Close
Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 98
 1. #1
  Larguar.
  Antarsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  n Blog
  Postime
  1,121

  Muzika klasike, 101 pjest m t bukura

  Te gjithe njerezit pranojne se muzika eshte nje art subjektiv. Pra nuk mund te gjesh kritere ne baze te te cilave te krahasosh muziken. Disa mendojne se te ulerasesh mbi skene eshte muzike; eshte nje gje e pranueshme.

  Edhe pse te gjithe kane opinione te ndryshme, te gjithe pranojne bukurine dhe madheshtine e muzikes klasike. Meqe njerezit nuk gjejne kritere per krahasim ua lane kete detyre kafsheve.

  Muzika klasike eshte e vetmia qe qeteson kafshet, sidomos ato me IQ te madh, si delfinat.

  Muzika klasike vihet per te qetesuar ne maternitet femijet e vegjel.

  Po them nje anektode te vogel per muziken dhe kafshet.

  Nje here ne xhungel ra nje aeroplan. I vetmi qe shpetoi ishte nje violinist. Duke ecur neper xhungel ne nje cast e rethuan kafshet e egra.
  Violinisti i ziu kishte degjuar se muzika i qeteson kafshet dhe vendosi ti bjeri violines. Menjehere kafshet e egra u qetesuan te mahnitura pas muzikes. Kur pas disa sekondash hidhet Luani dhe e ha violinistin.
  Thite ariu atehere: - Prape e beri budallallekun shurdhi...

  Ketu do permbledh 101 pjeset me te bukura te muzikes klasike. Vleresimi u be ne baze te pelqimeve te mia por edhe sipas permbledhjeve te ndryshme qe kane dale ne treg. Shume nga keto pjese i degjojme cdo dite, neper filma, ne fillim te emisioneve, ne reklama etj dhe kemi ndjenjen se dicka na kujtojne. Muzika klasike nuk eshte nje muzike e vdekur, ajo eshte nje pjese e gjalle e qyteterimit tone.

  Po filloj me kompozitorin tim te dashur, R. Wagner. Muzika e Wagnerit ka nje madheshti, eshte e frymezuar nga legjendat dhe nga historia e popujve nordike dhe permban nje pjese nga 'erresira' e tyre.

  1. Wagner Wagner - Die Walkure, (Ride Of The Valkyries)
  2. Wagner Tannhauser (Overture)
  3. Wagner Hochzeit (Wedding Marsh)
  4. Yanni Acropolis
  5. Albioni Adagio For Strings
  6. Bach - Brandenburg Concerto No. 2
  7. Bach - Minuet And Badinerie
  8. Bach - Toccata And Fugue In D Minor
  9. Beethoven - Fur Elise
  10. Beethoven - Moonlight Sonata
  11. Beethoven - Ode To Joy
  12. Beethoven - 7th Symphony
  13. Berlioz - Marche Hongroise
  14. Bizet - Carmen Toreador
  15. Bizet - Carmen Overture
  16. Borodin - Prince Igor (Polovtsian Dance Nr 8)
  17. Brahms Lullaby
  18. Chopin - Funeral March
  19. Chopin - Minute Waltz
  20. Debussy Arabesque
  21. Dowland - Lachrimae Antiquae
  22. Dvorak - Sorcerers Apprentice
  23. Elgar - Pomp And Circumstance
  24. Grieg - In The Hall Of The Mountain King
  25. Handel Hallelluia
  26. Handel - Water Music
  27. Holst - Mars From The Planets
  28. Johann Strauss - Blue Danube
  29. Johann Strauss - Radetzky March
  30. Johann Strauss - Anniversary Waltz
  31. Johann Strauss - Tritsch Tratsch Polka
  32. Liszt - La Campanella V
  33. Mouret Rondeau
  34. Mozart - Eine Kleine Nacht Musik
  35. Mozart - Marriage Of Figaro (Overture)
  36. Mozart - The Magic Flute (Overture)
  37. Offenbach Cancan
  38. Offenbach - Les Contes D'Hoffmann (Opera In 4 Acts - Barcarolle)
  39. Pachelbel - Canon In D
  40. Puccini - La Boheme (Che Gelida Manina)
  41. Puccini - Tosca (E Lucevan Le Stelle)
  42. Puccini - Turandot (Signore, Ascolta)
  43. Rachmaninov - Rhapsody On A Theme By Paganini
  44. Rossini - The Barber Of Seville (Overture)
  45. Rossini - William Tell (Overture)
  46. Sergei Prokofiev - Montagues Et Capulets
  47. Sibelius Finlandia
  48. Stravinsky - The Firebird Suite
  49. Tchaikovsky - 1812 Overture
  50. Tchaikovsky - Arabian Dance
  51. Tchaikovsky - Waltz From Swan Lake
  52. Tchaikovsky - Waltz Of The Flowers
  53. Tchaikovsky - Piano Concerto No 1 In B Flat Minor
  54. Tchaikovsky Nutcracker (Overture)
  55. Verdi - Aida (Triumphal Marsh)
  56. Verdi - La Traviata (Brindisi)
  57. Verdi - Madame Butterfly (Overture)
  58. Verdi Rigoletto
  59. Trevor Jones The Last Of The Mohicans
  60. Vivaldi - Four Seasons
  61. Yanni Acropolis
  62. Allegri - Miserere Mei Deus
  63. Armstrong - Balcony Scene
  64. Beethoven - Emperor Concerto
  65. Biber - Sonata IX In B Flat Major
  66. Bizet - Temple Duet
  67. Boccherini - String Quintet In E major, Op. 11, No. 5, Minuet
  68. Bruch - Violin Concerto In G Minor
  69. Chanticleer - In Dulci Iubilo
  70. Chopin - Waltz No 7 In C Sharp Minor Op.64, No 2
  71. Copland - Fanfare For The Common Man
  72. Dvorak - Symphony No.9 (From The New World)
  73. Ennio Morricone - The Ecstasy Of Gold
  74. Gershwin Summertime
  75. Gidon Kremer - Tango Ballet La Calle
  76. Giordano - La Mamma Morta
  77. Gluck - Orpheus And Eurydice, Dance Of The Blessed Spirits
  78. Gorecki - Third Symphony
  79. Grieg Morning
  80. Handel - Zadok The Priest
  81. Haydn - Symphony No 94 In G Major (Surprise)
  82. Howard Blake - Walking In The Air
  83. Jenkins Adiemus
  84. Jenkins - Agnus Dei
  85. Joaquin Rodrigo - Conierto De Aranjuez
  86. Leo Delibes - Flower Duet
  87. Mahler - Symphony No. 5 In C Sharp Minor
  88. Mendelssohn - Allegro Molto Vivace
  89. Michael Nyman - The Heart Asks Pleasure First (The Promise)
  90. Momont Espiritu
  91. Mozart - Horn Concerto No 4 In E Flat
  92. Nicolo Paganini - Caprice No.10 in G Minor
  93. Puccini - Nessum Dorma
  94. Rimsky-Korsakov - The Flight Of The Bumble Bees
  95. Richard Clayderman Badinerie
  96. Saint-Saens - The Swan (Carnival Of The Animals)
  97. Schumann - Flower Piece In D Flat Major
  98. Tavener - The Lamb
  99. Verdi - Nabucco (Overture)
  100. Zimmer - Gladiator Suite
  101. Khachaturian - Sabre Dance

  Keto ishin sipas meje 101 pjeset me te bukura nga muzika klasike. Jo se nuk ka te tjera, por ketu kemi nje seleksionim te vogel.

  Degjim ter kendshem...

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Gilda
  Antarsuar
  27-02-2006
  Postime
  10

  Wink

  1. Madame Butterfly eshte nga Puccini dhe jo nga Verdi

  2. Meqenese e ke filluar me "Walkrenritt" thuaj me mire i gjithe "Ringu" i Wagnerit (Der Ring der Nibelungen )

  3. "Liebestod" ne Tannhuser eshte me te vertete e paarritshme.

  Sei gegrt du holder Knabe

 3. #3
  rrezja qe ngroh Maska e dielli qe lind
  Antarsuar
  13-10-2005
  Vendndodhja
  Aty ku zhurma e dallgeve eshte muzike per veshet e mije.
  Postime
  181
  Nabucco, kori i te burgosurve eshte nje mrekulli e vertete,nuk lodhem asnje here se degjuari.
  nuk me kujtohet

 4. #4
  i vetlarguar Maska e Arcimedes
  Antarsuar
  26-12-2005
  Vendndodhja
  Holland
  Mosha
  46
  Postime
  591
  "Eine kleine nacht muzik" e Mozartit (vend 34) mua me pelqen shum, sepse eshte shume romantike, per mendimin tim. Andej nga mesi i muzikes fillon vetem me piano dhe mua me pelqen shume edhe e gjithe melodia e muzikes; mund te kerceje njeriu (bashke me te dashuren natyrisht).

  Un kam nje cd komplet me muziken me te zgjedhur te Mozartit dhe ajo eshte cd-ja qe preferoj un me shume nga cd-te e tjera klasike qe kam un ne shtepi.

  Kalofshi mire
  I vetlarguar per arsyje fshirje shkrimesh nga moderatore arrogante si puna e Dariusit me shoke....

 5. #5
  Larguar.
  Antarsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  n Blog
  Postime
  1,121
  Citim Postuar m par nga Gilda
  Madame Butterfly eshte nga Puccini dhe jo nga Verdi
  Sigurisht, gabimi eshte imi (nga shpejtesia)...

  Meqenese e ke filluar me "Walkrenritt" thuaj me mire i gjithe "Ringu" i Wagnerit (Der Ring der Nibelungen )
  Fakti eshte se e gjithe vepra qe bazohet ne Nibelungenlied eshte e mahnitshme, por une vecova pjeset me te bukura dhe jo te gjithe veprat se koha qe duhet per ta degjuar te gjithe vepren eshte shume i madh...

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Gilda
  Antarsuar
  27-02-2006
  Postime
  10

  Thumbs up

  Ke te drejte.

  Pershendetje

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  bukur i ke zgedhur.. po mund te besh prap 101 tjera ..
  eh sa ka pjes te bukura..
  janin e ke vu dy here..
  apo ka 2 acropolisa ai..

  na ka ardh nji ganxhe re era karajfil po i vjen.. thot ajo kanga shkodrane..
  mirse ke ardh oj xhilda e rigoletos..

  hajde plotsojm nje qintenjeshe tjater.. o popull..

  1 Shostakovic.. Vals..
  2 uilliams.. nga shindlers list.. ne violin itzhak perllman..
  3 sibelius Valse triste..
  4 Smetana.. veltava (Moldau) ..
  5 Vangelis.. Conquest of Paradise..

  vazhdoni ju..

 8. #8
  Larguar.
  Antarsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  n Blog
  Postime
  1,121
  Citim Postuar m par nga Brari
  bukur i ke zgedhur.. po mund te besh prap 101 tjera ..
  Jo vetem 101 te tjera por shume me teper.

  Ke te drejte, kam 2 Akropolis; desha te shkroja Yannis - Nostalgia.

  Shume pjese te bukura ke zgjedh, sidomos Shostakovic, Valsi i Dyte....

  Po vendos dhe nje tjeter.. Gounod - Faust (Soldier Chorus)

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-08-2002
  Vendndodhja
  N.Y.
  Mosha
  52
  Postime
  660
  Jam shume dakod me ju. Jane te mrekullueshme. Po na jepni ndonje adrese ku mund ti degjojme...... .

 10. #10
  ...
  Antarsuar
  26-11-2003
  Vendndodhja
  PARIS me Xhej-n jo Lopezin jo :P o mo e mir se Lopezi
  Postime
  1,428
  Do shtoja sa per ti dhene me shume sheqer perzgjedhjes :

  Prelude - Cavalleria Rusticana (Mascagni)
  Aria Siciliana- Cavalleria Rusticana (Mascagni) (per mendimin tim kjo eshte arie perrallore per nga bukuria)
  Una Furtiva Lagrima- L'elessir D'amore (Donizzeti)

  .......
  HOLLAND...

 11. #11
  Perjashtuar
  Antarsuar
  29-09-2004
  Mosha
  40
  Postime
  1,466
  Citim Postuar m par nga Tannhauser
  4. Yanni Acropolis
  o zotria grek mos i cndero emrat e medhenj me Yannin. Muzika e janit as ka qene, as nuk eshte, as nuk enderron per te qene muzike klasike. Muzika e janit eshte New Age crap.

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2003
  Postime
  2,796
  a jannin mos e ofendo ti Mr. muskulozi

  Shiko se di nefakt a eshte muzike klasike apo ca eshte po new age crap se quan dot se te tallin veshet pastaj.

 13. #13
  Perjashtuar
  Antarsuar
  29-09-2004
  Mosha
  40
  Postime
  1,466
  Citim Postuar m par nga FierAkja143
  a jannin mos e ofendo ti Mr. muskulozi

  Shiko se di nefakt a eshte muzike klasike apo ca eshte po new age crap se quan dot se te tallin veshet pastaj.
  te sugjeroj te shkosh ne nje record store e tipit te borders or virgin records, te lexosh emrat e seksione te ndryshme, te shkosh te muzika klasike dhe te kerkosh per Yannin qe ske per ta gjetur, dhe pastaj te kerkosh te New Age dhe aty do jet mbushur me CD-te e Janit

 14. #14
  i/e larguar Maska e dibrani2006
  Antarsuar
  29-01-2006
  Vendndodhja
  Europe
  Postime
  2,693
  une e adhuroj musiken klasike me letson trupin

 15. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-11-2002
  Postime
  1,509
  Disa pjese shume te bukura (mbase jane permendur me pare por s'kisha kohe te lexoja te gjitha):
  Four seasons - Vivaldi (allegros jane me te preferuara)
  Turandot (Nessun Dorma) - Puccini
  Flight of the Bumblebee - Korsakov
  Ignore List: Den Bossi

 16. #16
  Larguar.
  Antarsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  n Blog
  Postime
  1,121
  Four seasons - Vivaldi (allegros jane me te preferuara)
  Turandot (Nessun Dorma) - Puccini
  Flight of the Bumblebee - Korsakov
  I kam permendur, me te vertete te bukura...

 17. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Manchester, UK
  Mosha
  45
  Postime
  1,079
  Une do gjeja vend ne liste (nqs sme kane humbur nga syte) dhe per

  Shubert: Simfonia e pambaruar
  Karl Off: Carmina Burana (Fortuna Imperatix Mundi)
  Brahms: Vallezimi hungarez
  Beethoven: Overtura e Egmontit
  Beethoven: Apasionata (Sonta 23)
  Rosini: Berberi i Seviljes
  Mozart: Marshi turk (Sonata 9)
  Bach: Fuge ne D minor
  Debussy: Claire de lune
  Rodrigo: Koncerti i Aranuezit (kitara eshte e persosur ketu)

  Po ne fakt mund te besh disa 101-sha dhe prape te kesh dicka per te shtuar.
  Lulet edhe mund ti shkelin por Pranveren nuk mund ta ndalin dot.

 18. #18
  i vetlarguar Maska e Arcimedes
  Antarsuar
  26-12-2005
  Vendndodhja
  Holland
  Mosha
  46
  Postime
  591
  Muzika me e bukur per mua qe e ndegjoj dhe qe e shikoj shpesh (DVD) eshte muzika e operes
  "Martesa e Figaros" nga Mozart. Un kam nje koleksion DVD- s nga operat e Mozartit s.psh. :
  "Marriage of Figaro", "Cosi fan Tutte", "Don Giovanni" dhe "Die Zuaberflte".

  Kam edhe opera te tjera qe me pelqejn, por Mozarti me operen e tij "Martesa e Figaros"eshte per mua ne vend te pare dhe un e pelqej shume, sepse me c'plodh gjithmone ne darke kur vij i lodhur nga puna. Ne mengjes ndegjoj muzike te ndryshme pop, ose rrock, por ne darke e ka rradhe Mozarti.

  "Marrige of Figaro" me con mua ne nje bote tjeter teper te cuditshme. Me Mozartin un mund te enderroj pa frike, sepse muzika e tij nuk eshte e nderlikuar, por eshte shume e thjesht, e mahnitshme dhe me shume suprizaa dhe aventura te mrekullueshme.
  Mozart me len mua te enderroj dhe te flutoroj dhe te kthehem perseri ne toke kur DVD-ja ka mbaruar.
  I vetlarguar per arsyje fshirje shkrimesh nga moderatore arrogante si puna e Dariusit me shoke....

 19. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-02-2015
  Postime
  1

  Pr: Muzika klasike, 101 pjest m t bukura

  Ku mundem ti shkarkoj keto muzike klasike
  Just lutem

 20. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  21-05-2012
  Postime
  390

  Pr: Muzika klasike, 101 pjest m t bukura


Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Muzika klasike shqiptare
  Nga shigjeta n forumin Muzika shqiptare
  Prgjigje: 59
  Postimi i Fundit: 12-01-2017, 08:40
 2. Muzika klasike shqiptare dhe ajo botërore...
  Nga Galaxy n forumin Muzika botrore
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 20-12-2013, 08:42
 3. Muzika popullore ne dileme.
  Nga ChuChu n forumin Muzika shqiptare
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 04-05-2009, 16:00
 4. Muzika, si po deformohen shijet
  Nga Davius n forumin Muzika shqiptare
  Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 14-03-2007, 21:03
 5. Enveri dhe Muzika....
  Nga Brari n forumin Muzika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-03-2004, 05:50

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •