Close
Faqja 5 prej 33 FillimFillim ... 3456715 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 650
  1. #81
    Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
    Anëtarësuar
    27-07-2002
    Vendndodhja
    Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
    Postime
    1,542
    Citim Postuar më parë nga SHEMSHIR
    mos ik, por na trego ti si student taleban na jep ndonji koment,per kta hadise. se shija gjihtmon ka pasur ne trojet tana.
    Mos ngaterroni Bektashinjte me Shiite-t.
    Adresat e faqeve personale mund ti vendosesh ne profil por jo ne firme. Stafi i Forumit

  2. #82
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar më parë nga Qafir Arnaut
    E me fal ju jeni Evre apo Myslim apo po pranon qe Myslimi kopjon Evrene?
    Shoku qaf me duket se te gjitha fete e rekomandojn ushqimin kosher apo hallal a te lejueshem te te them se nuk e di cilen fjale e kupton ma mire.
    Me sa di une ne te gjitha fete eshte e ndalueshme te ngrenet e mishrave me gjak (ndoshta edhe e kam gabim),per kete arsye edhe lepuri sipas disa besimtarve hyn ne kete ligj por nuk mund te flitet edhe te jemi aç te sigurt se edhe lepuri hyn ne kete kategori 100%. Disa besimtar kane vendosur te jene te sigurt per kete çeshtje dhe nuk e hajne kurr.

    Sa per kopjimin nuk po te them asgje e di se veshtire eshte te shpjegohet ty dhe shume njerezve qe mendojn se gjera te caktuara jane prone e disa bashkesive apo popujve.
    Veç kur tja nisin nje dite gjykimet e feve per plagjiature , me siguri akuzuesit do te jene ata qe e konsiderojn veten e tyre si ma te vjetrit.

    Mirembetsh
    Ndryshuar për herë të fundit nga albprofiler : 08-08-2007 më 15:56

  3. #83
    Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
    Anëtarësuar
    27-07-2002
    Vendndodhja
    Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
    Postime
    1,542
    Citim Postuar më parë nga only truth
    Me sa di une ne te gjitha fete eshte e ndalueshme te ngrenet e mishrave me gjak (ndoshta edhe e kam gabim)
    Sigurisht qe e ke gabim
    Adresat e faqeve personale mund ti vendosesh ne profil por jo ne firme. Stafi i Forumit

  4. #84
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Citim Postuar më parë nga only truth
    .

    E kam pyetur njeher nje dervish per kete çeshtje ,ai mu pergjegje se lepuri nuk eshte edhe aç shtaze e paster , ai me tha se nuk eshte edhe aç shtaze e bute dhe perkdhelese siç mendojn njerezit. Nuk eshte rastesi se lepuri eshte simbol i revistave sikur playboy.Kto kafshe me duken sikur minjet edhe kto kafshe jetojn neper vrima dhe jane te demshme per bujqesi

    Une kam punuar nje kohe ne nje shitore te mishit e kam pare vete se sa veshtire eshte te pastrohet lepuri nga gjaku ,thuaja eshte e pamundur qe te pastrohet plotesisht nga gjaku.

    Ka ndoshta edhe mendime tjera por keto ishin ato qe une i kam degjuar ,ka njerez qe thojn se e ka mishin shume te mire . Une per vete jam gati si vegjetarian dhe shume rralle ha mish ,kurr se kam ngrene mishin e ksaj kafshe as kurr mos e ngrensha.
    Gjithmone si kam dashur lepurat edhe pa e ditur se kush jane dervishet dhe arsyet pse ata nuk e hajne kete mish.

    Kush don me henger mishin e tyre bon apetit.
    Un edi qe mishi i lepurit eshte hallall dhe ne mjeksi mishi itij nuk eshte i ndaluar...ne krahasim me mishin e derrit dhe ngordhesirat....
    e si ka mundesi qe dervishet te hajn mishin e derrit qe e ndalon islami rreptesisht ndersa mishin e lepurit te mos e hajn qe as shkenca nuk e ndalon...
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  5. #85
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar më parë nga fisniku-student
    Un edi qe mishi i lepurit eshte hallall dhe ne mjeksi mishi itij nuk eshte i ndaluar...ne krahasim me mishin e derrit dhe ngordhesirat....
    e si ka mundesi qe dervishet te hajn mishin e derrit qe e ndalon islami rreptesisht ndersa mishin e lepurit te mos e hajn qe as shkenca nuk e ndalon...
    Valla bre fisnik doni me e ba enciklopedi me 20 pjese kete punen e derrit .

    Une kam jetuar ne Kosove dhe kurr nuk kam pare se Dervishet e hajne mishin e derrit per alkohol ka qe e e pijne.Per ne Shqiperi nuk e di se çka bejne eshte nje kulture tjeter atje nga Kosova per shume çeshtje.
    Kurr nuk pash farma te derrave as duke e perzhit mishin e tij .Ti e din qe shumices se Shqiptarve shume rralle ju ka ra nga varferia te kene ne tryezen e tyre nje cope mishi ,menzi e prejne nga nje pule nganjehere e ti me flet ketu gjithçka.

    Ti me siguri i ke degjuar keto nga burime te sigurta aty te çajtorja e mahalles ,ne faktet e juaja nuk ben as te dyshojm.

    Nuk po mundem me e perserit gjithhere ketu se mund te kete nga anetaret e juaj qe i bejn me mijera gjera te tjera qe jane haram. Ndash shikoni edhe vete dil ne te gjitha qytetet ku ka shumice nga anetaret e juaj dhe shikoj se çka hajne dhe çka pijne.Me siguri ne qofte se flisni realisht do te dal nje e vertet ma ndryshe nga ajo qe shkruani ketu.
    Sot ka shume njerez qe nuk ju permbahen rregullave te islamit ,i pyet a jane muslimane te pergjigjen po por gabimet e tyre dhe haramlaket e tyre nuk i shohin
    Edhe tek dervishet ka qe nuk ju permbahen obligimeve fetare dhe bejn gabime njashtu si ka edhe tek hanefite e hanbelite etj.etj .

    Eshte tragjedi sot per muslimanet qe i shohin vetem gabimet e te tjereve dhe veten e tyre jo ,kjo tregon edhe prapambeturine tone se ne qofte se nuk i shohim ne gabimet tona ne edhe nuk mundemi ti permirsojm ato.

    Tek e fundit ma shume i besoj dikujt kur te me thote se ai eshte ne gabim se sa t'ju besoj atyre qe kane fjale te keqija vetem per te tjeret.

    Personalisht nuk e dua ate kafshe qe revistat si playboy e ka zgjedhur per simbol te vetin ,nuk eshte rastesi qe eshte zgjedhur kjo kafshe.

    Shkenca here thote se mishi i derrit eshte i demshem here jo ,shkenca thote se me henger edhe krimba ,bretkosa ,krokodila e kafshe te tjera se eshte mire.

    Lexonie suren EL MAIDE aty thuhet se nder te tjera eshte e ndaluar edhegjaku . Dihet se lepurat eshte shume veshtire te pastrohen nga gjaku gati e pamundur te pastrohen plotesisht,edhe kjo ka ndikim tek dervishet,por nuk po ju them se eshte haram se nuk dihet 100% kjo çeshtje .

    Une mendoj se dervishet e kane ma mire ne zgjedhjen e tyre edhe nuk po ja bejn askujt haram ,as une nuk po jau bej haram bon apetit kush ka qejf.
    Ndryshuar për herë të fundit nga albprofiler : 09-08-2007 më 11:33

  6. #86
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar më parë nga Qafir Arnaut
    Sigurisht qe e ke gabim
    Sigurisht qe e kam gabim ,po behem une i pari qe po i pranoj gabimet e mia ,çfare te them tjeter.

    Mirembetsh

  7. #87
    Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
    Anëtarësuar
    27-07-2002
    Vendndodhja
    Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
    Postime
    1,542
    Citim Postuar më parë nga only truth
    Personalisht nuk e dua ate kafshe qe revistat si playboy e ka zgjedhur per simbol te vetin ,nuk eshte rastesi qe eshte zgjedhur kjo kafshe.

    Jam kurioz te di se ku e sheh ti qellimshmerine e lepurushit te Hugh Hefner-it.
    Adresat e faqeve personale mund ti vendosesh ne profil por jo ne firme. Stafi i Forumit

  8. #88
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    only truth]Valla bre fisnik doni me e ba enciklopedi me 20 pjese kete punen e derrit .

    Une kam jetuar ne Kosove dhe kurr nuk kam pare se Dervishet e hajne mishin e derrit per alkohol ka qe e e pijne.Per ne Shqiperi nuk e di se çka bejne eshte nje kulture tjeter atje nga Kosova per shume çeshtje.
    Kurr nuk pash farma te derrave as duke e perzhit mishin e tij .Ti e din qe shumices se Shqiptarve shume rralle ju ka ra nga varferia te kene ne tryezen e tyre nje cope mishi ,menzi e prejne nga nje pule nganjehere e ti me flet ketu gjithçka.

    Ti me siguri i ke degjuar keto nga burime te sigurta aty te çajtorja e mahalles ,ne faktet e juaja nuk ben as te dyshojm.

    Nuk po mundem me e perserit gjithhere ketu se mund te kete nga anetaret e juaj qe i bejn me mijera gjera te tjera qe jane haram. Ndash shikoni edhe vete dil ne te gjitha qytetet ku ka shumice nga anetaret e juaj dhe shikoj se çka hajne dhe çka pijne.Me siguri ne qofte se flisni realisht do te dal nje e vertet ma ndryshe nga ajo qe shkruani ketu.
    Sot ka shume njerez qe nuk ju permbahen rregullave te islamit ,i pyet a jane muslimane te pergjigjen po por gabimet e tyre dhe haramlaket e tyre nuk i shohin
    Edhe tek dervishet ka qe nuk ju permbahen obligimeve fetare dhe bejn gabime njashtu si ka edhe tek hanefite e hanbelite etj.etj .
    O vlla po te pyes ne lidhje me gjera parimore te Islamit si erri,Alkooli keto gjera ne Islam nuk diskutohen ,d.m.th une per islamin mund te te jap pergjigje qfar me jep Kurani dhe Hadithi e jo te te jap pergjigje ,qfar ben ndoj pijanec apo ndoj debill i lagjes ne emer te Islamit...
    Un mund te flas per veten time dhe shoqerin e ngusht qe e kam : jemi afro 200 djelmosha te gjith studenta ka prej tyre astronom ,arkitekt,jurist(unë)e mjek te gjith jan muslims te mire te gjith e kan kuptuar islamin nepermjet leximit e jo gojdhanave d.m.th, keta jan realiteti islam per islamin duhet te marresh shembull prej ketyre studentave qe paraqesin fytyren reale te islamit e jo te me me marresh shembull bacilat e lagjes apo qytetit ku jeton...

    Un po te pyes ty rreth dervisheve qe klasa e lart e tyre (kleriket) i veprojnë ne jeten faktike dhe pretendojnë se kan te drejtë d.m.th mbeshteten ne arsyet e tyre...
    dervishet ne kosove jan ndryshe nga dervishet ne shqipri sepse dervishet ne kosove e kan ndryshuar pak a shum ideologjin e tyre ,besoj ne imponim te kultures shumice te popullit ne kosov te cilet jan shumica musliman...ndersa ne shqipri jan ata dervishte real rafsh e kan ,nuk existon per ta harami por hallalli...

    d.m.th po te pyes rreth veprimatris se kryesusve te kesaj ideologjie(dervisheve) se veprat e tyre mbeshteten ne dispozicionet dhe autorizimet qe vet kjo ideologji ia pohon...d.m.th tek dervishet alokooli dhe mishi i derrit eshte hallall...dhe pjestaret ne bazë te ketij autorizimi e kan hallall konsumimin e tyre...

    jam i vetedijshem se shum musliman (te vetquajtur) e konsumojn alkoolin mirpo edhe pse jan te vetedijshem se jan duke bere mekat... mirpo ndoshta e je i informuar me kete... 999 jan ne xhehnem ndersa vetem 1 eshte ne Xhehnet...
    d.m.th shumca gjithmon anon kah xhehnemi ...
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  9. #89
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar më parë nga fisniku-student
    O vlla po te pyes ne lidhje me gjera parimore te Islamit si erri,Alkooli keto gjera ne Islam nuk diskutohen ,d.m.th une per islamin mund te te jap pergjigje qfar me jep Kurani dhe Hadithi e jo te te jap pergjigje ,qfar ben ndoj pijanec apo ndoj debill i lagjes ne emer te Islamit...
    Un mund te flas per veten time dhe shoqerin e ngusht qe e kam : jemi afro 200 djelmosha te gjith studenta ka prej tyre astronom ,arkitekt,jurist(unë)e mjek te gjith jan muslims te mire te gjith e kan kuptuar islamin nepermjet leximit e jo gojdhanave d.m.th, keta jan realiteti islam per islamin duhet te marresh shembull prej ketyre studentave qe paraqesin fytyren reale te islamit e jo te me me marresh shembull bacilat e lagjes apo qytetit ku jeton...

    Un po te pyes ty rreth dervisheve qe klasa e lart e tyre (kleriket) i veprojnë ne jeten faktike dhe pretendojnë se kan te drejtë d.m.th mbeshteten ne arsyet e tyre...
    dervishet ne kosove jan ndryshe nga dervishet ne shqipri sepse dervishet ne kosove e kan ndryshuar pak a shum ideologjin e tyre ,besoj ne imponim te kultures shumice te popullit ne kosov te cilet jan shumica musliman...ndersa ne shqipri jan ata dervishte real rafsh e kan ,nuk existon per ta harami por hallalli...

    d.m.th po te pyes rreth veprimatris se kryesusve te kesaj ideologjie(dervisheve) se veprat e tyre mbeshteten ne dispozicionet dhe autorizimet qe vet kjo ideologji ia pohon...d.m.th tek dervishet alokooli dhe mishi i derrit eshte hallall...dhe pjestaret ne bazë te ketij autorizimi e kan hallall konsumimin e tyre...

    jam i vetedijshem se shum musliman (te vetquajtur) e konsumojn alkoolin mirpo edhe pse jan te vetedijshem se jan duke bere mekat... mirpo ndoshta e je i informuar me kete... 999 jan ne xhehnem ndersa vetem 1 eshte ne Xhehnet...
    d.m.th shumca gjithmon anon kah xhehnemi ...
    Me ty si duket eshte e pamundur te flitet , o erif as une nuk po them se akloholi eshte i lejuar ne islam por po te them se shume musliman e pijn a kupton ti di najsen.
    Edhe une i di gjerat parimore ne islam.
    Ti si i shkolluar me ata shoket e tu a mundeni me i sjell disa te dhena se sa musliman nga te gjitha grupet e pijn alkoholin e bejn gjera te tjera qe jane te ndalueshme ne fene tone.
    Perderisa nuk sjellni te dhena te sakta une po ju them ty edhe atyre shokve tu se ju jeni duke i degjuar fjalet e rrugeve (sokakut).
    Ju si shkenctar qe jeni duhet ti shikoni gjerat realisht si jane e jo si ju pelqen juve per grupin e juaj.
    Ju te mire e te mire e te pagabueshem apo pak te gabueshem e te tjeret krejt gabim apo shumica gabim.
    Mos rri ne shoqerine e atyre qe ti besojn kto genjeshtra se ata njerez qe besojn fjale te rrugeve nuk dijn kurgjo.
    Ti qe je jurist duhet me dite shume mire kur t'ja nisesh me akuzuar dhe jo te jesh i njeanshem.

    Tjeter nuk po di çka me te thene , ti krejt po i dijshe atehere nuk po e di pse po pyet.Nuk kuptove asgje nga postimet e mia me lart .
    Edhe nje here po e perseris se eshte tragjedi per islamin kur ka mendimtar qe kujtojn se ata duhet ti kritikojn vetem te tjeret. Si do te zhvillohen ,perparojn muslimanet ne qofte se nuk i shohin gabimet ne veten tyre dhe ne rrethin e tyre.

    Mashallah ju qenkeni krejt te ndritshem bre se kam ditur qe jeni aç te mire .

    Tjeter here pres prej teje te argumentosh me fakte shkencore dhe jo ky me tha keshtu e ai ashtu.
    Ndryshuar për herë të fundit nga albprofiler : 10-08-2007 më 05:54

  10. #90
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar më parë nga fisniku-student

    d.m.th po te pyes rreth veprimatris se kryesusve te kesaj ideologjie(dervisheve) se veprat e tyre mbeshteten ne dispozicionet dhe autorizimet qe vet kjo ideologji ia pohon...d.m.th tek dervishet alokooli dhe mishi i derrit eshte hallall...dhe pjestaret ne bazë te ketij autorizimi e kan hallall konsumimin e tyre...
    Ti nje rresht me lart po pyet e nje rresht ma posht po pergjigjesh vete.
    More spo kam guxim une ty me te kundershtu ne kto fjalet e tua shkencore ,profetike ,ti po e din si me pas qene ndonje pejgamber se Dervishet e kane bere hallal alkoholin e mishin e derrit.Po te them pejgamber se po duhet vetem fjaleve tua ti besojm se argumenta nuk ke asnje.

    A ka thene fisniki menjeher i mshojm vule ,mos paq thene fisniki ka thene ibni tejmija edhe aty duhet me e pranuar menjeher.

    Kam diskutuar me shume fanatika te te gjitha feve ne kete forum ,krejt fanatikat mundohen me gjithçka çka munden me na ba me besuar se feja jone islame eshte ashtu si e paraqesin ata dhe nuk ka shansa te jete ma ndryshe.
    Edhe ti po don me na hipnotizuar neve me mendimet e tua se çka dhe si jane dervishet.

  11. #91
    Per mua , dy fete ndryshojne nga ashuria!
    Keyboard not found .... press any key to continue!

  12. #92
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Citim Postuar më parë nga only truth
    Ti nje rresht me lart po pyet e nje rresht ma posht po pergjigjesh vete.
    More spo kam guxim une ty me te kundershtu ne kto fjalet e tua shkencore ,profetike ,ti po e din si me pas qene ndonje pejgamber se Dervishet e kane bere hallal alkoholin e mishin e derrit.Po te them pejgamber se po duhet vetem fjaleve tua ti besojm se argumenta nuk ke asnje.

    A ka thene fisniki menjeher i mshojm vule ,mos paq thene fisniki ka thene ibni tejmija edhe aty duhet me e pranuar menjeher.

    Kam diskutuar me shume fanatika te te gjitha feve ne kete forum ,krejt fanatikat mundohen me gjithçka çka munden me na ba me besuar se feja jone islame eshte ashtu si e paraqesin ata dhe nuk ka shansa te jete ma ndryshe.
    Edhe ti po don me na hipnotizuar neve me mendimet e tua se çka dhe si jane dervishet.
    jo cuni nuk e kam qellimin te te hipnotizoj ty dhe forumistet tjere mirpo ...nese e ke at postim ne rregull jam i pari qe do ta perkrahi ,por edhe nese nuk e ke ne rregull do jem i pari qe do te te kritikoj dhe te kundershtoj...

    si po e konsideron nje postim ne rregull kur mundohesh ta justifikosh pirjen e alkoolit dhe ngrenjen e mishit te derrit...

    A e di qe ta besh nje gje te tillë imani yt eshte ne dyshim ...???
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  13. #93
    Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
    Anëtarësuar
    27-07-2002
    Vendndodhja
    Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
    Postime
    1,542
    dervishet ne kosove jan ndryshe nga dervishet ne shqipri sepse dervishet ne kosove e kan ndryshuar pak a shum ideologjin e tyre ,besoj ne imponim te kultures shumice te popullit ne kosov te cilet jan shumica musliman...
    Me duket se eshte nen imponimin e kultures ne shumice te popullit te Sarajeves dhe teologeve Salafiste qe kane ata.

    Tito e ka luftu shum ashper Bektashizmin ne Kosove. Pasojat jane ata qe sheh ti.

    Pastaj dervishet e Kosoves mund te jene Rrufai e jo Bektashi.

    P.S. Dervishet nuk qenkan 'mysliman' sipas teje?
    Adresat e faqeve personale mund ti vendosesh ne profil por jo ne firme. Stafi i Forumit

  14. #94
    Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
    Anëtarësuar
    27-07-2002
    Vendndodhja
    Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
    Postime
    1,542
    Citim Postuar më parë nga Ditmir Zhuka
    Per mua , dy fete ndryshojne nga ashuria!
    Ashurja sipas Hadithit eshte feste e Evrejve qe nderojne Mojsiun. Muhameti i pa Evrejte duke festuar Ashuren e u tha Lymave: "Beni edhe ju si keta se ju keni me shume te drejte se keta"
    Adresat e faqeve personale mund ti vendosesh ne profil por jo ne firme. Stafi i Forumit

  15. #95
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar më parë nga fisniku-student
    jo cuni nuk e kam qellimin te te hipnotizoj ty dhe forumistet tjere mirpo ...nese e ke at postim ne rregull jam i pari qe do ta perkrahi ,por edhe nese nuk e ke ne rregull do jem i pari qe do te te kritikoj dhe te kundershtoj...

    si po e konsideron nje postim ne rregull kur mundohesh ta justifikosh pirjen e alkoolit dhe ngrenjen e mishit te derrit...

    A e di qe ta besh nje gje te tillë imani yt eshte ne dyshim ...???
    A po ja lexojm mire njeri tjetrit postimet qe te mos kemi keqkuptime.
    Ku po e justifikoj une pirjen e alkoholit ku e gjete ti ne postimet e mia kete gje.
    Prap po hyn llugave palidhje a ,po me ben me dyshuar ne ate shkollen tende .
    Prap po me ben me besu diçka çka nuk e kam bere.

    Shko hape nje teme e mesoju muslimanve se alkoholi nuk eshte kurgjo i keq ne krahasim me muziken.
    Ma para i permende parimet islame ,simbas vehabistve atyre te atij forumit (anti)islamik muzika eshte nena e te gjitha te keqijave ; Shko degjoje ne audio ate hoxhen e maqedonise sadullah a sdi si e pat emrin ti tregon ai parimet islame.

    Ti ja ke nis keq ,duhet me ja nisur nga muzika e duhet me i quajt te gjithe qafira ata qe degjojn muzike ,leje more alkoholin ti shiko 99,999% te muslimanve degjojn muzike , pra ata jane ne gjendje ma te keqe se po merren me nenen e te gjitha te keqijave.
    Ndryshuar për herë të fundit nga albprofiler : 10-08-2007 më 18:03

  16. #96
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Citim Postuar më parë nga Qafir Arnaut Lexo Postimin
    Ashurja sipas Hadithit eshte feste e Evrejve qe nderojne Mojsiun. Muhameti i pa Evrejte duke festuar Ashuren e u tha Lymave: "Beni edhe ju si keta se ju keni me shume te drejte se keta"
    Po Islami ka marre nga te gjitha fete nga pak. Hyriat prej paganizmit zoroastrian, ritet fetare Islame kane origjine pagane para-islame, simbolet (gjysmehena dhe ylli), monoteizmi nga jehudite dhe te krishteret dhe monoteistet arabe para-islamit, Profetet nga Bibla dhe i ka 'konvertuar' te gjithe ne myslimane. Them se kemi nje perzierje te mrekullueshme.

    Respekt

  17. #97
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Po Islami ka marre nga te gjitha fete nga pak. Hyriat prej paganizmit zoroastrian, ritet fetare Islame kane origjine pagane para-islame, simbolet (gjysmehena dhe ylli), monoteizmi nga jehudite dhe te krishteret dhe monoteistet arabe para-islamit, Profetet nga Bibla dhe i ka 'konvertuar' te gjithe ne myslimane. Them se kemi nje perzierje te mrekullueshme.

    Respekt
    Po more mesia edhe nje pjese te diellit e kane vjedhur muslimanet ,edhe ajrin e ksaj bota ata per çdo dite e vjedhin.
    Keni kujdes se po ti vjedhin edhe simbolet e fese tende (po e din per cilat simbole e kam fjalen) hahahahhahah.

    Gjithashtu respekt.

  18. #98
    i/e regjistruar Maska e xhori
    Anëtarësuar
    25-12-2006
    Vendndodhja
    MARCHE
    Postime
    1,518
    ore se u cmenda fare ketu tek kjo tema
    do me thoni pak c'jane bektashinjte. myslyman nuk jane te krishtere nuk jane, budista jo
    cfare jane
    jeshét prèmè ne aliarèm
    jeshèm more jeshèm
    po drita skeshèm

  19. #99
    Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
    Anëtarësuar
    22-07-2007
    Vendndodhja
    Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
    Postime
    2,945
    Citim Postuar më parë nga xhori Lexo Postimin
    ore se u cmenda fare ketu tek kjo tema
    do me thoni pak c'jane bektashinjte. myslyman nuk jane te krishtere nuk jane, budista jo
    cfare jane
    hahahahaha te njetin reagim pata edhe une ....
    Ore c'beni terci-verci me njeri-tjetrin ,jo kamberi ktej jo pejgamberi andej si ne cdo teme .... Flisni shkoqur bukur qarte....Ketu kerkohet te dihet bektashinjte SHQIPTARE ku dallojne me sunitet,me pika edhe sqarohen rrethanat....Jo ky ktej po ai andej....
    Jeni te zote apo jo? nese jeni sqaroni nese s'jeni ca derdellisni kot hadithe e kuranera.... Bektashinjte mblidhen ne Malin e Tomorrit dhe nderojne Baba Tomorrin ne nje vend pagan ne Mal... Skrapallinjte jane bektashinj po te shuajne ne raki e denbabaden ky muhabet...

    Flisni ne praktike dreqi ta haje ne shqiperi cfare ndodh?
    Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

  20. #100
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar më parë nga xhori Lexo Postimin
    ore se u cmenda fare ketu tek kjo tema
    do me thoni pak c'jane bektashinjte. myslyman nuk jane te krishtere nuk jane, budista jo
    cfare jane
    Bektashizmi eshte shkolle drejtim ne islam sikur qe jane edhe shume drejtime tjera.
    Bektashite dhe drejtimet tjera tek sufite merren ma shume me mbrendesine e islamit.

Faqja 5 prej 33 FillimFillim ... 3456715 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Si i festojne Pashket besimtaret Ortodokse
    Nga Matrix në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 29-03-2010, 17:57
  2. Besimi dhe besimtari
    Nga Fjala e drejte në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 15-12-2004, 16:41
  3. Pershkrimi i parajses ne Kuran
    Nga deshmuesi në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 07-07-2003, 15:18

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •