Close
Faqja 4 prej 33 FillimFillim ... 2345614 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 650
  1. #61
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar më parë nga celyy
    Ai i tha shijave pabesimtar dhe eshte bazuar ne fakte se jan pabesimtar, dhe nese ti je shia ateher mua me vjen keq dhe insh'Allah Zoti te udhzon.
    Po ti me thuaj ne cilat fakte bazohesh qe fisniku-student eshte pabesimtar ? ?
    cel ai ne ate postim i quajti bektashit pabesimtar e jo shiat ,ai edhe ti jeni te mendimit se edhe shiat jane pabesimtar une kete e di shume mire.

    Une jo vetem qe e kundershtoj mendimin e studentit dhe mendimin tend por i kundeshtoi edhe mendimet e dijetarve tuaj te medhej e te vogel per kete çeshtje.

    Pike se pari faktet qe i parashtroi studenti (vetem foli bla bla bla) dhe faktet qe i parashtrojne ata dijetaret e tu jane fakte te rrejshme dhe nuk merren per baze.

    Besimi i juaj do te ndryshonte shume ne qofte se do ti shihnit krimet qe jane bere familjes se pejgamberit tone a.s .
    Aty eshte ndryshuar historia dhe aty ja kane nisur te dalin ato hadiithet e shtrembta qe ju i perdorni .
    Merrne me mend shkoni e merrni haditha qe ka transmetuar gjithkushi e nuk e keni asnje hadith nga Ehlibejti i Muhamedit a.s perveç se nja 100 hadithe te transmetuara nga Imam Aliu.

    Sa per shirk ju beni shirk me qindra here ne dite shirk te madh dhe shirk te vogel por ju kurr nuk e shikoni veten e juaj.
    Bile shirkun ma te madh qe e beni eshte se ju duket vetja ma te miret dhe ma te drejtit.
    Vehabistat bejne shirk tek mbreti i tyre dhe udheheqsat e tyre per çdo dite ju gjunjezohen ne nje menyre apo tjeter.Edhe dijetaret qe i keni bejn shirk se ata nuk i frigohen Allahut por i frigohen mbretit.
    Ma i rendesishem eshte pallati i mbretit se mireqenia e muslimanve apo monumentet e muslimanve .As nje grith nuk guxojn tja bejne murit te pallatit te mbretit por ne tjetren ane dojne ta rrezojne tyrben e Muhamedit a.s .

    Ja ndreqen varrin sikur tyrbe edhe sadam hyseinit ne tikrit por vehabistat nuk shkuan ta rrezojne .Vehabistat duan ti rrezojne dhe ti plaçkitin tyrbet e familjes se Muhamedit a.s .

    Per 1200 nuk u prishen shume tyrbe dhe monumente ne islam si erdhen vehabistat ja nisen me i prish nje nga nje se ju pengon gjithçka islame .
    Krejt kto monumente nuk i prishen Ehlibejti as sahabet as tabiinet ,tabi tabiinet e as gjeneratat mbas tyre deri sa erdhen vehabistat .Me siguri do te thuash se vehabistat qenkan me te diturit.

    Krejt kto çka i shkruajta me lart ju i mbroni dhe mendoni ashtu , me ksi mendime dilni nga islami i vertet .

    Nuk mund te me thuash mua pse une shkoj te nje tyrbe dhe ja bej nje lutje Allahut prane robit te tij se une po bej shirk.
    Tek e fundit ju duhet ta dini se une çka kam une ne mbrendesi time per t'me akuzuar aç lehte.

    Ja diçka qe ndoshta do tju duket shirk .
    Muhamedi a.s edhepse ka ndrruar jete 1400 vjet em pare ai me ndihmon dite e perdite edhe elita muslimane me ndihmon dite e per dite dhe sa te jem me afer tyre aç me mire per mua.

  2. #62
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-10-2006
    Postime
    992
    Me trego, a jan vehabistat ata qe i fyejn shoket e Pejgamberit a.s ?, a jan vehabistat ata qe therrasin ne rrugen e Pejgamberit a.s dhe thirrin ne pasimin e sunetit te tij, a jan vehabistat ata qe kan fyer gruan e Pejgamberit a.s ndonjeher.
    Nuk e di se per qfar dreq tyrbe je duke folur, mua me vjen te vjell kur permend tyrben ti, perndryshe lutja neper varreza eshte e ndaluar ne Islam zoteri, gjithashtu ndertimi i atyre tyrbeve ne varreza ku njerzit pastaj do te shkojn te luten, keto jan te ndaluara dhe shpiejn ne kufer (mosbesim).
    Ty edhe ti gjith ata si ti, iu turbulluar koka me rrena te pabesimtareve dhe shpifjet qe i kan bere ata vehabisteve, vehabistet sjan gje tjeter perveq se musliman, keta jan musliman, pasues te Pejgamberit a.s dhe te sunetit te tij.
    A mendon ti se Zoti do ta pranoj lutjen tende vetem se lutesh aty ku ka varreza ??
    apo me thuaj per qfar arsye e ben nje gje te till ?.

    Me thuaj cilat krime ja paskan bere familjes se Pejgamberit a.s, me trego me konkretisht zoteri sepse e ke pshtjell, kejt lesh e ki bo.
    Urrejtja ndaj armikut, dyfishon forcën e një populli

  3. #63
    Perjashtuar Maska e SHEMSHIR
    Anëtarësuar
    20-05-2007
    Postime
    42
    Citim Postuar më parë nga celyy
    Me trego, a jan vehabistat ata qe i fyejn shoket e Pejgamberit a.s ?, a jan vehabistat ata qe therrasin ne rrugen e Pejgamberit a.s dhe thirrin ne pasimin e sunetit te tij, a jan vehabistat ata qe kan fyer gruan e Pejgamberit a.s ndonjeher.
    Nuk e di se per qfar dreq tyrbe je duke folur, mua me vjen te vjell kur permend tyrben ti, perndryshe lutja neper varreza eshte e ndaluar ne Islam zoteri, gjithashtu ndertimi i atyre tyrbeve ne varreza ku njerzit pastaj do te shkojn te luten, keto jan te ndaluara dhe shpiejn ne kufer (mosbesim).
    Ty edhe ti gjith ata si ti, iu turbulluar koka me rrena te pabesimtareve dhe shpifjet qe i kan bere ata vehabisteve, vehabistet sjan gje tjeter perveq se musliman, keta jan musliman, pasues te Pejgamberit a.s dhe te sunetit te tij.
    A mendon ti se Zoti do ta pranoj lutjen tende vetem se lutesh aty ku ka varreza ??
    apo me thuaj per qfar arsye e ben nje gje te till ?.

    Me thuaj cilat krime ja paskan bere familjes se Pejgamberit a.s, me trego me konkretisht zoteri sepse e ke pshtjell, kejt lesh e ki bo.
    ju jo qe vetem nuk i keni fyer e ofenduar,por ata i keni masakruar,se fyerja kishe me qen shum ma e mir se qka keni ber ju me ta! qka ndodhi me Sahabet ne luften e SIFINIT o trullan, qka ndodhi me Ebu Zer Gafarin,Omarin ,migdadine shum sahab tjer qe i mbyten pa pik faji dhe qka ndodhi me birin e ebu bekrit Muhamedin!!?? ha trullaq pa tru!! kurse per grat, a din goja e juaj te flajs ndonjiher per Hz Hatixhen, Selmen,etj,etj?? sa i perket varrezave, athua edhe pejgameri saw paska ber at qe thua ti!? perderisa pejgameri saw, ka porositur qe vizitoni varrezat. dhe se aj vet i kishte veizituar dhe i kishte ndertuar me doren e vet tyrbet e profetve te shejt para tij, kurse me ardhjene shkatrimtarve te flliqur i rrenuan, ju kur jeni ne kundershtim me kuranin, ju sjeni as njipik besimtar!! lexo shka thot kurani o Ahmak!!

    84. Dhe asnjërit prej tyre kur të vdesin, mos ia fal namazin (e xhenazës) kurrë, e as mos qëndro pranë varrit të tij (për lutje e vizitë), pse ata mohuan All-llahun dhe të dërguarin e Tij dhe vdiqën kryeneçë. dmth koka e lejushme pe r besimtart e devotshem,ndersa per ju nor mal qe asht haram, dhe nuka ban te qendroj pran varrezeve te juaja per lutje e vizit sepse ju jeni ata qe e ndaluat dhe jeni kryeneqet krimeinel dhe sese nuk dini vlerat saqe edhe jeni armiqt me te medhej te Allahut. dhe se mendon se ter bota jan ashtu!
    Ndryshuar për herë të fundit nga SHEMSHIR : 15-07-2007 më 14:25

  4. #64
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Citim Postuar më parë nga SHEMSHIR
    Shijat janëe besimtarë me te devotshem t eislamit, dhe se nuk asht e verete qe e thua at rren mos shpif, duke mose epas Allahun frig geneje si nji gomar. un e di fort mir taleban,s e kur isha ma i keq se ti wehabij dhe se tash e di se kush ja shijat, nuk asht e veret s e shijat besojn se imam Aliju kaqen profet. atajan qellimet e juaja satanike. shijat e pranojn vetem si Imamte par pas kalimit te tij, a ashxhe tjetr taleben i shkatruar, shif si shpif si me me u kan musliman ke frig allahun o taleban, indyer


    kliko pak ket aders qe ekam expozuar dhe meso pak dhe njife edhe veten se sa i menqur je , s eme duket ti edhe veten nuk po e njifke.e meso se kush jan shija kur jan paraqitur dhe se qka besojn e mos shpif .
    nuk e paskam ditur qe ne trojet shqiptare paska shijja...befasohem qe po kontaktoj me ta..
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  5. #65
    Perjashtuar Maska e SHEMSHIR
    Anëtarësuar
    20-05-2007
    Postime
    42
    Citim Postuar më parë nga fisniku-student
    nuk e paskam ditur qe ne trojet shqiptare paska shijja...befasohem qe po kontaktoj me ta..
    mos ik, por na trego ti si student taleban na jep ndonji koment,per kta hadise. se shija gjihtmon ka pasur ne trojet tana.

  6. #66
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-01-2007
    Postime
    135
    Kush dyshon në kufrin e shijave , ai vet ka ber kufër!

  7. #67
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar më parë nga valiii
    Kush dyshon në kufrin e shijave , ai vet ka ber kufër!

    Nuk eshte aspak e vertet çka po thua .
    Ibni tejmija i juaj po thote se shiat e pare kane qene perkrahesit shoket luftetaret e Imam Aliut.
    Po per kundershtaret e Imam Aliut dhe familjes se Ehlibejtit si i quan ti ,a mos ju vene ndonje epitet mbas emrit te tyre sikur radiallaanhua a diçka tjeter

    A ben me e vendos nje teme ne ate forumin tend dhe atje te postojm ,pasiqe po keni qejf me ju treguar xhematit te verteten dhe me shpetuar.
    Hape temen atje dhe nisja e ben sevap se edhe une kam me te ndihmuar.

    Po me vjen keq me shkruajt ne nenforumin Bektashian pasiqe e di qe Bektashianet nuk kane qejf te merren me zenka dhe kjo shtepize e tyre ketu e meriton te jete e qete.

    Une per vete nuk jam shia por e kam si hoby qe extremistav t'ju bej kundershtime ne çmendurite e tyre.

    Jam i sigurt se ka shume shia besimtare te mire dhe shume sunni besimtare te mire secili prej tyre ne ate shkallen e vet.
    Njashtu jam i sigurt se nga te dyja grupet ka njerez te humbur por mendoj se ata jane nje pakice e vogel.
    Ndryshuar për herë të fundit nga albprofiler : 19-07-2007 më 15:42

  8. #68
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-07-2006
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    323
    jo ajo qe ndan por ajo qe bashkon...kte e kan parasysh edhe qafire e tjere
    ne punet e tyre e prandaj ecin para ne punet e tyre te dunjas e sa do u vlej kjo atyre matane...? po besimtarve, qe qofshin InshaeallahuTeala,a do u vlej nopak grindja e sherri?

  9. #69
    . Maska e alDI
    Anëtarësuar
    27-08-2002
    Vendndodhja
    London
    Postime
    663
    Citim Postuar më parë nga only truth
    A ben me e vendos nje teme ne ate forumin tend dhe atje te postojm ,pasiqe po keni qejf me ju treguar xhematit te verteten dhe me shpetuar.
    Me ne fund e pranove qe nuk je pjes e atij nën forumi. lol
    .

  10. #70
    i/e regjistruar Maska e XX22
    Anëtarësuar
    22-10-2006
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    388
    Citim Postuar më parë nga SHEMSHIR
    m.
    Shemshir emri yt cfare kuptimi ka??Jam kurioze ta dij pasi me tingellon keq,nejse.
    Nese e mban veten besimtar musliman ti kurrsesi nuk ke te drejt te hidhesh kunder muslimaneve te tjere ne gjuhen qe perdor.Secili mundohet te besoje tek ZOTI drejt,por e verteta se kush ishte i sinqerte do te mesohet vetem para TE MESHIRSHMIT,kush je ti qe percmon nje komb dhe hiqesh si besimtar??Perse gjykon dhe flet me mendjemadhesi se ti qenke ne te drejte dhe te tjeret jo?Kur te kuptosh mllefin qe ke shprehur ketu do te ndjehesh shume keq se askush nuk ka te drejten te perbuze tjetrin.

  11. #71
    i/e regjistruar Maska e XX22
    Anëtarësuar
    22-10-2006
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    388
    Citim Postuar më parë nga SHEMSHIR
    ju jo qe vetem nuk i keni fyer e ofenduar,por ata i keni masakruar,se fyerja kishe me qen shum ma e mir se qka keni ber ju me ta! qka ndodhi me Sahabet ne luften e SIFINIT o trullan, qka ndodhi me Ebu Zer Gafarin,Omarin ,migdadine shum sahab tjer qe i mbyten pa pik faji dhe qka ndodhi me birin e ebu bekrit Muhamedin!!?? ha trullaq pa tru!! kurse per grat, a din goja e juaj te flajs ndonjiher per Hz Hatixhen, Selmen,etj,etj?? sa i perket varrezave, athua edhe pejgameri saw paska ber at qe thua ti!? perderisa pejgameri saw, ka porositur qe vizitoni varrezat. dhe se aj vet i kishte veizituar dhe i kishte ndertuar me doren e vet tyrbet e profetve te shejt para tij, kurse me ardhjene shkatrimtarve te flliqur i rrenuan, ju kur jeni ne kundershtim me kuranin, ju sjeni as njipik besimtar!! lexo shka thot kurani o Ahmak!!

    84. Dhe asnjërit prej tyre kur të vdesin, mos ia fal namazin (e xhenazës) kurrë, e as mos qëndro pranë varrit të tij (për lutje e vizitë), pse ata mohuan All-llahun dhe të dërguarin e Tij dhe vdiqën kryeneçë. dmth koka e lejushme pe r besimtart e devotshem,ndersa per ju nor mal qe asht haram, dhe nuka ban te qendroj pran varrezeve te juaja per lutje e vizit sepse ju jeni ata qe e ndaluat dhe jeni kryeneqet krimeinel dhe sese nuk dini vlerat saqe edhe jeni armiqt me te medhej te Allahut. dhe se mendon se ter bota jan ashtu!
    Me shume ofendime lexova une se sa shpjegim.Kur thuhet per lutje dhe vizite ti duhet ta kuptosh ne dy pika:
    1-lutje-pranohen vetem lutjet qe ti i ben ALLAHUT per tia lehtesuar gjendjen ne varr te vdekurit dhe nese kjo lutje pranohet atehere te vdekurit i tregohet per lutjen qe ke bere ti per te dhe lehtesimi qe merr nga ALLAHU.
    2-vizite-nese nuk viziton varrezat atehere ti nuk e kujton se nje dite do te jeshe edhe ti pjese e saj,duke shkuar ne varreza ti largohesh paksa nga punet e kesaj jete dhe fillon te perkujtosh gabimet e tua,nese nuk e ben ti kete gje kur shkon ne varreza pune per ty kjo,une ndjehem ndryshe kur shkoj ne varreza e lutem me shume tek ALLAHU,duke pare varre pafund realisht kuptoj se keshtu do te jem nje dite dhe une pa forcen per tu ngritur si me pare,pa forcen te perqafoj dhe njehere nenen time e ti them me fal nese e kam lenduar,pa forcen per ti dhene jetimit leket qe kam kursyer apo plakut te varfer e pa forcen per te bere dhe nje lutje tjeter tek ZOTI.
    (asgje tjeter mos mendo me shume se te kam thene me lart sepse ben gjynah,shpresoj qe nuk shkon ne nje varr dhe lutesh -me fal mekatet it filan se une kam bere kete e ate,me jep shendet ti filan etj).

  12. #72
    i/e regjistruar Maska e XX22
    Anëtarësuar
    22-10-2006
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    388
    Citim Postuar më parë nga lamb
    Mirdita te gjitheve.
    Jam e interesuar te di nga dallojne besimtaret bektashinje nga besimtaret myslyman ???????
    Ju lutem me ktheni pgj sepse eshte nje ceshtje me rendesi per mua.
    Te njejten teme e postova edhe tek komuniteti myslyman por nuk pata asnje pgj.
    shpresoj ne ndihmen tuaj.
    Faliminderit
    Pergjigje nga jeta sepse fisi im shprehet se eshte bektashij,une jo.
    1-mbajne nuska-letra ku shkruhen fjale nga gjysha apo ajete Kur'ani(asnjehere se kam dit se ca shkruajne ne te vertete se nuk kam vene vet) dhe keto i vejne per sherim kur i dhemb dicka,apo qe te mos i marrin mesysh.Muslimanet e vertete nuk e kerkojne mbrojtjen tek nuskat e copat e letres qe zgjyrosen nga mbajtja neper trup por nga ALLAHU me lutje dhe pendim,qofshin keto nuska nga ajete Kur'anore -Kur'ani nuk ka ardhur per te ndejtur si nuska neper copa letre por per tu lexuar e praktikuar,per tu mesuar.
    2-marrin kammt e hajne kamat nga banka duke uruar ti shtohen leket e ti shumohen sa me shume.Muslimani i vertete nuk kerkon pasuri e nese kjo vjen si dhurate e shperblim nga ALLAHU atehere ai gjithmone jep tek jetimet e te varferit,tek familjaret e fisi dhe nuk mban neper banka me kamat ti shumohen.
    3-shkojn dhe ndezin qerinj ne varr dhe thojne filan ruje kollanin djalin tend e na jep pasuri,shendet,beje kete qe te realizohet etj,i bijne perqark varrit 3 here dhe e puthin pllaken qe rri tek koka 3 here edhe thone nje deshire lol.
    Muslimani i vertete shkon ne varreza per tu lutur per njeriun e vdekur tek ALLAHU qe tia lehtesoje jeten e varrit e tia fale mekatet e gjynahet,nese ka deshira ne jete apo kerkon meshire nga ZOTI nuk e kerkon kete ne varreza por tek lutet ne shtepi apo xhami dhe kurrsesi te vdekurit.A thua valle do ti pergjigjet i vdekuri lutjes se tij??ky eshte nje gabim i madh qe duhet eliminuar patjeter.
    4-hajne mishin e derrit dhe pijne pije me permbajtje alkolike duke kenduar dhe nje kenge 40dit e ramazanit as kam hang e as kam pi kur te vij dita e bajramit bash me lalen do pij raki hahahaha.Muslimani i vertete nuk pi asnje lloj pije alkolike dhe kurre nuk ha mish derri.
    etc po mu kujtua ndonje tjeter do jua them.

  13. #73
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar më parë nga alDI
    Me ne fund e pranove qe nuk je pjes e atij nën forumi. lol
    Ma bene analizen a ,une kurr nuk kam cekur se jam anetar i atij forumit qe po thua ti (po behem kinse spo e di se per cilin nenforum behet fjale).
    Lexoje arsyen pse thashe te mos diskutohet ketu ,edhe me te drejte e kam se Bektashit nuk merren me zenka sikur qe merren mezhebet e grupet e tjera.
    Arsyeja qe i thash ashtu ishte se ju po e ndieni veten ma shume musliman e ma shume ehli sunnet se te tjeret. Jau merr mendja se me juve nuk ka .
    Kush nuk mendon sikur ju ai eshte menjehere qafir e gjithçka tjeter .
    Lexoje postimin krejt dhe kupton ma shume dhe mos me cito vetem nje rresht.

    Une nuk mundohem qe te behem anetar i disave kurr.
    Ndoshta po behem qafir qe nuk jam anetar i nje nenforumi .Ne shume neforuma nuk tregohet e verteta dhe behen cenzure shpeshhere ; edhe si duket vehabistat kane marre pak pushtet per disa gjera.

    Ruaje kete shkrim se ndoshta te nevojitet me e perdor kunder meje.
    Ndryshuar për herë të fundit nga albprofiler : 20-07-2007 më 13:45

  14. #74
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar më parë nga celyy
    Me trego, a jan vehabistat ata qe i fyejn shoket e Pejgamberit a.s ?, a jan vehabistat ata qe therrasin ne rrugen e Pejgamberit a.s dhe thirrin ne pasimin e sunetit te tij, a jan vehabistat ata qe kan fyer gruan e Pejgamberit a.s ndonjeher.
    Nuk e di se per qfar dreq tyrbe je duke folur, mua me vjen te vjell kur permend tyrben ti, perndryshe lutja neper varreza eshte e ndaluar ne Islam zoteri, gjithashtu ndertimi i atyre tyrbeve ne varreza ku njerzit pastaj do te shkojn te luten, keto jan te ndaluara dhe shpiejn ne kufer (mosbesim).
    Ty edhe ti gjith ata si ti, iu turbulluar koka me rrena te pabesimtareve dhe shpifjet qe i kan bere ata vehabisteve, vehabistet sjan gje tjeter perveq se musliman, keta jan musliman, pasues te Pejgamberit a.s dhe te sunetit te tij.
    A mendon ti se Zoti do ta pranoj lutjen tende vetem se lutesh aty ku ka varreza ??
    apo me thuaj per qfar arsye e ben nje gje te till ?.

    Me thuaj cilat krime ja paskan bere familjes se Pejgamberit a.s, me trego me konkretisht zoteri sepse e ke pshtjell, kejt lesh e ki bo.
    Ti nuk po marrshe vesh kurgjo shko lexoje edhe nje here shkrimin tim dhe jep pergjigje si duhet .

    Vehabistat i bejne gjerat me te keqija edhe i ofendojn ashabet edhe pejgamberin e kane ofenduar dhe ka materiale sa te duash.
    Ja fjalet e tua une te fola per tyrben e Muhamedit a.s dhe te familjes se tij e ti permend dreqin ketu.
    A nuk kane dashtur vehabistat ta rrenojn tyrben e Muhamedit a.s nje pjese veçse e paten prishur njehere.
    A ishin vehabistat qe i plaçkiten dhe tentuan ta prishin tyrben (nje pjese veçse e kan prish njehere) e Imam Aliut dhe te Imamve tjere te Ehlibejtit;
    A ishin vehabistat qe e rrenuan tyrben e Imam Askerit ne irak ky Imam ishte nje pjesetar i Ehlibejtit.
    Pse nuk i rrenojn vehabistat varret e sadamave e dreqnave tjere.
    Pse nuk i plaqkitin dhe rrenojn varret e khalifeve te pare por vetem ato nga Ehlibejti.

    Lutja Allahut pranohet gjithkund te behet edhe Fatimja e Imam Aliu kane bere lutje Allahut prane varrit te Muhamedit a.s po ju shume pak lexoni per ta .

    Normal qe tek vehabistat nuk ka aso lutje se te paret e juaj muawija e jezidi nuk ju kane lutur Zotit askund e lere me te vizitojne varrin e Muhamedit a.s .

    Ju nuk lexoni asgje çka vjen nga Ehlibejti shkoni largoheni sa ma larg dhe merrni mesime nga ata qe kurr nuk e permendin familjen me te paster ne kete bote.

    Ska qare pa ju dal dalash kur vazhdoni keshtu e merrni fene e atyre qe e luftuan Muhamedin dhe familjen e tij.

    Sa hadithe i transmetoni nga imam Zejnel Abedini i vetmi mashkull nga familja e Muhamedit a.s qe shpetoi ne luften e Qerbelase .
    Nuk keni kohe se ndoshta jeni te preokupuar me hadithe te filanit e te fistekit.

    Po shkruan ibni tejmija i juaj ne librin minhaxh al sunna se Imam Aliun e kane urryer ,maltretuar ,mallkuar shume sahabe dhe tabiine.

  15. #75
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar më parë nga XX22
    Pergjigje nga jeta sepse fisi im shprehet se eshte bektashij,une jo.
    1-mbajne nuska-letra ku shkruhen fjale nga gjysha apo ajete Kur'ani(asnjehere se kam dit se ca shkruajne ne te vertete se nuk kam vene vet) dhe keto i vejne per sherim kur i dhemb dicka,apo qe te mos i marrin mesysh.Muslimanet e vertete nuk e kerkojne mbrojtjen tek nuskat e copat e letres qe zgjyrosen nga mbajtja neper trup por nga ALLAHU me lutje dhe pendim,qofshin keto nuska nga ajete Kur'anore -Kur'ani nuk ka ardhur per te ndejtur si nuska neper copa letre por per tu lexuar e praktikuar,per tu mesuar.
    2-marrin kammt e hajne kamat nga banka duke uruar ti shtohen leket e ti shumohen sa me shume.Muslimani i vertete nuk kerkon pasuri e nese kjo vjen si dhurate e shperblim nga ALLAHU atehere ai gjithmone jep tek jetimet e te varferit,tek familjaret e fisi dhe nuk mban neper banka me kamat ti shumohen.
    3-shkojn dhe ndezin qerinj ne varr dhe thojne filan ruje kollanin djalin tend e na jep pasuri,shendet,beje kete qe te realizohet etj,i bijne perqark varrit 3 here dhe e puthin pllaken qe rri tek koka 3 here edhe thone nje deshire lol.
    Muslimani i vertete shkon ne varreza per tu lutur per njeriun e vdekur tek ALLAHU qe tia lehtesoje jeten e varrit e tia fale mekatet e gjynahet,nese ka deshira ne jete apo kerkon meshire nga ZOTI nuk e kerkon kete ne varreza por tek lutet ne shtepi apo xhami dhe kurrsesi te vdekurit.A thua valle do ti pergjigjet i vdekuri lutjes se tij??ky eshte nje gabim i madh qe duhet eliminuar patjeter.
    4-hajne mishin e derrit dhe pijne pije me permbajtje alkolike duke kenduar dhe nje kenge 40dit e ramazanit as kam hang e as kam pi kur te vij dita e bajramit bash me lalen do pij raki hahahaha.Muslimani i vertete nuk pi asnje lloj pije alkolike dhe kurre nuk ha mish derri.
    etc po mu kujtua ndonje tjeter do jua them.
    Te pershendes xx.

    Ka shume ndryshime ndermjet dervisheve sidomos tek ne ne trojet Shqiptare.
    Dervishet ne Shqiperi i bejne disa gjera ma ndryshe se sa ne Kosove ,dervishet ne shtete tjera muslimane munde te jene ma te permbajtur ndaj mesimeve fetare ose mund te jene edhe ma te shfrenuar.
    Ka shume dallim edhe vendi prej vendit .
    Edhe muslimanet tek ne nuk jane te njejt me muslimanet e arabise ,irakit ,iranit egjiptit apo ndonje shteti tjeter.

    Ne kosove njerezit nuk i dijne shume emrat e shkollave apo grupeve qe kane muslimanet ,ma se shumti kur te flasin thojne a je me hoxhe a me sheh.
    Po e lajm se 90% e popullit thote se eshte me hoxhe e 10% me sheh.
    Shikoj mire se sa njerez nga ai 90 % e pijne alkoholin ,e hajne kamaten ,e hajne mishin e derrit etj.etj.
    Te njejten sistem bene edhe me dervishet . sa nga ai 10% i tyre i bejne te gjitha n ato qe i cekem me lart kamata alkoholi etj.

    Hajmalite nuskat jane shkrua nga te gjithe sa e sa hoxhallare jane qe shkruajne edhe kane shkruar hajmali .Mire the me qene musliman te vertet nuk ka nevoje per shume sende .Por çka te bejme kur ka edhe njerez qe nuk i dijne shume gjera dhe veprojn ne kesi menyra.
    Nje dervish nje here me tha se po te ishin te gjithe musliman te drejte nuk do te kishim nevoje te kemi polici dhe ti mbyllim me dryna shitoret dhe shtepite tona.
    Ndryshuar për herë të fundit nga albprofiler : 20-07-2007 më 14:35

  16. #76
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-01-2007
    Postime
    135
    Citim Postuar më parë nga XX22
    Pergjigje nga jeta sepse fisi im shprehet se eshte bektashij,une jo.
    1-mbajne nuska-letra ku shkruhen fjale nga gjysha apo ajete Kur'ani(asnjehere se kam dit se ca shkruajne ne te vertete se nuk kam vene vet) dhe keto i vejne per sherim kur i dhemb dicka,apo qe te mos i marrin mesysh.Muslimanet e vertete nuk e kerkojne mbrojtjen tek nuskat e copat e letres qe zgjyrosen nga mbajtja neper trup por nga ALLAHU me lutje dhe pendim,qofshin keto nuska nga ajete Kur'anore -Kur'ani nuk ka ardhur per te ndejtur si nuska neper copa letre por per tu lexuar e praktikuar,per tu mesuar.
    2-marrin kammt e hajne kamat nga banka duke uruar ti shtohen leket e ti shumohen sa me shume.Muslimani i vertete nuk kerkon pasuri e nese kjo vjen si dhurate e shperblim nga ALLAHU atehere ai gjithmone jep tek jetimet e te varferit,tek familjaret e fisi dhe nuk mban neper banka me kamat ti shumohen.
    3-shkojn dhe ndezin qerinj ne varr dhe thojne filan ruje kollanin djalin tend e na jep pasuri,shendet,beje kete qe te realizohet etj,i bijne perqark varrit 3 here dhe e puthin pllaken qe rri tek koka 3 here edhe thone nje deshire lol.
    Muslimani i vertete shkon ne varreza per tu lutur per njeriun e vdekur tek ALLAHU qe tia lehtesoje jeten e varrit e tia fale mekatet e gjynahet,nese ka deshira ne jete apo kerkon meshire nga ZOTI nuk e kerkon kete ne varreza por tek lutet ne shtepi apo xhami dhe kurrsesi te vdekurit.A thua valle do ti pergjigjet i vdekuri lutjes se tij??ky eshte nje gabim i madh qe duhet eliminuar patjeter.
    4-hajne mishin e derrit dhe pijne pije me permbajtje alkolike duke kenduar dhe nje kenge 40dit e ramazanit as kam hang e as kam pi kur te vij dita e bajramit bash me lalen do pij raki hahahaha.Muslimani i vertete nuk pi asnje lloj pije alkolike dhe kurre nuk ha mish derri.
    etc po mu kujtua ndonje tjeter do jua them.

  17. #77
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Citim Postuar më parë nga arturo
    -bektashijte e kane te ndaluar ngrenjen e mishit te lepurit
    jam kurreshtar te di legjenden apo meselen e kesaj...

    e kam verejt se po ia servove nje dervishi nje lepur te pjekur ...vaj halli per ty...

    do doja te me shpjegoj dikush meselen e kesaj ndalese!!!!
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  18. #78
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar më parë nga fisniku-student
    jam kurreshtar te di legjenden apo meselen e kesaj...

    e kam verejt se po ia servove nje dervishi nje lepur te pjekur ...vaj halli per ty...

    do doja te me shpjegoj dikush meselen e kesaj ndalese!!!!
    .

    E kam pyetur njeher nje dervish per kete çeshtje ,ai mu pergjegje se lepuri nuk eshte edhe aç shtaze e paster , ai me tha se nuk eshte edhe aç shtaze e bute dhe perkdhelese siç mendojn njerezit. Nuk eshte rastesi se lepuri eshte simbol i revistave sikur playboy.Kto kafshe me duken sikur minjet edhe kto kafshe jetojn neper vrima dhe jane te demshme per bujqesi

    Une kam punuar nje kohe ne nje shitore te mishit e kam pare vete se sa veshtire eshte te pastrohet lepuri nga gjaku ,thuaja eshte e pamundur qe te pastrohet plotesisht nga gjaku.

    Ka ndoshta edhe mendime tjera por keto ishin ato qe une i kam degjuar ,ka njerez qe thojn se e ka mishin shume te mire . Une per vete jam gati si vegjetarian dhe shume rralle ha mish ,kurr se kam ngrene mishin e ksaj kafshe as kurr mos e ngrensha.
    Gjithmone si kam dashur lepurat edhe pa e ditur se kush jane dervishet dhe arsyet pse ata nuk e hajne kete mish.

    Kush don me henger mishin e tyre bon apetit.

  19. #79
    Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
    Anëtarësuar
    27-07-2002
    Vendndodhja
    Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
    Postime
    1,542
    Citim Postuar më parë nga valiii
    Kush dyshon në kufrin e shijave , ai vet ka ber kufër!
    Rrnofshin kufrat e te gjitha llojeve.
    Adresat e faqeve personale mund ti vendosesh ne profil por jo ne firme. Stafi i Forumit

  20. #80
    Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
    Anëtarësuar
    27-07-2002
    Vendndodhja
    Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
    Postime
    1,542
    Citim Postuar më parë nga only truth
    .
    e kam pare vete se sa veshtire eshte te pastrohet lepuri nga gjaku ,thuaja eshte e pamundur qe te pastrohet plotesisht nga gjaku..
    E me fal ju jeni Evre apo Myslim apo po pranon qe Myslimi kopjon Evrene?
    Adresat e faqeve personale mund ti vendosesh ne profil por jo ne firme. Stafi i Forumit

Faqja 4 prej 33 FillimFillim ... 2345614 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Si i festojne Pashket besimtaret Ortodokse
    Nga Matrix në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 29-03-2010, 17:57
  2. Besimi dhe besimtari
    Nga Fjala e drejte në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 15-12-2004, 16:41
  3. Pershkrimi i parajses ne Kuran
    Nga deshmuesi në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 07-07-2003, 15:18

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •