Close
Faqja 11 prej 33 FillimFillim ... 91011121321 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 201 deri 220 prej 650
 1. #201
  Prishtina Maska e bAsKiA
  Antarsuar
  17-08-2004
  Vendndodhja
  Chicago
  Mosha
  31
  Postime
  75
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga eldonel Lexo Postimin
  A QESHTU THOT KU'RANI A MERRNE LEXONE MORE QA THOT FJALA E ALLAHUT E MOS ME TREGO QA THOJN NJERZIT A E MERRNI PER BAZ FJALEN E ALLAHUT KU'RANIN APO QKA
  Kuranin munesh me e marr ne dy levele... ke ate qka shkruan dhe nje demethanje me te thell... pershembul thejra popullore "po mundohet me gjet kime ne vo"... a mundesh me gjete kime ne vez? jo... po dikush e merr ket Kallyp dhe disa e kuptojn se cka po don me thane.. edhe ajo eshte qe po mundohesh te gjesh dicka keq ne nje send perfek.. kupton?
  kjo eshte diference ne interpretimin e kuranit
  I COME FROM THE BLUE CITY WITH THE LOST RIVER

  PRISHTINA

 2. #202
  Plejad Maska e ocean
  Antarsuar
  28-08-2006
  Postime
  279
  Faleminderit
  7
  7 falenderime n 6 postime
  Citim Postuar m par nga bAsKiA Lexo Postimin
  Fakt eshte qe bektashizmi lejon pirjen e alkoholit dhe konsumimin e mishit te derrit...Dryshimet jane tek menyra e besimit. Bektashit nuk jane te obliguar te mbajn ramazan, ose ti falin 5 vaktet.
  A ben i nderuar me argumente me tregu se ku ka thene themeluesi i Bektashizmit Haxhi Bektash Veliu keto c'fare ke shkruar?

  Pershendetje
  Ndryshuar pr her t fundit nga ocean : 30-12-2007 m 18:23
  "Koka duhet prkulur zemrs"

 3. #203
  Perjashtuar
  Antarsuar
  31-01-2003
  Vendndodhja
  Vlore Al
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  4
  23 falenderime n 23 postime
  Citim Postuar m par nga ocean Lexo Postimin
  Perderisa nuk sjelle argumente per pyetjen e bere, kjo pyetje eshte e pavlere.
  Me behet qejfi kur nje bektashi kerkon argumente Kuranore per pjyetjen qe i shtrohet
  Urdheroro zoteri

  [Al-Bekare-185]Muaji i Ramadanit q n te (filloi t) shpallet Kur'ani, q sht udhrfyes pr njerz dhe sqaruesi i rrugs s drejt dhe dallues (i t vrtets nga gnjeshtra). E kush e prjeton prej jush kt muaj, le t agjroj, ndrsa kush sht i smur ose n udhtim, le t agjroj aq dit nga ditt e mvonshme. All-llahu me kt dshiron lehtsim pr ju, e nuk dshiron vshtrsim pr ju. (t agjroni ditt e lshuara m von) Q t plotsoni numrin, t madhroni All-llahun pr at se u udhzoi dhe q t falenderoni.

  Pergjegjen mund ta gjesh po ti pergjigjesh pyetjes si ne vijim, qe jam i sigurte se e din: "Si e shpjegon ti se Sunit e shkolles Hanifet nuk e agjerojne muajin e Ramazanit kur ky eshte urdher i prer i Allahut te Madheruar?"
  Ketu nuk diskutohet per individ.
  Se mund te kete ndonje hanefi tek tuk qe nuk agjeron, nuk mund te akuzosh gjithe hanefit, hanefit e argjerojne ramazanin
  Kurse me ju eshte ndryshe.
  Nuk gjen bektashi ne rruzullin tokesor qe te agjeroj 1 dite te ramazanit, jo vetem kjo, por ju dhe e mohoni. (qe kjo dmth kufer)
  Kurse nga krahu tjeter agjeroni muajn muharem 10 dite
  Kjo eshte e kunderta e kuranit
  A mund te quheni musliman ju, kur veproni te kunderten e Kuranit?

 4. #204
  Plejad Maska e ocean
  Antarsuar
  28-08-2006
  Postime
  279
  Faleminderit
  7
  7 falenderime n 6 postime
  Citim Postuar m par nga khan Lexo Postimin
  Me behet qejfi kur nje bektashi kerkon argumente Kuranore per pjyetjen qe i shtrohet
  Urdheroro zoteri

  [Al-Bekare-185]Muaji i Ramadanit q n te (filloi t) shpallet Kur'ani, q sht udhrfyes pr njerz dhe sqaruesi i rrugs s drejt dhe dallues (i t vrtets nga gnjeshtra). E kush e prjeton prej jush kt muaj, le t agjroj, ndrsa kush sht i smur ose n udhtim, le t agjroj aq dit nga ditt e mvonshme. All-llahu me kt dshiron lehtsim pr ju, e nuk dshiron vshtrsim pr ju. (t agjroni ditt e lshuara m von) Q t plotsoni numrin, t madhroni All-llahun pr at se u udhzoi dhe q t falenderoni.
  I nderuari Khan, .

  Nuk te kerkova arguemente Kuranore, se sa per agjerim ne jemi te pajtimit se agjerimi i Ramazanit eshte udhezuar nga Krijuesi.

  A ben i nderuar me argumente me tregu se ku apo kur e ka mohuar agjerimin e Ramazanit themeluesi i Bektashizmit Haxhi Bektash Veliu? Kete pyetje une ta bera me pare,

  Citim Postuar m par nga Khan
  Ketu nuk diskutohet per individ.
  Se mund te kete ndonje hanefi tek tuk qe nuk agjeron, nuk mund te akuzosh gjithe hanefit, hanefit e argjerojne ramazanin
  Kurse me ju eshte ndryshe.
  Nuk gjen bektashi ne rruzullin tokesor qe te agjeroj 1 dite te ramazanit, jo vetem kjo, por ju dhe e mohoni. (qe kjo dmth kufer)
  ....
  Kjo eshte e kunderta e kuranit
  A mund te quheni musliman ju, kur veproni te kunderten e Kuranit
  Faleminderit per pergjigjen, te thash se ne kete pergjegje do ta gjesh pergjegjen e pyetjes tende drejtuar Bektashive, pra e njejta pergjegje vlen per pyetjen qe ti i bere Bektashive perderisa nuk me sjell argumente qe tregojne te kunderten.

  Pershendetje
  Ndryshuar pr her t fundit nga ocean : 01-01-2008 m 15:42
  "Koka duhet prkulur zemrs"

 5. #205
  Perjashtuar
  Antarsuar
  31-01-2003
  Vendndodhja
  Vlore Al
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  4
  23 falenderime n 23 postime
  Citim Postuar m par nga ocean Lexo Postimin
  I nderuari Khan, .

  Nuk te kerkova arguemente Kuranore, se sa per agjerim ne jemi te pajtimit se agjerimi i Ramazanit eshte udhezuar nga Krijuesi.

  A ben i nderuar me argumente me tregu se ku apo kur e ka mohuar agjerimin e Ramazanit themeluesi i Bektashizmit Haxhi Bektash Veliu? Kete pyetje une ta bera me pare,
  Hera e pare qe un po diskutoj me bektashi i kesisoj mendimi
  ocean! un nuk jame bektashi , keshtu qe un nuk e njof Haxhi Bektashin, dhe librat e tij
  Por ajo qe un di te them, eshte se bektashianet nuk e agjerojne kete muaj. Ketu nuk flasim per nje, apo dy, apo nje pjes dermuese te bektashianve, por ketu flasim per te gjthe bektashianet pa perjahtim ,qe nuk e agjerojne ramadanin

  Pra kjo mua me le te kuptoj, se ju nuk e pranoni. Pastaj ju nga krahu tjeter perse nuk sillni shkrime ketu, dhe ti ftosh bektashianet ta agjerojne ramadanin, kur ju e pranoni qe eshte urdher nga krijuesi

  me qe ra fjala, sill argumente ku Haxhi Bektashi e ka agjeruar ramadanin
  Faleminderit per pergjigjen, te thash se ne kete pergjegje do ta gjesh pergjegjen e pyetjes tende drejtuar Bektashive, pra e njejta pergjegje vlen per pyetjen qe ti i bere Bektashive perderisa nuk me sjell argumente qe tregojne te kunderten.
  Pershendetje
  Jo or jo, se nuk eshte njelloj, un te thashe se mund te gjesh hanefi tek tuk mekatar qe nuk agjeron ramadanin, por tek bektashianet eshte e kunderta, se ju nuk e agjeroni 100%, pra dhe nje here po e them
  "qe nuk gjen bektashi ne kete rruzull tokesor qe te agjeroj ramadanin"

  Pershendetje dhe tya
  Ndryshuar pr her t fundit nga altin55 : 01-01-2008 m 17:42

 6. #206
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-10-2004
  Vendndodhja
  Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
  Postime
  700
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga khan Lexo Postimin

  me qe ra fjala, sill argumente ku Haxhi Bektashi e ka agjeruar ramadanin


  Jo or jo, se nuk eshte njelloj, un te thashe se mund te gjesh hanefi tek tuk mekatar qe nuk agjeron ramadanin, por tek bektashianet eshte e kunderta, se ju nuk e agjeroni 100%, pra dhe nje here po e them
  "qe nuk gjen bektashi ne kete rruzull tokesor qe te agjeroj ramadanin"

  Pershendetje dhe tya
  Hej sillni argumenta per nja 20 000 0000 milione njerez ketu se agjerojn .
  Sillni argumentat se ibni tejmija ka agjeruar
  Sillni argumentat se ti ke agjeruar.

  Bile nuk ka argumenta per disa "dijetar" te juaj as edhe per shahadet e lere me per dika tjeter

  Haahahahahahahahh

  Sill argument ti qe e paske pare krejt rruzullin tokesor dhe e din se kush po agjeron dhe jo .

  Edhe ma se mbramti kush je ti apo dikush nga ai grupi jot qe po u dashka ti sjellim atij argumente se po agjeroj une apo dikush paska apo nuk paska agjeruar.

  Une nuk e di se a ka qene ndonjehere ne sunnetin (traditat) e Muhamedit a.s me sjell keshtu argumente poshte e perpjet.

  Kuku ka ndodh me ba me i t'hollu gjerat holle e holle e me ba me ja nis me i kerku krejt argumentet qe i don feja islame.

  Une po te besoj se ti agjeron (mu mos me sill argumente),jo disa dite te ramazanit ti me siguri se i agjeron po tjerat gjera qe i kerkon islami si i ke punet se , apo ke agjeruar disa dite dhe je bere a i madh sa me i kerkuar argumente tjereve

 7. #207
  Plejad Maska e ocean
  Antarsuar
  28-08-2006
  Postime
  279
  Faleminderit
  7
  7 falenderime n 6 postime
  Citim Postuar m par nga khan Lexo Postimin
  un nuk jame bektashi , keshtu qe un nuk e njof Haxhi Bektashin, dhe librat e tij
  E si pra mund te akuzosh Bektashinjte me ato qe thua, ne qofte se nuk njeh asgje bile as per themelusin e tarikatit Bektashi?

  Citim Postuar m par nga khan Lexo Postimin
  Por ajo qe un di te them, eshte se bektashianet nuk e agjerojne kete muaj. Ketu nuk flasim per nje, apo dy, apo nje pjes dermuese te bektashianve, por ketu flasim per te gjthe bektashianet pa perjahtim ,qe nuk e agjerojne ramadanin
  Une nuk e kam veshtire te te besoje per kete qe thua ama te lutem sjell argumente, perndryshe ky eshte vetem mendimi yt dhe une nuk jam aspak i bindur ne ate qe thua.
  ....
  Citim Postuar m par nga khan Lexo Postimin
  me qe ra fjala, sill argumente ku Haxhi Bektashi e ka agjeruar ramadanin
  ...
  Pershendetje dhe tya
  Meqenese ti je ai qe akuzon Bektashinjte se nuk e agjerojne muajin e Ramazanit, se pari ti mua me sill argumente (argumentin qe te kerkova me pare) qe do mbeshtesin akuzimet e tua, mandej une ty do te sjell argumente ne qofte se argumentet e tua nuk jane bindese.

  Vella i dashur Khan, nga zemra po te flase me sinqeritetin me te madh, te lutem mos akuzo askend pa argumente se eshte gjynah tek Allahu, kete e din cdo kush qe mundohet te behet musliman, dhe ne diten e gjykimit do te japim te gjithe llogari.

  Paqja dhe Meshira e Allahut qofte me ne dhe Ai na udhezofte nga e verteta.

  Te pershendes
  Ndryshuar pr her t fundit nga ocean : 01-01-2008 m 22:43
  "Koka duhet prkulur zemrs"

 8. #208
  Perjashtuar
  Antarsuar
  31-01-2003
  Vendndodhja
  Vlore Al
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  4
  23 falenderime n 23 postime
  Citim Postuar m par nga ocean Lexo Postimin
  E si pra mund te akuzosh Bektashinjte me ato qe thua, ne qofte se nuk njeh asgje bile as per themelusin e tarikatit Bektashi?
  Mos ju shemang pjyetjeve

  Ti me thua pse un i akuzoj bektashianet ,dhe un nuk njof themeluesin e tyre Haxhi Bektashin
  Nuk e njof se nuk ka c'me duhet, sepse urdheri i Allahut eshte te pasojme te derguarin e Tij

  4-65. Pr Zotin tnd jo, ata nuk jan besimtar (t asaj q t zbriti ty as t asaj para teje) derisa t mos zgjedhin ty pr t gjykuar n at konflikt mes tyre, e pastaj (pas gjykimit tnd) t mos ndiejn paknaqsi nga gjykimi yt dhe (derisa) t mos binden sinqerisht.
  33-36. Kur All-llahu ka vendosur pr nj shtje, ose i drguari i Tij, nuk i takon (nuk i lejohet) asnj besimtari dhe asnj besimtareje q n at shtje t tyre personale t bjn ndonj zgjidhje tjetrfare. E kush e kundrshton All-llahun dhe t drguarin e Tij, ai sht larguar shum larg s vrtets.
  59-4. Kt pr shkak se e kundrshtuan All-llahun dhe t drguarin e Tij. Pra, kush e kundrshton All-llahun, s'ka dyshim se All-llahu sht ndshkimfort.

  ]

  Pra sic e lexon dhe vet Allahu i Madheuar na ka obliguar te pasojme te derguarin e Tij dhe asnje tjeter
  Pra bektashianet un i akuzoj nga faktet e jetes reale te perditshme.
  Pra duke ju njoftur c'far praktikojne bektashianet flas


  Meqenese ti je ai qe akuzon Bektashinjte se nuk e agjerojne muajin e Ramazanit, se pari ti mua me sill argumente (argumentin qe te kerkova me pare) qe do mbeshtesin akuzimet e tua, mandej une ty do te sjell argumente ne qofte se argumentet e tua nuk jane bindese.
  Eshte e treta here qe po ta theme, nuk egziston bektashi ne kete rruzull tokesor, te agjeroj qofte dhe 1 dite te ramadanit, c'far fakti do me shume


  Kurse ti si bektashi qe je duhet te sjellesh argumente ku bektashizmi nuk e mohon agjerimin

  Vella i dashur Khan, nga zemra po te flase me sinqeritetin me te madh, te lutem mos akuzo askend pa argumente se eshte gjynah tek Allahu, kete e din cdo kush qe mundohet te behet musliman, dhe ne diten e gjykimit do te japim te gjithe llogari.
  I nderuar ocean, dhe un sinqerisht nga zemra po te flas, qe je ne rruge shume te gabuar dhe jo te qarte . Un vete origjinen e kame bektashi, por kur pash qe ata urdheronin te kunderten e Kuranit i mohova
  Nuk ka bindje krijeses para krijuesit

  dhe un te pershendes
  Ndryshuar pr her t fundit nga altin55 : 02-01-2008 m 00:28

 9. #209
  Musliman Shqiptar Maska e pejani34
  Antarsuar
  18-04-2005
  Postime
  892
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Besimtari bekteshu asht bekteshi.................Kurese besimtari Musliman asht Musliman, ku asht problemi kjo tem asht e zgjidhur. Suphanallah. edhe tema asht ashtu tegjitha tjerat jan te teperta per diskutim.

 10. #210
  Perjashtuar
  Antarsuar
  31-01-2003
  Vendndodhja
  Vlore Al
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  4
  23 falenderime n 23 postime
  Citim Postuar m par nga pejani34 Lexo Postimin
  Besimtari bekteshu asht bekteshi.................Kurese besimtari Musliman asht Musliman, ku asht problemi kjo tem asht e zgjidhur. Suphanallah. edhe tema asht ashtu tegjitha tjerat jan te teperta per diskutim.
  O pejani e para nuk thuhet Suphanallah por thuhet SubhanAllah


  e dime shume mire se kush jane bektashit, se dijetaret jane ata qe na kane treguar, por qellimi nuk qendron aty
  qellimi eshte qe tju tregojm, devijimin dhe rrugen e gabuar qe ata kane ,dhe do Allahu udhezon dike

 11. #211
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-10-2004
  Vendndodhja
  Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
  Postime
  700
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga khan Lexo Postimin
  O pejani e para nuk thuhet Suphanallah por thuhet SubhanAllah


  e dime shume mire se kush jane bektashit, se dijetaret jane ata qe na kane treguar, por qellimi nuk qendron aty
  qellimi eshte qe tju tregojm, devijimin dhe rrugen e gabuar qe ata kane ,dhe do Allahu udhezon dike

  A misionar jeni a .

  Pse nuk po mendoni ma se pari se ka po shkruani .Shiko ai shoku yt po thote se besimtari bektashi eshte bektashi e besimtari musliman eshte musliman ,bile bazohet ne "analizen" e tij se edhe tema e paska kete emer.Edhe ne baze te ketyre mendimeve ju po i jepni vule gjithkafit.

  Ne qofte se bazohemi ne titujt e temave atehere ka edhe tema me titujt Kurani dhe kontraditat e tij ; tash me dal nje i "menqur" me thane mbaroi diskutimi tema e ka titullin kontraditat e Kuranit .

  Edhe ma pare kam shkruajtur por ju harroni ,nuk i shihni ,nuk keni deshire te kuptoni se titulli i kesaj teme eshte gabim .
  Titulli do te duhej te ishte dallimi ndemjet bektashive dhe grupeve tjera ne islam.

  Tash po ju pyes une juve a jeni musliman ,a jeni sunni , a jeni hanefi ,maliki ,shafi ,selefi apo khavarixhi dhe wehabi etj ,etj qe jane njeqind e kusur. Mundem me ju pyetur edhe per ideoligjite ka i keni organizatat e tjera .


  Kur ti pergjigjeni ketyre pyetjeve atehere e kuptoni edhe pergjigjen e juaj.
  Ne qofte se doni te mendoni pak eshte lehte te kuptohet , ne qofte se nuk mendoni hi dhe i keni zgjedhur te gjitha eshtjet atehere udha e mbare ju koft

 12. #212
  Musliman Shqiptar Maska e pejani34
  Antarsuar
  18-04-2005
  Postime
  892
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga khan Lexo Postimin
  O pejani e para nuk thuhet Suphanallah por thuhet SubhanAllah


  e dime shume mire se kush jane bektashit, se dijetaret jane ata qe na kane treguar, por qellimi nuk qendron aty
  qellimi eshte qe tju tregojm, devijimin dhe rrugen e gabuar qe ata kane ,dhe do Allahu udhezon dike
  ALLAHU te shperbleft per tregim .. Subhanallah.

 13. #213
  Besimtar Musliman Maska e eldonel
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Prishtina
  Postime
  1,226
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  se pari pajtohem qe tema eshte gabim ne aspektin e ndarjes
  kurse agjerimi eshte pun e fsheht dhe nuk e din askush se kush agjeron me te vertet kete e di vetem Allahu mirepo ka shum bektashi qe jan ne deregje edhe shum nga ana jon poashtu mirepo une nuk pajtohna me ate qe thot se lejohet pirja e alkoolit ne asnje menyre sepse ky eshte urdher i Allahut dhe ktu s ka kush te hyje po flas per veten time qdo thenje qe eshte ne kundershtim me fjalen e Allahut dhe hadithin e pejgammberit tek une eshte e pavler dhe nuk e marr per veten time flas per nga ana e dinit ndoshta me kuptoni edhe nje keshill gjat diskutimit pak saber ma bani hallall nese i pengon dikujt

 14. #214
  Besimtar Musliman Maska e eldonel
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Prishtina
  Postime
  1,226
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga bAsKiA Lexo Postimin
  Kuranin munesh me e marr ne dy levele... ke ate qka shkruan dhe nje demethanje me te thell... pershembul thejra popullore "po mundohet me gjet kime ne vo"... a mundesh me gjete kime ne vez? jo... po dikush e merr ket Kallyp dhe disa e kuptojn se cka po don me thane.. edhe ajo eshte qe po mundohesh te gjesh dicka keq ne nje send perfek.. kupton?
  kjo eshte diference ne interpretimin e kuranit
  eshet fakt qe une e marr si te till pse ne tani te ja japim kuptimin si te dojm apo si eshte. Kurani eshte i qarte
  un nuk pajtohem aspak me ju ne lidhje me pirjen e alkoolit kjo eshte e ndaluar dhe si te till e marr kaq kisha

 15. #215
  Perjashtuar
  Antarsuar
  31-01-2003
  Vendndodhja
  Vlore Al
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  4
  23 falenderime n 23 postime
  ocean cu bere

 16. #216
  Besimtar Musliman Maska e eldonel
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Prishtina
  Postime
  1,226
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  mua me qudit fakti kur eshte qeshtja e agjerimit sidomos ne kosov se ne shqiperi ma shum i japin rendesi agjerimit te matemit se agjerimit te ramazanit dhe kjo me te vertet me qudit a eshte arsye pse ata nuk e dine qe e kan te obliguar agjerimin e ramazanit apo qfare le te ma shpjegon dikush qa a puna tyre dine kush ? a eshte qeshtja qe nuk e din per obligim nuk ju tregojn se mua me habit fakti i njejti person me majt matem e mos me agjeru ramazanin kjo me duket absurde ky eshte urdher i Allahut, e me majt matem per shkake te zise qe mban per ndodhine e qerbelase mbaht matemi per kete arsye apo qka ?
  Me te vertet me bisedu me keta te Kosoves s din njeri qa me ju tha
  ne ramazan hajn e pijn pa kurfar gajle
  per kuran thojn jo ky nuk eshte ai i verteti te vertetin e ka shehi po nuk ja tregon te tjereve sepse s ban mu ba kret sheha
  ne deregje subhanAllah prijesat e tyre me gjithe ta qe per pare nuk e kallzojn hakin se ja kana me ju qu pare e tani me ju kallzu s ju qo kush
  besimi ne sheha qe ata nuk rrjen kurr qa a more kjo pun pse qa ka ai qe s rren
  o only truth qa i thu more ti ksaj pune pse se kallzojn hakin ata sheha te tyre ?

 17. #217
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-10-2004
  Vendndodhja
  Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
  Postime
  700
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga eldonel Lexo Postimin
  mua me qudit fakti kur eshte qeshtja e agjerimit sidomos ne kosov se ne shqiperi ma shum i japin rendesi agjerimit te matemit se agjerimit te ramazanit dhe kjo me te vertet me qudit a eshte arsye pse ata nuk e dine qe e kan te obliguar agjerimin e ramazanit apo qfare le te ma shpjegon dikush qa a puna tyre dine kush ? a eshte qeshtja qe nuk e din per obligim nuk ju tregojn se mua me habit fakti i njejti person me majt matem e mos me agjeru ramazanin kjo me duket absurde ky eshte urdher i Allahut, e me majt matem per shkake te zise qe mban per ndodhine e qerbelase mbaht matemi per kete arsye apo qka ?
  Me te vertet me bisedu me keta te Kosoves s din njeri qa me ju tha
  ne ramazan hajn e pijn pa kurfar gajle
  per kuran thojn jo ky nuk eshte ai i verteti te vertetin e ka shehi po nuk ja tregon te tjereve sepse s ban mu ba kret sheha
  ne deregje subhanAllah prijesat e tyre me gjithe ta qe per pare nuk e kallzojn hakin se ja kana me ju qu pare e tani me ju kallzu s ju qo kush
  besimi ne sheha qe ata nuk rrjen kurr qa a more kjo pun pse qa ka ai qe s rren
  o only truth qa i thu more ti ksaj pune pse se kallzojn hakin ata sheha te tyre ?
  Eldonel mbasi mu ke drejtu mu po te pergjigjem pak se edhe kohe spo kam a shume dynjallaku na ka rroke per para si thojm ne ne Kosove.

  Une gjithmone e kam thene nje gje ne kete forum se disave nga grupet e juaja po edhe ti nuk je a imun ndaj kesaj semundje. Semundjes se kritikes vetem per te tjeret , sakica (sepata) ju rreh vetem per te tjeret ; Kjo eshte haku e verteta.

  Une di me llogarite pak edhe veprat e tjereve (te grupeve te besimtarve qe i keni ) di me i llogarite edhe ata qe ju i kritikoni shume.
  Mu po me dalin krejt tjera shifra bre vllla edhe realitetin me dal me e shiqu eshte krejt tjeterka se ka propagandoni ju ketu.

  Ju kam thene ne qofte se mundeni me bere nje llogaritje te gjitha grupeve dhe ti shiqoni mire se sa po falen sa po japin sadake ,sa njerez kane grupet qe jane te devotshem etj;etj .

  Sa per Kuran kane gabuar edhe tre khalifate e pare e spo gabojn disa njerez te thjeshte ne Kosove apo dikun tjeter.Lexoj hadithat sahih te buhariu dhe muslimi ku po thojn se ju mungojn disa sure apo jau kane ngrene shtazet disa sure.

  Apo ndoshta e kan pas qellimin se Kuranin e vertet duhet me e dite sikur qe e kane ditur Muhamedi a.s dhe elita islame .
  Kuranin duhet me e dit edhe me e lexuar ,kuptuar vepruar simbas tij e jo vetem ta lexojm literarisht sikur qe po bejn disa.
  Kurani nuk ka qene i shkruar ne fillim sikur qe eshte sot ;Kurani ka ardh si shpallje Muhamedit a.s dhe Muhamedi dhe elita islame e kane kuptuar Kuranin ashtu si duhet .

  Po ka gabime si jo tek besimtaret ne Kosove dhe ne te gjitha viset tona pa marre parasysh se cilit grup ,por une i kuptoj kto gabime se gjithe ate shtypje qe ka pas populli jone ,gjithe ate komunizem qe e kemi pas i ka lene pasojat e veta.
  Por nuk mundem me i kuptuar fewat e bin bazav qe kane pas shkolle shume e kane qene te lire e thojn ne kete shekull se toka eshte e rrafsht

  Pyeti "dijetaret" se sa gjera po fshihen nga historia e muslimanve , pse dridhen disa "dijetar " si te permendet tragjedia e qerbelase .

  Shkova ne pune tash ishalla shkruajm ma vone

 18. #218
  Besimtar Musliman Maska e eldonel
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Prishtina
  Postime
  1,226
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga only truth Lexo Postimin
  Eldonel mbasi mu ke drejtu mu po te pergjigjem pak se edhe kohe spo kam a shume dynjallaku na ka rroke per para si thojm ne ne Kosove.

  Une gjithmone e kam thene nje gje ne kete forum se disave nga grupet e juaja po edhe ti nuk je a imun ndaj kesaj semundje. Semundjes se kritikes vetem per te tjeret , sakica (sepata) ju rreh vetem per te tjeret ; Kjo eshte haku e verteta.

  Une di me llogarite pak edhe veprat e tjereve (te grupeve te besimtarve qe i keni ) di me i llogarite edhe ata qe ju i kritikoni shume.
  Mu po me dalin krejt tjera shifra bre vllla edhe realitetin me dal me e shiqu eshte krejt tjeterka se ka propagandoni ju ketu.

  Ju kam thene ne qofte se mundeni me bere nje llogaritje te gjitha grupeve dhe ti shiqoni mire se sa po falen sa po japin sadake ,sa njerez kane grupet qe jane te devotshem etj;etj .

  Sa per Kuran kane gabuar edhe tre khalifate e pare e spo gabojn disa njerez te thjeshte ne Kosove apo dikun tjeter.Lexoj hadithat sahih te buhariu dhe muslimi ku po thojn se ju mungojn disa sure apo jau kane ngrene shtazet disa sure.

  Apo ndoshta e kan pas qellimin se Kuranin e vertet duhet me e dite sikur qe e kane ditur Muhamedi a.s dhe elita islame .
  Kuranin duhet me e dit edhe me e lexuar ,kuptuar vepruar simbas tij e jo vetem ta lexojm literarisht sikur qe po bejn disa.
  Kurani nuk ka qene i shkruar ne fillim sikur qe eshte sot ;Kurani ka ardh si shpallje Muhamedit a.s dhe Muhamedi dhe elita islame e kane kuptuar Kuranin ashtu si duhet .

  Po ka gabime si jo tek besimtaret ne Kosove dhe ne te gjitha viset tona pa marre parasysh se cilit grup ,por une i kuptoj kto gabime se gjithe ate shtypje qe ka pas populli jone ,gjithe ate komunizem qe e kemi pas i ka lene pasojat e veta.
  Por nuk mundem me i kuptuar fewat e bin bazav qe kane pas shkolle shume e kane qene te lire e thojn ne kete shekull se toka eshte e rrafsht

  Pyeti "dijetaret" se sa gjera po fshihen nga historia e muslimanve , pse dridhen disa "dijetar " si te permendet tragjedia e qerbelase .

  Shkova ne pune tash ishalla shkruajm ma vone
  me duket qe me ke keqkuptuar pak une desha te thoja qe nuk e din per obligim pra shehat nuk ju tregojn per obligim qe e kane ramazanin dhe si te tille e marrin mirepo ka edhe disa qe lexojn e agjerojn ramazanin mirepo ketu eshte qeshtja se atyre nuk ju kallzohet haki se matemin me agjeru aq shum e ramazanin jo ramazani ka rendesi me te madhe dhe nga kjo edhe mund te aludosh se atyre haku nuk ju tregohet edhe thenja per kuranin nuk vje nga ta nga populli por kete jua kane thene se ku e di ai a e ka shehi te vertetin a kush
  tek ne shumica e dine per obligueshmerine e ramazanit dhe askush nuk thot qe muslimani se kam obligim edhe pse nuk e agjerojn ajo eshte qeshtje e tyre e di qe edhe tek ne ka qe se agjerojn mirepo dallimi qendron se te gjithe hoxhallart tek en ua thojn qe e kane obligim per me agjeru kurse ne anen tjeter qendron e kunderta ndoshta tani me kupton me mire
  per dijetart nuk kane qka mu dridh per rastin e qerbelas u ba qa u ba edhe pse thenja e disave se ne jemi te gjithe fajtor per ate rast pas atyre, pse ne kemi faj qe ne ate kohe paska vra nipin e pejgamberit a.s dikush mirepo ketu ka edhe shum elemente te krishtereve me thenjen e tyre se pasi ka bere Ademi a.s mekat keta tjeret pas tij te gjithe kane qene mekatar deri sa ka ardh Isa a.s per te ja fal mekatet kret njerzimit kinse qe vje kjo thenje nga te krishteret kurse nga keto grupe vje po e njejta shprehje se ne jemi fajtor te gjithe per vrasjen e nipit te Pejgamberit a.s dhe gjate majtjes te matemit menyra te lene me kuptu te duket shum e ngjajshme me ortodokset ne disa elemente tek lutja ne drejtimin e ewliave poashtu sikur te te krishteret dhe me duket se ka nje perzierje
  per keto te tre khalifet e pare ku gjenden keto te buhariu a ben me dite ?
  Ndryshuar pr her t fundit nga eldonel : 24-01-2008 m 11:21

 19. #219
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-10-2004
  Vendndodhja
  Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
  Postime
  700
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga eldonel Lexo Postimin
  me duket qe me ke keqkuptuar pak une desha te thoja qe nuk e din per obligim pra shehat nuk ju tregojn per obligim qe e kane ramazanin dhe si te tille e marrin mirepo ka edhe disa qe lexojn e agjerojn ramazanin mirepo ketu eshte qeshtja se atyre nuk ju kallzohet haki se matemin me agjeru aq shum e ramazanin jo ramazani ka rendesi me te madhe dhe nga kjo edhe mund te aludosh se atyre haku nuk ju tregohet edhe thenja per kuranin nuk vje nga ta nga populli por kete jua kane thene se ku e di ai a e ka shehi te vertetin a kush
  tek ne shumica e dine per obligueshmerine e ramazanit dhe askush nuk thot qe muslimani se kam obligim edhe pse nuk e agjerojn ajo eshte qeshtje e tyre e di qe edhe tek ne ka qe se agjerojn mirepo dallimi qendron se te gjithe hoxhallart tek en ua thojn qe e kane obligim per me agjeru kurse ne anen tjeter qendron e kunderta ndoshta tani me kupton me mire
  per dijetart nuk kane qka mu dridh per rastin e qerbelas u ba qa u ba edhe pse thenja e disave se ne jemi te gjithe fajtor per ate rast pas atyre, pse ne kemi faj qe ne ate kohe paska vra nipin e pejgamberit a.s dikush mirepo ketu ka edhe shum elemente te krishtereve me thenjen e tyre se pasi ka bere Ademi a.s mekat keta tjeret pas tij te gjithe kane qene mekatar deri sa ka ardh Isa a.s per te ja fal mekatet kret njerzimit kinse qe vje kjo thenje nga te krishteret kurse nga keto grupe vje po e njejta shprehje se ne jemi fajtor te gjithe per vrasjen e nipit te Pejgamberit a.s dhe gjate majtjes te matemit menyra te lene me kuptu te duket shum e ngjajshme me ortodokset ne disa elemente tek lutja ne drejtimin e ewliave poashtu sikur te te krishteret dhe me duket se ka nje perzierje
  per keto te tre khalifet e pare ku gjenden keto te buhariu a ben me dite ?
  Ti vete po keqkuptohesh edhe goxha shume.

  Pike se pari matemi nuk eshte vetem agjerim as nuk eshte i obliguar por i preferuar. Matem do te thote te perkujtosh vuajtjet e deshmorve te qerbelase dhe vuajtjet e pejgamberve qe kane ndodhur ne keto 10 dite.

  Shume musliman nuk i kryejn shume obligime fetare por i kujtojn dhe nuk i harrojn vuajtjet persekutimet e elites islame.
  Edhe ti ne mos u falsh askush nuk mundet me te thene se bere gabim pse i perkujtove vuajtjet jeten e Muhamedit a.s dhe elites islame.
  Ketu eshte dallimi ndermjet teje si i kupton gjerat dhe si jane ne realitet.
  Muslimanet ma se pari i mundohen me e kuptuar islamin e sa ma shume e kuptojn edhe ma shume bejn adhurim ( i mbajn ritet fatere).

  Edhe une ti gjej me qindra gjera qe hoxhallaret e juaj nuk ju tregojn xhematit ashtu si duhet per fene islame .Nuk eshte puna ve ti kritikojm disa tjere.
  Shiqo forumin me lart qe e keni jane me dhjetra tema per ibni tejmijen e ndoshta vetem nje teme per obligimin qe e kemi per zekat.
  A zekati nuk eshte nje nga kushtet e islamit apo ndoshta duhet te flasim vetem per ramazan se ne kete menyre mund te thuani se i keni agjeruar disa dite dhe duhet me i shitur mend te gjitheve tash.
  O po shihesh edhe ramazani i disave shume mire po nuk e di pse po mundoheni me paraqit veten e juaj keshtu se ,thu qe e keni bere namin qe po agjeroni ,shumica flejn deri ne gjys te dites e kur zgjohen nuk ju mbesin as edhe dy tri ore deri ne iftar, shumica vetem sa e shtojn peshen ne kete muaj e ne tjetren ane as nuk pyesin per fukarate qe ndoshta i kane ne familjen e afert

  Ato ka ke shkruajt per krishteret as edhe ti nuk din me e shpjeguar , nje keshile mos fantazo shume ,kush te ka thene se ti ke faj qe ka ndodh ngjarja e qerbelase , kush te ka thene se muslimanet bejn sikur krishteret .

  Lexoj hadithet te buhariu ,gjej anglisht se shqip nuk e di se ne fare numra gjenden.

  Vol .8 book 82 number 816 edhe number 817
  Vol 4 book 52 number 69.

  Existon edhe nje hadith ku thuhet se dhia apo devja jau ka ngrene nje sure dhe keshtu ju ka humbur .
  Existojn edhe hadithe tjera por nga kompilues tjere prej grupeve te juaja ku thuhet qe ka pas ma shume sure dhe ajete , se ky Kuran nuk eshte as nje e treta e Kuranit origjinal etj,etj.

 20. #220
  Besimtar Musliman Maska e eldonel
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Prishtina
  Postime
  1,226
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga only truth Lexo Postimin
  Ti vete po keqkuptohesh edhe goxha shume.

  Pike se pari matemi nuk eshte vetem agjerim as nuk eshte i obliguar por i preferuar. Matem do te thote te perkujtosh vuajtjet e deshmorve te qerbelase dhe vuajtjet e pejgamberve qe kane ndodhur ne keto 10 dite.

  Shume musliman nuk i kryejn shume obligime fetare por i kujtojn dhe nuk i harrojn vuajtjet persekutimet e elites islame.
  Edhe ti ne mos u falsh askush nuk mundet me te thene se bere gabim pse i perkujtove vuajtjet jeten e Muhamedit a.s dhe elites islame.
  Ketu eshte dallimi ndermjet teje si i kupton gjerat dhe si jane ne realitet.
  Muslimanet ma se pari i mundohen me e kuptuar islamin e sa ma shume e kuptojn edhe ma shume bejn adhurim ( i mbajn ritet fatere).

  Edhe une ti gjej me qindra gjera qe hoxhallaret e juaj nuk ju tregojn xhematit ashtu si duhet per fene islame .Nuk eshte puna ve ti kritikojm disa tjere.
  Shiqo forumin me lart qe e keni jane me dhjetra tema per ibni tejmijen e ndoshta vetem nje teme per obligimin qe e kemi per zekat.
  A zekati nuk eshte nje nga kushtet e islamit apo ndoshta duhet te flasim vetem per ramazan se ne kete menyre mund te thuani se i keni agjeruar disa dite dhe duhet me i shitur mend te gjitheve tash.
  O po shihesh edhe ramazani i disave shume mire po nuk e di pse po mundoheni me paraqit veten e juaj keshtu se ,thu qe e keni bere namin qe po agjeroni ,shumica flejn deri ne gjys te dites e kur zgjohen nuk ju mbesin as edhe dy tri ore deri ne iftar, shumica vetem sa e shtojn peshen ne kete muaj e ne tjetren ane as nuk pyesin per fukarate qe ndoshta i kane ne familjen e afert

  Ato ka ke shkruajt per krishteret as edhe ti nuk din me e shpjeguar , nje keshile mos fantazo shume ,kush te ka thene se ti ke faj qe ka ndodh ngjarja e qerbelase , kush te ka thene se muslimanet bejn sikur krishteret .

  Lexoj hadithet te buhariu ,gjej anglisht se shqip nuk e di se ne fare numra gjenden.

  Vol .8 book 82 number 816 edhe number 817
  Vol 4 book 52 number 69.

  Existon edhe nje hadith ku thuhet se dhia apo devja jau ka ngrene nje sure dhe keshtu ju ka humbur .
  Existojn edhe hadithe tjera por nga kompilues tjere prej grupeve te juaja ku thuhet qe ka pas ma shume sure dhe ajete , se ky Kuran nuk eshte as nje e treta e Kuranit origjinal etj,etj.
  qetu te hadithet tregom ne cilen pjes gjindet dhe qfare numri kane hadithet
  qeshtu qysh mi ki shkru s po muj mi gjet tregom vetem ne cilen pjes dhe numrin e hadithit ose qe din me perkthy perktheje dhe postoje

Faqja 11 prej 33 FillimFillim ... 91011121321 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Si i festojne Pashket besimtaret Ortodokse
  Nga Matrix n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 29-03-2010, 17:57
 2. Besimi dhe besimtari
  Nga Fjala e drejte n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 15-12-2004, 15:41
 3. Pershkrimi i parajses ne Kuran
  Nga deshmuesi n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 07-07-2003, 15:18

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •