Close
Faqja 31 prej 33 FillimFillim ... 212930313233 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 601 deri 620 prej 650
  1. #601
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221
    Citim Postuar më parë nga Elytony Lexo Postimin
    Përshendetje![B]Kuptova si jo...por se vet Bibla thotë atë që muslimanët e ndjekun,adhurimin e vetëm një Zoti. Nga kjo ishte përgjigjeja e Jezuesit kur ai u përgjigj...është përmendur tek Marku,kapitulli 12,strofa 29 se:"...Dëgjo, o Izrael: Zoti, Perëndia ynë, është i vetmi Zot."
    Kurse ate pjesen qe thote se nuk mund t'i shtohet asgje Bibles, nuk e kuptove??!! Si ka mundesi qe nje mendje e ndritur si e jotja te mos kuptoje ate qe eshte thene troç, por kupton ato qe s'jane shkruar??!!
    Pra shikoni sesi Bibla argumenton atë që tha ai i dërguari Muhammed salAllahu alejhi we selem,bile ardhja e tij përmendet edhe në Bibel.
    Te sfidoj ta provosh!!!
    Problemi qëndron se vet Bibla e argumenton këtë dhe se disa gjëra u ndryshuan e disa jo,prandaj ka aty kundërthënie...
    Po ti tashi don te vazhdosh ne teme, apo kerkon ballafaqim midis Bibles dhe Kuranit??!! Mjaft qe te hapesh gojen dhe ti kerkosh leje miqve bektashiane.....se ti je njeri i edukuar, apo jo??!!
    Prova është kjo:"...se asnjë priftë apo njeri i ditur i krishter nuk mund t'a gjej askund në Bibel fjalën TRINITET"
    Pse ti si sunit, e ke gjet fjalen "sunet" ne Kuran??!!
    Në të dyja thotë kështu,sepse Kur'ani dhe Sunneti janë një.
    Aha, dmth kur ti sjell ajetin:
    Prandaj juve oj femër e nderuar,duhet t'a përkrahni Islamin në tërësi ashtu siç thotë Allahu s.w.t.:"O ju që besuat, hyni në Islam tërësisht (dmth përqafoni fenë Islame në tërësi), e mos ndiqni rrugën e djallit, sepse ai është armiku juaj i hapët." (Kur'an, 2:208)
    ...do te thote se me femer kuptohet edhe nje vogelushe 6 vjeçare si Aishja??!! Ky eshte suneti i Muhamedit apo jo??!!!
    Jarigas

  2. #602
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    11-07-2011
    Postime
    19
    Citim Postuar më parë nga Elytony Lexo Postimin
    As unë nuk njoh imagjinatë më qmedore sesa kjo që bëni juve!!!
    mund tna i shpjegosh pak kte 'imagjinaten cmendore ,qe bejm ne????

  3. #603
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    11-07-2011
    Postime
    19
    Citim Postuar më parë nga Elytony Lexo Postimin
    Islami është Feja e All-llahut subhanehu we te'ala dhe nëse aty ka 12 tarikate si thuani juve,atëherë sjelli argumentet për këtë sepse në të kundërten jeni të refuzuar të flisni pa argument.
    lexo per sufizmin dhe i gjen...

  4. #604
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    11-07-2011
    Postime
    19
    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Kurse ate pjesen qe thote se nuk mund t'i shtohet asgje Bibles, nuk e kuptove??!! Si ka mundesi qe nje mendje e ndritur si e jotja te mos kuptoje ate qe eshte thene troç, por kupton ato qe s'jane shkruar??!!
    Te sfidoj ta provosh!!!
    Po ti tashi don te vazhdosh ne teme, apo kerkon ballafaqim midis Bibles dhe Kuranit??!! Mjaft qe te hapesh gojen dhe ti kerkosh leje miqve bektashiane.....se ti je njeri i edukuar, apo jo??!!
    Pse ti si sunit, e ke gjet fjalen "sunet" ne Kuran??!!
    Aha, dmth kur ti sjell ajetin:
    Prandaj juve oj femër e nderuar,duhet t'a përkrahni Islamin në tërësi ashtu siç thotë Allahu s.w.t.:"O ju që besuat, hyni në Islam tërësisht (dmth përqafoni fenë Islame në tërësi), e mos ndiqni rrugën e djallit, sepse ai është armiku juaj i hapët." (Kur'an, 2:208)
    ...do te thote se me femer kuptohet edhe nje vogelushe 6 vjeçare si Aishja??!! Ky eshte suneti i Muhamedit apo jo??!!!
    nga e di ti qe aishja ishte 6 vjecare ??apo ke jetu ti ne ate koh dhe e pe...

  5. #605
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221
    Citim Postuar më parë nga Erind.B Lexo Postimin
    nga e di ti qe aishja ishte 6 vjecare ??apo ke jetu ti ne ate koh dhe e pe...
    Po nga ai burim qe na tregon per Muhamedin....e ke pare ti Muhamedin??!!
    Jarigas

  6. #606
    i/e regjistruar Maska e Skorpioni
    Anëtarësuar
    18-12-2010
    Postime
    206
    Bektashizmi eshte nje mish-mash feshe te ndryshme.

    Ne te ka edhe elemente te fese tone te vjeter para se te kristianizohemi/islamizohemi/helmohemi ne Shqiptaret.

    "Teqja" ne mal te Tomorrit eshte nje Tempull shuuuum i vjeter qe eshte shendrruar (shkatrruar) ne Teqe t'm*tit.
    Religion Is Curable

  7. #607
    i/e regjistruar Maska e Elytony
    Anëtarësuar
    09-03-2010
    Vendndodhja
    Kosova(Vushtrria)
    Postime
    1,015
    Kurse ate pjesen qe thote se nuk mund t'i shtohet asgje Bibles, nuk e kuptove??!! Si ka mundesi qe nje mendje e ndritur si e jotja te mos kuptoje ate qe eshte thene troç, por kupton ato qe s'jane shkruar??!!
    Fol konkretisht,çka je ka thua?!!!
    Te sfidoj ta provosh!!!
    Do e bëj një postim të ri,natyrisht!!
    Po ti tashi don te vazhdosh ne teme, apo kerkon ballafaqim midis Bibles dhe Kuranit??!! Mjaft qe te hapesh gojen dhe ti kerkosh leje miqve bektashiane.....se ti je njeri i edukuar, apo jo??!!
    Sido që të jetë Bibla u ndryshua dhe ka argumente për këtë....
    Pse ti si sunit, e ke gjet fjalen "sunet" ne Kuran??!!
    Sunit dhe Sunnet janë dy terme të ndryshe,për cilin e ke fjalën?!!
    Aha, dmth kur ti sjell ajetin:
    Prandaj juve oj femër e nderuar,duhet t'a përkrahni Islamin në tërësi ashtu siç thotë Allahu s.w.t.:"O ju që besuat, hyni në Islam tërësisht (dmth përqafoni fenë Islame në tërësi), e mos ndiqni rrugën e djallit, sepse ai është armiku juaj i hapët." (Kur'an, 2:208)
    ...do te thote se me femer kuptohet edhe nje vogelushe 6 vjeçare si Aishja??!! Ky eshte suneti i Muhamedit apo jo??!!!
    Sunneti i pejgamberit është vet praktikimi i librit të Allahut,çka shkurt e shqip d.m.th. praktikoni atë që iu porosit Kur'ani duke ndjekur shembullin e Muhammedit salAll-llahu alejhi we selem,mendoj se këtë e kupton çdo njeri budalla.
    Kurse femer konsiderohet edhe fëmija i porsalindur(që ka gjini femërore) i nderuari im!

  8. #608
    i/e regjistruar Maska e Elytony
    Anëtarësuar
    09-03-2010
    Vendndodhja
    Kosova(Vushtrria)
    Postime
    1,015
    Citim Postuar më parë nga Erind.B Lexo Postimin
    mund tna i shpjegosh pak kte 'imagjinaten cmendore ,qe bejm ne????
    A mund t'a shpjegoni ju së pari këtë...se çfarë është ky "ELEFANDI" kamikaz mjekërosh??

  9. #609
    i/e regjistruar Maska e Elytony
    Anëtarësuar
    09-03-2010
    Vendndodhja
    Kosova(Vushtrria)
    Postime
    1,015
    Citim Postuar më parë nga Erind.B Lexo Postimin
    lexo per sufizmin dhe i gjen...
    Nuk thash t'i sjellni linket apo faqet për të lexuar,por thash FAKTET i nderuar...

  10. #610
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221
    Citim Postuar më parë nga Elytony Lexo Postimin
    Fol konkretisht,çka je ka thua?!!!
    E humbe fillin Tony??!
    Me kerkove nje varg nga Bibla ku te thuhej se ju(myslimanet) jeni te humbur dhe une ta solla: Zbulesa 22: 18 Unë i dëshmoj secilit që i dëgjon fjalët e profecisë së këtij libri: » Atij që do t’i shtojë ndonjë gjë, Hyji do t’ia shtojë plagët e përshkruara në këtë libër.
    Pra, myslimanet qe i kane shtuar gjera te tjera, madje edhe nje profet te fundem,jane te humbur......kurse ti u pergjigje tjeter per tjeter.....nuk kishe kuptuar nje gje kaq troç!!!
    Sido që të jetë Bibla u ndryshua dhe ka argumente për këtë....
    Aha, ...eshte ndryshuar, por perseri juve ju vjen per mbare te provoni pejgamberllekun e Muhamedit duke u mbeshtetur ne nje liber te ndryshuar!!!! Ka logjike ketu??!!
    Sunit dhe Sunnet janë dy terme të ndryshe,për cilin e ke fjalën?!!
    Vertet jane te ndryshem??!! Je ne gjendje te shpjegohesh me mire??
    Sunneti i pejgamberit është vet praktikimi i librit të Allahut,çka shkurt e shqip d.m.th. praktikoni atë që iu porosit Kur'ani duke ndjekur shembullin e Muhammedit salAll-llahu alejhi we selem,mendoj se këtë e kupton çdo njeri budalla.
    Pajtohem me ty....budallejte i kuptojne kesi gjerash...!!!
    Kurse femer konsiderohet edhe fëmija i porsalindur(që ka gjini femërore) i nderuari im!
    ....dhe si e tille, duhet te mbuloje fytyren kur eshte perpara burrave e te vere shami ne koke, apo jo??!!
    Mah, ju rrofte Islami, ç'te te them...lum si ju dhe motrat e bijat tuaja!!!
    Jarigas

  11. #611
    i/e regjistruar Maska e Elytony
    Anëtarësuar
    09-03-2010
    Vendndodhja
    Kosova(Vushtrria)
    Postime
    1,015
    ...........
    Ndryshuar për herë të fundit nga Elytony : 07-08-2011 më 10:38

  12. #612
    i/e regjistruar Maska e Elytony
    Anëtarësuar
    09-03-2010
    Vendndodhja
    Kosova(Vushtrria)
    Postime
    1,015
    E humbe fillin Tony??!
    Me kerkove nje varg nga Bibla ku te thuhej se ju(myslimanet) jeni te humbur dhe une ta solla: Zbulesa 22: 18 Unë i dëshmoj secilit që i dëgjon fjalët e profecisë së këtij libri: » Atij që do t’i shtojë ndonjë gjë, Hyji do t’ia shtojë plagët e përshkruara në këtë libër.
    Pra, myslimanet qe i kane shtuar gjera te tjera, madje edhe nje profet te fundem,jane te humbur......kurse ti u pergjigje tjeter per tjeter.....nuk kishe kuptuar nje gje kaq troç!!!
    Unë nuk u përgjigja për tjetër por se iu përmbajta temës duke hudhur poshtë atë që the dhe të tregova fare mirë se vet Bibla thotë atë që tha edhe i dërguari i fundit Muhammed salAllahu alejhi we selem,prandaj nuk e di çka ka këtu jashtë temës. Dhe muslimanët nuk janë ata që kanë shtuar diçka në Bibël dhe nuk e kam iden pse thua se muslimanët kanë shtuar gjëra.
    Aha, ...eshte ndryshuar, por perseri juve ju vjen per mbare te provoni pejgamberllekun e Muhamedit duke u mbeshtetur ne nje liber te ndryshuar!!!! Ka logjike ketu??!!
    Nuk thash se ne e vërtetojmë pejgamberllakun e Muhammedit salAllahu alejhi we selem nga një libër sikur se është Bibla. Por disa fjalë përmbrenda Biblës nuk kanë mundur të ndryshohen prandaj edhe ato dëshmojnë për ardhjen e këtij të dërguari. Si mund t'a bindi unë të krishterin për Muhammedin salAllahu alejhi we selem me varge kur'anore,kur ai nuk e beson aspak Kur'anin!!!! Po kjo a ka logjikë?!!!
    Vertet jane te ndryshem??!! Je ne gjendje te shpjegohesh me mire??
    Po jam në gjendje t'ua shpjegoi...
    Pajtohem me ty....budallejte i kuptojne kesi gjerash...!!!
    Eh,mirë që i paske kuptuar!!!!
    ....dhe si e tille, duhet te mbuloje fytyren kur eshte perpara burrave e te vere shami ne koke, apo jo??!!
    Mah, ju rrofte Islami, ç'te te them...lum si ju dhe motrat e bijat tuaja!!!
    Mbulesa është urdhër nga All-llahu i Lartësuar dhe ajo ka kohën,prandaj t'a kemi këtë parasysh..sepse çdo ritual Islam ka kohën e vet.
    Deshe ti apo jo,unë apo kushdo qoftë Islami është,ishte dhe do ekzistoj përgjithmonë si Fe.

  13. #613
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221
    Citim Postuar më parë nga Elytony Lexo Postimin
    Unë nuk u përgjigja për tjetër por se iu përmbajta temës duke hudhur poshtë atë që the dhe të tregova fare mirë se vet Bibla thotë atë që tha edhe i dërguari i fundit Muhammed salAllahu alejhi we selem,prandaj nuk e di çka ka këtu jashtë temës. Dhe muslimanët nuk janë ata që kanë shtuar diçka në Bibël dhe nuk e kam iden pse thua se muslimanët kanë shtuar gjëra.
    Myslimanet i shtuan edhe nej profet tjeter.....gje qe eshte akoma me keq!!!
    Nuk thash se ne e vërtetojmë pejgamberllakun e Muhammedit salAllahu alejhi we selem nga një libër sikur se është Bibla. Por disa fjalë përmbrenda Biblës nuk kanë mundur të ndryshohen prandaj edhe ato dëshmojnë për ardhjen e këtij të dërguari. Si mund t'a bindi unë të krishterin për Muhammedin salAllahu alejhi we selem me varge kur'anore,kur ai nuk e beson aspak Kur'anin!!!! Po kjo a ka logjikë?!!!
    ...edhe per kete arsye, kerkoni qe te na mbushni mendjen nepermjet Bibles'?? Po kjo ka logjike sipas teje??!!
    Po jam në gjendje t'ua shpjegoi...
    Shpjegoje pra.......
    Eh,mirë që i paske kuptuar!!!!
    Pse ti nuk i kishe kuptuar??!!
    Mbulesa është urdhër nga All-llahu i Lartësuar dhe ajo ka kohën,prandaj t'a kemi këtë parasysh..sepse çdo ritual Islam ka kohën e vet.
    Ehe....e ku thuhet ne Kuran per mbulesen dhe per kohen??!!
    Deshe ti apo jo,unë apo kushdo qoftë Islami është,ishte dhe do ekzistoj përgjithmonë si Fe.
    ....dhe une mund te pergjigjem: "deshe apo nuk deshe ti, kanceri eshte, ishte dhe do te jete pergjithmone si ....e pastaj???
    Ndryshuar për herë të fundit nga jarigas : 07-08-2011 më 10:50
    Jarigas

  14. #614
    i/e regjistruar Maska e Elytony
    Anëtarësuar
    09-03-2010
    Vendndodhja
    Kosova(Vushtrria)
    Postime
    1,015
    Myslimanet i shtuan edhe nej profet tjeter.....gje qe eshte akoma me keq!!!
    Kujt i shtuan ore...sjell argument!
    ...edhe per kete arsye, kerkoni qe te na mbushni mendjen nepermjet Bibles'?? Po kjo ka logjike sipas teje??!!
    Jeni i krishter?!?
    Shpjegoje pra.......
    Sunnah është rruga që ka ndjek pejgamberi salAllahu alejhi we selem,për tjetren e dini ju mirë.
    Pse ti nuk i kishe kuptuar??!!...
    Mos bëj përgjigjeje në formë pyetse!!
    Ehe....e ku thuhet ne Kuran per mbulesen dhe per kohen??!
    Kur'ani nuk sqarohet nga çdokush!!!
    ....dhe une mund te pergjigjem: "deshe apo nuk deshe ti, kanceri eshte, ishte dhe do te jete pergjithmone si ....e pastaj???
    Përgjigjeje e saktë.

  15. #615
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221
    Citim Postuar më parë nga Elytony Lexo Postimin
    Kujt i shtuan ore...sjell argument!
    Argumenti po ta ben "muuuu" o Tony, por si duket se eshte aq i madh saqe nuk e kap dot syri yt!! A ka profet qe quhet Muhamed ibn Abdallah ne Bibel??? E pra, ky per Biblen nuk egziston dhe si i tille nuk mund te beje pjese ne librat e shenjte.
    Jeni i krishter?!?
    Ka rendesi?
    Sunnah është rruga që ka ndjek pejgamberi salAllahu alejhi we selem,për tjetren e dini ju mirë.
    ..ahahahhahha...kjo eshte pergjigje inteligjente??!!Suniti a nuk eshte ai qe ndjek sunen e Muhamedit??
    Mos bëj përgjigjeje në formë pyetse!!
    Nuk ishte pergjigje, Tony!! Ishte thjesht pyetje....a ke pergjigje'''
    Kur'ani nuk sqarohet nga çdokush!!!
    E megjithate ne Kuran, Allahu thote se e ka bere te kuptueshem per te gjithe??? A nuk eshte kjo kontradikte???
    Përgjigjeje e saktë.
    Nuk ishte pergjigje o rob'i Allahut.......
    Jarigas

  16. #616
    i/e regjistruar Maska e Elytony
    Anëtarësuar
    09-03-2010
    Vendndodhja
    Kosova(Vushtrria)
    Postime
    1,015
    Argumenti po ta ben "muuuu" o Tony, por si duket se eshte aq i madh saqe nuk e kap dot syri yt!! A ka profet qe quhet Muhamed ibn Abdallah ne Bibel??? E pra, ky per Biblen nuk egziston dhe si i tille nuk mund te beje pjese ne librat e shenjte.
    Po vet Bibla paralajmëron ardhjen e Muhammedit salAll-llahu alejhi we selem...prandaj mos ia fut kot!
    Ka rendesi?
    Ka si jo.
    ..ahahahhahha...kjo eshte pergjigje inteligjente??!!Suniti a nuk eshte ai qe ndjek sunen e Muhamedit??
    ahahahaha,qesh ti qesh...Se sipas teje si rruga si personi e njëjta qenka.
    Nuk ishte pergjigje, Tony!!Ishte thjesht pyetje....a ke pergjigje'''
    Po ka.
    E megjithate ne Kuran, Allahu thote se e ka bere te kuptueshem per te gjithe??? A nuk eshte kjo kontradikte???
    Jo aspak nuk është kontradiktore,sepse çdo njeri që do mund t'a kuptoi Kur'anin,kurse ai që nuk do i jep forma dhe trajta tjera që ia plotësojnë dëshirat.
    Nuk ishte pergjigje o rob'i Allahut .......
    Pse atëherë the...:"dhe une mund te pergjigjem"...?!!

  17. #617
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221
    Citim Postuar më parë nga Elytony Lexo Postimin
    Po vet Bibla paralajmëron ardhjen e Muhammedit salAll-llahu alejhi we selem...prandaj mos ia fut kot!
    Silli provat!!
    Ka si jo.
    Shpjegohu pse!!
    ahahahaha,qesh ti qesh...Se sipas teje si rruga si personi e njëjta qenka.
    MIre pra, une te pyeta se a e ke gjetur fjalen "sunet" ne Kuran e ti m'u pergjigje se sunit dhe sunnet jane dy gjera te ndryshme!! Une s'fola per sunitet, por meqe ti the nje gomarllek te kalibrit islamik, une vazhdova diskutimin.....
    Po ka.
    Sille..!
    Jo aspak nuk është kontradiktore,sepse çdo njeri që do mund t'a kuptoi Kur'anin,kurse ai që nuk do i jep forma dhe trajta tjera që ia plotësojnë dëshirat.
    Prape po devijon debatin!!Ti thua "çdo njeri qe do.."....pra nuk lind problemi i shpjegimit me ata qe duan!!! Atehere nuk ka nevoje te sqarohet nga kurkush, apo jo??!! Kurse ata qe nuk duan......Allahu e din me se miri...
    Pse atëherë the...:"dhe une mund te pergjigjem"...?!!
    Ne shqipen letrare i dashur Tony, fjala pergjigje perdoret edhe ne kuptimin e fjales se huaj "replike", pra kur une thashe "mund te pergjigjem..", ti nuk mund te me thuash "pergjigje e sakte" sikur ti te kishe bere ndonje pyetje!!! E sidoqofte, meqe s'e paske kuptuar, ajo replika deshi te nxjerre ne pah kotesine e asaj qe kishe shkruar ti....
    Jarigas

  18. #618
    i/e regjistruar Maska e Elytony
    Anëtarësuar
    09-03-2010
    Vendndodhja
    Kosova(Vushtrria)
    Postime
    1,015
    O burr i dheut nëse do me diskutu ia nisim pyetje për pyetje sepse shumë po më dukesh i ri,sinqerisht edhe pse nuk e di moshen tuaj.
    Unë studioj gjuhën angleze dhe ti vjen më tregon jo 'replike' e budallakina tjera....po ik prej gjërave që nuk i njeh.

  19. #619
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221
    Citim Postuar më parë nga Elytony Lexo Postimin
    O burr i dheut nëse do me diskutu ia nisim pyetje për pyetje sepse shumë po më dukesh i ri,sinqerisht edhe pse nuk e di moshen tuaj.
    Unë studioj gjuhën angleze dhe ti vjen më tregon jo 'replike' e budallakina tjera....po ik prej gjërave që nuk i njeh.
    Kush ta ka thene se fjala "replike" eshte anglisht, Hoxha a ??!!
    Perbaju temes Tony dhe sill ato pergjigjet per te cilat u zotove..!!!!
    Jarigas

  20. #620
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463
    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Silli provat!!
    Shpjegohu pse!!
    ....
    ...miru me berthemen e "hixhretit"......

    tungi
    albanish by nature

Tema të Ngjashme

  1. Si i festojne Pashket besimtaret Ortodokse
    Nga Matrix në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 29-03-2010, 17:57
  2. Besimi dhe besimtari
    Nga Fjala e drejte në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 15-12-2004, 16:41
  3. Pershkrimi i parajses ne Kuran
    Nga deshmuesi në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 07-07-2003, 15:18

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •