Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 12
 1. #1
  Harambash Killer Maska e Gameness
  Anėtarėsuar
  13-03-2006
  Vendndodhja
  Aty-ktu... por, parasegjithash nė "kullėn e fildisht".
  Postime
  623

  Thumbs up Peppa Marriti Band (Rock-Arbėresh)

  Tung tė gjith bashkatdhetarėve tė mi pėrtej oqeanit,

  e zbulova rastėsisht nė kohėt e fundit njė rock-band nga Italia e jugut, saktėsisht nga Kalabria. Ėshtė ky njė grup i pėrbėr nga 6-7 arbėresh, qė kėndojnė nė shqip...
  Kėndojn nė shqip pas 500 vjet qė jetojn nė Itali; e tash si tash kan emra Italian, por gjaku qė rrjedh nė venat e tyre ėshtė akoma gjak Shqiptari, dhe kta djelmosha mburrėn me kėt!!!

  Muzika rrjedh shum mir, ėshtė e bukur e melodike, shum idea pėr kėngėt e tyre i morrėn nga folklori yn i pasur: nė kėngėn numėr 2 "Oj Manu Chao" tė albumit, grupi muzikor e pėrmend edhe Kosovėn ton tė dashur...

  Keni mundėsi ti dėgjoni shkurtimisht punimet e tyre nė Internet-Faqen qė ėshtė

  "peppamarriti.com"

  tung e sė shpejti

  "RROFT-KOMBI-YN-ANĖKĖND-NĖ BOT"
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Gameness : 13-03-2006 mė 06:39

 2. #2
  Trusti i Lulelakres Maska e Tulipani Zi
  Anėtarėsuar
  02-09-2004
  Vendndodhja
  Aty ku mos qofsha
  Postime
  412
  Shume bukur. Muzike si kjo as ne Shqiperi nuk gjen sot. Sa inat qe s'e gjen dot nje CD te tyre ne Amerike.
  BRIGADA E KUQE PERJETE

 3. #3
  Harambash Killer Maska e Gameness
  Anėtarėsuar
  13-03-2006
  Vendndodhja
  Aty-ktu... por, parasegjithash nė "kullėn e fildisht".
  Postime
  623

  Smile

  mir e ki Tulipan i Zi,

  edhe un jam nga Zvicra, ata pikėrisht jan nė Kosenc, por rrash nė kontakt me ta, dhe ja lypa CD-n pėrmjes e-mailit tė tyre.

  p.s. edhe un besoj qė muzika rrjedh shum shum mir, me plot tingulla folklorike...

  bye

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e ELBASANLLIU
  Anėtarėsuar
  31-05-2002
  Vendndodhja
  ATJE
  Postime
  91
  me te vertete muziaka e tyre ishte shume e mire...dhe tekstet kuptimbajtese origjinal...bravo per shqiptaret qe edhe 500 vjet nen influencen e perendimit vazhdojne te rimekembin kulturen tone...
  U BA CA U BA LENE MA....

 5. #5
  Trusti i Lulelakres Maska e Tulipani Zi
  Anėtarėsuar
  02-09-2004
  Vendndodhja
  Aty ku mos qofsha
  Postime
  412
  Me ne fund arrita ta blej CD-ne e tyre. Ma derguan me poste nga Italia ne New York dhe pagova $15 (10 euro per ata qe jane Evrope). Nqs dikuhs eshte i interesuar mund ti kontaktoje. Jane shume cuna korrekte.
  Albumi eshte shume i bukur.

  http://www.arbitalia.it/musica/2005/...ockarbresh.htm
  BRIGADA E KUQE PERJETE

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Postime
  2,659
  Nuk punon linku Tulipo.

  Bravo atyre qe kane rujt kulturen tone, dhe bravissimo italianeve qe i kane krijuar te gjitha kushtet per ta rujt dhe nuk kane kerku ti asimilojne si greket injorante.

  Po ata dy cunat qe kane kenduar nje kenge arbereshe ne festival nga viti 95, e mban mend njeri emrin e grupit dhe titullin e kenges. Ka qene shume e bukur

 7. #7
  Peppa Marriti - Rockarbėresh

  http://www.celeste.it/peppamarriti.htm
  http://www.peppamarriti.com  pėr nismėn e meritojnė pėrgėzimin, po nga ana artistike duan shumė punė. nuk ka pse tė bien nė grackėn e ethnic-ut afro-latin siē duken se kanė rėnė. baza folklorike e traditės sė tyre tė paktėn s'tė le shkak tė zgjedhėsh kėsoj shtigjesh.
  Alle Serben müssen sterben

 8. #8
  Citim Postuar mė parė nga D&G Feminine
  Po ata dy cunat qe kane kenduar nje kenge arbereshe ne festival nga viti 95, e mban mend njeri emrin e grupit dhe titullin e kenges. Ka qene shume e bukur
  Kozimo dhe Damiano Skaravalione - Njė serenatė pėr tij


  dhe halldupat shallvaregjerė qė kishim nė festivalin mediokėr me jurinė mediokre atė vit duke zgjedhur mes mediokritetit qė quhet "muzikė shqiptare"... e duke i lėnė kėta si alienė ndėrkohė qė ishin pėrfaqėsuesit mė tė pastėr tė asaj qė duhet tė jetė "muzikė shqiptare"
  ---

  IL FESTIVAL DELLA CANZONE ARBERESHE: CONTINUA IL SUCCESSO

  Il 21 agosto scorso si č svolta la pił grande manifestazione musico-culturale che coinvolge ogni anno gran parte della popolazione arbereshe della Calabria e d’Italia. Il festival, organizzato dall’amministrazione comunale di San Demetrio Corone e l’Associazione Festival, ha la capacitą di richiamare da ogni parte intellettuali, poeti, musicisti e soprattutto il popolo sandemetrese, che attende con trepidazione ed entusiasmo di conoscere i nuovi testi e le nuove melodie.

  Con la veterana esperienza Gennaro De Cicco ha presentato i cantanti del 23° festival che hanno tutti indistintamente offerto all’uditorio brani arbresh dalla musicalitą che affascina perfino chi non č arbresh.

  Dodici le canzoni partecipanti e tre le premiate, ma tutte meritevoli della popolaritą, per il tema proposto, l’amore, la memoria e la nostalgia.

  I cantanti sono stati Anna Madeo, Emiliana Oriolo, Cristina Paloli e Michele Baffa, Vincenzo Guaglianone, Michele Bloise, Il Gruppo artistico “Zjarri i ri”, Gennaro Rizzo e Vittorio Giordano, Raffaele Bloise, Claudio La Regina, i tre fratelli Scaravaglione, Giorgio La Valle, Anna Linda Spinelli ed Emanuele Manes con il gruppo "Yjest-Stelle”.

  La prima classificata č stata “E bukura vashes, e bukura Gjitoni” (Bella fanciulla, bel vicinato), cantata dal Gruppo “Zjarri i ri”, testo dell’irrefrenabile cantautore Pino Cacozza, musicato da Lello Pagliaro ed Alexander Paloli, musicisti professionisti. La stessa canzone ha meritato il premio della critica “Giuseppe D’Amico”.

  La seconda canzone, il cui testo č di Nicolina Gradilone e la musica di Alexander Paloli, č risultata “Prindet thane (Le parole degli avi), cantata dalla piccola e promettente grande Cristina Paloli in tandem col grande Michele Baffa. La terza classificata, di cui testo e musica sono di Francesco Scaravaglione, č stata “Jeta ce sot ju nderrua (La vita che oggi č cambiata), interpretata dallo stesso Francesco Scaravaglione, assieme ai due fratelli Cosimo e Damiano.

  Oggi si puņ ben dire che il festival č uno strumento che intende (e ci riesce) rigenerare e rivalorizzare le tradizioni arbereshe, recuperare la memoria e l’identitą. Bene ha fatto il compianto avvocato Giuseppe D’Amico, quando nel 1980 trasformņ quell’idea in realtą.

  http://www.corrieredellasibaritide.i...04pagina06.pdf
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Legjion : 03-06-2006 mė 08:45
  Alle Serben müssen sterben

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e busavata
  Anėtarėsuar
  22-10-2008
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  4,023

  Peppa Marriti Band

  PEPPA MARRITI BAND

  asht nje Rock grup Italian ( Shqiptar nga Italia )
  antarėt e grupitr jan :
  - Paolo Imbrogno - piano, sint
  - Sergio Toscano - bateri
  - Demetrio Corino - bass & vokal
  - Nicola Pappaterra - gitarė
  - Angelo Conte - vokal & gitarė
  - Antonio Castrovillari - gitarė
  - Pino Murano - violin

  sa i perket biografis sė grupit nuk kam informata te mjaftushme , por muzika e ketij grupi po me pelqen...

  pėr ata qe e njohin gjuhen Italiane
  edhe nje pik muzikore


 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,137

  Pėr: Peppa Marriti Band (Rock-Arbėresh)  "Peppa Maritti Band", grupi arberesh qe kendon rock ne Kalabri

  Janar 2018

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,137

  Pėr: Peppa Marriti Band (Rock-Arbėresh)  Pepa Marriti Band, grupi arbėresh video mesazh pėr shqiptarėt me kėngėn "Poezia".

  Mars 2021

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,137

  Pėr: Peppa Marriti Band (Rock-Arbėresh)

  BRAVO !  PEPPA MARRITI BAND - Xhamadani Vija Vija [Official Video]

  Premiera: 1 Dhjetor 2021
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 12-12-2021 mė 17:24

Tema tė Ngjashme

 1. At Andon Bellushii, njė arbėresh mes arvanitasve tė Greqisė
  Nga dodoni nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 26-01-2015, 00:07
 2. Eparkia arbėreshe nė Kalabri
  Nga Seminarist nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 18-10-2005, 23:13
 3. Rreth emrit shqiptar?
  Nga Xhemis nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 24-10-2004, 06:24
 4. Jeronim De Rada
  Nga dodoni nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 25-03-2003, 08:30
 5. Antonio Bellushi
  Nga dodoni nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 26-02-2003, 15:36

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •