Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 20
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-11-2002
    Postime
    1,509

    Bileta sporti - Sa lekë është shumë shtrenjtë?

    Kete weekend qe kaloi dolen ne shitje biletat per sezonin e re te baseballit. E di qe kjo nuk eshte kaq interesante per shume nga ju, por biseda qe dua te filloj eshte: Sa leke do te paguanit per nje bilete?

    Ketu i shiten te gjitha ne nje dite (sidomos lojrat kryesore - Cards vs. Cubs) dhe ato qe ngelen, jane shume te keqija dhe praqe thone qe mund te kushtojne mbi $1000. Keta njerez kane rrjedhur fare!!!
    Ignore List: Den Bossi

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-11-2002
    Postime
    1,509
    Sour grapes?

    Baseball- eshte sporti im i preferuar, pastaj football (amerikan), po qe kur filluan te fitojne cdo vit, filluan ti ngrejne edhe cmimin e biletave. Pastaj, shkuan edhe ndertuan nje stadium te ri (se marr vesh se c'kishte keq me ate te vjetrin). Cdo vere shkoj nja dy here, por kete vit me duket se ngela thate fare.
    Ignore List: Den Bossi

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e ChuChu
    Anëtarësuar
    03-06-2002
    Vendndodhja
    nyc
    Postime
    3,400
    aman mos u merzit. Japin ketu te puna ime bileta per free ne baseball games. me thuaj kur te ndalosh ndonjehere ne NY, dhe nje loje e ke nga mua.

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-11-2002
    Postime
    1,509
    ohh puhleeez... Nuk do me zere gjumi sonte! Dhe jo nuk "ia futa n'google".
    Baseballi nuk eshte vetem sport amerikan. Disa nga lojtaret me te mire jane nga Amerika qendrore dhe Azia: Pujols, Matsui, Suzuki, Martinez. Edhe per informacionin tend, tani po organizojne kampionation boteror te baseballit. There!!!
    Ignore List: Den Bossi

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-11-2002
    Postime
    1,509
    Mos e ke fjalen per ate kampionatin ku amerikanet bene cmos qe te mos merrte pjese Kuba, dhe me nje pune te thelle corganizimi e sabotazhi qe kubanezet te mos merrnin pjese?

    Mos o zot superfuqia e supermiliarderet shkojne e humbin me brekegrisurit e Havanes...

    Qesharake kur quajne "World Series" finalen e kampionatit kombetar. Pastaj behen olimpiadat e fitohen gjithmone nga ruset.
    Ignore List: Den Bossi

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-11-2002
    Postime
    1,509
    Baseballi dhe futbolli: Sporte me helmeta. Sikur po shkojne ne lufte.

    Sporte per te bere para. Vetem per amerikanet, sepse po te popullarizohen ne bote, patjeter do dali ndonje komb me i mire se amerikanet. Sapo te behet ajo pune, ne amerike do shpiket ndonje sport i ri.
    Ignore List: Den Bossi

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-11-2002
    Postime
    1,509
    Per nje njeri qe jeton me Amerike (me duket?), ke shume gjera te keqija per te thene per Amerikanet!!!
    Ignore List: Den Bossi

  8. #8
    Rising Star and Legend Maska e Davius
    Anëtarësuar
    20-04-2003
    Vendndodhja
    Underground
    Postime
    11,956
    Po me qene ndonje ndeshje si Real - Barca edhe 1000 $ te kishte qene nuk eshte shume problem, njehere ne jete shifet LIVE, Ronaldinho apo Zidane!

    Per kenaqesite nuk kursehet!
    My silence doesn't mean I am gone!

  9. #9
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    29-09-2004
    Postime
    1,466
    Citim Postuar më parë nga Gio
    Kete weekend qe kaloi dolen ne shitje biletat per sezonin e re te baseballit. E di qe kjo nuk eshte kaq interesante per shume nga ju, por biseda qe dua te filloj eshte: Sa leke do te paguanit per nje bilete?

    Ketu i shiten te gjitha ne nje dite (sidomos lojrat kryesore - Cards vs. Cubs) dhe ato qe ngelen, jane shume te keqija dhe praqe thone qe mund te kushtojne mbi $1000. Keta njerez kane rrjedhur fare!!!
    ah one the biggest rivalries in baseball the cubs and the cardinals. Ktu biletat e Cubs shiten nja dy muaj pa filluar sezoni. Cubs ama jane me shume eksperience sesa skuader e vertete baseballi. Jane kot fare. Baseball se ndjek shume (basketbolli eshte sporti im i preferuar) sado qe Wrigleyin e kam 20 minuta nga shtepia.

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-11-2002
    Postime
    1,509
    Citim Postuar më parë nga i_pakapshem
    ah one the biggest rivalries in baseball the cubs and the cardinals. Ktu biletat e Cubs shiten nja dy muaj pa filluar sezoni. Cubs ama jane me shume eksperience sesa skuader e vertete baseballi. Jane kot fare. Baseball se ndjek shume (basketbolli eshte sporti im i preferuar) sado qe Wrigleyin e kam 20 minuta nga shtepia.
    The Cubs s'kane patur asnjeri me ndonje fare vlere qekur Sammy Sosa shkoi tek Nationals. Nuk e di ku ne CHI-IL jeton, por tani per tani une do te shkoja me White Sox. Ata i kane edhe nja dy vjete ne brez derisa te behen kot prape.
    Ignore List: Den Bossi

  11. #11
    SPHINX
    Anëtarësuar
    17-04-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    835

    Sa shume eshte shume?

    1. Varet sa te pelqen skuadra

    2. Varet nga sa leka ben

    3. Po te jesh buf ha bar (jonxhe ose terfil) dhe vete shikon ndeshje qe nuk t'i mban xhepi.

    Nga ana personale :

    Futboll Amerikan
    Jap deri $ 150-200 per nje ndeshje futbolli amerikan po ne vend te mire. Ose ne 50 yard line ose End Zone. Afer me fushen pra pranoj te paguaj 2 deri 3 fishin e cmimit aktual (face value)

    Baseball
    Per Red Sox serish jap te njejten cmim si per skuadren e futbollit PATS. Strategji e mire ne Boston eshte te vesh aty diten e ndeshjes dhe i ke biletat me cmimin aktual (face value) me skuadra cka behet fjala jo per ndeshje te medha si kunder Yankees. Mgjse dhe ne ato ndeshje pas Inning te 2 ose te 3 jepen me ulje.

    Futboll
    te shikoj Milan ne finale te Champions League me nje skuader te forte $ 500 per bilete. Te njetin cmim per ndeshje te Italise ne boteror jashte grupit. Per te pare Shqiperine ne Boteror ose Euro pa frike ndoshta me shume se $500 po mqse jemi skuader e dobet nuk ma ha mendja te shiten biletat per me shume se $ 200.

    Ne basketball fatmiresisht Celtics po kalojne kohe te veshtira e njejta gje dhe per Bruins. Biletat jane me cmime aktuale. Shpresoj qe per 2 vjet te kem aq leka sa te investoj ne season tix. Heret a vone do ngrihen Celtics dhe do kem mundesine te shikoj ndeshjet me cmim te arsyeshem dhe ne te njejten kohe te bej dhe fitim. Te njejeten gje dua te bej per Redsox por 80 bileta jane shume leka dhe tani sikur ju humbi magjia. Nuk do arrij te shes kurre 60 bileta se nuk kam ndermend te vete ne me shume se 20 ndeshje.
    Liberty, if it means anything, is the right to tell people what they don't want to hear.
    WCC 2006 ITALY

  12. #12
    SPHINX
    Anëtarësuar
    17-04-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    835

    Cubs kane "magji guri i zi"

    Citim Postuar më parë nga Gio
    The Cubs s'kane patur asnjeri me ndonje fare vlere qekur Sammy Sosa shkoi tek Nationals. Nuk e di ku ne CHI-IL jeton, por tani per tani une do te shkoja me White Sox. Ata i kane edhe nja dy vjete ne brez derisa te behen kot prape.
    Tifozat e Cubs jane tifoza per turp qe nuk votojne per lojtaret e tyre per ne All Star game. Nga ana tjeter tifozlleku ne baseball qe nuk e di e ke kuptuar apo jo eshte me shume se gjithcka tjeter te pish birre. Une kam vajtur ne Fenway dhe kam pare njerez qe ne tre inning kane pire 5 birra (ne rreth 1 ore e cerek; se po te kishte qene ndonje inning i gjate ajde dhe haheshe). Shikoj te tjere qe rreshtojne nga 3-4 birra qe te kene pas inning te 7 qe nuk serviret me alkol. Pra e vajtura per te pare Cubs eshte qe te kesh qene ne Wrigley Field; te jesh pire bere xurxull se fituan a humbin Cubs nuk merzitet njeri. Pastaj Cubs si Red Sox kane vite qe humbin keshtu qe asnjeri nuk pret qe te fitojne WS.

    Mua me theshin kur ndiqja Red Sox beju me Yankees se Redsox nuk do fitojne kurre. Vit per vit thyejne zemra; fatmiresisht ne vitin tim te 6 te tifozllekut me dhuruan WS.
    Liberty, if it means anything, is the right to tell people what they don't want to hear.
    WCC 2006 ITALY

  13. #13
    SPHINX
    Anëtarësuar
    17-04-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    835

    kane dhe ato te mirat e tyre

    Citim Postuar më parë nga Zombie
    Baseballi dhe futbolli: Sporte me helmeta. Sikur po shkojne ne lufte.

    Sporte per te bere para. Vetem per amerikanet, sepse po te popullarizohen ne bote, patjeter do dali ndonje komb me i mire se amerikanet. Sapo te behet ajo pune, ne amerike do shpiket ndonje sport i ri.
    Nqse nje ndeshje futbolli zgjat 1 ore e gjysem deri 2 ore e shumta; ndeshjet e siper permendura zgjatin pa frike 3 ore e gjysem deri kater dhe ne shume raste dhe me shume. mendo sa me shume mund te hash dhe te pish ne ndeshje te tilla. Kam vajtur ne stadium ne Korce qe shikoja Skenderbeun ishte bukur. Ne jemi mesuar me futboll keta jane mesuar me sportet me helmeta. [Kane nxjerre dhe helmeta per futbollin. Kur perplasesh koke me koke ne futboll mund te ndodhe "concussion" (nuk di ta perkthej shqip) dhe ka nisur nje levizje nga disa prinder qe keto si tip helmetash rreth kokes te perdoren nga te gjithe te rinjte. Jane ca reklama gati 30 minuta te gjate per kete; d.m.th qe keta vdesin per helmeta dhe jane si i thone nga ana tone "djemka mamaje")

    Ketu ka nje tradite te mire per ndeshjet e futbollit amerikan vete qe me shpejt dhe ben dhe piknik dhe shikon ndeshje. Ha sa shqepesh dhe pi sa te duash si ARI GJUETARI ARI PESHKATARI : DO HA MUSHTIN DHE DO PI MISHIN.

    Ne varesi te cfare pozicioni duhet per te dyja keto sporte duhet talent; pavaresisht qe mund te jesh 150- 200 kg dhe mund te vdesesh ne fushe (larg qofte) por ka ndodhur. Fakti qe nuk te pelqejne keto sporte nuk i bejne me pak te bukur ose me pak emocionante.

    Une kam nje propozim ne Shqiperi te nisim kampionatin e lojes me cingla. Dhe te shpallem pastaj World Champion.

    Ku lajm do te gezoje pa mase mendoj. Amerika u mund 8-6 nga Kanadaja dhe me ndihmen e arbitrit fitoi 4-3 me Japonine. Me duket se brekegrisurit e Kubes do t'i perdhunojne.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Isomer937 : 15-03-2006 më 14:03
    Liberty, if it means anything, is the right to tell people what they don't want to hear.
    WCC 2006 ITALY

  14. #14
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-11-2002
    Postime
    1,509

    Unhappy

    Citim Postuar më parë nga Isomer937
    Nqse nje ndeshje futbolli zgjat 1 ore e gjysem deri 2 ore e shumta; ndeshjet e siper permendura zgjatin pa frike 3 ore e gjysem deri kater dhe ne shume raste dhe me shume. mendo sa me shume mund te hash dhe te pish ne ndeshje te tilla. Kam vajtur ne stadium ne Korce qe shikoja Skenderbeun ishte bukur. Ne jemi mesuar me futboll keta jane mesuar me sportet me helmeta. [Kane nxjerre dhe helmeta per futbollin. Kur perplasesh koke me koke ne futboll mund te ndodhe "concussion" (nuk di ta perkthej shqip) dhe ka nisur nje levizje nga disa prinder qe keto si tip helmetash rreth kokes te perdoren nga te gjithe te rinjte. Jane ca reklama gati 30 minuta te gjate per kete; d.m.th qe keta vdesin per helmeta dhe jane si i thone nga ana tone "djemka mamaje")

    Ketu ka nje tradite te mire per ndeshjet e futbollit amerikan vete qe me shpejt dhe ben dhe piknik dhe shikon ndeshje. Ha sa shqepesh dhe pi sa te duash si ARI GJUETARI ARI PESHKATARI : DO HA MUSHTIN DHE DO PI MISHIN.

    Ne varesi te cfare pozicioni duhet per te dyja keto sporte duhet talent; pavaresisht qe mund te jesh 150- 200 kg dhe mund te vdesesh ne fushe (larg qofte) por ka ndodhur. Fakti qe nuk te pelqejne keto sporte nuk i bejne me pak te bukur ose me pak emocionante.

    Une kam nje propozim ne Shqiperi te nisim kampionatin e lojes me cingla. Dhe te shpallem pastaj World Champion.

    Ku lajm do te gezoje pa mase mendoj. Amerika u mund 8-6 nga Kanadaja dhe me ndihmen e arbitrit fitoi 4-3 me Japonine. Me duket se brekegrisurit e Kubes do t'i perdhunojne.
    Ca jane cinglat, mo?
    Ignore List: Den Bossi

  15. #15
    SPHINX
    Anëtarësuar
    17-04-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    835

    Smile Eshte nje loje qe vjen nga romaket e vjeter

    Kjo eshte nje loje e lashte qe luhet ne rruget me kalldrem te Korces dhe te qyteteve te tjera shpresoj.

    Ka dy skuadra dhe luhet me nje shkop te gjate dhe nje shkop te shkurter. Ne fillim hidhet shkopi i shkurter pas goditjes me shkopin e vogel nga gropa e bere ne rruge. Pastaj goditet shkopi i vogel ne kalldrem dhe perpiqesh ta dergosh sa me larg qe eshte e mundur nga gropa. Pastaj skuadra kundershtare kercen me hapa te medhaja per te arritur nga pika ku eshte shkopi i vogel te pika e nisjes. Loja eshte pak e ngaterruar dhe per ta shpjeguar me mire shko ne Korce gjate pushimeve te veres.

    Po te kete ndonje tjeter ketu qe i di mire rregullat e cinglave dhe ka kohe te shkruaje mund ta beje kete shpjegim ne emrin e te gjithe dashamiresve te ketij sporti.
    Liberty, if it means anything, is the right to tell people what they don't want to hear.
    WCC 2006 ITALY

  16. #16
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    29-09-2004
    Postime
    1,466
    Citim Postuar më parë nga Gio
    The Cubs s'kane patur asnjeri me ndonje fare vlere qekur Sammy Sosa shkoi tek Nationals. Nuk e di ku ne CHI-IL jeton, por tani per tani une do te shkoja me White Sox. Ata i kane edhe nja dy vjete ne brez derisa te behen kot prape.
    White Sox rrusho kane pitching me te mire ne te gjithe ligen dhe jane te rinj qe te gjithe dhe per nje kohe te gjata Sox kane per te dominuar. Garland, Buerhle, Garcia, Contreras, Vasquez, Jenks etj. Me thuaj nje skuader tjeter ne gjithe ligen qe ka pitching me te mire se Sox? Nuk egziston.

  17. #17
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    29-09-2004
    Postime
    1,466
    Citim Postuar më parë nga Isomer937
    Tifozat e Cubs jane tifoza per turp qe nuk votojne per lojtaret e tyre per ne All Star game. Nga ana tjeter tifozlleku ne baseball qe nuk e di e ke kuptuar apo jo eshte me shume se gjithcka tjeter te pish birre. Une kam vajtur ne Fenway dhe kam pare njerez qe ne tre inning kane pire 5 birra (ne rreth 1 ore e cerek; se po te kishte qene ndonje inning i gjate ajde dhe haheshe). Shikoj te tjere qe rreshtojne nga 3-4 birra qe te kene pas inning te 7 qe nuk serviret me alkol. Pra e vajtura per te pare Cubs eshte qe te kesh qene ne Wrigley Field; te jesh pire bere xurxull se fituan a humbin Cubs nuk merzitet njeri. Pastaj Cubs si Red Sox kane vite qe humbin keshtu qe asnjeri nuk pret qe te fitojne WS.

    Mua me theshin kur ndiqja Red Sox beju me Yankees se Redsox nuk do fitojne kurre. Vit per vit thyejne zemra; fatmiresisht ne vitin tim te 6 te tifozllekut me dhuruan WS.
    Njerzit shkojne te shofin Cubs prej femrave ne halter tops dhe bareve te Wrigleyville qe jane me fame kudo.

  18. #18
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-11-2002
    Postime
    1,509
    Citim Postuar më parë nga i_pakapshem
    White Sox rrusho kane pitching me te mire ne te gjithe ligen dhe jane te rinj qe te gjithe dhe per nje kohe te gjata Sox kane per te dominuar. Garland, Buerhle, Garcia, Contreras, Vasquez, Jenks etj. Me thuaj nje skuader tjeter ne gjithe ligen qe ka pitching me te mire se Sox? Nuk egziston.
    Ah, sikur ajo te ishte e vetmja gje qe perben nje loje baseball-i!!! Edhe dy vjet, ta them une, dhe pastaj s'do degjojne ndonje gje nga White Sox edhe per 87 vjet te tjera.
    Ignore List: Den Bossi

  19. #19
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    29-09-2004
    Postime
    1,466
    Citim Postuar më parë nga Gio
    Ah, sikur ajo te ishte e vetmja gje qe perben nje loje baseball-i!!! Edhe dy vjet, ta them une, dhe pastaj s'do degjojne ndonje gje nga White Sox edhe per 87 vjet te tjera.
    ajo eshte gjeja me e rendesishme. Exellent pitching dhe mbrotje te mire fiton lojen. Neqoftse cifuti Reinsdorf e mban skuadren bashke dhe vazhdon ta permiresoje, Sox kane per tu bere dinasti. Yankees duhet tja lirojne fronine e mbretit cunave te rinj nga jugu i Chicagos.

  20. #20
    Emotionally Untouchable Maska e Taulant _NYC
    Anëtarësuar
    25-06-2002
    Vendndodhja
    11105
    Postime
    443
    Varet per c'fare qellimi duhen biletat . Kur je tifoz i vertete "money is not an issue " Nje miku im ka paguar $1500 euro per Barcelona - Real Madrid ne fazen e pare , Une kam qendruar maj nje dege peme qe ishte gjysem e thyer tre orer para ndeshje per te para Skenderbeu - Luftetari ne 1986 . Italionet ja u shiten shqiptareve per 50Euro biletat e finales te kupes se kampioneve vjet kurse Aglezet pagujshin deri ne 1,000 pound . Megjithese kam qen ne shume ndeshje , ajo me mbreselensja court side Knicks-Detroit kete vit , ku knick u munden me 30 pike ama kishe qejf me pa sa bukur lujshin Pistons , e vetmja hera qe kam paguar ka qen two years ago Yanks-Mets , $ 500 per dy bileta , por me duhej te beja nje surprize te castit . Ne perfundim varet per se te duhen biletat .

Tema të Ngjashme

  1. Kishat Britanike kthehen në palestra sporti
    Nga titi-a në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 59
    Postimi i Fundit: 03-02-2009, 14:26
  2. Sporti shqiptar
    Nga Brari në forumin Sporti nëpër botë
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 16-12-2008, 08:36
  3. Nje shqiptar ben picen me te shtrenjte ne bote
    Nga Cimo në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 06-12-2007, 18:48
  4. Bileta Fluturimi për në Shqipëri
    Nga nausika në forumin Ndihmoni njëri-tjetrin
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 07-02-2006, 18:10
  5. Hobi dhe Biznes
    Nga ganoid në forumin Ekonomi & biznes
    Përgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 14-01-2005, 10:33

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •