Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 10
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Beqari002
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Postime
  500

  Nje KOmb-Nje Shtet

  -Perspektiva endritshme e popullit shqipetar dhe vuajtjet e sakrificat e tij shekullore jane nje udherrefgyes i drejte per realizimin e ketij qellimi madhorefisnik te popullit tone,sepse shqipetari si individ dhe kolektiv posedonte gjitha atributet per te qene i pavarur ne realizimin e interesave te tija jetike e shekullore.
  Per realizimin eketij ideali shekullor nevojitet nje unitet mbar kombetar , nje unitet i sinqert , nje unitet nderpartiak , nje unitet ndernjerezor i cili do te bashkoj te gjitha subjektet shqipetare rreeth nje qendre e cila do te jete e afte te drejtoj dhe udheheqe ne kete drejtim.
  Ky unitet mbarkombetar nuk mund te krijohetsikur deri me sot nga meditimet,anderimet,perfytyrimet,lajthitjet,ngjyri met apo pershtypjet e jashtme se ka unitet.
  Kete unitet mund ta arrijme vetem me paraqitjen e drejte pa lajka,pa ngjyrime,anime,paliderizem te permbajtjes seunitetit.
  Nese do te arrijme kete unitet , atehere shume lehte do te realizohet edhe bashkimi i kombit ne nje shtet.Eshte ne interesin epopullit qe ai te jeteunik,te jetoj ne shtetin e vet Arberine e jo si deri me sot te jete i ndare eshperndare ne shtet fqinje,i urryer,i shkelur,i shtypur.
  -Se pari mendoj se ne shtetin amekerkohet nje pune me e madhe ne kete drejtim.Nje unitet nderpartiak,nje unitet ne mednime e ide,nje perpjekjeper bashkim e jo ndarje tesubjektit shqipetar e pasatj angazhimi i faktorit shqipetarne trojet etnike jashta shtetit ame.
  Ne menyre parciale nuk mund te zgjidhet ky problem madhor kombetar.Kjo u pame rastin e Kosoves,Lugines se Prsheves e se fundit rasti i shqipetareve ne Maqedoni ne Iliriade.
  Besoje se eshte e udhes e gjithe dija dhe mendja shqipetareku qegjendet ne vend e bote te angazhohet ne kete drejtim,te mblidhemi rreth nje Pishtari te njemendet i cili angazhohet me mish e shpirt per realizimin e ketij ideali shekullor dhe te gjithe sebashku si njeetepunojme ne realizimin e Bashkimit kombetar.
  -Pse vetem ne te jemi te ndare???!!!
  Jam martuar002

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e &Mitrovicalia&
  Anėtarėsuar
  19-05-2009
  Postime
  339
  te bashkojm vec edhe mitrovicen e masandej folim per bashkim kombetar

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,979
  Citim Postuar mė parė nga &Mitrovicalia& Lexo Postimin
  te bashkojm vec edhe mitrovicen e masandej folim per bashkim kombetar

  Bajden siguroi se pavarėsia e ėshtė njė proces i pakthyeshėm, kurse Kosova ėshtė e pandashme
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e &Mitrovicalia&
  Anėtarėsuar
  19-05-2009
  Postime
  339
  eeeeeeee kur Llapi don kajher me kon djal i mir atehere metevertete eshte djali i mire.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e drenicaku
  Anėtarėsuar
  06-05-2003
  Postime
  3,263
  Nuk ejmi te pregaditur per bashkim,por edhe te ndar nuk jemi te zot.
  Virusi i kombit eshte feja,dhe jam i bindur se ka shume kunderthenje rreth kesaj,pra per tu bashkuar duhet rishkruhet historia qe nga mesjeta e kendej,tua mesojm gjeneratave te ardhesme kush ishum dhe pse jemi sot keta qe jemi.
  Perderisa ne kosove shumica dermuesa i thon veti mysliman,ne shqiperi gjendja eshte akoma me e ngatrruar sepse ka mysliman katolik dhe ortodoks ne pergjithesi edhe pse askush nuk e ka guximin te diskutoi sot per keto gjera neser deshtem apo jo do te na imponohen.
  Shembulli me i mire i bashkimit ishte gjermonia por ata i takonin te njejtes fe kurse ne kam dron qe nje punon per bashkim e dy tjer kunder.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e &Mitrovicalia&
  Anėtarėsuar
  19-05-2009
  Postime
  339
  drenicak...qoja kete leter papes ne vatikan te lutem dhe me trego ketu se qfar pergjigjje ke mar prej tij.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e &Mitrovicalia&
  Anėtarėsuar
  19-05-2009
  Postime
  339
  ishala na plotesohet edhe kjo deshr

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e alem_de
  Anėtarėsuar
  02-10-2009
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  6,745

  Pershendetje nga Gjermania

  Citim Postuar mė parė nga &Mitrovicalia& Lexo Postimin
  ishala na plotesohet edhe kjo deshr
  Ishalla zoti na e ploteson te dyve kete deshire,por une ka edhe nje deshire tjeter.

  Po citoj ish kamcelarin e Gjermanise Konrd Adenhauer ku ka thene:

  <<Europa qe nje vizion i disave,u be deshire e shumices,dhe eshte domosdoshmeri per te djithe>>

  Me qe une jetoj ne perundim dhe e di se si mendon " Europa Plake" mendoj se ne Shqipetart duhet te bejme te pa munduren per t'iu afruar Europes.
  Europa pa kufi eshte mbrekullia e vertete.

  Me shume nderime e respakt

  Alem

 9. #9
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  29-10-2009
  Postime
  356
  Beqari002

  A e dine me ma spjegue ēka ka dallim Kombi nga shteti,veq po ja futni paushalle!

 10. #10
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  29-10-2009
  Postime
  356
  Fejerat
  Keto nuk qojne peshe fare ne te ardhmen dhe papallaret here e ngrisin fen muslimane e here ate kretjene qe ti pezmatoin dyja palet qe ne ndonje konflikte mes ketyre dyve te vjen gjere tek ndonje kasaphane e madhe se eshte interes i madh boteror!

  A nuk e shifni se si e kan marue genjeshtren kinse ne rusi nje femiut i qfaqen ajetet e kuranit ?Po ta shikoni storjen nuk shef ndonje levizje e ndryshimeve te germave arabe!Njesoj jane ka ja bejne me ringjalljen e krishtit ku nuk eshte e vertete pos ndonje klonimit te trifishte;Jerusalem,indi e japoni!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •