Close
Faqja 2 prej 33 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 650
  1. #21
    Bektashinjte jane muslimane dhe jane nendege Sufiste.

    Muslimanet ndahen ne dy rryma: ajo Sunite dhe Shiite. Edhe Sunitet edhe Shiitet i kan Sufijte e tyre.

    Sufi d.m.th. besimtar qe i takon islamit te mbrendshem, pra islamit te shpirtit dhe kur kjo metamorfoze e mbrendshem hyjnore te ndodhe, padyshim se sufiu perqafon me lehte dhe me drejte edhe islamin e jashtem. Sufiu pra eshte adept i sufizmit sy rryme e islamit ezoterik si te sunitet ashtu edhe te shiitet.

    Profeti Muhamed (as), ka patur një jetë të pasur në praktikimin e eksperiencës mistike. Ai vetë e ka praktikuar vigjilien e natës (shih Kurani 73). Para shpalljes apo vokacionit hyjnor, ai tërhiqej rregullisht në shpellën e kodrës Hira për t'u lutur dhe agjinuar.

    Agjinimi te besimtarët sufi në islam poashtu bëhet në një përcjellje askete dhe teper te shënueshme:agjinimi në muajin e Ramazanit, agjinimi i Ashurës, agjinimi i Davudit (agjinim në çdo të dytën ditë të javës) etj. Tradita islamike rekomandon besimtarit tërheqje kohë pas kohe nga shoqëria për të komunikuar më lehtë me Allahun (itikafi).

    Sufizmi mirret me njohurite hyjnore ezoterike, pra qe nuk shihen. Egzistojnë shumë pjesë të Kuran-it që thirren në një interiorizim të Islamit apo në të kuptuarit e Islamit përmes zemrës apo „syrit të zemrës“ (p.sh. Kurani 22.38 në lidhje me sakrificën ku thuhet" nuk është gjaku i viktimave, por është pastërtia e besimit që ngritet në qiell" apo në Kuranin 2.263: "Një fjalë e dashurisë vlen shumë më tepër se një falje që lëndon“ .

    Pershendetje

  2. #22
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Pershendetje per besimtaret bektashi edhe kisha pase disa pyetje nese mundet dikush te pergjigjet. Cili eshte qendrimi i Bektashijve ndaj te Krishtereve dhe a i ndjekin besmtaret bektashi urdherat e Kuranit ku mesohet se duhet 'te luftohen njerzit e librit derisa ta besojne fene e vertete dhe profetin Muhamed' dhe a u qesin tatime atyre ose a i kane detyruar te paguajne tatim dimi ndonjehere gjate historise. A eshte Kurani i juaj i ngjashem me Kuranin qe e perdorin myslimanet e tjere. Kam ndegju se bektashijne nuk i pranojne Haditet por nuk di se sa eshte e vertete.

    Cka mendoni rreth martesave te Muhamedit dhe per mesimet e tij qe nuk jane tolerante ndaj qafireve (mohuesve te Islamit).

    te gjitha te mirat.

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anëtarësuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730
    kisha ni pytje

    kam pa disa video kryesisht ne kosove dhe maqedoni ku besimtaret shponin faqet dhe gjuhen ne thika dhe shtiza, a jan kto bektashi, dhe ne qofet se jan pse nuk i bojn kto rite dhe besimtaret bektashi ne Shqiperi?

  4. #24
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar më parë nga mesia4ever
    Pershendetje per besimtaret bektashi edhe kisha pase disa pyetje nese mundet dikush te pergjigjet. Cili eshte qendrimi i Bektashijve ndaj te Krishtereve dhe a i ndjekin besmtaret bektashi urdherat e Kuranit ku mesohet se duhet 'te luftohen njerzit e librit derisa ta besojne fene e vertete dhe profetin Muhamed' dhe a u qesin tatime atyre ose a i kane detyruar te paguajne tatim dimi ndonjehere gjate historise. A eshte Kurani i juaj i ngjashem me Kuranin qe e perdorin myslimanet e tjere. Kam ndegju se bektashijne nuk i pranojne Haditet por nuk di se sa eshte e vertete.

    Cka mendoni rreth martesave te Muhamedit dhe per mesimet e tij qe nuk jane tolerante ndaj qafireve (mohuesve te Islamit).

    te gjitha te mirat.
    Pershendetje edhe per ty .

    Do te mudohem qe ti them disa fjale per pyetjet e tua.
    Une nuk i perfaqsoj bektashit apo sufite ketu ,vetem di te flas disa gjera qe i kam lexuar apo degjuar nga dervish te ndryshem.

    Bektashit dhe shumica tjeter e muslimanve i ndjekin urdherat e Kuranit dhe te pejgamberit a.s .

    Ndonjejer eshte problem se si disa grupe i shpjegojn disa ajeta te Kuranit dhe hadithe .

    Kurani na urdheron te luftojm pabesimin por jo me arme .Pabesimtar jemi edhe vete nganjehere ose shpeshhere.

    Kur thuhet ne Kuran lufte nuk do te thote lufte me shpata e arme te tjera .Me lufte kuptohet edhe ne mnyra tjera; lufte kunder vetes tone ,kunder egos tone ,kunder te keqijave qe jane ne kete bote.
    Me lufte ne boten e vertet islame kuptohet edhe tju bejsh te mira njerezimit dhe te mos jesh i rrepte me ta ,te jesh i durueshem etj.etj.

    Shumica e sufive i kuptojne ndryshe ajetet e Kuranit dhe hadithet e Pejgamberit a.s .Ka shume ajete en Kuran ku urdherohen muslimanet te sjellen mire me te tjeret .
    Ne Kuran flitet per Muhamedin a .s se eshte derguar si meshire per te gjitha krijesat ,prandaj ne si musliman duhet te ndjekim traditat e Muhamedit a.s .

    Te gjithe sufite bektashite bejne pjese ketu kane te njejtin Kuran si te tjeret dhe ju besojne nje shumice te madhe te haditheve qe i transmetojne te tjeret .Kuptohet vetem ato hadithe qe kane lidhje me Kuran dhe jo ato hadithe qe jane te shpikura.

    Kurse per martesat e Muhamedit a.s kam degjuar nga dervishet se shumica e haditheve per kto martesa jane te rrejshme .

    Une kam degjuar nga dervishet se jeta private e Muhamedit a.s nuk ka qene ashtu siç kane shkruar disa per te .Muhamedi a.s ka pasur moralin me te lart dhe ka qene me i pasterti nga te gjitha krijesat e Zotit .Poashtu kam degjuar se ndoshta jane bere disa martesa vetem e vetem per ti marre ne mbrojtje grate e veja qe ishin pa asnje mbrojtje ne ate kohe .Ka pasur edhe raste te tjera kur ka marrur dikend qe te mbroje dhe ta mesoj etj.etj.

    Ne njerzit e thjeshte mendojm me standarded tona ashtu si kemi ne jete private mendojm se edhe te dashurit e Zotit kane jete private .Mendoj se gabimin me te madhe ne e bejm keshtu

    Me nje fjale eshte mistike jeta e te dashurve te Zotit .Ndoshta vete Zoti i lejon disa gjera qe te ndodhin per te pare mendimin tone ne disa çeshtje .Ne e tregojm veten tone me shume gjera se si besojm.

    Ne qofte se i lexon hadithet e te tjereve gjen shume kontradita ne to ,dijetaret e grupeve te tjera kur nuk bien dakort se sa ishte numri i grave apo mosha e tyre.
    Te gjitha keto hadithe i kan perzier ,disa nga keto hadithe jane perzier edhe nga sultana e udheqsa te ndryshem ne islam , i kan bere hadithet siç ju ka konvenuar atyre .
    Ka edhe hadithe qe jane te rrejshme qe jane shpikur ne kohen e dinastise umajade.Sidomos ne kohen e muawijes dhe jezidit ,qe te dy armiç te perbetuar te familjes se Muhamedit a.s dhe vete islamit .


    Se fundi po e them nje fjale te nje bektashiu .te gjithe njerezit i kam vellezer per nga njerezimi kurse muslimanet i kam vllezer per nga feja

  5. #25
    Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
    Anëtarësuar
    27-07-2002
    Vendndodhja
    Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
    Postime
    1,542
    Citim Postuar më parë nga derjansi
    kisha ni pytje

    kam pa disa video kryesisht ne kosove dhe maqedoni ku besimtaret shponin faqet dhe gjuhen ne thika dhe shtiza, a jan kto bektashi, dhe ne qofet se jan pse nuk i bojn kto rite dhe besimtaret bektashi ne Shqiperi?
    Mos ngaterro Rrufaite me Bektashite.
    Adresat e faqeve personale mund ti vendosesh ne profil por jo ne firme. Stafi i Forumit

  6. #26
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Citim Postuar më parë nga only truth
    Pershendetje edhe per ty .
    Do te mudohem qe ti them disa fjale per pyetjet e tua.
    Une nuk i perfaqsoj bektashit apo sufite ketu ,vetem di te flas disa gjera qe i kam lexuar apo degjuar nga dervish te ndryshem.
    A je bektashi ti?

    Citim Postuar më parë nga only truth
    Bektashit dhe shumica tjeter e muslimanve i ndjekin urdherat e Kuranit dhe te pejgamberit a.s .
    Te gjithe myslimanet e thone kete.

    Citim Postuar më parë nga only truth
    Ndonjejer eshte problem se si disa grupe i shpjegojn disa ajeta te Kuranit dhe hadithe .
    Kurani mendoj se eshte i qarte.

    Citim Postuar më parë nga only truth
    Kurani na urdheron te luftojm pabesimin por jo me arme .Pabesimtar jemi edhe vete nganjehere ose shpeshhere.
    Por megjithate profeti Muhamed dhe myslimanet e hershem luftuan me arme 'pabesimin'.

    Citim Postuar më parë nga only truth
    Kur thuhet ne Kuran lufte nuk do te thote lufte me shpata e arme te tjera .Me lufte kuptohet edhe ne mnyra tjera; lufte kunder vetes tone ,kunder egos tone ,kunder te keqijave qe jane ne kete bote.
    Me lufte ne boten e vertet islame kuptohet edhe tju bejsh te mira njerezimit dhe te mos jesh i rrepte me ta ,te jesh i durueshem etj.etj.
    Ne Kuran lufte do te thote "lufte kunder pabesimtareve". Pra Xhihadi eshte lufte kunder 'pabesimtareve'.

    2:191. Dhe luftoni ata kudo që t'i zini, dëboni prej vendit ata sikurse ju përzuan ata juve. Provokimi (fitneja) është më e rëndë se vrasja...

    4:89. Ata dëshirojnë që edhe ju të mos besoni sikurse nuk besuan vetë dhe bëheni të njejtë. Mos zini miq prej tyre deisa ata të shpëngulen (si ju) për hirë të All-llahut, e nëse refuzojnë, ataherë kudo që t'i gjeni, kapni dhe mbytni dhe prej tyre mos zini as mik as ndihmës.

    etj.

    Kjo nuk mund te quhet lufte kunder egos, duke i mbytyr te tjeret.

    Citim Postuar më parë nga only truth
    Shumica e sufive i kuptojne ndryshe ajetet e Kuranit dhe hadithet e Pejgamberit a.s .Ka shume ajete en Kuran ku urdherohen muslimanet te sjellen mire me te tjeret .
    Ne Kuran flitet per Muhamedin a .s se eshte derguar si meshire per te gjitha krijesat ,prandaj ne si musliman duhet te ndjekim traditat e Muhamedit a.s .
    Por ka gjithashtu edhe ajete kur thuhet qe te sillet keq. Sure 9:73, 9:123 etj.
    Ne cfare menyre 'meshire per te gjitha krijesat'. Megjithate Muhamedi mbyste njerzit qe nuk donin ta pranonin Islamin.

    Citim Postuar më parë nga only truth
    Te gjithe sufite bektashite bejne pjese ketu kane te njejtin Kuran si te tjeret dhe ju besojne nje shumice te madhe te haditheve qe i transmetojne te tjeret .Kuptohet vetem ato hadithe qe kane lidhje me Kuran dhe jo ato hadithe qe jane te shpikura.
    E si mund t'i dalloje nje mysliman (apo dikush tjeter) se cilat hadite jane te verteta e cilat te shpikura?

    Citim Postuar më parë nga only truth
    Kurse per martesat e Muhamedit a.s kam degjuar nga dervishet se shumica e haditheve per kto martesa jane te rrejshme .
    Martesat e Muhamedit jane te shenuara nga myslimanet e asaj kohe te cilet ishin shume te devotshem ne besim dhe jo vetem nga nje person.

    Citim Postuar më parë nga only truth
    Une kam degjuar nga dervishet se jeta private e Muhamedit a.s nuk ka qene ashtu siç kane shkruar disa per te .Muhamedi a.s ka pasur moralin me te lart dhe ka qene me i pasterti nga te gjitha krijesat e Zotit .Poashtu kam degjuar se ndoshta jane bere disa martesa vetem e vetem per ti marre ne mbrojtje grate e veja qe ishin pa asnje mbrojtje ne ate kohe .Ka pasur edhe raste te tjera kur ka marrur dikend qe te mbroje dhe ta mesoj etj.etj.
    Por ne duhet te bazohemi ne dokumentet apo shkrimet e asaj kohe e jo ne ate se cfare thone dervishet. Muhamedi nuk ishte i vetmi mashkull ne Arabi per t'i marrur ne mbrojtje ato. Une mashkull jam vet.

    Citim Postuar më parë nga only truth
    Ne njerzit e thjeshte mendojm me standarded tona ashtu si kemi ne jete private mendojm se edhe te dashurit e Zotit kane jete private .Mendoj se gabimin me te madhe ne e bejm keshtu
    Nese ata kane qene Profete te Zotit, atehere ata do te duhej qe te silleshin si te tille.

    Citim Postuar më parë nga only truth
    Me nje fjale eshte mistike jeta e te dashurve te Zotit .Ndoshta vete Zoti i lejon disa gjera qe te ndodhin per te pare mendimin tone ne disa çeshtje .Ne e tregojm veten tone me shume gjera se si besojm.
    Por Zoti nuk do te aprovonte martesen e Muhamedit me Aishen 9 vjecare vetem per te na testuar se qka mendojme ne per ate. Kjo eshte jo logjike sipas mendimit tim.

    Citim Postuar më parë nga only truth
    Ne qofte se i lexon hadithet e te tjereve gjen shume kontradita ne to ,dijetaret e grupeve te tjera kur nuk bien dakort se sa ishte numri i grave apo mosha e tyre.
    Te gjitha keto hadithe i kan perzier ,disa nga keto hadithe jane perzier edhe nga sultana e udheqsa te ndryshem ne islam , i kan bere hadithet siç ju ka konvenuar atyre .
    Ka edhe hadithe qe jane te rrejshme qe jane shpikur ne kohen e dinastise umajade.Sidomos ne kohen e muawijes dhe jezidit ,qe te dy armiç te perbetuar te familjes se Muhamedit a.s dhe vete islamit .
    Nuk kam informacione. Megjithate shumica e myslimaneve i pranojne haditet qe flasin per grate e Muhamedit dhe Aishen.

    Citim Postuar më parë nga only truth
    Se fundi po e them nje fjale te nje bektashiu .te gjithe njerezit i kam vellezer per nga njerezimi kurse muslimanet i kam vllezer per nga feja
    Gjithashtu edhe ju jeni vellezerit e mi dhe une ju dua dhe ju respektoj edhe ju por edhe myslimanet e tjere.
    Pershendetje dhe paqja qofte me ju.

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar më parë nga mesia4ever
    A je bektashi ti?



    Te gjithe myslimanet e thone kete.



    Kurani mendoj se eshte i qarte.



    Por megjithate profeti Muhamed dhe myslimanet e hershem luftuan me arme 'pabesimin'.



    Ne Kuran lufte do te thote "lufte kunder pabesimtareve". Pra Xhihadi eshte lufte kunder 'pabesimtareve'.

    2:191. Dhe luftoni ata kudo që t'i zini, dëboni prej vendit ata sikurse ju përzuan ata juve. Provokimi (fitneja) është më e rëndë se vrasja...

    4:89. Ata dëshirojnë që edhe ju të mos besoni sikurse nuk besuan vetë dhe bëheni të njejtë. Mos zini miq prej tyre deisa ata të shpëngulen (si ju) për hirë të All-llahut, e nëse refuzojnë, ataherë kudo që t'i gjeni, kapni dhe mbytni dhe prej tyre mos zini as mik as ndihmës.

    etj.

    Kjo nuk mund te quhet lufte kunder egos, duke i mbytyr te tjeret.



    Por ka gjithashtu edhe ajete kur thuhet qe te sillet keq. Sure 9:73, 9:123 etj.
    Ne cfare menyre 'meshire per te gjitha krijesat'. Megjithate Muhamedi mbyste njerzit qe nuk donin ta pranonin Islamin.



    E si mund t'i dalloje nje mysliman (apo dikush tjeter) se cilat hadite jane te verteta e cilat te shpikura?



    Martesat e Muhamedit jane te shenuara nga myslimanet e asaj kohe te cilet ishin shume te devotshem ne besim dhe jo vetem nga nje person.



    Por ne duhet te bazohemi ne dokumentet apo shkrimet e asaj kohe e jo ne ate se cfare thone dervishet. Muhamedi nuk ishte i vetmi mashkull ne Arabi per t'i marrur ne mbrojtje ato. Une mashkull jam vet.



    Nese ata kane qene Profete te Zotit, atehere ata do te duhej qe te silleshin si te tille.



    Por Zoti nuk do te aprovonte martesen e Muhamedit me Aishen 9 vjecare vetem per te na testuar se qka mendojme ne per ate. Kjo eshte jo logjike sipas mendimit tim.



    Nuk kam informacione. Megjithate shumica e myslimaneve i pranojne haditet qe flasin per grate e Muhamedit dhe Aishen.



    Gjithashtu edhe ju jeni vellezerit e mi dhe une ju dua dhe ju respektoj edhe ju por edhe myslimanet e tjere.
    Pershendetje dhe paqja qofte me ju.
    Pershendetje mesia pergjithmone.

    Do te mundohem tjua sqaroj disa gjera ma mire se ne postimin e meparshem.
    Une nuk jam bektashi ,kisha pase deshire te jem por kjo eshte krejt diçka tjeter.Per te qene diçka duhet vepra pune edhe une mundem me ja vere emrin vetit siç dua por çka eshte realiteti eshte me rendesi.

    Eshte e vertet se Kurani eshte shpallje e qarte ne disa vende por ka edhe shkrime ne te qe nuk jane aç te qarta sidomos per ne besimtaret e thjeshte.

    Ne Kuran thuhet se ne fe nuk ka dhune eshte ajet i qart ,ne tjetrin vend Allahu i drejtohet Muhamedit a.s se nuk duhet te deshprohet pse njerzit nuk besojne dhe se kend don Allahu e ben te besoj e kend don jo .Per çeshtjen e besimit ne Kuran thuhet se Allahu kend don e udhezon e kend don nuk e udhezon.
    Edhe çeshtja e besimit eshte ne duar te krijuesit tone sikur te gjitha çeshtjet e tjera.
    Ne tjeter vend ne Kuran thuhet se po te donte Zoti do ti bente te gjithe njerezit te besojne .

    Ai ajeti qe solle ti shume mire tregon se duhet luftuar padrejtesite ,duhet te luftohen ata njerez qe kane bere krime ndaj muslimanve dhe duhet te çlirohen vendet ku jetojne muslimanet .

    Kurani nuk po na urdheron te jemi agresor asesi por ne kunderten te jemi te sjellshem me te tjeret dhe kur eshte nevoja me siguri se duhet edhe jemi te urdheruar ti mbrojme drejtat dhe vendet tona .

    Ne fund te atij ajeti qe solle po shkruan se provokimi (fitneja) eshte me e rende se vrasja.
    Pse mos te luftohen provokuesit ata njerezit e prishur qe mundohen ti bejne dem njerezimit . A mos ndoshta duhet tju japim te drejta apsolute njerezve te keqij.

    Per pyetjen tende se si mundet ti dalloj hadithet e rrejshme dhe ato te verteta nje musliman apo dikush tjeter ; nuk mundem ti pergjigjem kollaj me nje apo dy rreshta.

    Ja nje tregim nga dervish qe e kam degjuar .Isha une me disa shoke te mi per vizite tek nje dervish dhe bisedonim per fe .Ai dervishi po na pyet se sa fe existojne ne bote ne ju pergjigjem dikush tri dikush kater a pes,kurse ai po na thote se existojne aç fe sa existojne edhe njerez .Ne te gjithe u quditem nga pergjigjja e tij dhe i kerkuam qe tna sqaroj si eshte e mundur.

    Dervishi na tregoi se te gjithe njerezit nuk jane te njejte mund ti takojsh dy njerez te njejtes fe por prap ata i kane dallimet midis tyre sado te vogla ato qofshin .Mund ti takosh dy kristian apo dy musliman qe i takojne te njejtes fe por ata prap i kane dallimet e tyre ,nje i krishter nuk e sheh ne te njejten menyre Isen a.s (Jezusin) sikurse nje krishter tjeter edhe muslimanet nuk e shohin te gjithe Muhamedin a.s njesoj .

    Prap po na thote ai dervishi se merrni te gjithe njerezit e kesaj bote dhe thuanju te lexojne librat e shenjte Kuran ,Bible ,hadithe etj etj dhe do te shihni ne fund se sa mendime te ndryshme do te dallin ndermjet tyre dhe nuk do te gjeni asnje qe eshte i njejte me tjetrin 100%;

    Ky tregim eshte edhe nje pergjigje per shume pyetje te kesaj bote jo vetem per çeshtjen e haditheve.
    Eshte e sigurt se ka edhe hadithe te rrejshme,une jam i bindur 100% se nje shumice e madhe e haditheve qe jane kompiluar ne kohen e sunduesve umajad jane hadithe te rrejshme .

    Sunduesit umajad sidomos tiranet ,diktatoret muawija dhe jezidi e kane masakruar vrare anetaret e familjes se Muhamedit a.s .

    Ne njeren ane ja kane vrare familjen e ne njeren ane kinse po e shkruajne historine e muslimanve .

    Se çka pranojne muslimanet apo te krishteret u pergjegja me ate tregimin me lart ,populli i ngrat sikur çdokund ne bote nuk i din shume gjera se çka kan ndodhur .

    Ne qofte se i shikon shume shtete ne Ameriken latine i gjen se populsia atje eshte ma shume se 90 % e krishtere por njerezit menjehere e ndryshojne pikepamjet e tyre ,mbrenda nates behen marksista ,komunista .Edhe rusia ishte nje vend ku njerezit besonin shume ne krishterizem .
    Pse atehere po i harrojne njerezit besimin e tyre te mire qe e kishin ,po i harrojne vuajtjet e profeteve te njerezve te shenjte .

    Shembuj te tille ka edhe ne shtetet islamike sa te duash ,njerezit nganjehere nuk i duan te miret ,i harrojne gjerat e vleshfshme ne kete jete dhe i pranojne vetem urdherat e diktatorve te shumte qe jane ;shembuj per keso ndyshime ishim edhe ne Shqiptaret ishim besimtar u beme komunista e tash prap besimtar e neser kush e di se çfare behemi ,ndoshta do te besojm ne ufo.

    Une i besoj hadithet qe kane lidhje me Kuran jo hadithet e shpikura nga sultana e sundimtar te ndryshem qe kane qene ne islam.

    Ne Kuran thuhet se Muhamedi eshte me i moralshmi prej te gjithe krijesave ,edhe per martesen me ajshen ka hadithe te lloj llojshme disa thojne se ajshja ka qene 17 apo 18 vjet , ju po i lexoni ato hadithe qe i kane shpikur disa (munafika) tradhtar te fese.

    Edhe tek e fundit nuk mund te dihet aç shume mire jeta private e me te dashurit te Allahut .Une jam i bindur se me se paku ka pasur jete private Muhamedi a.s .

    Ju uroj te gjitha te mirat dhe shpresoj se e gjeni rrugen e vertet

  8. #28
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Citim Postuar më parë nga only truth
    Pershendetje mesia pergjithmone.

    Do te mundohem tjua sqaroj disa gjera ma mire se ne postimin e meparshem.
    Une nuk jam bektashi ,kisha pase deshire te jem por kjo eshte krejt diçka tjeter.Per te qene diçka duhet vepra pune edhe une mundem me ja vere emrin vetit siç dua por çka eshte realiteti eshte me rendesi.

    Eshte e vertet se Kurani eshte shpallje e qarte ne disa vende por ka edhe shkrime ne te qe nuk jane aç te qarta sidomos per ne besimtaret e thjeshte.
    Pershendetje edhe per ty Only Truth.

    Citim Postuar më parë nga only truth
    Ne Kuran thuhet se ne fe nuk ka dhune eshte ajet i qart ,ne tjetrin vend Allahu i drejtohet Muhamedit a.s se nuk duhet te deshprohet pse njerzit nuk besojne dhe se kend don Allahu e ben te besoj e kend don jo .Per çeshtjen e besimit ne Kuran thuhet se Allahu kend don e udhezon e kend don nuk e udhezon.
    Edhe çeshtja e besimit eshte ne duar te krijuesit tone sikur te gjitha çeshtjet e tjera.
    Ne tjeter vend ne Kuran thuhet se po te donte Zoti do ti bente te gjithe njerezit te besojne .
    Por nje ajet nuk mjafton. Une besoj se qeshtja e besimit eshte ne duart e besimtarit. Sipas kesaj teorie njeriu nuk qenka fajtor por Zoti. Ne kete aspekt Krishterimi dhe Islami dallojne shume, sikur po te ishin nga dy botera apo galaktika te ndryshme.

    Citim Postuar më parë nga only truth
    Ai ajeti qe solle ti shume mire tregon se duhet luftuar padrejtesite ,duhet te luftohen ata njerez qe kane bere krime ndaj muslimanve dhe duhet te çlirohen vendet ku jetojne muslimanet .
    Por ketu eshte eshte qeshtja. Islami cdogje qe nuk eshte islame e sheh per padrejtesi dhe thote qe te luftohet. Ja per shembull nje ajet ku ben thirrje per lufte te te krishtereve.

    9:29. Luftoni ata që nuk besojnë All-llahun e as botën tjetër, nuk e konsiderojnë të ndaluar (haram) atë që e ndaloi All-llahu dhe i dërguari i Tij, nuk besojnë fenë e vërtetë, prej atyre të cilëve u është dhënë libri, derisa ta japin xhizjen në dorë e duke qenë të mposhtur.

    9:30. E jehuditë thanë: Uzejri është djali i All-llahut, e të krishterët thanë: Mesihu është djalë i All-llahut. Ato ishim thënie të tyre me gojët e tyre (fraza të thata), që imitojnë thëniet e jobesimtarëve të mëhershëm. All-llahu i vraftë, si largohen (nga e vërteta)! (aty thuhet: sa perverse jane, por perkthehet sot 'Allahu i vrafte')

    Kjo do te ishte sikur tani te dilte nje njeri dhe te thoshte se eshte profet i Zotit dhe Zoti e ka urdheruar ate te luftoje cifutet, te krishteret dhe myslimanet 'sepse kane dale nga rruga e vertete'. Do ta pranoje ti kete profet, qe nuk jep kurrfare prove, qe nuk profetizon asnje profeci. Natyrisht qe jo. Jezusi bente shume mrekulli dhe thoshte gjera qe nje njeri nuk do te mund kurre t'i thoshte, megjithate per disa nuk mjafton kjo.

    Citim Postuar më parë nga only truth
    Kurani nuk po na urdheron te jemi agresor asesi por ne kunderten te jemi te sjellshem me te tjeret dhe kur eshte nevoja me siguri se duhet edhe jemi te urdheruar ti mbrojme drejtat dhe vendet tona .
    9:29. Luftoni ata që nuk besojnë All-llahun e as botën tjetër, nuk e konsiderojnë të ndaluar (haram) atë që e ndaloi All-llahu dhe i dërguari i Tij, nuk besojnë fenë e vërtetë, prej atyre të cilëve u është dhënë libri, derisa ta japin xhizjen në dorë e duke qenë të mposhtur.

    ???!!!
    Kjo miresjellje nuk mund te quhet. Sikur qe nuk do te mund te quhej miresjellje sikur te thoshte Jezusi (po e imagjinojme) qe te luftohen myslimanet.

    Citim Postuar më parë nga only truth
    Ne fund te atij ajeti qe solle po shkruan se provokimi (fitneja) eshte me e rende se vrasja.
    Pse mos te luftohen provokuesit ata njerezit e prishur qe mundohen ti bejne dem njerezimit . A mos ndoshta duhet tju japim te drejta apsolute njerezve te keqij.
    9:123. O ju që besuat! Luftoni jobesimtarët që i keni afër jush, e le ta ndiejnë prej jush grushtin e fortë kundër tyre. E dine se All-llahu është me të devotshmit.

    5:59. Thuaj: "O ithtarë të librit, a na shihni për të metë vetëm pse besuam All-llahun; besuam atë që na zbriti neve dhe atë që zbriti më parë! S'ka dyshim, shumica jush janë të shfrenuar.

    5:51. O ju që besuat! Mos zini miq as jehuditë, e as të krishterët. Ata janë miq të njëri-tjetrit. E kush prej jush i miqëson ata, ai është prej tyre. Vërtetë All-llahu nuk vë në rrugë të drejtë popullin zullumqarë.

    4:52. Ata janë që All-llahu i mallkoi, e atë që e mallkon All-llahu, për të nuk ka ndihmëtarë.

    Citim Postuar më parë nga only truth
    Ja nje tregim nga dervish qe e kam degjuar .Isha une me disa shoke te mi per vizite tek nje dervish dhe bisedonim per fe .Ai dervishi po na pyet se sa fe existojne ne bote ne ju pergjigjem dikush tri dikush kater a pes,kurse ai po na thote se existojne aç fe sa existojne edhe njerez .Ne te gjithe u quditem nga pergjigjja e tij dhe i kerkuam qe tna sqaroj si eshte e mundur.
    Une do te thosha se ato jane pikepamje individuale e jo fe.

    Citim Postuar më parë nga only truth
    Ne Kuran thuhet se Muhamedi eshte me i moralshmi prej te gjithe krijesave ,edhe per martesen me ajshen ka hadithe te lloj llojshme disa thojne se ajshja ka qene 17 apo 18 vjet, ju po i lexoni ato hadithe qe i kane shpikur disa (munafika) tradhtar te fese.

    Edhe tek e fundit nuk mund te dihet aç shume mire jeta private e me te dashurit te Allahut .Une jam i bindur se me se paku ka pasur jete private Muhamedi a.s .

    Ju uroj te gjitha te mirat dhe shpresoj se e gjeni rrugen e vertet
    Per mua si i krishter kjo nuk ka rendesi shume dhe nuk do te kisha deshiruar kete ta perdori si arme kunder Islamit apo Muhamedit.
    Ja keto hadite qe flasin per martesen e Muhamedit me Aishen kur ajo ishte vetem 9 vjecare, dhe keto jane shkruajtur nga Sahih, Abu Dawud, Tabari dhe keto jane haditet qe konsiderohen si me te saktat.

    Haditet e Bukharit konsiderohen si me te saktat nga dijetaret myslimane. Vertetoi po deshe edhe njehere keto hadite. Por perseri dallimi eshte shume i madh 54 vjecari me 17 vjecare. Megjithate ne do ta kuptonim dallimin kur ta mberrijme edhe vet ate moshe qe kishte Muhamedi kur u martua me Aishen.

    http://www.answering-islam.org/Silas/childbrides.htm

    Une mendoj se e kam gjetur Rrugen dhe te Verteten.

  9. #29
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,896

    Sot është 40 ditëshi i martirizimit të imam Husejnit.

    Sot është 40 ditëshi i martirizimit të imam Husejnit,nipit te profetit Muhamed

    10 marsi është dita e përkujtimit të 40 ditëshit të martirizimit të imam Husejnit. 1367 vjet me parë më 20 safar të vitit 61 HK është përkujtuar 40 ditshi i parë i martirizimit të imamit të bektashijve, imam Husejnit.

    Imam Husejni bashkë me 72 shokët e tij është martirizuar në rrugën e besimit dhe sakrificës duke u përballur në një lufte ta pabarabartë me ushtrinë e të pafeve.

    Çdo vit zhvillohet ceremonia përkujtimore e martirizimit të imam Husejnit, ngjarje kjo e cila ringjall madhështinë islame dhe epopenë e imamit.

    I shprehim ngushëllimet të gjithë myslimaneve në botë për martirizimin e kreut të martireve dhe liridashësve, hazretit imam Husejn(as).

  10. #30
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,896
    Ceremonia e martirizimit të Imam Hysejnit në Rumani, Greqi dhe Francë

    gjatë ditës së djeshme në Greqi, Rumani dhe Francë është organizuar një ceremoni zie për dyzet-diteshin e martirizimit të Imam Hysejnit a.s., në fushën e Qerbelasë,në këto ceremoni janë mbajtur fjalime në lidhje me martirizimin e Imam Hysejnit a.s., dhe e familjes së tij pas martirizimit dhe gjendjen e myslimanëve në përgjithësi pas kësaj ngjarjeje të hidhur.

  11. #31
    فقيـــر إلـى الله Maska e rapsod
    Anëtarësuar
    04-08-2002
    Vendndodhja
    Mbi libra
    Postime
    796

    pse kundershton veten?

    Citim Postuar më parë nga arturo
    Ceremonia e martirizimit të Imam Hysejnit në Rumani, Greqi dhe Francë

    gjatë ditës së djeshme në Greqi, Rumani dhe Francë është organizuar një ceremoni zie për dyzet-diteshin e martirizimit të Imam Hysejnit a.s., në fushën e Qerbelasë,në këto ceremoni janë mbajtur fjalime në lidhje me martirizimin e Imam Hysejnit a.s., dhe e familjes së tij pas martirizimit dhe gjendjen e myslimanëve në përgjithësi pas kësaj ngjarjeje të hidhur.
    Pamvaresisht se cfare ke shkruajtur, ajo qe doja te theksoja eshte se ne fillim te kesaj teme ti i ndan muslimanet nga bektashinjte, me pas vjen dhe na rrefen martirizimin e Imam Husejnit ne Kerbela dhe shprhesh per muslimanet, kjo eshte kontradiktore per sa the me lart.

    Ajo qe njihet:
    Bektashizmi ka origjinen e tij nga Islami, ideatori i kesaj vellazerie ishte Haxhi Veli Bektashti i cili ishte nder me te devotshmit dhe realisht ishte musliman, dmth, falej 5 here ne dite, agjeronte, shkonte ne haxh etj ibadete qe i kryejne muslimanet.
    Pas vdekjes se tij, u spekuluan poemat qe i pat shkruajtur i ndjeri sikurse edhe te Rumit, fjalavjen: nese ne nje varg permendej vera si pije psh:
    "S'ka dasem pa vere" nenkuptonte ate qe mistiket musliman quanin "el-Hal" qe ishte ekstaza e dhikrit (ziqer), porse ashtu sikurse te deh vera dhe kalon ne subkoshience ashtu edhe "Hali" i mistikeve ndodh, ndersa "dasma", eshte mitingu ne xhami a teqe i muslimaneve per dhiker (perkujtimin e Allahut) dhe kjo ishte kenaqesi e muslimaneve qe simbolizohet ne poema me "dasem".
    Eshte per tu theksuar se simbolika ne poemat mistike eshte e jashtzakonshme dhe here here kalon edhe caqet.
    BAzuar nga cfare thashe eshte spekuluar nga ndjekesit e Haxhi Veli Bektashit me poemat e tij, nuk ka fakte te shkruara ne origjinalitetin e tij se Bektashiu pat pire a pat ngrene mishin e derrit. Perderisa vellazeria bektashiane u debua me ferman te sulltanit shume kohe pas vdekjes se Bektashiut, kjo tregon se me vone filluan trillet dhe heretizmat.
    Tjeter gje eshte dashuria qe e karakterizon sufistin me Ehli Bejtin dhe shpesh here aludohet se bektashinjte rrjedhin nga shiitet per shkak se shume nga tekstet e tyre jane ne persisht dhe ky nuk eshte argument per te besuar se jane shiit, me vjen keq gjithashtu qe edhe republika jone e nderuar e klaifikon Bektashizmin si fe me vete njesoj me Krishterimin ortodoks a katolik qofte, perderisa Bektashinjte takohen ne nje pike te vetme qe eshte besimi ne Allah dhe ne Muhamed kjo per nga ana juridike duhet te klasifikohet si komunitet musliman bektashian sikurse eshte edhe komuniteti musliman kaderi a rifa'i, mirepo kjo nuk u intereson "sorros"-ave a ku ta di une nga vijne keto propaganda dhe me e keqja eshte se as Kryegjyshi nuk prononcohet ne kete teme mbase per interesa mteriale pasi njihet se Kryegjyshata posedon prona te shumta ne Shqiperi.
    Selamun ala el-Muslimijn
    "Allahu ka ekzistuar dhe s'kish vënd, Ai është ashtu siç ka qënë" Hzr. Aliu r.a.

  12. #32
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-09-2004
    Vendndodhja
    Suedi
    Postime
    26
    Citim Postuar më parë nga lamb
    Mirdita te gjitheve.
    Jam e interesuar te di nga dallojne besimtaret bektashinje nga besimtaret myslyman ???????
    Ju lutem me ktheni pgj sepse eshte nje ceshtje me rendesi per mua.
    Te njejten teme e postova edhe tek komuniteti myslyman por nuk pata asnje pgj.
    shpresoj ne ndihmen tuaj.
    Faliminderit
    '

    Bektashinjtë janë myslimanë, sikurse që janë edhe syni hanefinjtë, ose syninjtë tjerë, ose shiitët. Vetëm vehabinjtë thonë se bektashinjtë nuk janë myslimanë, por vehabinjtë nuk janë myslimanë vetë. Nëse nuk e di se cilët janë vehabinjtë, atëherë mundem të të sqaroj se janë ato cucat mjekërpalara, si Bin Ladeni, po edhe si despotët e tanishëm në Arabinë Saudite, se e njejta fe janë. Janë ato cuca të këqia mjekërpalara, që natën bëhen lavire të ushtarëve amerikanë, e të nesërmen përhapin terror nëpër botë.

  13. #33
    Keni kujdes se cfar thuani se Shijat nuk jane musliman se ata thon se : nese e mbyt nje musliam nuk denohesh me boten tjeter amshim dhe ne kete bot se gjaku eshte hallall gjithashtu thojn edhe Jahudit nese e mbyt nje musliman gjaku eshte hallall.
    Ndryshuar për herë të fundit nga SilenT-Killer : 25-06-2007 më 17:45

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e REFERI
    Anëtarësuar
    13-06-2007
    Vendndodhja
    ne arenat e ringut
    Postime
    25
    Mesiairrejshem-dexhali thot se Zoti i paska faj???
    Un si refer musliman pacare duhet te denoncoj per veprat penale qe po bene per islamin dhe shpifjet qe ja ngjet islamit.
    Ne nuk habitemi se keshtu mesija te rrejshem ka sa te duash se kjoi eshte koha e tille pra e rrenave dhe mesijave te rrejshem.
    Ti vazhdo me rrena dhe shpifje sa te mundesh se vete ke me henger se i ke shpall lufte ke dal ne dyluftim me Zotin e muslimaneve edhe dihet se cfare rrezulltati ka me perfundu loja.
    Un me ta dhen nji karton te kuq nuk merr pjes ne loj disa muaj,mirpo kur Zoti i muslimaneve ta jep kartonin ateher ske me dal prej xhehenemit kurr.
    O Zot i muslimaneve un po te lutem si refer i jote i drejt shkaterroi shpifesat dhe genjeshtaret.
    Ti mos u merzit se nese mendon se nuk je ateher fle rahat
    Jeta eshte gjyq kurse neve referojme(dhe na referojn (nji refer i famshem)

  15. #35
    Evidenca Maska e RaPSouL
    Anëtarësuar
    09-03-2006
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    17,464
    Pse dilni prej teme dhe beni debate te kota , me replika te ndryshme dhe ofendime fetare , pse smereni vesht si njerez dhe te respektoni njeri tjetrin pa dallim feje , krahine ?

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e REFERI
    Anëtarësuar
    13-06-2007
    Vendndodhja
    ne arenat e ringut
    Postime
    25
    Rapsoul un jam me ty,mirepo nuk eshte mir te ofendohet feja dhe zoti i muslimaneve prej ketyre mesijave te rrejshem neper forumet e muslimaneve.

    Mbi te gjitha drejtesia.
    RRoft drejtesia.
    Jeta eshte gjyq kurse neve referojme(dhe na referojn (nji refer i famshem)

  17. #37
    i/e regjistruar Maska e Hattabi
    Anëtarësuar
    09-07-2007
    Vendndodhja
    Në tokën e dy Lumenjëve
    Postime
    18
    Qdo sekt qe del nga baza ai sekt eshte i humbur.


    Pejgamberi ( salAllahu alejhi we selem ) ka thene: " ... Umeti im do te ndahet ne 73 grupe, te gjithe jam te humbura per veq njeres. E pyeten te pranishmit dhe i than se kush jan ata o i derguari i Allahut ? Ateher Pejgamberi u pergjigj dhe tha ata qe e ndjekin rrugen time dhe te shokve te mi ( Ebu Bekrit, Omerit, Othmanit, Aliut etj ... ) "

  18. #38
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar më parë nga Hattabi
    Qdo sekt qe del nga baza ai sekt eshte i humbur.


    Pejgamberi ( salAllahu alejhi we selem ) ka thene: " ... Umeti im do te ndahet ne 73 grupe, te gjithe jam te humbura per veq njeres. E pyeten te pranishmit dhe i than se kush jan ata o i derguari i Allahut ? Ateher Pejgamberi u pergjigj dhe tha ata qe e ndjekin rrugen time dhe te shokve te mi ( Ebu Bekrit, Omerit, Othmanit, Aliut etj ... ) "
    Ne cilin sekt je ti o hatab.
    Hajt me trego ti tash se kush e ndjeki rrugen e Imam Aliut ,kush qenkan te humburit simbas ketij hadithit qe e solle ti.

    Me tregoni nje hadith te transmetuar nga Imam Zejnel Abidini i vetmi mashkull nga familja e pejgamberit tone a.s qe shpetoi nga masakra e pabesimtarve hipokrita.

  19. #39
    Perjashtuar Maska e SHEMSHIR
    Anëtarësuar
    20-05-2007
    Postime
    42
    Citim Postuar më parë nga Hattabi
    Qdo sekt qe del nga baza ai sekt eshte i humbur.


    Pejgamberi ( salAllahu alejhi we selem ) ka thene: " ... Umeti im do te ndahet ne 73 grupe, te gjithe jam te humbura per veq njeres. E pyeten te pranishmit dhe i than se kush jan ata o i derguari i Allahut ? Ateher Pejgamberi u pergjigj dhe tha ata qe e ndjekin rrugen time dhe te shokve te mi ( Ebu Bekrit, Omerit, Othmanit, Aliut etj ... ) "
    Shif qfar rrena shpif per Pejgamerin Saw. pa pik frige, hej tybe mos kofsht i i qmendur! ku shkrun ky hadis e Allahu te udhezovt bile trunin e vogel, e ahmak bre!ani shif si e ka shti ne kllapa, Subhanallah, por e nuk e shef ti se ju wehabijt Nasibi se qfar sekte extreme jeni! Pejgameri sallallahu alehu we selam ka thën: se te gjith do ti djeg vija e zjarrit per veq disa te devotshmëve. kur ekan pyetur se kush jan ata oi derguar i Allahut? ka than se te gjith njdeksit e imam Aliut a.s se ata jan suneti im "Ehlibejti" im.sa qe allahu ka qen i knaqur me devotshmerin e tij, dhe se ka thën: Kur keni ndonjiher probleme per ndarjen e drejtesis e thirreni Aliun per drejtesi.siq e kan thirr shpesh her omeri e osmani, sepse: "WE ALIUN ME HAK WE HAKU ME ALI" Aliu me drejtesin dhe djretesija me Aliun. e ti hatab kerko drejtesin siq e kem ne.qe e ndjekm drejtimin e etij!
    Ndryshuar për herë të fundit nga SHEMSHIR : 13-07-2007 më 13:30

  20. #40
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    12-07-2006
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    856
    kam pare nje dokumentar shqiptar i cili fliste per nje teqe ne kruje...
    me beri pershtypje kjo fraze:
    bektashi quhej kristiani te cilit turku i nderoi fene pasi nuk paguante taksat dhe ai kur dilte nga shtepia hiqej musliman kurse brenda shtepise praktikonte fene e krishtere...nuk e di se sa e vertete eshe kjo... por per nje gje jam e sigurt...bektashinjte jane shume here me te mdoderuar..

Faqja 2 prej 33 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Si i festojne Pashket besimtaret Ortodokse
    Nga Matrix në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 29-03-2010, 17:57
  2. Besimi dhe besimtari
    Nga Fjala e drejte në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 15-12-2004, 16:41
  3. Pershkrimi i parajses ne Kuran
    Nga deshmuesi në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 07-07-2003, 15:18

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •