Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4

Tema: Sami Gjoka

 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,016

  Sami Gjoka

  Kėtu Kaq pranė Kongresit


  Ėshtė qetė kėtu sonte. Errėsirė.

  I’a shitėn shtėpinė tonė njė tregėtari
  Ngaqe s’pata tė paguaj taksat.
  Nje trėgatari qė ka mbyllur gjithė shtėpitė
  Boshatisur gjithė shtėpitė qė ka blerė.
  Drekėn sot se kam ngrėnė, as kam darkė
  Unė jam bėrė dėgjues shumė i mirė
  Vec dėgjoj nė fakt ditė e natė
  Mė nuk ka ētė qortosh se s’kam takt
  Tė dėgjojė atė qė bota do tė thotė
  Po tė ishe, ah tė ishe pranė
  Dije do mė kishte adhuruar
  Gruaja aq e qetė, aq e heshtur
  Qė do ishte tashmė shėndėrruar
  Nė gjinkallė qė nuk di mė si tė hesht
  Se prej kohesh s’flet yt shoq. Dėgjon
  lajmet se vec lajmet i kane mbetur.

  I dėrguan djemtė tanė aq tė rinjė
  Djemtė qė do t’i kishim nipėr,
  Nese Majku ynė mė z’do kishte frikė
  E nga xhunglat e Azisė do vinte,
  Flak’ e tmerr nga qielli pėr tė hedhur
  Mbi Irak, A kujtė radha do t’i binte.
  Por vogėlushi ynė i vetem s’erdhi kurrė
  Qė nipėrit tanė tė bombardojnė Bagdadin
  Dhe ta ruanin shtėpinė qė na kanė shitur
  Tek tregėtaret qė s’kanė shpirt e nuk kanė zemėr.

  Ėshtė errėsirė rreth e rrotull
  E unė dritat fare s’i kam ndezur
  Qė tė mos terheq vėmendjen
  Sepse vec banditė sillen poshtė e lartė
  E komshijtė,
  Ah, komshinj mė nuk kanė mbetur.
  Vetėm kam qėndruar porse ngjanė
  Me tė shpejtė pėr tek ti jam nisur
  Do te pyes thjeshtė per kureshtje
  Ka vertetė vallė atje parajse?
  Pėr mua parajsa ėshtė tė vdesesh.
  Kam jetuar, oh se kam jetuar gjatė
  Aq sa po tė kisha qenė hekur
  Ndryshkė do ta kisha trupin mbarė
  Copa- copa carė
  E teneqe tretur.

  Ėshtė erresirė e nuk e di askush
  Qė unė caj pi kėtu i vetėm
  Caj qė kripet sa mė shumė derdh lot
  Ose helm qė po helmoj vetvetėn.
  E prap ndoshta kurrė nuk i dihet
  Mund tė fitoj kėtē konkurs poezie
  Dhe me lekėt prap shtėpine time do ta blej
  Mund ta blej madje dhe shtėpinė
  E komshiut qė aq deshnje ti ta blije.
  E nė rast se mundet tė fitoj
  Do kėrkojė pėr ē’do fotografi
  Qė ne bashkė i bėmė dikur atij
  Kur ti mblodhe mendjėn tė na linje
  Vite para se ai te humbte
  Xhunglash tmerr-a-frike nė Azi.
  Muret do t’i mbush me djalin tonė
  Djalin pėr tė cilin vetėm qaj
  Ah djaloshi qė mė thosh dikur
  Dadi - nuk guxoj tė rritem
  Se kur unė te rritem ti do ikėsh,
  Se ti ike, mė desh mua rreth e rrotull
  E ai vertete kurrė su rrit
  E unė kurrė nuk guxoj tė pyes
  “Pėrse mbete ti pėrherė i vogėl?”

  ėshtė qet’ e errrėsirė kėtu
  Kėtu pranė fare pran’ Kongresit.


  Humbja e Moshes


  Paskam zėnė tė moshohem pa femije
  Cdo natė jashtė ndėr kabare
  20 vjet shok’t e mij qė janė martuar
  20 vjet me femijė nėpėr sy
  tė kujdesen tash pėr nipėr kanė filluar
  teksa cupat e atyre vijnė tani
  tė vallėzojn’ serish kėtu me mua.

  Qy prej motesh e kanė ndjerė ata moshen
  Por unė moshen kurrrė se vuar re
  Vit pas viti tek vallezoj me cupka
  rritur pėr tė hyrė nė kabare.

  Se kuptova kurrė moshen time
  Sepse bar e disko s’i lash kurrė
  Qė kur hyra para 20 vjetėsh
  Kur nuk qesh fėmij as nuk qesh burrė
  Nat’ pėr natė ja kėtu kam qenė
  Duke parė vazhdimisht nga dera
  Kush po iken, tjetėr kush po vjen
  Duke pritur vajzat qė s’kan’ qenė
  Para kėsaj nate nėpėr disko
  Ndryshe drit-a-ndez ndėr to fytyra
  Pjekur pėr tu puthur pėr tu ngrenė
  Tua mbjellėsh buz’ e gjuhė nė gojė
  ah qe u pelqen aq shumė tė hiqen
  Sikur kanė dhe pse skanė pėrvoje.

  Dhe ja si erdhi tė takova ty
  Kaq vonė tė takova a kaq shpejt
  Kėtė ditė tė takova a kėtė natė
  Ti atje nė anėn tjetėr tė planetit
  Ku ka diell tani e ku ka dritė
  Ndėrsa anės tjetėr i vij globit
  Nėpėr terr unė kėtu nė Amerikė.

  Une po iki tash jam pėr gjumė
  Ti nga shtrati jot po con tani
  Si nje gonxhe qė shperthen nga dielli
  Qe djeg trotuaresh nė Shqiperi.

  Kėtu shi po bie pėr ēdo ditė
  Nuk kam shkuar gjė nė plazh as nė pishinė
  Jami i lodhur tashmė nga vallėzimet
  As vallėzoj mė me njėri
  Tani qenkam shum i madh nė moshė
  Apo ėshtė se po mendoj pėr ty?

  Ka a s’ka mosha mė kuptim?
  Tek ti shfaqesh unė kėtu kam mbetur
  Humbur rrugėsh qė nuk kanė drejtim
  Ndjej mungesen pėr tė qenė i vjeter
  Kur mendoj se jam dyzetedy
  Sic kam ndjere mungesen pėr te qenė i ri
  Kur nuk pata grua as femij
  Kam a s’kam femij
  Nuk e Di.

  Ėshtė errėsirė kėtu- dy e natės
  Atje ėshtė mengjez- Ti sheh pastėr
  Ndaj o Lepurush do jesh ti
  Qė bėm-ēbėmat tona do thėrrasėsh.

  Une e humba moshėn jam femij
  Do mė ftosh ti mua qė tė vij
  Apo rrugėn prap ti do ma hapėsh?
  Jam ka pres me vrap tė vij tek ti
  Hapma gjoksin se kėrkoj tė pi
  Hape gojėn -dua tė mė flasėsh.
  Lepurush unė jam ēilimi
  Do mė rritėsh apo do mė plakėsh?
  A s’mė pate thenė qė do mė presėsh?
  Kur mbėrrita dukej sikur nata
  Aty pari erdh’ u bė lehonė
  Si mė polli iku me tė katėrta
  Ndanė baneses sate mė pat lėnė
  fillikat, braktisur dritheroja
  Nė tė ftohtė.
  Dhe ashtu nė dritherim thėrrita
  Numrin tėnd nga njė telefon publik
  Zdi nga ēėndėrr a gjumė tė rendė tė ngrita
  Di qė zbraza shtratin tėnd tė ngrohtė
  Di qė dhomės sate u ndez drita
  Di qė qeshe, qeshe gojė plotė.

  Ti kėrkove koh pėr tė bėrė makiazhin
  Unė i lodhur qesh nga udh’ e gjatė
  Pata ecur me makinė gjithė natėn
  Vija nga qytet’ i Uashingtonit
  Pa u ndalur gjer nė Detroit
  Zgjate, mund ta zgjatėsh ti makiazhin
  Njė orė a njė javė a njė vit!

  E prap ty kjo nuk tė pelqeu
  S’tė pelqeu pritja ime pa nxitim
  Pe nė dhomė _ s’kish mė zjarr oxhaku
  Pe jashtė _ pema s’kishte mė blerim.
  Unė nevoj kam tė shkoj diku
  Kam nevoj pėr njė dush tė nxehtė
  Tė heq mjekren se mė ngjan kėshtu
  Sikur s’jam hic pėr ty i denjė
  Lemė tė dukem pakėz mė i freskėt
  Lemė tė bėhem pakėz mė i ri.
  A s’mė the dikur qė do mė presėsh
  A s’mė the qe do tė pres pėr ty
  Dhe sikur tė plakėm duke pritur
  Paske thenė se ke qenė nė rritje
  Por nuk pret tashmė qė je rritur.
  C’i kam bėrė, i’a bėra mirė
  Nė se ėshtė mė shumė se vajzė
  S’ėshtė pėr mua se ėshtė grua
  Nė se ėshtė mė pak se grua
  S’jamė pėr tė se jam moshuar
  Nė mė deshi ta ndez zjarrė
  Unė jam vatėr nė tė shuar
  Nė mė desh nė rrugė t’i dal
  Udhėn time s’kam mbaruar
  I vi botės rreth e qark
  I penduar, i lenduar
  Ē’i kam bėrė i’a bėra hak
  Ēmė ka bėrė _ kam meritar.


  Ndanė oborrit tėnd

  Vij atje ku ka pluhur nė ēdo rrugė
  Dhe marrė kodren a Maminasit si dikur
  Tė gjej ty me njė fshesė nė njė dorė
  Dora tjetėr njėrin gjoks po peshon
  Vetėn xhamit tė dritarės tek shikon
  Ndanė portės sė oborrit kamė ngrirė
  Shoh tek kthen e tek qesh, e tek afron
  Ndjejė se ti qė mė parė mė pate ndjerė
  Si nė ėndėrr shoh qė po me fton
  Kam frikė qenin-thashė. Njė qen i murrmė.
  Jo, jo _ the ti- qeni s’tė kafshon
  Nuk e di tė vij nė patē dėshirė
  Jo nuk vij brėnda pėr tė hyrė
  Po prap vij, vij aty gjithmonė.

  Ti nuk ishe grua e pėrdalė
  Grat’ e tilla s’kan aq ėmbėlsi
  Unė ēunak qesh i pa zararė
  Mund ta marrėsh ta shtrėngosh nė gji
  Mund t’ia puthėsh buz e sy, e ballė
  Se dhe qenin qė rri shtrirė mėnjane
  E ka frikė sa s’guxon tė vij.
  Edhe ik-trokita mosh’ me moshė
  Qesh e qava nėpėr dashuri

  E degdisa vetėn nėpėr botė
  Udhė-mundimesh qė zėnė fill me ty
  Gjysemgjoksi yt mbi njė dorė
  Dora tjetėr ah qe s’mund tė fshijė
  Si ta fshijė ajo kujtimin tim,
  Kur mesova se ēdo bukuri
  Do kurajo shumė e pak guxim
  Leri qentė, qentė rrinė mėnjanė
  Hipi kalit oh qė hingellin
  Edhe ik, caj nė errėsirė
  Ēaje shtetėrrethimin si veri
  Ēoje trup-guximin nėpėr botė
  Shpirt-brengimin le nė Shqiperi.

  Edhe ika, ika bashkė me ty
  Nė ēdo shtrat femre ku kam rėnė
  Gjysėm gjoksi yt si gjysėm hėnė
  Vajzat lakuriqe m’i ka shpėnė
  Tek obborri i largėt ku qe ti
  Ndėrsa vije ti mu bėre ndjenjė
  E i’u bėre botes ėmbėlsi.
  Kur t’u trėmba isha ēilemi
  Kur mu dhėmbe napėn kishe vėnė.
  E prap shkoj, shkoj nga shkoj e vij
  Ndanė oborrit ku tė pata lėnė


  Balada e nje kurve tė vetmuar

  Ja kėtu qė nga ballkoni
  Shoh qytetin para meje
  Dhe shikoj vetėn time shtrirė parkut lakuriq
  Shikoj tutje monumentin si njė shkop i ngul pėr brinje
  Pėrmes zemeres sė vampirit mbyt medimin tim tė lig
  mbyt mendimin, ah mendimin qė mė shtynė tė hakmerrem
  pėrgjerohem, pėrpėlitem, kėrkoj e nuk gjej shpagim. .

  Pėrballė pallat-pėrmendorja e Linkolnit
  Kėmbėzbathur gėrshetohen gishtat nėpėr pemė
  Si jastek mė rri nėn kokė kapitolli
  Kofshat hapur, gjunjet gjer nė henė
  Dhe vjen bota an’ mė anė e rreth e rrotull
  Bota mbarė ndanė meje le tė vi
  Unė e ndjejė qė po mė shohin, le tė shohin
  Pėr inatė te tij.

  Unė jam grua tek po mbytet dėshperimit
  Lėngoj, ofshaj e qaj unė pa pushim.
  Packa se turpi s’veson mė pėr mua
  E ndrojtja mjegull z’bėnė mė shpirtit tim

  Krejt e lirshėm, shtrirė atje pa stres,
  Pallati i Pentagonit rri atje,
  Sikur dorėn time grusht e mbledh
  Nga qė monumenti tani dhėmb
  Poshte krahut, lum’ i Potamaku rrjedh
  Rrudhur sysh, diellin kam nė ballė
  Dora tjetėr shtrirė nga veriu

  Grushti im a Shtėpia e Bardhė?
  Kofshėt hapur, krahet anė mė anė;
  Pi cigare apo jam nė ėndėrr
  Teksa shoh vetėn shtrirė nė barė
  Tokėn bėj krevat edhe qiellin dhėndėrr.

  Ne juglindjen time- qyteti i kristaltė
  Aeroporti i Reganit ėshtė atje
  Ekrani i njė filmi qė ecėn ngadaltė
  Prej tymit, cigars qe s’dallonėt qartė
  Ul-ngritje avionesh tejtėr mė nuk sheh.

  Dit’ pėr ditė ndanė ballkonit pres njė ditė
  Ditėn kur do shfaqesh ti papritmas
  Nga avioni do tė zbresėsh si njė engjėll
  Engjėll qe mė vodhe ēiliminė
  Me dhe kurvėn qė nė park rri shtrirė
  Dhe nje bishė qė ēel mijra zogj nė zemėr
  Zogj qė s’cicerojn’ por ulurijnė
  Ku ke qenė? Pse vonove? Pse su ktheve?

  Kur tė vish anija do ketė ikur
  Ndjenjat qė kam patur unė pėr ty
  U bėnė zogj qė nėpėr qiej kanė humbur
  Mė lanė shpell’ e mbyllur nė vetmi.
  Mos e ndiq anijen tė mos mbytesh
  Mos e prit tė mos presėsh kot
  Prita, prita, prita kthimin tėnd
  Aq sa mė s’mund tė prisja dot?

  Bie shi, leme tė fshij fytyrėn
  Unė nuk mund ta mbaroj cigaren
  duhet tė nxitoj e tė ndėrrohem.
  Dua te pushoj e ndal tė qarėn.

  Lem tė vesh, tė vesh atė grua
  Atė grua qė ėshtė vetja ime
  Se iku shkoi dielli prapa kraheve
  Ate grua do ta mar e do ta coj
  Nėpėr klube-nate t’ia dhuroj
  Njerzėve qe si njoh as i kam parė
  Sepse ty me force tė kam urryer
  Kam urryer vetėn time edhe burrat
  Edhe grate e tyre-boten mbarė.

  Anije ėshtė ajo, e ikur, e humbur
  Neper dallgė tek pėrplaset det me det
  Pėr nėn pesha meshkujsh e kėrrusur
  Zuri tash tė plakėt me tė shpejtė.

  Tė urreva, oh sa tė urreva
  Tė urreva aq sa tė kam dashur ty
  Aq sa kam urryer vetėn time
  Aq sa kurrė z’do ta shpreh me gojė
  Aq sa vetėn time bėra kurvė
  Toke e detė nė krevat i ktheva
  Bėra sex e bėra dashuri
  Me gjithė botėn --- bota tė shikojė.
  Unė cigaren kurrė se kam mbaruar
  Se ballkonit bie vetėm shi.  Kur ndėrrohen stinet


  Tani pres, pres pėr ēdo sekond
  Telefonin qė aq rrallė bie
  Ditėn kur serish tė kem nė krahė
  Tė lulėzoj trupin me kafshime
  Se furtun’ e dallgė ti me zgjove
  Mbeta bishė qė dashurisė kur bie
  Z’di tė bėhet fllad ėe ledhatime.

  Ti je fryt qė vec piqesh larg
  E zgjas dorėn _ prapė nuk tė kap
  Tė kafshoj _ prap ripėrtėrihe.

  Vetėm, si rri vetėm ti pa mua
  Udhėsh vetėm mua mė ke lėnė
  Pėr atė qė tė bėri grua
  Si harrove kush tė bėri nėnė?

  Shkuan ditė e shkuan javė, e shkuan muaj
  Me sa duket ti atje do mbetėsh
  Z’do lexosh mė vargjet qė kam shkruar
  Mbrėmjeve nė kafene poetėsh.

  Ja tani kaloj prap me makinė
  Krejt i vetem nė Adams Morgen
  Ku lexojnė miqtė e tanė poezitė
  Si dikur prap cdo tė hėnė.

  Shkoj e futėm, ulėm krejt i heshtur
  Unė anglishtėn tash e flas mė keq
  Nuk i marr as mė marrin vesht
  Uashingtonit nuk kam gjetur tjetėr
  Sikur pata gjetur zėrin tėnd
  Sic hesht unė me cigarėn ndezur
  Poezia ime djeg e hesht.

  Rri kujtoj- kur mė the do ikėsh
  Gjoja ish mė mirė kėshtu pėr mua
  Mollzash ėnde jam kėtu kah digjem
  E rrudhosem lotėve te tua
  Qe su thane vec u shtua-rritėn


  Per me shume poezi mund te shkruani tek samigjoka@yahoo.com

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Kosovari_78_Ca
  Anėtarėsuar
  24-12-2003
  Vendndodhja
  Kanada
  Postime
  257

  Sami Gjoka

  Vdekja e hapsires

  Marre nga vellime me tregime “Rrefime Shqiptare”

  Sami Gjoka

  Si parkova makinen e I thashe mirupafshim, u ngjita lart per ne zyren time sa
  per te kontrolluar korrospondencen e fundit. Prisja nje lajm nga Ermiri.
  Shpresoj te me kete gjetur nje shtepi botuese qe do te marr persiper edhe
  shperndarjen e librit.
  Eshte libri I dyte qe shkruaj per politiken pa kurrfare politke te partive
  shqiptare. Ne nje fare menyre eshte zhgenjim im personal me ata qe erdhen ne
  krye te vendit, per ardhjen e te cileve I pata bere thirrje shqiptareve faqe me
  faqe ne librin qe pata botuar nxitimthi para fushates se zgjedhjeve, vitin e
  shkuar.
  Si hyra ne linje e hapa mesazhat, seleksionove vetem emrin e tij. Ermir Dema.
  Kater pese fjale qe I gjithe teksti.
  Kishte vdekur Hapsira!
  “Nena ime,- shkruante Ermiri,- ka shkuar tu jap gji ullinjeve te Manzes”.
  Kuptova se po lexoja ne kembe. Celsat e zyres I kisha ende ne dore.
  Ndjeva se qesh papritur I lodhur, u ula dhe nisa te jetoj me efektin deshperues
  te ketyre pak fjaleve.
  Ajo fjali me kishte perpire e me pati skllaveruar brenda momentit. Me ngjane
  se qendrova ashtu per ore te tera. Zakonisht kur kam dicka qe se mbaj dot
  brenda e hedh ne leter. Poetet jane ene qe pelcasin po su derdhen kur mbushen.
  Nuk eshte ndonje veti e vecante per te shkruar. Eshte lehtesimi nga brengat.
  Ajo fjali ma ka helmaur shpirtin, ma ka vrare ndergjegjen. Me ngjane zanafilla
  e nje poeme qe zdo te kete te mbaruar. Po zdi e spo gjej vargun e nisjes.
  Perse shkruajme nese ajo qe eshte per tu shkruar nuk rrjedh vetiu, ne menyre
  spontane? Jo nuk shkruaj, ne fakt nuk po mundem dot te shkruaj. Kam nje barre
  te rende qe me mundon e dua ta heq nga vetvetja por rri ashut I heshtur, me
  syte mberthyer diku ne kompjuter ku skam shtypur per ore te tera as edhe nje
  fjale te vetme.
  Me ne fund kuptoj se jam vone e iki me ate ndjenjen e herhereshme, kur behemi
  pishman qe nuk e shfrytezuam kohen si duhet, se lame pa kryer dicka qe mund ta
  kishim bere, po te ishim perpjekur pak me gjate e me me deshire dhe zgjohemi
  pastaj ne mes te nates pa kuptuar qarte se cfare na mundon.
  Jetoj neper oazin bosh te kesaj fjalie sikur asgje tjeter s’ka me vlere kesaj
  bote. Me duart e mia e shqyej dhe e hap gjoksin time te vij e te ulet diku
  brenda meje, si farez qe dua ta mbjelle e ta rrit e ta mbush me gjethe e me
  dege nga ky dhe qe me shkelin kembet e deri pertej pertej, pertej kesaj bote,
  nese ka bote te pertejme. Edhe dua te kete se eshte e dhimbeshme te ndahesh nga
  njerez qe ke dashur, njehere e pergjithmone por edhe me lodh fakti se mund te
  jetohet pas vdekjes se kobeshme. Nganjehere me ngjane se jam lodhur kaq shume
  sa do te ishte denim I rende te nisesh jeten prap nga e para
  Dy dite qe me turturojne, me brengosin e me deshperojne keto fjale qe s’kam a
  s’mundem dot kurre ti bej te mijat. E si dhelpera me rrrushte qe sarrihet
  justifikova pa aftesine e vetvetes sime me ate thenjen e anglishtes, “mos ndriq
  gjerat qe s’jane prishur”.
  U dorzova me ne fund dhe konstatova me dhimbje se jam ushtar qe mburrem me
  fitore te lehta. Une jam nje hije e kalorsit qe ra, vertitem ne front te
  fortesave te kycura me mure prej guri e porta te hekrta, dhe aty shtrihem e
  lepij plaget e mia, pa mundur te kthehem serish tek qetsia e para dy diteve.
  Jam kali qe ra mbi varr te te zot, qe as nuk ngordh e as nuk ngrihet dot,
  ndjeje ajrin e ngrohte qe vjen e lepine trupin tim qe dergjet nga te gjitha
  anet, e shkrin, e perpin,- dhe behem I tejdukshem si ajri, vij e humbas e s’jam
  me as torture as dhimbje, jam mpirja e plote ne mish e ne shpirt, jam
  veteshpallja e mendimit tim me te mbrasem, qe gatuan mendja jone turbull ne
  castin e ikjes; “Paska qene enderr, nje ender e gjate e e lodheshme, me qiej te
  ftohte e te kthjelle, permbi humnera te frikeshme, te bukura dhe si mberrita
  ne kete lugine te erret kuptova se kisha arrire ate qe arrihet pas ecjes se
  verbet - ndalesen e pa evitueshme.
  Si kalova gjithe kete skene neper mend dhe bera paqe me veten time se z’di e
  s’kam si te them me bukur, mekimin me gji te ullinjeve, atehere pash se isha po
  ai qe kisha qene para dy diteve, se s’qenka mekur ende fitili I percelluar ne
  kandilin tim, se paskam akoma benxine, ndalur perkoheisht nen drita te kuqe, ne
  kete qytet te larget, larg Shqiperise, larg Shqiperise ku po vdesin pernate e
  perdite pleq e plaka pa u plakur akoma.
  Atehere pash serish veten time te dilte - materje prap nga hapsira, qe s’me
  kishte gllaberuar perjetesisht siduket dhe qesh gati te shkrihem me boten
  perreth. Si ika e shkova nga rreze e kalase, pikerisht aty ku dergjej me pare
  hija ime pash trupin e saj te mpakur si njollez qe rritej e mirrte trajta e
  forma te plakes qe nuk eshte me, pashe rikthimin e saj nder vite tek ribehej ne
  menyre te persosur prap grua e re e hijeshme, qe rende e shkonte pas makinave
  shirese e nder lemenj mblidhte kokrrat e lena te grurit, ngrinte mbi krye nje
  tepsi te madhe e derdhte si ujvare mbi krye e era mirrte hedhet me vete a ajo
  bashke me eren pastaj ngrihej e behej enderr qe shkon neper qiej larg, larg
  kesaj toke.
  Ajo ikte e tretej neper hapsire e behej nje me hapsiren.
  Pastaj, pastaj e zhgenjeyer si shpeze e plagosur ulesh pendengrire nga hapsira
  mbi koke; mbyllte qepallat se deshte te flinte nen qilimin e barit te blerte e
  te njome, ne vlagen e dheut poshte kembeve.
  “Hapsira” e therrisnin grate e mehalles tek linin enet qe lanin ndane pusit,
  fshinin duart me fllucka sapuni, e mirrnin degat e thata e ashklat e padjegura
  te drurit, nen kazanin ku zienin leveret, te ndiznin zjarrin oxhakut per kafene
  e benin muhabete grash me Hapsiren.
  Ajo fliste ndryshe, ndryshe nga grate e tjera te mehalles. E shihja Hapsiren
  tek lozte me zjarrin e mashen e tunde mes gishtave filzhanin qe zbrasej pas cdo
  prekje te lehte me buzet e saja, buzet dhe gjuhen qe dinin nuance te tjera t’i
  falnin muzikes se fjales. Ishte grua e ardhur nga Jugu.
  Ajo fliste e mburrte para grave Ermirin e mua me ngjante se ne dhomen tone te
  vogel kishte hyre nga dritareja me xhama te thyer nje pjesez e qiellit qe
  mburrej me Diellin, e ashtu ne heshtje lusja nene time te shihte nga une, te
  kqyrte brenda syve te mi ku shkrumbonte zjarri i deshires sime per tu bere si
  Ermiri I saj qe shkruante kenge qe kendoheshin ne radio, qe shkruante neper
  gazeta ca shkrime qe I lexonin vajzat pastaj neper ara, te behesha si Ermiri
  Hapsires qe kur te vij ne fshat nga Tirana, t’i beja vajzat te ndalnin
  prashitjne, sic ndalnin prashitjen kur vinte ai e peshonin duart e vrara mbi
  sheter e percillnin xhadene me sy te qeshur, e prsnin doren te ngrihej nga
  xhadeja, por kur Ermiri s’kujtohej ngahera t’u fliste, vajzat te heshtura ulnin
  koken e kerrusnin kurrizin prap mbi sheter, harruar prap atje nder arat ku
  ishin, e meqe kuptonin se s’kishin me tjeter me ke te flsinin sic donin te
  flisnin, zinin tu flisnin djemeve qe si kishin begenisur fare me pare.
  E nder gjith keto vegime une prap degjoje fjalet e mikut tim qe qane atje ne
  lindje, aq sa oqeani shtyehet e zgjeron largesine midis nesh: “Nena ime ka
  shkuar tu jape gji ullinjeve!”
  Ka vdekur Hapsira eshte mbyllur nen dhe atje nen rrenje ullinjsh ne Manez!
  Ndersa une jam mbyllur ne vetvete dhe kam harruar cdo gje, trembur jo nga
  vdekja sa jam trembur prej ketyre kater pese fjaleve. Vertitem neper
  boshllikun e kesaj fjalie qe eshte Tsunami qe ngrieht dhe bie e jep shpirt mbi
  faqen e lemuar te detit. Kam shkruar me qindra flete se tani nuk di gje tjeter
  vecse te shkruaj, por ja qe dora ime nuk shkruan dot me, nuk di se ku e si te
  nis ate qe dua te them, eshte dicka e kesaj natyre - e njeriut qe rrok hapsiren
  per te rene si tullambac i shfryer dhe per tu bere humus nen rrenje pemesh qe
  prap kerkojne te nxjerrin fitila te rinj, prap per te rrokur hapsiren e rreme.
  Si ndodh nganjehere me njeriun!
  Si erdhe e ma the mua kete shprehje, perse e mbushe boten me llahtarine e vajit
  tend, perse me hodhe per shkembi e per shkembi me lidhe e lidhur me le ku vjen
  sqepi dhe kthetrat e kesaj fjalie e me cukitin e pegjakin ne zemer te gjejne
  ate qe vlon te shperthej por prap pa shperthyer tretet ne mua, prap pa u thene.
  Harroj daljet nga autostrada dhe shkoj me vonese nder takime. Degjoj kot
  lajmet ne radio sepse mendja ime eshte mpire nga filozofia e zymte e ketyre
  kater pese fjaleve qe trishtojne me kotesine e kesaj jete qe kurre se kuptova,
  nuk me bejne me pershtypje keto dite as shperthime bombash neper xhami ne Irak
  as zanafilla e frikeshme luftes civile midis sekteve fetare, me ngjajne
  cikerrima grindavecesh zenkat e partive politike ne Tirane per prishjen e nje
  ure qe s’qenka ndertuar. E kot sa kot me ngjajne shkrimet e mia per
  presidentin apo kryeministrin e ri te shqiptareve, harroj gjithmone se Berisha
  nuk eshte president. Jam zhgenjyer per librin qe botova para zgjedhjeve,
  shkrova nje liber te tere me perralla, perralla me mbreter partish, se kush
  duhet te cohet e iki ne vatra, e kush duhet te behet zot I shtepise.
  Nuk kam me durim te shkruaj, nuk kam me deshire te flas.
  Opo tani shkruaj nje liber ne dite.
  Ne zyre mbyll deren dhe harroj tu them punonjeseve te mi “come in!”
  Qiraxhinjte qe nuk me kane postuar pagesen mujore nuk do te me japin shpjegime
  pse jane me vonese.
  Duhet te shlodhem e te mos ngrihem me kurre. Qenkam lodhur kaq shume.
  Ah more Ermir qe me le pa pune e me le pa gjume!
  E cte bej tani me librin tim?
  Dua te nis nje mesazh urgjent per Ermirin, te prishi kontraten e botimit te
  librit, por do te jete dicka e pa takt tani qe ai ka dhimbjen e tij, ne djall
  me gjith librin. Duhet te jesh shkrimtare medioker nese shkruan me passion per
  pushtetaret e cilesdo partie te cilitdo vend. Ne krye te qeverive vijne her
  pas here e gjithe pernjehere njerz te vegjel. Ata jane kulla pa dritare – ku
  fortesa te pamposhtura kane vetem kafkat e tyre qe strehon vendime gjysmake te
  trureve bosh dhe pastaj klith si idiote ne vetvete “si shkone perfaqsuesi I
  shqiptareve dhe I bie ne gjunje komshinjeve me falje e derte se bashkekombesit
  e tij e paskan gjuhen e gjate kur shkilen me kembe e u mohen te drejtat e u
  mirren e u shiten pronat si komb.
  Te qesh – tall veten time, te qaj - nuk eshte e natyres sime. Te hesht. Po,
  gjithmone kam heshtur kur shpirti im gelon ne trazime. Por tani nuk eshte
  shperthimi I vrudhshem I ngacmimit nga jasht qe me bene te hesht. Eshte dallga
  dhe deti qe reshti fuqine, la rrahjen e shkembit dhe u shtri nen rere, pa vale
  fare, I penduar fjeti.
  Hapsira shqiptare nuk jeton me ajo ka kohe qe dergjet nen dhe!
  Ne djalle me partite!

  Marre nga vellime me tregime “Rrefime Shqiptare”
  Sami Gjoka
  Miresia civilizon inteligjencen
  PUNEN E SOTME MOS E LE PER NESER

  “Po iu jap njė porosi,
  Kėmba e huaj keq iu rri,
  Nuk durohet gjithė vaji i fėmisė, Ēonu tė gjithė nė shėrbim Shqiperis”

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Kosovari_78_Ca
  Anėtarėsuar
  24-12-2003
  Vendndodhja
  Kanada
  Postime
  257

  U Mbush Shqiperia Me Gjytrime

  U MBUSH SHQIPERIA ME GJYTRIME

  SAMI GJOKA
  Marre nga vellimi “Rrefime Shqiptare”  Me dogji malli per Rudinen, ndoshta se po vdes urie.
  - Mos befshin hajer!- pati thene nje plake per familjen time.
  Nena ime kishte lene pa nderruar e pa lare nipin e saj ne cerdhe; i qe skuqur i
  qe djegur gjithe lekura.
  - I kendofshin qyqet mbi cati,- pati thene nje grua tjeter. Kish degjuar
  thashatheme ne brigade sikur nena ime paskesh vjedhur sheqerin e paket te
  femijeve dhe na e sillte neve. Se baba ime I kishte qef petullat me sheqer, e
  sheqer s’kishte ku te blije.
  Bosh e kemi tash shtepine. Vetem une kam mbetur. Fillikat, I pa njeri.
  Rudina su kujtua kurre te me marre ne telefon qofte edhe njehere te vetme.
  Eshte e dhimbeshme te sjellesh motren tende neper mend, te perfytyrosh motren
  tende lakuriq neper sedilje makinash te pista, me te pista se rrobat e mia qe
  s’jane lare tash nje vit, tek loz e zberthen rrypa burrash neper terr.
  Motra ime!
  Ja rri ulur ne oborr, si qeni im lekurerrjepur, mbi cimenton qe te djeg e me
  pelqen krejt te digjem se me therin kockat nga reumatizma. Ata pak zarzavate
  qe kam mbjellur jane vyshkur e thare per uje. Nje domate nuk ka mbetur, s’gjej
  nje frut per te ngrene.
  Sa shume koherat kane ndryshuar. Ka ndryshuar gjithe Shqiperia me keq se
  familje ime.
  Sa here therishin bagetite, babai im do te hiqte edhe zemren dhe melcite, aq
  mish sillte ne shtepi sa me mish kemi ushqyer edhe qenin edhe macen.
  Nena mirrte vaj e mirrte miell, mbushur qe dollapin yne me ushqime. Mehallja
  flisnin keq per ne. I degjoja se nuk ruheshin nga une. Me mua tallej I gjithe
  fshati, se s’kam qene mendje kthjellet asnjehere. “Lolo” me therrisnin
  moshataret.
  Cfare nuk shpifnin per familjen tone. Nena ime kurre nuk ka vjedhur! Ne nuk
  mirrnim pjesen e femive. Cerdhen babai im e furnizonte. Ne vend qe ti jepte
  dy ter kile mish ne muaj, sa ishte racioni, ai kalonte shtate - tete kile ne
  jave, tepricen sillte nena ne shtepi po hajde edhe lidhi gojen botes. Gjithe
  mehallja fliste keq nga inati se nuk kishin vaj per fasule, lusnini zotin te na
  vinte hakut.
  Dielli ka shkrumbuar jeshilellekun. E kujt do t’i besohet qe une po vdes urie.
  Nuk mund t’ia shtrij doren me askujt, se nuk dua t’i bej qefin kujt njeriu, le
  te vdes ne eshte thene per te vdekur. Ne jam bere per gjynah zdo te thote se
  jam gati te shes nderin e tim eti per nje copez buke.
  Me hunj gardhi ma kane rrahur baben. I kane thyer kembe e brinje per nje cope
  toke. Ca ne fshat thone se toka qe sebepi. Thone se baba ime paskesh fjetur
  me komshiet edhe thone se femite e tyre ngjajne me mua sikur jemi te nje soji e
  te nje gjaku.
  Kur fshataret shkonin neper ara dhe punonin lagur neper shi, grate me te pashme
  te mehalles, baba im I mbante te pastronin magazinen. Burrat I sillnin shishe
  me raki se u behesh qefi qe kujdesej per grate e tyre. Grate I sillnin petulla
  me sheqer.
  Ndersa grate qe s’I begeniste e mallkonin, teksa hiqnin kembet neper balte se
  po plasnin nga inati e marazi “Per nje petull a te zente gurmazin” zdi per
  c’petull benin ashtu fjale po kur mallkimi behet me gjithe zemer, ruhu se te
  ndjek belaja pas kurrizit.
  Jave me jave shkoi ne farmaci, ma kane bere trupin vrima vrima, edhe flasin per
  semundjen time, se me paska zene mallkimi I tyre. Po pse mua ku me gjeti mua
  diabeti? Shih Rudinen pa sheqer gatuan, nena z’beri kurre nje gjelle per mua,
  po ku eshte, ku eshte tani Rudina qe s’avitet me ketij oborri, jam pa ngrene e
  jame krejt I lodhur; nuk di si e s’kam se c’te gatuaj.
  Kur I vune flaken magazines, dhe si lane me femrat neper rruge, kush si
  lajketosej me tim eti.
  E nje dite fjala nxiti fjalen, kot u kapen per nje gardh te shtrember; duart
  shkulen hunjte qe nga gardhi. S’rrihet burri per nje cope toke; tokat djerr
  gjithandej kane mbetur, se askush nuk kujohet te punoje se s’ka uje e zbehet
  bereqeti pa vaditur e ne sjellte uje parlamenti para se te shprishet per
  votime, tokat prap pa punuar do te mbeten se s’ka njerez qe punojne ne fshat se
  kane ikur te punojne tej detit, shesin droge andej e shesin femra e len djers e
  eshtra neper Greker si vellai im I vogel qe ma sollen, - pako nga Greqia.
  Kam degjuar thashethema plakesh se jane lare hesape te qemotshme se nuk pollen
  gardhet sherre fshati por kerkuan sherret gardhe per tu fshehur, per tu fshehur
  se qe turp I botes. Ska me turp se kur hapet fjale se jane rrahur per probleme
  nderi, se kur preket nderi I familjes plumbi vetem plumbi e paguan, vetem
  vrasja, vrasja ta zbardh faqen, se nuk lahen turpe te ketilla me te rrahur,
  bile as me plumba po se ndave gruan. Eshte zgjidhur rruga e hakmarrjes, hiqemi
  sikur rrahim e na rrahin per djerriana, gardhe e kanale, kur ne fakt prapa cdo
  lloj sherri eshte edhe nje grua qe ka bere gjynahe.
  Djemte e tyre me te rinj se une e qellonin shqelma neper ije, ne mes dites e ne
  mes te fshatit ma kane rrahur baben para syve. Kurse une, mire kane thene per
  mua, mua me merr bota neper kembe. Une vetem pashe derisa jane ngopur se
  qelluari.
  Nuk na flisnin me dhe e mbyllen rrugen, s’shkonim dot me te kopshti yne ndane
  perroi. Kaq inate te na kishin patur! Por kjo hic, hic nuk paska qene, se
  asgje akoma s’kishim pare para cfare perpara po na priste.
  Iken prinderit e me lane brenda nates. I varrosem prinderit ne nje dite, si
  s’me erdhen qofte per nje kafe, si nuk ndalen fare per vizite?
  Fshati ka ndryshuar tjetersuar ste do zemra me te rrishe ketu. Jet e mot,
  pleqte thone kesaj ane, neper morte e neper dasma kemi shkuar, dhe kur hic se
  deshnim njeri tjetrin, te na dinte bota te bashkuar edhe pse brenda rrethit
  tone si per dreq e kemi cuar jeten. Po kush pyet me per zakone; djemte e
  fshatit vjedhin vajzat e komshinjeve dhe I shesin neper Itali, si Rudinen time.
  Ate vit dete qe bereqeti, qene ngarkuar pemet ne te thyer, thaset me ullinj I
  kemi mbushur, vaj ulliri hidhnim ne kazane, se nuk patem shishe ku ta mbanim,
  me shume vaj ka shtepia ime sa ka patur magezina fshatit.
  Atje poshte ne qilare se ku gjetem, nja dy shishe e me vajI mbushem se nuk
  mirret vaj nga kazanet kur ke miq qe hane ne tavoline. Eshte I mire vaj I
  ullirit me pak buk te thekur e pak gjize, o zot, vdiqa, sa me hahet!
  E kur plot e plot qe shtepia, baba qe nuk dergjej me ne shtrat, kujtoi mbase
  ditet e rinise, kujtoi vitet kur cte donte zemra kishte ati im ne magazine,
  kishte gra te bukra e te reja, kish raki e petulla me sheqer.
  Petulla me sheqer ka kerkuar, shishen mbi tigan e kane zbrasur, brumin me lug
  druri po e rrahin e sheqer brumit po i hedhin me dy grushta. Me harruan mua,
  me harruan fare se per mua nena ime s’ka gatuar, asnjehere gjelle me vete. Mua
  me ka rritur motra ime, moter sa me dogje shpirtin eja, eja e me bej nje
  petull me pak krype.
  Shisheja vajit helm kishte patur e si duket mire nuk ishte lare, nena ime
  gjithe ka pertuar t’I laj enet me ilaxh e me sapune; kot su ecte barku
  kalamjve.
  E kane vene mbi tavolin, plot me petulla tepsine. Petullat ne gurmaz kane
  ngelur. Erdhen dajot, dajot t’i varrosnin se nuk di asgje une nga zakonet e
  komshijte qe jane fisi yne nuk kane dashur fare te afrohen.
  Qene penduar edhe me cuan fjale, nese do ta hapja porten kur ma sollen te pa
  jete vellain e vogel, kur ma sollen kufomen e Nikut nga Greqia. As nuk thashe
  te mos vinin e as nuk me shqetsoi mosardhja tyre.
  E po erdhen kujt do t’ia bejne qefin? Nje pertaci qe po vdes urie apo Rudines
  qe ka lene gjithe fisin pa martuar. Se vec emri, emri eshte I saj por mbiemri
  eshte I te gjitheve e Rudina e ka perlyer te gjithe fisin tone.
  U plaken vajzat qe kane mbetur pa martuar. U plak edhe Kumuria. Kumuria shkon
  e vjen ter diten, njezet here ne dite para portes sone. Sa here sheh qe se kam
  pare, kthen serish dhe kollitet kur kalon per here te dyte. Cfare kerkon ajo
  nga une? Ajo bej sikur s’shikon e une bej sikur z’degjoje, “Jo nuk do te shohe
  me sy, po nuk fole ti me goje!”
  Ne nuk jemi me femije. Nuk shkojme me te mbledhim thana ndane perroi. Prind e
  tu ma kane zene rrugen. Kopshti im ka mbetur djerre. Kopshti ku sa here lozem
  burre e grua. Mblidhnim byk nga lemi per dyshek.
  Iken vane ato kohra. Me te kuq I lyente faqet, me te kuq I lyente buzet. Beja
  sikur shkoj ne pune, ajo thoshte “Kthe nga puna!”, beja sikur flija gjume ajo
  thoshte “Jo, rri zgjuar!”
  Ajo nuse behesh mire por une kurre nuk mesove se pse deshte te jem dhenderr e
  cfare desh te bej me mua. Sa u lodh e pastaj zuri shoke te tjere per te lojtur
  neper ferra; si skan turp qe ashtu lozin,- lakuriq.
  Ishin ndryshe djemte e fshatit. Djemte qe iken matan detit bashke me Rudinen
  time. Une merhumi rri ketu, ketu mbeti dhe Kumuria qe sa vjen afer meje e ze
  kolla.
  Me perbuzin me urrejne qe nuk vura e s’po ve ne vend nderin e familjes. Por
  une sngrihem dot nga vendi.
  Po te ngrihem pak nga vendi syte mbushen xixa-xixa nga pangrenja e nga lodhja.
  “E si te shkoj une pertej portes, pertej fshatit pertej detit per t’I ndrequr
  qefin motres?”
  Rri e pyes veten time “Pse te ndodhte kesisioje?”
  Porta ime eshte e hapur. Miqte s’trokasin me ne porte, kurre, kurre s’kam
  bertitur “bujrum” qe nga vatra ime. Porta ime nuk ka lloz. Porta ime s’eshte
  mbyllur kurrnjehere. Kush do vij e cfare do vjedhe, vetem pleshta ka ketu. Me
  han koka. Kam nje jete qe nuk kam qene me ne pyell, per te mbledhur nje krahe
  drure, qe te ndez nje zjarre te madhe, te ngroh ujet e ta djeg e perveloj
  lekuren qe gjithe kruhet.
  Kalamajt e lagjes sime zgjasin koken qe nga porta edhe thone: “Ehej Lolo,
  mbylle porten se na qelbe gjithe katundin!”
  Nuk u theme asnje fjale. Se dikur vete kam qene mosha tyre. Djemte qe iken
  matan detit me Rudinen, jo nuk iknin petej meje asi kohe se nuk qelbnin asi
  kohe rrobat, qaseshin e me vinin prane, sa here kthehesha nga shkolla, sepse
  kisha supe te ngrohte, supe me mish. Ma rrembenin lugen qe nga dora. Ata
  hanin gjellen une shikoja, nuk I shtyja e as nuk qaja, krejt keputur sillja
  tasin zbrasur edhe prisja kur te behej darka. Me kane marre gjithmone neper
  kembe. Qe te gjithe pervec Rudines.
  Rudina na ka rritur edhe mua edhe Nikun. Se baba punonte deri vone ne
  magazine. Nena lodhej me femijet e botes ne cerdhe s’kishte kohe per femite e
  saj ne shtepi.
  Ja atje shikoj, shikoj tani, pertej portes, shikoj veten tek afron neper
  hapsiren e kujteses sime. Canta e librave, prere e qepur me pelhur; hedhur
  krahave. Ketu ku une qendroj tani eshte Rudina qe hap krahet dhe me thote
  “Hajde beje motren xhan!”
  Edhe iki neper vite, vrapit prap I jam leshuar ta pushtoj ta ze me duar motren
  time. Ulet e me pret syqeshur prap Rudina. Nxitoj t‘i hidhem krahesh si
  dikur, por pa mbrritur ajo shfaqet krejt e zhveshur- si guxoj motren time ta
  shoh zhveshur. Si s’me mbron Perendia nga mekatet. Si se flaka nga kujtimet
  ku ka mbetur? Si se bera zemren time njeher gure, ta harroj qe kam patur moter
  fare? Pse e shoh lakuriq edhe kur zgjatet te me puth, te me pushtoje?
  “O Zot une jam krejt I cmendur, dhe ashtu krejt te zhveshur kam nevoj ta marre
  e te me marre ne krahe se nuk kam, nuk kam me tjeter. Pse te ndodhte
  kesisioje?”
  Vetem Rudina me ka mbetur. Motra ime nuk eshte engjelli qe kam njohur, motra
  ime eshte femer qe del rrugesh. E une kurre nuk e vrava motren time. Sa here
  bera planet per ta vrare po kush do te me jepte mua vizen per te shkuar matane
  detit, une humb rrugen pa mberritur ne Shijak te Kater Rruget. Thone se ikin
  djemte me peshkarexha, thone se blejne lundrimin me para. Skam para per te
  blere rrugen time nen kallume varkash ku te mirret fryma. E une jam me azem
  gjithe semundjet qe ka bota I ka zbrasur brenda meje. Po me iken mend do te
  nisem, po u nisa do me mirret fryma, do te vdes e do me flakin dallgash.
  Sa djem u mbyten neper dete keto vite! Kemi hapur tre varreza per pese vjet ne
  Manez. Te gjithe varret mbushur me te rinje. Vijne te vrare nga grekerit ne
  kufi. Vijne te mbytur nga shqiptaret neper dallga. E neper varrime vijne
  pastaj pushtetaret, qe ndajne dhimbjen me fshataret nder varreza, si kane ndare
  parate nje dite me pare me skafistet qe kan mbytur djemte e tyre.
  Pushtetaret jane si motra ime.
  Motra ime eshte femer rruge, si ma thote goja ate fjale-, lakuriq si kurve
  shfaqet motra ime, embelsisht si engjell me vjen prane dhe iken pa me folur
  fare.
  Si nuk erdhi, si nuk erdhi motra ime. S’kisha se ku ta vija koken kur varrosem
  prinderit. Si nuk erdhi qe t’I shkulte floket, si nuk erdhi qe t’I cirrte
  faqet kur na sollen nga Greqia Nikun vrare me sacme, thua te qe derr I eger.
  Po na vret e po na shfaros bota se nuk pysim me per njeri tjetrin, me gjytrima
  mbeti Shqiperia, me sakate.

  SAMI GJOKA
  Marre nga vellimi “Rrefime Shqiptare”

  http://www.proplocate.com
  Miresia civilizon inteligjencen
  PUNEN E SOTME MOS E LE PER NESER

  “Po iu jap njė porosi,
  Kėmba e huaj keq iu rri,
  Nuk durohet gjithė vaji i fėmisė, Ēonu tė gjithė nė shėrbim Shqiperis”

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Kosovari_78_Ca
  Anėtarėsuar
  24-12-2003
  Vendndodhja
  Kanada
  Postime
  257

  Malli Per Petron

  Malli Per Petron

  Nga Libri Rrefime shqiptare
  Sami Gjoka

  Kam nisur ta urrej Shqiperine. Kjo eshte tragjedi.
  Qe tutje degjoj rrotat e qerres se Merit, dhe parandjeje ne vetvete ato pyetjet
  e tij te perhereshme.
  “Ke qene gje andej nga Petro? Ke marre vesh si I’a con Petro? A di gje kur
  kthehet Petro?”
  Duhet te te celet syri, duhet te te ngopet zemra kur njerzit pyesin me kaq
  malle, per njerzit e familjes sate. Herpas’here pyes veten pa mundur ta qetesoi
  dot mendjen time te erret, qe prokupohet me cikerrima. Nuk kam mundur ende ta
  shkoqis arsyen pse gjith ky interes per Petron. Plot djem kane ikur nga fshat
  yne. Ca bejne stazhin e Parties neper male, ca te tjere mbaruan shkollen
  ushtarake dhe u degdisen te mbrojne kufinjte e Shqiperise, te mos preken nga
  Shqiptaret qe u merr koka ere neper baltrat e Manzes dhe ia japin vrapit per
  gjetiu. Iken e u harruan e askush nuk pyet per ta mengjez e mbremje si per
  Petron. Nuk e di, si mund ta di ne eshte vertet mall per Petron apo thjeshte
  rrespekt per mua. Jo rrallehere kam konkluduar me ate llogjiken time prej
  skeptiku te semuar, se interesimi I tepruar per Petron nder fshataret e mi vjen
  si shkak pishmanlleku. Si duket ata ka nisur t’i mundoje fakti qe dikur e
  kalonin masen, me humorin qe te dhemb e me fjalet qe te vrasin, kur tallnin
  Petron?
  -Rri ti o dhembeshkulur!- I thonin shoket sa here do te kundershtonte qofte
  referimin e futbollit ne televizor, qe s’ishte e s’kishte pse te ishte puna e
  tyre, qofte mbjelljen apo kullimin e tokes, per te cilet kinshin ardhur ne kete
  bote e jetonin ne kete fshat. Te tjeret flisnin sa te canin koken. Jo
  Perrnaska, jo Ballgjini, jo Leshteni jo Sejdini, por jo Petro se pa thene nje
  fjale Petro do t’I prishnin aty per aty, me,- “Pash zotin qepe gojen, mbylli
  ato dhembe qe mi ke hapur si porta e Mustos!”
  E tani qe Petro iku edhe vjen nje here ne vit, tani pyesin. Me bezdisen dite
  per dite me te njejat pyetje.
  Une kam frike se jam I lig. Mbase jam vete I pa sinqerte qe dyshoj ne
  sinqeritetin e pyetjeve te tyre. Bile nganjehere mendoj edhe me keq akoma.
  Kam idene se ata as nuk presin e as nuk duan atje ne fund te zemres se tyre, te
  degjojne nga goja ime ndonje fjale te mire per Petron. Ndaj u them me plot
  gojen, “Oh Petro, medet ne te gjoret thuaj, po Petro, Petro si mbret e kalon
  atje ne mes te Tiranes”. Perse erresohen syte e tyre? Cfare kane pritur ata,
  t’u thoja? . A mos deshen qe tu them “si per dreq I vete jete, eshte penduar
  shkatrruar, po nuk kthen nga turpi I botes” Perse nuk u urdhka mire qe me
  ngrysen e me s’flasin apo ua prish humorin idhtesi e fjales sime? Ata presin
  qe nje dite tu pergjigjem e tu them, pak a shume at shprehejne e pendimit te
  largimit nga vendelindja “Guri I rende ne vend te vet!”
  E mllefi brenda meje rritet. E me s’mbetet madje mllef. Kam nisur te urrej
  gjithshka perreth. Kam nisur ta urrej Shqiperine. Kjo eshte tragjedi. Te mos
  duash vendin tend! Eshte e dhimbeshme, por eshte fakt. Mendoj se dua ta
  braktis kete vend, te iki nje cast e me pare nga kjo bote e piste, nga keta
  njerez qe shtiren sikur jane gati te vdesin per ty, por ne fakt as u shkon nder
  mend ne je a s’je gjalle.
  Dua po ja qe se braktiskam dot. Jo nga frika se do te me internojne, kushedi se
  ku me larg e me keq akoma njerzit e shtepise, qe domezdo do ta bejne, por
  ngaqe jeta qenka po aq e shtrenjte per ta humbur sa ceshte e pavlere per tu
  jetuar. Te vrasin si qen atje nder tela, oficeret qe kane lene Manzen, me keq
  se Petro, e si kerrme te hedhin neper gropa; pa varrosur te lene atje ku korbat
  nuk te lene mishi nder koska.
  Epo edhe une nuk jam ndryshe nga burrat e tjere te fshatit tim qe edhe I kane
  marre zet grate e tyre edhe parp nuk mund ta imagjinojne jeten pa ta. Ja ketu
  do te rri e ketu do te plakem, ketu do ta mbyll jeten time ne mes “ah” e ne mes
  “oh-ve”. Grate cirren, cirren ngjiren. Shajne paturpesisht e mallkojne njera
  tjetren me zerin qe ngrihet ne kup te qiellit. Pika burrave, burrave qe
  heshtin! Burrat ikin, burrat vijne e shkojne, grate llapin, llapin e nuk
  reshtin.
  E cte bejne, cte bejne ata? Ata nuk kane as fuqi t’I ndalin, as durim t’I
  ndreqin.
  Pati fat Petro qe iku e nuk ia sheh me bojen ketij fshati. Rrobat e tij nuk
  lagen me ne shi, kembet e tij nuk ngecin me ne balte.
  “Ke qene gje andej nga Petro” - Pyet Meri dite per dite.
  “Nuk kam qene” dua te uluras e te them. “Une nuk kam pare te blej nje pal cizma,
  ku ti gjej paret te shkoj ne Tirane?”
  Kembet e mia jane pa corape, mbeshtejll me lecka te me mbrojne nga nrgicat,
  mbeshtjell me plasmas te me mbrojne nga lageshtira, plasmas te vjedhur nga
  serat e kooperatives, lecka, me copen e nje thesi qe vodha kur mblidhnim
  patate. Cizmet care e shpuar. Lodhur e derrmuar kthehem nga parcela ku
  brigadieri ankohej se vija e kanalit vinte e harkuar.
  E hajde tani jepi llogari edhe gruas, pse rroga e 15 diteshit nuk eshte tamam.
  Se nuk e solla drejt ate dreq kanal. “E cfare ke bere drejt ne jeten tende ti,
  paradegjoje ankesat e saj. Grua nga fshati. Pak kam hallet e mia po te rri e
  te degjoj edhe denglat e saj. Hajde dhe martohu po deshe.
  U tallen me Petron fshataret e mi se na paskesh mbetur pa martuar. Te na rrojne
  grate ne te tjereve, tani te na rroje fshati. Mezi terheqim kembet neper balte
  kurse Petro kthehet rehat rehat nga turni I dyte, sikur ska qene ne pune porn e
  kabare; qef a qef eshte atje. Punen si ma do, xhiron si ma do, veshen si ma
  do. “Si eshte Petro? Si mbret eshte atje ne shtepine e tij ne mes te Tiranes.
  Merr nje sy gjume tek Vorri I Bomit, pastaj autobusin e Porcelanit dhe ne
  qender te Tiranes, ku pret Malin, te vij nga Fshati yne se ka marre rrogen Mali
  elbete.
  Ik! – I ngrysem vetes,- a mos iksh dot kurre, dridhem, perpelitem si krimbi nen
  gure!
  Kur Petro iku ne Tirane u tallen bota e thane, “- Kushedi cka marre ndonje
  rruspie?” Se mos I thane ata fjale nga dhembshuria? Se mos aq u ben atyre me
  ke flen naten Petro? Nga inati kane folur, se per meri jane gatuar e prej
  mllefit u ka shkuar jeta si per dreq.
  Kur vjen Petro nga Tirana, dhembet vene e rregulluar, hapni o, I’u placin syte,
  shihni se c’perri ka grua! Petro eshte c’ferkoni syte o sy zgurdulluar, Petro
  dhembeshkulur qe paskit harruar.
  “Oh sa dhemb kjo zemar, ah sa kam duruar” Si ma shanit Petron qe vete kam
  shemtuar.
  Dhe nder gjithe fshataret qe koken te cajne, se ku eshte Petro, eshte a s’eshte
  gjalle, vjen nje plak me qerre, me zhurm e potere, ngaqe eshte shurdhuar flet
  me shpelle te larte.
  - Ke qene gje nga Petro? Kur vjen Petro valle?
  Me gjunjet keputur, trupin pa fuqi, vjeni Meri, kerrusur, sikur shkon drejte
  vdekjes pas qeve qe mezi terheqin, kembet e veta. Qe nga larg degjohet
  kerrkellima e rrotave pa graso teksa qerreja hyp-kercen gure me gure.
  Kur kalon aty perbri e ngre zerin, sikur flet diku qe nga maja bregut.
  “Eh, Oh” ben kur ndal perballe. Me veshtirsi drejton kurrizin e tij te dale,
  ndersa eshtrat kercasin per nen rroba si dega lisi.
  Sa here vjen e qaset prane, ja keshtu e ngre zerin.
  - A di gje kur vjen Petro?” Nuk ka Manza djale si Petro. Kur te shkosh m’I bej
  te fala. Se u ndame e u harruam persegjalli.
  Epo njeriu njehere de pyet. Mengjez e mbremje dy here ne dite, me del perpara te
  dalshin syte, me ate pytjen si thumb hosteni.
  Qete kane ndalur gjith pertim e as duan te levisin me nga vendi.
  I shoh ashtu te rraskapitur, si Shqiperia ne te rreshqitur moshes se pjerret te
  pleqerise.
  Ne imagjinaten time Shqiperia ka ardhur e ka ikur hespashere ne kohe te ndryshme
  me fytyre te krejt-ndryshuar.
  Ne vargun e gjithe Shqiperive mberriti sot edhe Shqiperia ime e plakur, mbase,
  para kohe.
  Mbaj mend nga feminia ime, si fshati mblidhej hidhte valle jave me jave atje tek
  vatra e kultures, e kerciste pija e jehonet kenga, se shkonte fest’ e vinte
  festa, festa e korrjes se grurit, festa e vjeljes se rrushit, festa e Enverit,
  festa e flamurit;por Enveri iku erdhi pleqeria, s’ka me buke hambari, ska
  qumesht tepsia, fshataret nga aratvijne si nate me naten, zgjidhin qent leshuar
  e mbyllin dritaren, me zemer te dridhur fshehur degjojne radion “Ju flet
  Vatikani, ju flet Amerika, Shqiperi e plakur, sos tu soste dita!
  Perballe ja tek eshte Meri, njeriu i ri qe Partia gdhendi pak nga pak e dite me
  dite qe ne dore mban hostenin, rreh e shpon e shtyn Shqiperine drejt vdekjes.
  Shqiperia ka ndalur e ka ngrire pas hostenit- nuk ka me per nje cast kerkellima
  qerreje; qete mbajne ne qaf kularin te mos bjere, te mos prek token se pastaj
  me smund te ngrihen. Jo se di ne mbajne qerren te mos bjere e mos rrezohet apo
  varur jane kularit se ne kembe me sqendrohet.
  -U beme te huaj,- vazhdon Meri, flet per Petron- u ndame se gjalli per ate zot.
  E di sa me ka marre malli.
  -Do t’I them kur te vij te mos shkoj pa te takuar.
  I shtrij doren I them naten, edhe iki fillikat.
  “O Petro na mori malli, malli na ka perveluar, dil si zdole me nga fshati!
  Buza bene te qeshe tek te sjelle ndermend veshur katandisur si zotri I rende.
  Syri bene te qaj se nder mend te mbaj, shtrire e pergjakosur ne mes te oborrit.
  Iki rruges me te shpejte. Edhe shkoj ne dhomen time. Dhomes ku u rritem bashke
  Sa gjate rri ashtu ne kembe, heshtur, humbur ne mendime. Petro nuk eshte me.
  Me duhet te fle. Por gjumi nuk me ze deri vone, se syri djeg e njom jastekun.
  Sa me shume koha iken aq edhe me dhimbshem me rri ne mendje ai moment qe ma griu
  shpirtin tash sa vite.
  Une do t’I sillja druret nga pylli mbremje per mbremje, mua me ngrinin pa gdhire
  te caja druret me nje sepate qe kurre sqe mprehur e hic nuk priste, me nje
  sepate qe kishte bishtin me te gjate sa isha vete, une do ta coja lopen, para
  se te nisesha per ne shkolle te Bregu I Fikut, une do te shkoja te blija buket
  nate per nate tek dyqanet e kooperatives, e prap po mua me rrihnin se nga
  gardhi yne I prishur hynte kali i komshiut dhe I fshinte me gjeth’ e dege, dhe
  i shkulte me gjithe rrenje zarzavate e perime.
  Kurse Petro, Petro rrinte. Petro vetem bente qef.
  Vishej, krihej, pispillosej edhe vrap te Bregu I pusit. Madje pati nisur te
  ikte prapa Malit nganjehere, edhe kthehj rrumbulluar nga qyteti.
  Prandaj kurre se pata dashur, prandaj prinderit kam urryer. Se ata I’a krihnin
  bishtin.
  E kam marre tek Bregu Pusit, mendje-lojtur, gjak-rrembyer, une I marre ai I
  ndrojtur, e kam share e e kam fyer, kam mbyll porten e oborrit, shqelm e grusht
  I kam kercyer.
  Petro fjale s’nxjerr nga goja, Petro dore kurrre ska kthyer. Petro cirret
  lebetitet, Petro gjak nxjerr nga goja, qarr I prere bje permbyset permbi guret
  e oborrit.
  S’mbaj me mend pse e kam rrahur, si s’mu tha m’u thafte dora, si vellackos I’a
  shkul dhembet.
  Nene e babes vrik leshohet, si e gjet ku e gjet forcen, si ne kembe pa shkop u
  cua edhe sulet drejtim meje?
  Ka marre mashen edhe lutem “gjuam nene cama koken!” por eshte plake, I dridhet
  dora. E merr ana dhe rrezohet siper Petros.
  E kam ikur, I’a dhashe vrapit, e jam ngjitur lart ne kodra. Qaj permbysur ne
  ullishte.
  Petro me nuk ngrif-gurgufet, Petro me nuk di te qesh, “Rri,- i thone tek Gryka
  Pusit,- o dhembeshkuluri I shkrete”.
  Kur mengjezit brigadieri, hijerende vjen ndane punet, vajzat rrine e presin
  djemte, por jo Petron qe gjith struket, buzmberthyer ne nje kend.
  Vajzat iken moren udhet, nen dajre e nen gazel, fshati mbet si dege pambuku kur
  pa gjeth’ pa bohce ngel.
  Edhe iken rrodhet vitet, feminia qe ze rritet, Petron nuk e qasi prane. Prandaj
  Petro me nuk shihet as ne are as ne shtepi, as nuk del te Gryka Pusit,
  nis-e-vajti ne Tirane pas Maliqit qe nder klube vjen e skthen me ne shtepi.
  Shkoj nje dite e shkoj nje jave, Petro skthen e nena qane “Si na doli deret
  cuni?”
  Ka mberritur telegram nga Tirana. Petro qe nuk gjeti nuse ne katund, Petron qe
  se qasnin vajzat fare, na ka ikur kollovar, edhe dhembet nder dentiste paska
  vene e rregulluar.
  E tani kur kaloj rruges, takoj Merin cdo mengjez, cdo mengjez qe me pyet;
  - Ke qene gje nga Petro. Si e kam Petron. Na mori malli na mori.
  Dera ka trokitur, Petro ka mberritur, kafen kemi pire te dy jemi nisur per te
  Gryka Pusit.
  Le te vijne tani e te tallen me Petron, femrat qe nder kembe terheqin femijet e
  tyre hundepalare.
  Drejt nesh po vjen Meri. Qerrja bosh ai mbi qerre. O zot se cmrekulli. Ja tek
  afron qerrja. Kam frike se eshte plak e do t’I bjere hosteni si nengjyshes
  sime kur I iku shkopi dhe ra mbi Petron e gjakosur.
  E di qe nga pleqeria do te qaj. Por do ta le te qaj se nuk qane per Petron qane
  moshen e vet. Qane se mbase kur Petro te vij serish ne fshat ai ai e jo Petro
  hnuk do te jete me, se ska fuqi e do te dal ne pension, e fshataret vdesin nja
  jave pa pensionit.
  U plaken pleqte u bene femije e qajne me prekeshem se femijet.
  Ja tek afron qerreja. Ja erdhi prane fare. Por Meri nuk ben ze nuk flet me. I
  eshte mekur goja, I eshte errur syri, se ka nje jete qe pyet per Petron.
  Ja tek erdhi qerreja, ja tek eshte perball.
  - Mirmengjes Meri!
  Meri hic nje fjale! Djall o pleqeri, Mer s’sheh me sy!
  - Meri,- them,- eshte Petro!
  E pash, e pashe,- tha Meri dhe bram mbi ka hostenin.
  Qerreja vazhdoi rrugen.
  “A me rrofsh o Meri!”
  Si kermilli strukem edhe zbres nga qielli me kembet ne toke. Qeshjet dhe
  levdatat, malli shqetesimi sa per sy e faqe jane ne kete bote.
  Kur ktheva ne mbremje Meri prap bertitiur:
  “Hej ku eshte Petro, si more ka ikur, pa na pershendetur? Ma ka vrare
  zemren, ma ka prishur qefin.
  Sami Gjoka
  www.proplocate.com
  Miresia civilizon inteligjencen
  PUNEN E SOTME MOS E LE PER NESER

  “Po iu jap njė porosi,
  Kėmba e huaj keq iu rri,
  Nuk durohet gjithė vaji i fėmisė, Ēonu tė gjithė nė shėrbim Shqiperis”

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •