Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 19
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    15-08-2002
    Postime
    31

    Në Arkivin Sekret të Vatikanit zbulohet dokumenti më i vjetër i gjuhës shqipe

    Në Arkivin Sekret të Vatikanit zbulohet dokumenti më i vjetër i gjuhës shqipe

    Prishtinë, 30 shtator - Ditë më parë në Arkivin Sekret të Vatikanit nga studiuesi Dr. Musa Ahmeti nga Zagrebi, u zbulua një dorëshkrim nga viti 1210, autor i të cilit është Teodor Shkodrani. Dorëshkrimi përbëhet nga 208 fletë, është shkruar në pergamenë dhe i tëri është në gjuhë shqipe. Teksti ndahet në tri tërësi: atë teologjike, filozofike dhe historike. I gjithë teksti është në autograf. Autori shënon emrin dhe mbiemrin e tij si dhe vitin kur e ka mbaruar dorëshkrimin.
    Me këtë dorëshkrim, dokumentimi i shkrimit të gjuhës shqipe shkon për disa shekuj përpara, pra para dokumenteve të deritashme të para shqipe, siç ka qenë "Formula e pagëzimit" (1462) dhe "Meshari" (1555).
    Pokështu, me këtë dorëshkrim u vërtetuan pohimet e studiuesve albanologë dhe të udhëpërshkruesve të huaj se gjuha shqipe është shkruar shumë më herët se sa që është dokumentuar deri tash
    Shqiptari nga Peja!

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Pelasgian
    Anëtarësuar
    16-06-2002
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    391
    Gjuha Shqipe eshte shkruar edhe para 3 mije viteve, por te gjitha shkrimet i shkaterruan DORIANET, fis grek.

    Se paku deri me tani kemi nje mbishkrim i quajtur Mbishkrimi i Ishullit Lemnos, i shkruajtur perafersishte para 2600 viteve, te cilin Prof Dr Skender Rizaj e kishte perkthyer. Me siguri ne vitet e ardheshme do te zbulohen shkrime tjera. Permes ketyre shkrimeve edhe do te vuloset prejardhja e popullit Shqiptar.

    Shkronjat ne kete mbishkrim nuk jane as greke as latine.

    Me nderime,

  3. #3
    MODERATOR Maska e Letersia 76
    Anëtarësuar
    23-06-2002
    Vendndodhja
    OXFORD ENGLAND
    Postime
    731
    Postuar më parë nga Pelasgian
    Gjuha Shqipe eshte shkruar edhe para 3 mije viteve, por te gjitha shkrimet i shkaterruan DORIANET, fis grek.

    Se paku deri me tani kemi nje mbishkrim i quajtur Mbishkrimi i Ishullit Lemnos, i shkruajtur perafersishte para 2600 viteve, te cilin Prof Dr Skender Rizaj e kishte perkthyer. Me siguri ne vitet e ardheshme do te zbulohen shkrime tjera. Permes ketyre shkrimeve edhe do te vuloset prejardhja e popullit Shqiptar.

    Shkronjat ne kete mbishkrim nuk jane as greke as latine.

    Me nderime,
    i cili vit shte ky shkrim i vjeter !

    sehera e pare qe po e degjoj ....

    me respekt Letersia 76!
    Prá, mallkue njaj bir Shqyptari,
    Qi ketë gjuhë të Perendís,
    Trashigim, qi na la i Pari,
    Trashigim s'i a lên ai fmís;
    Edhè atij i u thaftë, po, goja,
    Qi e perbuzë ketë gjuhë hyjnore;
    Qi n'gjuhë t'huej, kúr s'âsht nevoja,
    Flet e t'veten lên mbas dore.

    AT Gjergj Fishta

  4. #4
    i/e larguar Maska e mitrovica13
    Anëtarësuar
    02-10-2002
    Vendndodhja
    New york city
    Postime
    22
    Mendoje se ne shqiptaret jemi te opsesionuar me te kaluaren, eshte e vertete se duhet studiuar te kaluaren ne menyre qe mos ta perseritesh por gjithashtu ne duhet te mendojme me shume per te ardhmen. Shkurte cdo njerei prej neve duhet te mendoje se cka une personalisht te beje per popullin edhe vendin.

  5. #5
    Peja o qytet i bekuar
    Anëtarësuar
    28-03-2002
    Postime
    310
    Duke kujtuar te kaluaren, e ndertojme te ardhmen.
    no respect whatsoever for authority - Richard Feynman.

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e Pelasgian
    Anëtarësuar
    16-06-2002
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    391
    Vetem nje e kaluar e ndriquar do te na ipte mjafte drite qe ta shohim te ardhmen

    Sapo e lexova nje liber e shkruar nga ARRIAN para 1900 viteve. Vetem ne kete liber gjeta shume fakte ne kundershtim me greket. Si psh "30 000 mercenar grek ne rradhet e persianeve ishin te gatshem per lufte.

    Ky eshte vetem nje fakte qe tregon se greket gjate gjithe kohes ishin ne lufte kunder Aleksandrit.

    Te ndalemi ketu dhe tia bejme vetes kete pyetje.

    A ESHTE E MUNDESHME ABSOLUTISHTE GJITHEQKA TE JETE GREKE?, siq eshte mesuar deri me tani. Pra asgje Shqiptare. Ne gjate gjithe kohes ishim aty. Edhe me te lashte se greket.

    Psh ky shkrimtari me siper ARRIAN, i cili se pari ishte bere qytetar i Romes e me vone u be qytetar i Athines. Pra ska qene as Romak, e as Athinas. E qka mund te ishte ai. Shqiptar, Kelt apo Rumun. Ne duhet te gjejme keto pergjigje.

    Une personalishte besoj qe ai ishte Shqiptar, sepse Keltet ne kete kohe veq kishin emigruar ne veri.

    Tash jam duke lexuar nje liber tjeter. Ne nje faqe eshte nje piktur. Aty tregon se si "greket sakrifikonin nje dash para luftes, apo per tju falemderu zoterave. Ne prapavije shihet nje njeri me plise ne koke. Disa jane me plisa, disa me helmeta. Kishte edhe femra me nje kapele te ngjajshme, pak me e vogel se plisi. Eshte ne bardh e zi.


    Koha antike eshte nje dete pa fund, dhe greket jane genjeshtaret me te medhenje ne kete bote. Tash eshte koha te tregohet e verteta.

    Nderime,

  7. #7
    Peja o qytet i bekuar
    Anëtarësuar
    28-03-2002
    Postime
    310
    Pelasgian-
    Pra asgje Shqiptare. Ne gjate gjithe kohes ishim aty. Edhe me te lashte se greket.
    I nderuar Pelasgian, mos tij ngatrojme gjerat. Nuk mund te flasim per shqiptar para 2000 viteve por mund te flasim per ilirt si paraardhesit tone dhe mund te flasim per greket e vjeter e jo per greket e sotshme te cilet nuk jane asgje vetem sllav.
    no respect whatsoever for authority - Richard Feynman.

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e Pelasgian
    Anëtarësuar
    16-06-2002
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    391
    E DUA PEJEN,

    Kendveshtrim i rendesishem. Kjo tregon per realizmin tend.

    Me vete ketu kam disa harta origjinale te vjetra 150 vjete. Ne keto harta shihen kjarte Macedonia, Epiri dhe Iliria me kufijte e percaktuar . Pra keto harta tregojne per ekzistencen e ketyre vendeve.

    Nje pyetje logjike.
    Pse te tri vendet humben nga hartat ne te njejten kohe?

    Keto tri emra humben pergjithemon nga historia per nje kohe aqe te shkurte, dhe u zavendesuan me tre emra tjere, Shqiperi, Kosove dhe Bullgari.

    Nje pyetje tjeter logjike.

    Kur kemi qene Ilir, apo Epirot, Maqedonas dhe kur jemi bere pasaardhes te tyre? Qfare viti? qfare shekulli?

    Keto tri emra jane vetem emra Gjeografik, sipas tyre eshte supozuar se ka pas popuj te ndryshem, por e verteta eshte se Shqiptaret kane jetuar ne keto vende. Ky eshte mendimi i vaso Pash Shkodranit qe une e perkrah.

    Edhe sot ne jetojme ne Shqiperi, Maqedoni dhe Kosove, por te gjithe jemi Shqptar.

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    18-05-2002
    Vendndodhja
    Ypsilanti Twp, MIçigan, SH.B.A.
    Postime
    226
    Shiko, shumë flitet që të mos i ngatërrojmë gjërat dhe, bëhet pikërisht ajo, ngatarrimi i gjërave. Sot përsot nuk ka një përmbledhje të mirëfilltë enciklopedike të botuar në volume mbi Albanologjinë në përgjithësi që t'i mundësohej lexuesit anglisht se shqiptarhanja ka qenë aty ku është sot para grekërve. Le të fillohet ajo fushata e rehabilitimit historik Shqiptar. Gjer më sot, gjithçka është greke.
    Para disa kohe kur punoja në një shtypshkronjë unë kam pezulluar botim/shtypin e një teksti shkollor për amerikanët në 8-vjeçare sepse autori i librit e kish cilësuar Nënë Terzën sllave. Pasi u bë korrigjimi i duhur, atëherë u vazhdua me botimin e saj. Punëdhënësi im u zemërua me atë rast se humbi nja 3-4 mijë dollarë nga ripërsëritja e punës dhe kur gjeti rastin më pushoi nga puna.
    Kjo nuk ka të bëjë aspak me mburrjen, se unë kam bërë vetëm punën time si shqiptar, por ka të bëjë me atë se si ka arritur në shekuj mashtrimi historik nga grekërit e sllavët.
    Për të gjitha trojet Shqiptare nën një tërësi Shtetërore Shqiptare, t'i shkrijmë çdo energji!

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e Pelasgian
    Anëtarësuar
    16-06-2002
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    391
    Pellazgu

    Ide shume e qelluar per enciklopedine.

    Edhe pse tani per tani ne nuk jemi te gatshem per nje enciklopedi te till, sepse historianet tane ende duhet ti pervjelin duarte e te fillojne me hulumtime konkrete. Por se paku disa prej tyre si Skender Rizaj, Kolia, Shaban Demiraj, Nezir Myrta etj, jane seriozishte duke punuar ne kete aspekt.

    Sidoqofte mund te fillojne me pune ne ngritjen e ketij rasti dhe te shtohet e te pasurohet gjate punes se saj.

    Kete ide duhet te mundohemi ta bejme publike, neper gazeta, apo televizion, ne menyre qe te behet qeshtje serioze. Ju e dini sa pertac jane shumica e ideologeve tane.

    Kjo enciklopedi kerkon perkrahje gjithepopullore.

    Nderime

  11. #11
    Lazaratas Maska e Bel ami
    Anëtarësuar
    17-04-2002
    Vendndodhja
    Lazarat
    Postime
    1,184
    Emri Iliri nuk e zevendesua me Shqiperi.Gjate pushtimit Romak trojet e Shqiptareve te sotem u quajten Albania,gjate dyndjeve sllave Arber,Raben,Rabenski,Arbania dhe ne shek 17-18 Shqiperi qe kemi edhe sot.
    Greket skane asgje te perbashket nga ana racore me sllavet,vecse fese Orthodokse.Mos ngatroni besmin me Kombesine,dhe ne jemi Myslimane,por jo arabe.
    ... E ku thuhene ne karte
    Fjalet e Gjuhes se Zjarrte!

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e Pelasgian
    Anëtarësuar
    16-06-2002
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    391
    Te huajte na kane quajtur me emra te ndryshem Arban, Alban, Dardan, Ilir, etj, por kurr asnjehere ne histori nuk na quajten Shqiptar. As sot nuk na quajne Shqiptar.


    Une besoj se e verteta eshte ne ate se ne qfare e quajme veteveten, e jo se si na therrasin te huajte.


    Kjo eshte edhe arsyeja pse une koncentrohem vetem ne fjalen SHQIP, e jo ne nocionet gjeografike si Illiri, Epir, Macedoni, apo ne vete fiset Shqiptare si Arber, Alban, Dardan etj.


    Me nderime,

  13. #13
    i/e larguar Maska e mitrovica13
    Anëtarësuar
    02-10-2002
    Vendndodhja
    New york city
    Postime
    22

    Shqiptar

    Shqiptar fillon te perdoret nga koha e skenderbeut disa historian anglez qe i kam lexuar mendojne se shqiptare vjen nga fjala shkep mirepo gjthashtu kam lexuar se shqiptare vjen nga mitologjia jone.

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e Agim Doçi
    Anëtarësuar
    23-05-2002
    Vendndodhja
    Tiranë, Ministria e Mbrojtjes
    Postime
    2,799

    Pak nga të gjitha....

    ARKIVAT BOTËRORE PËR PROBLEMIN SHQIPËTAR.
    Për herë të parë përmendet ne 1808 nga gjeografi gjerman A.Zeune (cojne),emri i gadishullit të Ballkanit.Vjen nga turqishtja "ballkan-mal inati."
    Mendojeni se sa dashamirës janë për njëri tjetrin ballkanasit ?
    - Në vitin 1875 në Botimin e nëntë të Enciklopedisë Britanike si dhe në "Times" të Londrës 1878 nuk përmendet kurr Gadishulli Ballkanik,por Gadishulli Ilir (!) Nuk përmendet as në Fjalorin e Përgjithshëm Enciklopedik të shkruar në Paris më vitin 1879 nga Vivien de Saint Martin por përsëri gadishulli ilir.
    - Studiuesi për Bizantin BURY - anglez përherë e përmend Gadishulli Ilir Nga del pra KOSOVA që qënka e serbëve kur pasardhësit e ilirëve jemi nè dhe vetëm nè.
    - Në Vjenë më 1913 një studiues kroat Millan Shuflaj shkruan tek vëllimi i parë "Acta et Diplomata res Albaniae mediae actatis illustrantia " që të gjitha informacionet për këtë vend e për këtë komb na i japin vetëm armiqtë e Shqipërisë¨...(!)
    - Ka nga shkrimet e normandëve të lashtë se kur erdhi në brigjet e Shqipërisë Robert Guiskardi , përdorej e shkruar gjuha shqipe ! Si neglizhentë të tillë shqipëtarët janë të vetmit popuj të lashtë të europës juglindore që nuk kanë as monumente kulture dhe as arkiva kombëtare.Një dorë tepër tinzare i ka plaçkitur ato ! Ndërsa të shkolluarit shqipëtarë kanë punuar përherë jashtë teritorit etnik të saj dhe kanë shkruar gjithmonë në gjuhë të huaj (!) Estienët - familja e shquar e filologëve francezë është me origjinë shqiptare siç është dhe Koçi Bej - "Monteskieja i osmanëve " nga Korça (!)
    Ky informacion na vjen nga studiuesi i shquar gjerman Franz Babinger në vitin 1927 tek " Die Geschichtsschreiber der Osmanen ," botuar në Leipzig (fq.184).
    - Fatkeqësisht në kapërcyell të viteve 1918 kur përfundoj Lufta e Parë Botërore , Sekretari i Shtetit Amerikan asokohe zotri Robert Llansing kishte përshtypjen se Shqipëria ndodhej diku në Amerikën e Jugut .(!)
    - Wiliam Shakespeare skenën më të bukur të komedisë së anglezëve "Nata e dymbëdhjetë " e vendos në ILIRI .
    - Në vitin 1913 kur në dhomën e lordëve u pyet delegacioni shqipëtar djallëzisht : - ja po u japim të drejtë të qeveriseni, po çfarë do eksportoni që të paguani shpenzimet e qeverisë suaj ? Dikush u përgjigj me ironi : - Gurë ! Ejani vizitoni Shqipërinë të shihni se sa vend i begatë është !?...( arrogancë kur dihen pasuritë tona). Mbajmë vendin e dytë në botë për rezervat e kromit(!).
    - Në Londër më 1927 boton Paul Edmonds " To the land of the Eagle " ku Shqipëria atnike quhet "kopështi shkëmbor i Europës Juglindore " thotë : Zotërinj të nderuar në Fushën e Martinajve që etimologjia sërbe e quan Triepçe - të Kosovës prodhohet 24.37 % e arit europian .
    - Po në vitin 1927 në Shtutgart Hartografi Gjerman Herbert Louis e krahason Shqipërinë me Kaliforninë e Jugut .Bregdetin e saj perlë .
    - Në vitin 1813 Lordi Brauton - mik i Lord Bayron me emrin Jacobs Hobhouse, boton " A Jorney through Albania " ( vëll .I fq.137 ) tekstualisht që: Kultura e shqipëtarëve mund ti kishej zili dhe nga europianët më të qytetëruar .
    - Ndërsa, ja se çfarë shkruan zonja Edith Durham në 1920 tek: "Twenty Years of Balkan Tangle" apo në vitin 1905 tek
    "The Burden of the Balkans" , ( fq.,124 dhe fq.217 respektivisht krahasohet ky vend e ky popull me Uellsin e Veriut (!)
    - Kur dihet shovinizmi i Kishës Ortodokse Sllave - Jyrien de La Gravierë na sjell tek "La station du Levant" në vitin 1876 vëll II.fq.89 lluksin e mentalitetit shqipëtar duke shkruar " ...Kombësia i bashkon shqiptarët shumë më tepër se sa i ndan feja ."
    - Ndërsa Hobhouse në f1q.147-148 të " A Jorney through Albania" na bën të ditur se nga viti 1878 deri më 1920 ( Lidhja e Prizrenit dhe Pushtimi Italian ) ,grekët e serbët pretendojnë se nuk ekziston kombi Shqipëtar (!) ... Fuqitë e Mëdha kanë qeshur me ta. Biles një diplomat europian i pyeti :- a ka dallim kisha greke nga kombësia greke, apo kisha sërbe nga kombësia sërbe ?..."
    - Në vitin 1914 Weadham Peacock tek vepra e vet "Albania : The foundling State of Europe" ,(fq.177) na bën të ditur : " Vetëdija europiane e njeh kombësinë shqipëtare.Por ndërmjet sllavëve dhe tyre ka disa shekuj hakmarrjeje.Shqiptari e sheh sllavin si pushtues dhe grabitës. Ndërsa sllavi e sheh shqiptarin si njeri të padëshirueshëm. Duke patur një përparsi tepër të çmuar që sllavi është treguar më i shkathët në shkrimet e veta, ndonse ka ardhur në mes shekujve VII e XI-të,duke e gjetur shqiptarin autokton(!),e konsideron shqiptarin si bandit dhe grabitës të fshatrave sllave ( !) .Në fakt -vazhdon autori - tjetër kush e ka mizën nën kësulë ..."
    - W.M.Leake në vitin 1804 boton në Londër "Travels in Northern Greece" ( vëll.I.fq.43 ) që " Ndrysh nga kombet e tjerë të gadishullit që dallojnë thellësisht besimin fetar,shqipëtarët nuk thonë as jemi turq,as jemi të krishterë , por thjeshtë e prerazi jemi shqipëtar ! Sa dinakëri treguan Akademia e Beogradit , çupriloviqët , e rankoviqët kur dëbuan 500 mijë shqipëtarë gjoja se ishin turq në vitin 1956 ¨.
    - Kleriku i Lartë i Kishës Angleze Hirësi e Tij T.S.Hughes na shkruan në veprën e vet "Travels in Greece and Albania" (bot.2.vëll.II.fq.108 Londër 1830 ) se Burrat më të Mëdhenj të Turqisë janë me origjinë shqipëtare(!).
    - Historiani i Kryengritjes Greke Xhorxh Finlej pasi analizon karateristikat dhe cilësitë e shqipëtarëve në krahasim me fqinjët e vet na tregon tek "Histori of Greece " (bot.Oksford 1877 vell.VI.fq.31 ) se Shqiparët e donin të vertetën dhe ishin të ndershëm .
    - Në librin e vet "Turkey and ist People" Edwin Pears bot.2 fq.167 në Londër vlerson 5 cilësi të shqipëtarve që janë: PAVARËSIA,KALORSIA,MIRËSJELLJA,TOLERANCA dhe BESNIKËRIA Shqipëtarët nuk janë turma dhe as primitivë !
    - Lexoni në revistën "ALBANIEN" botuar më 1927 në Shtugart ku Herbert Louis na citon: "Në Shqipëri nuk ka masa indiferente.Atje çdo individ është i gatshëm të marrë nismë të fuqishme. Shqiptari e ka ndjenjën e vetëbesimit më të fortë se çdo gjë !..." Sa bajate dhe e pakripë,sa e ndryshkur dhe e mykur tingëllon ajo që ligësia e diplomacisë shovene e arrogante i quan shqipëtarët si "të pa zot për tu vetëqeverisur " .

    PSE LAKMOHET KOSOVA!?

    Pasuria e saj është sipas shifrave të mëposhtëme të marra nga burimet e sigurta të Europës.
    Pb dhe Zn rreth 75.2% të Europës (50 miljon ton)
    Au, Argj, 100% të ishjugosllavisë
    Galium, germanium. Talium, selen, telur (20% të arit në botë)
    20 miljon ton Nikel.
    7 miljon ton mangan, borr, zhivë, barit, azbest dhe mikë. Rreth 1.200 t/vit x 1200 usd/toni= 8.400.000.000. usd/vit kjo e barabartë me 12 fishin e borxhit kombëtare prej 600 miljon usd të Firmave piramidale.
    450 mijë hektarë pyje!
    24 vjeç mosha mesatare. Mbi 5 fëmijë për çdo familje!
    Vrasjet e linçimet në Kosovë dy fishuan vdekshmërinë në 90 vetë për 1 mijë banorë kur ishjugosllavija e kishte 40 vetë/1 mijë banorë.
    260.ooo vetë papunë!
    1914 u vran¨60 mijë vetë. dhe u vendosën 60 mijë kolonë serbë.
    Grabitën 200.000 hektarë tokë.
    Më 1941 u përzunë 250.ooo shqiptarë drejt Azisë e Turqisë!
    Nuk duhen harruar!
    Komitetit i Mbrojtjes Kombëtare të Kosovës 1918 -1924 me pjesmarrjen:
    · Azem dhe Shota Galica
    · Idris Seferi
    · Mehmet Konjuhi
    · Ramë Vllasa
    · Sadik Rama
    · Mullah - Agan Kaja
    · Keri i Sadri Bardhit
    · Isë Boletini i Isniqit
    Efektivi i trupave për liri:
    · Djelmnia e Shalës me në krye Mehmet Shpendin 32.ooo luftëtarë.
    · Trupat e isë Boletinit 72.000 luftëtarë
    · Më 1920 u fitua beteja e Llapit!
    · 1923 u çlirua Drenica e Zagorthi
    · Më 1933 mbas 10 vite lufte arriti Sërbia të vendosë thundrën e vet duke djegur e shkaktrruar.
    · Më 8 shtator 1943 u firmos dhe u vendos Pakti i çlirimit të Kosovës Shqiptaro - Gjerman, por pllakosën brigadat e kuqe, u masakruan 5.000 në Tivar dhe 3.000 në Gjilan.(Lexoni testamentin historik të Shaban Haxhi Pacit (Demaliaj) komandant i brigadës së 7 shqiptare, ku tregon tradhëtinë e komunistave shqiptarë duke e lënë Kosovën në duart e serbëve)

    Përmblodhi Agim Doçi

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e Agim Doçi
    Anëtarësuar
    23-05-2002
    Vendndodhja
    Tiranë, Ministria e Mbrojtjes
    Postime
    2,799

    Përsëri diçka!

    Banorët e tejlashtë të vendit tonë dhe mënyra e tyre e jetesës

    Trualli i banuar sot nga shqiptarët filloi të popullohej shumë herët, që në epokën e paleolitit (gurit të vjetër), mbi 100 000 vjet më parë. Në fillim u banuan to zona që ishin në kushte gjeiografike më të përshtatshme. Në Shqipëri, banimet më të hershme janë vërtetuar në shpellën e Gajtanit (Shkodër), në Konipsol, në malin e Dajtit dhe në vendbanimin e Xarës (Sarandë). Njerëzit primitive jetonin në grupe të veçuara, kryesisht nëpër shpella të thata,, pa lagështirë dhe të mbrojtura nga erërat. Veglat e punës i punonin më gurë stralli dhe më rrallë prej kocke. Prej
    këtyre gurëve me anë të ashkëlzimit nxirrnin pjesë më të vogla e më të mprehta guri për t'i përdorur si gërryese, shpuese etj. Si vende për të përpunuar gurin shfrytëzoheshin hyrjet e shpellave dhe terrenet pranë lumenjeve. Sidoqoftë, veglat e asaj epoke ishin ende të thjeshta dhe të krijuara kryesisht prej guri. Njerëzit primitivë ushqeheshin me produkte të mbledhura në natyrë dhe me gjah kafshësh të egra. Për shkak të kushteve të vështira në të cilat jetonin, njerëzit e paleolitit kanë pasur një mesatare jete shumë të shkurtër, rreth 21-30 vjeç, me një vdekshmëri më të madhe te fëmijët. Lufta e përbashkët për të përballuar jetën çoi në forcimin e lidhjeve të pjestarëve të çdo grupi, në ndryshimin e organizimit të njerëzve primitivë, të cilët nga fundi i paleolitit kaluan në grupime me lidhje gjaku, në martesën me grupe, ku prejardhja e fëmijës përcaktohej vetëm nga nëna. Filloi kështu organizimi i shoqërisë matriarkale, e cila mori formë të plotë në periudha të mëvonshme, 6000-3000 vjet më parë, në epokën e neolitit (guri i ri). Popullimi i krahinave të banuaras sot nga shqiptarët u rrit shumë në periudhën neolitike. Njerëzit filluan të braktisin shpellat dhe të përqendroheshin në vende të hapura. Banorët neolitike përqenin më shumë të ndërtonin kasollet e tyre në fusha dhe në tarraca lumore. Janë të njohura një numër i madh vendbanimesh të tilla në Shqipëri, në Kosovë, në Malë të Zi e në Maqedoni. BBanorët e hershëm, nga jeta endacake e epokës paleolitike, kaluan në vendbnime shpeshherë të qëndruehme, me ekonomi kryesisht bujqësore. Ata njihnin dhe përdornin drithërat kryesore, si elbin, melin, grurin etj. Kjo u shoqërua edhe me lulëzimin e sistemit matriarkal, ku rolin drejtues të ekonomisë e të jetesës e kishte gruaja. Në këtë epokë u kalua në një formë të re martese, në martesën me çifte.
    2. Zbulimet e hershme teknike
    Ndër shpikjet më të rëndësishme të epokës së paleolitit është zbulimi i zjrrit, i cili i ndihmoi shume banorët e lashtë për të përmirësuar ushqimin dhe për t'u ngrohur. Pjekja dhe zierja e ushqimit me anën e zjarrit solli ndryshime cilësore në organet tretëse të njeriut. Ndryshimet në ekonomi dhe në organizimin shoqëror të epokës së neolitit ndikuan për zbulime të tjera teknike, të mëdha për lashtësinë. Njerëzit mësuan të punonin enët prej balte, të cilat shpeshherë i zbukuronin me një shije të vërtetë artistike, mësuan të thirrnin dhe thurnin pëlhura që i përdornin për veshje, shtroje e mbulesë, filluan të ndërtonin kasollet e para që kishin dysheme të shtruara me argjil dhe ishin të rrethuara me thupra e kallama të lyera me baltë nga jashtë për t'u mbrojtur nga era e të ftohtët. Në epokën neolitike, veglat e punës, veçanërisht ato prej stralli, u përsosën shumë, në krahasim me epokën e mëparshme. U shpikën vegla të reja pune. Për buarjen e drithit u shpikën gurët e blojës, për punimin e tokës filloi të përdorejk shatii i përgaditur prej brirëve të drerit. Me këta brirë bënin edhe çekanë. Gjuetia e peshkut u rrit dhe u përmirësua me krijimin e rrjetave dhe të grepave për zënien e tij. Po kështu u përgaditën edhe mjete të reja për gjuetinë e kafshëve të egra. Ekonomia në epokën neolitike u gjallërua më tej me zbutjen e kafshëve të egr e kthimin e tyre në kafshë shtëpiake. Ndonëse primitive, gjuetia i ndihmoi njerëzit e kësaj epoke të zbutnin delen, dhinë, kalin, qenin. Të gjitha këto arritje forcuan lidhjet e grupeve gjinore të njerëzve primitivë, përmirësuan lidhjet me grupet e banorëve të tjerë dhe nsitën marrdhëniet e këmbimit në mes tyre, deri edhe në krahina të largëta. Në epokën pasardhëse, në atë eneolitike (të bakrit) 3000-2100 vjet para Krishtit (p.K.) u bënë nryshime të reja. Ukrijua ndarja e ekonomisë blegtorale nga ajo bujqësore. Disa grupe banorësh merreshin kryesisht me kujqësi dhe grupe të tjera merreshin me blegtori. Blegtorët qenë më shumë banorë endacakë. Këta filluan të popullonin përsëri shpellat. U krijuan vendbanime të reja edhe në qendra të hapura malore. Buzë lumenjeve u krijuan vendbanime të tipiut palafit, ku dyshemetë e shtëpive viheshin mbi trarë të ngulur në fundin e lumit. Popullimi i krahinave u rrit edhe më shumë. Risi teknike e madhe e kësaj kohe ishte fillimi i punimit të veglave të punës prej bakri. SHoqëria njerëzore hyri kështu në një epokë të re, në atë të punimit të metaleve. Po kështu toka filloi të punohet me parmendë, duke përdorur kafshët tërheqëse,kalin dhe qetë. Ekonomia blegtore i dha përparësi punës së burrave. Filloi të dobësohej sistemi matriarkal dhe rolin e drejtimit në ekonomi dhe në grupet shoqërore filluan ta merrnin burrat. Lindi kështu në epokën eneolitike sistemi patriarkal, i cili u forcua më shumë në epokën e bronzit (2100-1100 p.K.) dhe në atë të hekurit (mijëvjeçari i fundit p.K.).
    3. Pellazgët
    Epoka eneolitike karakterzohet edhe nga ndryshime demografike. Në mesin e mijëvjeçarit të tretë p.K. dhe në fillimet e mijëvjeçarit të dytë p.K. erdhën nga stepat e Lihjes grupe të reja popullatash blegtore. Këto u përzien me banorët vendës dhe kështu u krijua bashkësia e re kulturore e popullatës indioevropiane në të gjithë Gadishullin e Ballaknit. Kjo popullsi mendohet të jetë popullsia e lashtë pellazge, për të cilën kanë shkruar shumë autorë të vjetër si Homeri, Herodoti, Tukididi etj. Pellazgët njihen si banorët më të lashtë parailirë e paragrekë, që jetonin në Gadishullin e Ballkanit e në pellgun e Rgjeut. Në fillimet e shfaqjes së tyre, pellazgët kishin organizim shoqëror matriarkal. Për karakterin etnik të tyre janë dhënë mendime të ndryshme, ndonjëherë dhe kontradiktore. Që në shek. XVII, veçanërisht në periudhën e Rilindjes Shqiptare, të studiuesit shqiptarë dhe të huaj zotëroi teoria e lidhjes së pellazgjishtes me shqipen. Përkrahës i flaktë i kësaj teorie ka qenë gjuhëtari austriak Han (Hahn). Studiues të tjerë e kundërshtojnë këtë. Gjatë epokës së bronzit filoi procesi i diferencimit etnik të popullatave të Ballkanit Perëndimor. Herodoti, historiani i lashtë grek i shek. V.p.K., jep disa të dhëna për pellazgët që vazhdonin të jetonin në Greqi. Sipas tij, gjuha e pëllazgëve ishte e ndryshme nga gjuha greke. Ata merreshin me bujqësi e detari. Ishin edhe mjeshtër të mirë ndërtimi. Pellazgët ngritën murin që rrethonte Akropolin e Athinës dhe për këtë athinasit u dhanë atyre si shpërblim disa toka në Atikë, të cilat, edhe pse ishin të pavlefshme, ata i kthyen në toka të mira bujqësore.
    Agim Doçi

  16. #16
    MODERATOR Maska e Letersia 76
    Anëtarësuar
    23-06-2002
    Vendndodhja
    OXFORD ENGLAND
    Postime
    731
    interesante keto AGIM.....
    THX BYE!
    Prá, mallkue njaj bir Shqyptari,
    Qi ketë gjuhë të Perendís,
    Trashigim, qi na la i Pari,
    Trashigim s'i a lên ai fmís;
    Edhè atij i u thaftë, po, goja,
    Qi e perbuzë ketë gjuhë hyjnore;
    Qi n'gjuhë t'huej, kúr s'âsht nevoja,
    Flet e t'veten lên mbas dore.

    AT Gjergj Fishta

  17. #17
    _____________ Maska e ornament
    Anëtarësuar
    27-04-2002
    Postime
    872
    Interesante, per shkollat 8 vjeçare, ndryshe atje s'ka asgje interesante, mendimi im ky. Pastaj concepti "interesante" si çdo gje, eshte i ndryshem per njerez te ndryshem, nje indigjen e çudit akoma pasqyra, ndersa nje tjetri i duket normale raketa, te besh nje lajmerim; kerkohen vullnetare ne mars, do te kete me dhjetra partizane, aq verberisht njerezit i besojne perpikmerise se shkences.
    Hajde gjeje!
    Per mendimin tim me simpatiket jane ata, qe i çudit çdo gje.

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e Pelasgian
    Anëtarësuar
    16-06-2002
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    391
    Te lumte Agim,

    Ne nje vend tjeter ke cekur "kam lexuar me shume libra se sa posedon biblioteka kombetare".

    Me kete permbledhje vetem e ke vertetuar thenjen tende. Mua (mos ta teproj pak) me duket sikur jam duke komunikuar me nje enciklopedi Shqiptare, jo ne form te nje programi kompjuteristik,por ne formen njerzore. E di qe ende nuk ekziston nje enciklopedi e till. Vetem nga keto rreshta me larte mesova me shume se me muaj hulumtime.

    DY KARAKTERISTIKA EKSTREME NE GATI QDO SHQIPTAR JANE

    1 MBURRJA E PAKRAHASUESHME

    Qdo Shqiptar ka kete mburrje ekstreme. Mburremi pse jemi Shqiptar, duke mos dite edhe arsyen pse. Kjo ndjenje e pakrahasueshmerise besoj qe ekziston ne qdo Shqiptar.

    2 DESHTIMI I PAKRAHASUESHEM

    Shumica e Shqiptareve flasin per kete deshtim, perseri duke mos dite arsyet e saj. Shqiptaret jane keshtu, e ashtu, etj, etj, etj.

    MBURRJA per shkake te historise sone.
    DESHTIMI per shkake te okupimit mijevjeqare.


    Tani ne gjendemi ne fazen e zbulimit te ketyre arsyeve. Dhe gjitheqka qe zbulohet ne fillim nuk eshte edhe mjafte e besueshme. Zbulimi i vete historise se Shqiptarise, Prejardhja, Gjuha etj jane faktet qe na japin te gjitha pergjigjet qe na interesojne. Por merre kohe. Ky eshte vetem fillimi.

    Muajin e ardhshem e kam me plane te udhtoj ne Pakistan per te bere hulumtime rreth fisit Kalash. Ky fis paska mbete ne kete pjese te Pakistanit qe nga koha e Lekes se Madh, ishin ushtar te tij. Plani im eshte qe ta takoj kete fis me fisin tone nga Shqiperia, gjithashtu Kalash. Kjo eshte nje nga faktet me te besueshme per kombesin e Lekes se Madh. E gjithe kjo do te perfundoj ne nje program dokumentar per fisin Kalash.

    Nje shoke imi nga Shkodra gjithashtu qe merret me film me tha nje dite se fisi Kalash nga Shqiperia eshte "maza e popullit Shqiptar".

    Gjithashtu shoku im nga Pakistani me tregonte se fisi "Kalash nga Pakistani nuk jane si ne, dhe jane shume njerze te mire".

    Nderime,

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e Pelasgian
    Anëtarësuar
    16-06-2002
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    391
    Me siguri vellezerit tane qe jetojne ne Greqi e kane pa kete. Sot me ra ne dore rastesishte.

    Pse Figura e Lekes se Madh te figuroj ne monedhat Greke? E gjithe bota e di se ai nuk ishte Grek. Por qka ishte? A ishte Bullgar i Maqedonise se sotme? A ishte Kelt qe kishin jetuar ne Ballkan para mijera viteve. A ishte Shqiptar?

    Pergjegja duhet te gjindet gjithsesi.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

Tema të Ngjashme

  1. Gjuha Shqipe - Kisha dhe Kleri Katolik
    Nga toni77_toni në forumin Komuniteti katolik
    Përgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 02-10-2011, 14:48
  2. Kongresi I Manastirit
    Nga gerrard73 në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 10-06-2009, 13:58
  3. Pastërtia e gjuhës shqipe në media
    Nga murik në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 24-02-2007, 18:10
  4. Letërsia shqiptare: probleme teorike-kritike në gjykimin e vlerave letrare
    Nga Kosovari_78_Ca në forumin Enciklopedia letrare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-01-2005, 15:56
  5. Gegërishtja gjuhë zyrtare në Kosovë?
    Nga Lekë Rezniqi në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 72
    Postimi i Fundit: 11-10-2003, 13:56

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •