Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 19
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  15-08-2002
  Postime
  31

  N Arkivin Sekret t Vatikanit zbulohet dokumenti m i vjetr i gjuhs shqipe

  N Arkivin Sekret t Vatikanit zbulohet dokumenti m i vjetr i gjuhs shqipe

  Prishtin, 30 shtator - Dit m par n Arkivin Sekret t Vatikanit nga studiuesi Dr. Musa Ahmeti nga Zagrebi, u zbulua nj dorshkrim nga viti 1210, autor i t cilit sht Teodor Shkodrani. Dorshkrimi prbhet nga 208 flet, sht shkruar n pergamen dhe i tri sht n gjuh shqipe. Teksti ndahet n tri trsi: at teologjike, filozofike dhe historike. I gjith teksti sht n autograf. Autori shnon emrin dhe mbiemrin e tij si dhe vitin kur e ka mbaruar dorshkrimin.
  Me kt dorshkrim, dokumentimi i shkrimit t gjuhs shqipe shkon pr disa shekuj prpara, pra para dokumenteve t deritashme t para shqipe, si ka qen "Formula e pagzimit" (1462) dhe "Meshari" (1555).
  Pokshtu, me kt dorshkrim u vrtetuan pohimet e studiuesve albanolog dhe t udhprshkruesve t huaj se gjuha shqipe sht shkruar shum m hert se sa q sht dokumentuar deri tash
  Shqiptari nga Peja!

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Pelasgian
  Antarsuar
  16-06-2002
  Vendndodhja
  Londer
  Mosha
  53
  Postime
  391
  Gjuha Shqipe eshte shkruar edhe para 3 mije viteve, por te gjitha shkrimet i shkaterruan DORIANET, fis grek.

  Se paku deri me tani kemi nje mbishkrim i quajtur Mbishkrimi i Ishullit Lemnos, i shkruajtur perafersishte para 2600 viteve, te cilin Prof Dr Skender Rizaj e kishte perkthyer. Me siguri ne vitet e ardheshme do te zbulohen shkrime tjera. Permes ketyre shkrimeve edhe do te vuloset prejardhja e popullit Shqiptar.

  Shkronjat ne kete mbishkrim nuk jane as greke as latine.

  Me nderime,

 3. #3
  MODERATOR Maska e Letersia 76
  Antarsuar
  23-06-2002
  Vendndodhja
  OXFORD ENGLAND
  Mosha
  45
  Postime
  731
  Postuar m par nga Pelasgian
  Gjuha Shqipe eshte shkruar edhe para 3 mije viteve, por te gjitha shkrimet i shkaterruan DORIANET, fis grek.

  Se paku deri me tani kemi nje mbishkrim i quajtur Mbishkrimi i Ishullit Lemnos, i shkruajtur perafersishte para 2600 viteve, te cilin Prof Dr Skender Rizaj e kishte perkthyer. Me siguri ne vitet e ardheshme do te zbulohen shkrime tjera. Permes ketyre shkrimeve edhe do te vuloset prejardhja e popullit Shqiptar.

  Shkronjat ne kete mbishkrim nuk jane as greke as latine.

  Me nderime,
  i cili vit shte ky shkrim i vjeter !

  sehera e pare qe po e degjoj ....

  me respekt Letersia 76!
  Pr, mallkue njaj bir Shqyptari,
  Qi ket gjuh t Perends,
  Trashigim, qi na la i Pari,
  Trashigim s'i a ln ai fms;
  Edh atij i u thaft, po, goja,
  Qi e perbuz ket gjuh hyjnore;
  Qi n'gjuh t'huej, kr s'sht nevoja,
  Flet e t'veten ln mbas dore.

  AT Gjergj Fishta

 4. #4
  i/e larguar Maska e mitrovica13
  Antarsuar
  02-10-2002
  Vendndodhja
  New york city
  Postime
  22
  Mendoje se ne shqiptaret jemi te opsesionuar me te kaluaren, eshte e vertete se duhet studiuar te kaluaren ne menyre qe mos ta perseritesh por gjithashtu ne duhet te mendojme me shume per te ardhmen. Shkurte cdo njerei prej neve duhet te mendoje se cka une personalisht te beje per popullin edhe vendin.

 5. #5
  Peja o qytet i bekuar
  Antarsuar
  28-03-2002
  Postime
  310
  Duke kujtuar te kaluaren, e ndertojme te ardhmen.
  no respect whatsoever for authority - Richard Feynman.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Pelasgian
  Antarsuar
  16-06-2002
  Vendndodhja
  Londer
  Mosha
  53
  Postime
  391
  Vetem nje e kaluar e ndriquar do te na ipte mjafte drite qe ta shohim te ardhmen

  Sapo e lexova nje liber e shkruar nga ARRIAN para 1900 viteve. Vetem ne kete liber gjeta shume fakte ne kundershtim me greket. Si psh "30 000 mercenar grek ne rradhet e persianeve ishin te gatshem per lufte.

  Ky eshte vetem nje fakte qe tregon se greket gjate gjithe kohes ishin ne lufte kunder Aleksandrit.

  Te ndalemi ketu dhe tia bejme vetes kete pyetje.

  A ESHTE E MUNDESHME ABSOLUTISHTE GJITHEQKA TE JETE GREKE?, siq eshte mesuar deri me tani. Pra asgje Shqiptare. Ne gjate gjithe kohes ishim aty. Edhe me te lashte se greket.

  Psh ky shkrimtari me siper ARRIAN, i cili se pari ishte bere qytetar i Romes e me vone u be qytetar i Athines. Pra ska qene as Romak, e as Athinas. E qka mund te ishte ai. Shqiptar, Kelt apo Rumun. Ne duhet te gjejme keto pergjigje.

  Une personalishte besoj qe ai ishte Shqiptar, sepse Keltet ne kete kohe veq kishin emigruar ne veri.

  Tash jam duke lexuar nje liber tjeter. Ne nje faqe eshte nje piktur. Aty tregon se si "greket sakrifikonin nje dash para luftes, apo per tju falemderu zoterave. Ne prapavije shihet nje njeri me plise ne koke. Disa jane me plisa, disa me helmeta. Kishte edhe femra me nje kapele te ngjajshme, pak me e vogel se plisi. Eshte ne bardh e zi.


  Koha antike eshte nje dete pa fund, dhe greket jane genjeshtaret me te medhenje ne kete bote. Tash eshte koha te tregohet e verteta.

  Nderime,

 7. #7
  Peja o qytet i bekuar
  Antarsuar
  28-03-2002
  Postime
  310
  Pelasgian-
  Pra asgje Shqiptare. Ne gjate gjithe kohes ishim aty. Edhe me te lashte se greket.
  I nderuar Pelasgian, mos tij ngatrojme gjerat. Nuk mund te flasim per shqiptar para 2000 viteve por mund te flasim per ilirt si paraardhesit tone dhe mund te flasim per greket e vjeter e jo per greket e sotshme te cilet nuk jane asgje vetem sllav.
  no respect whatsoever for authority - Richard Feynman.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Pelasgian
  Antarsuar
  16-06-2002
  Vendndodhja
  Londer
  Mosha
  53
  Postime
  391
  E DUA PEJEN,

  Kendveshtrim i rendesishem. Kjo tregon per realizmin tend.

  Me vete ketu kam disa harta origjinale te vjetra 150 vjete. Ne keto harta shihen kjarte Macedonia, Epiri dhe Iliria me kufijte e percaktuar . Pra keto harta tregojne per ekzistencen e ketyre vendeve.

  Nje pyetje logjike.
  Pse te tri vendet humben nga hartat ne te njejten kohe?

  Keto tri emra humben pergjithemon nga historia per nje kohe aqe te shkurte, dhe u zavendesuan me tre emra tjere, Shqiperi, Kosove dhe Bullgari.

  Nje pyetje tjeter logjike.

  Kur kemi qene Ilir, apo Epirot, Maqedonas dhe kur jemi bere pasaardhes te tyre? Qfare viti? qfare shekulli?

  Keto tri emra jane vetem emra Gjeografik, sipas tyre eshte supozuar se ka pas popuj te ndryshem, por e verteta eshte se Shqiptaret kane jetuar ne keto vende. Ky eshte mendimi i vaso Pash Shkodranit qe une e perkrah.

  Edhe sot ne jetojme ne Shqiperi, Maqedoni dhe Kosove, por te gjithe jemi Shqptar.

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-05-2002
  Vendndodhja
  Ypsilanti Twp, MIigan, SH.B.A.
  Mosha
  58
  Postime
  226
  Shiko, shum flitet q t mos i ngatrrojm gjrat dhe, bhet pikrisht ajo, ngatarrimi i gjrave. Sot prsot nuk ka nj prmbledhje t mirfillt enciklopedike t botuar n volume mbi Albanologjin n prgjithsi q t'i mundsohej lexuesit anglisht se shqiptarhanja ka qen aty ku sht sot para grekrve. Le t fillohet ajo fushata e rehabilitimit historik Shqiptar. Gjer m sot, gjithka sht greke.
  Para disa kohe kur punoja n nj shtypshkronj un kam pezulluar botim/shtypin e nj teksti shkollor pr amerikant n 8-vjeare sepse autori i librit e kish cilsuar Nn Terzn sllave. Pasi u b korrigjimi i duhur, ather u vazhdua me botimin e saj. Pundhnsi im u zemrua me at rast se humbi nja 3-4 mij dollar nga riprsritja e puns dhe kur gjeti rastin m pushoi nga puna.
  Kjo nuk ka t bj aspak me mburrjen, se un kam br vetm punn time si shqiptar, por ka t bj me at se si ka arritur n shekuj mashtrimi historik nga grekrit e sllavt.
  Pr t gjitha trojet Shqiptare nn nj trsi Shtetrore Shqiptare, t'i shkrijm do energji!

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Pelasgian
  Antarsuar
  16-06-2002
  Vendndodhja
  Londer
  Mosha
  53
  Postime
  391
  Pellazgu

  Ide shume e qelluar per enciklopedine.

  Edhe pse tani per tani ne nuk jemi te gatshem per nje enciklopedi te till, sepse historianet tane ende duhet ti pervjelin duarte e te fillojne me hulumtime konkrete. Por se paku disa prej tyre si Skender Rizaj, Kolia, Shaban Demiraj, Nezir Myrta etj, jane seriozishte duke punuar ne kete aspekt.

  Sidoqofte mund te fillojne me pune ne ngritjen e ketij rasti dhe te shtohet e te pasurohet gjate punes se saj.

  Kete ide duhet te mundohemi ta bejme publike, neper gazeta, apo televizion, ne menyre qe te behet qeshtje serioze. Ju e dini sa pertac jane shumica e ideologeve tane.

  Kjo enciklopedi kerkon perkrahje gjithepopullore.

  Nderime

 11. #11
  Lazaratas Maska e Bel ami
  Antarsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  Lazarat
  Mosha
  42
  Postime
  1,184
  Emri Iliri nuk e zevendesua me Shqiperi.Gjate pushtimit Romak trojet e Shqiptareve te sotem u quajten Albania,gjate dyndjeve sllave Arber,Raben,Rabenski,Arbania dhe ne shek 17-18 Shqiperi qe kemi edhe sot.
  Greket skane asgje te perbashket nga ana racore me sllavet,vecse fese Orthodokse.Mos ngatroni besmin me Kombesine,dhe ne jemi Myslimane,por jo arabe.
  ... E ku thuhene ne karte
  Fjalet e Gjuhes se Zjarrte!

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Pelasgian
  Antarsuar
  16-06-2002
  Vendndodhja
  Londer
  Mosha
  53
  Postime
  391
  Te huajte na kane quajtur me emra te ndryshem Arban, Alban, Dardan, Ilir, etj, por kurr asnjehere ne histori nuk na quajten Shqiptar. As sot nuk na quajne Shqiptar.


  Une besoj se e verteta eshte ne ate se ne qfare e quajme veteveten, e jo se si na therrasin te huajte.


  Kjo eshte edhe arsyeja pse une koncentrohem vetem ne fjalen SHQIP, e jo ne nocionet gjeografike si Illiri, Epir, Macedoni, apo ne vete fiset Shqiptare si Arber, Alban, Dardan etj.


  Me nderime,

 13. #13
  i/e larguar Maska e mitrovica13
  Antarsuar
  02-10-2002
  Vendndodhja
  New york city
  Postime
  22

  Shqiptar

  Shqiptar fillon te perdoret nga koha e skenderbeut disa historian anglez qe i kam lexuar mendojne se shqiptare vjen nga fjala shkep mirepo gjthashtu kam lexuar se shqiptare vjen nga mitologjia jone.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Agim Doi
  Antarsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran, Ministria e Mbrojtjes
  Mosha
  73
  Postime
  2,799

  Pak nga t gjitha....

  ARKIVAT BOTRORE PR PROBLEMIN SHQIPTAR.
  Pr her t par prmendet ne 1808 nga gjeografi gjerman A.Zeune (cojne),emri i gadishullit t Ballkanit.Vjen nga turqishtja "ballkan-mal inati."
  Mendojeni se sa dashamirs jan pr njri tjetrin ballkanasit ?
  - N vitin 1875 n Botimin e nnt t Enciklopedis Britanike si dhe n "Times" t Londrs 1878 nuk prmendet kurr Gadishulli Ballkanik,por Gadishulli Ilir (!) Nuk prmendet as n Fjalorin e Prgjithshm Enciklopedik t shkruar n Paris m vitin 1879 nga Vivien de Saint Martin por prsri gadishulli ilir.
  - Studiuesi pr Bizantin BURY - anglez prher e prmend Gadishulli Ilir Nga del pra KOSOVA q qnka e serbve kur pasardhsit e ilirve jemi n dhe vetm n.
  - N Vjen m 1913 nj studiues kroat Millan Shuflaj shkruan tek vllimi i par "Acta et Diplomata res Albaniae mediae actatis illustrantia " q t gjitha informacionet pr kt vend e pr kt komb na i japin vetm armiqt e Shqipris...(!)
  - Ka nga shkrimet e normandve t lasht se kur erdhi n brigjet e Shqipris Robert Guiskardi , prdorej e shkruar gjuha shqipe ! Si neglizhent t till shqiptart jan t vetmit popuj t lasht t europs juglindore q nuk kan as monumente kulture dhe as arkiva kombtare.Nj dor tepr tinzare i ka plakitur ato ! Ndrsa t shkolluarit shqiptar kan punuar prher jasht teritorit etnik t saj dhe kan shkruar gjithmon n gjuh t huaj (!) Estient - familja e shquar e filologve francez sht me origjin shqiptare si sht dhe Koi Bej - "Monteskieja i osmanve " nga Kora (!)
  Ky informacion na vjen nga studiuesi i shquar gjerman Franz Babinger n vitin 1927 tek " Die Geschichtsschreiber der Osmanen ," botuar n Leipzig (fq.184).
  - Fatkeqsisht n kaprcyell t viteve 1918 kur prfundoj Lufta e Par Botrore , Sekretari i Shtetit Amerikan asokohe zotri Robert Llansing kishte prshtypjen se Shqipria ndodhej diku n Amerikn e Jugut .(!)
  - Wiliam Shakespeare skenn m t bukur t komedis s anglezve "Nata e dymbdhjet " e vendos n ILIRI .
  - N vitin 1913 kur n dhomn e lordve u pyet delegacioni shqiptar djallzisht : - ja po u japim t drejt t qeveriseni, po far do eksportoni q t paguani shpenzimet e qeveris suaj ? Dikush u prgjigj me ironi : - Gur ! Ejani vizitoni Shqiprin t shihni se sa vend i begat sht !?...( arroganc kur dihen pasurit tona). Mbajm vendin e dyt n bot pr rezervat e kromit(!).
  - N Londr m 1927 boton Paul Edmonds " To the land of the Eagle " ku Shqipria atnike quhet "kopshti shkmbor i Europs Juglindore " thot : Zotrinj t nderuar n Fushn e Martinajve q etimologjia srbe e quan Triepe - t Kosovs prodhohet 24.37 % e arit europian .
  - Po n vitin 1927 n Shtutgart Hartografi Gjerman Herbert Louis e krahason Shqiprin me Kalifornin e Jugut .Bregdetin e saj perl .
  - N vitin 1813 Lordi Brauton - mik i Lord Bayron me emrin Jacobs Hobhouse, boton " A Jorney through Albania " ( vll .I fq.137 ) tekstualisht q: Kultura e shqiptarve mund ti kishej zili dhe nga europiant m t qytetruar .
  - Ndrsa, ja se far shkruan zonja Edith Durham n 1920 tek: "Twenty Years of Balkan Tangle" apo n vitin 1905 tek
  "The Burden of the Balkans" , ( fq.,124 dhe fq.217 respektivisht krahasohet ky vend e ky popull me Uellsin e Veriut (!)
  - Kur dihet shovinizmi i Kishs Ortodokse Sllave - Jyrien de La Gravier na sjell tek "La station du Levant" n vitin 1876 vll II.fq.89 lluksin e mentalitetit shqiptar duke shkruar " ...Kombsia i bashkon shqiptart shum m tepr se sa i ndan feja ."
  - Ndrsa Hobhouse n f1q.147-148 t " A Jorney through Albania" na bn t ditur se nga viti 1878 deri m 1920 ( Lidhja e Prizrenit dhe Pushtimi Italian ) ,grekt e serbt pretendojn se nuk ekziston kombi Shqiptar (!) ... Fuqit e Mdha kan qeshur me ta. Biles nj diplomat europian i pyeti :- a ka dallim kisha greke nga kombsia greke, apo kisha srbe nga kombsia srbe ?..."
  - N vitin 1914 Weadham Peacock tek vepra e vet "Albania : The foundling State of Europe" ,(fq.177) na bn t ditur : " Vetdija europiane e njeh kombsin shqiptare.Por ndrmjet sllavve dhe tyre ka disa shekuj hakmarrjeje.Shqiptari e sheh sllavin si pushtues dhe grabits. Ndrsa sllavi e sheh shqiptarin si njeri t padshirueshm. Duke patur nj prparsi tepr t muar q sllavi sht treguar m i shkatht n shkrimet e veta, ndonse ka ardhur n mes shekujve VII e XI-t,duke e gjetur shqiptarin autokton(!),e konsideron shqiptarin si bandit dhe grabits t fshatrave sllave ( !) .N fakt -vazhdon autori - tjetr kush e ka mizn nn ksul ..."
  - W.M.Leake n vitin 1804 boton n Londr "Travels in Northern Greece" ( vll.I.fq.43 ) q " Ndrysh nga kombet e tjer t gadishullit q dallojn thellsisht besimin fetar,shqiptart nuk thon as jemi turq,as jemi t krishter , por thjesht e prerazi jemi shqiptar ! Sa dinakri treguan Akademia e Beogradit , upriloviqt , e rankoviqt kur dbuan 500 mij shqiptar gjoja se ishin turq n vitin 1956 .
  - Kleriku i Lart i Kishs Angleze Hirsi e Tij T.S.Hughes na shkruan n veprn e vet "Travels in Greece and Albania" (bot.2.vll.II.fq.108 Londr 1830 ) se Burrat m t Mdhenj t Turqis jan me origjin shqiptare(!).
  - Historiani i Kryengritjes Greke Xhorxh Finlej pasi analizon karateristikat dhe cilsit e shqiptarve n krahasim me fqinjt e vet na tregon tek "Histori of Greece " (bot.Oksford 1877 vell.VI.fq.31 ) se Shqipart e donin t vertetn dhe ishin t ndershm .
  - N librin e vet "Turkey and ist People" Edwin Pears bot.2 fq.167 n Londr vlerson 5 cilsi t shqiptarve q jan: PAVARSIA,KALORSIA,MIRSJELLJA,TOLERANCA dhe BESNIKRIA Shqiptart nuk jan turma dhe as primitiv !
  - Lexoni n revistn "ALBANIEN" botuar m 1927 n Shtugart ku Herbert Louis na citon: "N Shqipri nuk ka masa indiferente.Atje do individ sht i gatshm t marr nism t fuqishme. Shqiptari e ka ndjenjn e vetbesimit m t fort se do gj !..." Sa bajate dhe e pakrip,sa e ndryshkur dhe e mykur tingllon ajo q ligsia e diplomacis shovene e arrogante i quan shqiptart si "t pa zot pr tu vetqeverisur " .

  PSE LAKMOHET KOSOVA!?

  Pasuria e saj sht sipas shifrave t mposhtme t marra nga burimet e sigurta t Europs.
  Pb dhe Zn rreth 75.2% t Europs (50 miljon ton)
  Au, Argj, 100% t ishjugosllavis
  Galium, germanium. Talium, selen, telur (20% t arit n bot)
  20 miljon ton Nikel.
  7 miljon ton mangan, borr, zhiv, barit, azbest dhe mik. Rreth 1.200 t/vit x 1200 usd/toni= 8.400.000.000. usd/vit kjo e barabart me 12 fishin e borxhit kombtare prej 600 miljon usd t Firmave piramidale.
  450 mij hektar pyje!
  24 vje mosha mesatare. Mbi 5 fmij pr do familje!
  Vrasjet e linimet n Kosov dy fishuan vdekshmrin n 90 vet pr 1 mij banor kur ishjugosllavija e kishte 40 vet/1 mij banor.
  260.ooo vet papun!
  1914 u vran60 mij vet. dhe u vendosn 60 mij kolon serb.
  Grabitn 200.000 hektar tok.
  M 1941 u przun 250.ooo shqiptar drejt Azis e Turqis!
  Nuk duhen harruar!
  Komitetit i Mbrojtjes Kombtare t Kosovs 1918 -1924 me pjesmarrjen:
  Azem dhe Shota Galica
  Idris Seferi
  Mehmet Konjuhi
  Ram Vllasa
  Sadik Rama
  Mullah - Agan Kaja
  Keri i Sadri Bardhit
  Is Boletini i Isniqit
  Efektivi i trupave pr liri:
  Djelmnia e Shals me n krye Mehmet Shpendin 32.ooo lufttar.
  Trupat e is Boletinit 72.000 lufttar
  M 1920 u fitua beteja e Llapit!
  1923 u lirua Drenica e Zagorthi
  M 1933 mbas 10 vite lufte arriti Srbia t vendos thundrn e vet duke djegur e shkaktrruar.
  M 8 shtator 1943 u firmos dhe u vendos Pakti i lirimit t Kosovs Shqiptaro - Gjerman, por pllakosn brigadat e kuqe, u masakruan 5.000 n Tivar dhe 3.000 n Gjilan.(Lexoni testamentin historik t Shaban Haxhi Pacit (Demaliaj) komandant i brigads s 7 shqiptare, ku tregon tradhtin e komunistave shqiptar duke e ln Kosovn n duart e serbve)

  Prmblodhi Agim Doi

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Agim Doi
  Antarsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran, Ministria e Mbrojtjes
  Mosha
  73
  Postime
  2,799

  Prsri dika!

  Banort e tejlasht t vendit ton dhe mnyra e tyre e jetess

  Trualli i banuar sot nga shqiptart filloi t popullohej shum hert, q n epokn e paleolitit (gurit t vjetr), mbi 100 000 vjet m par. N fillim u banuan to zona q ishin n kushte gjeiografike m t prshtatshme. N Shqipri, banimet m t hershme jan vrtetuar n shpelln e Gajtanit (Shkodr), n Konipsol, n malin e Dajtit dhe n vendbanimin e Xars (Sarand). Njerzit primitive jetonin n grupe t veuara, kryesisht npr shpella t thata,, pa lagshtir dhe t mbrojtura nga errat. Veglat e puns i punonin m gur stralli dhe m rrall prej kocke. Prej
  ktyre gurve me an t ashklzimit nxirrnin pjes m t vogla e m t mprehta guri pr t'i prdorur si grryese, shpuese etj. Si vende pr t prpunuar gurin shfrytzoheshin hyrjet e shpellave dhe terrenet pran lumenjeve. Sidoqoft, veglat e asaj epoke ishin ende t thjeshta dhe t krijuara kryesisht prej guri. Njerzit primitiv ushqeheshin me produkte t mbledhura n natyr dhe me gjah kafshsh t egra. Pr shkak t kushteve t vshtira n t cilat jetonin, njerzit e paleolitit kan pasur nj mesatare jete shum t shkurtr, rreth 21-30 vje, me nj vdekshmri m t madhe te fmijt. Lufta e prbashkt pr t prballuar jetn oi n forcimin e lidhjeve t pjestarve t do grupi, n ndryshimin e organizimit t njerzve primitiv, t cilt nga fundi i paleolitit kaluan n grupime me lidhje gjaku, n martesn me grupe, ku prejardhja e fmijs prcaktohej vetm nga nna. Filloi kshtu organizimi i shoqris matriarkale, e cila mori form t plot n periudha t mvonshme, 6000-3000 vjet m par, n epokn e neolitit (guri i ri). Popullimi i krahinave t banuaras sot nga shqiptart u rrit shum n periudhn neolitike. Njerzit filluan t braktisin shpellat dhe t prqendroheshin n vende t hapura. Banort neolitike prqenin m shum t ndrtonin kasollet e tyre n fusha dhe n tarraca lumore. Jan t njohura nj numr i madh vendbanimesh t tilla n Shqipri, n Kosov, n Mal t Zi e n Maqedoni. BBanort e hershm, nga jeta endacake e epoks paleolitike, kaluan n vendbnime shpeshher t qndruehme, me ekonomi kryesisht bujqsore. Ata njihnin dhe prdornin drithrat kryesore, si elbin, melin, grurin etj. Kjo u shoqrua edhe me lulzimin e sistemit matriarkal, ku rolin drejtues t ekonomis e t jetess e kishte gruaja. N kt epok u kalua n nj form t re martese, n martesn me ifte.
  2. Zbulimet e hershme teknike
  Ndr shpikjet m t rndsishme t epoks s paleolitit sht zbulimi i zjrrit, i cili i ndihmoi shume banort e lasht pr t prmirsuar ushqimin dhe pr t'u ngrohur. Pjekja dhe zierja e ushqimit me ann e zjarrit solli ndryshime cilsore n organet tretse t njeriut. Ndryshimet n ekonomi dhe n organizimin shoqror t epoks s neolitit ndikuan pr zbulime t tjera teknike, t mdha pr lashtsin. Njerzit msuan t punonin ent prej balte, t cilat shpeshher i zbukuronin me nj shije t vrtet artistike, msuan t thirrnin dhe thurnin plhura q i prdornin pr veshje, shtroje e mbules, filluan t ndrtonin kasollet e para q kishin dysheme t shtruara me argjil dhe ishin t rrethuara me thupra e kallama t lyera me balt nga jasht pr t'u mbrojtur nga era e t ftohtt. N epokn neolitike, veglat e puns, veanrisht ato prej stralli, u prsosn shum, n krahasim me epokn e mparshme. U shpikn vegla t reja pune. Pr buarjen e drithit u shpikn gurt e blojs, pr punimin e toks filloi t prdorejk shatii i prgaditur prej brirve t drerit. Me kta brir bnin edhe ekan. Gjuetia e peshkut u rrit dhe u prmirsua me krijimin e rrjetave dhe t grepave pr znien e tij. Po kshtu u prgaditn edhe mjete t reja pr gjuetin e kafshve t egra. Ekonomia n epokn neolitike u gjallrua m tej me zbutjen e kafshve t egr e kthimin e tyre n kafsh shtpiake. Ndonse primitive, gjuetia i ndihmoi njerzit e ksaj epoke t zbutnin delen, dhin, kalin, qenin. T gjitha kto arritje forcuan lidhjet e grupeve gjinore t njerzve primitiv, prmirsuan lidhjet me grupet e banorve t tjer dhe nsitn marrdhniet e kmbimit n mes tyre, deri edhe n krahina t largta. N epokn pasardhse, n at eneolitike (t bakrit) 3000-2100 vjet para Krishtit (p.K.) u bn nryshime t reja. Ukrijua ndarja e ekonomis blegtorale nga ajo bujqsore. Disa grupe banorsh merreshin kryesisht me kujqsi dhe grupe t tjera merreshin me blegtori. Blegtort qen m shum banor endacak. Kta filluan t popullonin prsri shpellat. U krijuan vendbanime t reja edhe n qendra t hapura malore. Buz lumenjeve u krijuan vendbanime t tipiut palafit, ku dyshemet e shtpive viheshin mbi trar t ngulur n fundin e lumit. Popullimi i krahinave u rrit edhe m shum. Risi teknike e madhe e ksaj kohe ishte fillimi i punimit t veglave t puns prej bakri. SHoqria njerzore hyri kshtu n nj epok t re, n at t punimit t metaleve. Po kshtu toka filloi t punohet me parmend, duke prdorur kafsht trheqse,kalin dhe qet. Ekonomia blegtore i dha prparsi puns s burrave. Filloi t dobsohej sistemi matriarkal dhe rolin e drejtimit n ekonomi dhe n grupet shoqrore filluan ta merrnin burrat. Lindi kshtu n epokn eneolitike sistemi patriarkal, i cili u forcua m shum n epokn e bronzit (2100-1100 p.K.) dhe n at t hekurit (mijvjeari i fundit p.K.).
  3. Pellazgt
  Epoka eneolitike karakterzohet edhe nga ndryshime demografike. N mesin e mijvjearit t tret p.K. dhe n fillimet e mijvjearit t dyt p.K. erdhn nga stepat e Lihjes grupe t reja popullatash blegtore. Kto u przien me banort vends dhe kshtu u krijua bashksia e re kulturore e popullats indioevropiane n t gjith Gadishullin e Ballaknit. Kjo popullsi mendohet t jet popullsia e lasht pellazge, pr t ciln kan shkruar shum autor t vjetr si Homeri, Herodoti, Tukididi etj. Pellazgt njihen si banort m t lasht parailir e paragrek, q jetonin n Gadishullin e Ballkanit e n pellgun e Rgjeut. N fillimet e shfaqjes s tyre, pellazgt kishin organizim shoqror matriarkal. Pr karakterin etnik t tyre jan dhn mendime t ndryshme, ndonjher dhe kontradiktore. Q n shek. XVII, veanrisht n periudhn e Rilindjes Shqiptare, t studiuesit shqiptar dhe t huaj zotroi teoria e lidhjes s pellazgjishtes me shqipen. Prkrahs i flakt i ksaj teorie ka qen gjuhtari austriak Han (Hahn). Studiues t tjer e kundrshtojn kt. Gjat epoks s bronzit filoi procesi i diferencimit etnik t popullatave t Ballkanit Perndimor. Herodoti, historiani i lasht grek i shek. V.p.K., jep disa t dhna pr pellazgt q vazhdonin t jetonin n Greqi. Sipas tij, gjuha e pllazgve ishte e ndryshme nga gjuha greke. Ata merreshin me bujqsi e detari. Ishin edhe mjeshtr t mir ndrtimi. Pellazgt ngritn murin q rrethonte Akropolin e Athins dhe pr kt athinasit u dhan atyre si shprblim disa toka n Atik, t cilat, edhe pse ishin t pavlefshme, ata i kthyen n toka t mira bujqsore.
  Agim Doi

 16. #16
  MODERATOR Maska e Letersia 76
  Antarsuar
  23-06-2002
  Vendndodhja
  OXFORD ENGLAND
  Mosha
  45
  Postime
  731
  interesante keto AGIM.....
  THX BYE!
  Pr, mallkue njaj bir Shqyptari,
  Qi ket gjuh t Perends,
  Trashigim, qi na la i Pari,
  Trashigim s'i a ln ai fms;
  Edh atij i u thaft, po, goja,
  Qi e perbuz ket gjuh hyjnore;
  Qi n'gjuh t'huej, kr s'sht nevoja,
  Flet e t'veten ln mbas dore.

  AT Gjergj Fishta

 17. #17
  Interesante, per shkollat 8 vjeare, ndryshe atje s'ka asgje interesante, mendimi im ky. Pastaj concepti "interesante" si do gje, eshte i ndryshem per njerez te ndryshem, nje indigjen e udit akoma pasqyra, ndersa nje tjetri i duket normale raketa, te besh nje lajmerim; kerkohen vullnetare ne mars, do te kete me dhjetra partizane, aq verberisht njerezit i besojne perpikmerise se shkences.
  Hajde gjeje!
  Per mendimin tim me simpatiket jane ata, qe i udit do gje.

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Pelasgian
  Antarsuar
  16-06-2002
  Vendndodhja
  Londer
  Mosha
  53
  Postime
  391
  Te lumte Agim,

  Ne nje vend tjeter ke cekur "kam lexuar me shume libra se sa posedon biblioteka kombetare".

  Me kete permbledhje vetem e ke vertetuar thenjen tende. Mua (mos ta teproj pak) me duket sikur jam duke komunikuar me nje enciklopedi Shqiptare, jo ne form te nje programi kompjuteristik,por ne formen njerzore. E di qe ende nuk ekziston nje enciklopedi e till. Vetem nga keto rreshta me larte mesova me shume se me muaj hulumtime.

  DY KARAKTERISTIKA EKSTREME NE GATI QDO SHQIPTAR JANE

  1 MBURRJA E PAKRAHASUESHME

  Qdo Shqiptar ka kete mburrje ekstreme. Mburremi pse jemi Shqiptar, duke mos dite edhe arsyen pse. Kjo ndjenje e pakrahasueshmerise besoj qe ekziston ne qdo Shqiptar.

  2 DESHTIMI I PAKRAHASUESHEM

  Shumica e Shqiptareve flasin per kete deshtim, perseri duke mos dite arsyet e saj. Shqiptaret jane keshtu, e ashtu, etj, etj, etj.

  MBURRJA per shkake te historise sone.
  DESHTIMI per shkake te okupimit mijevjeqare.


  Tani ne gjendemi ne fazen e zbulimit te ketyre arsyeve. Dhe gjitheqka qe zbulohet ne fillim nuk eshte edhe mjafte e besueshme. Zbulimi i vete historise se Shqiptarise, Prejardhja, Gjuha etj jane faktet qe na japin te gjitha pergjigjet qe na interesojne. Por merre kohe. Ky eshte vetem fillimi.

  Muajin e ardhshem e kam me plane te udhtoj ne Pakistan per te bere hulumtime rreth fisit Kalash. Ky fis paska mbete ne kete pjese te Pakistanit qe nga koha e Lekes se Madh, ishin ushtar te tij. Plani im eshte qe ta takoj kete fis me fisin tone nga Shqiperia, gjithashtu Kalash. Kjo eshte nje nga faktet me te besueshme per kombesin e Lekes se Madh. E gjithe kjo do te perfundoj ne nje program dokumentar per fisin Kalash.

  Nje shoke imi nga Shkodra gjithashtu qe merret me film me tha nje dite se fisi Kalash nga Shqiperia eshte "maza e popullit Shqiptar".

  Gjithashtu shoku im nga Pakistani me tregonte se fisi "Kalash nga Pakistani nuk jane si ne, dhe jane shume njerze te mire".

  Nderime,

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Pelasgian
  Antarsuar
  16-06-2002
  Vendndodhja
  Londer
  Mosha
  53
  Postime
  391
  Me siguri vellezerit tane qe jetojne ne Greqi e kane pa kete. Sot me ra ne dore rastesishte.

  Pse Figura e Lekes se Madh te figuroj ne monedhat Greke? E gjithe bota e di se ai nuk ishte Grek. Por qka ishte? A ishte Bullgar i Maqedonise se sotme? A ishte Kelt qe kishin jetuar ne Ballkan para mijera viteve. A ishte Shqiptar?

  Pergjegja duhet te gjindet gjithsesi.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

Tema t Ngjashme

 1. Gjuha Shqipe - Kisha dhe Kleri Katolik
  Nga toni77_toni n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 02-10-2011, 14:48
 2. Kongresi I Manastirit
  Nga gerrard73 n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-06-2009, 13:58
 3. Pastrtia e gjuhs shqipe n media
  Nga murik n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 24-02-2007, 18:10
 4. Letrsia shqiptare: probleme teorike-kritike n gjykimin e vlerave letrare
  Nga Kosovari_78_Ca n forumin Enciklopedia letrare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-01-2005, 15:56
 5. Gegrishtja gjuh zyrtare n Kosov?
  Nga Lek Rezniqi n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 72
  Postimi i Fundit: 11-10-2003, 13:56

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •