Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 56 prej 56
  1. #41
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-03-2006
    Postime
    37
    "per te qene me i sakt ne ate qe mendoj dua te di nese po te pish uje me gaz apo nje gote bire ndjen fryrje te stomakut, gje qe mund te ndodh edhe kur ha, dhe tjetra nese keni gazra apo gropsima te tepert menjeher pas ushqimit ose dhe me pas."


    Po, kjo eshte saktesisht ajo qe kam, po te pi uje me gaz apo nje gote birre kam fryerje dhe gropsina te teperta....gje qe une nuk i perdor asnjeren as tjetren kur jam jashte shtepise....


    mund te ma japesh te lutem ate kuren qe me fole me siper?

    edhe nje here thanks, po ben shume per mua

  2. #42
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681

    Sqarimi teorik i kures

    Ne fillim dua tju shpjegoj pak cfar mund te keni:

    Sic del po te lexosh pergjigjet e tua ju vuani nga nje faze fillestare gastriti e cila po nuk u kurua mund te kaloje ne ulcer .
    Kjo do te thote qe pjesa e brendshme e stomakut pra ku behet tretja e ushqimit eshte e skuqur ose e infektuarpor per te kuruar kete nuk eshte aq e lehte sepse sic dihet per tretjen e ushqimeve ne momentin e ngrenies ne stomak bien disa lloj acidesh qe ndihmojne tretjen dhe kur stomaku eshte i infektuar ato reagojne mbi mukozen e stomakut duke e acaruar ate me shume prandaj kura ka parasysh te gjitha keto probleme .

    Kura fillon me disa rregulla qe do ti mbash per rreth tre muaj

    1-duhet te hash gjithmon ne te njejtin orar biles mund te them edhe me minuta sepse organet tona te tretjes kur mesohen me nje orar fillojne punen e tyre ne te njejtin orar , me kete dua te them qe nese ne stomak nuk ka ushqim ne oren e caktuar lengjet tretse qe bien ne te acarojne mukozen e stomakut.

    2-Reth nje ore para buke pihet nje ilac qe ben boshatisjen e stomakut nga ushqimi

    3-Dhe rreth 15 min para pihet nje ilac si leng i bardhe qe vesh cipen e brendshme te stomakut me nje shtrese mbrojtese nga agjentet tretes te ushqimit.

    4- Pas ushqimit pihet nje ilac tjeter qe ndihmon ne tretjen e shpejte te tij dhe ka veti kuruese mbi mukozen e stomakut kurse ky me siper ka vetem efekt mbrojtes nga agjentet tretes.

    Gjate kesaj kure duhen evituar te gjitha ushqimet me shum acide ose shum piper apo hurdhra ose cipat e specave te skuqura uji me gaz dhe te gjitha lengjet me gaz apo me shum perzierje.

    Ushqimi duhet te jete gjithmone i ngrohte dhe i bute gjithashtu mundesisht i zier pasi lehteson shum punen e stomakut.

    ESHTE mir te hash pak dhe shpesh dhe jo psh dy here ne dite dhe rende

    Do ishte mire ta racionoje ushqimin ne kater vafte si i thon dhe jo ne tre



    uji gjithashtu eshte i rendesishem duhet te jete natyral dhe asnjeher i ftohte .

    Kura zgjat tre muaj

    Besoj qe brenda kesaj jave te kem takim me mjekun patholog dhe do tju jap ketu te bashkangjitur kopjen origjinale .

    Nese nuk i gjen dot ilacet atje mund tja u dergoj edhe une qe ketu nese do deshironi por kerkon nje kohe me te gjate.


    dardajan

  3. #43
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-03-2006
    Postime
    37
    Shume faleminderit per te gjitha, besoj se kete kure mund ta ndjek pa problem.

    1. Mund te me thuash se sa kushtojne ilacet po te mi dergosh ti (duke pershrire edhe transportin)?

    2. Mund te me japesh emrat e ilaceve qe te shoh a ka ne farmacite tona ketu ne Tr.

    PS: Pse mjeket shqiptare nuk me kane sugjeruar kurre kete kure edhe pse jam vizituar shume here nder vite? (E vetmja gje qe me thonin eshte se te ha shpesh dhe nga pak)

    Gjithesesi, sh. flm. nga ana jote, duhet te te kete marre sh. kohe ky kerkim

    Thanks, Bler

  4. #44
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681
    Blerta

    Sot ne mbasdite kisha takim me mjekun patholog dhe mund tju jap te dhenat mbi kuren.

    Pasi i bera shpjegimin e pergjigjeve te tua me keshilloj te njejten kure qe kam bere edhe une dhe nuk ishte dakort per kuren me tre lloj ilacesh pasi duhet nje kontroll me i plot i pacientit dhe disa analiza te tjera.
    Kjo sepse ilaci i trete konsiston ne ndryshimin e perberjes kimike te acidrave qe bien ne stomak gje qe nuk eshte e keshillueshme pa kontrolluar pacientin dhe pa provuar kuren me dy ilace qe eshte me e lehte dhe pa asnje efekt anesor.


    Dy ilacet jane

    1-Riopan - gel ( principio attivo : magaldrato anidro ) ose malox

    2-Peridon ( principio attivo: Domperidome )


    Duhet te kesh parasysh qe emrat e ilaceve ndryshojne sipas prodhuesit te tyre por e rendesishme eshte perberja e tyre ajo qe eshte ne kllapa

    keshilla nga mjeku per perdorimin e tyre :

    1- duhet te hash tre here ne dite kur je njeri normal dhe nuk konsumon shum energji dhe kater here nese aktiviteti juaj ditor kerkon shum energji
    kjo sepse edhe teoria e ngrenies pak dhe shpesh nuk eshte shume e keshilluar pasi ne stomak krijohet konfusion sepse per cdo here duhet te pish edhe ilacet, keshtu qe keshillohet qe gjat kures te kesh tre vafte mengjes drek dhe darke te ndare pak a shum ne ore te barabarta.

    2-riopan eshte i ndare ne qese te vogla apo bustine nga 10 ml te cilat mund ti marresh edhe me vete pa patur nevoje te mbash nje shishe me vete., ku nje bustin apo qese pihet ne mes te dy ngrenieve ose si i thon pas buke por jo menjeher pas buke por pak a shum rreth 2 apo 3 ore kjo mvaret si do ta ndash ti oren nga nje vaft ne tjetrin dmth nese do hash nje here ne 6 ore i bie tre ore pas buke besoj se e kuptove ?

    3-Peridon-- eshte me kokra dhe pihet rreth 30 min para buke qe sherben per te boshatisur stomakun dhe ndihmuar ne tretjen e ushqimit qe vjen .

    4-Mundesisht gjat ngrenies te pish sa me pak uje ose pije te tjera dhe pas pak ngrenies te pish ujin e nevojshem sipas deshires por asnjeher duke e tepreuar.
    Mundohu te mos shtrihesh direkt pas ngrenies.

    5- ne javen e pare duhet te pish vetem ne dreke dhe ne darke ndersa javen e dyte mund te pish edhe ne mengjes.
    sic kam shkruar edhe me pare kura zgjat rreth tre muaj dhe duhen evituar ushqimet qe kam shkruar pra filozofia eshte qe ju te merrni energjine dhe proteinat e duhura por me nje ushqim qe tretet lehte ne stomak dhe qendron per pak kohe, gje qe lejon ilacet te veprojne mbi mukozen e stomakut.

    Cmimet
    RIOPAN 6,89 euro dhe permban 40 qeska apo bustine qe dmth mjaftojne per rreth 13 dite

    Peridon 4,99 euro pra 4 euro e 99 centdhe permban 30 kokrra te cilat mjaftojne vetem per 10 dite.

    per nje muaj kushtojne rreth 35 euro + kosto per posten qe nuk e di .

    Une kam blere dozen e pare pra per rreth 15 dite qe sherbejne edhe si prove nese kura ka efekt pozitiv sherben gjithashtu edhe per te pare kutite origjinale me pershkrimet e ilaceve nga e cila mund te kontrollosh
    pastaj aty ne Tr .

    kete pako e ke falas nga une me gjith posten pastaj kur ti shohesh vendos vete nese i gjen aty apo i don nga une ne nje postim te vetem.



    ps.Nese nuk kopton ndonje gje me shkruaj pasi une postimet nuk i pregatis perpara por i shkruaj sic me vine ne moment dhe mund te ket edhe ndonje paqartesi.

    Adresen me jep ne mp ose te jap une nje adrese ne Tr ku mund te terheqesh pakon.

  5. #45
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Brova Dardajano , make us proud . lol

    Me verte nisma jote eshte per tu admiruar . Je i vecante .
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  6. #46
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681
    Citim Postuar më parë nga PINK
    Brova Dardajano , make us proud . lol

    Me verte nisma jote eshte per tu admiruar . Je i vecante .
    asigjo pinku im un kom qen gjithmon i vecante ne jete dhe me pelqen shum te jem i vecante , me vjen keq qe ste ndihmova dot ne perdredhjen tende te damarit se jom pak larg por besoj se kishe ndonje afer dhe te ka ferkuar me voj e me uthull... hahahah

  7. #47
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-03-2006
    Postime
    37
    Dardajan, Shume faleminderit per gjithshka. Me vjen keq qe nuk t'u pergjigja dje, por nuk kisha mundesi per te qene online. Mesazhin tend te fundit po e primtoj dhe do shkoj ne farmaci te marr ilacet. Nese nuk i gjej dot keto ilace atehere do te te jap adresen time por duhet te diskutojme per menyren se si te ti dergoj leket. Une nuk kam asnje lloj bisnes card, por mund t'ia kerkoj shoqes sime dhe me te rregullohem cash pastaj. Shume faleminderit per bujarine tende, me ke ledhatuar sedren shume....te jem e sinqerte nuk e prisja. Thanks,

    Do te te kthej pergjigje te henen se c'bera me ilacet (ne fundjave nuk jam online).
    jam e sigurte se do me bejne mire sepse eshte saktesisht ajo cfare me te vertete ndjej ne stomak.

    Do ngjohemi, Bler
    Ndryshuar për herë të fundit nga blertan : 17-03-2006 më 03:49

  8. #48
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-03-2006
    Postime
    37
    "Une kam blere dozen e pare pra per rreth 15 dite qe sherbejne edhe si prove nese kura ka efekt pozitiv sherben gjithashtu edhe per te pare kutite origjinale me pershkrimet e ilaceve nga e cila mund te kontrollosh
    pastaj aty ne Tr"


    Tani qe po e lexoj te printuar mes. po shoh se e ke blere tashme dozen e pare. Thanks per mundin dhe kohen. Po te dergoj ne MP. adresen time dhe te lutem me sugjero se si mund te ti dergoj leket per te.
    Je me te vertete flori!
    Bler

  9. #49
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681
    Blertan

    Pakon do ta nis nga dt 21-22 pasi keto dite nuk mundem nderkoh mos bli gje por vetem kur te kesh marr pakon dhe provuar kuren vendos nese do ta vazhdosh ate, per leket nuk ka problem po erdha sivjet me pushime me qeras me nje akullore po nuk erdha me qeras me dy akullore vitin tjeter.

    Mendoj se tani nuk kam cfar te shkruaj me ketu , per hollesi te tjera komunikojme ne Mp ose ne emailin qe do te jap ,sherim te shpejte .

    dardajan

  10. #50
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-03-2006
    Postime
    37
    OK, Shume faleminderit edhe nje here tjeter.

    Do te flasim me e-mail.

    te pershendes

  11. #51
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-03-2006
    Postime
    8

    Thumbs up

    çfare solidariteti!!!!

  12. #52
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-03-2006
    Postime
    37
    Citim Postuar më parë nga dardajan
    Blertan

    Pakon do ta nis nga dt 21-22 pasi keto dite nuk mundem nderkoh mos bli gje por vetem kur te kesh marr pakon dhe provuar kuren vendos nese do ta vazhdosh ate, per leket nuk ka problem po erdha sivjet me pushime me qeras me nje akullore po nuk erdha me qeras me dy akullore vitin tjeter.

    Mendoj se tani nuk kam cfar te shkruaj me ketu , per hollesi te tjera komunikojme ne Mp ose ne emailin qe do te jap ,sherim te shpejte .

    dardajan
    Nese vjen kete vit ne Tr. do te te qeras jo me nje akullore por me nje birre dhe qofte. Nese vjen vitin tjeter atehere me dy birra dhe qofte Ne, ketu ne TR. , veres vetem kete pune bejme = birra dhe qofte
    bler

  13. #53
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar më parë nga blertan
    Nese vjen kete vit ne Tr. do te te qeras jo me nje akullore por me nje birre dhe qofte. Nese vjen vitin tjeter atehere me dy birra dhe qofte Ne, ketu ne TR. , veres vetem kete pune bejme = birra dhe qofte
    bler

    E pse Qofte dhe jo Steak ?
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  14. #54
    Betimi i Hipokratit
    Anëtarësuar
    05-06-2004
    Postime
    1,081
    se steak ta rendon shume stomakun.
    The good you do today;people will often forget tomorrow;do good anyway

  15. #55
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-03-2006
    Postime
    37
    Citim Postuar më parë nga PINK
    E pse Qofte dhe jo Steak ?

    E kush nuk e ka njejf nje birre te ftohte ne darke me qofte!!??

  16. #56
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681
    Blertan

    Ne jete duhet te thuash gjithmon te verteten pasi keshtu nuk gabon asnjeher, kur ju me lini nje nr tel personal do te thote qe keni marre parasysh gjithcka
    dhe qe per ju nuk ka asnje problem nese une ju marr ne telefon apo ju dergoj mesazh ne lidhje me adresen e pakos .
    Per kete ju duhet te kishit folur paraprakisht me te afermit apo te dashurin tuaj , dhe nese per arsye te ndryshme keni menduar qe do ishte me mir te qendronit anonime mjaftonte qe ju te vazhdonit komunikimin me mua ne forum i cili ka aftesine magjike te te qenurit anonim i perjetshem.
    Me sa pash keni mbyllur mundesine e komunikimit ne email dhe ne forum por nuk mund te mbyllni temen e hapur pasi nuk mundeni ,dhe per mendimin tim
    gaboni sepse nuk ka asgje te keqe ti thuash familjes apo te dashurit qe dikush qe nuk e njeh deshiron tju ndihmoj per problemin qe keni aq me teper kur ai dikush eshte i martuar dhe ka dy femije .
    Te keshilloj tju thoni te verteten mbi forumin dhe temen jam i sigurt qe do te kuptojne.
    pyetja ime eshte

    A duhet ta nis pakon ne adresen qe me keni dhene apo jo. ??
    dhe ne adrese duhet te ve nr tel apo jo.?

    sigurisht nuk dua qe pako te perfundoj diku neper magazina apo me keq prandaj dhe kerkoj te jem i sigurt qe mberrin ne destinacion.


    Nese pergjigja eshte jo do tju nis ketu ne kete teme se ku mund ti gjeni ne Shqiperi dhe me cfar emri mund ti gjeni ilacet.

    dardajan

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 04-05-2009, 12:11
  2. Sa të ndjeshëm janë meshkujt
    Nga xixe xixellonja në forumin Në kërkim të romancës
    Përgjigje: 219
    Postimi i Fundit: 12-11-2006, 15:12
  3. Përmirësohet ndjeshëm furnizimi me energji elektrike në vend
    Nga Darius në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 130
    Postimi i Fundit: 01-02-2006, 00:54
  4. Ulet ndjeshëm zhdoganimi i cigareve
    Nga Blendi në forumin Ekonomi & biznes
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 05-07-2002, 23:37

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •