KETE JETE! ESHTE BINDJA NDAJ ALLAHUT TE MADHERUAR

  9. #209
    Musliman Shqiptar Maska e pejani34
    Anëtarësuar
    18-04-2005
    Postime
    887
    Besimtari bekteshu asht bekteshi.................Kurese besimtari Musliman asht Musliman, ku asht problemi kjo tem asht e zgjidhur. Suphanallah. edhe tema asht ashtu tegjitha tjerat jan te teperta per diskutim.

  10. #210
    HUNDLESH Maska e altin55
    Anëtarësuar
    01-02-2003
    Vendndodhja
    Vlore Al
    Postime
    1,324
    Citim Postuar më parë nga pejani34 Lexo Postimin
    Besimtari bekteshu asht bekteshi.................Kurese besimtari Musliman asht Musliman, ku asht problemi kjo tem asht e zgjidhur. Suphanallah. edhe tema asht ashtu tegjitha tjerat jan te teperta per diskutim.
    O pejani e para nuk thuhet Suphanallah por thuhet SubhanAllah


    e dime shume mire se kush jane bektashit, se dijetaret jane ata qe na kane treguar, por qellimi nuk qendron aty
    qellimi eshte qe tju tregojm, devijimin dhe rrugen e gabuar qe ata kane ,dhe do Allahu udhezon dike
    SUKSESI ME I MADHE QE NJERIU MUND TE ARIJ NE KETE JETE! ESHTE BINDJA NDAJ ALLAHUT TE MADHERUAR

  11. #211
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar më parë nga khan Lexo Postimin
    O pejani e para nuk thuhet Suphanallah por thuhet SubhanAllah


    e dime shume mire se kush jane bektashit, se dijetaret jane ata qe na kane treguar, por qellimi nuk qendron aty
    qellimi eshte qe tju tregojm, devijimin dhe rrugen e gabuar qe ata kane ,dhe do Allahu udhezon dike

    A misionar jeni a .

    Pse nuk po mendoni ma se pari se çka po shkruani .Shiko ai shoku yt po thote se besimtari bektashi eshte bektashi e besimtari musliman eshte musliman ,bile bazohet ne "analizen" e tij se edhe tema e paska kete emer.Edhe ne baze te ketyre mendimeve ju po i jepni vule gjithçkafit.

    Ne qofte se bazohemi ne titujt e temave atehere ka edhe tema me titujt Kurani dhe kontraditat e tij ; tash me dal nje i "menqur" me thane mbaroi diskutimi tema e ka titullin kontraditat e Kuranit .

    Edhe ma pare kam shkruajtur por ju harroni ,nuk i shihni ,nuk keni deshire te kuptoni se titulli i kesaj teme eshte gabim .
    Titulli do te duhej te ishte dallimi ndemjet bektashive dhe grupeve tjera ne islam.

    Tash po ju pyes une juve a jeni musliman ,a jeni sunni , a jeni hanefi ,maliki ,shafi ,selefi apo khavarixhi dhe wehabi etj ,etj qe jane njeqind e kusur. Mundem me ju pyetur edhe per ideoligjite çka i keni organizatat e tjera .


    Kur ti pergjigjeni ketyre pyetjeve atehere e kuptoni edhe pergjigjen e juaj.
    Ne qofte se doni te mendoni pak eshte lehte te kuptohet , ne qofte se nuk mendoni hiç dhe i keni zgjedhur te gjitha çeshtjet atehere udha e mbare ju koft

  12. #212
    Musliman Shqiptar Maska e pejani34
    Anëtarësuar
    18-04-2005
    Postime
    887
    Citim Postuar më parë nga khan Lexo Postimin
    O pejani e para nuk thuhet Suphanallah por thuhet SubhanAllah


    e dime shume mire se kush jane bektashit, se dijetaret jane ata qe na kane treguar, por qellimi nuk qendron aty
    qellimi eshte qe tju tregojm, devijimin dhe rrugen e gabuar qe ata kane ,dhe do Allahu udhezon dike
    ALLAHU te shperbleft per tregim .. Subhanallah.

  13. #213
    Besimtar Musliman Maska e eldonel
    Anëtarësuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Prishtina
    Postime
    1,219
    se pari pajtohem qe tema eshte gabim ne aspektin e ndarjes
    kurse agjerimi eshte pun e fsheht dhe nuk e din askush se kush agjeron me te vertet kete e di vetem Allahu mirepo ka shum bektashi qe jan ne deregje edhe shum nga ana jon poashtu mirepo une nuk pajtohna me ate qe thot se lejohet pirja e alkoolit ne asnje menyre sepse ky eshte urdher i Allahut dhe ktu s ka kush te hyje po flas per veten time qdo thenje qe eshte ne kundershtim me fjalen e Allahut dhe hadithin e pejgammberit tek une eshte e pavler dhe nuk e marr per veten time flas per nga ana e dinit ndoshta me kuptoni edhe nje keshill gjat diskutimit pak saber ma bani hallall nese i pengon dikujt

  14. #214
    Besimtar Musliman Maska e eldonel
    Anëtarësuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Prishtina
    Postime
    1,219
    Citim Postuar më parë nga bAsKiA Lexo Postimin
    Kuranin munesh me e marr ne dy levele... ke ate qka shkruan dhe nje demethanje me te thell... pershembul thejra popullore "po mundohet me gjet kime ne vo"... a mundesh me gjete kime ne vez? jo... po dikush e merr ket Kallyp dhe disa e kuptojn se cka po don me thane.. edhe ajo eshte qe po mundohesh te gjesh dicka keq ne nje send perfek.. kupton?
    kjo eshte diference ne interpretimin e kuranit
    eshet fakt qe une e marr si te till pse ne tani te ja japim kuptimin si te dojm apo si eshte. Kurani eshte i qarte
    un nuk pajtohem aspak me ju ne lidhje me pirjen e alkoolit kjo eshte e ndaluar dhe si te till e marr kaq kisha

  15. #215
    HUNDLESH Maska e altin55
    Anëtarësuar
    01-02-2003
    Vendndodhja
    Vlore Al
    Postime
    1,324
    ocean cu bere
    SUKSESI ME I MADHE QE NJERIU MUND TE ARIJ NE KETE JETE! ESHTE BINDJA NDAJ ALLAHUT TE MADHERUAR

  16. #216
    Besimtar Musliman Maska e eldonel
    Anëtarësuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Prishtina
    Postime
    1,219
    mua me qudit fakti kur eshte qeshtja e agjerimit sidomos ne kosov se ne shqiperi ma shum i japin rendesi agjerimit te matemit se agjerimit te ramazanit dhe kjo me te vertet me qudit a eshte arsye pse ata nuk e dine qe e kan te obliguar agjerimin e ramazanit apo qfare le te ma shpjegon dikush qa a puna tyre dine kush ? a eshte qeshtja qe nuk e din per obligim nuk ju tregojn se mua me habit fakti i njejti person me majt matem e mos me agjeru ramazanin kjo me duket absurde ky eshte urdher i Allahut, e me majt matem per shkake te zise qe mban per ndodhine e qerbelase mbaht matemi per kete arsye apo qka ?
    Me te vertet me bisedu me keta te Kosoves s din njeri qa me ju tha
    ne ramazan hajn e pijn pa kurfar gajle
    per kuran thojn jo ky nuk eshte ai i verteti te vertetin e ka shehi po nuk ja tregon te tjereve sepse s ban mu ba kret sheha
    ne deregje subhanAllah prijesat e tyre me gjithe ta qe per pare nuk e kallzojn hakin se ja kana me ju qu pare e tani me ju kallzu s ju qo kush
    besimi ne sheha qe ata nuk rrjen kurr qa a more kjo pun pse qa ka ai qe s rren
    o only truth qa i thu more ti ksaj pune pse se kallzojn hakin ata sheha te tyre ?

  17. #217
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar më parë nga eldonel Lexo Postimin
    mua me qudit fakti kur eshte qeshtja e agjerimit sidomos ne kosov se ne shqiperi ma shum i japin rendesi agjerimit te matemit se agjerimit te ramazanit dhe kjo me te vertet me qudit a eshte arsye pse ata nuk e dine qe e kan te obliguar agjerimin e ramazanit apo qfare le te ma shpjegon dikush qa a puna tyre dine kush ? a eshte qeshtja qe nuk e din per obligim nuk ju tregojn se mua me habit fakti i njejti person me majt matem e mos me agjeru ramazanin kjo me duket absurde ky eshte urdher i Allahut, e me majt matem per shkake te zise qe mban per ndodhine e qerbelase mbaht matemi per kete arsye apo qka ?
    Me te vertet me bisedu me keta te Kosoves s din njeri qa me ju tha
    ne ramazan hajn e pijn pa kurfar gajle
    per kuran thojn jo ky nuk eshte ai i verteti te vertetin e ka shehi po nuk ja tregon te tjereve sepse s ban mu ba kret sheha
    ne deregje subhanAllah prijesat e tyre me gjithe ta qe per pare nuk e kallzojn hakin se ja kana me ju qu pare e tani me ju kallzu s ju qo kush
    besimi ne sheha qe ata nuk rrjen kurr qa a more kjo pun pse qa ka ai qe s rren
    o only truth qa i thu more ti ksaj pune pse se kallzojn hakin ata sheha te tyre ?
    Eldonel mbasi mu ke drejtu mu po te pergjigjem pak se edhe kohe spo kam aç shume dynjallaku na ka rroke per para si thojm ne ne Kosove.

    Une gjithmone e kam thene nje gje ne kete forum se disave nga grupet e juaja po edhe ti nuk je aç imun ndaj kesaj semundje. Semundjes se kritikes vetem per te tjeret , sakica (sepata) ju rreh vetem per te tjeret ; Kjo eshte haku e verteta.

    Une di me llogarite pak edhe veprat e tjereve (te grupeve te besimtarve qe i keni ) di me i llogarite edhe ata qe ju i kritikoni shume.
    Mu po me dalin krejt tjera shifra bre vllla edhe realitetin me dal me e shiqu eshte krejt tjeterçka se çka propagandoni ju ketu.

    Ju kam thene ne qofte se mundeni me bere nje llogaritje te gjitha grupeve dhe ti shiqoni mire se sa po falen sa po japin sadake ,sa njerez kane grupet qe jane te devotshem etj;etj .

    Sa per Kuran kane gabuar edhe tre khalifate e pare e spo gabojn disa njerez te thjeshte ne Kosove apo dikun tjeter.Lexoj hadithat sahih te buhariu dhe muslimi ku po thojn se ju mungojn disa sure apo jau kane ngrene shtazet disa sure.

    Apo ndoshta e kan pas qellimin se Kuranin e vertet duhet me e dite sikur qe e kane ditur Muhamedi a.s dhe elita islame .
    Kuranin duhet me e dit edhe me e lexuar ,kuptuar vepruar simbas tij e jo vetem ta lexojm literarisht sikur qe po bejn disa.
    Kurani nuk ka qene i shkruar ne fillim sikur qe eshte sot ;Kurani ka ardh si shpallje Muhamedit a.s dhe Muhamedi dhe elita islame e kane kuptuar Kuranin ashtu siç duhet .

    Po ka gabime si jo tek besimtaret ne Kosove dhe ne te gjitha viset tona pa marre parasysh se cilit grup ,por une i kuptoj kto gabime se gjithe ate shtypje qe ka pas populli jone ,gjithe ate komunizem qe e kemi pas i ka lene pasojat e veta.
    Por nuk mundem me i kuptuar fewat e bin bazav qe kane pas shkolle shume e kane qene te lire e thojn ne kete shekull se toka eshte e rrafsht

    Pyeti "dijetaret" se sa gjera po fshihen nga historia e muslimanve , pse dridhen disa "dijetar " si te permendet tragjedia e qerbelase .

    Shkova ne pune tash ishalla shkruajm ma vone

  18. #218
    Besimtar Musliman Maska e eldonel
    Anëtarësuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Prishtina
    Postime
    1,219
    Citim Postuar më parë nga only truth Lexo Postimin
    Eldonel mbasi mu ke drejtu mu po te pergjigjem pak se edhe kohe spo kam aç shume dynjallaku na ka rroke per para si thojm ne ne Kosove.

    Une gjithmone e kam thene nje gje ne kete forum se disave nga grupet e juaja po edhe ti nuk je aç imun ndaj kesaj semundje. Semundjes se kritikes vetem per te tjeret , sakica (sepata) ju rreh vetem per te tjeret ; Kjo eshte haku e verteta.

    Une di me llogarite pak edhe veprat e tjereve (te grupeve te besimtarve qe i keni ) di me i llogarite edhe ata qe ju i kritikoni shume.
    Mu po me dalin krejt tjera shifra bre vllla edhe realitetin me dal me e shiqu eshte krejt tjeterçka se çka propagandoni ju ketu.

    Ju kam thene ne qofte se mundeni me bere nje llogaritje te gjitha grupeve dhe ti shiqoni mire se sa po falen sa po japin sadake ,sa njerez kane grupet qe jane te devotshem etj;etj .

    Sa per Kuran kane gabuar edhe tre khalifate e pare e spo gabojn disa njerez te thjeshte ne Kosove apo dikun tjeter.Lexoj hadithat sahih te buhariu dhe muslimi ku po thojn se ju mungojn disa sure apo jau kane ngrene shtazet disa sure.

    Apo ndoshta e kan pas qellimin se Kuranin e vertet duhet me e dite sikur qe e kane ditur Muhamedi a.s dhe elita islame .
    Kuranin duhet me e dit edhe me e lexuar ,kuptuar vepruar simbas tij e jo vetem ta lexojm literarisht sikur qe po bejn disa.
    Kurani nuk ka qene i shkruar ne fillim sikur qe eshte sot ;Kurani ka ardh si shpallje Muhamedit a.s dhe Muhamedi dhe elita islame e kane kuptuar Kuranin ashtu siç duhet .

    Po ka gabime si jo tek besimtaret ne Kosove dhe ne te gjitha viset tona pa marre parasysh se cilit grup ,por une i kuptoj kto gabime se gjithe ate shtypje qe ka pas populli jone ,gjithe ate komunizem qe e kemi pas i ka lene pasojat e veta.
    Por nuk mundem me i kuptuar fewat e bin bazav qe kane pas shkolle shume e kane qene te lire e thojn ne kete shekull se toka eshte e rrafsht

    Pyeti "dijetaret" se sa gjera po fshihen nga historia e muslimanve , pse dridhen disa "dijetar " si te permendet tragjedia e qerbelase .

    Shkova ne pune tash ishalla shkruajm ma vone
    me duket qe me ke keqkuptuar pak une desha te thoja qe nuk e din per obligim pra shehat nuk ju tregojn per obligim qe e kane ramazanin dhe si te tille e marrin mirepo ka edhe disa qe lexojn e agjerojn ramazanin mirepo ketu eshte qeshtja se atyre nuk ju kallzohet haki se matemin me agjeru aq shum e ramazanin jo ramazani ka rendesi me te madhe dhe nga kjo edhe mund te aludosh se atyre haku nuk ju tregohet edhe thenja per kuranin nuk vje nga ta nga populli por kete jua kane thene se ku e di ai a e ka shehi te vertetin a kush
    tek ne shumica e dine per obligueshmerine e ramazanit dhe askush nuk thot qe muslimani se kam obligim edhe pse nuk e agjerojn ajo eshte qeshtje e tyre e di qe edhe tek ne ka qe se agjerojn mirepo dallimi qendron se te gjithe hoxhallart tek en ua thojn qe e kane obligim per me agjeru kurse ne anen tjeter qendron e kunderta ndoshta tani me kupton me mire
    per dijetart nuk kane qka mu dridh per rastin e qerbelas u ba qa u ba edhe pse thenja e disave se ne jemi te gjithe fajtor per ate rast pas atyre, pse ne kemi faj qe ne ate kohe paska vra nipin e pejgamberit a.s dikush mirepo ketu ka edhe shum elemente te krishtereve me thenjen e tyre se pasi ka bere Ademi a.s mekat keta tjeret pas tij te gjithe kane qene mekatar deri sa ka ardh Isa a.s per te ja fal mekatet kret njerzimit kinse qe vje kjo thenje nga te krishteret kurse nga keto grupe vje po e njejta shprehje se ne jemi fajtor te gjithe per vrasjen e nipit te Pejgamberit a.s dhe gjate majtjes te matemit menyra te lene me kuptu te duket shum e ngjajshme me ortodokset ne disa elemente tek lutja ne drejtimin e ewliave poashtu sikur te te krishteret dhe me duket se ka nje perzierje
    per keto te tre khalifet e pare ku gjenden keto te buhariu a ben me dite ?
    Ndryshuar për herë të fundit nga eldonel : 24-01-2008 më 12:21

  19. #219
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar më parë nga eldonel Lexo Postimin
    me duket qe me ke keqkuptuar pak une desha te thoja qe nuk e din per obligim pra shehat nuk ju tregojn per obligim qe e kane ramazanin dhe si te tille e marrin mirepo ka edhe disa qe lexojn e agjerojn ramazanin mirepo ketu eshte qeshtja se atyre nuk ju kallzohet haki se matemin me agjeru aq shum e ramazanin jo ramazani ka rendesi me te madhe dhe nga kjo edhe mund te aludosh se atyre haku nuk ju tregohet edhe thenja per kuranin nuk vje nga ta nga populli por kete jua kane thene se ku e di ai a e ka shehi te vertetin a kush
    tek ne shumica e dine per obligueshmerine e ramazanit dhe askush nuk thot qe muslimani se kam obligim edhe pse nuk e agjerojn ajo eshte qeshtje e tyre e di qe edhe tek ne ka qe se agjerojn mirepo dallimi qendron se te gjithe hoxhallart tek en ua thojn qe e kane obligim per me agjeru kurse ne anen tjeter qendron e kunderta ndoshta tani me kupton me mire
    per dijetart nuk kane qka mu dridh per rastin e qerbelas u ba qa u ba edhe pse thenja e disave se ne jemi te gjithe fajtor per ate rast pas atyre, pse ne kemi faj qe ne ate kohe paska vra nipin e pejgamberit a.s dikush mirepo ketu ka edhe shum elemente te krishtereve me thenjen e tyre se pasi ka bere Ademi a.s mekat keta tjeret pas tij te gjithe kane qene mekatar deri sa ka ardh Isa a.s per te ja fal mekatet kret njerzimit kinse qe vje kjo thenje nga te krishteret kurse nga keto grupe vje po e njejta shprehje se ne jemi fajtor te gjithe per vrasjen e nipit te Pejgamberit a.s dhe gjate majtjes te matemit menyra te lene me kuptu te duket shum e ngjajshme me ortodokset ne disa elemente tek lutja ne drejtimin e ewliave poashtu sikur te te krishteret dhe me duket se ka nje perzierje
    per keto te tre khalifet e pare ku gjenden keto te buhariu a ben me dite ?
    Ti vete po keqkuptohesh edhe goxha shume.

    Pike se pari matemi nuk eshte vetem agjerim as nuk eshte i obliguar por i preferuar. Matem do te thote te perkujtosh vuajtjet e deshmorve te qerbelase dhe vuajtjet e pejgamberve qe kane ndodhur ne keto 10 dite.

    Shume musliman nuk i kryejn shume obligime fetare por i kujtojn dhe nuk i harrojn vuajtjet persekutimet e elites islame.
    Edhe ti ne mos u falsh askush nuk mundet me te thene se bere gabim pse i perkujtove vuajtjet jeten e Muhamedit a.s dhe elites islame.
    Ketu eshte dallimi ndermjet teje si i kupton gjerat dhe si jane ne realitet.
    Muslimanet ma se pari i mundohen me e kuptuar islamin e sa ma shume e kuptojn edhe ma shume bejn adhurim ( i mbajn ritet fatere).

    Edhe une ti gjej me qindra gjera qe hoxhallaret e juaj nuk ju tregojn xhematit ashtu siç duhet per fene islame .Nuk eshte puna veç ti kritikojm disa tjere.
    Shiqo forumin me lart qe e keni jane me dhjetra tema per ibni tejmijen e ndoshta vetem nje teme per obligimin qe e kemi per zekat.
    A zekati nuk eshte nje nga kushtet e islamit apo ndoshta duhet te flasim vetem per ramazan se ne kete menyre mund te thuani se i keni agjeruar disa dite dhe duhet me i shitur mend te gjitheve tash.
    O po shihesh edhe ramazani i disave shume mire po nuk e di pse po mundoheni me paraqit veten e juaj keshtu se ,thu qe e keni bere namin qe po agjeroni ,shumica flejn deri ne gjys te dites e kur zgjohen nuk ju mbesin as edhe dy tri ore deri ne iftar, shumica vetem sa e shtojn peshen ne kete muaj e ne tjetren ane as nuk pyesin per fukarate qe ndoshta i kane ne familjen e afert

    Ato çka ke shkruajt per krishteret as edhe ti nuk din me e shpjeguar , nje keshile mos fantazo shume ,kush te ka thene se ti ke faj qe ka ndodh ngjarja e qerbelase , kush te ka thene se muslimanet bejn sikur krishteret .

    Lexoj hadithet te buhariu ,gjej anglisht se shqip nuk e di se ne çfare numra gjenden.

    Vol .8 book 82 number 816 edhe number 817
    Vol 4 book 52 number 69.

    Existon edhe nje hadith ku thuhet se dhia apo devja jau ka ngrene nje sure dhe keshtu ju ka humbur .
    Existojn edhe hadithe tjera por nga kompilues tjere prej grupeve te juaja ku thuhet qe ka pas ma shume sure dhe ajete , se ky Kuran nuk eshte as nje e treta e Kuranit origjinal etj,etj.

  20. #220
    Besimtar Musliman Maska e eldonel
    Anëtarësuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Prishtina
    Postime
    1,219
    Citim Postuar më parë nga only truth Lexo Postimin
    Ti vete po keqkuptohesh edhe goxha shume.

    Pike se pari matemi nuk eshte vetem agjerim as nuk eshte i obliguar por i preferuar. Matem do te thote te perkujtosh vuajtjet e deshmorve te qerbelase dhe vuajtjet e pejgamberve qe kane ndodhur ne keto 10 dite.

    Shume musliman nuk i kryejn shume obligime fetare por i kujtojn dhe nuk i harrojn vuajtjet persekutimet e elites islame.
    Edhe ti ne mos u falsh askush nuk mundet me te thene se bere gabim pse i perkujtove vuajtjet jeten e Muhamedit a.s dhe elites islame.
    Ketu eshte dallimi ndermjet teje si i kupton gjerat dhe si jane ne realitet.
    Muslimanet ma se pari i mundohen me e kuptuar islamin e sa ma shume e kuptojn edhe ma shume bejn adhurim ( i mbajn ritet fatere).

    Edhe une ti gjej me qindra gjera qe hoxhallaret e juaj nuk ju tregojn xhematit ashtu siç duhet per fene islame .Nuk eshte puna veç ti kritikojm disa tjere.
    Shiqo forumin me lart qe e keni jane me dhjetra tema per ibni tejmijen e ndoshta vetem nje teme per obligimin qe e kemi per zekat.
    A zekati nuk eshte nje nga kushtet e islamit apo ndoshta duhet te flasim vetem per ramazan se ne kete menyre mund te thuani se i keni agjeruar disa dite dhe duhet me i shitur mend te gjitheve tash.
    O po shihesh edhe ramazani i disave shume mire po nuk e di pse po mundoheni me paraqit veten e juaj keshtu se ,thu qe e keni bere namin qe po agjeroni ,shumica flejn deri ne gjys te dites e kur zgjohen nuk ju mbesin as edhe dy tri ore deri ne iftar, shumica vetem sa e shtojn peshen ne kete muaj e ne tjetren ane as nuk pyesin per fukarate qe ndoshta i kane ne familjen e afert

    Ato çka ke shkruajt per krishteret as edhe ti nuk din me e shpjeguar , nje keshile mos fantazo shume ,kush te ka thene se ti ke faj qe ka ndodh ngjarja e qerbelase , kush te ka thene se muslimanet bejn sikur krishteret .

    Lexoj hadithet te buhariu ,gjej anglisht se shqip nuk e di se ne çfare numra gjenden.

    Vol .8 book 82 number 816 edhe number 817
    Vol 4 book 52 number 69.

    Existon edhe nje hadith ku thuhet se dhia apo devja jau ka ngrene nje sure dhe keshtu ju ka humbur .
    Existojn edhe hadithe tjera por nga kompilues tjere prej grupeve te juaja ku thuhet qe ka pas ma shume sure dhe ajete , se ky Kuran nuk eshte as nje e treta e Kuranit origjinal etj,etj.
    qetu te hadithet tregom ne cilen pjes gjindet dhe qfare numri kane hadithet
    qeshtu qysh mi ki shkru s po muj mi gjet tregom vetem ne cilen pjes dhe numrin e hadithit ose qe din me perkthy perktheje dhe postoje

Faqja 11 prej 33 FillimFillim ... 91011121321 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Si i festojne Pashket besimtaret Ortodokse
    Nga Matrix në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 29-03-2010, 17:57
  2. Besimi dhe besimtari
    Nga Fjala e drejte në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 15-12-2004, 16:41
  3. Pershkrimi i parajses ne Kuran
    Nga deshmuesi në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 07-07-2003, 15:18

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •