Close
Faqja 33 prej 33 FillimFillim ... 23313233
Duke shfaqur rezultatin 641 deri 650 prej 650
 1. #641
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,652
  Faleminderit
  633
  178 falenderime n 161 postime

  Pr: Nga dallojn besimtart bektashinj nga besimtart myslyman?

  Perse shqiptare martohen me serbe apo maqedonas....

  Se flet tironce ky pennisDERRI.....
  RRACE e FLLIQT...te jete prezente <kujdestari>.
  Fetarisht: shkerdhe mjekerisht derisa sa ta gjesh fjalen!

 2. #642
  i/e regjistruar Maska e Urimy-meraga
  Antarsuar
  23-04-2011
  Vendndodhja
  Hijen e drites
  Mosha
  27
  Postime
  223
  Faleminderit
  7
  2 falenderime n 2 postime

  Pr: Nga dallojn besimtart bektashinj nga besimtart myslyman?

  Haxhi Bektash Veliu-I Shehjte Sufi-ka thn rrugt pr tek Allahu jane aq sa numri i krijesa qe AI ka krijuar.''
  Informacioni i kesaj eshte nga libri i tij ''Makalat'' qe ne kuptim do te thote ''Pozit'' ose Libri i pozitave i perkthyer nga Esad Xhoshan,nje hersh libri permban edhe biografin e Haxhi Bektash Veliut si shtojce nga Esad Xhoshan qe na ka tejkaluar ne nje aksident trafiku ne Australi.
  Si dhe ne liber permendet diqka shume mire lidhje me alkolin qe nje pike alkooli ra edhe ai vend u be i ndaluar diqka(keshtu diqka permendet) sepse ne ate pike pate Djallzi-Ligsi pra jo zemrim e as meshire se edhe ne ne gjendje zemerimi djalli mallkuar qofte largohet por prap bazamenti eshte Meshira,e kjo pat ndhodhur ne kohn kur jetoj i Mbreti i te Shejntve Sufi qe u msua nga Profeti i Mshirs e paqja qofte mbi keta edhe pse se nuk ka dyshim se sht.

 3. #643
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,652
  Faleminderit
  633
  178 falenderime n 161 postime

  Pr: Nga dallojn besimtart bektashinj nga besimtart myslyman?

  allahu e din mas miri.

 4. #644
  i/e regjistruar Maska e Urimy-meraga
  Antarsuar
  23-04-2011
  Vendndodhja
  Hijen e drites
  Mosha
  27
  Postime
  223
  Faleminderit
  7
  2 falenderime n 2 postime

  Pr: Nga dallojn besimtart bektashinj nga besimtart myslyman?

  Citim Postuar m par nga martini1984 Lexo Postimin
  allahu e din mas miri.
  Epo njeriu nuk eshte krijuar q ti dije(dituri/informacion) te gjitha.

 5. #645
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,652
  Faleminderit
  633
  178 falenderime n 161 postime

  Pr: Nga dallojn besimtart bektashinj nga besimtart myslyman?

  Citim Postuar m par nga Urimy-meraga Lexo Postimin
  Epo njeriu nuk eshte krijuar q ti dije(dituri/informacion) te gjitha.
  Besimtaret bektashiane mbi te gjitha kane qene edhe Patriote ne krahasim me mjekrra turke.
  Per sot nuk kam garanci.....allahu e din mas majri.

 6. #646
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  979
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: Nga dallojn besimtart bektashinj nga besimtart myslyman?

  1.Besimtaret Bektashinj adhurojne varret a djajve qe kishin njerezit e mire dikur, kurse Myslimanet ndjekin djajte e gjalle duke shpresuar prej tyre, kur dihet se ku te cojne. po te masesh Tyrben e Aliut ne mes te saj do gjesh varrin e atij qe tradhetoi tek djalli i madh apo keshilltari i Muvaviut.
  2.Bektashinjte besojne se Irani dhe Aliu ishin profeti i vertete, cytje direkte nga Ibliset, kurse Myslimanet besojne se Meka pa imamet qe ndjekin djajte, te cilet duhet ti kishin vrare tashme po te mos i qetesonte Allahu, nuk eshte e shenjte. Dihet nga njerezit e mire, qe Muhamedi ka qene evlija dhe Kurani ka qene fjale e djajve kurse hadithe e tij te verteta kane qene mesime nga Hyji dhe se Profeti i madh Ahmedi i Sirise nuk ka ardhur ende dhe eshte prej gjak Mbreti edhe pse djajte duan te shkaterrojne Sirine, ne fakt.
  3.Bektashinjte nuk e njohin Zotin, ne zemrat e tyre nuk ka as edhe besim te shtrember per Hyjin por shpresojne per perfitime duke kryer rite te veshtira. Myslimanet kane ne termin e sakte te Hyjit, imazhin e Qenies apo te nje personi te madh dhe te frikshem, qe nuk eshte besim i paster por i pranueshem sepse nuk ka besim tjeter me dhe sepse eshte besimi i Profetit te tyre Ismailit.

 7. #647
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-09-2017
  Postime
  5
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Nga dallojn besimtart bektashinj nga besimtart myslyman?

  Pershendetje,

  Shoh se jepen shume info persa i perket Besimit Bektashian. Kush tha qe Bektashianet hane mishin e derrit...etj info budalliqe pa fund?
  Bektashianet jane zbatues te kuranit dhe te fjales se Muhammedit dhe kjo tregon qe ska vend per te shpifur pa marre info te sakte rreth ketij besimi.

  Ne librin e baba Rexhepit jane te shkruar qarte rregullat e bektashizmit. Lexoni Librin Misticizma Islame dhe Bektashizma.

 8. #648
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-09-2017
  Postime
  5
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Nga dallojn besimtart bektashinj nga besimtart myslyman?

  Prsh,

  Bektashianet besojne tek Allahu dhe Profeti Muhammed a.s dhe jo tek Aliu si profet i tyre. Lexo me shume se nuk paske informacion.

 9. #649
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-01-2019
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Nga dallojn besimtart bektashinj nga besimtart myslyman?

  psh. qe nje koh shikoj pos ofendimeve nuk shoh asgje.
  sdij qka ju pengojn bektashit juve aq shum te sigurt e keni se bektashijve sju pengoni ju as kerkush. te gjith jan te qet nuk flasin per kerkan vetem shikone nese mundeni me gjet ndonje sheh qe del flet per hoxhen keq ska ndodh as nuk dot ndodh a hogjallart sit dalin para kamerave vetem nqet tem kan qef me nejt. shehu ska koh as nuk don tket koh per ofendime . shehu fal 5 vaktet shehu ban ziker qe deri me tash hogjallart si kam nij ja kan nis meu vidijesu qka esht . deri me 70 mij her qdo te ejte thon la ilah ilallah . shehu ka lexu kuran ka studiju kuranin . kam nij qe thojn qka ban shehu? shko ma mir te hogja te kqyr a ki sehire me kuran ?!!! tash athu qka e pasken ba hogjallart kuranin ashtu ? me kuran knjom dov jo me kqyr sehire aty jan fjalt e Allahut. me nje fshat ne luft jan mundu me kall tyrben shkijet asnje arm sju ka punu me or kan nejt para saj....shikoni a ka naj tyrbe te kallne pre lufte? ju lutna mos merri me bektashi por lexoni lexoni se shehu se hup kohen e tij ai qdo here kryn obligimet e veta . njeriut i ka ardh malli shtepis ka ndertu shuuum shum mas disa kohe ka marr vesh qe esht kan ndihm e shehut. lexoni ju lutem nese doni meu kan te ditun lexoni studioni .

 10. #650
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-01-2019
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Nga dallojn besimtart bektashinj nga besimtart myslyman?

  bektashit se han mishin e derrit. bektashit luten te Zoti vetem se nuk krenohen me veten sikur tjert ja kan friken Allahut shum qdo her jam nij tuj thon Allah per ty shyqyr. ne prizren ne teqe u ardh pasardhsi pregamerit me nje grup shokesh kan marr abdes dhe kan hyj ne teqe. ka tregu se kush esht ...athu pse u ardh bash qaty?!! ai e din mas miri

Faqja 33 prej 33 FillimFillim ... 23313233

Tema t Ngjashme

 1. Si i festojne Pashket besimtaret Ortodokse
  Nga Matrix n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 29-03-2010, 17:57
 2. Besimi dhe besimtari
  Nga Fjala e drejte n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 15-12-2004, 15:41
 3. Pershkrimi i parajses ne Kuran
  Nga deshmuesi n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 07-07-2003, 15:18

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •