Close
Faqja 2 prej 33 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 650
 1. #21
  Plejad Maska e ocean
  Antarsuar
  28-08-2006
  Postime
  279
  Faleminderit
  7
  7 falenderime n 6 postime
  Bektashinjte jane muslimane dhe jane nendege Sufiste.

  Muslimanet ndahen ne dy rryma: ajo Sunite dhe Shiite. Edhe Sunitet edhe Shiitet i kan Sufijte e tyre.

  Sufi d.m.th. besimtar qe i takon islamit te mbrendshem, pra islamit te shpirtit dhe kur kjo metamorfoze e mbrendshem hyjnore te ndodhe, padyshim se sufiu perqafon me lehte dhe me drejte edhe islamin e jashtem. Sufiu pra eshte adept i sufizmit sy rryme e islamit ezoterik si te sunitet ashtu edhe te shiitet.

  Profeti Muhamed (as), ka patur nj jet t pasur n praktikimin e eksperiencs mistike. Ai vet e ka praktikuar vigjilien e nats (shih Kurani 73). Para shpalljes apo vokacionit hyjnor, ai trhiqej rregullisht n shpelln e kodrs Hira pr t'u lutur dhe agjinuar.

  Agjinimi te besimtart sufi n islam poashtu bhet n nj prcjellje askete dhe teper te shnueshme:agjinimi n muajin e Ramazanit, agjinimi i Ashurs, agjinimi i Davudit (agjinim n do t dytn dit t javs) etj. Tradita islamike rekomandon besimtarit trheqje koh pas kohe nga shoqria pr t komunikuar m leht me Allahun (itikafi).

  Sufizmi mirret me njohurite hyjnore ezoterike, pra qe nuk shihen. Egzistojn shum pjes t Kuran-it q thirren n nj interiorizim t Islamit apo n t kuptuarit e Islamit prmes zemrs apo „syrit t zemrs“ (p.sh. Kurani 22.38 n lidhje me sakrificn ku thuhet" nuk sht gjaku i viktimave, por sht pastrtia e besimit q ngritet n qiell" apo n Kuranin 2.263: "Nj fjal e dashuris vlen shum m tepr se nj falje q lndon“ .

  Pershendetje

 2. #22
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Antarsuar
  01-12-2006
  Postime
  6,435
  Faleminderit
  415
  144 falenderime n 138 postime
  Pershendetje per besimtaret bektashi edhe kisha pase disa pyetje nese mundet dikush te pergjigjet. Cili eshte qendrimi i Bektashijve ndaj te Krishtereve dhe a i ndjekin besmtaret bektashi urdherat e Kuranit ku mesohet se duhet 'te luftohen njerzit e librit derisa ta besojne fene e vertete dhe profetin Muhamed' dhe a u qesin tatime atyre ose a i kane detyruar te paguajne tatim dimi ndonjehere gjate historise. A eshte Kurani i juaj i ngjashem me Kuranin qe e perdorin myslimanet e tjere. Kam ndegju se bektashijne nuk i pranojne Haditet por nuk di se sa eshte e vertete.

  Cka mendoni rreth martesave te Muhamedit dhe per mesimet e tij qe nuk jane tolerante ndaj qafireve (mohuesve te Islamit).

  te gjitha te mirat.
  Destroyer of falsehood :)

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Antarsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,825
  Faleminderit
  12
  113 falenderime n 89 postime
  kisha ni pytje

  kam pa disa video kryesisht ne kosove dhe maqedoni ku besimtaret shponin faqet dhe gjuhen ne thika dhe shtiza, a jan kto bektashi, dhe ne qofet se jan pse nuk i bojn kto rite dhe besimtaret bektashi ne Shqiperi?

 4. #24
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-10-2004
  Vendndodhja
  Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
  Postime
  700
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga mesia4ever
  Pershendetje per besimtaret bektashi edhe kisha pase disa pyetje nese mundet dikush te pergjigjet. Cili eshte qendrimi i Bektashijve ndaj te Krishtereve dhe a i ndjekin besmtaret bektashi urdherat e Kuranit ku mesohet se duhet 'te luftohen njerzit e librit derisa ta besojne fene e vertete dhe profetin Muhamed' dhe a u qesin tatime atyre ose a i kane detyruar te paguajne tatim dimi ndonjehere gjate historise. A eshte Kurani i juaj i ngjashem me Kuranin qe e perdorin myslimanet e tjere. Kam ndegju se bektashijne nuk i pranojne Haditet por nuk di se sa eshte e vertete.

  Cka mendoni rreth martesave te Muhamedit dhe per mesimet e tij qe nuk jane tolerante ndaj qafireve (mohuesve te Islamit).

  te gjitha te mirat.
  Pershendetje edhe per ty .

  Do te mudohem qe ti them disa fjale per pyetjet e tua.
  Une nuk i perfaqsoj bektashit apo sufite ketu ,vetem di te flas disa gjera qe i kam lexuar apo degjuar nga dervish te ndryshem.

  Bektashit dhe shumica tjeter e muslimanve i ndjekin urdherat e Kuranit dhe te pejgamberit a.s .

  Ndonjejer eshte problem se si disa grupe i shpjegojn disa ajeta te Kuranit dhe hadithe .

  Kurani na urdheron te luftojm pabesimin por jo me arme .Pabesimtar jemi edhe vete nganjehere ose shpeshhere.

  Kur thuhet ne Kuran lufte nuk do te thote lufte me shpata e arme te tjera .Me lufte kuptohet edhe ne mnyra tjera; lufte kunder vetes tone ,kunder egos tone ,kunder te keqijave qe jane ne kete bote.
  Me lufte ne boten e vertet islame kuptohet edhe tju bejsh te mira njerezimit dhe te mos jesh i rrepte me ta ,te jesh i durueshem etj.etj.

  Shumica e sufive i kuptojne ndryshe ajetet e Kuranit dhe hadithet e Pejgamberit a.s .Ka shume ajete en Kuran ku urdherohen muslimanet te sjellen mire me te tjeret .
  Ne Kuran flitet per Muhamedin a .s se eshte derguar si meshire per te gjitha krijesat ,prandaj ne si musliman duhet te ndjekim traditat e Muhamedit a.s .

  Te gjithe sufite bektashite bejne pjese ketu kane te njejtin Kuran si te tjeret dhe ju besojne nje shumice te madhe te haditheve qe i transmetojne te tjeret .Kuptohet vetem ato hadithe qe kane lidhje me Kuran dhe jo ato hadithe qe jane te shpikura.

  Kurse per martesat e Muhamedit a.s kam degjuar nga dervishet se shumica e haditheve per kto martesa jane te rrejshme .

  Une kam degjuar nga dervishet se jeta private e Muhamedit a.s nuk ka qene ashtu si kane shkruar disa per te .Muhamedi a.s ka pasur moralin me te lart dhe ka qene me i pasterti nga te gjitha krijesat e Zotit .Poashtu kam degjuar se ndoshta jane bere disa martesa vetem e vetem per ti marre ne mbrojtje grate e veja qe ishin pa asnje mbrojtje ne ate kohe .Ka pasur edhe raste te tjera kur ka marrur dikend qe te mbroje dhe ta mesoj etj.etj.

  Ne njerzit e thjeshte mendojm me standarded tona ashtu si kemi ne jete private mendojm se edhe te dashurit e Zotit kane jete private .Mendoj se gabimin me te madhe ne e bejm keshtu

  Me nje fjale eshte mistike jeta e te dashurve te Zotit .Ndoshta vete Zoti i lejon disa gjera qe te ndodhin per te pare mendimin tone ne disa eshtje .Ne e tregojm veten tone me shume gjera se si besojm.

  Ne qofte se i lexon hadithet e te tjereve gjen shume kontradita ne to ,dijetaret e grupeve te tjera kur nuk bien dakort se sa ishte numri i grave apo mosha e tyre.
  Te gjitha keto hadithe i kan perzier ,disa nga keto hadithe jane perzier edhe nga sultana e udheqsa te ndryshem ne islam , i kan bere hadithet si ju ka konvenuar atyre .
  Ka edhe hadithe qe jane te rrejshme qe jane shpikur ne kohen e dinastise umajade.Sidomos ne kohen e muawijes dhe jezidit ,qe te dy armi te perbetuar te familjes se Muhamedit a.s dhe vete islamit .


  Se fundi po e them nje fjale te nje bektashiu .te gjithe njerezit i kam vellezer per nga njerezimi kurse muslimanet i kam vllezer per nga feja

 5. #25
  Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
  Antarsuar
  27-07-2002
  Vendndodhja
  Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
  Postime
  1,542
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 20 postime
  Citim Postuar m par nga derjansi
  kisha ni pytje

  kam pa disa video kryesisht ne kosove dhe maqedoni ku besimtaret shponin faqet dhe gjuhen ne thika dhe shtiza, a jan kto bektashi, dhe ne qofet se jan pse nuk i bojn kto rite dhe besimtaret bektashi ne Shqiperi?
  Mos ngaterro Rrufaite me Bektashite.
  Adresat e faqeve personale mund ti vendosesh ne profil por jo ne firme. Stafi i Forumit

 6. #26
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Antarsuar
  01-12-2006
  Postime
  6,435
  Faleminderit
  415
  144 falenderime n 138 postime
  Citim Postuar m par nga only truth
  Pershendetje edhe per ty .
  Do te mudohem qe ti them disa fjale per pyetjet e tua.
  Une nuk i perfaqsoj bektashit apo sufite ketu ,vetem di te flas disa gjera qe i kam lexuar apo degjuar nga dervish te ndryshem.
  A je bektashi ti?

  Citim Postuar m par nga only truth
  Bektashit dhe shumica tjeter e muslimanve i ndjekin urdherat e Kuranit dhe te pejgamberit a.s .
  Te gjithe myslimanet e thone kete.

  Citim Postuar m par nga only truth
  Ndonjejer eshte problem se si disa grupe i shpjegojn disa ajeta te Kuranit dhe hadithe .
  Kurani mendoj se eshte i qarte.

  Citim Postuar m par nga only truth
  Kurani na urdheron te luftojm pabesimin por jo me arme .Pabesimtar jemi edhe vete nganjehere ose shpeshhere.
  Por megjithate profeti Muhamed dhe myslimanet e hershem luftuan me arme 'pabesimin'.

  Citim Postuar m par nga only truth
  Kur thuhet ne Kuran lufte nuk do te thote lufte me shpata e arme te tjera .Me lufte kuptohet edhe ne mnyra tjera; lufte kunder vetes tone ,kunder egos tone ,kunder te keqijave qe jane ne kete bote.
  Me lufte ne boten e vertet islame kuptohet edhe tju bejsh te mira njerezimit dhe te mos jesh i rrepte me ta ,te jesh i durueshem etj.etj.
  Ne Kuran lufte do te thote "lufte kunder pabesimtareve". Pra Xhihadi eshte lufte kunder 'pabesimtareve'.

  2:191. Dhe luftoni ata kudo q t'i zini, dboni prej vendit ata sikurse ju przuan ata juve. Provokimi (fitneja) sht m e rnd se vrasja...

  4:89. Ata dshirojn q edhe ju t mos besoni sikurse nuk besuan vet dhe bheni t njejt. Mos zini miq prej tyre deisa ata t shpngulen (si ju) pr hir t All-llahut, e nse refuzojn, ataher kudo q t'i gjeni, kapni dhe mbytni dhe prej tyre mos zini as mik as ndihms.

  etj.

  Kjo nuk mund te quhet lufte kunder egos, duke i mbytyr te tjeret.

  Citim Postuar m par nga only truth
  Shumica e sufive i kuptojne ndryshe ajetet e Kuranit dhe hadithet e Pejgamberit a.s .Ka shume ajete en Kuran ku urdherohen muslimanet te sjellen mire me te tjeret .
  Ne Kuran flitet per Muhamedin a .s se eshte derguar si meshire per te gjitha krijesat ,prandaj ne si musliman duhet te ndjekim traditat e Muhamedit a.s .
  Por ka gjithashtu edhe ajete kur thuhet qe te sillet keq. Sure 9:73, 9:123 etj.
  Ne cfare menyre 'meshire per te gjitha krijesat'. Megjithate Muhamedi mbyste njerzit qe nuk donin ta pranonin Islamin.

  Citim Postuar m par nga only truth
  Te gjithe sufite bektashite bejne pjese ketu kane te njejtin Kuran si te tjeret dhe ju besojne nje shumice te madhe te haditheve qe i transmetojne te tjeret .Kuptohet vetem ato hadithe qe kane lidhje me Kuran dhe jo ato hadithe qe jane te shpikura.
  E si mund t'i dalloje nje mysliman (apo dikush tjeter) se cilat hadite jane te verteta e cilat te shpikura?

  Citim Postuar m par nga only truth
  Kurse per martesat e Muhamedit a.s kam degjuar nga dervishet se shumica e haditheve per kto martesa jane te rrejshme .
  Martesat e Muhamedit jane te shenuara nga myslimanet e asaj kohe te cilet ishin shume te devotshem ne besim dhe jo vetem nga nje person.

  Citim Postuar m par nga only truth
  Une kam degjuar nga dervishet se jeta private e Muhamedit a.s nuk ka qene ashtu si kane shkruar disa per te .Muhamedi a.s ka pasur moralin me te lart dhe ka qene me i pasterti nga te gjitha krijesat e Zotit .Poashtu kam degjuar se ndoshta jane bere disa martesa vetem e vetem per ti marre ne mbrojtje grate e veja qe ishin pa asnje mbrojtje ne ate kohe .Ka pasur edhe raste te tjera kur ka marrur dikend qe te mbroje dhe ta mesoj etj.etj.
  Por ne duhet te bazohemi ne dokumentet apo shkrimet e asaj kohe e jo ne ate se cfare thone dervishet. Muhamedi nuk ishte i vetmi mashkull ne Arabi per t'i marrur ne mbrojtje ato. Une mashkull jam vet.

  Citim Postuar m par nga only truth
  Ne njerzit e thjeshte mendojm me standarded tona ashtu si kemi ne jete private mendojm se edhe te dashurit e Zotit kane jete private .Mendoj se gabimin me te madhe ne e bejm keshtu
  Nese ata kane qene Profete te Zotit, atehere ata do te duhej qe te silleshin si te tille.

  Citim Postuar m par nga only truth
  Me nje fjale eshte mistike jeta e te dashurve te Zotit .Ndoshta vete Zoti i lejon disa gjera qe te ndodhin per te pare mendimin tone ne disa eshtje .Ne e tregojm veten tone me shume gjera se si besojm.
  Por Zoti nuk do te aprovonte martesen e Muhamedit me Aishen 9 vjecare vetem per te na testuar se qka mendojme ne per ate. Kjo eshte jo logjike sipas mendimit tim.

  Citim Postuar m par nga only truth
  Ne qofte se i lexon hadithet e te tjereve gjen shume kontradita ne to ,dijetaret e grupeve te tjera kur nuk bien dakort se sa ishte numri i grave apo mosha e tyre.
  Te gjitha keto hadithe i kan perzier ,disa nga keto hadithe jane perzier edhe nga sultana e udheqsa te ndryshem ne islam , i kan bere hadithet si ju ka konvenuar atyre .
  Ka edhe hadithe qe jane te rrejshme qe jane shpikur ne kohen e dinastise umajade.Sidomos ne kohen e muawijes dhe jezidit ,qe te dy armi te perbetuar te familjes se Muhamedit a.s dhe vete islamit .
  Nuk kam informacione. Megjithate shumica e myslimaneve i pranojne haditet qe flasin per grate e Muhamedit dhe Aishen.

  Citim Postuar m par nga only truth
  Se fundi po e them nje fjale te nje bektashiu .te gjithe njerezit i kam vellezer per nga njerezimi kurse muslimanet i kam vllezer per nga feja
  Gjithashtu edhe ju jeni vellezerit e mi dhe une ju dua dhe ju respektoj edhe ju por edhe myslimanet e tjere.
  Pershendetje dhe paqja qofte me ju.
  Destroyer of falsehood :)

 7. #27
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-10-2004
  Vendndodhja
  Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
  Postime
  700
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga mesia4ever
  A je bektashi ti?  Te gjithe myslimanet e thone kete.  Kurani mendoj se eshte i qarte.  Por megjithate profeti Muhamed dhe myslimanet e hershem luftuan me arme 'pabesimin'.  Ne Kuran lufte do te thote "lufte kunder pabesimtareve". Pra Xhihadi eshte lufte kunder 'pabesimtareve'.

  2:191. Dhe luftoni ata kudo q t'i zini, dboni prej vendit ata sikurse ju przuan ata juve. Provokimi (fitneja) sht m e rnd se vrasja...

  4:89. Ata dshirojn q edhe ju t mos besoni sikurse nuk besuan vet dhe bheni t njejt. Mos zini miq prej tyre deisa ata t shpngulen (si ju) pr hir t All-llahut, e nse refuzojn, ataher kudo q t'i gjeni, kapni dhe mbytni dhe prej tyre mos zini as mik as ndihms.

  etj.

  Kjo nuk mund te quhet lufte kunder egos, duke i mbytyr te tjeret.  Por ka gjithashtu edhe ajete kur thuhet qe te sillet keq. Sure 9:73, 9:123 etj.
  Ne cfare menyre 'meshire per te gjitha krijesat'. Megjithate Muhamedi mbyste njerzit qe nuk donin ta pranonin Islamin.  E si mund t'i dalloje nje mysliman (apo dikush tjeter) se cilat hadite jane te verteta e cilat te shpikura?  Martesat e Muhamedit jane te shenuara nga myslimanet e asaj kohe te cilet ishin shume te devotshem ne besim dhe jo vetem nga nje person.  Por ne duhet te bazohemi ne dokumentet apo shkrimet e asaj kohe e jo ne ate se cfare thone dervishet. Muhamedi nuk ishte i vetmi mashkull ne Arabi per t'i marrur ne mbrojtje ato. Une mashkull jam vet.  Nese ata kane qene Profete te Zotit, atehere ata do te duhej qe te silleshin si te tille.  Por Zoti nuk do te aprovonte martesen e Muhamedit me Aishen 9 vjecare vetem per te na testuar se qka mendojme ne per ate. Kjo eshte jo logjike sipas mendimit tim.  Nuk kam informacione. Megjithate shumica e myslimaneve i pranojne haditet qe flasin per grate e Muhamedit dhe Aishen.  Gjithashtu edhe ju jeni vellezerit e mi dhe une ju dua dhe ju respektoj edhe ju por edhe myslimanet e tjere.
  Pershendetje dhe paqja qofte me ju.
  Pershendetje mesia pergjithmone.

  Do te mundohem tjua sqaroj disa gjera ma mire se ne postimin e meparshem.
  Une nuk jam bektashi ,kisha pase deshire te jem por kjo eshte krejt dika tjeter.Per te qene dika duhet vepra pune edhe une mundem me ja vere emrin vetit si dua por ka eshte realiteti eshte me rendesi.

  Eshte e vertet se Kurani eshte shpallje e qarte ne disa vende por ka edhe shkrime ne te qe nuk jane a te qarta sidomos per ne besimtaret e thjeshte.

  Ne Kuran thuhet se ne fe nuk ka dhune eshte ajet i qart ,ne tjetrin vend Allahu i drejtohet Muhamedit a.s se nuk duhet te deshprohet pse njerzit nuk besojne dhe se kend don Allahu e ben te besoj e kend don jo .Per eshtjen e besimit ne Kuran thuhet se Allahu kend don e udhezon e kend don nuk e udhezon.
  Edhe eshtja e besimit eshte ne duar te krijuesit tone sikur te gjitha eshtjet e tjera.
  Ne tjeter vend ne Kuran thuhet se po te donte Zoti do ti bente te gjithe njerezit te besojne .

  Ai ajeti qe solle ti shume mire tregon se duhet luftuar padrejtesite ,duhet te luftohen ata njerez qe kane bere krime ndaj muslimanve dhe duhet te lirohen vendet ku jetojne muslimanet .

  Kurani nuk po na urdheron te jemi agresor asesi por ne kunderten te jemi te sjellshem me te tjeret dhe kur eshte nevoja me siguri se duhet edhe jemi te urdheruar ti mbrojme drejtat dhe vendet tona .

  Ne fund te atij ajeti qe solle po shkruan se provokimi (fitneja) eshte me e rende se vrasja.
  Pse mos te luftohen provokuesit ata njerezit e prishur qe mundohen ti bejne dem njerezimit . A mos ndoshta duhet tju japim te drejta apsolute njerezve te keqij.

  Per pyetjen tende se si mundet ti dalloj hadithet e rrejshme dhe ato te verteta nje musliman apo dikush tjeter ; nuk mundem ti pergjigjem kollaj me nje apo dy rreshta.

  Ja nje tregim nga dervish qe e kam degjuar .Isha une me disa shoke te mi per vizite tek nje dervish dhe bisedonim per fe .Ai dervishi po na pyet se sa fe existojne ne bote ne ju pergjigjem dikush tri dikush kater a pes,kurse ai po na thote se existojne a fe sa existojne edhe njerez .Ne te gjithe u quditem nga pergjigjja e tij dhe i kerkuam qe tna sqaroj si eshte e mundur.

  Dervishi na tregoi se te gjithe njerezit nuk jane te njejte mund ti takojsh dy njerez te njejtes fe por prap ata i kane dallimet midis tyre sado te vogla ato qofshin .Mund ti takosh dy kristian apo dy musliman qe i takojne te njejtes fe por ata prap i kane dallimet e tyre ,nje i krishter nuk e sheh ne te njejten menyre Isen a.s (Jezusin) sikurse nje krishter tjeter edhe muslimanet nuk e shohin te gjithe Muhamedin a.s njesoj .

  Prap po na thote ai dervishi se merrni te gjithe njerezit e kesaj bote dhe thuanju te lexojne librat e shenjte Kuran ,Bible ,hadithe etj etj dhe do te shihni ne fund se sa mendime te ndryshme do te dallin ndermjet tyre dhe nuk do te gjeni asnje qe eshte i njejte me tjetrin 100%;

  Ky tregim eshte edhe nje pergjigje per shume pyetje te kesaj bote jo vetem per eshtjen e haditheve.
  Eshte e sigurt se ka edhe hadithe te rrejshme,une jam i bindur 100% se nje shumice e madhe e haditheve qe jane kompiluar ne kohen e sunduesve umajad jane hadithe te rrejshme .

  Sunduesit umajad sidomos tiranet ,diktatoret muawija dhe jezidi e kane masakruar vrare anetaret e familjes se Muhamedit a.s .

  Ne njeren ane ja kane vrare familjen e ne njeren ane kinse po e shkruajne historine e muslimanve .

  Se ka pranojne muslimanet apo te krishteret u pergjegja me ate tregimin me lart ,populli i ngrat sikur dokund ne bote nuk i din shume gjera se ka kan ndodhur .

  Ne qofte se i shikon shume shtete ne Ameriken latine i gjen se populsia atje eshte ma shume se 90 % e krishtere por njerezit menjehere e ndryshojne pikepamjet e tyre ,mbrenda nates behen marksista ,komunista .Edhe rusia ishte nje vend ku njerezit besonin shume ne krishterizem .
  Pse atehere po i harrojne njerezit besimin e tyre te mire qe e kishin ,po i harrojne vuajtjet e profeteve te njerezve te shenjte .

  Shembuj te tille ka edhe ne shtetet islamike sa te duash ,njerezit nganjehere nuk i duan te miret ,i harrojne gjerat e vleshfshme ne kete jete dhe i pranojne vetem urdherat e diktatorve te shumte qe jane ;shembuj per keso ndyshime ishim edhe ne Shqiptaret ishim besimtar u beme komunista e tash prap besimtar e neser kush e di se fare behemi ,ndoshta do te besojm ne ufo.

  Une i besoj hadithet qe kane lidhje me Kuran jo hadithet e shpikura nga sultana e sundimtar te ndryshem qe kane qene ne islam.

  Ne Kuran thuhet se Muhamedi eshte me i moralshmi prej te gjithe krijesave ,edhe per martesen me ajshen ka hadithe te lloj llojshme disa thojne se ajshja ka qene 17 apo 18 vjet , ju po i lexoni ato hadithe qe i kane shpikur disa (munafika) tradhtar te fese.

  Edhe tek e fundit nuk mund te dihet a shume mire jeta private e me te dashurit te Allahut .Une jam i bindur se me se paku ka pasur jete private Muhamedi a.s .

  Ju uroj te gjitha te mirat dhe shpresoj se e gjeni rrugen e vertet

 8. #28
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Antarsuar
  01-12-2006
  Postime
  6,435
  Faleminderit
  415
  144 falenderime n 138 postime
  Citim Postuar m par nga only truth
  Pershendetje mesia pergjithmone.

  Do te mundohem tjua sqaroj disa gjera ma mire se ne postimin e meparshem.
  Une nuk jam bektashi ,kisha pase deshire te jem por kjo eshte krejt dika tjeter.Per te qene dika duhet vepra pune edhe une mundem me ja vere emrin vetit si dua por ka eshte realiteti eshte me rendesi.

  Eshte e vertet se Kurani eshte shpallje e qarte ne disa vende por ka edhe shkrime ne te qe nuk jane a te qarta sidomos per ne besimtaret e thjeshte.
  Pershendetje edhe per ty Only Truth.

  Citim Postuar m par nga only truth
  Ne Kuran thuhet se ne fe nuk ka dhune eshte ajet i qart ,ne tjetrin vend Allahu i drejtohet Muhamedit a.s se nuk duhet te deshprohet pse njerzit nuk besojne dhe se kend don Allahu e ben te besoj e kend don jo .Per eshtjen e besimit ne Kuran thuhet se Allahu kend don e udhezon e kend don nuk e udhezon.
  Edhe eshtja e besimit eshte ne duar te krijuesit tone sikur te gjitha eshtjet e tjera.
  Ne tjeter vend ne Kuran thuhet se po te donte Zoti do ti bente te gjithe njerezit te besojne .
  Por nje ajet nuk mjafton. Une besoj se qeshtja e besimit eshte ne duart e besimtarit. Sipas kesaj teorie njeriu nuk qenka fajtor por Zoti. Ne kete aspekt Krishterimi dhe Islami dallojne shume, sikur po te ishin nga dy botera apo galaktika te ndryshme.

  Citim Postuar m par nga only truth
  Ai ajeti qe solle ti shume mire tregon se duhet luftuar padrejtesite ,duhet te luftohen ata njerez qe kane bere krime ndaj muslimanve dhe duhet te lirohen vendet ku jetojne muslimanet .
  Por ketu eshte eshte qeshtja. Islami cdogje qe nuk eshte islame e sheh per padrejtesi dhe thote qe te luftohet. Ja per shembull nje ajet ku ben thirrje per lufte te te krishtereve.

  9:29. Luftoni ata q nuk besojn All-llahun e as botn tjetr, nuk e konsiderojn t ndaluar (haram) at q e ndaloi All-llahu dhe i drguari i Tij, nuk besojn fen e vrtet, prej atyre t cilve u sht dhn libri, derisa ta japin xhizjen n dor e duke qen t mposhtur.

  9:30. E jehudit than: Uzejri sht djali i All-llahut, e t krishtert than: Mesihu sht djal i All-llahut. Ato ishim thnie t tyre me gojt e tyre (fraza t thata), q imitojn thniet e jobesimtarve t mhershm. All-llahu i vraft, si largohen (nga e vrteta)! (aty thuhet: sa perverse jane, por perkthehet sot 'Allahu i vrafte')

  Kjo do te ishte sikur tani te dilte nje njeri dhe te thoshte se eshte profet i Zotit dhe Zoti e ka urdheruar ate te luftoje cifutet, te krishteret dhe myslimanet 'sepse kane dale nga rruga e vertete'. Do ta pranoje ti kete profet, qe nuk jep kurrfare prove, qe nuk profetizon asnje profeci. Natyrisht qe jo. Jezusi bente shume mrekulli dhe thoshte gjera qe nje njeri nuk do te mund kurre t'i thoshte, megjithate per disa nuk mjafton kjo.

  Citim Postuar m par nga only truth
  Kurani nuk po na urdheron te jemi agresor asesi por ne kunderten te jemi te sjellshem me te tjeret dhe kur eshte nevoja me siguri se duhet edhe jemi te urdheruar ti mbrojme drejtat dhe vendet tona .
  9:29. Luftoni ata q nuk besojn All-llahun e as botn tjetr, nuk e konsiderojn t ndaluar (haram) at q e ndaloi All-llahu dhe i drguari i Tij, nuk besojn fen e vrtet, prej atyre t cilve u sht dhn libri, derisa ta japin xhizjen n dor e duke qen t mposhtur.

  ???!!!
  Kjo miresjellje nuk mund te quhet. Sikur qe nuk do te mund te quhej miresjellje sikur te thoshte Jezusi (po e imagjinojme) qe te luftohen myslimanet.

  Citim Postuar m par nga only truth
  Ne fund te atij ajeti qe solle po shkruan se provokimi (fitneja) eshte me e rende se vrasja.
  Pse mos te luftohen provokuesit ata njerezit e prishur qe mundohen ti bejne dem njerezimit . A mos ndoshta duhet tju japim te drejta apsolute njerezve te keqij.
  9:123. O ju q besuat! Luftoni jobesimtart q i keni afr jush, e le ta ndiejn prej jush grushtin e fort kundr tyre. E dine se All-llahu sht me t devotshmit.

  5:59. Thuaj: "O ithtar t librit, a na shihni pr t met vetm pse besuam All-llahun; besuam at q na zbriti neve dhe at q zbriti m par! S'ka dyshim, shumica jush jan t shfrenuar.

  5:51. O ju q besuat! Mos zini miq as jehudit, e as t krishtert. Ata jan miq t njri-tjetrit. E kush prej jush i miqson ata, ai sht prej tyre. Vrtet All-llahu nuk v n rrug t drejt popullin zullumqar.

  4:52. Ata jan q All-llahu i mallkoi, e at q e mallkon All-llahu, pr t nuk ka ndihmtar.

  Citim Postuar m par nga only truth
  Ja nje tregim nga dervish qe e kam degjuar .Isha une me disa shoke te mi per vizite tek nje dervish dhe bisedonim per fe .Ai dervishi po na pyet se sa fe existojne ne bote ne ju pergjigjem dikush tri dikush kater a pes,kurse ai po na thote se existojne a fe sa existojne edhe njerez .Ne te gjithe u quditem nga pergjigjja e tij dhe i kerkuam qe tna sqaroj si eshte e mundur.
  Une do te thosha se ato jane pikepamje individuale e jo fe.

  Citim Postuar m par nga only truth
  Ne Kuran thuhet se Muhamedi eshte me i moralshmi prej te gjithe krijesave ,edhe per martesen me ajshen ka hadithe te lloj llojshme disa thojne se ajshja ka qene 17 apo 18 vjet, ju po i lexoni ato hadithe qe i kane shpikur disa (munafika) tradhtar te fese.

  Edhe tek e fundit nuk mund te dihet a shume mire jeta private e me te dashurit te Allahut .Une jam i bindur se me se paku ka pasur jete private Muhamedi a.s .

  Ju uroj te gjitha te mirat dhe shpresoj se e gjeni rrugen e vertet
  Per mua si i krishter kjo nuk ka rendesi shume dhe nuk do te kisha deshiruar kete ta perdori si arme kunder Islamit apo Muhamedit.
  Ja keto hadite qe flasin per martesen e Muhamedit me Aishen kur ajo ishte vetem 9 vjecare, dhe keto jane shkruajtur nga Sahih, Abu Dawud, Tabari dhe keto jane haditet qe konsiderohen si me te saktat.

  Haditet e Bukharit konsiderohen si me te saktat nga dijetaret myslimane. Vertetoi po deshe edhe njehere keto hadite. Por perseri dallimi eshte shume i madh 54 vjecari me 17 vjecare. Megjithate ne do ta kuptonim dallimin kur ta mberrijme edhe vet ate moshe qe kishte Muhamedi kur u martua me Aishen.

  http://www.answering-islam.org/Silas/childbrides.htm

  Une mendoj se e kam gjetur Rrugen dhe te Verteten.
  Destroyer of falsehood :)

 9. #29
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,720
  Faleminderit
  41
  96 falenderime n 84 postime

  Sot sht 40 ditshi i martirizimit t imam Husejnit.

  Sot sht 40 ditshi i martirizimit t imam Husejnit,nipit te profetit Muhamed

  10 marsi sht dita e prkujtimit t 40 ditshit t martirizimit t imam Husejnit. 1367 vjet me par m 20 safar t vitit 61 HK sht prkujtuar 40 ditshi i par i martirizimit t imamit t bektashijve, imam Husejnit.

  Imam Husejni bashk me 72 shokt e tij sht martirizuar n rrugn e besimit dhe sakrifics duke u prballur n nj lufte ta pabarabart me ushtrin e t pafeve.

  do vit zhvillohet ceremonia prkujtimore e martirizimit t imam Husejnit, ngjarje kjo e cila ringjall madhshtin islame dhe epopen e imamit.

  I shprehim ngushllimet t gjith myslimaneve n bot pr martirizimin e kreut t martireve dhe liridashsve, hazretit imam Husejn(as).

 10. #30
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,720
  Faleminderit
  41
  96 falenderime n 84 postime
  Ceremonia e martirizimit t Imam Hysejnit n Rumani, Greqi dhe Franc

  gjat dits s djeshme n Greqi, Rumani dhe Franc sht organizuar nj ceremoni zie pr dyzet-diteshin e martirizimit t Imam Hysejnit a.s., n fushn e Qerbelas,n kto ceremoni jan mbajtur fjalime n lidhje me martirizimin e Imam Hysejnit a.s., dhe e familjes s tij pas martirizimit dhe gjendjen e myslimanve n prgjithsi pas ksaj ngjarjeje t hidhur.

 11. #31
  فقيـــر إلـى الله Maska e rapsod
  Antarsuar
  04-08-2002
  Vendndodhja
  Mbi libra
  Mosha
  42
  Postime
  797
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime

  pse kundershton veten?

  Citim Postuar m par nga arturo
  Ceremonia e martirizimit t Imam Hysejnit n Rumani, Greqi dhe Franc

  gjat dits s djeshme n Greqi, Rumani dhe Franc sht organizuar nj ceremoni zie pr dyzet-diteshin e martirizimit t Imam Hysejnit a.s., n fushn e Qerbelas,n kto ceremoni jan mbajtur fjalime n lidhje me martirizimin e Imam Hysejnit a.s., dhe e familjes s tij pas martirizimit dhe gjendjen e myslimanve n prgjithsi pas ksaj ngjarjeje t hidhur.
  Pamvaresisht se cfare ke shkruajtur, ajo qe doja te theksoja eshte se ne fillim te kesaj teme ti i ndan muslimanet nga bektashinjte, me pas vjen dhe na rrefen martirizimin e Imam Husejnit ne Kerbela dhe shprhesh per muslimanet, kjo eshte kontradiktore per sa the me lart.

  Ajo qe njihet:
  Bektashizmi ka origjinen e tij nga Islami, ideatori i kesaj vellazerie ishte Haxhi Veli Bektashti i cili ishte nder me te devotshmit dhe realisht ishte musliman, dmth, falej 5 here ne dite, agjeronte, shkonte ne haxh etj ibadete qe i kryejne muslimanet.
  Pas vdekjes se tij, u spekuluan poemat qe i pat shkruajtur i ndjeri sikurse edhe te Rumit, fjalavjen: nese ne nje varg permendej vera si pije psh:
  "S'ka dasem pa vere" nenkuptonte ate qe mistiket musliman quanin "el-Hal" qe ishte ekstaza e dhikrit (ziqer), porse ashtu sikurse te deh vera dhe kalon ne subkoshience ashtu edhe "Hali" i mistikeve ndodh, ndersa "dasma", eshte mitingu ne xhami a teqe i muslimaneve per dhiker (perkujtimin e Allahut) dhe kjo ishte kenaqesi e muslimaneve qe simbolizohet ne poema me "dasem".
  Eshte per tu theksuar se simbolika ne poemat mistike eshte e jashtzakonshme dhe here here kalon edhe caqet.
  BAzuar nga cfare thashe eshte spekuluar nga ndjekesit e Haxhi Veli Bektashit me poemat e tij, nuk ka fakte te shkruara ne origjinalitetin e tij se Bektashiu pat pire a pat ngrene mishin e derrit. Perderisa vellazeria bektashiane u debua me ferman te sulltanit shume kohe pas vdekjes se Bektashiut, kjo tregon se me vone filluan trillet dhe heretizmat.
  Tjeter gje eshte dashuria qe e karakterizon sufistin me Ehli Bejtin dhe shpesh here aludohet se bektashinjte rrjedhin nga shiitet per shkak se shume nga tekstet e tyre jane ne persisht dhe ky nuk eshte argument per te besuar se jane shiit, me vjen keq gjithashtu qe edhe republika jone e nderuar e klaifikon Bektashizmin si fe me vete njesoj me Krishterimin ortodoks a katolik qofte, perderisa Bektashinjte takohen ne nje pike te vetme qe eshte besimi ne Allah dhe ne Muhamed kjo per nga ana juridike duhet te klasifikohet si komunitet musliman bektashian sikurse eshte edhe komuniteti musliman kaderi a rifa'i, mirepo kjo nuk u intereson "sorros"-ave a ku ta di une nga vijne keto propaganda dhe me e keqja eshte se as Kryegjyshi nuk prononcohet ne kete teme mbase per interesa mteriale pasi njihet se Kryegjyshata posedon prona te shumta ne Shqiperi.
  Selamun ala el-Muslimijn
  "Allahu ka ekzistuar dhe s'kish vnd, Ai sht ashtu si ka qn" Hzr. Aliu r.a.

 12. #32
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-09-2004
  Vendndodhja
  Suedi
  Postime
  26
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga lamb
  Mirdita te gjitheve.
  Jam e interesuar te di nga dallojne besimtaret bektashinje nga besimtaret myslyman ???????
  Ju lutem me ktheni pgj sepse eshte nje ceshtje me rendesi per mua.
  Te njejten teme e postova edhe tek komuniteti myslyman por nuk pata asnje pgj.
  shpresoj ne ndihmen tuaj.
  Faliminderit
  '

  Bektashinjt jan mysliman, sikurse q jan edhe syni hanefinjt, ose syninjt tjer, ose shiitt. Vetm vehabinjt thon se bektashinjt nuk jan mysliman, por vehabinjt nuk jan mysliman vet. Nse nuk e di se cilt jan vehabinjt, ather mundem t t sqaroj se jan ato cucat mjekrpalara, si Bin Ladeni, po edhe si despott e tanishm n Arabin Saudite, se e njejta fe jan. Jan ato cuca t kqia mjekrpalara, q natn bhen lavire t ushtarve amerikan, e t nesrmen prhapin terror npr bot.

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e SilenT-Killer
  Antarsuar
  12-10-2006
  Postime
  72
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Keni kujdes se cfar thuani se Shijat nuk jane musliman se ata thon se : nese e mbyt nje musliam nuk denohesh me boten tjeter amshim dhe ne kete bot se gjaku eshte hallall gjithashtu thojn edhe Jahudit nese e mbyt nje musliman gjaku eshte hallall.
  Ndryshuar pr her t fundit nga SilenT-Killer : 25-06-2007 m 17:45

 14. #34
  i/e regjistruar Maska e REFERI
  Antarsuar
  13-06-2007
  Vendndodhja
  ne arenat e ringut
  Postime
  25
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Mesiairrejshem-dexhali thot se Zoti i paska faj???
  Un si refer musliman pacare duhet te denoncoj per veprat penale qe po bene per islamin dhe shpifjet qe ja ngjet islamit.
  Ne nuk habitemi se keshtu mesija te rrejshem ka sa te duash se kjoi eshte koha e tille pra e rrenave dhe mesijave te rrejshem.
  Ti vazhdo me rrena dhe shpifje sa te mundesh se vete ke me henger se i ke shpall lufte ke dal ne dyluftim me Zotin e muslimaneve edhe dihet se cfare rrezulltati ka me perfundu loja.
  Un me ta dhen nji karton te kuq nuk merr pjes ne loj disa muaj,mirpo kur Zoti i muslimaneve ta jep kartonin ateher ske me dal prej xhehenemit kurr.
  O Zot i muslimaneve un po te lutem si refer i jote i drejt shkaterroi shpifesat dhe genjeshtaret.
  Ti mos u merzit se nese mendon se nuk je ateher fle rahat
  Jeta eshte gjyq kurse neve referojme(dhe na referojn (nji refer i famshem)

 15. #35
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Pse dilni prej teme dhe beni debate te kota , me replika te ndryshme dhe ofendime fetare , pse smereni vesht si njerez dhe te respektoni njeri tjetrin pa dallim feje , krahine ?

 16. #36
  i/e regjistruar Maska e REFERI
  Antarsuar
  13-06-2007
  Vendndodhja
  ne arenat e ringut
  Postime
  25
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Rapsoul un jam me ty,mirepo nuk eshte mir te ofendohet feja dhe zoti i muslimaneve prej ketyre mesijave te rrejshem neper forumet e muslimaneve.

  Mbi te gjitha drejtesia.
  RRoft drejtesia.
  Jeta eshte gjyq kurse neve referojme(dhe na referojn (nji refer i famshem)

 17. #37
  i/e regjistruar Maska e Hattabi
  Antarsuar
  09-07-2007
  Vendndodhja
  N tokn e dy Lumenjve
  Postime
  18
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Qdo sekt qe del nga baza ai sekt eshte i humbur.


  Pejgamberi ( salAllahu alejhi we selem ) ka thene: " ... Umeti im do te ndahet ne 73 grupe, te gjithe jam te humbura per veq njeres. E pyeten te pranishmit dhe i than se kush jan ata o i derguari i Allahut ? Ateher Pejgamberi u pergjigj dhe tha ata qe e ndjekin rrugen time dhe te shokve te mi ( Ebu Bekrit, Omerit, Othmanit, Aliut etj ... ) "

 18. #38
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-10-2004
  Vendndodhja
  Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
  Postime
  700
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Hattabi
  Qdo sekt qe del nga baza ai sekt eshte i humbur.


  Pejgamberi ( salAllahu alejhi we selem ) ka thene: " ... Umeti im do te ndahet ne 73 grupe, te gjithe jam te humbura per veq njeres. E pyeten te pranishmit dhe i than se kush jan ata o i derguari i Allahut ? Ateher Pejgamberi u pergjigj dhe tha ata qe e ndjekin rrugen time dhe te shokve te mi ( Ebu Bekrit, Omerit, Othmanit, Aliut etj ... ) "
  Ne cilin sekt je ti o hatab.
  Hajt me trego ti tash se kush e ndjeki rrugen e Imam Aliut ,kush qenkan te humburit simbas ketij hadithit qe e solle ti.

  Me tregoni nje hadith te transmetuar nga Imam Zejnel Abidini i vetmi mashkull nga familja e pejgamberit tone a.s qe shpetoi nga masakra e pabesimtarve hipokrita.

 19. #39
  Perjashtuar Maska e SHEMSHIR
  Antarsuar
  20-05-2007
  Postime
  42
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Hattabi
  Qdo sekt qe del nga baza ai sekt eshte i humbur.


  Pejgamberi ( salAllahu alejhi we selem ) ka thene: " ... Umeti im do te ndahet ne 73 grupe, te gjithe jam te humbura per veq njeres. E pyeten te pranishmit dhe i than se kush jan ata o i derguari i Allahut ? Ateher Pejgamberi u pergjigj dhe tha ata qe e ndjekin rrugen time dhe te shokve te mi ( Ebu Bekrit, Omerit, Othmanit, Aliut etj ... ) "
  Shif qfar rrena shpif per Pejgamerin Saw. pa pik frige, hej tybe mos kofsht i i qmendur! ku shkrun ky hadis e Allahu te udhezovt bile trunin e vogel, e ahmak bre!ani shif si e ka shti ne kllapa, Subhanallah, por e nuk e shef ti se ju wehabijt Nasibi se qfar sekte extreme jeni! Pejgameri sallallahu alehu we selam ka thn: se te gjith do ti djeg vija e zjarrit per veq disa te devotshmve. kur ekan pyetur se kush jan ata oi derguar i Allahut? ka than se te gjith njdeksit e imam Aliut a.s se ata jan suneti im "Ehlibejti" im.sa qe allahu ka qen i knaqur me devotshmerin e tij, dhe se ka thn: Kur keni ndonjiher probleme per ndarjen e drejtesis e thirreni Aliun per drejtesi.siq e kan thirr shpesh her omeri e osmani, sepse: "WE ALIUN ME HAK WE HAKU ME ALI" Aliu me drejtesin dhe djretesija me Aliun. e ti hatab kerko drejtesin siq e kem ne.qe e ndjekm drejtimin e etij!
  Ndryshuar pr her t fundit nga SHEMSHIR : 13-07-2007 m 13:30

 20. #40
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-07-2006
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  858
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  kam pare nje dokumentar shqiptar i cili fliste per nje teqe ne kruje...
  me beri pershtypje kjo fraze:
  bektashi quhej kristiani te cilit turku i nderoi fene pasi nuk paguante taksat dhe ai kur dilte nga shtepia hiqej musliman kurse brenda shtepise praktikonte fene e krishtere...nuk e di se sa e vertete eshe kjo... por per nje gje jam e sigurt...bektashinjte jane shume here me te mdoderuar..

Faqja 2 prej 33 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Si i festojne Pashket besimtaret Ortodokse
  Nga Matrix n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 29-03-2010, 17:57
 2. Besimi dhe besimtari
  Nga Fjala e drejte n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 15-12-2004, 15:41
 3. Pershkrimi i parajses ne Kuran
  Nga deshmuesi n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 07-07-2003, 15:18

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •