Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-01-2006
  Postime
  39

  Teoria Makiaveliste

  pershendetje te gjtihve,

  kush ishte makiaveli, si erdhi, perse erdhi, c'e bente kete njeri te vecante nga te tjeret, cila ishte teoria dhe praktika e tij, cfare ndikimesh pati dhe ka teoria e tij ne kohen tone, cilat jane te dobishmet dhe te padobishmet e kesaj teorie, sa zbatohen ato sot neper qeverite e ndryshme anekend botes, etj., etj.

  kush di dicka per makiavelin, le te paraqese hulumtimet e tij apo edhe te mesuara dhe marra neper vepra te ndryshme te autoreve gjithandje botes.

  beko

 2. #2
  Perjashtuar Maska e diikush
  Anėtarėsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  konaku i ri
  Postime
  2,071
  Citim Postuar mė parė nga beko
  pershendetje te gjtihve,

  kush ishte makiaveli, si erdhi, perse erdhi, c'e bente kete njeri te vecante nga te tjeret, cila ishte teoria dhe praktika e tij, cfare ndikimesh pati dhe ka teoria e tij ne kohen tone, cilat jane te dobishmet dhe te padobishmet e kesaj teorie, sa zbatohen ato sot neper qeverite e ndryshme anekend botes, etj., etj.

  kush di dicka per makiavelin, le te paraqese hulumtimet e tij apo edhe te mesuara dhe marra neper vepra te ndryshme te autoreve gjithandje botes.

  beko
  po mire o derbardhe, ty qe te paska shkaktuar Makiaveli gjithe kete kuriozitet dhe nje seri pyetjesh, nuk ditke asgje fare ti per te? si u bere kurioz ne vend te pare?

 3. #3
  LarG Maska e Flava
  Anėtarėsuar
  22-01-2003
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Mosha
  37
  Postime
  547
  Kam filluar te lexoj librin e tij "Princi" dhe mendoj se kushdo apo sido qe te kete qene ai eshte nje mjeshter e te ben te kerkosh brenda vetes ate forcen per te qene edhe ti dikushi...
  Te dua se s'te urrej dot......

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e amaro
  Anėtarėsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  NenToke
  Mosha
  41
  Postime
  242
  Citim Postuar mė parė nga diikush
  po mire o derbardhe, ty qe te paska shkaktuar Makiaveli gjithe kete kuriozitet dhe nje seri pyetjesh, nuk ditke asgje fare ti per te? si u bere kurioz ne vend te pare?
  e sigurte qe beko ka fillu me degju tupac un
  Money Makes Man act Funny

 5. #5
  Parlamenti Rinor Maska e Failed Rapper
  Anėtarėsuar
  11-01-2003
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  34
  Postime
  253
  http://www.ctbw.com/lubman.htm

  Eshte ne anglisht, per Machiavellin
  Cdo gje qe nuk na vret na ben me te forte

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-04-2006
  Vendndodhja
  I'm still lost
  Postime
  16
  Ne ditet e sotme makiavelizmi perdoret ne shumicen e rasteve ne sens pezhorativ. P.sh. nje njeri etiketohet si makiavelist ne se eshte shume oportunist, manipulator, etj.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Dolcezza
  Anėtarėsuar
  21-09-2006
  Postime
  26
  Makiaveli ...per ate un heq kapelen.
  Megjithese Princin as qe e kam prekur ende, gjerat me te rendesishme per te (ato qe dihen nga te gjithe) i di. U ndesha me emrin e tij kur po lexoja nje thenie "the ends justify the means"..pastaj vijuan te tjerat "politics have no relations to morals" apo, "winners write the history". Ne baze te atyre dokumenteve relativisht te pakta qe kam lexuar qe jane shkruar per te, mund te them qe ishte realist dhe i sinqerte.

Tema tė Ngjashme

 1. Kurani ėshtė ligj arab
  Nga chino nė forumin Agnosticizėm dhe ateizėm
  Pėrgjigje: 65
  Postimi i Fundit: 31-08-2010, 13:53
 2. Teoria e mekanizmit
  Nga Fiori nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-08-2006, 13:51
 3. Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 20-01-2005, 17:28
 4. Teoria dhe praktika
  Nga StormAngel nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 08-01-2005, 17:56
 5. Teoria e Inteligjencave te Shumta (Theory of Multiple Intelligences)
  Nga Cupke_pe_Korce nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 07-03-2004, 22:09

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •