Close
Faqja 32 prej 33 FillimFillim ... 2230313233 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 621 deri 640 prej 650
  1. #621
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221
    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    ...miru me berthemen e "hixhretit"......

    tungi
    E sheh se si je ti qe i fut hundet gjithmone ne debatet qe bej me te tjeret e pastaj qahesh se une te sulmoj!!
    Mos fut hundet aty ku s'kupton!!!
    Jarigas

  2. #622
    i/e regjistruar Maska e Elytony
    Anëtarësuar
    09-03-2010
    Vendndodhja
    Kosova(Vushtrria)
    Postime
    1,015
    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Kush ta ka thene se fjala "replike" eshte anglisht, Hoxha a ??!!
    Perbaju temes Tony dhe sill ato pergjigjet per te cilat u zotove..!!!!
    Ju kërkuat argumente se Bibla u ndryshua dhe ua solla këtë argument. Poashtu edhe se Muhammedi salAll-llahu alejhi we selem është në Bibel...
    Çfarë kërkoni tash?!!!

  3. #623
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221
    Citim Postuar më parë nga Elytony Lexo Postimin
    Ju kërkuat argumente se Bibla u ndryshua dhe ua solla këtë argument. Poashtu edhe se Muhammedi salAll-llahu alejhi we selem është në Bibel...
    Çfarë kërkoni tash?!!!
    Te me sjellesh provat e asaj qe the!!!! Me thuaj ne cilin verset te Biblesh permendet emri i Muhamedit!!(ti u krenove me pare, se ne Bibel askund nuk permendet fjala "trinitet")
    Jarigas

  4. #624
    i/e regjistruar Maska e Elytony
    Anëtarësuar
    09-03-2010
    Vendndodhja
    Kosova(Vushtrria)
    Postime
    1,015
    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Te me sjellesh provat e asaj qe the!!!! Me thuaj ne cilin verset te Biblesh permendet emri i Muhamedit!!(ti u krenove me pare, se ne Bibel askund nuk permendet fjala "trinitet")
    Emri i tij është përmendur,mirpo e kanë larguar të krishterët frikacak. Por edhe pse ende emri i tij nuk është ka fakte tjera të shumta për ardhjen e tij,madje nga vet Bibla.
    Kurse sa i përket Trinitetit,në u bëftë ai krenaria ime unë mos qofsha fare!

  5. #625
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221
    Citim Postuar më parë nga Elytony Lexo Postimin
    Emri i tij është përmendur,mirpo e kanë larguar të krishterët frikacak.
    Pra s'ke prova ....hmm.....te pakten me sill provat se keta te krishteret "frikacak" e kane larguar!!!! A ke prova per kete??!!
    Por edhe pse ende emri i tij nuk është ka fakte tjera të shumta për ardhjen e tij,madje nga vet Bibla.
    He pra silli, ti shikojme!!!
    Kurse sa i përket Trinitetit,në u bëftë ai krenaria ime unë mos qofsha fare!
    C'ne qe permend gjithmone trinitetin, kur ke deshmuar me kohe qe s'ke as kapacitet per ta kuptuar e as guxim per te mesuar??!!
    Jarigas

  6. #626
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    06-08-2011
    Vendndodhja
    neper bote
    Postime
    2
    Me vjen keq per disa qe shkruajn pa njohur fen e tjetrit, as myslimanet as bektashinjet nuk e hane mishin e derrit, per te dyja fet eshte e ndaluar.

  7. #627
    kaoni
    Anëtarësuar
    30-08-2011
    Vendndodhja
    ne greqi
    Postime
    14
    nje dallim eshte se myslymanizmin e solli turqia kurse bektashinjte ne shqiperi i themelai NAIM FRASHERI kane shkrimet e shenjta ne shqip jane me tolerant dhe babalaret e teqeve kane qene te gjithe patriote te nderuar qe kane luftuar me pushke e pene per memedhene

  8. #628
    kaoni
    Anëtarësuar
    30-08-2011
    Vendndodhja
    ne greqi
    Postime
    14
    [QUOTE=ylli hasa;3194535]nje dallim eshte se myslymanizmin e solli turqia kurse bektashinjte ne shqiperi i themelai NAIM FRASHERI kane shkrimet e shenjta ne shqip jane me tolerant dhe baballaret e teqeve kane qene te gjithe patriote te nderuar qe kane luftuar me pushke e pene per memedhene

  9. #629
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-09-2010
    Vendndodhja
    Franc
    Postime
    180
    Citim Postuar më parë nga arturo Lexo Postimin
    Nje here Haxhi Bektashin e pyeten se cila ishte gjeja me e mire ne bote dhe Ai u pergjigj:
    "Gjeja me e mire ne bote eshte zemra e dervishit,qe permend Zotin".
    Pastaj shtoi :
    "Ai qe e shkon kohen kot,por dashuron Zotin eshte me i mire nga ai qe kendon Kuranin,por mendjen dhe zemren nuk i ka tek Zoti".
    Kur e pyeten ne nje rast tjeter Haxhi Bektashin se kush ishte me te vertete i "kuptuar"1)
    ,Ai u pergjigj:
    "I kuptuar,apo i persosur,eshte ai qe sdo tja dije fare nga kjo bote se cka e ku ka dhe jo ai qe vesh hirka te grisura e ri me sixhade ne dore,por qe zemren e ka te zbrazet."




    Nje dite nje Dervish i kerkoi leje Haxhi Bektashit te udhetonte.
    Pse kerkon te udhetosh -e pyeti Haxhi Bektashi dervishin
    Burre i vertete!Uji po nuk eci,bie ere te keqe-u pergjigj Dervishi
    Atehere Haxhi Bektashi ju pergjigj:
    Pse nuk behe det,qe as te mos rjedhesh,e as te mbash ere.Zogjte qe fluturojne nuk mund te arrijne qiellin,por ngrihen aq lart
    sa per ti mos ti kapur kembet neper caqet qe ngrehin njerezit per ti kapur.Keshtu edhe nje Dervish,edhe sikur te mos ta arije shkallen e persosmerise,kur largohet nga bota e trubullirave i lehtesohet pak barra dhe shpeton nga ajo brenge.Pse te miret kane thene :"Kush qendron ne nje vend behet burre dhe kush udheton gjen burra."




    1) Ketu ka kuptimin i persosur,njeri qe ka kuptuar gjithcka
    Ah qa mi kana lepurat shum te mire jan

  10. #630
    i/e regjistruar Maska e elijsa
    Anëtarësuar
    09-03-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    138

    Për: Nga dallojnë besimtarët bektashinj nga besimtarët myslyman?

    Citim Postuar më parë nga lamb Lexo Postimin
    Mirdita te gjitheve.
    Jam e interesuar te di nga dallojne besimtaret bektashinje nga besimtaret myslyman ???????
    Ju lutem me ktheni pgj sepse eshte nje ceshtje me rendesi per mua.
    Te njejten teme e postova edhe tek komuniteti myslyman por nuk pata asnje pgj.
    shpresoj ne ndihmen tuaj.
    Faliminderit
    Bektashinjte nga besimtaret muslimane ndryshojne si nata me diten. Besimtaret muslimanet udhehiqen nga mesimet e kuranit dhe sunetit cdo presupozon te qenurin musliman. Bektashinjte nga ana tjeter as vete nuk e dijne ne cfare besojne.

    Pyete nje bektashi a beson ne kuran e te thote po. Por zorr se ka ndonje bektashi qe e njeh kuranin dhe qe vepron sipas tij.

    Mbaj mend njehere kur pata bere nje debat me nje besimtare bektashiane me thote se ata qe besojne ne tarikatin bektashi jane me lart se besimtaret muslimane pasi besojne se pas sheriatit vjen tarikati. Qe do te thote se nese ndjek nje tarikat duhet te kesh kaluar me sukses fazen e sheritatit. I them a e ke idene se ceshte sheriati dhe a e ke kaluar kete faze? Me thote jo se kam idene e sheriatit sepse ''shehu'' qe ndjek ka nje grade te larte saqe e ka kaluar direkt ne tarikat. loooooooooool

    Kur debaton me nje bektashi eshte mire te marresh femijet me vete sepse kenaqen nga perrallat me histori qe tregojne. Regjizoret e Disney-t do benin kryevepra me tregime fantastike te bektashinjve.

  11. #631
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Nga dallojnë besimtarët bektashinj nga besimtarët myslyman?

    Elijsa kesi pretendimesh beni edhe ju kur debatojme me ju. Ti per Biblen di vetem ate cka te thone organizatat arabe qe i futi Sali Berisha ne vitet '90-ta.
    nese ju pyesim juve se a besoni ne Jezusin atehere ju pergjigjeni me 'po'. Ne anen tjeter ju skeni ide kurrfare se cfare predikonte Jezusi pervec asaj cka te thote Kurani e Hadithet per Te. Cdo mendim ndryshe e quani 'propagande' ndersa te verteta jane vetem ato qe i deklaroni ju. Nese Kurani te thote se Jezusi ishte shqiptar duke mos patur kurrfare mbeshtetje historike ti do ta besoje se ishte shqiptar.

  12. #632
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Nga dallojnë besimtarët bektashinj nga besimtarët myslyman?

    Citim Postuar më parë nga Elytony Lexo Postimin
    Emri i tij është përmendur,mirpo e kanë larguar të krishterët frikacak. Por edhe pse ende emri i tij nuk është ka fakte tjera të shumta për ardhjen e tij,madje nga vet Bibla.
    Kurse sa i përket Trinitetit,në u bëftë ai krenaria ime unë mos qofsha fare!
    Edhe ti je permendur ne Kuran si profet por te kane larguar myslimanet nga gjelozia!?

  13. #633
    i/e regjistruar Maska e elijsa
    Anëtarësuar
    09-03-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    138

    Për: Nga dallojnë besimtarët bektashinj nga besimtarët myslyman?

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Elijsa kesi pretendimesh beni edhe ju kur debatojme me ju. Ti per Biblen di vetem ate cka te thone organizatat arabe qe i futi Sali Berisha ne vitet '90-ta.
    nese ju pyesim juve se a besoni ne Jezusin atehere ju pergjigjeni me 'po'. Ne anen tjeter ju skeni ide kurrfare se cfare predikonte Jezusi pervec asaj cka te thote Kurani e Hadithet per Te. Cdo mendim ndryshe e quani 'propagande' ndersa te verteta jane vetem ato qe i deklaroni ju. Nese Kurani te thote se Jezusi ishte shqiptar duke mos patur kurrfare mbeshtetje historike ti do ta besoje se ishte shqiptar.
    Nuk e kuptoj pse kerkon te prishesh cdo teme dhe te na tregosh per biblen kur ketu debati eshte mes muslimaneve dhe bektashinjve?

    E ben me vetedije apo nuk e kontrollon dot arsyen?

  14. #634
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Nga dallojnë besimtarët bektashinj nga besimtarët myslyman?

    Citim Postuar më parë nga elijsa Lexo Postimin
    Nuk e kuptoj pse kerkon te prishesh cdo teme dhe te na tregosh per biblen kur ketu debati eshte mes muslimaneve dhe bektashinjve?

    E ben me vetedije apo nuk e kontrollon dot arsyen?
    Debat, pse ai eshte gabim e ti nuk je gabim kur beni pretendime te njejta!? Bektashite nuk jane myslimane pasi nuk ndjekin asgje nga Kurani si ju qe skeni te beni asgje me Biblen dhe profetet dhe Jezusin ne te cilin pretendoni se besoni dhe madje thoni se i ndjekni urdherat madje me mire se vet te krishteret.
    Madje keto sekte jane formuar nga deshira e atyre myslimaneve per t'i ikur interpretimit strikt te Kuranit.

  15. #635
    i/e regjistruar Maska e elijsa
    Anëtarësuar
    09-03-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    138

    Për: Nga dallojnë besimtarët bektashinj nga besimtarët myslyman?

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Debat, pse ai eshte gabim e ti nuk je gabim kur beni pretendime te njejta!? Bektashite nuk jane myslimane pasi nuk ndjekin asgje nga Kurani si ju qe skeni te beni asgje me Biblen dhe profetet dhe Jezusin ne te cilin pretendoni se besoni dhe madje thoni se i ndjekni urdherat madje me mire se vet te krishteret.
    Madje keto sekte jane formuar nga deshira e atyre myslimaneve per t'i ikur interpretimit strikt te Kuranit.
    Kuranin e ka obligim ta besoj dhe ti bindet cdokush qe i thote vetes musliman. Ndersa per Biblen ne e besojme qe ajo zbriti prej Allahut por qe u deformua nga dora e njeriut.

    Pyetje : Vertete beson ne autencitetin e Bibles?

  16. #636
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Nga dallojnë besimtarët bektashinj nga besimtarët myslyman?

    Citim Postuar më parë nga elijsa Lexo Postimin
    Kuranin e ka obligim ta besoj dhe ti bindet cdokush qe i thote vetes musliman. Ndersa per Biblen ne e besojme qe ajo zbriti prej Allahut por qe u deformua nga dora e njeriut.

    Pyetje : Vertete beson ne autencitetin e Bibles?
    Ti per Biblen 'beson' se eshte ndryshuar ne kundershtim me deklaraten e Kuranit se Fjala e Zotit nuk mund te ndryshohet....
    Autencitetin e Bibles e pranoj nuk 'e besoj'. Nese ju dhe koleget tuaj ateiste e kundershtojne kete atehere ne duhet ta kundershtojme te gjithe historine.

  17. #637
    Veritas liberatis Vos
    Anëtarësuar
    07-10-2006
    Postime
    2,204

    Për: Nga dallojnë besimtarët bektashinj nga besimtarët myslyman?

    Nje video nga nje sunit shqiptar (hoxhe) mbi bektashinjte. Nje ane e medaljes sigurisht

    Shqiperia ka rreshtur se ekzistuari qe kur jevgjit i thane vetes "shqiptar".
    xfiles

  18. #638
    i/e regjistruar Maska e martini1984
    Anëtarësuar
    02-04-2009
    Postime
    5,594

    Për: Nga dallojnë besimtarët bektashinj nga besimtarët myslyman?

    Citim Postuar më parë nga Korcar-L1 Lexo Postimin
    Nje video nga nje sunit shqiptar (hoxhe) mbi bektashinjte. Nje ane e medaljes sigurisht

    Keta plehrat Dede Ahmeti i vriste...une po se po!

  19. #639
    i/e regjistruar Maska e martini1984
    Anëtarësuar
    02-04-2009
    Postime
    5,594

    Për: Nga dallojnë besimtarët bektashinj nga besimtarët myslyman?

    Nuk ka besimtar bektashian qe shkon me vajzen e mixhes...

    Shume mjekerrmuter kane bere strehe ne troje!
    Kush nuk mendon sipas menyres se tij,nuk ka llogjike!

  20. #640
    i/e regjistruar Maska e martini1984
    Anëtarësuar
    02-04-2009
    Postime
    5,594

    Për: Nga dallojnë besimtarët bektashinj nga besimtarët myslyman?

    Pse eshte dorac ky PLEHRA?

    ???
    Kush nuk mendon sipas menyres se tij,nuk ka llogjike!

Faqja 32 prej 33 FillimFillim ... 2230313233 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Si i festojne Pashket besimtaret Ortodokse
    Nga Matrix në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 29-03-2010, 17:57
  2. Besimi dhe besimtari
    Nga Fjala e drejte në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 15-12-2004, 16:41
  3. Pershkrimi i parajses ne Kuran
    Nga deshmuesi në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 07-07-2003, 15:18

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •