Close
Faqja 1 prej 9 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 169
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime n 22 postime

  far uji pini?

  Mund te duket qesharake por uji eshte shum i rendesishem ne ushqimin tone dhe meqense kemi folur per buken per frutat per gjellet dhe per mezet per birren dhe per veren por asnjeher per ujin thash ta bisedojme njehere a e mondoni edhe ju qe cdonjeri duhet te ppije uje sipas keshilles se mjekut apo jo dhe pse ?


  Po e filloj nga vetja

  Kur dola jasht Shqiperise , per here te pare pija cdo lloj uji , se mendoja qe te gjithe ishin njesoj , por me vone kisha disa probleme me shendetin , te cilat i zgjidha vetem duke pire ujin e pershtatshem une kam patur dhe kam takikardia sopraventrikulare e cila shkaktohej nga renia nen nivelin e caktuar ne gjak te kripes se potasiumit qe sherben si ekuilibrues i frekuences kardiake ose si stabiluzues i saj.
  Per te rritur nivelin e potasiumit duhet te besh suruma apo flebol si i thoni ju ne gjak me kripen e potasiumit ose duke pire kokra me kete kripe dhe frekuenza stabilizohet por me e mira eshte duke pire ujin e pershtashem qe ka shume potasium dhe kripra te tjera , qe ketu ne itali eshte vetem nje i tille dhe quhet Ferrarrele .
  qe kur pi kete uje niveli qendron konstant dhe nuk kam patur me probleme sidomos gjat veres kur humbja e kriperave eshte shum e madhe.


  Por ky uje mineral nuk ben mire per ata qe vuajne nga veshkat pasi krijon mundesi per krijimin e gureve . megjithate ka plot ujra te tjere qe kan shum pak ose aspak kripra minerale dhe bejne mire atyre qe vuajne nga veshkat.


  Gjithashtu ka uje per femije i cili eshte shum i lehte dhe ndihmon tretjen perdoret gjithashtu per pregatitjen e qumeshtit te femijeve .

  Pra thjesht ju pyes pini cdo lloj uji apo keni preferenzat tuaja sipas shijes apo sipas nevojes shendetsore.


  DHE cfar markash apo firmash jane:

  psh Ferrarrele ka ne perberje :

  bicarbonato- -- 1342 mg/l
  silice--- 80 mg/l
  Potasio-- 48 mg/l
  Magnesio -------- 18 mg/l
  Nitrato--- 5 mg/l
  calcio----365
  sodio -49
  cloruro---- 17
  solfato------4
  fluoruro-1
  residuo fiso 1239mg7l

 2. #2
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime n 226 postime
  Marken do ti Dardajano ? lol

  Poland Spring .
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Antarsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,417
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 16 postime
  une nuk e pi dot ujin pa shume akull- YES, une Pi Akull

 4. #4
  Larguar.
  Antarsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Faleminderit
  0
  32 falenderime n 32 postime
  Ice mountain quhet uji qe pi (Spring water)

 5. #5
  Gone Maska e MiLaNiStE
  Antarsuar
  19-05-2003
  Vendndodhja
  dnde ustedes no me puede ver
  Mosha
  30
  Postime
  1,770
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  evian...
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Antarsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,417
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 16 postime
  Milaniste, ku jeton ti? Ketu ku jam une Evian ka marre review shume te keqija nga reporteret dhe konsumatoret. Ne pergjithesi keto ujerat ne shishe te markave francezeve i kane nxjerre me kosto shume te shtrenjte per cilesine e ofruar.

 7. #7
  pema
  Antarsuar
  07-02-2006
  Vendndodhja
  itali
  Mosha
  48
  Postime
  28
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  dardajan lexova pyetjen tende, un jam ne itali pi uje rrubineti nuk me vjen tpsv ( tachcardia parossistica sopraventricolare) me fal qe shprehem keshtu por me duket pak infantile sic te kane shpjeguar, nqs ke kete lloj shqetesimi dhe kur ky eshte i shpeshte eshte mire qe para se te nderrosh ujin te nderrosh mjekun , provo te flasesh me nje kardiolog dhe po te degjosh mua bej nje "studio fisiologico cuore" eksaminim qe e keshillon kardiologu, nivelli i kaliumit ( potassio ) varet shume rralle nga ushqimi qe merr , nqs je me shendet te mire dhe nuk merr ilace te caktuara, pershendetje

 8. #8
  gjithmone e me larg
  Antarsuar
  22-10-2004
  Vendndodhja
  tirana
  Mosha
  40
  Postime
  573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  uje cesmje me shume klor
  cdo gje kalon, por sa e dhimbshme eshte ne momentin qe e perjeton

 9. #9
  Perjashtuar Maska e ||xXx||
  Antarsuar
  22-07-2005
  Vendndodhja
  Mes Ferrit Dhe Parajses
  Mosha
  33
  Postime
  359
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Un per Vete Legera

 10. #10
  bitter girl Maska e marsela
  Antarsuar
  11-06-2002
  Postime
  1,163
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 6 postime
  Une ate qe kam me kollaj, ato perberjet sja ve re fare
  Ate te cezmes sigurisht jo. Emri s'me kujtohet..

 11. #11
  pirg hologramesh Maska e Inteligjentja
  Antarsuar
  08-10-2005
  Vendndodhja
  Ne kontinentin e Kurrkundit
  Postime
  863
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Evian mbahet si me i shtrenjti por mua nuk me shijon fare. Mqs nuk me pelqejne pijet me ngjyre (te tipit coca-cola e co. loool) tek uji jam shume me naze. Preferoj Fiji (me shijon shume) por edhe Aquafina nuk eshte i keq.

 12. #12
  100%shqiptare Maska e loneeagle
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  not where i want to be
  Mosha
  38
  Postime
  4,276
  Faleminderit
  123
  72 falenderime n 64 postime
  Spring Water
  I LOVE GOD

  j&g

 13. #13
  rrezja qe ngroh Maska e dielli qe lind
  Antarsuar
  13-10-2005
  Vendndodhja
  Aty ku zhurma e dallgeve eshte muzike per veshet e mije.
  Postime
  181
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  TEPELENA nje here e nje kohe me kane thene qe eshte me i miri ne treg,dhe qe ate here konsumoj ate.
  nuk me kujtohet

 14. #14
  Shamikuqja!!! Maska e BRADYKININ
  Antarsuar
  07-01-2004
  Vendndodhja
  In Constant Motion!
  Postime
  503
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Inteligjentja
  Preferoj Fiji (me shijon shume) por edhe Aquafina nuk eshte i keq.
  Dito.
  If I Only Could....

 15. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-02-2006
  Postime
  98
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  une pi ujin
  Evian

 16. #16
  . Maska e delisa
  Antarsuar
  27-10-2002
  Vendndodhja
  Ncuk Ketu !
  Postime
  249
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Dasani

  dunno.. pa ndergjegje me shkojne duart direkt te Dasani sa here qe shkoj te blej uje.. lol

  sa e mire per reklame kjo

 17. #17
  Larguar!
  Antarsuar
  02-02-2006
  Postime
  448
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Zephyrhills, natural spring water

  Kur s'kam nga ja mbaj, pi dhe Evian ose Dasani.

 18. #18
  Jam Tea :) Maska e My_Soul
  Antarsuar
  07-02-2004
  Vendndodhja
  Diku...
  Postime
  464
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Cdo lloj uji pini, vetem direct nga sink mos pini. As filtrit mos i besoni. Po s'keni te bleni me mire perdorni uje te zjerre.
  HAKUNA MATATA

 19. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime n 22 postime
  Citim Postuar m par nga pema
  dardajan lexova pyetjen tende, un jam ne itali pi uje rrubineti nuk me vjen tpsv ( tachcardia parossistica sopraventricolare) me fal qe shprehem keshtu por me duket pak infantile sic te kane shpjeguar, nqs ke kete lloj shqetesimi dhe kur ky eshte i shpeshte eshte mire qe para se te nderrosh ujin te nderrosh mjekun , provo te flasesh me nje kardiolog dhe po te degjosh mua bej nje "studio fisiologico cuore" eksaminim qe e keshillon kardiologu, nivelli i kaliumit ( potassio ) varet shume rralle nga ushqimi qe merr , nqs je me shendet te mire dhe nuk merr ilace te caktuara, pershendetje
  Pema kjo ishte pikerisht keshilla e mjekut specialist kardiolog biles i klinikes private per te evituar pastiljet pasi jane te renda per stomakun dhe meqense ndodhte shum rralle ne te kundert nese ndodhte shpesh dhe do ishte shqetesuese duhej nje nderhyrje kirurgjikale per te shkeputur apo prere nervin qe con impulsin ne zemer pasi ne trupin tone ndodhen dy te tille por tek te gjithe eshte ne funksionim vetem nje dhe ne raste te vecanta funksionojne te dy si ne rastin tim.

  nje keshill tjeter ishte edhe mos pirja e kafese apo pirja vetem te asaj pa kafeine mospirja e te gjitha pijeve me perberje kafeine apo teine gjithashtu mos-pirja e duhanit dhe alkolit, por e shoqeruar kjo me pirjen e ujit qe ka shum potasium.

  renia e nivelit te potasiumit ishte prezente ne te gjitha analizat e bera ne momentin e tpsv, me shum se kaq nuk kam ca te shpjegoj me.

 20. #20
  PimpetT (paj ) ;) Maska e __SwEeT_GirL__
  Antarsuar
  18-09-2005
  Vendndodhja
  somewherE
  Postime
  576
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Poland Spring pije una.... ne fakt spara jom mare me zgjidhjen me te mirit.... as qe se di kush eshte iher....
  * I DiDnT asK 2 B AlbaNiaN...I JuSt GoT LuckY ♥ *

  CrosiN Da Dead LiNe...Y


Faqja 1 prej 9 123 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •