Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 29
 1. #1
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  nė Blog
  Postime
  1,121

  Guerilasit e LANC

  Keta jane guerilasit, heronj te popullit qe benin pjese ne grupet guerilase qe u krijuan ne qershor te 1942 por qe luftonin edhe me pare. Qendra e tyre ishte Tirana

  Po filloj me komandantin e guerilasve te Tiranes, Vojo Kushin, Hero i Popullit, rrene me 7 tetor 1942 tek Kodra e Kuqe pas luftimi me milicet bashke me Sadik Stavelecin dhe Xhoxhi Martinin.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 2. #2
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  nė Blog
  Postime
  1,121

  Sadik Staveleci

  Sadik Staveleci, Hero i Popullit
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 3. #3
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  nė Blog
  Postime
  1,121

  Xhoxhi Martini

  Xhoxhi Martini, Hero i Popullit
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 4. #4
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  nė Blog
  Postime
  1,121

  Kajo Karafili

  Kajo Karafili, Hero i Popullit
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 5. #5
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  nė Blog
  Postime
  1,121

  Perlat Rexhepi

  Perlat Rexhepi, Hero i Popullit
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 6. #6
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  nė Blog
  Postime
  1,121

  Misto Mame

  Misto Mame, Hero i Popullit
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 7. #7
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  nė Blog
  Postime
  1,121

  Mihal Duri

  Mihal Duri, Hero i Popullit
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 8. #8
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  nė Blog
  Postime
  1,121

  Shyqri Ishmi

  Shyqri Ishmi, Hero i Popullit
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 9. #9
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  nė Blog
  Postime
  1,121

  Nazmi Rushiti

  Nazmi Rushiti, Hero i Popullit
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 10. #10
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  nė Blog
  Postime
  1,121

  Branko Kadia

  Branko Kadia, Heroi i Popullit
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 11. #11
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  nė Blog
  Postime
  1,121

  Shyqri Alimerko

  Shyqri Alimerko, Hero i Popullit
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 12. #12
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  nė Blog
  Postime
  1,121

  Zaho Koka

  Zaho Koka, Hero i Popullit
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 13. #13
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  nė Blog
  Postime
  1,121

  Maliq Muco

  Maliq Muco, Hero i Popullit
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 14. #14
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  nė Blog
  Postime
  1,121

  Myslim Keta

  Myslim Keta, Hero i Popullit
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 15. #15
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Nuk jane guerrilas keta, jane luftetar, po mbronin vendin e tyre token e tyre. Kjo fjale shpesh here na aplikohet ne, dhe eshte megjithmend qesharake.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 16. #16
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  nė Blog
  Postime
  1,121
  Nuk jane guerrilas keta, jane luftetar, po mbronin vendin e tyre token e tyre. Kjo fjale shpesh here na aplikohet ne, dhe eshte megjithmend qesharake.
  Nuk ka kuptim negativ fjala 'guerrilas'.

 17. #17
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Guer·ril·la
  n.
  [Sp., lit., a little war, skirmish, dim. of guerra war, fr. OHG. werra discord, strife. See War.]


  1. An irregular mode of carrying on war, by the constant attacks of independent bands, adopted in the north of Spain during the Peninsular war.


  2. One who carries on, or assists in carrying on, irregular warfare; especially, a member of an independent band engaged in predatory excursions in war time.

  Note: The term guerrilla is the diminutive of the Spanish word guerra, war, and means petty war, that is, war carried on by detached parties; generally in the mountains. . . . A guerrilla party means, an irregular band of armed men, carrying on an irregular war, not being able, according to their character as a guerrilla party, to carry on what the law terms a regular war. F. Lieder.

  Besoj se ne si popull e kemi treguar veten se jemi ne gjendje te bejme lufte, derisa i beme balle mbas traktatit te Shen Stefanit 500.000 trupave Bullgaro-Serbo-Greke per te na shperbere ne katersh (per te mos thene per epokat e hershme te historise).
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Labeati
  Anėtarėsuar
  31-07-2003
  Vendndodhja
  North America
  Postime
  1,232
  Shumica e ketyre "guerrilasve" atentatore, ishin terroriste qe se kishin per gje te vrisnin shqiptaret mbas shpine, qofte edhe mik a komshi.

  Vegla qorre te P.Komuniste dhe jugosllaveve per te fut terror ne popull e per ti hape rrugen pushtetit komunist.

  Shumica e viktimave te ketyre vrasesve ishin shqiptare, disa edhe komuniste ose ish-komuniste patriote qe nuk i leverdisnin Kominternit jugosllav.

  Nje pjese ishin idealiste por qe nga manipulimi dhe keqperdorja qe ju be u shnderruan ne kriminele.

  Shumica e tyre paten te njejtin fat si te viktimave qe shkaktuan, pjesa tjeter u vrane nga ish-shoket (padronet) e vet para apo mbas lufte.

  Nuk ka kurrfare lavdie ne vrasjen e terrorin. per disa prej tyre mund te kete keqardhje se jau cuan jeten dem.

  Ti Tanhauser ben mire te nxjerrish edhe fotot e viktimave qe shkaktuan, shume prej te cileve ishin patriote qe u vrane vetem pse kishin autoritet kunder komunisteve.

 19. #19
  I come back
  Anėtarėsuar
  01-10-2005
  Postime
  345
  Keta ishin shqiptare te vertete . Por gjakun e tyre e hodhen poshte hajdutet e poshter komuniste qysh nga enver hoxha, ramis alia e deri tek fatos nano e edi rama.

 20. #20
  zemerdragoi Maska e greendrag
  Anėtarėsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė
  Postime
  272

  Lexoni pak mė shumė

  Mbani pak inatin more trima e mos sulmoni kot.
  Tanhauser pavarsisht se kisha ca hesape tė pambyllura pėr njė temė duhet tė tė pėrgėzoj pėr kėtė kėtu.
  Teoria e guerrilasve dhe partizanėve merret si metaforė e studiohet edhe nė filozofinė e sė drejtės more miq e nuk ka aspak pėr qėllim tė ulė apo tė lartėsojė dikė por studiohet pėr tiparet qė i karakterizon nė mėnyrėn e organizimit tė luftės dhe gjėra tė tjera.
  Dhe lufta e popullit tonė kundėr pushtimit nazi-fashist kishte pikėrisht kėto tipare ndėr tė cilat mund tė pėrmėnd sa pėr ilustrim mėnyrėn e sulmit nė mėnyrė tė befasishme aty ku armiku nuk e priste.
  Kush jeton per te luftuar nje armik,ka interes ta lere te jetoje.
  HENA TURRAVRAP HAPESIRASH I LEH QENIT,
  QIELLIN KAPERDIJN BABEZITSHEM RE,
  SA E KRISUR KJO EPOKE E DREQIT,
  SOT AS TRUPI IM SME NXE.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •